Odwiedzin 37785076
Dziś 1846
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Szanse na lepszą (lżejszą) pracę

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzanse na lepszą (lżejszą) pracę
niezdecydowana


Wpisów: 4
Od: 2014-05-21
2014-05-21 09:28
Przybywam w Szwecji od kilku miesięcy, przyjechałam tutaj z mężem i synem. Mąż pracuje w budowlance, ja jak syn dostanie miejsce w przedszkolu pójdę do pracy w sprzątaniu. Dla nas to początki i wiedzieliśmy na co się decydujemy mimo że w Polsce ukończyliśmy studia i mieliśmy lekką pracę. Przyjechaliśmy z nastawieniem że na początek trzeba będzie ciężko pracować fizycznie jednak mieliśmy nadzieję że po 2-3 latach jak nauczymy się języka będzie szansa na lepszą, nie taką ciężką pracę.
Jednak im więcej tutaj poznajemy ludzi - budowlańców i sprzątaczki - mówiących po szwedzku i żyjących tutaj po 8-10 czasem więcej lat uświadamiają nas że w Szwecji Polak jest zaszufladkowany do budowlanki a Polka do sprzątania i nie mamy się co łudzić że dostaniemy lepszą pracę. Stąd moje pytanie jak Wy forumowicze oceniacie możliwości rozwoju zawodowego w Szwecji (mówimy o Sztokholmie) dodam że w Polsce mąż pracował w branży elektronicznej (podzespoły, obwody drukowane, jest inżynierem mechaniki). Ja pracowałam w biurze podróży oraz w hotelu na recepcji. Nie upieram się co do pracy w zawodzie jednak chcielibyśmy wiedzieć czy decydując się na przyszłość tutaj musimy pogodzić się z pracą fizyczną czy też Polacy pracują tutaj w innych zawodach. Oczywiście uczymy się języka.
  Profil uzytkownika: niezdecydowana     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-05-21 10:22
Szczerze to mysle ze twoj maz jako inzynier mechaniki ma sznase na prace w zawodzie. Nie wiem ile lat ma doswiadczenia i na jakim stanowisku pracowal w polsce ale jesli jest inzynierem to szansa jest bo do podzespolow i elektroniki nie trzeba az tak dobrze znac jezyka szwedzkiego wystarcza angielski.
Moim zdaniem problem jest taki ze poszukiwanie pracy zajmuje bardzo duzo czasu, trzeba od czegos zaczac np od praktyk, ktore wiadomo nie sa zabyt dobrze platne a jak jest rodzina to sa potrzeby i ciezko tak zrezygnowac z pracy zeby byc praktykantem.
Z mojego doswiadczenia (tez niedawno szukalam pracy) wiele ofert jest przez Addeco, Manpower i inne tego typu agencje czy jak to tam nazwac. Nawet jesli czlowiek ma byc zarudniony bezposrednio w firmie a nie u posrednika to i tak taki posrednik ma za zadanie znalezc kogos idealnego na dane stanowisko a wiadomo polskie doswiadczenie moze nie byc idealne ...wydaje mi sie ze moje CV ladowaly w koszu jak tylko osoba rekrutujaca zauwazyla ze nie znam jezyka. Trudo bylo znalezc oferte gdzie CV szlo by prosto do przyszlego managera.
Na rynku pracy jest duza konkurencja, wiele jest ogloszen gdzie szukaja konsultatna ..i wtedy tez chca kogos idealnego kogo moga przenosic z firmy do firmy i zawsze znajdzie sie jakis pracodawca, ktory bedzie zainteresowany.
Mysle ze duze znaczenie w moim przypadku mialo to ze zadzwonilam do osoby do ktorej wyslalam swoje CV. Dzieki tej rozmowie mialam szanse przedstawic swoje doswiadczenie bezposrednio swojemu przyszlemu szefowi..po krotkiej rozmowie powiedzial ze brzmi interesujaco i ze postara sie wyszukac moje CV...Wyszukac moje CV- czyli pewnie dostal ich bardzo duzo i gdyby nie to ze mielismy szanse porozmawiac to nawet nie wiedzialby ze istnieje bo nie dokopalby sie do moich dokumentow.
Moja rada - szukac i wierzyc ze sie uda. Jesli nie dzis to jutro..jesli nie jutro to za miesiac, dwa, pol roku - najwazniejsze sie nie poddawac i szukac. Szansa jest
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Aga


Wpisów: 43
Od: 2012-08-04
2014-05-21 12:40
Podaj e-mail, lub telefon- to Ci troche poradze,

mieszkam tu dlugo i mam doswiadczenie w tym co pytasz.
  Profil uzytkownika: Aga     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-05-21 12:44
A dlaczego nie mozesz poradzic na forum. Przyda sie tez innym ktorzy zastanawiaja sie nad tym samym
  Profil uzytkownika: ag_b13     
niezdecydowana


Wpisów: 4
Od: 2014-05-21
2014-05-21 13:52
ag_b13 bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wysyłamy CV bezpośrednio do firm z takiej branży póki co odzewu nie ma ale może faktycznie znając język można będzie próbować kontaktu bardziej bezpośredniego niż e-mail. Spróbujemy przez agencje pośrednictwa. Angielski znamy obydwoje bardzo dobrze więc pozostaje nauka szwedzkiego ale na to wiadomo że trochę czasu potrzeba.

Aga podaję maila niezdecydowana32@gmail.com będę wdzięczna za każdą radę czy wskazówkę

Już jestem mile zaskoczona że w odpowiedzi pojawiają się normalne wpisy a nie teksty typu "wracaj do Polski" itp

Dzięki raz jeszcze i czekam na kolejne opinie
  Profil uzytkownika: niezdecydowana     
LARA333
Sthlm


Wpisów: 1878
Od: 2007-06-12
2014-05-21 14:26
Jesli znacie angielski i macie dobre pomysly na wlasny rozwoj to nie bedzie dla Was problemu.
Odrobina kreatywnosci i dacie rade !
NAJWAZNIEJSZE BY WIERZYC WE WLASNE MOZLIWOSCI I DAZYC DO CELU!
  Profil uzytkownika: LARA333     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-05-21 15:34
@niezdecydowana
**Angielski znamy obydwoje bardzo dobrze więc pozostaje nauka szwedzkiego ale na to wiadomo że trochę czasu potrzeba**

Na pewno o dobra prace nie jest latwo. To ze mi sie udalo uwazam za niemal cud ale dla pocieszenia powiem ci ze tu gdzie pracuje jest wiele osob ktore szwedzkiego nie znaja- jezykiem firmowym w wielu korporacjach jest angielski. U mnie jest kilku inzynierow, project managerow, osoba zajmujaca sie rozliczeniami z podwykonawcami, pani od administracji biur...a szwedzkiego tylko podstawy bo wszystko po angielsku)

Mam nazieje ze wam sie uda. Trzymam kciuki.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2014-05-21 15:46
tak szczegolnie kiedy Scania sprzedana ,a Astra tez niedlugo pojdzie wiec szanse sa duze
  Profil uzytkownika: kratka     
Aga


Wpisów: 43
Od: 2012-08-04
2014-05-21 16:07
ag_b13

A dlatego nie na forum :

probowalam pare razy dac rade w tych sprawach co wiem,
to zostalam delikatnie mowiac wyzwana (oczywiscie nie przez wszystkich), ze sie madrze a sprzatam kible u Szwedow... itd, dlatego teraz kiedy czytam ze ktos pyta
a ja moge cos doradzic, to prosze o e-mail, robilam juz tak kilka razy i bardzo dobrze to wychodzi- napiszesz
komus co wiesz, i nie ma glupich komentarzy..... co sie niestety czesto zdarza.
  Profil uzytkownika: Aga     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-05-21 16:27
Aga
A mozesz mi tez cos napisac. Dobrze cos wiedziec na temat szukania pracy na pewno mi sie przyda w przyszlosci. Moj mail jest taki sam jak forumowe ID wystarczy dodac @hotmail.com
Ja jestem tu od niedawna i jeszcze kilka miesiecy temu mialam takie same dylematy jak niezdecydowana. Czy nie znajc jezyka jest szansa na fajna prace...jesli tak to jak ja znalezc itd
  Profil uzytkownika: ag_b13     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-21 17:18
Ciekawy temat. Moze odezwie sie ktos,kto dostal w ciagu ostatnich pieciu lat, ciekawa prace na stale w szwedzkiej firmie. Nie przy projekcie,na w razie potrzeby,wikariacie, czasowym zatrudnieniu,itp.

Chodzi mi o stala prace w szwedzkiej firmie ,ktora ma podpisana umowe zbiorowa ze zwiazkami. Jest ktos taki?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
sylwianna


Wpisów: 394
Od: 2007-07-24
2014-05-21 17:31
I ja poprosze, prace mam, stala, podpisana umowa ze zwiazkami itd, ale nie jest zbyt ciekawa.

suzi182@o2.pl
  Profil uzytkownika: sylwianna     
justka.ka


Wpisów: 7
Od: 2013-11-26
2014-05-21 18:04
Do "Aga": I ja bardzo, bardzo poproszę... z góry bardzo dziękuję justka.ka@gmail.com
  Profil uzytkownika: justka.ka     
justka.ka


Wpisów: 7
Od: 2013-11-26
2014-05-21 18:15
Do "Niezdecydowana": "Już jestem mile zaskoczona że w odpowiedzi pojawiają się normalne wpisy a nie teksty typu "wracaj do Polski" itp" - nawet jeśli takie się pojawią to je ignoruj. Są tutaj tacy, którzy lubią dużo pisać. Nieważne co - ważne, żeby coś napisać. Coś złośliwego, opryskliwego, coś nie na temat - często (najczęściej) z masą błędów gramatycznych, ortograficznych i stylistycznych. Cóż...widocznie w jakiś sposób przynosi im to ulgę
  Profil uzytkownika: justka.ka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-21 19:36
JUSTKA…….to nie jest tylko twoj problem,wiekszosc to ma.raz sprzatasz zawsze sprzatarsz,w tym cos jest dlatego ze poki dobrze nie bedziesz mowila po szwedzku to to co potrafisz w "tej chwili" umiesz najlepiej,to nie jest tak latwo ""przeskoczyc"" jak napewno duzo bedzie twierdzila .ale problem dzisiejszej emigracji jest to ze nie maja czasu na nauke szwedzkiego,bo "szmal"to nr 1.i zawsze powrot do "raju"jest duzo "lzejszy" niz za moich czasow,wiec po co sie uczyc,a lata lece i "a wyuczony zawod poszedl w las" dlatego wiekszosc co niema zawodu latwiej akceptuje np ,sprzatanie,znam osoby co wcale niezle sobie zyja z tego sprzatania,a jak masz ambicje pracowac w swoim zawodzie to jezyk jest podstawa dostania dobrej pracy a tylko wysylanie papierow to nie wystarczy ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
haaka


Wpisów: 183
Od: 2012-05-11
2014-05-21 20:23
Black ma rację. Kiedys na SASie spotkalam dziewczynę z Polski, ktora oczywiście sprzątała i ktora mowi do mnie ze jezeli ma się taka możliwość to należy trzymać się z daleka od pracy w sprzątaniu bo jak się raz juz zacznie to potem ciężko zmienić " zawód".
Oczywiscie dla wielu jest to jedyna możliwość pracy tu w Szwecji i ja w zaden sposób nie neguję tej pracy. Jest potrzebna jak każda inna , ale jeżeli masz wyuczony zawód z Polski i doświadczenie w pracy to za wszelką cenę staraj się nauczyć języka i to na jak najlepszym poziomie. Język jest podstawą. Jezeli mozesz to nie haruje na mopie 12 h tylko ucz się szwedzkiego. Takie jest moje zdanie. Sprzątac zawsze można ale wazne jest miec ambicje i dazyc do czegos wiecej. Nie musisz byc kolejna polska sprzątaczką. Powodzenia

Ps. Bez urazy dla polskich pan sprzątających. Jest zapotrzebowanie na takie uslugi to oczywiscie trzeba to wykorzystac
  Profil uzytkownika: haaka     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-21 20:46
"Jednak im więcej tutaj poznajemy ludzi - budowlańców i sprzątaczki - mówiących po szwedzku i żyjących tutaj po 8-10 czasem więcej lat uświadamiają nas że w Szwecji Polak jest zaszufladkowany do budowlanki a Polka do sprzątania i nie mamy się co łudzić że dostaniemy lepszą pracę"

Jak chcesz znalezc "lepsza" prace , pierwsze co powinnas zrobic to nauczyc sie jezyka i zerwac z polskim towarzystwem. Co znaczy zerwac?, nie byc pod zadnym wzgledem uzalezniona. Tym co sie udalo, nie dosc,ze znalezli prace,to jeszcze maja przywilej wybierania sobie polskich znajomych.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
rysio79


Wpisów: 30
Od: 2009-10-22
2014-05-21 21:13
Wacku a co bys chciał konkretnie wiedzieć?
  Profil uzytkownika: rysio79     
haaka


Wpisów: 183
Od: 2012-05-11
2014-05-21 21:20
Przecież Wacek o nic nie pyta. Stwierdza fakty, z którymi ja też się zgadzam. Nie pracuj dla Polaka i ucz się języka ile wlezie.
  Profil uzytkownika: haaka     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-05-21 21:48
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
rysio79


Wpisów: 30
Od: 2009-10-22
2014-05-21 21:54
Chodzi mi o stala prace w szwedzkiej firmie ,ktora ma podpisana umowe zbiorowa ze zwiazkami. Jest ktos taki?

To nie jest pytanie? hmm
  Profil uzytkownika: rysio79     
dariadidi


Wpisów: 18
Od: 2014-01-17
2014-05-21 22:15
Aga odezwij się do mnie proszę: d.pawicka@gmail.com
  Profil uzytkownika: dariadidi     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-22 01:14
"Ciekawy temat. Moze odezwie sie ktos,kto dostal w ciagu ostatnich pieciu lat, ciekawa prace na stale w szwedzkiej firmie. Nie przy projekcie,na w razie potrzeby,wikariacie, czasowym zatrudnieniu,itp.

Chodzi mi o stala prace w szwedzkiej firmie ,ktora ma podpisana umowe zbiorowa ze zwiazkami. Jest ktos taki?"

Jest..ja mam takowa juz 3ci rok...baaa nawet prace zmienilem pol roku temu...znajomosc jezyka lokalnego pozostawia wciaz bardzo wiele do zyczenia

inzynier zajmujacy sie glownie projektowaniem mostow
mozna Wacus...mozna pierwsza prace dostalem z zerowym angielkim i zerowym doswiadczeniem w Szwecji...od razu na stale

nie przechwalam sie...odpowiedzialem po prostu na Twoje pytanie niedowiarku i pesymisto...bez obrazy
  Profil uzytkownika: Bartek33     
haaka


Wpisów: 183
Od: 2012-05-11
2014-05-22 10:35
Bartek 33, chcesz powiedziec ze zatrudniono Cię do projektowania mostów tak z ulicy bez znajomości szwedzkiego i angielskiego? Ciężko mi w to uwierzyć. Chyba że byłeś jakimś podwykonawcą u Polaka.
  Profil uzytkownika: haaka     
Adashi79
Stockholm


Wpisów: 117
Od: 2011-03-19
2014-05-22 11:37
Ty Wacek...pitolisz jak potluczony czasem.....praca jest trzeba tylko miec kontakty i nie z PI tylko przez znajomosci i najlepiej szwedzkie znajomosci i kontakty...Jezyk komunikatwyny i doswiadczenie w danej branzy.....niemasz pojecia rozumiem...o realiach jak zbierales truskawki i runo lesne sezonowo...chciales miec odrazu podpisana umowe na stale?..kollektiv avtal..tia..jeszcze pewnie OB placone i mjuka dagar.??..haha.-..ocknij sie powaznie....praca jest i czeka...wiadomo ze nie przyjma sprzataczki willowej na recepcje w hotelu ani budowlanca do restauracji...obudz sie..
  Profil uzytkownika: Adashi79     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-05-22 13:16
...'mozna Wacus...mozna pierwsza prace dostalem z zerowym angielkim i zerowym doswiadczeniem w Szwecji...od razu na stale'

A studia,bajkopisarzu Bartku 33 to jakim cudem 'z zerowym angielkim' skonczyles?

Cala niezbedna literatura do zdania najbanalniejszego egzaminu na studiach ,nie tylko z projektowania konstrukcji mostow jest w jez. 'angielkim',o progr.graf.komp. nie wspominajac
  Profil uzytkownika: hester     
heyway
Höganäs


Wpisów: 9
Od: 2014-04-08
2014-05-22 13:46
Poniewaz to moj pierwszy post na forum wiec dzien dobry wszystkim

Chcialem odpowiedziec na pytanie Wacka - ja dostalem taka prace. W lipcu ubieglego roku, bedac w Szwecji od trzech tygodni, przychodzac do firmy z ulicy i nie mowiac slowa po szwedzku ale plynnie po angielsku. Praca na stale, w szwedzkiej firmie, zrzeszonej w zwiazkach zawodowych.
Szukajac pracy nie wyslalem ani jednego maila. Napisalem CV i list motywacyjny - obydwa po angielsku, znalazlem w internecie adresy firm z interesujacej mnie branzy, wydrukowalem z googlarki mapy, odpalilem w aucie nawigacje i zrobilem 1500 kilometrow jezdzac od firmy do firmy i zostawiajac papiery.
Dzisiaj, od swojego szefa wiem, dlaczego sie udalo.

Po pierwsze - mielismy kontakt osobisty. Mogl mnie zobaczyc, porozmawiac, ocenic.

Po drugie - doswiadczenie. Na spotkaniu poprosilem o oprowadzenie po firmie i pokazanie czym dokladnie sie zajmuja. Okazalo sie, ze znam wszystkie maszyny na ktorych pracuja i potrafie je obslugiwac.

Po trzecie - zaangazowanie. Po tygodniu od spotkania wlasciciel firmy mial oddzwonic. Zadzwonilem trzy dni wczesniej ale przez dwa dni nie moglem sie dodzwonic, nie odbieral telefonu. Pomyslalem, ze mnie olewa i postanowilem odplacic tym samym ale w koncu pojechalem zobaczyc co sie dzieje. Okazalo sie, ze w miedzyczasie zmienil numer telefonu, spisalem nowy numer, zadzwonilem i podobno to byl moment, ktory zdecydowal ze dostalem prace. Uznal, ze potrzebuje czlowieka, ktory nie siedzi na tylku tylko wykazuje inicjatywe.

Po czwarte - szczescie. Akurat z ta moja inicjatywa bylo srednio, kiedy uznalem ze skoro gosc mnie olewa i spokojnie moge olac i jego, przyjaciel pomogl mi zmienic zdanie, kopiac mnie w cztery litery i wysylajac do firmy. Poza tym sam fakt, ze trafilem do odpowiedniej firmy we wlasciwym momencie wyglada na duzy lut szczescia.

Teraz szukamy pracy dla zony. Jest lepiej wyksztalcona ode mnie, ma wieloletnie doswiadczenie w swojej branzy, niestety wszystko to nic nie znaczy z powodu nieznajomosci jezyka - zona nie mowi ani po angielsku ani po szwedzku i jak na razie jest to problem nie do przeskoczenia. Zaczela wiec od sprzatania, miesiac po przyjezdzie zapisala sie do SFI i ostro kuje. Mamy nadzieje, ze za kilka miesiecy, kiedy bedzie potrafila chociazby w prosty sposob komunikowac sie po szwedzku szczescie znowu sie usmiechnie
  Profil uzytkownika: heyway     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-22 13:59
"Bartek 33, chcesz powiedziec ze zatrudniono Cię do projektowania mostów tak z ulicy bez znajomości szwedzkiego i angielskiego? Ciężko mi w to uwierzyć. Chyba że byłeś jakimś podwykonawcą u Polaka."

Przejezyczenie ...zerowy szwedzki, angielski plynny...doswiadczenie zawodowe mialem z Polski i z Anglii.
  Profil uzytkownika: Bartek33     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-22 14:01
kasa na start 38000kr/miesiac.. teraz po zmianie pracy 45000kr...da sie, da sie wszystko.
  Profil uzytkownika: Bartek33     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-05-22 14:22
Noo,Bartus33 -teraz zaspiewales nieco inaczej
  Profil uzytkownika: hester     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-05-22 14:26
Bartek oczywiscie ze sie da..tylko pamietaj tez o tym ze ty jestes inzynierem od mostow..nie wiem co tam studiowales w PL - moze jakies budownictwo. Miales doswiadczenie miedzynarodowe. Nie masz kontaktu z klientem wiec jezyk nie byl az tak bardzo istotny.
Dlatego napisalam autorce watku ze uwazam ze jej maz ma szanse na prace w zawodzie nawet jesli nie zna jezyka.

Ja uwazam ze na to jest szansa na fajna prace zalezy od wielu czynnikow- wyksztalcenia, doswiadczenia, zawodu, wieku i szczescia. Nie da sie tak ogolnie powiedziec jest szansa 20, 30 50% albo ze jej nie ma. Nie da sie wszystkich wrzucic do jednego worka.

W niektorych branzach angielski wystarczy i dobre doswiadczenie z PL albo innego kraju. W innych gdzie jest kontakt z klientem wymagany jest jezyk na wysokim poziomie...wtedy szansa jest mniejsza jesli jezyka sie nie zna. Wiadomo ze inzynier od mostow ma wieksza sznase niz nauczyciel geografii.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 15:56
i co ze inzynier ??? zaden szwed inzynier nie bedzie dyskutowal spraw budolanych(konstrukcyjnych) po angielsku,to sa pierdoly.i zadna firma w szwecji nie zatrudni nikogo ,nikogo na stale od razu,bo trzeba byc walnietym zeby to zrobic,to co niektorzy tutaj pisza to tylko dla tych nowo przybylych polakow ,i ci co dostali prace na """stale"??? i to od razu???? to niech lepiej podszkola sie lepiej w angielskim bo napewno nie zrozumieli co pracodawca im powiedzial,,,,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
heyway
Höganäs


Wpisów: 9
Od: 2014-04-08
2014-05-22 16:51
to sa pierdoly.i zadna firma w szwecji nie zatrudni nikogo ,nikogo na stale od razu,bo trzeba byc walnietym zeby to zrobic,to co niektorzy tutaj pisza to tylko dla tych nowo przybylych polakow ,i ci co dostali prace na """stale"??? i to od razu???? to niech lepiej podszkola sie lepiej w angielskim bo napewno nie zrozumieli co pracodawca im powiedzial,,,,

Widocznie niektorzy z nowo przybylych Polakow maja cos do zaoferowania, a Ty black sabbath nie wiesz co mam zapisane w umowie wiec Twoje "na pewno nie zrozumieli" brzmi srednio powaznie.
  Profil uzytkownika: heyway     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-22 16:56
"i co ze inzynier ??? zaden szwed inzynier nie bedzie dyskutowal spraw budolanych(konstrukcyjnych) po angielsku,to sa pierdoly.i zadna firma w szwecji nie zatrudni nikogo ,nikogo na stale od razu,bo trzeba byc walnietym zeby to zrobic,to co niektorzy tutaj pisza to tylko dla tych nowo przybylych polakow ,i ci co dostali prace na """stale"??? i to od razu???? to niech lepiej podszkola sie lepiej w angielskim bo napewno nie zrozumieli co pracodawca im powiedzial,,,,"

Szwed inzynier jest pacankiem dla Twej wiedzy, a na pewno 2och na 3ech...jasne ze bedzie dyskutowal..i dyskutuje nadal bo po Szwedzku bywaja problemy...jakby mnie nie zatrudnili od razu to bym umowy nie podpisal ... to ja dyktowalem warunki a nie oni..i sporo inzynierow budownictwa tylko z angielskim dostaje prace w Szwecji..oczywiscie z doswiadczeniem bo to ich karta przetargowa a tu lokalnie deficyt z takimi - powod kryzys w latach 90tych i przebranzowanienie wielu takich...

ja rozumiem ze Ty montujesz klozety u Polaka za 100kr za godzine ale nie znaczy ze kazdy tak musi

nie musisz od razu jadem pluc i prostactwem swiecic wypowiadajac sie na tematy o ktorych nie masz pojecia...
  Profil uzytkownika: Bartek33     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 17:12
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 17:21
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: black sabbath     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-05-22 17:38
"zwal sobie k… bo pierd….trzy po trzy,jestes wiekim idiota,punkt"


O, ulubieniec admina, jak sie ladnie wyraza...

Ponioslo ? To, nie zdrowe, na cienienie, w Twoim wieku...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 17:40
a to dla bartka ,,,zapotrzebowanie na inzynierow w szwecji….chyba bedziesz musial sprzatac te toalety co ja mam montowac????
Blekinge län (2)
Dalarnas län (2)
Gotlands län (2)
Gävleborgs län (1)
Hallands län (2)
Jämtlands län (2)
Jönköpings län (4)
Kalmar län (2)
Kronobergs län (2)
Norrbottens län (3)
Skåne län (2)
Stockholms län (6)
Södermanlands län (2)
Uppsala län (3)
Värmlands län (2)
Västerbottens län (2)
Västernorrlands län (1)
Västmanlands län (2)
Västra Götalands län (4)
Örebro län (2)
Östergötlands län (2)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 17:46
to ja dyktowalem warunki a nie oni..i sporo inzynierow budownictwa tylko z angielskim dostaje prace w Szwecji..oczywiscie z doswiadczeniem

90% na tym forum usmieje sie z tego co piszesz.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
heyway
Höganäs


Wpisów: 9
Od: 2014-04-08
2014-05-22 17:47
jak juz piszesz o umowie??? to swiatczy ze jestes "szpanujacym"debilem.mieszkam to tak dlugo ze takich jak ty i bartek olewam tylko na sam wasz sposob pisania,idioctwo jeszcze jeden przyklad polskiego "wyksztalcenia"?????…zeby ta twoja zonka czasem nie obila sie o moja firme bo szybko bedzie musiala sie podszkolic w szwedzkim??

Mozesz olewac, nie rusza mnie to. Pisze tak, jak potrafie, nie kazdy opanowal jezyk tak perfekcyjnie jak Ty. Jesli jezyk szwedzki opanowales tak dobrze jak polski to raczej nie powinienes sie tym chwalic. Zonka raczej nie trafi do Ciebie, bo mimo krotkiego stazu w Szwecji potrafimy rozpoznac chama i buraka, i staramy sie omijac.
  Profil uzytkownika: heyway     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 18:01
nie bylbym tego pewien??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 18:06
höganäs za duzo IQ to nie widac, zeby podawac nazwe miejscowosci gdzie sie prawdopodobnie mieszka…..
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-22 18:12
@black sabbath

Ale Pan jest tepak...no no..gratulowac

pierwsza lepsza firma jaka mi przyszla do glowy...inzynierowie (i nie tylko) roznych specjalnosci:

http://www.sweco.se/sv/Swe den/Karriar/Lediga-jobb1/
  Profil uzytkownika: Bartek33     
heyway
Höganäs


Wpisów: 9
Od: 2014-04-08
2014-05-22 18:14
Mieszkam w Hoganas, nie rozumie dlaczego mialbym sie z tym ukrywac? Jakis szwedzki zwyczaj, ktorego jeszcze nie znam? Opowiedz o nim, chetnie sie czegos naucze.
  Profil uzytkownika: heyway     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 18:40
ja mialem na mysli inzynierow budowlanych... to do bartka33.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-22 18:48
Nie wiem co to za statystyki, ktore podales ale zapotrzebowanie na ludzi w doswiadczeniem jest ogromne..
ludzi brak..ale to dobrze bo stawki rosna
  Profil uzytkownika: Bartek33     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-22 19:04
Zastanawia mnie skad bierze sie agresja u tych osob,ktore to niby znalazly prace w szwedzkich firmach?

Ja zadalem tylko pytanie, czy sa takie osoby. Pojechano po mnie,ze zbieram runo lesne,truskawki,zlom. To nie jest zgodne z prawda,ja mam dobra prace,ale mieszkam tu dosyc dlugo. Chcialem wiedziec czy nowa emigracja ma ambicje , czy szuka lepszej roboty i jak jej szuka.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-05-22 19:55
"nowa emigracja" ? To chyba jasne...

Popatrz, raczej na taich "BeeSow" i co wynika, z ich wpisow ?

Przesiedzial taki wiekszosc zycia, na rencie socjalnej(chyba ?), bo nie moze uwierzyc, ze ktos tu przyjezdza i dostaje prace, "na drugi dzien" ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
heyway
Höganäs


Wpisów: 9
Od: 2014-04-08
2014-05-22 20:00
Wacek

W tym watku o swojej pracy napisala ag_b13, Bartek33 i ja. W zadnym z tych postow nie znalazlem agresji. Mozesz wskazac, w ktorym miejscu ktos z nas byl agresywny?

Wsiadl/a na Ciebie Adashi79, ktory o pracy nie pisal wcale.

W odpowiedzi na moja historie dowiedzialem sie, ze jestem szpanujacym debilem, idiota i mam niewielkie IQ.

Bartkowi zaproponowano "zwal sobie k… bo pierd….trzy po trzy,jestes wiekim idiota,punkt"

Z mojego punktu widzenia agresywna jest stara polonia i tez nie wiem skad ta agresja sie bierze.

Bo historia brzmi niewiarygodnie?

Ja akurat mam dosc rzadki zawod i 17 lat doswiadczenia w nim. Poza tym jestem po 40 i nie usmiechalo mi sie robienie za pomocnika murarza - bez obrazy dla tych, ktorzy tak pracuja. Wiec pol roku przed wyjazdem codziennie siedzialem nad angielskim, ktory wczesniej i tak calkiem niezle znalem, zeby nie byc tutaj zdanym na czyjas laske. Mam ambicje i jakos daje rade. Znalazlem prace, sciagnalem corke, zone, niedlugo dolaczy druga corka.
A Wasz kolega pisze "mieszkam to tak dlugo ze takich jak ty i bartek olewam tylko na sam wasz sposob pisania"

Ty tez mieszkasz tu calkiem dlugo, potrafisz to wytlumaczyc?
  Profil uzytkownika: heyway     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 20:04
cala" wojna" wybuchla jak napisano ze prace dostalo sie od razu na stale.co jest prawie niemozliwe,niemam zamiaru sie tym podniecac ,tylko nie lubie jak sie przesadza
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-22 20:08
"Ty tez mieszkasz tu calkiem dlugo, potrafisz to wytlumaczyc?"


Jasne,ze potrafie. Dlugo to pojecie wzgledne.
Ja jestem z emigracji lat dziewiecdziesiatych ,cieszylem sie gdy otwierano granice dla tych, ktorzy chca tutaj przyjechac. Jednak byli tacy,ktorzy juz tu "dyrektorowali" jak ja przyjechalem. Oni nie chcieli tu polakow,bo polacy to pijacy i zlodzieje w ich mniemaniu. Dla nich Polska to szajs,Szwecja raj.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-22 20:18
"cala" wojna" wybuchla jak napisano ze prace dostalo sie od razu na stale.co jest prawie niemozliwe,niemam zamiaru sie tym podniecac ,tylko nie lubie jak sie przesadza"

No wlasnie caly watek sie podniecasz
siedzisz tu kupe lat a pojecia nie masz o niczym
a jak goowno wiesz to siedz cicho w kacie i czekaj jak ktos inny powie Ci co masz robic a nie pieprzysz bez sensu i pyskujesz co jest mozliwe a co nie

dla jednego podloga jest to czym dla innego sufit..
a jak Ci mowie ze mozliwe i ze taka dostalem umowe zanim przywiozlem tu swoja kobiete i toboly tzn, ze tak bylo.
nie mam potrzeby koloryzowac!

sorry za chamstwo ale chama traktuje sie tak jak mu sie nalezy.
  Profil uzytkownika: Bartek33     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 20:26
No wlasnie caly watek sie podniecasz
siedzisz tu kupe lat a pojecia nie masz o niczym
a jak goowno wiesz to siedz cicho w kacie i czekaj jak ktos inny powie Ci co masz robic a nie pieprzysz bez sensu i pyskujesz co jest mozliwe a co nie

bo pewnych rzeczy nie przeskoczysz w szwecji,pozyjesz zobaczysz,to niema nic z prawami ale tez mentalnoscia ktora jest tobie obca?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-22 20:29
Ja calkiem inaczej czytam to, co Bolek napisal,bo ja to widzialem na wlasne oczy. 90% daroznych inzynierow z emigracji lat 70 bylo rencistami na dekiel. Kiedys rente na debila zalatwialo sie bez problemu,bo oni do roboty sie nie nadawali,a szwedzi chetnie na rente ich wysylali ,by ukryc bezrobocie.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-05-22 20:42
"A Wasz kolega pisze "mieszkam to tak dlugo ze takich jak ty i bartek olewam tylko na sam wasz sposob pisania"

Nasz ?

Ty, z jakijsc miedzynarodowki, czy jak, ze per Wy, sie zwracasz, do ludzi

No, litosci !
Inzynierek i taki tuman ?


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-22 21:33
Przesiedzial taki wiekszosc zycia, na rencie socjalnej(chyba ?), bo nie moze uwierzyc, ze ktos tu przyjezdza i dostaje prace, "na drugi dzien" ?

a to z wlasnego zyciorysu???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
heyway
Höganäs


Wpisów: 9
Od: 2014-04-08
2014-05-23 08:18
Ty, z jakijsc miedzynarodowki, czy jak, ze per Wy, sie zwracasz, do ludzi

No, litosci !
Inzynierek i taki tuman ?

Po pierwsze - tak, wlasnie tak sie zwracam do ludzi. Do osob w liczbie mnogiej pisze sie "wy", nie trzeba do tego miedzynarodowki.

Po drugie - gdzie Ty Bolek wyczytales, ze jestem inzynierem???? Tworzysz wlasna rzeczywistosc? Chcesz sie czepiac, czepiaj sie tego co napisalem, a nie co sobie wymysliles.
  Profil uzytkownika: heyway     
niezdecydowana


Wpisów: 4
Od: 2014-05-21
2014-05-23 09:30
Standardowo dyskusja schodzi na agresywny ton a szkoda liczyłam że podacie przykłady typu "da się ja pracuję w innej pracy niż budowlanka/sprzątanie" "mój znajomy ma dobrą pracę" lub "zapomnij jestem tu wiele lat próbuję znaleźć coś innego ale nic z tego nie wychodzi".

Tylko ab_b13 i heyway napisali że dobrą pracę mają i jak do tego doszli.

Nie szukam gotowej recepty na sukces, szukam wskazówek i informacji o lokalnym rynku pracy. Tak jak wspominałam jestem tu od niedawna, nie znam jeszcze zbyt wielu osób dlatego pytam na forum.
  Profil uzytkownika: niezdecydowana     
ziutek72
Stockholm


Wpisów: 56
Od: 2012-05-27
2014-05-23 10:15
niezdecydowana - przywyknij do tego - na tym forum to norma - mniej sensownych odpowiedzi - więcej udowadnia kto mądrzejszy i "sypanie piaskiem po oczach"
  Profil uzytkownika: ziutek72     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2014-05-23 11:07
Niezdecydowana, w SE jest tak ze, przyjezdnych z tej generacji jak Ty tylko w nielicznych przypadkach/zawodach dopuszczaja do pracy wg marzen....

Bezrobocie jest wysokie dla tych co sa juz gotowi do pracy
zawod,jezyki, staz (co najmniej 5 lat)
Szwecja jest opanowana przez obcokrajowcow z innych panstw, zaobserwuj tylko kto wykonuje zawody w bankach, roznych urzedach, nawet w Skateverket sa Polacy ale wiecej jest o innym kolorze skory..... bez obrazy

Prawda jest ze Twoj ktotki okres w SE mogl przyniesc Ci juz duzo rozczarowan, ale wg powiedzenia "wszystko w zyciu ma swoja cene i czlowiek placi, wazne zeby placic jak najmniejsza cene" ale to juz zalezy od kazdego indywidualnie.

Szwecja zatrudnia w zawodach powyzej pewnej poprzeczkin, na zasadzie tzw drenazu mozgow, ludzi gotowych z obcych panstw ktorzy sa z poza EU, dostaja tutaj pobyt i dobre warunki zycia bez oczekiwan w MV czy SKV

Jest to ich celowa polityka dla reszty z EU aby rywalizowali miedzy soba bez wtracania sie....

Twoja/Wasza sytuacja jest podobna do wielu innych rodzin ktore tu zdecydowaly sie kontynuowac zycie...

jakie? musicie sami wybrac, najlepiej na zasadzie wlasnych prob i bledow
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2014-05-23 11:27
Dobrze by bylo gdyby osoby podajace swoje przyklady podawaly daty kiedy ich sytuacje mialy miejscie...

W SE przepisy i zasady odnosnie checi osiedlenia sie zmieniaja sie praktycznie co kwartal, jesli zaskoczona osoba pyta ale kiedy i jak to odsylaja do strony internetowej.....
  Profil uzytkownika: columbus08     
bacardi


Wpisów: 6
Od: 2014-05-23
2014-05-23 12:40
Przyjazd: wakacje 2011 do Stockholm; wiek 26 lat
znajomosc szwedzkiego: zero
znajomosc angielskiego: biegla
rozpoczecie szkoly heltid: jesien 2011 (SFEJ)
rozpoczecie pracy deltid: zima 2011 (Hemtjänst, timanställning)
ukonczenie szkoly: luty 2013 (poziom SAS B)
rozpoczecie pracy heltid: marzec 2013; wiek 28, po poltora roku od przyjazdu:
praca w FK; 1 umowa: 6 m-cy do 09.2013; 2 umowa: 10 m-cy do 07.2014; 3 umowa: tillsvidare od sierpnia 2014
  Profil uzytkownika: bacardi     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2014-05-23 12:50
Bacardi, doskonaly przyklad
"rozpoczecie szkoly heltid: jesien 2011 (SFEJ)"

dlatego po tak krotkim czasie bylas partnerka do rozmow, podejrzewam ze mialas do wyboru kilka miejsc pracy....

  Profil uzytkownika: columbus08     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-05-23 14:19
ok.
listopad 2011
szwedzki: zerowy (wtedy)
angielki: plynny
praca na stale od razu (tillsvidare)-ulatwilo i przyspieszylo to wiele formalnosci
wiek 33 lata (wtedy)
  Profil uzytkownika: Bartek33     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2014-05-23 17:03
Szkola, szkola ......18 lat pracy i to dobrej pod kazdym wzgledem....teraz fallskärm i juz nigdy, nigdy pracy tylko urlop.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-05-23 17:11
"Po pierwsze - tak, wlasnie tak sie zwracam do ludzi."

Jakies braki, w elementarnej gramatyce ? ...

Za, inzyniera przepraszam, w takim razie...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
heyway
Höganäs


Wpisów: 9
Od: 2014-04-08
2014-05-23 18:30
"Po pierwsze - tak, wlasnie tak sie zwracam do ludzi."

Jakies braki, w elementarnej gramatyce ? ...


Do czlowieka zwracam sie per "Ty" - bo w szkole mi powiedzieli, ze to druga osoba liczby pojedynczej

do ludzi zwracam sie "Wy" - bo w tej samej szkole powiedzieli, ze tak brzmi druga osoba liczby mnogiej

Pokazesz gdzie popelniam blad? Chetnie podciagne sie z polskiego, nigdy nie bylem humanista.
  Profil uzytkownika: heyway     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-05-23 20:22
Nawet, nie cytuje !

Nie!

Mie, nic juz nie pisz...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
bacardi


Wpisów: 6
Od: 2014-05-23
2014-05-23 23:01
Moj maz:
Przyjazd: wakacje 2011 do Stockholm; wiek 28 lat
znajomosc szwedzkiego: zero
znajomosc angielskiego: komunikatywny
rozpoczecie pracy heltid: jesien 2011 przy czym praca zarezerwoana byla dla niego od sierpnia 2011 (pojechal spowrotem do PL na 2 miesiace aby zrobic kurs)
praca CE-chaufför; 1 umowa: 6 m-cy provanställning; 2 umowa: tillsvidare
  Profil uzytkownika: bacardi     
iasik
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2006-12-28
2014-05-23 23:13
Wacek - co prawda nie mieszcze sie w ramach, gdyz podjecie pracy w moim zawodzie zajelo mi 6 lat, niemniej udalo sie.
BS - nieprawda jest, ze kiedy zaczynasz zycie w SE od sprzatania, tym sprzataniem konczysz swoja kariere. Zajmowalam sie tym ponad dwa lata, potem przeszlam do pracy w hemtjänst, teraz pracuje jako administratör.
Niezdecydowana - walcz dziewczyno, nie poddawaj sie!
  Profil uzytkownika: iasik     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2014-05-25 10:00
cytat: ''Jak chcesz znalezc "lepsza" prace , pierwsze co powinnas zrobic to nauczyc sie jezyka i zerwac z polskim towarzystwem. Co znaczy zerwac?, nie byc pod zadnym wzgledem uzalezniona. Tym co sie udalo, nie dosc,ze znalezli prace,to jeszcze maja przywilej wybierania sobie polskich znajomych.''


Nie przeczytalam calego watku - przyznaje, jedynie poczatek i pare ciekawych komentarzy i moge sie podpisac obiema rekoma pod Wacka wpisem. I na tym mozemy zakonczyc dyskusje, moim zdaniem. Nic innego nie pomoze.

Moge napisac jedno, nawet nie generalizujac za bardzo - ci ludzie, ktorzy po 10 latach wciaz robia na budowie za stawke 89sek/h (na bialo) i panie, ktore wciaz po 10 latach sprzataja te same mieszkania czy biura* - to sa ludzie, ktorzy nie mowia po szwedzku za dobrze lub nie mowia tym jezykiem wcale. I tacy ludzie beda cie przekonywali, ze nie ma innej przyszlosci dla Polakow w Szwecji.

Po pierwsze - to jest bzdura.
Po drugie - trzymaj sie z dala od takich ludzi, bo ludzi ktorzy cie beda chcieli sciagnac w dol znajdziesz za kazdym rogiem. Sztuka jest sobie znalezc takich znajomych, ktorzy maja podobne wartosci jak ty i ktorzy cie 'wyciagna' w gore w przypadku zwatpienia.

//M.
* - oczywiscie mowa tu o ludziach malkontentach, ktorzy narzekaja na swoj los lub wieczny brak pieniedzy albo dyskryminacje, sa bowiem ludzie, ktorzy lubia tego typu prace i do tego mam jak najwiekszy szacunek.
  Profil uzytkownika: meghann     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-25 11:36
im wiecej myslisz i mowisz po szwedzku tym szybciej zaaklimatyzujesz sie w tym kraju.a co zatym idzie i lepsza prace,z tym ze nie wolno zapominac ze lepsza praca to nie tylko biuro ,jak moze wiekszosc mysli,natomiast jak sie czujesz w danej pracy ,kolega jest archeologiem,zarabia tak smieszne pieniadze ze wstyd podawac sume ,ale on jest zadowolony ,jeszcze jedno 90%ludzi jest niezadowolonych z pracy co wykonuja,bez wzgledu na zawod
  Profil uzytkownika: black sabbath     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2014-05-25 11:58
black sabbath - mozesz przytoczyc jakies linki na potwierdzenie twoich slow? 90% ludzi niezadowolnych z pracy?

Really?

//M.
p.s. i nie probuj mi tu nawet wyjezdzac z jakims wulgarnym tekstem albo zasypywac mnie obelgami, tylko odpowiedz konstruktywnie na moja watpliwosc. Traktuj mnie i innych z szacunkiem, jesli chcesz aby i ciebie traktowano z szacunkiem.

  Profil uzytkownika: meghann     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-25 12:19
Emigracja, to nie jest bajka,trzeba sie przygotowac do niej psychicznie.Szczegolnie poczatki sa bardzo,bardzo trudne. Im lepiej ktos jest przygotowany,tym mniej spotka go rozczarowan. Jak widze ,ze ktos szuka kolezanek lub kolegow na PI,bo czuje sie samotny ,to juz wiem jaka grupa go wchlonie. Ci co cos osiagneli w Szwecji nie odpowiadaja na takie zproszenia zakolegowania,bo oni sie nie nudzili,by dojsc do miejsca w korym sie znajduja. Ja np. nigdy nie tesknilem za spotkaniem z polakami, tyko dlatego ,ze sa polakami. Wrecz przeciwnie,czekalem na moment, kiedy bede mogl swobodnie dogadc sie z tubylcami.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Bartek1968


Wpisów: 8
Od: 2014-05-25
2014-05-25 12:39
Witam Wszytkich! Jestem na forum po raz pierwszy,ale sledze Wasze wpisy od dawna,aten watek mnie mocno zainteresowal,wiec sie pozwole podlaczyc...W 100% zgadzam sie z Przedmowca!!!! Towarzystwo z Polski nalezy w tym kraju (I nie tylko tym) dobierac ze szczegolna ostroznoscia!(niestety) I w pierszej kolejnosci jezyk! Sa oczywiscie przypadki kiedy ktos ma bardzo duzo szczescia I bez jezyka i jakiegos wsparcia na drugi dzien po przyjezdzie dostanie super prace,ale zdaza sie to chyba bardzo rzadko i nie nalezy absolutnie na takie szczescie liczyc.Pozdrawiam Wszystkich a Niezdecydowanej POWODZEIA!!!!!
  Profil uzytkownika: Bartek1968     
Bartek1968


Wpisów: 8
Od: 2014-05-25
2014-05-25 12:42
Mialo byc oczywiscie POWODZENIA!!!!
  Profil uzytkownika: Bartek1968     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-25 12:46
czekalem na moment, kiedy bede mogl swobodnie dogadc sie z tubylcami.

to jest 100% racji
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-25 12:54
"Sa oczywiscie przypadki kiedy ktos ma bardzo duzo szczescia I bez jezyka i jakiegos wsparcia na drugi dzien po przyjezdzie dostanie super prace"

Jak ktos chce bazowac tylko na szczesciu,to po pierwszym niepowodzeniu np. przy utracie pracy, szczescie przemienia sie w koszmar. Nad soba trzeba pracowac cale zycie,by nie zostac wyprzedzonym.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-25 12:59
http://www.svd.se/naringsl iv/manga-missnojda-pa-jobbet-fa-gor-nagot _6906719.svd

Nie przeczytalam calego watku - przyznaje, jedynie poczatek i pare ciekawych komentarzy
dziwne moj przeczytalas(byl widocznie ciekawy?)

bardzo duzo ludzi pracuje tylko i wylacznie bo sytuacja ekonomiczna ich zmusza,natomiast gdyby mieli mozliwosc na zmiane pracy i wykonywac to co by naprawde chcieli ,to 90% jest dobra cyfra,zapytaj swoich kolegow kolezanek zadaj im to samo pytanie,,,,,??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-05-25 13:13
Meg i Wacek Szczescie miec to swoja droga, czasami szczesciu trzeba dopomagac Tak czy inaczej, zeby na poczatku zaczac pracowac w swoim zawodzie bardzo wazne sa znajomosci!

Wedlug mnie mozna to przedstawic w postaci podpunktow:

1) znajomosci,
2) wyksztalcenie,
3) znajomosc jezykow obcych,
4) szczescie- czyli znalezc sie w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.

Hehe, badzo wazna jest tez odpornosc na stres, pamietam, ze jedna Szwedka 50+, - jak ja sie z ta kobieta uzeralam, ciagle probowala mi 'dosrac' czy ja przyszlam do pracy czy na spektakt do teatru, albo na impreze( chodzilo o moj stroj + wyglad) hehe, a ja mialam wyrabane- robilam swoje, bo wiedzialam, ze ona byla tylko chyba dwa tygodnie na zastepstwie
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-25 13:20
"Towarzystwo z Polski nalezy w tym kraju (I nie tylko tym) dobierac ze szczegolna ostroznoscia!(niestety)"


Jesli chodzi o Szwecje to wszelkie ,nie tylko polskie towarzystwo nalezy dobierac ze szczegolna starannoscia.

Polska przywieziona zazdrosc trafila na podatny szwedzki grunt,gdzie zazdrosc jest wrecz chorobliwa (svenska avundsjukan). Poczytajcie komentarze na Facebooku, np. gdy ktos wstawi zdjecia z urlopu w cieplch krajach np. lezac na plazy i popijajac piwo,a w Szwecji wieje i pada np. snieg.Te typu "din jävel! hoppas ölen är pissljummen" eller "faan va orättvist, hoppas du blir magsjuk!" naleza do tych "uprzejmiejszych",ktore mozna zacytowac.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-05-25 13:29
Na temat zazdrosci/zawisci to moznaby bylo zalozyc osobny temat
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-25 13:32
(svenska avundsjukan)
to nie tylko w szwecji,,wszedzie tak jest,a w dodatku w polsce z koleji to ""jak sie odwrocisz to tobie dupe obrobia##,jak chcesz to zawsze cos znajdziesz,jedno wiem ze ja na szweda moge liczyc,nie przesadajac ze w 100% ale wiecej i to duzo wiecej niz jak na polaka
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-05-25 14:01
"jedno wiem ze ja na szweda moge liczyc,nie przesadajac ze w 100% ale wiecej i to duzo wiecej niz jak na polaka"


Ja wrecz przeciwnie ,bo polakow to sobie wybieram,a na szwedow jestem zdany (np w pracy).
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2014-05-25 19:43
"Jednak im więcej tutaj poznajemy ludzi - budowlańców i sprzątaczki - mówiących po szwedzku i żyjących tutaj po 8-10 czasem więcej lat uświadamiają nas że w Szwecji Polak jest zaszufladkowany do budowlanki a Polka do sprzątania i nie mamy się co łudzić że dostaniemy lepszą pracę. Stąd moje pytanie jak Wy forumowicze oceniacie możliwości rozwoju zawodowego w Szwecji (mówimy o Sztokholmie) dodam że w Polsce mąż pracował w branży elektronicznej (podzespoły, obwody drukowane, jest inżynierem mechaniki)."

Rozmawialam kiedys ze znajomymi Szwedami na podobny temat. Stwierdzili z lekka pogarda, ze sprzatanie to przeciez bardzo dobra praca... Jantelagen?

  Profil uzytkownika: Snupi     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2014-05-25 19:45
"Na temat zazdrosci/zawisci to moznaby bylo zalozyc osobny temat"

Chetnie zaloze, bo mam juz dosc i musze odreagowac
  Profil uzytkownika: Snupi     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-05-25 20:01
sprzatanie to przeciez bardzo dobra praca... Jantelagen?
widocznie nie zrozumialas co mieli na mysli???????

w grecji czy hiszpani i wloszech z zazdrosci by cie powiesili jakbys sprzatala
prace czasami trzeba umiec docenic ,bo to nie komuna,ze praca byla gwarantowana
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2014-05-25 20:26
Jasne, rozumiem, co mieli na mysli, sprzatanie zdecydowanie nie hanbi. Ale mowimy tu akurat o rozwoju zawodowym. Praca, zeby przezyc a rozwoj zawodowy to czesto dwie rozne sprawy i nie zawsze idzie tak jak chcemy...
  Profil uzytkownika: Snupi     
angela333


Wpisów: 2
Od: 2014-06-02
2014-06-02 13:54
Witam. Może troszkę odbiegne od tematu ale tylko troszeczke, jestem tu nowa i nie ogarnaim jeszcze tej strony. Mam pytanie akurat wraz z chłopakiem mamy zamiar pojechać do Szwecji i na mijescu poszukać pracy.Na początku może to być praca fizyczna. Jakie są tam teraz warunki czy nie jest to zbyt duże ryzyko? może ktoś z Was kiedyś był w takiej sytuacji ?
  Profil uzytkownika: angela333     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-06-02 15:38
szczerze Wam odradzam..jak nie macie jakis niszowych kwalifikacji to jezdzcie do Anglii..tam juz sie konczy kryzys powoli a i kraj normalny bez kolejek na mieszkania, facetow bez jader, prohibicji, ludzi robotow ktorzy nie znaja pojecia empatii, itd.

do mnie dociera coraz bardziej ze Szwecja to idealny kraj na pare lat jak sie mam male dzieci...pozniej trzeba sie ewakuowac zanim system zrobi z nich kaleki ktore wola np. pisac maila zamiast sie odezwac i odczuwac to ze sa "gorsze" cale swoje zycie..trzeba wiec sie brac za dzieciaki, odchowac kilka lat i powiedziec:

Tack så mycket Sverige
  Profil uzytkownika: Bartek33     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-06-02 19:06
Nooo, macie takie same szanse co Rumun wyjezdzajacy w ciemno do Polski i na miejscu szukajacy pracy
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-06-02 19:33
bartek33 czy ty wiesz co ty wlasciwie chcesz?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-06-02 19:37
szczerze Wam odradzam..jak nie macie jakis niszowych kwalifikacji to jezdzcie do Anglii..tam juz sie konczy kryzys powoli a i kraj normalny bez kolejek na mieszkania

czy ty kiedykolwiek byles w anglii? czy sie nadziales czegos mocnego jak to pisales
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-06-02 19:38
"bartek33 czy ty wiesz co ty wlasciwie chcesz?"

Toc bardzo rozsadnie napisal, czego chce. Nie potrafisz czytac?
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-06-02 19:59
@BS

wyobraz sobie ze mieszkalem w Anglii kilka lat
znam doskonale niski stadard zycia tam (np. chaty) i ceny tego lepszego.
Ty pewnie raz byles u kumpla z wasami ktory dzieli chate/pokoj z innymi wasaczami i piliscie wode od piatku do niedzieli

chcesz mi dopierdzielic to postaraj sie lepiej
bo robisz to bardzo prymitywnie...cos mi sie wydaje jestes idealnym przykladem goscia ktory sie zakisil w Szwecji i utknal tu nie majac pomyslu na siebie


i wiem czego chce...chce zyc spokojnie i szczesliwie w normalnym spoleczenstwie...napisalem co mysle o Szwecji i ze nie widze na dzien dzisiejszy opcji zostania tu na stale. na ta chwile jest super i pewnie wiele osob sie tu odnajduje..moze mi tez sie zmieni.
  Profil uzytkownika: Bartek33     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-06-02 20:05
Bartek33, a tak z ciekawosci zapytam, dlaczego napisales, ze Szwedzi sa bez jader? Sprawdzales?
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-06-02 20:18
"Bartek33, a tak z ciekawosci zapytam, dlaczego napisales, ze Szwedzi sa bez jader? Sprawdzales?"

Nie! to zostawie Tobie

Powiedzmy ze sa przeciwienstwem "kogos z jajami"
  Profil uzytkownika: Bartek33     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-06-02 20:32
Rozumiem, tylko nie lubie 'wkladania wszystkich do jednego wora' Chodzi o to, ze wiekszosc Szwedow ktorych poznalam to naprawde konkretne osoby, jak wszedzie zdarzaja sie odchyly od reguly, ale czy tak samo nie jest w przypadku Polakow-rodakow?
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2014-06-02 20:45
A co jeszcze wazne, nigdy nie mialam sytuacji, zeby Szwed zachowal sie w stosunku do mnie niegrzecznie- glownie mam na mysli lotnisko, czy prom. Jesli chodzi o zachowanie coniektorych Polakow to naprawde jestem za : Zabijcie to zanim zlozy jaja! Teksty typu szarpalbym jak Reksio szynke...itp...itp i wiele innych, oczywiscie to nie bylo powiedziane raz tylko wiele razy z ogromnym krzykiem, w koncu wypil 2 piwa i czuje sie jak krol!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-06-02 20:46
"Rozumiem, tylko nie lubie 'wkladania wszystkich do jednego wora' Chodzi o to, ze wiekszosc Szwedow ktorych poznalam to naprawde konkretne osoby, jak wszedzie zdarzaja sie odchyly od reguly, ale czy tak samo nie jest w przypadku Polakow-rodakow?"

oczywiscie ze tak..sa tez super osoby..ale mowiac o ogolach duuzo wiecej jest takich "dziwnych"..ja tez poznalem kilka fajnych i nietypowych Szwedow...a skoro takich poznajemy to znaczy ze sami jestesmy fajni
  Profil uzytkownika: Bartek33     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-06-02 20:53
"A co jeszcze wazne, nigdy nie mialam sytuacji, zeby Szwed zachowal sie w stosunku do mnie niegrzecznie- glownie mam na mysli lotnisko, czy prom. Jesli chodzi o zachowanie coniektorych Polakow to naprawde jestem za : Zabijcie to zanim zlozy jaja! Teksty typu szarpalbym jak Reksio szynke...itp...itp i wiele innych, oczywiscie to nie bylo powiedziane raz tylko wiele razy z ogromnym krzykiem, w koncu wypil 2 piwa i czuje sie jak krol! "

chamstwo Polskie to inna bajka...Polska to dziki kraj
Polacy nawet nie potrafia nawet sie domyc i po prostu smierdza potem i gownem..niestety...

ja porownywalem do Anglikow akurat bo tam mieszkalem lat kilka..

Szwedzi sa grzeczni albo raczej "poprawni politycznie" unikaja konfrontacji...jakiejkolwiek..szybciej napisza maila/donos za Twoimi plecami niz powiedza Ci w twarz...to apropo braku jaj
ale zwroc uwage jak wchodza do autobusu..nie dadza Ci wysiasc i juz sie pchaja...potem torebka na siedzenie zebys nie usiadla obok..kobieta w ciazy musi stac...nikt jej nie ustapi..nikt jej nie zauwaza...nawet w 9tym miesiacu. kobieta z dzieckiem zjezdza wozkiem po schodach tramwaju i nikt jej nie pomoze..stana Ci na nodze wpadna na Ciebie 3 na 4 nie powie przepraszam.. dla mnie to perfidne chamstwo
  Profil uzytkownika: Bartek33     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2014-06-02 21:10
Bartek33, tutaj jest inne podejscie do ciazy.
Np. Szwedki w 9 miesiacu w ciazy sa instruktorkami zumby, cwicza fitness ze tylko pozazdroscic kondycji i maja czesto bardzo dobra forme. I by sie obrazily gdyby je traktowano jako slabe i potrzebujace pomocy.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-06-02 22:07
jednak twierdze ze nie wiesz co chcez,mieszkalesz w anglii i przyjechales tutaj?????? chyba na angielskim forum dla polakow to samo pisales co na tym forum, polacy wypozyczaja pokoj w trzech ,czterech i placa 100 funtow na tydzien i na osobe ,kuchnia i kibel wspolny z innymi pokojami,to nie jest jeden przyklad ,to jest standart wsrod polakow,zapierniczaja po 6-8 funtow na godzine i musza miec druga prace (wtym samym dniu) zeby nie jesc to samo,nie kolego ty nie wiesz co chcesz, ty tylko marzysz a to roznica
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-06-02 22:16
kasa na start 38000kr/miesiac.. teraz po zmianie pracy 45000kr...da sie, da sie wszystko.

kapli sie ze sie chwaliles co ty nie potrafisz i jak ty to dobrze mowisz po angielsku .a tu dupa ,napewno straciles prace , i co adjö sverige?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Bartek33


Wpisów: 60
Od: 2011-11-03
2014-06-02 22:44
@BS

co Ty bredzisz czlowieku?
chyba jednak za duzo alkoholu przeplynelo przez Twoje zyly ostatnimi laty

prace to ja akurat zmienilem niedawno

6-8 funtow to moze Twoi kumple z wasami zarabiali i srali w 10 do jednego kibla

takich taboretow jak Ty powinno sie do Kiruny wysylac
wiecej "pieniazkow" bys uciulal

widzisz ja przynajmniej zmieniam probuje i mowie glosno o tym co mi sie nie podoba..jakbym byl bardzo nieszczesliwy tu (ja zapewne Ty jestes) dawno by mnie juz tu nie bylo

  Profil uzytkownika: Bartek33     
Forum -> Życie w Szwecji -> Szanse na lepszą (lżejszą) pracę
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 3 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony