Odwiedzin 37805508
Dziś 1832
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - corka w ciazy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorcorka w ciazy
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-12 19:22
Witam serdecznie... Corka ma PN, ma 19 lat, pojechala do Pl na wakacje i okazalo sie ze jest w ciazy. dopiero bedzie zaczynala nauke na fsi, dopiero zglosilysmy do forsekningkassan, ale nie mowiac ze jest w ciazy, tylko ogolnie zeby miala ubezpieczenie , poniewaz musi udac sie do lekarza, . Jak myuslicie, czy musi wracac do Pl.. tam nie ma zadnego ubezpieczenia...
  Profil uzytkownika: Asia7     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-08-12 19:28
Co to jest fsi i forsekningkassan? Nawet nie wiesz gdzie ja zapisalas?
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-12 19:31
szkola sfi w liljeholmen, tam wybrala, przepraszam za bledy w pismie ale jestem jeszcze w szoku...
  Profil uzytkownika: Asia7     
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-12 19:36
Czy znacie ginekologa w Sztokholmie, Polaka i jakie sa ceny, dziekuje z gory za pomoc...
  Profil uzytkownika: Asia7     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-08-12 19:39
Asia, jesli w Pl nie ma zadnego ubezpieczenia to nie ma sensu zeby wracala. Żle zrobilas, ze oszukalas FK nie informujac ich, ze corka jest w ciazy. Oni moga wszystko sprawdzic. W Szwecji sie nic nie ukrywa, bo i tak to wyjdzie.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-12 19:47
tak, ale zaden lekarz tego jeszcze nie potwierdzil, na ta chwile wykazal to test, tutaj zrobiony, nie chcialam oszukiwac bo same nie jestesmy pewne do konca, dopoki lekarz nie zbada, to jes poczatek , moze test sie myli ... w co watpie, dziekuje za odp. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Asia7     
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-12 19:52
I tak podejrzewam ze nie mamy zadnych praw z ubezpieczenia szwedzkiego, chodzi nam tylko o wizyty u lekarza co miesiac, nie chce zadnego systemu naciagac, ja pracuje tutaj i mysle ze dam rade to pociagnac z trudem ale dam, tylko zeby corka miala ubezpieczenie ogolne, o to tylko chodzi
  Profil uzytkownika: Asia7     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2014-08-12 20:47
Spokojnie ,jeśli to dopiero poczatek to nie ma co straszyć oszustwem FK bo do położnej można dopiero iść na założenie karty ciąży miedzy 8/10 tyg .
Przypominam że do 12 tyg poronienie liczone jest jako spontan missfal i nikt z tego nie robi problemu .
Możecie oczywiście isć do barnmorski położnej na potwierdzenie ciąży ,ona wam wszystko wytłumaczy co i jak .Nie sądzę że skoro córka ma już numer personalny to będzie za coś płacić .
Radzę iść do normalnej szwedzkiej przychodni a nie szukać jakiś polskich ginekologów którzy mogą cię zdesperowaną ogolić z kasy
  Profil uzytkownika: sankas     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2014-08-14 10:50
"Żle zrobilas, ze oszukalas FK nie informujac ich, ze corka jest w ciazy. Oni moga wszystko sprawdzic. W Szwecji sie nic nie ukrywa, bo i tak to wyjdzie."

Czy do rejestracji w FK jest wymagane oswiadczenie zdrowotne?
Gdzie sie wypelnia rubryki: ciaza, choroba weneryczna, gruzlica, HIV...
W innym wypadku nie ma mowy jakimkolwiek oszustwie! czy sprawdzaniu w MVC, czy innych placowkach szwedzkiej sluzby zdrowia.
Tym bardziej, ze nieubezpieczony nie korzysta z nich.

Problem to corka ma nie z FK, tylko z zaistniala sytuacja zyciowa.
Nie ma sensu tez biegac po polskich lekarzach raz w miesiacu na badania, tylko korzystac ze szwedzkiej opieki nad ciezarna.
Problem z jezykiem? niech sie szybko uczy szwedzkiego, bo wieksza odpowiedzialnosc, niz ciaza, ja czeka.
Jest mozliwosc zamowienia tlumacza przy wizytach w MVC. Zaden komfort dyskutowac ciaze przez postronna osobe, ale coz...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-14 18:51
Dziekuje serdecznie za pomocne wpisy!!! Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Asia7     
franek smiglo


Wpisów: 269
Od: 2013-06-14
2014-08-14 22:42
2014-08-12 19:22
Witam serdecznie... Corka ma PN, ma 19 lat, pojechala do Pl na wakacje i okazalo sie ze jest w ciazy.


nie puszczac corki do PL w takim razie..
  Profil uzytkownika: franek smiglo     
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-15 16:20
Nie nie... corka ma w PL chlopaka, a nie to ze sobie pojechala na wakacje i bum z pierwszym lepszym... Zdazylo sie, takie jest zycie, trzeba sobie pomagac i sie wspierac, bo roznie mlodzi ludzie mysla w tych czasach...
  Profil uzytkownika: Asia7     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-08-15 17:23
szkoda dziewczyny,,,ale cala wina to rodzicow,takie cos to trzeba rozmawiac,,watpie ze chodzila tu do szkola bo by wiedziala jak sie chronic
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Dora


Wpisów: 262
Od: 2013-10-24
2014-08-15 17:55
A w Polsce nie wiedza jak sie chronic?! A on to co? Dzialal na zasadzie odruchow Pawlowa? Czemu ciagle pisze sie ze kobieta ma sie chronic? A on to gips?

Teraz troche zamieszania ale dziecko to wiekie szczescie i przywilej ktory nie wszyscy maja. Sporo znajomych kobiet usunelo ciaze za mlodu a potem juz nic sie jakos nie zdarzylo niestety.
Zycze wam wszystkiego najlepszego. Dziecko bedzie mialo i rodzicow i dziadkow przez wiekszy okres swego zycia.
  Profil uzytkownika: Dora     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2014-08-15 20:28
"ja pracuje tutaj i mysle ze dam rade to pociagnac z trudem ale dam"

Zdajesz sobie sprawe jaka masz sytuacje? a raczej twoja corka?
Jak ona ja widzi? Jak ja widzi ojciec dziecka?
Dlaczego piszesz, ze to ty dasz rade to "pociagnac"?
Masz dorosla corke, domyslam sie ze ojciec dziecka tez jest dorosly? Doroslosc zobowiazuje.
Czy corka ma tylko urodzic w Szwecji i potem przeniesc sie do Polski? czy sciagnie tutaj ojca dziecka i ty bedziesz musiala dac rade "pociagnac to wszystko"?
Bezrobotna corke, bezrobotnego "ziecia" i male dziecko?

Nie chodzi mi o niechec pomocy, chodzi mi o prawdziwe zycie...jak przyszli rodzice widza swoja sytuacje?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Asia7


Wpisów: 18
Od: 2013-03-05
2014-08-18 15:59
Faktycznie jest dorosla... ale musialabym ksiazke napisac, zebyscie zrozumieli, dodam tylko ze prawie 5 lat leczyla sie na depresje, niedawno odstawila leki... nie chce poruszac tego na forum, dlatego martwie sie jako matka, ale ona chce miec to dziecko, ojciec dziecka jak dla mnie nie jest odpowiedni na taka odpowiedzialnosc... tylo tyle w skrocie.. Corka decyduje sie jechac do niego do Pl, Dziekuje za mile slowa i wsparcie, jakos musi sie to rozwiazac, Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Asia7     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2014-08-21 13:40
Corka, mimo ze jest dorosla, przyjechala tutaj z powodu, ze jest na twoim utrzymaniu. Do 21 roku zycia moze zalapac sie na laczenie rodzin.
Mogla nauczyc sie jezyka, zdobyc jakis zawod i juz na wlasna reke zyc.

Teraz, po porodzie(?) wyjedzie do Polski i po roku bedzie uznana jako "wyemigrowana". Tu nie ma co oszukiwac, bo sie dopatrza. Np ze dzieciak nieszczepiony.
Wrocic do mamusi bedzie za pozno, bo ma wlasna rodzine a w Szwecji babcia nie musi utrzymywac (dzieci) i wnukow.
Sciagnac teraz tutaj chlopaka na sambo nie moze, bo nie moze go utrzymac. Beda chcieli sie przeniesc za jakis czas do Szwecji, to bedzie juz na wlasna reke: praca albo wlasne srodki na utrzymanie.
To taki bardzo ogolny scenariusz bez detali.
Scenariusze z detalami mozna poczytac na forum.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-08-22 05:40
"Corka, mimo ze jest dorosla, przyjechala tutaj z powodu, ze jest na twoim utrzymaniu. Do 21 roku zycia moze zalapac sie na laczenie rodzin.
Mogla nauczyc sie jezyka, zdobyc jakis zawod i juz na wlasna reke zyc."

A, moze po wyjezdzie do Polski uda jej sie tam zyc, ze swoim chlopakiem ?
Skromnie, ale godnie przynajmniej....
Polska, to nie jakas Afryka, do cholery i tez ludzie rodza i wychowuja dzieci, a i nawet czasem nprmalnei zyja, bez ogladnia sie na system socjalny !

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-08-22 10:18
Asia,
Robcie to co jest najlepsze dla Twojej corki i jej dziecka.
Nie tylko to co jest wazne dzis, ale i w przyszlosci.
Nawet jesli trzeba skorzystac z socjalu to zadna hanba tylko prawo, z ktorego mozna skorzystac.

Warto moze rowniez rozpatrzec mozliwosc zapisania sie do ams i pobierac alfa-kasse, jesli corka nie nalezala wczesniej do zadnej a-kassy i nie pracowala.

Nie musi nigdzie podawac, ze jest w ciazy, poniewaz to jest jej prywatna sprawa i nikomu nic do tego.
W Szwecji ciaza nieplanowana jest po prostu do usuniecia, dlatego lepiej jest raczej przemilczec ten fakt.
Nie ma zadnych specjalnych przywilejow z powodu bycia w ciazy. No chyba, ze ktos ma juz prace to wtedy nie mozna takiej osoby zwolnic, chociaz to tez pracodawcy probuja omijac.

Na Twoim miejscu nie wysylalabym corki do Polski tylko staralabym sie byc przy niej blisko tutaj w Szwcji.





  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-08-22 10:25
Co do kosztow zwiazanych z utrzymaniem dziecka to w Polsce jest duzo taniej zakupic wszystko co potzrebne: wozek, ubranka itp.
Na PI mozna znalezc osoby, ktore chetnie oddadza rzeczy po swoich dzieciach.

W Szwecji zrobilo sie ostatnio bardzo popularne wymienianie sie ubrankami i in. rzeczami po dzieciach.
Chodzi tutaj nie tylko o oszczednossc, ale rowniez o ochrone srodowiska.

Znam wiele rodzin dobrze sytuowanych ekonomicznie, ktore korzystaja z takich wymian a takze nagminnie kupuja w Second Handach.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2014-08-22 10:36
No masz...!

Gdzie ja napisalam, ze nie bedzie mogla godnie zyc w Polsce?!
Sugerujesz, ze nie moglaby zyc godnie w Szwecji?

Ja podalam ogolne fakty, jak wygladaja sprawy pobytowe w roznych sytuacjach.
Do tych faktow nie mozesz miec zadnych zastrzezen, mimo ze bardzo sie starasz...znalezc inne...dno.

Mam nadzieje, ze autorka tematu i jej corka wybiora najlepsze rozwiazanie dla swojej sytuacji.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-08-22 15:47
"Gdzie ja napisalam, ze nie bedzie mogla godnie zyc w Polsce?!"

Znow moje wpisy odbierasz osobiscie ? Po co i czemu, gdy ja poprostu pokazuje inna perspektywe !

"Sugerujesz, ze nie moglaby zyc godnie w Szwecji?"

Pokaz mi , gdzie ?

Owszem, nie widze tego w rozowych kolorach, gdy przyjezdza tu ososba, w ciezkiej sytuacji, nie znajaca jezyka i ma tu urodzic dziecko, bez wsparcia ojca tego dziecka itd
Taka sytuacja, moze unizac pewnej godnosci, jak najbardziej.

"Do tych faktow nie mozesz miec zadnych zastrzezen, mimo ze bardzo sie starasz...znalezc inne...dno."

Po raz kolejny !
Czy jestes jakas forumowa alfa i omega ? Nikt inny, nie moze pokazac "innej strony obrazka" ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2014-08-24 09:43
no dobrze, skoro to taka tragedia zyciowa, to nie mozecie usunac ciazy? W Szwecji jest to calkowicie legalne, bez klauzuli sumienia...?

2 - skoro ona zdecyduje sie donosic ciaze, czemu to Ty masz utrzymywac corke? 19 lat, bedzie matka - a wiec podjela juz dorosla decyzje. Moze czas na inne dorosle decyzje w zyciu?

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-08-24 11:40
matka sie wiecej przejmuje corka jak corka sama,takie cos moze wyjsc na dobre ,nauczy sie odpowiedzialnosci szybciej,zrobi sie dorosla,,,,szkoda tylko ze straci to co jest najwazniejsze w zyciu......lata mlodosci ktore nigdy nie wroca,bo po dzieciach to czas zapierd.... szzybko
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> corka w ciazy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 34 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony