Odwiedzin 37796679
Dziś 456
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Zakup samochodu na Blocket.se - Problem z Szwedami

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZakup samochodu na Blocket.se - Problem z Szwedami
dolczak


Wpisów: 20
Od: 2014-11-19
2014-11-19 23:55
Witajcie. Po pierwsze to chciałem się przywitać, bo to mój pierwszy post na tym forum. Dotychczas byłem tylko biernym czytelnikiem. Oczywiście pisze do was z Polski.

Potrzebuje waszej pomocy. Planuje w najbliższym czasie wybrać się do Szwecji po SAAB'a. Jestem miłośnikiem marki, byłem do tej pory posiadaczem dwóch egzemplarzy i postanowiłem, że kolejnym również będzie Saab. Niestety w PL jest straszny szrot sprowadzany z zachodu: bite auta, przekręcane liczniki i po 3 miesiącach poszukiwań mam już tego serdecznie dosyć. Postanowiłem poszukać auta w kraju z którego pochodzi.

Szukam auta głównie na www.blocket.se (jeśli macie inne portale godne polecenia to będę wdzięczny). Znalazłem około 20 ogłoszeń, (prywatne oraz z "komisów") które wstępnie mnie zainteresowały. Napisałem do wszystkich maila (po angielsku) i niestety dostałem tylko 3 odpowiedzi. Dwie, informujące, że auta zostały już sprzedane i jedną normalną kontynuację rozmowy z dodatkowymi zdjęciami i historią samochodu.
W czym jest problem?

Pomyślałem, że może nie sprawdzają maili. Wysłałem więc pod 2 numery telefonów sms iż jestem zainteresowany zakupem oraz, że przesłałem na maila kilka pytań. Nikt mi nie odpisał ani na sms, ani na maila.
Postanowiłem więc zadzwonić. Odebrała kobieta i zdążyłem powiedzieć tylko "Good evening, I'm interested in your car SAAB 9-5" i w tym momencie rzuciła słuchawką. Dzwonię raz jeszcze i mnie rozłączyła już na wstępie. To samo w drugim przypadku: Dzwonię, ktoś odbiera, ja się ładnie przywitałem i mówię po co dzwonię, a ktoś milczy no i nagle się rozłącza. Potem jak dzwoniłem to od razu poczta a następnego dnia usunął nr telefonu z ogłoszenia.

O co chodzi? Byłem przekonany, że Szwedzi znają angielski, a może nie chcą handlować z osobami z poza Szwecji?

Czy ktoś z Was mógłby pomóc mi skontaktować się z właścicielami? Może ktoś mógłby przetłumaczyć mi na szwedzki moją listę pytań, którą wysyłam im po angielsku, dopisując, że jestem polakiem, który ma dosyć poszukiwania u siebie bo chce kupić zadbany egzemplarz.

"Hello,

I would like to buy your Saab 9-5. I write to you from Poland.
I want to buy a good SAAB but in Poland it is quite hard to find a good,
so I decided to start looking for something in Sweeden. Send Me No VIN
vehicle, please. Can you send me more pictures (inside, outside)? if you
can you send me pictures of high quality.

I have a few questions:
1) Who is the owner of car are you?
2) What is the condition of the engine and turbine? Does it have a leakage?
3) What is the condition of the tires? What year is it? Do you want to a second winter wheels?
4) What is the condition of the suspension?
5) What is the condition of the paint? Is there rust?
6) Has the car ever been repainted? Is this the original color?
7) Is the car accident free?
8) Do you have a service book?

Sorry for mistakes. If you can, please answer me in English.
Best wishes. I look forward to hearing from you."



Mam kupiony bilet na przyszły piątek (28.11 do Sztokholmu. Czy ktoś z Was mógłby w tym terminie wybrać się ze mną w kilka wcześniej wytypowanych miejsc i pomóc w zakupie auta? Odwdzięczę się.

Pozdrawiam Dominik
  Profil uzytkownika: dolczak     
MarcinMrn


Wpisów: 42
Od: 2014-06-20
2014-11-20 09:06
Dominik żeby kupić auto w Szwecji to Szwed sprzeda Ci wtedy jak będziesz miał Personummer (pesel Szwedzki).Ja Mieszkam w Szwecji i też kupuje auta dla Siebie z Blocketu.I zauważyłem że jak dzwonie nie raz do Rodowitego Szweda i Zaczynam Rozmowę po Angielsku od razu rozlancza się. Co ja twierdze. Myśli że to Arab (w Szwecji jest dużo Arabów i z tego co wiem Szwedzi nie chcą robić interesów z nimi) bo rozmawia po angielsku a nie po Szwedzku, lub myśli że jak gada po angielsku to nie ma Personnummeru potrzebnego do rejestracji.Wiec daje sobie spokój i szukam takiego co gada po angielsku i od razu mu mowie ze jestem z Polski.Wtedy zmienia nastawienie do Mnie.Tez miałem taka sytuacje że Pierwsze pytanie zadałem mu po angielsku Czy rozmawia po Angielsku on Odpowiada Od razu NEJ.To ja mu od razu mówię że dzwonie w sprawie samochodu z blocketu, hehe i on od razu już rozmawia po angielsku.Chyba że sie myle co do zakupu z tym peselem Szwedzkim, ale raczej musisz mieć żeby uzupełnic żółty papier.
  Profil uzytkownika: MarcinMrn     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-11-20 09:47
Mozna sobie wyrobic tymczasowy numer wlasnie do zakupu auta.

Jesli chodzi o rozmowy po angielsku i maile po angielsku to sa straszne przekrety w Szwecji i np. jak ja sprzedawalam swoje auto (szrot juz starszny) to wszystkie maile po angielsku szly od razu do kosza. Telefony po angielsku tez.

KAZDY Szwed zna angielski, to nie o to chodzi.

Jesli nawet to nie przekret to po prostu za duzo biurokracji z takim czyms.

bylo BARDZO DUZO watkow w tym dziale na ten temat, np

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=40071

i wiele innych

Moze masz racje, ze trzeba zaczac od tego ze jestes z PL i jestes entuzjasta tej marki...
Ale 50% od razu odlozy sluchawke...

Jeszcze jest forma platnosci- tu sie przelewa na konto w banku. Nikt nie chce gotówki wiekszej niz 10 tys bo jest problem z wplaceniem takiej gotówki na konto w banku (prawo o praniu pieniedzy).
  Profil uzytkownika: iza     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2014-11-20 10:47
jak ja bym sprzedwal auto , i dzwonil by ktos , np. z litwy , czy rosji to napewno bym nie sprzedal , po co mi problemy , lepiej szprzedac komus kto mieszka w szwecji i ma personnr , latwiej i bezpieczniej .. i pieniadze przesyla z banku do banku bez stresow
Wiec sie nie dziwie jak szwedzi odrzucaja sluchawke ..
  Profil uzytkownika: szary     
pracodawca1973


Wpisów: 16
Od: 2014-05-31
2014-11-20 14:49
podaj namiar do siebie
  Profil uzytkownika: pracodawca1973     
dolczak


Wpisów: 20
Od: 2014-11-19
2014-11-20 15:36
Dziękuje wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.
Czy chcecie mi powiedzieć, że bez Personummer nie kupie samochodu, który jeszcze tego samego dnia opuści Szwecje?

Czytałem temat na PL forum SAABA w którym użytkownicy opisywali całą historię i bez problemu kupowali auta dla siebie nie posiadając Personummer.
Jak to w końcu jest? Będzie mi trudniej?

Jak wygląda kwestia zakupu auta z "komisów"? Jaka jest ich mentalność? Czy takie miejsca jak to --> http://www.blocket.se/enb- bil?ca=11 są warte uwagi? CZy jest to podobnie jak w Polsce, że handlarze, pucują, oszukują, zatajają prawdę?

Będę wdzięczny za każde dodatkowe info.

pracodawca1973: dominik.olczak@gmail.com jeśli masz możliwość pomóc, będę niezmiernie wdzięczny.

  Profil uzytkownika: dolczak     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-11-20 19:39
"Jeszcze jest forma platnosci- tu sie przelewa na konto w banku. Nikt nie chce gotówki wiekszej niz 10 tys bo jest problem z wplaceniem takiej gotówki na konto w banku (prawo o praniu pieniedzy)."

No co Ty gadasz Iza??? ja pare dni temu kupowalem auto i mi powiedziano u bilhandlare ze moga spokojnie przyjac odemnie 150 tys w gotowce a na reszte zebym mial postväxel albo wplacil karta na konto przy transakcji ...( bilhandlare)
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-11-20 19:43
"Jak wygląda kwestia zakupu auta z "komisów"? Jaka jest ich mentalność? Czy takie miejsca jak to --> http://www.blocket.se/enb- bil?ca=11 są warte uwagi?"

To jest najwiekszy portal dot. kupna wszystkiego.
Inaczej : jak jest cos na blocket to z reguly jest tez na tych innych.
Zeby rzecz byla na innych a nie bylo jej na blocket to mi sie jeszcze nie zdazylo a handluje duzo...
  Profil uzytkownika: skoczek     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-11-20 19:56
Sposobem na kupno samochodu w se jest zaproponowanie odpowiednio wysokiej ceny za dany samochod.

Nie daje to gwarancji powodzenia, ale napisanie maila po angielsku z atrakcyjna oferta cenowa zwykle ulatwia kontakt ze sprzedawca.

To, czy sie taka opcja oplaca kupujacemu, czy tez nie, to juz inna sprawa.
  Profil uzytkownika: Lunab     
MarcinMrn


Wpisów: 42
Od: 2014-06-20
2014-11-20 19:58
dolczak daj linka do tego saaba co chcesz kupic ?
Co to handlarzy to powiem Ci to samo jest to co u nas w PL.Tyle że liczników nie cofają, ale klepią tak samo.
  Profil uzytkownika: MarcinMrn     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-20 20:03
Szwedzi nie chca sprzedawac na eksport ,bo to troche trwa zanim zamowia dodatkowe dowody rejestracyjne. W Polsce musisz miec zolty i niebieski dowod do zarejestrowania. Sprzedajac w Szwecji , na zoltym dowodzie wpisuje nowego wlasciciela ,zgarnia szmal i po ptokach
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
dolczak


Wpisów: 20
Od: 2014-11-19
2014-11-20 20:16
To powiedzcie mi kochani rodacy, jak jest z tym "Personummer"? Czy muszę go obligatoryjnie mieć? Czy da się zakupić pojazd na export nie posiadając go?

  Profil uzytkownika: dolczak     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-11-20 20:18
"co to handlarzy to powiem Ci to samo jest to co u nas w PL.Tyle że liczników nie cofają, ale klepią tak samo"

Ci mali moga tak robic , tym duzym to sie nie oplaca.
Maja certyfikaty konkretnych firm i daja varudeklaration i na tej podstawie mozna ich sadzic.
Gosc ktory ma w stajni 80-150 wozow i sprzedaje pare takich od 300 tys laxow w gore w tygodniu to ma w dupie takie machloje...nie bedzie ryzykowal... to nie polska..
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-11-20 20:22
"To powiedzcie mi kochani rodacy, jak jest z tym "Personummer"? Czy muszę go obligatoryjnie mieć? Czy da się zakupić pojazd na export nie posiadając go"


A co Ty jestes pierwszy co samochod ze szwecji sprowadza??? Moj kumpel to juz pol osiedla w Krakowie w takie zaopatrzyl...
  Profil uzytkownika: skoczek     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-20 20:24
Kupujac na eksport musisz szwedowi oddac tablice,wiec na kolach nie pojedziesz . W dodatku w momencie dokonania transakcji, samochod traci ubezpieczenie ,bo zmienia sie wlasciciel. Optymalna opcja dla ciebie jest znalezienie kogos ,kto wezmie go na siebie i na papierach na ta osobe przekroczysz granice. Tablice odeslesz i otrzymasz zwrot ubezpieczenia za okres niewykorzystany.

Z tym czasowym numerem personalnym to wiecej pierdolenia ,jak to warte. Nie wszystkie firmy sprzedaja ubezpieczenie,nie ma takiej osoby w rejestrze Transportstyrelsen,itp. Bedziesz siedzial tu tydzien zanim wszystko wyprostujesz.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-20 20:39
W dodatku jak chcesz wyjechac na kolach ,to fumanka musi miec wazny przeglad. Tym schabina niebieskim z twojego linka o numerach ALZ 945 nie ma najmniejszego problemu,bo jest po przegladzie.Wystarczy go wlaczyc do ruchu.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
dolczak


Wpisów: 20
Od: 2014-11-19
2014-11-20 20:40
skoczek --> dzięki za info przynajmniej trochę mnie uspokoiłeś. Myślę, że przy samochodach rzędu 25 000 - 40 000 koron, nikomu nie chciałoby się bawić w takie rzeczy, skoro pozostałe 90% aut którymi handluje dany komis jest dużo dużo droższa.

Wacek --> Zgłębiając temat rozmawiałem z chłopakami z forum Saab Klub Polska, którzy sprowadzali dla siebie auta i większość z nich dogadała się z Szwedami, że odeślą im tablice kurierem po przyjeździe do polski. I tak też w większości robili.

Natomiast co do ubezpieczenia to prosili aby Szwed wyrejestrował auto z urzędu (podobno przez neta takie rzeczy się robi) w momencie jak dojadą do PL. Po dojechaniu na miejsce dzwonili do niego i informowali, że już można. W ten sposób zaoszczędzali sobie dodatkowych kosztów na ubezpieczenie, aczkolwiek nie wszyscy się na to godzą. Niektórzy natomiast byli zmuszeni do wykupienia 30-dniowego ubezpieczenia od razu po zakupie auta. Wiecie coś na ten temat?

P.S: CUD - jeden Szwed mi odpisał. Co prawda zadałem mu serię pytań, a ten odpisał mi jedynie: Hej, bilen är i bruksskick. Vinterdäcken är fina, har gått i 2år. Du kan komma i helgen och kolla på den.

Się chłopina wysilił!
  Profil uzytkownika: dolczak     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-20 20:48
"Zgłębiając temat rozmawiałem z chłopakami z forum Saab Klub Polska, którzy sprowadzali dla siebie auta i większość z nich dogadała się z Szwedami, że odeślą im tablice kurierem po przyjeździe do polski. I tak też w większości robili"

Tak,tylko,ze niektorym szwedom to musialbys narysowac,by to zrozumieli. W dodatku jak szwedowi powiesz,ze ma przez neta zamowic dodatkowy dowod zolty za piec dych, bo ty potrzebujesz do zarejstrowania ,a on do wyrejestrowania,to juz calkiem zglupieje. Zreszta masz naoczny dowod ,chcesz kupic samochod ,a on ci pisze,ze kola zimowe w dobrym stanie, tylko dwa sezony lataly.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
MarcinMrn


Wpisów: 42
Od: 2014-06-20
2014-11-20 21:06
Z tego co wiem to teraz jak Dolczak by kupił auto i pojechał do Polski , i zaczął rejestrować to nie musi żadnych tablic odsyłać. Wydział komunikacji informuje Transportstylersen o zarejestrowanym samochodzie w PL i usuwa go z ewidencji szwedzkiej.
  Profil uzytkownika: MarcinMrn     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-20 21:08
Wylicytuj sobie u nich,to nawet lepsza opcja jak blocket,bo mozna taniej wyrwac. Jak kupisz w KVD ,to oni ci przygotuja papiery na wyjazd ze Szwecji na kolach. Jest po polsku takze.

https://www.kvd.se/auktion /personbil?brandSaab=Saab
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-11-20 21:09
"Tak,tylko,ze niektorym szwedom to musialbys narysowac,by to zrozumieli. W dodatku jak szwedowi powiesz,ze ma przez neta zamowic dodatkowy dowod zolty za piec dych, bo ty potrzebujesz do zarejstrowania ,a on do wyrejestrowania,to juz calkiem zglupieje."

Mnie tez by sie nie chcialo pierdolic z tym wszystkim, odsylanie , dzwonienie , przesylani itd....
Chyba zebym mial auto ktore albo nie moge sprzedac , albo chce za duza cene i nikt mi tego nie chce dac , a tu nadarza sie kupiec z polski czy z innego kraju...
  Profil uzytkownika: skoczek     
MarcinMrn


Wpisów: 42
Od: 2014-06-20
2014-11-20 21:13
Rok temu kupiłem auto od Szweda.Miało przegląd miało Skat, na drugi dzień poszedłem ubezpieczyłem na Pól roku za 880kr, zjechałem do PL zarejestrowałem.Wydział komunikacji poinformował Transportstylersen ze Auto jest w PL zarejestrowane,Po pewnym czasie przyszedł zwrot coś koło 600 sek na konto za Ubezpieczenie.I sprawdzałem w Szwecji to na te tablice była już jakaś przyczepka.To tak to wyglądało ale Żółty papier i Niebieski miałem na Swoje Imie i nazwisko.
  Profil uzytkownika: MarcinMrn     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-20 21:13
" Wydział komunikacji informuje Transportstylersen o zarejestrowanym samochodzie w PL i usuwa go z ewidencji szwedzkiej."


Zawsze tak bylo,tylko jak urzedy miedzy soba zalatwiaja sprawy ,to ten kto kupil w Polsce czeka czasem pol roku zanim mu zarejestruja. W pierwszej kolejnosci samochod musi byc w jednym panstwie wyrejestrowany, zanim mu w drugm zarejestruja
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-11-20 21:17
"Wylicytuj sobie u nich,to nawet lepsza opcja jak blocket,bo mozna taniej wyrwac. Jak kupisz w KVD ,to oni ci przygotuja papiery na wyjazd ze Szwecji na kolach. Jest po polsku takze."

Przerabialem to ....opis jest dosc szczegolowy , i konkretny w ich specyfikacji ale dot. to szyku zewnetrznego.Co do innych rzeczy ( silnik , skrzynia biegow itp to nic nie pisza jak nie jest powaznie uszkodzona.
I co sie dzieje : Ty bierzesz udzial w netowej licytacji a tam siedzi facio co podbija cene i nawet jak kupisz taniej ( nigdy tak nie jest ze naprawde tanio - (dziwne co???) to sie okazuje ze na skrzyni nie dojedziesz dalej niz do domu...( tak moze byc znam przyklad).
Reasumujac:
nigdy bym nie kupil z tamtad samochodu gdybym do niego przed licytacja nie wsiadl...ale jedz tu na drugi koniec Szwecji zeby go ogladnac , albo chcociazby pod Stkhlm...
  Profil uzytkownika: skoczek     
MarcinMrn


Wpisów: 42
Od: 2014-06-20
2014-11-20 21:22
Ze dwa lata temu było tak że jechało się do PL rejestrowałem, Tablice zabierałem Robiłem Ksera wracałem do Szwecji i Wysyłałem Tablice i ksera do Transportstylersen.I wtedy oni na tej podstawie Wyłączali z ewidencji auto.Teraz jest tak ze jedziesz na przegląd robisz pierwszy przegląd w PL na Szwedzkich tablicach to musisz je zdać do Wydziału komunikacji i Ty nic nie robisz Oni sami wysyłają potwierdzenie rejestracji w PL do Szwecji.I Transportstylersen sam wyłącza samochód z ewidencji. Wiadomo trochę to trwa ale lepiej jest.
  Profil uzytkownika: MarcinMrn     
MarcinMrn


Wpisów: 42
Od: 2014-06-20
2014-11-20 21:28
Najlepiej jak byś miał jakiegoś znajomego co by wziął na siebie papiery, Potem znajomy by Ci sprzedał samochód i po kłopocie.
  Profil uzytkownika: MarcinMrn     
MarcinMrn


Wpisów: 42
Od: 2014-06-20
2014-11-20 21:29
Wacek z Polszy a Ty orjętujesz się jak zarejestrować auto PL w Szwecji ?
  Profil uzytkownika: MarcinMrn     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-11-21 10:33
skoczek- z ta gotowka to roznie bywa
bilhandlare to jedno a prywatnie to drugie.

prywatna osoba ma problem z wplaceniem gotowki.
czesto musi sie tlumaczyc w banku, udowadniac itp.

kupe czasu i nerwow

tu przyklad
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=47898
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-11-21 10:40
" prosili aby Szwed wyrejestrował auto z urzędu (podobno przez neta takie rzeczy się robi) w momencie jak dojadą do PL. Po dojechaniu na miejsce dzwonili do niego i informowali, że już można. W ten sposób zaoszczędzali sobie dodatkowych kosztów na ubezpieczenie"

ha, ha.. a jak bedzie wypadek w miedzyczasie?
np. w drodze na prom?

to jak myslisz, na CZYJE ubezpieczenie?
  Profil uzytkownika: iza     
dolczak


Wpisów: 20
Od: 2014-11-19
2014-11-21 23:26
WACEK --> Na jakiej zasadzie odbywa się "włączenie do ruchu" i ile to trwa?

Czym są pozycję, dotyczące podatków po wpisaniu nr rejestracyjnego na "fordonsfraga"? I czy ja je będę musiał uregulować? Jeśli tak to w jaki sposób?

PRZYKŁADOWO:
Fordonsskattepliktigt: Ja
Trängselskattepliktigt: Ja
Årsskatt, kr: 1742
Återbetalning vid avställning, kr: 145
Betalningsmånad/er: december
Vägtrafikregisteravgift: 65 kr ska betalas samtidigt med årsskatten.

MARCINMR --> racja ostatnio też czytałem na polskim forum, że tak właśnie to się odbywa. Skleroza nie boli. Niektórzy jeszcze wraz odsyłają tablice kurierem, dla świętego spokoju Szweda, ale już co raz większa rzesza osób załatwia to przez nasze urzędy.
Czy Szwed to ogarnię i nie będzie robił problemu i boju o tablice swojego pojazdu? Macie jakieś doświadczenie?

Jeśli Szwed się nie zgodzi wyrejestrować auta następnego dnia po moim powrocie do PL, to gdzie kupie ubezpieczenie na 30 dni (rozumiem, że nie ma krótszego??). Są stacjonarne pkt? czy wszystko przez neta? Długi się z tym schodzi?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje wszystkim za dyskusje
  Profil uzytkownika: dolczak     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-22 07:53
Wlaczyc samochod do ruchu, mozna przez neta(50 koron),
i od tego momentu jezdzic. Tylko ,ze wszystkie inne oplaty musza byc uiszczone (podatek ,ubezpieczenie). No i furmanka musi miec wazny przeglad.

Na tym podanym przykladzie nic bys nie musial placic, jesli bys sie wyrobil do konca grudnia wszczac procedure rejestracji w Polsce.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
dolczak


Wpisów: 20
Od: 2014-11-19
2014-11-24 01:10
Wacek, czy "komis", prywatny właściciel będzie mógł to zrobić za mnie?

Będę wdzięczny za odpowiedzi na powyżej zadane pytanie odnośnie podatków itp. Nie chciałbym Was męczyć wklejając co chwile nr rejestracyjne kolejnej fury. Tak będę sprawdzał sobie sam

Pozdrawiam z PL

  Profil uzytkownika: dolczak     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-24 09:09
Wacek, czy "komis", prywatny właściciel będzie mógł to zrobić za mnie?"

Co znaczy za ciebie? Ty nie masz numeru personalnego i adresu zamieszkania, wiec wlaczyc do ruchu samochodu nie mozesz. Musisz kupic samochod,ktory nie jest wylaczony z ruchu lub jesli jest wylaczony z ruchu, to osoba, ktora ci sprzedaje musi wlaczyc do ruchu, przed zmiana wlascicila, bys mogl do Polski na kolach pojechac.

*Jesli samochod jest wylaczony z ruchu i wlasciciel go sprzedaje,to on juz dostal nominaly z ubezpieczenia i podatek za niewykorzystany ,a wczesniej oplacony okres.
Wlaczajac do ruchu musi placic ubezpieczenie,podatek,opate za wlaczenie do ruchu.No i samochod musi miec wazny przeglad.

Dlatego ,jak wczesniej inni pisali ,nikomu nie chce sie
w to bawic,bo to od groma zachodu. Jesli sprzeda komus,kto mieszka w szwecji robi tylko zmiane wlasciciela ,a nowy wlascicel wybiera sobie ubezpieczalnie i placi podatek.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
dolczak


Wpisów: 20
Od: 2014-11-19
2014-11-25 01:39
Ok, teraz już w miarę wszystko rozumiem.
Powiedzcie mi proszę co znaczy poniższy wpis w ogłoszeniu:

Besiktad 2014 06 10 ua
Skatten är betald till juni

Jeśli dobrze rozumiem: (Podatek został opłacony w czerwcu? Czy był opłacony do czerwca?)

Niestety nie mam jeszcze nr rejestracyjnych tego auta, dlatego nie mogę go sprawdzić, a na zdjęciu nie widać całej tablicy. Jutro powinienem wiedzieć coś więcej.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dolczak     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-11-25 08:42
"Besiktad 2014 06 10 ua
Skatten är betald till juni"

Przeglad zrobiony 10 czerwca bez zadnych uwag dotyczacych stanu pojazdu (te dwie litery ua oznaczja ,ze przeszedl przeglad bez problemu).

Podatek zaplacony do czerwca przyszlego roku.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-11 11:50
Znalazł ktoś sposób na opornych Szwedów?

Jestem w Szwecji tymczasowo i próbuję przy okazji kupić samochód. W Polsce trudno trafić ten model w dobrym stanie.

Założyłem konto na blocket, szukam, grzebię, wysyłam sporo maili. Do tej pory jedna albo dwie konkretne odpowiedzi. Z których i tak wiele nie wynikło.

Zacząłem pisać smsy z pytaniem czy mogę zadać kilka pytań po angielsku w mailu. Jeden sprzedający odpisał mi wprost, że nie chce sprzedawać samochodu komuś, kto nie mówi po szwedzku.

Za to w zeszłym tygodniu podłamałem się konkretnie. Smsowałem z jednym sprzedającym, umówiliśmy się na spotkanie, pojechałem, próbowałem do niego dzwonić, ale z jego strony zero odzewu.
Na szczęście to tylko na drugim końcu miasta, nie kraju.

Trochę rozumiem ich podejście - tak jak napisał szary - miałbym obiekcje, jeśliby chciał ode mnie kupić samochód jakiś obcokrajowiec, ale pewnie nie skreśliłbym go od razu tylko dlatego, że jest spoza Polski.


Jest tu jakiś wątek z powitaniami? Jestem nowy i chciałbym dopełnić formalnośći
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-11 14:38
Nic mi nie wiadomo o zadnym watku z powitaniami.
Nigdy sie tym nie interesowalam, nie obchodzi mnie to.

Moge odpowiedziec na twoje pytania w ten sposob, ze nie ma jakiegos specjalnego sposobu na Szwedow.

Generalnie jest tak, ze wiekszosc Szwedow woli bezpieczne transakcje bez wiekszego zysku niz transakcje niepewne, ryzykowne.

Obawiaja sie przekretow z cudzoziemcami, nawet w trasakcjach typu sprzedaz samochodu.

Szwedzi po prostu nie chca, aby ich samochody mial ktos poza Szwecja.

Taka jest ich mentalnosc.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-11 14:41
Pisze o Szwedach ogolnie, ale sa wyjatki i takich wyjatkow powinienes szukac.

Nie podlamuj sie ani nie zalamuj, tylko probuj dalej.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-11 15:38
Skuteczne moze byc mailowanie po angielsku (jesli nie zna sie szwedzkiego) z informacja, ze chcesz zaplacic gotowka.

Szwedzi (i nie tylko oni) moga obawiac sie przelewow z zagranicy, co jest zrozumiale.
  Profil uzytkownika: Lunab     
KimeX


Wpisów: 520
Od: 2008-04-02
2015-02-12 18:46
Szwedzi po prostu nie chca, aby ich samochody mial ktos poza Szwecja.

hahahahha , dobre ...... im nie zalezy kto kupi auto , tylko wola sprzedac komus kto ma personnr. , mniej zachodu i problemow . i jak by mozna byle przepisac auto na obcokrajowca bez problemow w wydziale komunikacji tak jak w niemczech to dawno by sprzedali .
  Profil uzytkownika: KimeX     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-12 19:06
wola sprzedac komus kto ma personnr. , mniej zachodu i problemow

No właśnie, ale dlaczego właściwie, jakie to problemy?
Wyczytałem ostatnio na stronie TS, że jeśli sprzedaje się samochód komuś, kto nie ma PN, to taka osoba musi po prostu złożyć podanie o przyznanie Samordnigsnumer.

Jedynym utrudnieniem, które przychodzi mi do głowy, jest brak możliwości wykonania przelewu, bo osoba bez PN najpewniej nie ma konta.
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-02-12 20:54
"No właśnie, ale dlaczego właściwie, jakie to problemy?
Wyczytałem ostatnio na stronie TS, że jeśli sprzedaje się samochód komuś, kto nie ma PN, to taka osoba musi po prostu złożyć podanie o przyznanie Samordnigsnumer"


W chwili nabycia samochodu taka osoba nie ma numeru tymczasowego i adresu zamieszkania, i to jest zajebisty problem ,bo samochod sprzedany ,ale dalej wisi na bylym wlascicielu.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-12 21:45
Okej, rozumiem. Właściwie to racja, samochód nie do ruszenia, bo nie mogę wykupić ubezpieczenia bez numeru.

Wisi do momentu nadania numeru tymczasowego?
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-12 22:03
Szwedzi doskonale wiedza, ze ich samochody sa w wiekszosci przypadkow zadbane i w dobrym, jesli nie w bardzo dobrym stanie.

Takie samochody najchetniej odsprzedaje sie innemu Szwedowi. Dotyczy to rowniez innych rzeczy, nie tylko samochodow.

Nie chca sprzedawac swoich samochodow nie tylko poza granice Szwecji, ale nawet nie-Szwedom tutaj.

Odkladaja sluchawke albo mowia, ze oddzwonia i na tym sie konczy.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-12 22:05
Wieksze szanse bedziesz mial u zawodowych sprzedawcow aut niz u prywatnych wlascicieli.

Chociaz tutaj tez moga byc problemy.
  Profil uzytkownika: Lunab     
KimeX


Wpisów: 520
Od: 2008-04-02
2015-02-13 05:41
lunab , ale ty jestes je... ta , lepiej sie sprzedaje prywatnie bo mozna wiecej zarobic , chandlarz zawsze musi zarobic te 30 tys koron .

sprzedac komus kto nie ma presonnumeru to nie jestes problem , poprostu sie przepisuje auto na dana osobe , robi sie kopie paszportu , i wysyla do TS , to trwa jakis czas i auto jest przepisane na druga osobe , bez problemu .

Tylko szwedzi ida na latwizne , po co im sie meczyc w jakies kopiowanie danych i itd , latwiej sie sprzedaje kto tu mieszka , i wie ze pienadze beda przeslane z konta na konto ..

lunab , a ty czasem piszesz takie bzdury ze czlowiekowi sie odechciewa tu pisac i wchodzic , bo dostaje kurwicy .
Ty dalej wprowadzaj ludzi w blad .. , chyba po to tu piszesz by zrobic zament .
  Profil uzytkownika: KimeX     
KimeX


Wpisów: 520
Od: 2008-04-02
2015-02-13 06:14
nie zapomnijcie ze sa szwedy i svenssony ...
jeden bedzie chcial sprzedac w jeden sposob , a drugi poprostu sie chce pozbyc auta, i sprzedac kazdemu , nie wazne czy polak , rusek czy z estoni ..
  Profil uzytkownika: KimeX     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-13 08:30
Polecam kontakt z osobami zajmujacymi sie profesjonalnie sprzedaza samochodow.

U nich jest zdecydowanie latwiej kupic samochod osobie spoza Szwecji.

Niektorzy z nich pomagaja nawet zalatwic formalnosci.
  Profil uzytkownika: Lunab     
goryl


Wpisów: 79
Od: 2011-08-30
2015-02-13 14:06
Najlatwiej to jak mialbys kogos w szwecji z PN, wtedy auto kupujecie na niego.
  Profil uzytkownika: goryl     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-17 10:26
Niestety, nikogo z PN, mówiącego po szwedzku tu nie znam.

A są w Sztokholmie firmy, osoby, które zajmują się takim pośredniczeniem w zakupie/sprzedaży?
Ile taka usługa może kosztować?
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-02-17 10:31
Ten samochod chcesz kupic na kogos i smigac nim po Szwecji ,czy chcesz go do Polski?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-17 11:56
Wienczyslaw,

Nie musisz korzystac z zadnych posrednikow i placic za posrednictwo.

Po prostu skontaktuj sie bezposrednio z firma zajmujaca sie sprzedaza samochodow, czy tez sprzedaza i kupnem.

To nic nie kosztuje.

Takie firmy oglaszaja sie np na Blocket.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-17 11:56
Tu masz przyklad:

http://www.blocket.se/stoc kholm/Volvo_744_ny_besiktad_0__kontant_58 810234.htm?ca=11&w=1
  Profil uzytkownika: Lunab     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-02-17 12:01
Nie wprowadzaj ludzi w blad w kolejnym temacie,nawet firma by przeniesc wlasnosc, musi miec adres i numer pesonalny nabywcy.

  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-17 12:11
Wacek, jestem tu tylko na pół roku, więc najwygodniej chyba byłoby kupić w opcji "eksport".
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-02-17 12:15
Szkoda ,ze jestes w stolicy ,w Göteborgu bym ci pomogl za darmoche ,ale tylko na eksport.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2015-02-17 12:15
Moze po prostu daj ogloszenie na pi.

Na pewno zglosi sie wielu chetnych, ktorzy za oplata "pomoga" ci w zakupie samochodu.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-02-17 12:31
Lunab jak odsylasz kogos na bazar, by dac ogloszenie ,to kompletnie nie wiesz o czym piszesz. Kupowalas kiedys z pomoca z ogloszenia, dajmy na to rower w Szwecji?


Wienczyslaw ,moze kup na aukcji KVD,oni kompleksowo zalatwiaja papiery ,pomoga ci nawet w wyrobieniu czasowego numeru personalnego. Kiedys to byla najlepsza opcja,teraz kupuje tam od chu** polakow i podbijaja strasznie ceny.

Poczytaj sobie po polsku jak to wyglada w KVD:

http://www.kvdauctions.com /en/dynpage/about-kvd-pl.html
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-17 12:52
Ach, szkoda, że nie mieszkam w Goeteborgu w takim razie. Tam sporo takich samochodów jak szukam.

Na kvd patrzę co jakiś czas, ale niestety nie mają tego, co chcę kupić.
Szukam Volvo 945 z lat 95-98.
Może Szwedzi nie chcą mi sprzedać, bo to ich narodowe dobro

Tak czy inaczej, dzięki Wacek!
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-02-17 13:06
Wienczyslaw, wklej maila w swoim profilu. Polacy maja takie Volva,mozesz kupic z pierwszej reki na zasadach tobie odpowiadajacych.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-17 13:10
Wacek, zrobione!
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2015-02-17 13:40
Zanim ktos sie odezwie ,to masz czas na przemyslenie tego czy bedzie ci sie oplacalo takie Volvo do Polski ciagnac. Na bank zaplacisz 18,6 %(motor powyzej 2l) akcyzy ,auto jest ponad dziesiecioletnie . Ne orientuje sie jak jest z oplatami za to ,ze jest ponad dziesiecioletnie ,ale katalizator to na bank musi miec ,bo inaczej nie zarejestruja.Poczytaj na ten temat ,czy czasem oplaty rejestracyjne w Polsce nie sa wyzsze, jak wartosc samochodu.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-17 16:34
Sprawa przemyślana. Już dawno chciałem kupić. Ale jak widziałem ceny w Polsce, 3000-4000 złotych, to zrezygnowałem. Większość z tych samochodów ściągnięta z Niemiec albo Holandii, czyli akcyzę 18,6 też musieli zapłacić. Ciekawe ile kosztowały na samym początku? 200-400EUR? Strach pomyśleć co jest w środku.

Oprócz akcyzy zostaje opłata recyklingowa - 500 złotych, a reszta to normalnie, rejestracja, pierwszy przegląd.

Tutaj zadbane egzemplarze można znaleźć za 13000-19000kr. Trochę drogo jak na prawie 20-letni samochód, ale liczę na to, że znajdę coś lepszego niż u nas. Przeglądy tutaj chyba też są bardziej rygorystyczne niż w Polsce. Czy się mylę?

W Goeteborgu na przykład dwa takie wiszą:

http://www.blocket.se/gote borg/Volvo_945_classic_58370785.htm?ca=11 &w=3

http://www.blocket.se/gote borg/Volvo_945_Turbo__165Hk__Nybes_Acc_Se rvicebok_58611411.htm?ca=11&w=3

Z opisu i ze zdjęć nie najgorsze. Pisałem do nich maila i sms z pytaniem czy mogę po angielsku o coś zapytać, ale bez odzewu.
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
KimeX


Wpisów: 520
Od: 2008-04-02
2015-02-17 16:48
bierz ten z turbo
  Profil uzytkownika: KimeX     
Wienczyslaw


Wpisów: 11
Od: 2015-02-10
2015-02-18 22:07
Wacek, mogę prosić o jakiś kontakt do Ciebie?
  Profil uzytkownika: Wienczyslaw     
Forum -> Auto-Moto -> Zakup samochodu na Blocket.se - Problem z Szwedami
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 1 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony