Odwiedzin 37785318
Dziś 2088
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Proszę o pomoc !

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorProszę o pomoc !
Bregott


Wpisów: 4
Od: 2014-06-29
2014-06-29 13:50
Witam,
Jestem tutaj nowa, nie wszystko wiem, nie wszystko udało mi się przeczytać, a tym bardziej zrozumieć, tych Szwedzkich słów i skrótów, więc proszę o wyrozumiałość.
Byłabym wdzięczna jakby ktoś mi to wszystko dokładnie wytłumaczył.


Mój narzeczonych od lipca zacznie pracować w Szwedzkiej firmie i na szwedzkich warunkach. Wcześniej pracował w Polskiej firmie, na terenie Szwecji Holandii itd. Na czas nieokreślony. Ponoć prawo podatkowe się zmieniło ,nie opłaca, więc przekształcili firmę na Szwedzką.
1.Po jakim czasie mniej więcej może dostać personnummer. Stały czy tymczasowy ?
2.Nie jestem jego żoną, dzieci także jeszcze nie mamy, wiec pewnie będzie musiał udowodnić że ma mnie na utrzymaniu ? Jaka jest obecna suma do utrzymania 2 osób?
3. Chcę podjąć naukę języka i później znaleźć pracę. Co wziąć ze sobą?, tłumaczyć na szwedzki wszystkie dokumenty ?, czy jest jakaś pomoc finansowa dla bezrobotnych , czy uczniów z państwa ?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, kłaniam się nisko!
Pozdrawiam
Weronika
  Profil uzytkownika: Bregott     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2014-06-29 17:43
Bregott pisze
"nie wszystko wiem, nie wszystko udało mi się przeczytać, a tym bardziej zrozumieć, tych Szwedzkich słów"

Lekcja szwedzkiego nr 1:
Odwazny nick, Bregott to nazwa popularnej margaryny

Bregott pisze:

"1.Po jakim czasie mniej więcej może dostać personnummer. Stały czy tymczasowy ?"
Na siebie dostanie dosc szybko, personnummer (pesel) o ile zatrudnienie stale na ponad rok ale ze firma nie ma histori podatkowej ???, moze ktos inny zna dokladnie przepisy. Personnummer jest tak dlugo jak bedzie mial prace.

"2.Nie jestem jego żoną, dzieci także jeszcze nie mamy, wiec pewnie będzie musiał udowodnić że ma mnie na utrzymaniu ? "

Dzieci nie maja znaczenia, jak udowodni ze Cie potrafi utrzymac to numer dostaniesz, dokladnej kwoty nie ma ale prawdopodobnie przynajmniej powyzej normy socjalnej ktora chyba jest 8-9 tysiecy na osobe. Za ta kwote mozna przezyc ale nie zyc. Niektorzy ludzie czekaja dosc dlugo. Gdybys miala prace i placila podatki dostalabys szybko.

"3. czy jest jakaś pomoc finansowa dla bezrobotnych , czy uczniów z państwa ?"

Pomoc jest ale poniewaz Ty dostaniesz pozwolenie na pobyt z powodu 'ze jestes na utrzymaniu narzeczonego a nie panstwa' wiec nie bedziesz miala prawa do zadnej zapomogi.

Powodzenia.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-06-29 18:45
Twoj narzeczony, jak jest zatrudniony bezterminowo ,na bialo, bardzo szybko dostanie mumer personalny. Dzien po otrzymaniu przez niego numeru personalnego, ty mozesz o ten numer aplikowac. Nie musisz miec z nim dziecka,udawadniac,ze macie sie ku sobie. Wystarczy,ze bedziecie mieszkali pod jednym dachem,gotowali we wsoplnych garach,mieli wspolna ekonomie,to z automatu jestescie sambo,po polsku konkubinami.Za szkole jezykowa nic sie nie placi,ale i nie powinnas sie ludzic,ze czegos cie naucza. Nie pytaj o zapomogi,bo numer personalny dostaniesz tylko ,gdy narzeczony bedzie w stanie cie utrzymac.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-06-29 20:24
"Personnummer jest tak dlugo jak bedzie mial prace."

Personnummer nadawany jest raz na całe życie. Bezrobotni też go mają, o ile raz w życiu im go nadano.
  Profil uzytkownika: Danello     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2014-06-29 21:34
Ok, nummer jest przydzielany raz ale pozwolenie na pobyt przez pierwsze (2?) lata ma tak dlugo jak ma prace.
Personnummer napisalam w znaczeniu pozwolenia. Jak prace straci, personnummer nie bedzie mial wartosci.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-06-29 21:38
AnnaN, mylisz pojecia pozwolenie na pobyt a prawo pobytu. Zreszta teraz to i tak malo wazne, bo od maja 2014 osoby z UE nie musza rejestrowac sie w Migrationsverket.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-06-29 21:40
Wacek: ".Za szkole jezykowa nic sie nie placi"- Tak, pod warunkiem, ze masz PN, jak nie masz to w Szwecji jestes w 'bladej dupie'
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Danello
Polak w Szwecji


Wpisów: 504
Od: 2014-05-05
2014-06-29 22:28
AnnaN, z całym szacunkiem dla Ciebie chcę Cię poinformować, że ostatnio dokonało się tak dużo zmian w prawie migracyjnym, że należy poczytać stronę Migrationsverket zanim się chce je dyskutować.
A tym bardziej doradzać.

PS. Tyczy się to również nadawania PN.
  Profil uzytkownika: Danello     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-06-29 22:40
A tak nawiasem mowiac to smieszy mnie ten temat, autorka nawet nie jest jedna noga w Szwecji a juz pyta o pomoc finansowa Niby z jakiej paki?!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
szfed


Wpisów: 112
Od: 2013-06-03
2014-06-29 22:43
Na onecie się naczytała. Średnio co dwa dni pojawia się jakiś "artykuł", o tym, jaka to Szwecja zajebista nie jest i w ogóle...
  Profil uzytkownika: szfed     
Bregott


Wpisów: 4
Od: 2014-06-29
2014-06-30 11:29
"A tak nawiasem mowiac to smieszy mnie ten temat, autorka nawet nie jest jedna noga w Szwecji a juz pyta o pomoc finansowa Niby z jakiej paki?!"
Polopiryna śmieszna jesteś ty i twoje wypowidzi! Napisałam wyraźniej że nie znam się na tym i proszę o pomoc, a nie o żebranie o kasę. Sama pewnie z socialu żyjesz i nic innego nie robisz, tylko wypisujesz na forum jaką ty wielką szwedką jesteś.
Przeczytałam ze naukę dostaję się jakąś pomoc (pewnie za studia) także są pieniądze dla bezrobotnych tylko nie wiedziałam jakich i na jakich warunkach

Dziękuję AnnaN i Wacek za wyjaśnienia teraz już więcej wiem

"Twoj narzeczony, jak jest zatrudniony bezterminowo ,na bialo, bardzo szybko dostanie mumer personalny. Dzien po otrzymaniu przez niego numeru personalnego, ty mozesz o ten numer aplikowac."
Jak dobrze rozumiem do Migrationsverket mam składać papiery?
Ile trwa nauka na SFI? i co po tym ? mam jakiś prawo wyboru ? dalsza nauka czy praca ?
  Profil uzytkownika: Bregott     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-06-30 12:03
"Jak dobrze rozumiem do Migrationsverket mam składać papiery?"
nie. do skatteverket

"Ile trwa nauka na SFI?2
miesiac, dwa.. rok lub 2-3 lata- zalezy od zdolnosci

i co po tym ? mam jakiś prawo wyboru ? dalsza nauka czy praca ?
jak chcesz. mozna i jedno i drugie (szkola wieczorowa, zaoczna itp)

by zaczac SFI musisz miec numer personalny.
zapomoga na nauke nie nalezy sie obywatelom EU.

bezrobotne moze ci i dadza ale wtedy nie mozesz sie uczyc. Ok 3 tys kr/mies po podatku jest to podstawowe ale chyba trzeba przepracowac minimum 6 mies by miec prawo to tego.
  Profil uzytkownika: iza     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2014-06-30 14:32
Iza pisze
"bezrobotne moze ci i dadza ale wtedy nie mozesz sie uczyc. Ok 3 tys kr/mies po podatku jest to podstawowe ale chyba trzeba przepracowac minimum 6 mies by miec prawo to tego. "

Nie mozna sie uczyc bo 'pracuje sie na caly etat szukajac pracy' wiec nie mozna i 'pracowac' i uczyc sie w tym samym czasie. Ale w wolnym czasie mozna pare godzin tygodniowo sie uczyc, w podobny sposob jak idzie sie na inne kursy wieczorowe po pracy.

Bregott, napisz jaki masz zawod to moze doradzimy. Ogolnie jest tak: jezeli to sluzba zdrowia np. lekarka, pielegniarka, budowlanka, pomoc starszym czy przy czystosci to droga do pracy moze byc dosc krotka, w innym wypadku prawdopodobnie dosc dluga. Nowoprzyjezdni imigranci konkuruja ze szwedzka mlodzieza po szkole, ktora nie ma doswiadczenia, a w tej grupie bezrobocie jest okolo 25 % i mlodziez bierze kazda prace.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-06-30 16:44
Bregott,
Nie zapominaj o koniecznosci znajomosci jezyka angielskiego.
Jest on wymagany na rowni ze szwedzkim we wszystkich legalnych zatrudnieniach publicznych/offentliga oraz w prawie wszystkich prywatnych.

Co do finansow to w Szwecji mozna wziac pozyczke na studia a nawet na KOMVUX (w calosci albo czesciwo), ale oczywiscie trzeba spelniac wymagane warunki.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Bregott


Wpisów: 4
Od: 2014-06-29
2014-06-30 22:14
Dziękuję AnnaN za odpowiedz!
"Bregott, napisz jaki masz zawod to moze doradzimy. "
Technik żywienia i dietetyk.
Dyplomy pewnie trzeba tłumaczyć na szwedzki lub angielski ? Gdzie to najlepiej zrobić?
  Profil uzytkownika: Bregott     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-07-01 09:34
Jesli nie masz nic po angielsku to przetlumacz sobie u tlumacza przysieglego w PL. W szwecji jest to dosc drogi interes.
Wiem ze Arbetsformedlingen czasem tlumaczy za darmo ale musisz byc zarejestrowana jako bezrobotna. W twoim przypadku to nie przejdzie bo zeby sie zarejestrowac trzeba najpierw miec personnummer a zeby go dostac musisz miec prace.
Najlepiej przetlumacz to sobie w polsce przed wyjazdem.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-01 10:01
Dietetyk (dietist) w Szwecji musi miec szwedzka legitymacje wydana przez Socialstyrelsen (odpowiednik Ministerstwa Zdrowia).

Dokumenty prawdopodobnie tez sa analizowane tam a nie w Högskoleverket (ale nie jestem pewna).
  Profil uzytkownika: Lunab     
Bregott


Wpisów: 4
Od: 2014-06-29
2014-07-01 14:44
@ag_b13
"Jesli nie masz nic po angielsku to przetlumacz sobie u tlumacza przysieglego w PL. W szwecji jest to dosc drogi interes."
Mam suplementy do dyplomu europass po angielsku, jest tam napisane co potrafię,ale same dyplomy nie są przetłumaczone.
Wystarczy to ?

@ag_b13
"Wiem ze Arbetsformedlingen czasem tlumaczy za darmo ale musisz byc zarejestrowana jako bezrobotna. W twoim przypadku to nie przejdzie bo zeby sie zarejestrowac trzeba najpierw miec personnummer a zeby go dostac musisz miec prace. "
Personnummer będę miec , narzeczony pracuje na biało, więc chyba dostanę.
@Lunab
"Dietetyk (dietist) w Szwecji musi miec szwedzka legitymacje wydana przez Socialstyrelsen (odpowiednik Ministerstwa Zdrowia)."
Jak się zabrać za tą legitymacje? Gdzie mogę doczytać o wymaganiach?

Jak dobrze rozumiem to w Szwecji nie ma matury, więc ten papierek mi się nigdzie nie przyda, nie muszę tego tłumaczyć.
  Profil uzytkownika: Bregott     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2014-07-01 17:58
Bonus SFI skończy się za parę dni.

http://www.skolverket.se/s kolutveckling/statsbidrag/vuxenutbildning /sfi-bonus
  Profil uzytkownika: renata12     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-07-01 20:52
Zanim bedziesz gotowa do pracy jako dietetyk,to zdazysz sie dowiedziec ze zrodla, jakie papiery musisz przetlumaczyc. Mysle,ze w miedzyczasie bedziesz kilka razy w Polsce i bedziesz miala ku temu okazje, by taniej polski tlumacz to zrobil.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-02 11:19
http://www.socialstyrelsen .se/ansokaomlegitimationochintyg/legitima tion/utbildadiannatland/dietist

Przesylam ci link do Socialstyrelsen dotyczacy legitymacji dietist.

Mozesz komunikowac sie z nimi poprzez mailowanie po angielsku dopoki nie nauczasz sie szwedzkiego.

Dodam jeszcze, ze szanse na zatrudnienie sa bardzo male w tej chwili.
Tylko 20 ogloszen na cala Szwecje:


http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetssokande/Lediga-jobb.html ?url=-123388378%2FStandard%2FSokViaYrke%2 FSokresultatViaYrke.aspx%3Fq%3Ds%28yo%288 %29yg%282282%29%29&sv.url=12.237ec53d11d4 7b612d78000171
  Profil uzytkownika: Lunab     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-07-02 11:54
Lunab... jak poszukasz po *fritext* to jest duzo wiecej ogloszen..ponad 90. Czesc z nich ma gdzies Dietist w tekscie tylko ale mimo wszystko jest wiecej niz 20.

Bregott
a jeszcze mam pytanie. W jakim stopniu znasz angielski?
Gdyby jakis anglik poprosil cie o porade w sprawie zywienia i ustalenia diety itd itd czyli to co robisz na codzien w pracy- bylabys w stanie tak z biegu z nim rozmawiac po angielsku?
Jesli tak to napewno warto poczytac przed wyjazdem jak to jest z tym uznawianie zawodu, ewaluacja dyplomow itd.

Zobacz sobie tu

http://www.uhr.se/sv/Infor mation-in-English/Qualifications-recognit ion/Yrkesutbildning/Work-in-Sweden/

Jesli codzi o urzad pracy to szczerze nie liczylabym na to ze oni jakos wyjatkowo pomoga z tlumaczeniem bo slyszalam ze niezbyt chetnie to robiaz powodu braku kasy. Trzeba tam jakis czas powisiec w systemie ze jest sie bezrobotnym zeby cos sie ruszylo.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-02 16:12
Znajomosc angielskiego wymagana od osob chcacych pracowac w zawodach wymagajacych legitymacji od Socialstyrelsen to nie jest tylko poziom komunikacji "w biegu" czy udzielania rad Anglikowi (o ile pamietam to Anglik pisze sie z wielkiej litery).

Jest to poziom duzo wyzszy i nalezy byc tego swiadomym.

Jest to m in czytanie literatury naukowej po angielsku oraz literatury anglojezycznej podczas trwania nauki.
Nic sie z tych rzeczy nie tlumaczy na szwedzki.
Uczestniczenie w wykladach prowadzonych po angielsku tez jest na porzadku dziennym.

  Profil uzytkownika: Lunab     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-07-02 17:04
Zapytalam o angielski i podalam przyklad Anglika bo sporo osob mowi ze zna jezyk *bardzo dobrze* a dogadac sie nie potrafia tak z biegu...napisac owszem ze slownikiem na spokojnie ale jak sie ktos o droge na ulicy zapyta to udaja ze nie slysza. Wiec jesli kolezanka tak bez przygotowania jest w stanie rozmawiac o pracy to warto tlumaczyc dokumenty. Jesli ma bariere i strach przed rozmowa itd to nie ma sensu nawet tlumaczyc dokumentow teraz bo po co...

Wg mnie nie trzeba miec jakiegos super poziomu jezyka zeby literature czytac czy na konferencje isc. Trzeba znac slowa branzowe, zwroty typowe dla danego zawodu. Na konferencjach i w literaturze uzywa sie prostego jezyka ...nikt tam Szekspira nie cytuje..ale uzywa sie jezyka branzowego. Nie trzeba nie wiadomo jakich kursow konczyc zeby sie tej branzowej czesci nauczyc..to przychodzi automatycznie jak sie jezyka w pracy uzywa
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2014-07-02 18:23

Zdany TOEFL w zupelnosci wystarczy.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Forum -> Życie w Szwecji -> Proszę o pomoc !
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 2 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony