Odwiedzin 37807595
Dziś 3919
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Usługi elektryczne w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorUsługi elektryczne w Szwecji
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-09-23 23:16
Witam. Zarejestrowałem się na forum w poszukiwaniu informacji na temat usług elektrycznych w Szwecji, które chciałbym zacząć na tamtym rynku prowadzić. Pracuję w zawodzie już ładne lata, posiadam własną firmę w Polsce świadczącą takowe usługi. Chciałbym wejść na rynek Szwedzki (mam taką możliwość), lecz blokują mnie kwestie prawne. Niestety elektryk jest licencjonowanym zawodem w Szwecji. I teraz mam kilka pytań:
1. Jak zdobyć takową licencję?
2. Gdzie to załatwiać?
3. Czy posiadając uprawnienia SEP można na podstawie ich wystawić licencję?
4. Czy trzeba otwierać firmę w Szwecji, czy wystarczy jakieś zaświadczenie z PL?
5. Czy da się to załatwić drogą pocztową?

Na tą chwile to tyle z mojej strony. Poszukiwałem informacji na ten temat, jednak nic sprecyzowanego nie znalazłem. Dodam też, że widziałem system Szwedzkich instalacji (podobne instalacje robi się w Holandii). Z góry dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedzi. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: wesii     
oliwa59


Wpisów: 332
Od: 2008-02-13
2014-09-24 21:43
http://www.eio.se/utbildni ng/Sidor/behorighetCertifikat.aspx

Po szwedzku, ale moze dasz rade...
poza tym szukaj info pod haslem : elbehörighet.
Powodzenia!
  Profil uzytkownika: oliwa59     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-09-28 18:00
Dzięki za namiary, ale większość informacji jakie znajduje odnoszą się do uczniów/studentów itp. Nie znalazłem nic na temat furtki dla obcokrajowców. Myślę, że najlepiej dowiedzieć się co i jak od osoby, która załatwiała te wszystkie "licencje" w tej branży. Jest może na forum jakiś użytkownik, który mógłby co nieco rozjaśnić?
  Profil uzytkownika: wesii     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-09-28 18:20
Musisz sobie znalezc kogos ,kto cie zatrudni ,by uzyskac numer personalny. Nastepnie jak masz praktyke wysylasz wypelniony blankiet na jeden z certyfikatow .

Nie powinienes miec problemow z zatrudnieniem,to dosyc poszukiwany zawod. Taka droga jest najszybsza.

http://www.elsakerhetsverk et.se/sv/Behorighet1/Att-vara-yrkesman/Sa -ansoker-du-om-behorighet/
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-09-28 18:27
Uprzedze twoje nastepne pytanie,tak mozesz rozpoczac prace bez certyfikatu Ktos kto ma taki certyfikat w firmie, bedzie stemplowal. Jak pryncypal zobaczy zes kumaty ,to jemu bedzie zalezalo, bys szybko certyfikat uzyskal.Nawet wylozy nominaly za rozpatrzenie uprawnien i dyplom (ok 3 tys, jak dobrze pamietam)
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-09-28 20:40
To już jakieś konkretne informacje. Czyli pierwsze co to musiałbym zostać zatrudniony by mieć ten numer personalny. Później praktyka w Szwecji i po praktyce wysłanie blankietu na certyfikat. To jest z punktu widzenia pracownika a teraz pytanie jakbym chciał na własną rękę prowadzić takie usługi to też muszę najpierw odbyć wyżej opisaną drogę? Posiadam w PL uprawnienia SEP-u (czy są one w jakiś sposób ważne w SE?) Zależałoby mi na tym, aby jak najszybciej zdobyć takie uprawnienia. A i kolejne pytanie. Jakbym zatrudnił pracownika (Polaka) to czy on może wykonywać pracę tak jakby pode mnie czy też musi mieć uprawnienia? Koszt 3000 koron czy PLN?
To już jakiś zarys mam. Dzięki za informacje. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: wesii     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-09-28 20:47
Na polska firme nie dostaniesz szwedzkiego numeru personalnego. Pod ciebie zawodnik moze robic, jak ty juz bedziesz mial certyfikat i bedziesz mogl pieczetowac jego robote.
Te trzy klocki,to korony.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-09-28 22:15
Aha. Czyli jak już będę miał certyfikat to mogę pieczętować robotę kogo mi się żywnie podoba tylko ja będę za to odpowiedzialny. Mając już certyfikat wyrobiony można się zwolnić od Szweda i samemu działać na rynku? Chodzi mi właśnie o własną działalność, gdyż posiadam takową w PL, a mam możliwość wyjechania do Szwecji i robienia instalacji tylko wszystko blokuje ten certyfikat.
  Profil uzytkownika: wesii     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-09-29 07:07
Najszybsza droga ,to ta ,ktora ci podalem. Mozesz byc zatrudniony u szweda ,a juz sobie firme w miedzyczasie otworzyc. Ten pryncypal szwed, moze ci duzo pomoc w otrzymaniu szybko certyfikatu. Druga opcja, to rejestracja firmy szwedzkiej i wystapienie o certyfikat.
W tym drugim przypadku droga do jego otrzymania jest bardzo wyboista i duzo,duzo nadlozona.

Szwed musi dac ci umowe o prace na czas nieokreslony,to nie bedziesz se dupy zawracal donoszeniem swistkow na numer personalny do Skatteverket. W innym przypadku Emmy moga wlaczyc komplikatory i poczestowac cie czasowym numerem personalnym.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Marcin197405


Wpisów: 4
Od: 2013-11-15
2014-09-29 08:00
Witam. Chciales sie dowiedziec czy latwo dostac certyfikat elektryka , owszem nie jest tak latwo jak w Polsce. Oni chca miec udokumentowana praktyke w zawodzie elektryka, uprawnienia E i D Polskie a pozniej to juz zalezy wszystko od nich czy bedziesz zdawal egzamin czy nie. Warto miec jak najwiecej papierkow oni to bardzo lubia.
  Profil uzytkownika: Marcin197405     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-09-29 18:59
Rozumiem. Zatrudniam się u Szweda w międzyczasie załatwiam sobie wszystkie formalności. Tylko teraz pytanie czy mają jakieś "widełki" tej praktyki? O to najbardziej się rozchodzi. Dajmy na to już wszystko jest pozałatwiane i chcę założyć firmę. Zapewne w tej branży nie wystarczy świstek że posiadam firmę w Polsce tylko tam założyć takową. Jak się sprawy mają za morzem z podatkami i innymi opłatami firmy? Dużo/mało? W PL za miesiąc za siebie i pracownika mam ok 2k opłat (zus + podatek). Jak to ma się do rzeczywistości w Szwecji. Wiem, że zadaję upierdliwe pytania, ale chciałbym jak najwięcej wiedzieć w tym temacie i ruszyć tą sprawę żeby zarobić trochę więcej niż w naszym "pięknym" kraju. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: wesii     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-09-29 19:01
Co do uprawnień to posiadam te uprawnienia (kilak miesięcy temu odnowione).
  Profil uzytkownika: wesii     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-09-30 08:32
"Tylko teraz pytanie czy mają jakieś "widełki" tej praktyki? O to najbardziej się rozchodzi."


Toc wlasnie dlatego podrzucilem ci pomysl, bys sie zatrudnil na poczatku, do czasu uzyskania certyfikatu.
Ten przyszly pryncypal podzyruje ci kumatosc w zawodzie plus praktyka i wyksztalcenie z Polski. Z jego pomoca szybko ten swistek dostaniesz. Pytasz o podatki, jak juz bedziesz mial wlasna firme. Tu nikt ci nie okresli tego kwotowo , najprosciej mozna to tak ujac, jedna korona do twojej karmany,druga do Skateverket,czyli fifty fifty. Moze tak byc ,ze zalozysz firme by zarabiac i swiadczyc uslugi majac zatrudnionego zawodnika,a sam bedziesz pracowal jako zatrudniony u kogos innego.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-09-30 09:47
Zarobki elektryka, pracujacego jako zatrudniony w firmie, nie sa take zle. Jako zatrudniony placisz ok 30% podatku. Socjalne oplaty, beceluje pryncypal. Zrobisz troche nadgodzin i na lape z palcem w dupie masz trzy dychy. Mozesz polaczyc zatrudnienie z wykonywaniem uslug, jako wlasna firma. Ja tak jade i bidy nie klepie.

Tu wklejam link do przecietnych zarobkow elektryka pracujacego jako zatrudniony.

http://www.lonestatistik.s e/loner.asp/yrke/Elektriker-1017
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Marcin197405


Wpisów: 4
Od: 2013-11-15
2014-09-30 16:35
Uprawnienia przewaznie sa wydawane na 15 lat tak jest w moim przypadku. Jezeli chcesz zalozyc firme w Szwecji musisz posiadac papier elektryka szwedzkiego. Z polska dzialalnoscia na polskich papierach nic tu nie zdzialasz. Wiedza koledzy elektrycy ze w szwecji to jest krag zamkniety nie jak w Polsce. Ale staraj sie warto. Powodzenia.
  Profil uzytkownika: Marcin197405     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2014-09-30 18:19
Lönestatistik.se to niezbyt wiarygodna strona, ludzie wpisują swoje zarobki dobrowolnie, zwykle je zaniżając, nikt nie weryfikuje danych na tej stronie, to całkiem prywatne przedsięwzięcie.

Bliższe prawdy zarobki doświadczonego (i z certyfikatami) elektryka w Szwecji to 30-35 tys. SEK brutto,
często dochodzą jeszcze nadgodziny.

  Profil uzytkownika: j23     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-09-30 19:16
Dzięki chłopaki za informacje. Wiadomo nie rzucę tak od razu tutejszego rynku, bo jednak już ładnych parę lat już na rynku jestem i tak właśnie jako dodatek chciałbym wypaść co jakiś czas na "lepszą" fuchę. Gdybym już miał ten śmieszny certyfikat to czy mogę robić na własną rękę bez zakładania firmy?
Co do zarobków to jako zatrudniony u kogoś w tej branży czytałem że ok 160-170 koron się dostaje. Czy to prawda? Czy nijako ma się to do rzeczywistości. Swoją drogą to liczyłem, że jako sam świadczyć takie usługi wyciągnę 30-40k, a tu widzę że 30k można zarobić jako pracownik. Dobrze wiedzieć bo zaniżając mocno cenę rynkową można zostać znienawidzonym przez lokalnych "majstrów".
Także już plan działania powoli sobie obrazuje następująco:
1. Znajduję etat w Szwecji,
2. W czasie pracy przy pomocy pracodawcy załatwiam wszystkie formalności związane z certyfikatem,
3. Gdy już będę miał ten certyfikat zaczynam bardziej działać na własną rękę
4. Działam na własną rękę w Polsce i Szwecji

A pro po pracy w Szwecji to dowiedziałem się, że tak jak ktoś się buduje to niby ich energetyka wyznacza wykonawcę robót elektrycznych. Prawda to?

Marcin nie dziękuje żeby nie zapeszyć

PS. Wy pracujecie u kogoś czy na własną rękę?
  Profil uzytkownika: wesii     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-10-01 10:12
Nikt nikogo nie wyznacza do prac elektrycznych. Im wiecej zadajesz pytan,ty wieksza masz chec bycia z jedna dupa na dwoch weselach w tym samym czasie. Zastanow sie nad jednym, jak zalapiesz sie jako zatrudniony ,a pozniej wlasciciel firmy do pracy w Szwecji ,to tutaj wejdziesz w system podatkowy. Zostaniesz uznany za zamieszkalego w Szwecji. Chcesz robic w Szwecji i w Polsce prace elektryczne rozliczajac sie w Szwecji? Kto cie w Polsce wezmie do roboty za takie nominaly?

Nie da rady byc jedna noga w Polsce, druga w Szwecji,bo jaja beda ci wisialy po srodku, nad morzem baltyckim.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
kawaler


Wpisów: 12117
Od: 2008-10-01
2014-10-01 10:54
elektryk to zawód reglamentowany, firmy ubezpieczeniowe nie wyplacaja w razie spiecia i pozaru jezeli instalacje zakladal jakis amator albo bez szwedzkich uprawnien,

w Szwecji obowiazuje tzw. "szwedzki standard"
opis tego standardu znajduje sie w ksiazce na kilkaset stron

oczywiscie mozesz pracowac jako obciagacz czy napinacz kabli ale zawsze pod nazdzorem 1 montera


powodzenia i nie kombinuj z uziemieniem jak sie to nagminnie robi w Polsce

  Profil uzytkownika: kawaler     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-10-01 19:38
Czyli jednymi słowy albo rybki albo akwarium. Na tą chwilę znajomy jeździ do Szwecji stawiać domy, tylko problem jest z fachowcami branży elektrycznej i hydraulicznej (certyfikowanie). Jeżeli miałbym ten certyfikat to bym jeździł tam jako podwykonawca jego prac. Nie chcę na stałe tam wyjechać. Tylko po prostu dostałem propozycje współpracy i się teraz orientuje co i jak tam jest. Teraz chyba sprawa wygląda jasno i przeźroczyście. Ten właśnie znajomy ma dużą firmę w Polsce i od kilu lat jeździ do Szwecji i ciągnie obie firmy jednocześnie, tylko że w PL ma zaufanego pracownika co ciągnie roboty, a w Szwecji siedzi szef i tam pilnuje załogi.
Co do certyfikatu to czy jest jakiś limit tj. certyfikowany elektryk może mieć max np. 2 pomocników bez certyfikacji? Czy to nie ma ograniczeń?
  Profil uzytkownika: wesii     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-10-02 07:40
Twoj kolega robi w Szwecji ciagu roku podatkowego mniej niz 183 dni , rozlicza sie w Polsce. Pewnie ma problemy ze znalezieniem elektryka z certyfikatem ,bo tacy skoczkowie nie sa tu popularni. Na polska dzialalnosc certyfikatu nie wyrobisz. Jak zalozysz szwedzka,to tu bedziesz placil podatki.

Kominiarze,elektrycy,hydraulicy ,to w Szwecji mafia,ktora obcych firm nie toleruje. Chcesz tu robic, to na rownych zasadach podatkowych
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
wesii


Wpisów: 9
Od: 2014-09-23
2014-10-02 15:35
Czyli albo praca na stałe w Szwecji albo znalezienie kogoś kto podbije robotę (to chyba z góry odpada) bo który Szwed będzie chciał podbić robotę komuś, a druga sprawa będzie żądał za to pewnie nie mało nominałów). Jednymi słowy to wyjście raczej nie opłacalne. Szkoda, bo można by dzięki temu podnieść się wyżej, no ale jak to mówią "życie". Dzięki za odpowiedzi i wytłumaczenie tego wszystkiego łopatologicznie. Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam.

PS. Jakbym miał jakieś jeszcze niejasności to się jeszcze odezwę. Na tą chwile wszystko wiem.
  Profil uzytkownika: wesii     
iza_ewa


Wpisów: 20
Od: 2014-09-20
2014-10-29 18:11
Witam panów elektryków,
Wracam do tematu, aby zaczerpnąć informacji dla mojego chłopaka. Jego celem jest praca u Szweda w firmie elektrycznej a następnie w tzw. międzyczasie rozpoczęcie również pracy na własną rękę tak jak pan Wacek z Polszy. A propo, czy zatrudnienie wtedy bardziej opłacalne jest jako umowa na pl przykładzie: firma-firma, czy jednak na umowie firma - pracownik zaś poza godzinami praca na własnej działalności? Z góry dziękuję za podpowiedź.

Przechodząc do problemu: mój chłopak nie zna języka szwedzkiego,   na początku wiosny planuje rozpocząć naukę języka w SFI. Nie chce jednak czekać z rozpoczęciem robienia uprawnień aż nauczy się języka. Czy sesnownie będzie zrobić "papiery" w Polsce a brakujące szwedzkie zrobić po SFI? (Np. Marcin wspominał o  uprawnieniach pl E i D lub wspomnę o SEP)
Czy jednak warto zaczekać i wszystkie zrobić w Szwecji po zakończeniu SFI? Było wspomniane, że pewne certyfikaty może wyrobić pracodawca Szwedzki, ale jeśli mój chłopak zna tylko polski i rosyjski, wątpimy, że taką pracę dostanie. Pozatym może pracować na "papierach" pracodawcy.

Jeśli chodzi o jego doświadczenie, nie posiada wykształcenia związanego z zawodem. Pracował rok u Polaka prowadzącego szwedzką firmę elektryczną.
Czy jesteście panowie w stanie napisać jak wygląda w tej sytuacji aktualne prawo lub gdzie się zgłosić, aby pozyskać informacje z pierwszej ręki?

Pozdrawiam serdecznie,
Iza
  Profil uzytkownika: iza_ewa     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-10-30 09:58
Twoj chlopak nie ma wlasciwie innego wyjscia, jak zrobic uprawnienia w Polsce i poddac je weryfikacji w Szwecji. Weszly nowe przepisy ,troche bardziej ludzkie dla tych ,ktorzy zdobyli uprawnienia w innym kraju UE.

Elsäkerhetsverkets behörighetsföreskrifter ELSÄK-FS 2013:1
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
iza_ewa


Wpisów: 20
Od: 2014-09-20
2014-10-30 13:15
Dzięki wielkie
  Profil uzytkownika: iza_ewa     
golec24
Malmo


Wpisów: 2
Od: 2014-01-08
2014-11-16 13:48
Witam,
Jak przedmówcy pisali...
Uprawnienia ABL wyrabiałem przez 6 miesięcy. Miałem poparcie Szwedów 'referencje' , ale bez kategorii E oraz D do 1kV nie było mowy. Wykazałem wykształcenie w tym temacie, praktykę.

Z otwieraniem firmy też troszkę zeszło....

Pozdrawiam Życzę powodzenia.
  Profil uzytkownika: golec24     
badariusz


Wpisów: 3
Od: 2015-01-08
2015-01-08 14:52
Witam
chciałem zapytać w temacie certyfikatu

Czy złożyłeś dokumenty czy udało ci się to załatwić
Właśnie mam podobną sytuacje i miał bym kilka pytać

  Profil uzytkownika: badariusz     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2015-01-09 10:46
wesii

Z zainteresowaniem przeczytalam twoje pyania i czym wiecej czytalam tym bardziej jestem przerazona.

Mam znajmego, kóry czesto jest zatrudniony zeby poprawiac elektryke po polskich fachowcach. Pokazywal mi zdjecia prac wykonanych przez polskich fachowców, wiezyc sie nie chce jak czesto uzywaja czarnej, elektrycznej tasmy (nie znam polskiej nazwy).

Zatrudniam prywatnie i sluzbowo róznych ludzi ale nigdy w zyciu nie mialabym odwagi zatrudnic elektryka, który po pierwsze nie moze napisac mi pozadnie po szwedzku oferty i nie moze porozumiec sie z innymi fachowcami.

Nie zna szwedzkich norm, nie zna szwedzkich nazw i nie zna szwedzkich zwyczajów. Np. zainstaluje kontakty nie tam gdzie szwedzi sa przyzwyczajeni ze kontakty maja byc.

Zatrudniajac szwedzkiego elektryka (powaznego) to wiem ze zrobi mi wedlug szwedzkich norm i wedlug wymagan towarzystwa ubezpieczeniowego.

Niedawno temu byl wypadek na budowie w Sztokholmie. Dwóch polskich robotników zginelo. Jednym z argumenów który czesto uzywano, analizujac wypadek, bylo wlasnie problem ze robotnicy na budowie nie moge sie porozumiec.

Dlatego tez polecam zebys zrobil jak ci powyzej ci radzili. Naucz sie jezyka (dobrze) popracuj tu, zobacz jak sie tu wykonuje elektryczne prace a potem mozesz sie starac o uprawnienia.
  Profil uzytkownika: Vendela     
badariusz


Wpisów: 3
Od: 2015-01-08
2015-01-10 00:52
dzięki za info to co napisałeś jest pouczające i ważne.
Nie każdy potrafi słuchać i brak mu wyobraźni.

  Profil uzytkownika: badariusz     
Forum -> Życie w Szwecji -> Usługi elektryczne w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 10 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony