Odwiedzin 37850739
Dziś 350
Piątek 10 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - śmierć pracodawcy - problem finansowy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorśmierć pracodawcy - problem finansowy
mama_slonik
STHLM


Wpisów: 85
Od: 2011-11-29
2014-05-30 16:30
Czesc,
pisze aby sie was poradzic. Moze ktos z was miał podobna sytuacje, lub moze ma pomysl jak mozna rozwiazac problem.

A wiec..

Pracowałam jako personlig assistent w małej firmie. Osoba która sie opiekowalam była zarazem wlascicielka firmy i nasza szefowa. Była niesamowicie sympatyczna osoba, ktora troszczyla sie rowniez o nas - pracownikow. Niestety ale pod koniec lutego zmarla. Nie posiadala rodziny ani majatku, a wrecz przeciwnie - długi.

Wszyscy odchorowalismy strate tej kobiety, nie tylko ze wzgledu na utrate zatrudnienia, ale rowniez bliskiej nam osoby.

Po pogrzebie rozpoczelismy poszukiwania osob, która moglyby nam pomoc w zakonczeniu wszelkich formalnosci zwiazanych z zakonczeniem pracy:

- otrzymania swiadectw pracy
- wyplaty pensji za miesiac luty
- wyplaty dni "urlopowych"
- oraz w kontraktach mamy zapisana klauzule, iż mamy mieć zaplacone za 1 miesiac ekstra po ustaniu zatrudnienia.

Tak wiec zglosilismy sie do FK, jako platnika za tego typu prace, gdzie uslyszelismy ze musza oni otrzymac fakture z podpisem osoby formalnie uprawnionej do reprezentowania zmarłej i w tym celu powinnismy sie zglosic do ksiegowej ktora zajmowala sie jej finansami. Tak zrobilismy.
Ksiegowa zbywala nas okolo 2 miesiace ze jeszcze nie moze nam pomoc, ze jeszcze jest za wczesnie bo nie posiada ona kompletu dokumentow, po czym oznajmila ze nie moze nam pomoc. Wiec zglosilismy sie do komuny, w ktorej mieszkala ta kobieta. W komunie po dlugich poszukiwaniach osoby, dowiedzialysmy sie ze ta sprawa zajmuje sie pewien adwokat z urzedu, ale oni nie posiadaja jego danych i nie moga nam pomoc. Wiec znow skontaktowalismy sie z ksiegowa, z pytaniem czy moze ona ma dane adwokata - miala i podala (jakby nie mogla tego odrazu zrobic!!! nie wpadla na pomysl ze mogloby nam to pomoc).
Po tygodniu nieudanych prob skontaktowania sie z p.adwokatem, napisalam mu maila z przedstawieniem naszej sprawy i zapytaniem czy moglby nam pomoc. Po kilku dniach otrzymalam odpowiedz:
Sprawa jest skomplikowana z punktu prawno-ekonomicznego (z czego zdajemy sobie sprawe)i nalezy najpierw oglosic bankructwo, po czym sprawa zajmie sie kolejny adwokat.
Co niepokojace dodal: Wtedy bedziecie mieli wieksza szanse na odzyskanie pieniedzy. Nasza szefowa miala spore dlugi i to komplikuje sprawe. Poprosilam go w mailu aby informowal mnie o ewentualnych postepach w tej sprawie i podal mi dane kolenjego adwokata jak juz je bedzie znam. Od tego maila minal ponad tydzien, nie uzyskalam ciagle odpowiedzi.

Czuje, ze przez to ze jestesmy tylko pracownikami, do tego "nie Szwedami" jestesmy delikatnie mowiac "olewani". Wszyscy urzednicy maja nas poprostu gdzies, nie patrzac na to ze kwoty ktore powinnismy otrzymac nie sa male - powyzej 20tys sek na reke.

I tu moje pytanie i prosba. Czy mieliscie moze podobne sytuacje z urzedami lub slyszeliscie moze o podobnych. Moze macie pomysl co mozna zrobic aby nasza sprawa ruszyla i nie zostala zlekcewazona przez machinę urzędową.

z góry dziękuję
  Profil uzytkownika: mama_slonik     
mama_slonik
STHLM


Wpisów: 85
Od: 2011-11-29
2014-05-30 16:31
przepraszam za tak dlugi i ciezki w czytaniu tekst
  Profil uzytkownika: mama_slonik     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2014-05-30 16:55
Powinniscie zarestrowac sie jako bezrobotne , w zalenosci jak dlugo pracowaliscie dostaniecie odprawe ,adwokat powinien to wszystko zalatwic .Ten drugi, ktory bedzie sie zajmowal upadkiem firmy
  Profil uzytkownika: kratka     
mama_slonik
STHLM


Wpisów: 85
Od: 2011-11-29
2014-05-30 17:02
Większość z nas ponownie pracuje, wiec rejestracja nas nie dotyczy. Problemem sa finanse, plus ten swiadectwo pracy, ktorego oczekuje kazdy kolejny pracodawca.

A czy jest normalne to w jaki sposob nas o wszystkim informuja (badz tez "nie-informuja) i dlugi czas oczekiwania prawie 4 miesiace??
  Profil uzytkownika: mama_slonik     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-30 19:54
https://www.kronofogden.se /Statliglonegaranti.html

przeczytaj to sobie ,,zwiazki tez powinne wiedziec ,chyba ze nie nalezalas????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2014-05-31 18:44
Ksiegowa najpierw zaplaci swoje rachunki swoja wyplate wezmie. wiec po co miala was informowac. moj maz szwed ma podobny problem po upadku firmy.ksiegowa wyplaty robila ale nie odprowadzala pieniedzy na podatki. I dzisiaj czekamy co bedzie.w deklaracji podatkowej nie ma sladu po bylej firmie i zniknelo 200000 koron i nawet sie maz cieszyl bo skatt wypisal duzy zwrot podatku traktujac go jako bezrobotnego przez 9 miesiecy. fajnie bo szwed szwedowi tak zrobil. Szwedzi nie tylko innych oszukuja ale swoich tez
  Profil uzytkownika: renata12     
mama_slonik
STHLM


Wpisów: 85
Od: 2011-11-29
2014-05-31 20:26
Czesc renata12,

a czy długo trwa juz wasza sprawa? U nas kwoty nie sa az tak duze, jednak 20tys sek to tez spora kwota. Nie wiem czy powinnismy odczekac chwile, czy caly czas "atakowac" pytaniami.

  Profil uzytkownika: mama_slonik     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2014-06-03 14:19
Nie wiem ile potrwa to w skatteverket.
Na razie nic nie odpowiedzieli.
Podejrzewam tylko że mąż nic nie dostanie chyba że są jakieś specjalne fundusze państwowe.
Księgowa wszystkie papiery prowadziła tylko nikomu nie powiedziała że pieniędzy brakło na podatek od pracowników.
Jakieś papierki zwolnienia dostał ale odesłał to do a-kassan.
Mąż żył w nieświadomości do chwili otrzymania deklaracji.
Kazali mu wypełnić te dochody przez internet ale nie miał comiesięcznych specyfikacji wypłaty i złożył tylko krótkie wyjaśnienie na deklaracji podatkowej.

Myślę że potrwa to długo będziemy niezadowoleni bo kto z pustego naleje.
Tutaj wszystko trwa długo zanim to sprawdzą.

  Profil uzytkownika: renata12     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2014-06-03 16:22
Renata ty masz inna sytuacje. Trwa troche ale pieniadze dostaniecie ,jesli jestes w zwiazkach zadzwon to przyspiesza.
  Profil uzytkownika: kratka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-06-03 16:24
Księgowa wszystkie papiery prowadziła tylko nikomu nie powiedziała że pieniędzy brakło na podatek od pracowników.

jak nie mowila???? twoj stary musial cos wiedziec 20000 kr to nie mala suma pieniedzy zeby niewiedziec ,chyba ze udaje ze niewie,niepowiesz mnie ze niewie jakie prace bierze i wykonuje i ile co kosztuje???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2014-06-04 22:27
wyplaty bral co miesiac , specyfikacje tez dostawal ,
Tylko ze trzeba bylo sprawdzic ile firma mu do skatt przelala, Mysle ze ksiegowa teraz sie smieje bo jej wyplata byla dwa razy wieksza niz mojego meza,
  Profil uzytkownika: renata12     
Forum -> Życie w Szwecji -> śmierć pracodawcy - problem finansowy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pilnie potrzebuje stolarzy. (Göteborg)
Prace Budowlane Sztokholm (Sztokholm)
Dam prace przy sprzataniu Uddevalla i okolice (Uddevalla)
Ogolnobudowlanca (malmö)
Plytkarz (solna)
Firma sprzatajaca w Staffanstorp (Staffanstorp)
RomDrex Bygg AB zatrudni pracownikow (Albyberg/ Stockholm)
Sprzątanie (Norsnorg)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
Moze nastepny pomnik glupoty ?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony