Odwiedzin 37783893
Dziś 663
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - kowal artystyczny

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorkowal artystyczny
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 19:29
Witam wątku pasującego do mojej sytuacji nie znalazłem stąd proszę o pomoc.
1.Znalazłem dawny dom zebrań - zbór ? w środku szwecji na dlugosci geograficznej kalmaru. senna wies posrodku lasu przy drodze gdzies tam moze z 5 chalup. Dom od biedy do zamieszkania w standarcie chatek ojców zalożycieli.
Chatę kupuję od szkopa co mial o jako wekendhaus- slyszalem o zawilosciach szwedzkiego prawa wlasnosci czy ktoś może mnie oświecić? dokumenty dostanę po szwedzku - wyciąg z księgi wieczystej itd na co mam zwracać uwagę???.
2.Jestem kowalem artystycznym zajumję się od 25 lat wyrobem replik broni białej , budową odbudową pojazdów zabytkowych i customowanych, konserwacją i rekonstrukcją wszelkiego rodzaju przekryć architektonicznych, robię nietypowe meble itd. Chciałbym zaaranżować sobie pracownię na przynależnym terenie - 2000 sqm jest dookola parceli. Jak wygląda sprawa zezwoleń na budowę i czy można jakieś metalowe garaze itd jak w szkoplandii stawiać na zgłoszenie.
Do tej pory żyję na podstawie umów o dzieło na prawach autorskich jak wygląda coś podobnego w szwecji?o ile jest coś takowego.
3. przez cale zycie bylem na wynajmach a wzmankowana chata jest szansą na własny heim ale szwecje mam zamiar traktować przedmiotowo jako punkt wypadowy bazowy na specjalne roboty na terenie chocby niemiec przy targach czy gdzie tam wypadnie , nie mam zamiaru się osiedlać na stale latac po urzędach nie mam dzieci i nie mam zamiaru ich mieć, mam nadzieję że nie będę musiał szukać żadnej dodatkowej pracy na miejscu, kilkanascie razy w roku będę jeździl w te i wewfte, jako że mam taki a nie inny system pracy. Na dzień dzisiejszy lecę po umowach kontraktowych tylko. Czy jakaś forma ewentualnie prowadzenia dzialalnosci gospodarczej w szwecji by do mnie pasowała? Czy nie ma to sensu wobec powyższego?
4. Słyszałem ze kowalstwo artystyczne sie zrobilo modne w szwecji - jakiego typu ? zewnętrzne wewnętrzne okucia?
5. moim pierwotnym celem były niemcy jako że to jest mój główny rynek, ale nie ma tam miejsca dla mnie - drogie i restrykcyjne państwo generalnie. obowiązek meldunkowy nakładający od razu obowiązek placenia abonamentu rtv, ubezpieczenia zdrowotnego , podatku drogowego , przezbrojenia tablic na wozie. Zawodowa aktywnosc tylko po rejestracji w cechu znowu siano i to niemałe Miesięcznie na same podatki ukryte musiałbym mieć min 300 euro A polaczkowi nikt rynkowych pieniędzy placić nie chce co przy obciążeniach wiadomo jak się zakończy..
Proszę o pomoc i poradę bo siedzę nad umową kupna chaty gotową do podpisania
  Profil uzytkownika: konstsmide     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 19:39
ad 5 czy ktoś może minie oswiecić w temacie ukrytych podatków w szwecji ???zeby sie nie okazalo ze 2 razy drozej jak w niemcowni

Generalnie szukam jak to niemcy mowia Heim u
dla siebie dla kobiety - kostiumologa dla kotów/ przepisy wwozowe znam/
Gdzie mógłbym się zaszyć i czerpać siłę do pracy i tworzenia. Ktoś gdzieś pisał o sennej szwecji poza 3 glownymi miastami , siana nie zrobilem i juz nie zrobie zludzen tez juz mam niewiele ale w ramach zakichanej unii która de facto ruguje mnie na stare lata z kraju chciałbym znależć miejsce na uboczu bo w wielkich miastach między małymi ludzmi średnich interesów wariuję z lekka od jakiegoś czasu...
Ktoś by zapytał dlaczego szwecja bo my z kobitą jako para młodych archeologów zajumjących się eksperymentami archeoogicznymi z zakresu kowalstwa i włokiennictwa bardzo szwecją bylismy zafascynowani zawsze, ale owe zainteresowanie nie sięgało wyżej potopu szwedzkiego bitwy pod oliwą itd, a zaczynało się chwilę przed młodszym okresem wikińskim Wiadomości o kraju i ludziach mamy zatem nieco przeterminowane
  Profil uzytkownika: konstsmide     
oliwa59


Wpisów: 332
Od: 2008-02-13
2014-07-14 20:09
Mysle, ze masz bardzo dobry pomysl.
Problemem jak zwykle jest znalezienie klientöw - nie zaluj pieniedzy na dobra strone internetowa, po niemiecku, szwedzku i angielsku co najmniej.
Co do podatköw, to wiadomo wszystkim, ze w Szwecji sa bardzo wysokie, ale przepisy dotyczace prowadzenia przedsiebiorstwa, ksiegowosci sa w twoim przypadku bardzo uproszczone. Na poczatek polecam jednak, zebys znalazl ksiegowa, co ci to poprowadzi przynajmniej z poczatku.
  Profil uzytkownika: oliwa59     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-14 20:37
Nie chce mi sie zaglebiac w twoje pomysly. Powiem ci tylko jedno podatek i socjalne obciazenia,to ponad 50%. Za chalupe tez zaplacisz roczny podatek, od szacunkowej wartosci.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-14 21:02
Powyzsza informacja odnosnie podatku od nieruchomosci jest calkowicie bledna.
Od 2008 nie ma juz podatku od nieruchomosci.
Zastapiono go tzw kommunal avgift, ktora wynosi max 7074 kr rocznie lub 0,75% taxeringsvärde.


  Profil uzytkownika: Lunab     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-14 21:07
"Zastapiono go tzw kommunal avgift, ktora wynosi max 7074 kr rocznie lub 0,75% taxeringsvärde."

Tak, gminne obciazenie od szacunkowej wartosci nieruchomosci, to nagroda,ktora trzeba zaplacic co roku.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-14 21:12
Jesli jestes juz 25 lat w zawodzie to chyba nie jestes juz taki mlody....chociaz oczywiscie wiek mozna mierzyc rozna miara....

Na twoim miejscu skontaktowalabym sie z jakims biurem posrednictwa handlu nieruchomosciami.
Co do dzialalnosci to rowniez wymaga konsultacji z ksiegowym znajacym szwedzkie realia.

Chyba nie spodziewasz sie profesjonalnego poradnictwa na tym forum.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2014-07-14 21:16
Jezeli masz na mysli missionshus w Målila, to nie ma zadnych problemow, kupic i mieszkac. Jezeli cos innego, sprawdz czy wolno sie tam zameldowac? Czy wolno prowadzic jakas dzialalnosc, czy wolno przebudowac/dobudowac/przystosowac, czy nie ma zastrzezen historycznoideologicznych (nieraz takie budynki moga miec dziwne ograniczenia) sprawdz czy sa jakies serwituty.

P.S. uzywaj przyjemniejszego jezyka niz "szkop"
  Profil uzytkownika: Ronj@     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 21:19
Dziękuje za odp ale szukanie klientów przez www na tego typu fanaberje mija sie z celem to po prostu nie ta droga. nikt tego nie potrzebuje wiec martwa reklama nie wsparta oglądaniem na zywo jest nieskuteczna, ludzie kupują impresje z tym związane i to do tego tu i teraz a nie jak ochłoną to tak trochę jak z dziwką idziesz stoi przy drodze i działa albo nie .... z tym ze dziwka trafi do klienta szybciej bo prosciej na nizszym levelu odczuc dziala...
ostatnią rzeczą jaką mi potrzeba to otwieranie dzialalnosci w kraju ktorego specyfiki nie znam językiem nie operuję i który odnoszę wrażenie tak się wszyskimi opiekował aż totalnie naród mu zidiociał z braku bodzców.
i do tego jest potwornie drogi. Ja po prostu nic wlasnego nie mam mam za to masę ruchomosci które mi taniej gdzieś zlagrować i latać wkoło nich niż wynajmować za niewiadomojakie siano magazynek na graty. Kluczem jest uzyskanie realnych informacji o kosztach posiadania nieruchomosci w szwecji. Ja i tak w kamperze bede mieszkał miesiac w niemczech dwa w polsce miesiac w szwecji dwa w niemczech miesiac w norwegii. od roboty do roboty ot co. w niemczech pracuje na werkauftrag w polsce na umowe o dzielo na prawach autorskich ale nigdy nie kładę na ich podstawie płytek.. nie obchodzę przepisów ale też nie chcę wskakiwać w tryby maszyny to już mam za sobą.

50% od czego ?? ile wynosić może oszacowana wartość budy kołkiem podpartej wartej w chwili zakupu parę koła euro??
  Profil uzytkownika: konstsmide     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2014-07-14 21:30
Poszukaj kontaktow z firmami zajmujacymi sie byggnadsvård i sprzedaza detali: okucia, zawiasy, klamki, gwozdzie i setki innych rzeczy potrzebnych do renowacji np starych chalup.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 21:32
Ronja dzieki o takie info mi chodziło, spawdzę sewituty co do szkopa to tak siedząc przed kompem to nawet mogę ci przyznać rację tak długo jak sobie nie przypomnę ile to razy słyszałem ze to schlimm ze jestem polaczkiem bo jestem takim dobrym rzemieślnikiem brr ale genealnie rację masz Dzięki za link to nie ta buda nie byłoby mnie stać na taki eksperyment finansowy moja jest trochę tańsza
  Profil uzytkownika: konstsmide     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-14 21:42
Zanim ostudzono zapal i zamiary , bylo tak:

'Ktoś by zapytał dlaczego szwecja bo my z kobitą jako para młodych archeologów zajumjących się eksperymentami archeoogicznymi z zakresu kowalstwa i włokiennictwa bardzo szwecją bylismy zafascynowani zawsze, ale owe zainteresowanie nie sięgało wyżej potopu szwedzkiego bitwy pod oliwą itd, a zaczynało się chwilę przed młodszym okresem wikińskim Wiadomości o kraju i ludziach mamy zatem nieco przeterminowane'

Po ostudzeniu zapalu i przewartociowaniu zamiarow na sily, tudziez na odwrot, jest tak:

'ostatnią rzeczą jaką mi potrzeba to otwieranie dzialalnosci w kraju ktorego specyfiki nie znam językiem nie operuję i który odnoszę wrażenie tak się wszyskimi opiekował aż totalnie naród mu zidiociał z braku bodzców.
i do tego jest potwornie drogi.'

Niemcy -'fe',co z wpisow ponizej wynika, Szwecja tez wlasciwie -'fe' i do tego to zludzenie pt: -'cala Europa moja - wszedzie przeciez moge sie osiedlic bez przeszkod'.
Nie za duzo tych marzen?
Realia czesto nie chca chadzac z nimi w parach.
  Profil uzytkownika: hester     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-07-14 21:50
moj kolega zbylej pracy jest kowalem,,,,,,,ale on robi kopyta i "podbija "konie,to jest dosc dobra praca pod warunkiem ze znasz ludzi i mieszkasz w odpowiednim miejscu,mieszkam kolo sztokholmu gdzie jest jedno z najwiekszych w szwecji koni w stosunku do mieszkancow ,takze on ma w cholere do roboty,,,,, twoje zainteresowanie to cos fajnego ,ale jako cos dodatkowego poza normalna praca,to czym ty chcesz sie zajmowac to predzej hobby ,zeby takie cos wyszlo to trzeba wyrobic sobie dobra marke a to nie takie proste
  Profil uzytkownika: black sabbath     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-14 22:01
...ale przeciez,jak wynika z tych wpisow, konstsmide nie ma zamiaru osiedlac sie w Szwecji na stale.

Konstsmide : jesli 'siedzisz nad umowa kupna' nieruchomosci, mozesz smialo zakupu dokonac, jako nieruchomosc wakacyjna, w ktorej przebywac bedziesz czasowo - 3 miesiace, nie dluzej.Nowy garaz mozesz tam wybudowac, ale pracownie, bez jej zarejestrowania, jako 'dzialalnosc gosp.' - pomarzyc - dobra rzecz.
  Profil uzytkownika: hester     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 22:02
co do ostatniego posta Prościej bo się zagubimy w dygresjach
Ja nie mam marzeń ze europa stoi otworem , ona nieszczęśliwie stoi tranzytem...
dwa tygodnie jestem przes ambiente we frankfurcie nad odrą czasem trzy potem zjazd do kraju potem znowu tydzien, następnie tydzień paryż bo np inne targi, potem miesiąc w polsce bo szykujemy elementy załadunek tira wypad na dusseldorf na 2 tyg. zjazd na chatę odsypianie jakiś coś do okucia zlecą 3 tyg potem w muzeum 2 tyg warsztatów dla dzieci potem hamburg a tam coś... życie w drodze spanie na mopach przy autobanach na warsztatach imieniny urodziny swięta mycie się w umywalkach wiadrach zarwane nocki ciągły stres brak snu żarcia niezdolność do wypoczynku potem...tak z grubsza wygląda mój rok eventy targi imprezy masowe walka na budowach, tęsknię za czasami kiedy wstawałem rano jechałem na warsztat autobusem rozpalałem ogień wracałem wieczorem do chaty zmęczony ale szczęśliwy ze coś wyszło że coś się opanowało. każdy temat był wypieszczony i miał czas, nie było unii wszechobecnej chinlandii była praca i płaca po niej. na 10 klientów był jeden baran. przeszły lata a ja nie mam nic za to wszystkich sponsoruję wynajem wszystkiego nie znasz dnia ani godziny kiedy zycie zawali ci sie na łeb kręcisz się jest ok jak wypadniesz wylądujesz pod mostem z 4 tonami sprzętu. Owa europa otworem nie stoi i stała nie będzie mamy w niej od przystąpienia scisle wyznaczoną rolę.
  Profil uzytkownika: konstsmide     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 22:11
garaż będzie ok a ''działalności'' nie mam zamiaru prowadzić ze zgloszeniem czy bez, Ale muszę mieć gdzie ustawić motor narzędzia uzbierało się tego trochę przez lata. no i muszę mieć gdzie dłubać mam od cholery nieskończonych zbroi 3 zabytkowe motocykle dwie rozgrzebane rzeźby , meble jakieś by trzeba zrobić bo ikea mnie jakoś nie pociąga Jak pisałem heim mi potrzebny gdzieś gdzie mogę pojechać jak się manewry europejskie skończą , a w zeszłym miesiącu zniesli te 3 miesiące pobytu jak głosi info na stronie urzędu migracyjnego. zima szwedzka mi nie straszna bo spędzam zimy w południowych niemczech frankfurt monachium norymberga gdzie tam robota wypada
  Profil uzytkownika: konstsmide     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-14 22:21
Tych '3 miesiecy' tak do konca nie zniesiono.Jesli masz konkretna umowe o prace w Szwecji na rok i jeden dzien, po prostu nie masz juz obowiazku rekestracji w Migrationsverket, ale jesli w Szwecji pracowac nie masz zamiaru, tylko wylacznie kupic dom i ew. w nim mieszkac, w dalszym ciagu mozesz w nim przebywac tylko 3 miesiace, chyba, ze posiadasz srodki wlasne na utrzymanie w Szwecji, obecnie/chyba!/ 140 tys sek na rok i jestes w stanie to udowodnic, mozesz mieszkac rok, po ktorym znow musisz udowodnic...itd., lub 'laczenie rodzin', co chyba w Twoim przypadku odpada.
Konkludujac :
praca w Szwecji -nie
laczenie rodzin - nie
srdki wlasne - byc moze

Kupno domu nie znaczy nic.

  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-14 22:36
'garaż będzie ok a ''działalności'' nie mam zamiaru prowadzić ze zgloszeniem czy bez, Ale muszę mieć gdzie ustawić motor narzędzia uzbierało się tego trochę przez lata. no i muszę mieć gdzie dłubać mam od cholery nieskończonych zbroi 3 zabytkowe motocykle dwie rozgrzebane rzeźby , meble jakieś by trzeba zrobić bo ikea mnie jakoś nie pociąga'

Ja juz po tym wpisie nic wiecej nie mam o dodania, jak tylko :
uzbroj sie w dobrego prawnika just in case...i....'powodzonka!'
  Profil uzytkownika: hester     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-07-14 22:38
Nie chce mi się wszystkich twoich wywodów czytać, ale poradzę ci jedno: kup sobie coś w Polsce przy granicy z niemcami i przestań srać ogniem.

Jeśli większość zamówień masz od szwabków, to czy pomyślałeś o kosztach transportu twego żelastwa ze Szwecji drogą morską???
  Profil uzytkownika: Danello     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 22:39
140 000 sek to 15 kola euro rocznie z zewnątrz wniesione to nie jest ciezki warunek do spelnienia a te 3 miesiace w jednym cugu to i tak by mi się nie pozbierały chyba ze w wakacje letnie bo wtedy ani targow nie ma ani nic ale i to cięzko bo wrzesień już atak choćby na holandię.
o działalnosci zeby z niej żyć nie ma co gadać nawet bo by tzra mieć plac manewowy z 200 metrów hale min na stal cięzkie zabezpieczenia prądowe na niej garaże , z 500 mq stolarni najlepiej i kto te promy popłaci nonsens zupełny niestety. Głownie chodzi o kalkukację kosztów utrzymania budy.
  Profil uzytkownika: konstsmide     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-14 22:50
no i mamy najważniejszy element promy i prawnik bo jakiś czubek bedzie chciał mieć pracownię przy domu zeby robić swoje sprawy... to jak ludzie tam żyją ? nie majsterkują? nie robią mebli do chaty? nie restaurują samochodu marzeń z dzieciństwa? Nie zbierają szabel czy innych rogów jeleni??? Jak tu ktoś napisał takie zabawy to hobby już dzisiaj bardziej... do działalności trzeba mieć więcej niż szopka przy chatce, tokarki prasy wózki widłowe młoty inaczej nie zarobisz na rachunki choćby a co dopiero na życie. Co do zakupu przy granicy z niemcami zakupu myślę nie ale wynajem pewnie 10 km od granicy bedzie. Co nie zmienia faktu że wciąż potrzebne mi schronisko. i miejsce zeby ustawić motorki i zestaw sprzętu po dziadku , niespełniający żadnych dzisiejszych norm i nieefektywny w pracy ale jak wyrzucić sprawne maszyny z konca 19 wieku na złom? albo trzymać pod chmurą bo garaż jest na samochód np ?? ale dzieki rozjasniło mi się co do realiów życia w szwecji po tym poscie o prawniku
  Profil uzytkownika: konstsmide     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-14 22:56
Zgoda: o 'szwedzkiej zimy' uciekniesz do jakiegos tam Frankutu, czy dokadkolwiek, bedziesz przebywac na miejscu powiedzmy te 3 miesiace w roku, ale oplaty, tzn. biezace rachunki podczas tych 3 m-cy + caloroczne ogrzewanie, bo chyba nie zostawisz tego 'magazynu' na pastwe szwedzkich mrozow /??/+ podatek od nieruchomosci, jak w ponizszych wpisach, moze cos jeszcze pomielam...
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-14 22:56
pominelam***
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-14 23:03
'... to jak ludzie tam żyją ? nie majsterkują? nie robią mebli do chaty? nie restaurują samochodu marzeń z dzieciństwa? Nie zbierają szabel czy innych rogów jeleni??? Jak tu ktoś napisał takie zabawy to hobby już dzisiaj bardziej..'

Alez owszem, czemu nie, ale oprocz tego regularnie mieszkaja i regularnie pracuja w tym kraju, lub jedynie mieszkaja a pracuja np w Norwegii, ale nie wszyscy tak chca i nie wszyscy tak moga
  Profil uzytkownika: hester     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-15 10:13
Radzilabym ci dobrze przemyslec swoje plany zanim wpakujesz sie w jakies finansowe klopoty.
Sprawiasz wrazenie osoby malo zorientowanej w realiach se i w ogole swiata realnego.
Sorry, ale osoba z takim rozumowaniem jak twoje ma prawie zadna mozliwosc przezycia w se.
  Profil uzytkownika: Lunab     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-15 14:26
Intrygujące co rozumiesz pod pojęciem realnego życia jakos zyje, prowadze interesy od ładnych kilku lat, w obszarze jakim się obracam potrafiłbym udzielić wyczerpującej fachowej odpowiedzi na podobne pytania jakie postawilem odnośnie SE. temat wystartował jako że szwecji nie znam a mity o niej krążyły. Rozjaśniło mi się o tyle że podatek gruntowy drogi , odległości, promy zajebiste, podpierdalacze wsadzajace mordki w nieswoje podwórko jak wszędzie, były zbór może mieć obostrzenia odnośnie użytkowania, ale przede wszystkim wychodzi na to że poza scisłą budowlanką nie istnieje rzemiosło w tej części europy. Mam już swoje lata żyje bardzo nerwowo i eksploatująco nalezy powoli zwalniać tempo życia, serce mi szwankuje, kręgosłup siada potrzebuję odskoczni czegoś gdzie mógłbym się zaszyć używałem określenia HEIM nie bez powodu a wychodzi z tego jak konstruujecie myśli że SE to jednakowoż nie miejsce dla mnie. Z Polski trzeba ruszać bezapelacyjnie za najdalej 4 lata będzie w niej jak w argentynie ale ta część skandynawii to nie jest kierunek nawet jeśli kupno domku rowna się warości dobrej spawarki. Dziękuję za pomoc uważam temat za wyczerpany.
  Profil uzytkownika: konstsmide     
Svetsare


Wpisów: 6
Od: 2014-07-13
2014-07-15 14:38
Konstsmide Ja też wybieram się do Szwecji, też z Kobietą swoją. Też szukamy spokojnego miejsca gdzie będziemy mogli pracować i tworzyć rękodzieło napisz do mnie na mojego maila motodox.sake.pw@interia.pl wskażę Ci kierunek gdzie my będziemy szukać spokoju.... miejsce z polecenia. Mnie też jara czerwone żelazo i historia (wczesna) jadę tam ze swoimi narzędziami, pożyć, potworzyć, pooddychać innym powietrzem. Może czasem się coś po kuje razem przy robionym piwie Będziesz teraz na Wolinie??? Sława!
  Profil uzytkownika: Svetsare     
Svetsare


Wpisów: 6
Od: 2014-07-13
2014-07-15 14:41
HA! i w dodatku motocyklista też zabieram stąd swoje dwa koła
  Profil uzytkownika: Svetsare     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-07-15 15:11
to jest ciekawe hobby,ale ten kto posiada jakos staros to nie remontuje (takie cos powinno sie wiedziec) bo traci na wartosci,natomiast widze przyszlosc w remontach starych domow gdzie sa widoczne stare belki np nosne,czy w scianach ale widoczne ,zapotrzebowanie powinno byc duze ,szwedzi kochaja starosc ale widoczna, spawacz to ja watpie ze ma przyszlosc bez wzgledu czy artysta czy nie,natomiast nic nie stoi na przeszkodzie zeby sprobowac
  Profil uzytkownika: black sabbath     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-07-15 15:37
Czlowieku, po ...j tu sie pchasz ?

Kraj i narod, z zupelnie inna mentalnoscia, od Polakow i Niemcow !

Tu,nie ma nic "od zaraz", a i jak kasa sypniesz, to nie i tak nie ma i juz.
Miesiac lipiec, na przyklad, to martwy okres. Nic, nie zrobisz !
Kazde zamowienie, ma byc, z wyprzedzeniem, a i z dotrzymywaniemm slowa, to u szwedzkich "przedsiebiorcow" krucho.

Strzelaj, w ciemno jak chcesz, ale zebys nie plakal.

Tez, sie bawilem, w dzialanosc "artystyczna" pare lat tutaj i oststaecznie wyladowalem, na etacie, bo szkoda nerwow...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-15 15:57
Te wasze kobiety musza miec z wami urwanie glowy, artysci!
Jak zwykle polska kobieta bedzie musiala to wszystko jakos ogarnac i postawic na nogi!
  Profil uzytkownika: Lunab     
Ayla


Wpisów: 527
Od: 2007-11-04
2014-07-15 16:16
Podpala Was, okradna, zone zgwalca.
To Wam Szwecja bokiem wyjdzie.
Sa jakies granice braku rozumu?
  Profil uzytkownika: Ayla     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 16:19
Przeciez to widac, jak na dloni, ze ci ludzie zyja w swiecie zludzen i nie maja bladego pojecia o szwedzkich realiach.Moze powinni sprobowac i przejsc tu 'chrzest bojowy', dostac po nosie od szwedzkiego zycia, aby wreszcie otarlo to, co naprawde jest tu mozliwe a co wykluczone.
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 16:25
'dotarlo'-sorry , moj 'wyjazdowy laptop' uporczywie zjada litery -wrrrr...
  Profil uzytkownika: hester     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-07-15 16:32
Konstsmide: "temat wystartował jako że szwecji nie znam a mity o niej krążyły"

Pięknie to ująłeś - mity
Jak widać krążą nadal, ehhh.
  Profil uzytkownika: Danello     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2014-07-15 17:12
Nie wierz co ludzie pisza rob to wszystko w domu jako halupnictwo i nazywaj to "konstsmide" udalo sie innym uda sie tez tobie. Moze niedlugo bedziesz mowiel ze jestes halupniczy artysta.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-07-15 17:21
Chyba miałaś na myśli hobbyverksamhet:

http://www.skatteverket.se /privat/sjalvservice/blanketterbroschyrer /broschyrer/info/344.4.39f16f103821c58f68 0007485.html

a nie chałupnictwo. Niestety to nie klasyfikuje się pod hobby, gdyż te osoby utrzymują się z tego i działają na zlecenie osób trzecich.

Hobbyn kan till exempel vara hemslöjd, biodling, trädgårdsodling, djuruppfödning, jakt, fiske, hästsport eller kulturell verksamhet. Vad menas då
med hobby? Tre saker är utmärkande:
• Hobby är något du själv utövar på din fritid.
• Hobbyn är inte din huvudsakliga försörjning.
• Du utför inte arbete på uppdrag av någon annan.
  Profil uzytkownika: Danello     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 17:26
'Powiedziala, co wiedziala i czym redzej odleciala'- 08Lisabeth!
Kazdy artysta jest 'halupniczy',tylko najczesciej przez 'CH' i jest to normalne,poniewaz czesc wlasnego domu zazwyczaj przeznacza na pracownie, ale wszystko musi miec rece, nogi i uszy: stabilna sytuacja w Szwecji, opanowane wczesniej rynki zbytu i mozna zaczac sie bawic, laczac przyjemne z pozytecznym.Na wariackich papierach, mitach i gdybaniu nic sie nie zbuduje.
  Profil uzytkownika: hester     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2014-07-15 17:32
Nie wiedzialam ze to ty ....do tego tez trzeba miec wlasny dom......'


Nie dyskutuje wiecej
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 17:42
Dom niekoniecznie wlasny. Moze byc wynajety,tudziez pracownia,galeria, co nie zmienia faktu, ze stabilna sytuacja w Szwecji jest podstawa
  Profil uzytkownika: hester     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-15 18:57
spawacz o wolinie mysle bo jeździłem tam w latach 1994 - 1999 Potem się zaczela komercha einar z wawy albercik szkoda gadac szczesliwie moda i sianko sie skonczylo to wroci ruch do normalnego wymiaru tzn. uprawianego przez ludzi z pasją. co do motorkow to nam wyjda bokiem w szwecji ale jako czlek co jezdzil 12 miesiecy w roku nawet i co po 20 latach kat a zrobil b dopiero wiadomo ze motur być musi choćby stał przed kominkiem )warsztat działa bardziej jako pracownia rekonstrukcji pojazdow zabytkowych, ratujemy trupy od złomowania. to jedyne czego się oszukać nie da teraz z kuciem pełnej stali cięzko jakieś pałace kościoły się trafią ,czasami chaty z duszą ale o już nie to co przed 15 laty. żyć się z tego nie da i tyle. żeby się dało trza by ludzi najac maszyny postawić utopic 50 kola euro w cięzki sprzęt i drżeć zeby fv spłynęły, mam to k,.a za sobą szczęśliwie. Niestety razem z chorym żołądkiem i sercem. I oczywiście poza garbem i chorobami zawodowymi się niczego nie dorobiłem. Zawodowo się zabrałem za targi to w dziale specjalnych usług jedyne na czym można jeszcze zarobić, stawiamy konstrukcje piętrowe spawamy stal nierdzewną w poręcze schody meble konstrukcje specjalnego przeznaczenia Siano bardzo dobre ale nie tak wielkie jak stres czy odpowiedzialność finasowa idąca w dziesiątki tysięcy złotych minimum. Resetuję się na kuźni duzo robię w kąt żeby nie wyjść z wprawy, pracować nad sobą, wróciłem do zgrzewania damastów ręcznego miecha słucham oddechu ognia patrzę w blask stali odskakuję od autostrad, presji czasu, oszustów chinoli czy hindusów, przeladowanych tirów ładowanych po nocy i rozładowywanych ręcznie po przejechaniu na czas 1000 km. Jest ok wiążę koniec z końcem ale brak mi przyrody tylko stal i beton i asfalt, nie jem nie spię nic mnie nie cieszy. tęsknię do czasów kiedy nie spalem po hotelach i halach targowych czy na pile w stolarni.
ten hobbywekstatt brzmi fajnie. jest opcja sprzedać coś co się zrobi jak się kogoś chętnego znajdzie, odrobić na legalu paliwo i opał. i o takie porady mi chodziło. dziękuję bardzo targi to fajna rzecz ale pustki między imprezami są spore po dwa miesiące trzy nawet.
co do reszty
wynająłbym ale po co skoro mogę tanio od kolegi odkupić i to nawet jakbym chciał w części na raty, zeby się w martwym okresie nie topić. Kto mi wynajmie budę z 8 ma kotami na stanie? i po co to robić skoro można kupić w cenie paromiesięcznego wynajmu?? narzędzia muszę przerzucić kosztów se narobie po co zeby się wynosić po pol roku? przecież taka eskapada idzie logistycznie w tysiące złotych.
  Profil uzytkownika: konstsmide     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-15 19:07
dotarło do mnie wlasnie cos
wy pojechaliście za lepszym latwiejszym sie wydawało chlebem za socjalem i innymi mitami
ja chce zmienić miejsce zamieszkania na bazie domu za polowe wartosci mojego motocykla. nic specjalnego nie planuję na dzień dobry wakacje bym sobie zrobił bo od wrzesnia się kociokwik zacznie znowu. ja pytam o rzeczy takie jak owa boczna dzialalnosc artystyczno hobbystyczna
i koszty oc na woz czy katastru
wy mi piszecie w znaczącej przewadze dyrdymały o tym ze se mam nie myslec ze bede prowadzil dzialalnosc na czarno
my po prostu nawet jak się słyszymy to nadajemy na innych częstotliwosciach.
ze 4 osoby na wypowiadajacych sie skumaly o co mi chodzi w lot i dały odp na temat.
co do polskich kobiet i ich stawiania spraw na nogi luna
to się tego nie da nawet komentować raczej oczekują że wskoczą komuś na garba i będą załamywały ręce. chyba ze dawno nie byłaś w kraju a te poukładane wyjechaly
spawacz widze ze masz partnerkę nie kobietę mnie się też udało dalibyśmy radę myślę
odezwę się na maila.
  Profil uzytkownika: konstsmide     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 19:22
Pop swoje a czort swoje!
Nie wiem czemu, ale odnosze wrazenie, ze ty bujasz w oblokach i masz wszelkie nasze sugestie gleboce...
Ciekawe, jak ty sobie to wszystko technicznie wyobrazasz.
  Profil uzytkownika: hester     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 19:28
"ja pytam o rzeczy takie jak owa boczna dzialalnosc artystyczno hobbystyczna"

No to ja sie pytam ,co bedzie stanowilo dochod z ktorego bedziesz zyl,oplacal rachunki?
Co z ubezpieczeniem ,przeciez nawet ty mozesz zachorowac? Wiesz ile kosztuje wizyta u lekarza, bez ubezpiecenia?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 19:36
A ja pytam, co w takim razie z pozwoleniem na pobyt, jesli wyraznie dawales do zrozumienia, ze :
praca-nie
stale zamieszkanie-nie
laczenie rodzin-nie
srodki wlasne-byc moze.

Pytam ponownie -jak to sobie wyobrazasz technicznie?

Szwecja,jak kazdy kraj ma swoje wymogi, aby moc tu mieszkac i zyc.
Ktory z warunkow spelniasz?
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 19:47
Czy uwazasz, ze kupno chalupy , wypelnienie jej zlomem , uprawianie 'hobby',mieszkanie-niemieszkanie w Szwecji, oraz praca 'gdzies tam w Europie' jest wykonalne?
  Profil uzytkownika: hester     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 19:52
Kowalu,piszesz i piszesz,a nic z tego nie wynika. Nie znasz Szwecji,to tak jakbys na gape bujal w oblokach.
Masz pewne zainteresowania ,ktore nawet po zalegalizowaniu firmy ,by pozwolily ci dostatnio zyc.
Szwedzi to milosnicy starych samochodow,motocykli. Na jednym zlocie potrafi byc wystawionych 10 tys starych amerykanskich samochodow. Stare samochody ,motocykle to najlepsza lokata kapitalu. Moze potrafisz remontowac,robic blacharke? Jesli tak,to naprawde mozesz dobre pieniadze zarabiac.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-07-15 19:54
Hobby to ja sobie mogę uprawiać. Nawet kozy kuć, choć to nie Pacanów.

Czytaj co Hester pisze. Musisz mieć GŁÓWNE źródło utrzymania, żeby o hobbyverksamhet (działalność hobbystyczna, a nie warsztat hobbystyczny, jak to opacznie zrozumiałeś) w ogóle pomyśleć. Inaczej nie masz prawa tutaj przebywać dłużej, niż 3 mies.

Oczywiście nikt nie przyjdzie dnia 92 czy 93 i nie wyrzuci cię, ale u lekarza czy z rejestracją pojazdów, ubezp. czegokolwiek będą ogromne problemy.

Mam dla was obu, Konstsmide i Spawacz lekki test. Załóżcie konto w banku, tak na początek. No, spróbujcie.
  Profil uzytkownika: Danello     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 19:58
Danello - Bingo!
  Profil uzytkownika: hester     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 20:19
Danello: "Mam dla was obu, Konstsmide i Spawacz lekki test. Załóżcie KONTO w banku, tak na początek. No, spróbujcie."- cos Ty, Danello, napisza Ci potem, ze bez problemu zalozyli, tak jak ta jedna bezrobotna wraz z mezem- napisala, ze jej ojciec bez problemu PN dostal Takze Szwecja mowi 'wlcm' dla kazdego
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 20:22
Nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie bral ich wpisow na powaznie, ale ja jestem jak najbardziej za, zeby przyjechal Moze male reality show? Polski kowal podbija Szwecje
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 20:26
"Polski kowal podbija Szwecje"

Jakby mial kogos do pomocy z wewnatrz Szwecji ,to bardziej od ciebie by ja podbil. I nie kloc sie,bo wiem co pisze.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 20:27
Wacek oczywiscie, ale, ze Kowal nie ma nikogo, wiec o czym tutaj dyskutowac?
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 20:30
Jak dla mnie Szwecja jest ostatnim Panstwem do ktorego mozna wyjechac na zasadzie 'bo slyszalam, ze tam jest gyt'. mozna sie na tym niezle przejechac. Hehe, teraz sie wcale nie dziwie dlaczego Darsim zawsze podkreslal, ze TERAZ co drugi wyjezdzajacy do Szwecji to...łoś Zero pojecia w temacie!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 20:31
"Wacek oczywiscie, ale, ze Kowal nie ma nikogo, wiec o czym tutaj dyskutowac?"

Ty tez nie mialas,a jakos znalazlas. Moze i jemu sie poszczesci?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 20:31
Moze i tak, nawet i bez wewnetrznego wsparcia, bo zawod konkretny ma, ale przeciez juz na samym wstepie pisze, ze nie chce sie w Szwecji osiedlac na stale. Pracowac tez tu nie chce. Czego wiec tak naprawde chce?
  Profil uzytkownika: hester     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 20:34
Wacek: "Ty tez nie mialas,a jakos znalazlas." Wacek, teraz to chyba sobie jaja robisz? To niby po jakiego grzyba wyjechalam do Szwecji? Przeciez nie dlatego, ze przeczytalam na onecie
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 20:38
"Przeciez nie dlatego, ze przeczytalam na onecie"

Toc nie jestesmy na onecie ,tylko portalu dla polakow w Szwecji. Roboty dla takich jak on, jest tu do usrania. Moze ktos kumaty to przeczyta ,i jakos go zagospodaruje?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 20:43
Tak, moze, ale ja nie wierze w anioly Nie wiem, moze mu sie jakos uda, ale jak ktos taki nim 'zagospodaruje' jak czesto sie czyta ogloszenia na bazarze- to nie wiem co lepsze
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-07-15 20:43
O ile sie da 'zagospodarowac'.Poczytaj wstecz-pisze o swojej pracy i zyciu. Ma kontrakty 'gdzies w Euopie' i tylko miewa miedzy nimi przerwy.
  Profil uzytkownika: hester     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 20:50
Na kuta brame,czeka sie kilka miesiecy,tyle maja roboty kowale. Ja w kazdym razie chcialbym, by tacy ludzie sie tutaj osiedlali. Tylko te mysli ma tak roczochrane, jak fruzi wlosy po huraganie. No ale kazdy artysta ma troche od smigla,bo nie bylby artysta.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 20:57
Wacek, zadna nowosc Ty masz zwykle odmienne zdanie niz ja.

P.S Nie wywoluj, Franka Smiglo
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 21:01
"Wacek, zadna nowosc Ty masz zwykle odmienne zdanie niz ja."

No to co ja bidny na to poradze? Ja np na pigulkach ,zakupach,pitraszeniu sie nie znam,i tam w te tematy nawet nie zagladam.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 21:28
Ja sie nie udzielam w tematach zwiazanych z auto oraz z komputerami W samochodzie to doskonale wiem, gdzie leza moje balerinki do jazdy, po czym wychodze glowa do gory a wszyscy a ty tak potrafisz w szpilach jezdzic! Visst!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-07-15 21:40
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-15 21:41
Potrafisz wysiasc z samochodu nie pokazujac bielizny, gdy jestes w miniowie?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 21:53
A co to za filozofia?
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-15 21:55
Ludziska bo ręce opadają
mam źródło dochodu pracuję jako kontraktowy project manager przy budowie stoisk targowych w zabudowie nietypowej do tego mam własny team i buduję na własną łapę, latam po niemczech holandii i polsce z tego tytułu. Mam własny warsztat do tego 95% wyrobów to detale do pojazdów zabytkowych, robię kpl odbudowy karoserii do pojazdów zabytkowych łącznie z przygotowaniem pod lakier i robotami drewnianymi w przypadku nadwozi drewniano metalowych, remontuję uzupełniam nadwozia motocyklowe do 1945 roku ze szczegolnym uwzględnieniem pojazdów niemieckiego wh. Dorabiam każdą część bez względu na to czy z rurek stali pełnej czy blachy nawet pojedyncze sztuki. Remontuję okucia architektoniczne przy zabytkowych kratach balustradach itd. Buduję machiny dla teatrów offowych. Moja kobieta robi kostiumy sceniczne i scenografię. Mam swoich klientów stałych muszę się liczyć finansowo bo złotych gór z tego nie ma ale jestem niemal w 100 prc wolny. I co najważniejsze żyję z pasją z pasji. Nie mogę całego swojego świata zawinąć na konto tego że ktoś być może jak będe grzeczny i się nauczę jezyka da mi pracę przy sortowaniu rybich kiszek. Mam nadzieję że łapiecie o co mi chodzi. Jeśli by się okazało że jest zapotrzebowanie na moją pracę że są warunki że można otwierać firmę to by było fajnie ale się może okazać że nie do jestem w stanie zyc jak żyłem do tej pory. Czego nie mam to rodziny - matek wujów braci córek ojców ciotek nic mnie poza grawitacją w polsce nie trzyma, nie mam też nic swojego od kilkudziesięciu lat mam wszystko na wynajmach. Mam syndrom braku miejsca na ziemi kiedyś mi to pasowało teraz zaczynam szukać gniazda.mam wybor Mogę kupić za 5 koła euro chatkę w niemcowni na 5000m2 gruntu blisko morza lub jak wiecie na jakims zadupiu w szwecji. Niemcy znam są potwornie restrykcyjne pod każdym względem piszecie np ze po 93 dniach nikt cie nie wyrzuci z se z niemiec natomiast cie deprotują bez prawa wjazdu np. obowiązek meldunkowy w ciagu 7 dni dwa dni pozniej 20 euro abonentu rtv potem kfz steuer za fure bo jak masz meldunek a nie masz podatku drogowego niemieckiego to 1000 euro plus nawet laweta, na każdym kroku chcą papierka wszyskie kursy zeby je dostać trwają i kosztują, do tego największa zbrodnia jaką można zrobić to nie być niemcem. gadaja z tobą interesy robią ale na każdym kroku dają ci odczuć ze czują się lepsi... i jedno hasło zeit ist geld czas to pieniądz . Nie wiem czy tacy ludzie w najbliższym otoczeniu pozwoliliby ładować akumulatory... Nie planuję niczego konkretnego bo nie znam kraju co mogę planować bez danych. was pytam co ile kosztuje i czy się da życ. Mam ten złom to jest prawda i ten złom jest mi drogi z każdą rzeczą wiąże się coś, są narzędzia po które jechałem 1000 km w jedną stronę mimo ze dla was nie byłyby warte 1 euro na flohmarku... I ten złom i jego bezpieczeństwo jest kluczowy dla mnie. Największym marzeniem byłoby zrekonstruowany przed laty inwentarz skandynawskiego warsztatu kowalskiego z X wieku osadzić w odtworzonej wikińskiej kuźni w szwecji pobudowanej Jestem w ogóle archeologiem z wyksztalcenia czyli historykiem kultury materialnej wiec można to przyjąć jako takie zboczenie zawodowe to jak jest w tej szwecji w końcu ?? i niech mi nikt nie pisze ze kowal podkuwa konie pliss podkuwacz koni podkuwa konie a nie kowal. kowal robi narzędzia generalnie artystyczny okucia wewnątrz zewnątrz dlatego ja po mieczach dłutach dla rzeźbiarzy i siekierach dla drwali odbiłem w art i pojazdy specjalnosc taka
  Profil uzytkownika: konstsmide     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-15 22:09
kamka dzięki !!!!
kurna mnie starego bikera i odpałowca ostatnio klient zawstydził koleś arab zamieszkały w uk pracuje na platfromach w zatoce meksykanskiej wracał przez moje miasto z czech pomocy potrzebował bo tłumik mu odpadł. siedział u mnie 8 h zrobilismy nowy jak fabryczny cichy nawet i on mi powiada ze zszedł z wiezy pojechał do ameryki srodkowej tam kupił starą hondę terenową i jeździł 3 miechy po peru po górach potem motor na statek i przez francję do czech na koncert a ja co ??? żal dupe ściska własnie o to chodzi trza znaleźć peru jakieś kurna zabić go mogli i wpierniczyć na kolacje nawet jezyka nie znał a ja ? zdjęcia z zapomnianych miejsc w skandynawii na necie oglądam dziadzieje człek , druga sprawa to robisz na pewien rynek pewne rzeczy rynek biedny niewymagający tak naprawdę lub konserwa jak w szkopach links rechts człek się zaczyna uwsteczniac i tyle. Kryzys wieku sredniego plus przepracowanie to potworna kombinacja szukam jakiś innych dróg, bo inaczej klasyczna z 3 bonda i przydrozne panie z bułgarii zostaną na weltschmertz
  Profil uzytkownika: konstsmide     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-07-15 22:15
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-07-15 22:18
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-15 22:22
mówię i pisze komunikatywnie w jezyku ang i niemieckim raczej o szwedzkim mysle sie kiedys na studiach mierzylem ze staroszwedzkim ale poza miecz i kowal g pamietam
  Profil uzytkownika: konstsmide     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-15 22:30
wacku dzieki za wskazówke nie wiedziałem ze szwedzi sie lubuja w restauracjach inwazyjnych raczej myslałem ze to takie rozwinięcie szkoły brytyjskiej jest domeną skandynawii nic nie ruszać i po pierwsze nie szkodzić se oblukam co ludzie tworzą poziomem slusarki artystycznej szwedzkiej jestem nieco zdegustowany z tego co znalazłem same spawaki z profili i lakier proszkowy z pieknymi szyldami ze kute ze metalowe ze niezwykle. brr
  Profil uzytkownika: konstsmide     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-15 23:03
Wiesz co, piszesz tak pieknie, ladnie, ale prawda jest taka, ze jak nie masz znajomosci to mozesz sie 'dwoic, troic' a bedziesz 'ten' z polskim nazwiskiem posrod 'Sson-ow'.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
konstsmide


Wpisów: 17
Od: 2014-07-14
2014-07-16 13:26
dlatego napisałem że interesuje mnie chata i przy niej pracownia dla siebie na uboczu, ze nie planuje na stan badań na dzień dzisiejszy się osiedlać na stałe ze mogę sobie na bazie dochodów skądinąd pozwolić na prom i sprit żeby się dokulać do chatki puchatka, żeby cokolwiek planować trzeba poznać ludzi i srodowisko, nie wykluczam niczego ale też na nic sie nie nastawiam. że nie mogę żeby mieć za co jeść zerwać dotychczasowych kontaktów bo wyrobienie ich też trwało lata. przyszłościowo pytałem jaki jest odpowiednik polskiej umowy o dzieło jakby ktoś się zachwycił czymś i chciał to kupić legalnie. i te stare wozy i te stare zelastwo to jest super sprawa ale trza ludzi spotkać ktoś musi ci zlecić coś na początek i jeszcze musi pojsć wszystko ok to może trwać lata zanim wypali, może się okazać np ze pojadę na swieta spale 4 metry drzewa na dwa dni i powiem pi..ole nigdy wiecej tam nie jadę!!! i wystawię budę pod młotek
paranoidalne jest postępowanie z cyklu biorę kredyt na wyjazd i kwartał zycia zapisuję się na kurs szwedzkiego online wynajmuje chatę otwieram firmę i zaczynam zbierać szybko ostateczne wezwania do zapłaty za rachunki których nie ma z czego pokryć. dlatego rady z cyklu musisz sie rejestrować! oplacić ubezpiecznie! założyć działalność!!! uważać mogę za niezyciowe nierealne lub wręcz zawistne wszak nic tak nie cieszy polaka jak krzywda drugiego polaka.
reasumując tysiąc postów 40 tys czytelników a ja z biedą się dowiedzialem ze podatek gruntowy jest od do i ze spróbować się wbić na rynek można. no i ze po godzinach moge robic serwetki i je do cepelli sprzedawać. a reszta moich pytań została bez odpowiedzi.
  Profil uzytkownika: konstsmide     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-07-16 13:51
"otwieram firmę i zaczynam zbierać szybko ostateczne wezwania do zapłaty za rachunki których nie ma z czego pokryć"

Tak działa ten kraj. Ale ty musisz opierd.lić każdego, który ci to mówi, tudzież pisze. Jesteś jednym z wielu, którzy się mitów nasłuchali lub naczytali o Szwecji.

Chcesz, to przyjedź tu i zamieszkaj. Nikt ci nie żałuje tej Szwecji. Jest jej tyle, że i dla ciebie starczy. Tylko nie pisz już o chatkach w lesie, bo urząd skarbowy i takie chatki widzi.

Chcesz tu działać to musisz firmę otworzyć. Nawet jeśli to hobby, to i tak podatek od nadwyżki powinieneś zapłacić.

A gdzie będziesz ubezpieczony, z jakiego lekarza w razie W skorzystasz? Do Polski pojedziesz???
  Profil uzytkownika: Danello     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-07-16 13:55
Myślisz niczym piętnastolatek: oby było czego się napić, coś zjeść i kogoś wydymać.

Tu i teraz. A jutro?
  Profil uzytkownika: Danello     
kawaler


Wpisów: 12116
Od: 2008-10-01
2014-07-16 14:55
kowal artysta lub kowalstwo artystyczne, powinno sie przynajmiej znac nazwe swojego zawodu
  Profil uzytkownika: kawaler     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-07-16 18:40
kowal artystyczny,,,,,,, nie glupie ,ale natomiast to jest predzej chobby i tak naprawde jest malo artystow co zyje z tego.i w tym roznica,zamiast kupowac chate to wpierw trzeba dowiedziec sie jak rynek w danym kraju dziala i czy to jest oplacalne,to nie jest proste i na poloniainfo nic sie nie dowie,chyba ze szukac jakiejs wspolpracy z kims kto tu mieszka i cos wie na ten temat,ja to tak widze….. i moderator tematu powinienen w ten sposob myslec
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-07-16 21:01
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: Danello     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-07-16 21:21
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2014-07-16 21:28
Kowalu Artysto, tego "szkopa" mogłeś sobie oszczędzić na początku. Przy takim nastawieniu do ludzi i cwaniactwie nie tylko Polska ale każdy kraj stanie się dla Ciebie Argentyną (tą 13 lat temu, dla ścisłości). Chyba że "szkopem" jest dla Ciebie każdy kogo Ci się nie udało "oszwabić".
  Profil uzytkownika: Uwe     
Forum -> Życie w Szwecji -> kowal artystyczny
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony