Odwiedzin 37804830
Dziś 1154
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Po kolei jak zaczac w Szwecji?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPo kolei jak zaczac w Szwecji?
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2014-11-24 06:44
Wiem ze temat walkowany wielokrotnie ale chcialem uzyskac i byc moze wiele innych osob tez najaktualniejsze informacje co po kolei zrobic aby zalegalizowac pobyt w Szwecji.
Otrzymalem kontrakt - pierwsze na 6-miesiecy probne z przedluzeniem na czas nieokreslony po 6 miesiacach. Mam adres do zameldowania. I teraz pierwsze udac sie do SV celem nadania PN? Czy musze isc do wlasciwego uzedu gdzie bede zameldowany czy moge isc byle gdzie? Jesli tak to moze ktos poleci jakis przyjazny SV jak najblizej centrum Sztokholmu?
Czy musze tez isc do Migratinverkett celem rejestracji? Gdy dostane PN gdzie i jakie dokumenty musze miec aby uzyskac Szwecki dowod?
Czy konto w banku zaloze tylko z PN czy musze miec tez dowod?
Jak i gdzie zarejestrowac sie w tej "powszechnej kasie" - ubezpieczenie zdrowotne. Moge przez NETa czy osobiscie?
Dzieki za pomoc
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
karrola


Wpisów: 5
Od: 2014-11-24
2014-11-24 10:10
Jezeli kontrakt dostales na poczatku na 6msc to dostaniesz samordningsnummer, po przedluzeniu kontraktu mozesz ubiegac sie o staly personnummer. Z kontraktem udajesz sie do skatteverket, tam skladasz wniosek, po kilku dniach (moj maz czekal cos ok 10 dni) dostajesz odpowiedz poczta. Do wyrobienia id kort potrzebny jest staly personnummer i paszport (chociaz slyszalam ze niektorym wydawali na dowod osobisty, ale to zalezy od humoru urzednika )
  Profil uzytkownika: karrola     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2014-11-24 10:17
Slyszalem ze w Szwecji pierwsza umowa musi byc na czas probny wiec kazdy na poczatku dostaje nr tymczasowy?
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
karrola


Wpisów: 5
Od: 2014-11-24
2014-11-24 10:27
Maz dostal od razu umowe na czas nie okreslony, takze nie wiem jak to jest w innych przypadkach
  Profil uzytkownika: karrola     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-24 10:37
"Slyszalem ze w Szwecji pierwsza umowa musi byc na czas probny wiec kazdy na poczatku dostaje nr tymczasowy?"

Jak nie masz umowy na minimum rok plus jeden dzien, nie jestes uznany za zamieszkalego w Szwecji. Sa odstepstwa o regul, bo znajomosc przepisow szwedzkich urzednikow jest znikoma. Moze faktycznie odezwie sie ktos ,komu na umowe na czas probny udalo sie wyrwac numer personalny?

Do Skatteverket nie musisz juz walic po prawo pobytu. Ubezpieczenie w FK mozesz zaczac zalatwiac, jak juz bedziesz mial numer personalny.Podobnie z kontem w banku i ID kort
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Pomarynarski


Wpisów: 48
Od: 2014-11-05
2014-11-24 15:28
Jak dostales umowe na pol roku,to nie bedziesz mogl otworzyc konta w banku.Twoj pracodawca bedzie (zakladam,ze ma tego swiadomosc)musial wystawiac ci czeki.Ale slyszalem ze ostatnio pare osob dolaczylo w pakiecie do skatu informacje o problemie z kontem,i skarbowka w swoim chaotycznym systemie nadala im personnumery.Tak czy inaczej zycze powodzenia.
  Profil uzytkownika: Pomarynarski     
Jenyyy


Wpisów: 229
Od: 2014-01-20
2014-12-10 17:10
A czy jak zlozylem wniosek o PN - dalem umowe o prace ale nie mialem ze soba aktu slubu oraz odpisow z narodzin dzieci - to zaczna rozpartywac wniosek po zlozeniu czy dopiero moge spodziewac sie jakiegokolwiek ich dzialania po skompletowaniu dokumentow?
  Profil uzytkownika: Jenyyy     
Forum -> Życie w Szwecji -> Po kolei jak zaczac w Szwecji?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony