Odwiedzin 37800822
Dziś 1266
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - wypowiedzenie-pracodawca odsunął mnie od pracy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorwypowiedzenie-pracodawca odsunął mnie od pracy
gajga34


Wpisów: 15
Od: 2013-05-22
2014-12-05 23:14
Hej , kilka dni temu złożyłam wypowiedzenie w pracy. Znalazłam lepsza pracę.Jestem zatrudniona na godziny. Powinnam teoretycznie popracować jeszcze 3 tygodnie. Dziś powiadomiono mnie ze nie mam przychodzić do pracy ponieważ zastąpi mnie już nowa koleżanka , która będzie się przyuczać... Tym samym ja nie zarobie.Czy pracodawca może tak postępować?
  Profil uzytkownika: gajga34     
fujative


Wpisów: 63
Od: 2013-01-10
2014-12-06 00:32
A jaką masz umowe?
  Profil uzytkownika: fujative     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-12-06 11:08
Przypuszczam, ze jestes zatrudniona na godziny "vid behov".
Jesli tak to pracodawca postapil prawidlowo.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-12-06 11:21
Pracodawca nie musial nawet informowac cie, dlaczego nie musisz juz przyvhodzic do pracy.

Wystarczylo np. zadzwonic i powiedziec ci, ze nie jetes juz potrzebna.

Dotyczy to (jak napisalam wyzej) pracy "vid behov".
  Profil uzytkownika: Lunab     
gajga34


Wpisów: 15
Od: 2013-05-22
2014-12-06 12:24
Moja umowa to tilsvidareanstallning 40 godz (timlon) Nie mam zaznaczone ani deltid, ani heltid ani vikariat ani behov......nic. Umowa "krzak"?
  Profil uzytkownika: gajga34     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2014-12-06 15:55
Jesli tak to zwiazki zawodowe powinny ci pomoc.
Ale pytanie czy byłas zarejestrowana .Jezeli nie to dziś zgłaszasz się do nich a jutro prosisz o pomoc .Ale płacić trzeba nie ma że boli
  Profil uzytkownika: sankas     
gajga34


Wpisów: 15
Od: 2013-05-22
2014-12-06 16:15
Tak właśnie zrobiłam...zanim dałam wypowiedzenie zapisałam sie do związków. Co prawda póki co zapisałam sie przez internet nic od nich pocztą jeszcze nie przyszło...ale mam nadzieje ze lada dzień powinno. Czułam że będzie coś na rzeczy ( pracuje u Polki )
  Profil uzytkownika: gajga34     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2014-12-06 17:42
tim od månads niczym sie praktycznie nie rozni.Zwiazki ci pomoga...Od pracy cie moze odsunac ale za te 3tyg bedzie musiala normalnie zaplacic(za tyle godzin ile musiala bys do konca umowy przepracowac).Niech tez nie zapomni o wypracowanym urlopie
  Profil uzytkownika: spagetti     
fujative


Wpisów: 63
Od: 2013-01-10
2014-12-06 17:56
pracodawca ma prawo powiedzieć że nie musisz przychodzić do pracy, ale za okres wypowiedzenia musi Ci zaplacic
  Profil uzytkownika: fujative     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2014-12-06 20:53
No i co Lunab, glupio Ci teraz? A juz cieszylas sie z klopotow kolezanki
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-12-06 21:52
Szkoda, ze tak pozno trzeba wyjasniac forme umowy i jej warunki.

Nie bardzo rozumiem, jak mozna miec pretensje do pracodawcy, nie wiedzac dokladnie, co umowa zawiera i jakie sa warunki wypowiedzenia.

Czy pracodawca ma umowe ze zwiazkami, tez pewnie nie wiesz.

Zwiazki zwykle udzielaja informacji co do zaistnialej sytuacji, nawet jesli nie jest sie czlonkiem.

Miejmy nadzieje, ze dostaniesz potrzebne ci wsparcie.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-12-06 21:55
Twoj nowy szef to z pewnoscia szwed lub szwedka, wiec o nic nie musisz sie martwic....
  Profil uzytkownika: Lunab     
gajga34


Wpisów: 15
Od: 2013-05-22
2014-12-06 22:09
Tak Lunab mój nowy pracodawca to Szwed Wreszcie będę miała normalne warunki pracy i płacy. Chciałam być w porządku dałam wypowiedzenie żeby moja szefowa miała czas na znalezienie kogoś na moje miejsce. Przy moich warunkach pracy mogłam odejść z dnia na dzień i rozpocząć nową pracę od zaraz. Nie sądziłam że moje miejsce tak od razu może zastąpić inną osobą. Ktoś ma przejąc moje obowiązki z dnia na dzień. Pracuję w tej firmie półtora roku. Pierwsza umowa była na próbę (6 mies) miałam tam Heltid ( 40 godzin tygodniowo ) Następnie dostałam umowę na stałe w której juz nie jest zaznaczony ani heltid, ani deltid ani behov. Chyba chodzi o to że w tym wypadku szef nie musi zapewnić pracownikowi 40 godzin pracy...
Dodam jeszcze że firma nie należy do związków.
  Profil uzytkownika: gajga34     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-01-14 15:26
Twoj pracodawca postapil prawidlowo.
Pracodawcy licza sie z tym, ze moga znalezc sie w takiej sytuacji.
Zwlaszcza jesli chodzi o sprzatanie czy inne niewykwalifikowane prace, gdzie rotacja pracownikow jest ogromna.

  Profil uzytkownika: Lunab     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2015-01-24 13:57
Gajga34 piszesz ze:
..."Przy moich warunkach pracy mogłam odejść z dnia na dzień i rozpocząć nową pracę od zaraz..."

Moze i moglabys odejsc z pracy w ten sposob ale pracodawca moglby zarzadac odzkodowania za poniesione extra koszty z powodu opuszczenia miejsca pracy bez uwzglenienie czasu wypowiedzenia.

To jest zapisane w LAS i dotyczy pracodawcow jak i pracownikow.

Lunab ma racje mogla cie odsunac od pracy, i w momecie kiedy otrzymasz ostatnia wyplate mozesz dopiero mowic czy zle postapil twoj pracodawca czy nie.

Mam nadzieje ze dogadacie sie jakos i wszystko bedzie dobrze i bez problemow.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
Anka33


Wpisów: 1406
Od: 2014-05-28
2015-01-24 19:04
"Moze i moglabys odejsc z pracy w ten sposob ale pracodawca moglby zarzadac odzkodowania za poniesione extra koszty z powodu opuszczenia miejsca pracy bez uwzglenienie czasu wypowiedzenia."

Nie ma w praktyce szans pracodawca na wygranie, wiec niech sobie zada. Natomiast samodzielnie potracenie z wynagrodzenie jest nie zgodne z prawem.
  Profil uzytkownika: Anka33     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-01-25 08:54
"Przy moich warunkach pracy mogłam odejść z dnia na dzień i rozpocząć nową pracę od zaraz..."

W takiej sytuacji pracodawca tez ma prawo zwolnic z dnia na dzien, poniewaz nie istnieja umowy dajace tylko pracownikowi.

Nie mu mowy o zadnych odszkodowaniach.
Ani ze strony pracodawcy ani pracownika.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-01-25 09:01
dajace takie prawo tylko pracownikowi *
  Profil uzytkownika: Lunab     
aniolek_z_piekla_rod


Wpisów: 416
Od: 2007-06-06
2015-01-25 22:30
Anka33

Pracodawca tak jak piszesz musi wyplacic za wypracowane godziny ale ma pelne prawo zatrzymac Semesterersätning na poczet odszkodowania i zapytaj prawnika specjalizujacego sie w LAS a ci to powie.

A nawet zadzwon do JURIST JUREN tam udzielaja porad wstepnych za darmo.

Znam kilka przypadkow osobiscie nie slyszalam od kogos kto slyszal. Gdzie osoby tak myslaly i sobie odchodzily a potem otrzymywaly od prawnika pismo z zadaniem kwoty jako zadosc uczynienie za ponisione extra koszty przez firme. Nawet w jednym przypadku zwiazki odstapily od sprawy.

tutaj warto to poczytac:

https://www.sjf.se/lon-och -villkor/lagen-om-anstallningsskydd/egen- uppsagning

Vad händer om jag inte jobbar hela min uppsägningstid, utan går tidigare?
Att inte iaktta uppsägningstiden eller en del av den är ett brott mot kollektivavtalet och/eller det enskilda anställningsavtalet. Om man därigenom orsakar arbetsgivaren skada kan man bli skyldig att ersätta skadan.

I Journalistavtalet finns regler som antingen maximerar skadeståndet till en månadslön (dagspress) eller uttrycker det som ”lägst ett belopp som motsvarar lönen för den del av uppsägningstiden som medarbetaren inte iakttagit”.

I praktiken har därmed arbetsgivaren en rätt att kvitta skadestånd mot slutlönen.

Jesli sie poszuka na internecie jest pelno takich artykulow.

I pamietajcie prawo zawsze dziala w dwie strony. A ja osobiscie zaciagam porad u osob zajmujacych sie danymi rzeczami zawodowo bo to najlepsze zrodlo. Moze to kosztuje ale przynajmniej jest sie pewnym swoich praw i obowiazkow.

  Profil uzytkownika: aniolek_z_piekla_rod     
Forum -> Życie w Szwecji -> wypowiedzenie-pracodawca odsunął mnie od pracy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony