Odwiedzin 37806460
Dziś 2784
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Slub i studia w Szwecji 2014

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSlub i studia w Szwecji 2014
anula90


Wpisów: 9
Od: 2014-06-23
2014-07-08 08:58
Witam serdecznie
Od miesiąca jestem w Szwecji wraz z moim narzeczonym ( ma podwójne obywatelstwo pl/szwedzkie). Mamy bowiem troche kłopotów z urzędami jak większość pewnie. Czy ktoś wie ile się czeka na Hindersprövning? Chcemy wziąć ślub cywilny w Szwecji , on jako szwed ja jako polka przedstawiliśmy wszystkie dokumenty na początku czerwca i zero odpowiedzi nadal a trochę nam się spieszy bo za 1,5 miesiąca sie przeprowadzamy w inne miejsce... Moj narzeczony zadzwonił do nich i powiedzieli mu ze cierpliwosci i czekac ze to moze zajac az do 68 tygodni bo osoba jest z zagranicy
...Czy ktos byl w podobnej sytuacji? Dodatkowo czekam na wyniki ze rekrutacji na studia jesli dostane sie to jakie kroki musze podjac aby sobie spokojnie studiowac , zalozyc konto w banku szwedzkim itd. Personnummeru nie dostalam jeszcze bo nie pracuje , nie mam wlasnej firmy a jak chcialam dostac personnumer na mojego sambo wniosek odrzucili wymagajac ubezpieczenie S1 z Polski . Nie wiem juz poprostu co robic jak dostac personnummer czy slub cos da ? zdaje sobie sprawe ze bez j.szwedzkiego pracy nie znajde wiec temat pracy narazie odpada.. poradzcie cos proszę
  Profil uzytkownika: anula90     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2014-07-08 09:07
6 till 8 veckor, nie 68 veckor! Od 6 do 8 tygodni.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
anula90


Wpisów: 9
Od: 2014-06-23
2014-07-08 09:10
Dziekuje za ta informacje
  Profil uzytkownika: anula90     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-07-08 09:27
"Nie wiem juz poprostu co robic jak dostac personnummer czy slub cos da ? "

slub w tym kraju nie da nic nic jesli chodzi o sprawy urzedowe typu numer personalny, ubezpieczenie, konto w banku, pozyczka itp.

czy jestes w konkubinacie (sambo) czy macie slub - niczego to nie zmienia i niczego slub nie przyspieszy.

tak samo to czy sie zajdzie w ciaze lub czy ma sie juz dzieci
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-07-08 09:35
"Personnummeru nie dostalam jeszcze"
bez tego nie mozesz studiowac, nie mozesz zalozyc konta w banku, nie mozesz byc tu ubezpieczona itp.

zalatw najpierw to, reszta to juz z górki
  Profil uzytkownika: iza     
anula90


Wpisów: 9
Od: 2014-06-23
2014-07-08 09:47
Aha, dzięki za kolejne informacje zatem jak mam rozwiązać sytuację jeśli np dostałabym się na studia i wymagany jest residence permit ( juz nie wiem czy to jest uppehallstillstand czy uppehallsratt) a zeby uzyskac residence permit chcą wydruk z konta bankowego ze ma się srodki na utrzymanie podczas studiow i moze to byc support od meza lub zarejestrowanego partnera a nie mam personnummer zeby zalozyc szwedzkie konto to mam wowczas pokazywac wydruk z polskiego konta ? Zalezało by mi bardzo na założeniu szwedzkiego konta bo ciezko jest wyplacac ciagle polska karta i placic gotowka zwlaszcza jesli w wielu miejscach chca juz tylko karte ( stacje paliw, automaty biletowe) Czy jakims cudem da sie jednak zalozyc gdziekolwiek konto bez personnummer? Nie wiem czy w mojej sytuacji wogole mam szanse aby dostac personnummer ,chyba jedyna szansa dla mnie to studia a jak nie to nie wiem
  Profil uzytkownika: anula90     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-08 10:32
"Zalezało by mi bardzo na założeniu szwedzkiego konta bo ciezko jest wyplacac ciagle polska karta i placic gotowka zwlaszcza jesli w wielu miejscach chca juz tylko karte"

W tych miejscach co chca karte to bez znaczenia jest, czy to polska, czy szwedzka.

Jak chcesz miec numer personalny to masz trzy wyjscia:1.zalapac sie do roboty na stale,a najbiedniej na rok plus jeden dzien.

2 Pokazac ze masz srodki na utrzymanie(moze byc wyciag z polskiego banku), plus ubezpieczenie.

3 Twoj partner ma wystarczajaca ilosc srodkow na utrzymanie ciebie(laczenie rodzin z obywatelem szwedzkim).Jak partner ma srodki,to moze na czas
jednego roku wykupic ci prywatne ubezpieczenie

Szkola i slub niczego w twoim przypadku nie przyspiesza.

  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-07-08 10:36
"Czy jakims cudem da sie jednak zalozyc gdziekolwiek konto bez personnummer? "

cuda ponoc sie zdarzaja.
wloz adidaski, wez paszport i rozpocznij wedrowke po miescie...

najpierw jednak zloz podanie w skattverket o samordningsnummer- z tym numerem moze byc latwiej.

jesli ci sie jakims cudem uda to napisz na forum
  Profil uzytkownika: iza     
anula90


Wpisów: 9
Od: 2014-06-23
2014-07-08 10:46
Chyba u mnie w gre wchodziłoby to łączenie rodzin z obywatelem szwedzkim, bede musiała jeszcze raz wniosek złożyć , załatwic ubezpieczenie z polski S1 bo karta ekuz nie wystarcza tak skatteverket mi powiedzial ze w moim przypadku musi byc S1 bez limitu kosztów no i mimo wszystko jesli wezmiemy slub moze spojrzą łaskawszym okiem na tą sytuację, środki na utrzymanie moj partner ma , także z bankiem popytam zobaczę jak dostanę wyniki z uczelni, dziękuję wszystkim za wskazówki, porady, i odpowiedzi na mój post pozdrawiam
  Profil uzytkownika: anula90     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-07-08 10:52
"mimo wszystko jesli wezmiemy slub moze spojrzą łaskawszym okiem na tą sytuację"

zrozum, ze W TYM KRAJU SLUB NICZEGO CI NIE DAJE!

nikogo nie obchodzi czy masz meza czy konkubenta.

to niczego nie ulatwia ani nie przyszpiesza!

nikt nie bedzie sie patrzyl laskawszym okiem bo masz meza a nie sambo- nie ma roznicy, zadnej, dla nikogo.

sorki, ze tak niemal krzycze, ale czesto dziewczyny z Polski mysla, ze jak poslubia Szweda to juz jest nie wiadomo co....
  Profil uzytkownika: iza     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-08 14:00
Jesli chodzi o slub to radzilabym ci raczej unikac powolywania sie gdziekolwiek na ten fakt.

A juz absolutnie nie w sprawach urzedowych.

Argument slubu zawartego ze szwedem moze co najwyzej spowodowac spowolnienie zalatwiania spraw uzredowych.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-08 14:16
Generalnie jest tak w SE, ze kazda sprawa zajmuje swoj czas i dla osob nowych, szczegolnie z Polski, (prawie) wszystko jest strasznie powolne.

Teraz w lipcu cala SE jest praktycznie martwa ze wzgledu na urlopy.
Ruszy sie troche pod koniec sierpnia.
  Profil uzytkownika: Lunab     
czcigodny Jorge


Wpisów: 510
Od: 2008-02-05
2014-07-08 15:08
Slub nic nie zmienia! musisz odczekac 24 miesiace na PUT
  Profil uzytkownika: czcigodny Jorge     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-07-09 09:34
Kiedys pisalam o zasadach przyznawania PN na Sambo, to mnie Szary wysmial, ze co za bzdury wypisuje, ze w Skatte wymagaja zaswiadczenie S1- dotyczy ubezpieczenia z Polski Wacek, jesli chodzi o wykupienie prywatnego ubezpieczenia na rok czasu, to rowniez to kompletnie nic nie da- owszem jeszcze chyba z 1.5 roku temu 'szlo' to przeskoczyc, ale teraz nie ma opcji. W przypadku zalozycielki tematu, zostaje tylko opcja znalezienia pracy na rok + jeden dzien.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Forum -> Życie w Szwecji -> Slub i studia w Szwecji 2014
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Sprzatanie na dzis / transport (Södertälje)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony