Odwiedzin 37802931
Dziś 3375
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Nowa w pracy, upokorzona-kablować, czy nie?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNowa w pracy, upokorzona-kablować, czy nie?
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 02:07
Witam!
Niedawno podjęłam pracę w swoim zawodzie. Wszyscy w pracy bardzo mili, przyjaźnie do mnie nastawieni, szefowa pyta się co raz, czy dobrze sie czuję w środowisku. Było super, ale znalazła się jedna Szwedka, przez którą płakałam...Wyprowadziła mnie z równowagi, podkreśliła wyzszość Szwedów nad Polakami, m.in, że wodę można tu pić prosto z kranu -czyli u nas w Polsce mamy syf w kranach, albo nosimy ze strumyka...Powiedziała,że nie mogę prosić o pomoc w pracy wszystkich, tylko jedną osobę, bo wszyscy nie moga mi pomagać! A osoba, która niby miała mi pomagać, miała swojej pracy od groma!Dowiedziałam się,że ta Szwedka juz nie raz zrobiła komus przykrośći że nie jedna osoba przez nia płakała.I wiem,że ona ze wszystkim leci na skarge do szefowej.No to ją ubiegłam i poskarżyłam dla szefowej, opowiedziałam całą sytuację...Szefowa mnie po rozmowie wyściskała i powiedziała,że mam tej pani ostro się odgryźć...Póki nie mam stałej umowy,nie chcę zaczepiać debila, bo boje się,że stracę pracę!Prosze o pomoc tych, którzy tu mieszkaja długo i wiedzą, jakie sa tu relacje miedzy pracownikami. Czy dobrze zrobiłam, kablując,a raczej skarżąc się? Jak powinnam się zachować na przyszłość? Dzięki z góry za porady!
  Profil uzytkownika: aniucha     
Monisiaczek


Wpisów: 53
Od: 2009-01-10
2014-04-15 06:34
Wyznawac zasade: skoro ty jestes nie mila dla mnie to ja tez taka bede w stosunku do ciebie! A tak na marginesie to rozbrajaly mnie czasami sytuacje gdzie pytano mnie czy mamy napoje typu fanta w Polsce, albo ze kiwi trzeba obrac ze skorki. Badz z tymi ktorzy sa ok!
  Profil uzytkownika: Monisiaczek     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2014-04-15 08:05
Ze ci powiedziala ze tu sie pije wode z kranu to chyba nie upokorzenie tylko prawda....

Ja tez wszystkich w roznych krajach o tym uswiadamiam i nigdy nie bylo to w zaden sposob zlosliwe, tylko poprostu stwierdzanie faktow...
To ze jedna osoba ma ci pomagac a nie wszystkie to tez pewnie nie od tej ko biety zalezy tylko tak ktos postanowil (ze jedna oisoba bedzie cie wprowadzala w prace, a nie wszyscy).

Za bardzo wszystko nierzesz do siebie, potrenuj nad poczuciem wlasnej wartosci bo inaczej bedziesz miala problemy caly czas.
Nie zaczynaj pracy od nastawienia, ze ktos ci chce dolozyc czy ze jestes w jakis sposob gorsza, bo tylko ci ciezko bedzie, tylko sie usmiechnij, nos do gory i ciesz, ze masz fajna prace.
  Profil uzytkownika: maggie     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2014-04-15 09:00
dokladnie jak maggie - nie przejmuj sie w ogole! Moze ta babka nie miala zamiaru Cie obrazic? Sprobuj raz jeszcze - z otwarta glowa i sercem przede wszystkim, moze sie okaze, ze wcale nie bylo jak myslisz?

Moja bardzo bliska znajoma stala sie dziewczyna (Szwedka), ktora gdy sie spotkalysmy po raz pierwszy 5 lat temu - mialam wrazenie, ze mnie nie lubi i ocenia. To byl horror z nia pracowac na poczatku - z powodu moich wlasnych projekcji bylam bardzo oschla. Jak bardzo sie mylilam! Teraz nie ma miesiaca (Sandra wciaz pracuje na statku, na ktorym ja pracowalam, wiec duzo jej nie ma) kiedy sie nie spotykamy na ''fika''.

Powodzenia!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 09:35
Reaguj smiechem.

Ja co prawda pracuje w branzy turystycznej, gdzie ludzie duzo podrozuja i interesuja sie innymi krajami i osobiscie nie doznalam tego, jednak slyszalam od innych znajomych ze dostaja pytania np. czy w PL pisze sie cyrylica?

I to sa ludzie wyksztalceni i inteligentni, ktorzy potrafia zadac takie pytania

Na wszystko takie o PL mozesz sie
-odgryzc tym, ze ktos chyba posiada za malo wiedzy ogolnej, nie czyta gazet (gdzie niedawno dawali przyklad polskich szkol jako najbardziej efektywnych), nie oglada TV.

lub
- zaproponowac weekend w Krakowie by ktos zobaczyl jak jest. Jakie sa galerie handlowe, restauracje- gdzie kuchni nie zamykaja o 22-ej i mozesz zjesc o 1-ej w nocy, taxowki ktore przyjezdazja po 5 min a nie po pol godzinie, jakie sa hotele...
Szwecja to naprawde wiocha w porownaniu hue, hue.

Ja radze by sie smiac i tlumaczyc jak idiocie ze tak nie jest jak sie mysli.
Woda z kranu to tylko w Skandynawii- chociaz we Wroclawiu juz tez mozna pic.
Zreszta co to za argument z ta woda? No smieszny...

We Wroclawiu mozna placic karta kredytowa w autobusie w kasowniku- a w Sztokholmie?

eh...


  Profil uzytkownika: iza     
haaka


Wpisów: 183
Od: 2012-05-11
2014-04-15 09:38
Aniucha nie bierz tak wszystkiego do siebie. Z ta woda to przeciez prawda i prawda jest to ze w Polsce nie pije sie wody z kranu. Znacznie bezpieczniej jest ja przegotowac. Trzymaj sie i podchodz to tego co sie dzieje z dystansem. Za duzo sama sobie dopowiadasz. Powodzenia
  Profil uzytkownika: haaka     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2014-04-15 11:21
Kochane Panie,
czytajcie dokladnie tS napisala, ze kobieta w pracy wygarnela jej, ze w Polsce nie pije sie wody z kranu i, ze ludzie nosza wode ze strumyka co by oznaczalo wedlug tej szwedzkiej poliglotki, ze w Polsce jesli sie ma bierzaca wode w domu to jest brudna albo nie ma sie tej wody wcale i trzeba nosic ze strumyka... A teraz wybaczcie ale nie rozumiem waszego podejscia do sprawy - dla mnie takie uwagi w miejscu pracy sa nie na miejscu i zapewne nie dotycza niczego zwiazanego z praca, to poprostu wredne docinki a praca to nie piaskownica. Owszem mozna z niewiedzy spytac o cos co nam wydaje sie smieszne/glupie ale nie komus docinac i rozsiewac glupoty.
  Profil uzytkownika: Siobhan     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 11:21
Aniucha@

Moj ojciec przez duza czesc swojego zycia byl dyrektorem warszawskich wodociagow,wiec tak sie sklada,ze wiem co nieco o jakosci wody w Polsce a przynajmniej w Wawszawie,gdzie byc moze woda byla gorsza, niz na jej obrzezach, ale to nie z powodu jej zlej jakosci, ale z powodu starych, niewymienianych od wiekow instalacji.
Wszystkie nowe przylacza w calej Polsce sa robione w oparciu o najnowsza technologie, a jakosc wody nie ustepuje 'szwedzkiej' nawet w najmniejszych wsiach polskich.W wiekszosci polskich instalacjach,urzadzeniach wodno-kanalizacyjnych wszystko jest NOWE.Jakosc wody jest dokladnie wedlug notrm europejskich,nie moze byc inaczej,gdyz komisja nie przyjelaby projektow,Polska stracilaby dotacje europejskie,z ktorych glownie wszelkie nowe instalacje sa finansowane.
Zapytaj 'Swoja Szwedke',kiedy to w Sthlm ostatnio wymieniano rury instalacji wodociagowychPodaj jej najnowsze dane dotyczace calej Polski,nie tylko jej glownych miast.
Mieszkalam w jednej z podwarszawskich dzielnic willowych,zanim wyjechalam.U nas wszystko bylo nowe,kazda rryka,kazda instalacja ,jak rowniez zabudowania dystrybutorskiej firmy wodno-kanaalizacyjnej.Woda byla wspaniala,nie ustepujaca mineralnej,mozna bylo z powodzeniem pic prosto z kranu.
Niech ona bajek nie opowiada o polskiej 'zapazdzialosci'.To,ze ludzie emigruja,to wlasnie jest cena polskiego intensywnego rozwoju.Kazda kasa idzie 'w Polske',ludzie zarabiaja zbyt malo.W niektorych regionach i wsrod niektorych grup zawodowych szaleje bezrobocie.W 'cudownej i idealnej' Szwecji jest inaczej?
Po moim dluzszym pobycie tutaj i wnikliwych obserwacjach, oraz lekturze wielu szwedzkich artykulow, ze szwedzkiej, nie polskiej prasy rodem-ja temu krajowi zycze -powodzonka!
  Profil uzytkownika: hester     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-15 11:25
"Jak powinnam się zachować na przyszłość? Dzięki z góry za porady!"


Nie staraj sie na sile z ktoryms ze wspolpracownikow zakolegowac. Nie nos ciasta do roboty,nie zapraszaj do domu.Traktuj wszystkich jak kolegow z pracy,nic wiecej.
Szwedka szwedce lba nie urwie.Im mniej bedziesz miala kompleksow zwiazanych z pochodzeniem,a wykazesz sie kompetencjami,tym rzadziej bedziesz musiala biegac na skarge do szefowej. Dzieki temu szybciej dostaniesz staly etat.Szwedki sa msciwe lecz maja slaba psychike.Gdy zobacza,ze swoja robote wykonujesz jak potrzeba,to one beda ci dupe cukrowaly.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 11:38
moze tez byc zazdrosc...

ze jestes mloda, ladna, zdolna, dobrze wykszalcona, ze szybko wszystko lapiesz i zamiast plotkowac przy kawce czy lazic na godzinne nic nie dajace zebrania wolisz pracowac?

mi zajelo troche czaso dostosowanie mojego (polskiego) tempa pracy do szwedzkiego.

bylam za dobra, za szybka. to sie nie podobalo...

teraz pracuje tak jak wszyscy i jak wszyscy zrywam sie w piatki wczesniej do domu he, he

przestalam sie tez elegancko (tzn po polsku) ubierac do biura- bo sie gapili i pytali czy mam wyjscie wieczorem...

ale pomalowane pazury i buty na obcasie zostaly. juz bez przesady he, he


  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 11:42
"Traktuj wszystkich jak kolegow z pracy, nic wiecej."

dokladnie. po pracy ma sie innych kolegow
  Profil uzytkownika: iza     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 11:44
Uwazam ponizsza porade Wacka z Polszy za wrecz idealna
  Profil uzytkownika: hester     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2014-04-15 11:50
"Kochane Panie,
czytajcie dokladnie"

I nawzajem

Ktos jej powiedzial o piciu wody z kranu, a cala reszta o strumykach to juz jej interpretacja.
  Profil uzytkownika: maggie     
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 11:58
Przeczytaam wszystkie komentarze, bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i wsparcie!
Pomyślałam sobie,że dam babie ostatnią szansę.Będę miła jeszcze ten jeden i ostatni raz.
Kompleksów z powodu pochodzenia nie mam, w Polsce też można pić wodę z kranu-to taka informacja dla niektórych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą...
Na swojej pracy się znam, a pomocy potrzebuję przy obsłudze systemu w komputerze, z którym i szwedki maja problem i tez się pytają wzajemnie.Pracuję w szpitalu i ten ich system nie sposób ogarnąć w tydzień...
  Profil uzytkownika: aniucha     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 12:01
Nie wiemy,jak bylo dokladnie, moze cos po prostu zostalo wadliwie odebrane i zinterpretowane, bo jesliby jakis Szwed mi powiedzial po prostu: -'szwedzka wode mozna pic prosto z kranu', wzielabym to za dobra monete i pewnie odpowiedzialabym,ze cieszyc sie nalezy, lecz , jesli jest to ujete w kontekscie polskim i porownywane, na pewno zbudzilby sie we mnie 'lew'.
  Profil uzytkownika: hester     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2014-04-15 12:18
Nie wiem jak dlugo mieszkasz w SE, ale to co opisalas wynika z tzw zazdrosci, ktora spotykamy niemal wszedzie nawet i tu na ForumPL.

Kompleksy ktore okazuje Ci kolezanka z pracy sa "normalne" dla wiekszosci szweckiego spoleczenstwa.

http://tidsresenaren.blogs pot.se/2012/12/den-kungliga-svenska-avund sjukan.html

W tym kraju znana jest na codzien a szczegolnie w srodowisku pracy zazdrosc i proby ponizania a czegolnie jak jestes cudzoziemcem

Jedna z metod jest to co sama juz opisalas olewac co zazdrosna szedka do Ciebie "nyje" i probowac rozwiazac sama problem tak daleko jak tylko mozesz.... tak zeby ona przyszla do Ciebie z pytaniem o pomoc a nie odwrotnie.




  Profil uzytkownika: columbus08     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-15 12:26
"Na swojej pracy się znam, a pomocy potrzebuję przy obsłudze systemu w komputerze, z którym i szwedki maja problem i tez się pytają wzajemnie."

Na kazdym oddziale w szpitalu jest osoba,ktora byla na kursie dotyczacym tych systemow. Zadaniem tej osoby jest nauka pozostalych .Dlatego cie odsylaja do niej,bo ona nie robi laski, pokazujac.

Pytaj tej osoby o kazdy szczegol.Nie rob za polaka,ktory nic nie rozumie, a sie usmiecha i kiwa glowa, jak inni kiwaja.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-04-15 12:26
Iza:
zaproponowac weekend w Krakowie by ktos zobaczyl jak jest.

Iza ... nie przesadzaj - prosze Cie!!!! bylo by to najgorsze co moglbym mojemu szwedzkiemu znajomemu polecic...chyba ze z gajdem czyli ze mna i gazem i palka skladana w kieszeni...zwlaszcza odwiedzanie knajp o pierwszej w nocy....
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-04-15 12:30
aniucha napisala:
"Kompleksów z powodu pochodzenia nie mam, w Polsce też można pić wodę z kranu-to taka informacja dla niektórych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą..."

Faktycznie to prawda....balem sie na poczatku , ale dobrze poszlo...powiem nawet ze lepiej niz w Szwecji....
sraczki nie mam przynajmniej ...to dziwne... i to Krakow!!!!!
  Profil uzytkownika: skoczek     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2014-04-15 12:32
Zapraszajac do PL i okazujac nasza goscinnosc i opieke po powrocie do SE ( w wiekszosci) konczy sie na jeszcze wiekszej zazdrosci a czasami utrata pracy......

K.rewska szwedzka zazdrosc.... oni maja to juz w szpiku kosci
  Profil uzytkownika: columbus08     
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 12:33
Do Hester-
Bardzo dobrze zrozumiałam o co szwedce chodziło, chciała mi dokopać i jej sie udało.Dziecko na oddziale miało ostry stan zapalny oka, ropa sie lała strumieniem.Gdy powiedziałam,że wymaga badania lekarskiego, ona mi dopiekła,że tu się oko przemywa czysta wodą z kranu, bo JEST czysta i można ja pić, a poza tym, to w SZwecji nie szarżuje się z antybiotykami*/czyli u mnie w moim kraju na wszystko antybiotyk-co nie jest prawda!,bo czasy się dawno zmieniły/
Lekarka zbadała to dziecko i okazało się,ze to po mojej stronie była racja! Zleciła od razu badania, czyli=nie wystarczyła tutaj czysta woda. Moze to ją wkurzyło,ze nowa i Polka zna się na rzeczy...
A odpowiadajac na kolejne pytanie- mieszkam w Szwecji od 8 miesięcy.
  Profil uzytkownika: aniucha     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2014-04-15 12:37
Zycze Ci duzo jeszcze sil na przetwanie.....

Ale juz szybko wyciagnelas wlasciwe wnioski i trzymaj tak dalej....

Swiateczne pozdrowienia
  Profil uzytkownika: columbus08     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-15 12:39
"Lekarka zbadała to dziecko i okazało się,ze to po mojej stronie była racja! Zleciła od razu badania, czyli=nie wystarczyła tutaj czysta woda. Moze to ją wkurzyło,ze nowa i Polka zna się na rzeczy..."


Jeszcze dwa takie przypadki w przyszlosci, i ta ,ktora byla dla ciebie niemila bedzie w kryzysowej sytuacji do ciebie przychodzic i pytac co o tym myslisz. Gwarantuje. Szwedki sa bardzo slabe psychicznie i niedouczone.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 12:44
Aniucha@-dzieki za wyjasnienia-ja tylko hipotetyzowalam

Jej szwedzka reakcja odnosnie schorzenia oka dziecka byla 'typowa', czyli taka 'linie leczenia' przyjetoby tu wszedzie-nic nowego.
Szkoda jeszcze, ze nie dodala,iz -'da sie dzecku Alvedon - on jest na wszystko' i po krzyku
  Profil uzytkownika: hester     
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 12:50
Do Hester-
Haha! Dobre to!Ja juz dawno wysnułam wnioski,ze tu na WSZYSTKO jest Alvedon- Mam wrażenie,ze jak boli gardło, to trzeba go ssać, a jak sie ma hemoroidy, to z powodzeniem zapakowac w d....
Wszystkim rónież zyczę Wesołych Świąt!
  Profil uzytkownika: aniucha     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 12:52
Aniucha@
Nie ujelabym tego lepiej!

Wesolych Swiat Tobie!
  Profil uzytkownika: hester     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 12:55
aniucha- to jest zazdrosc.
ze jestes nowa, mloda i lepsza od wszystkich.

ale jak widac szybko lapiesz i juz wiesz, ze alvedon to jest magiczny szwedzki lek na wszystkie choroby swiata
  Profil uzytkownika: iza     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-15 12:57
Staraj sie dbac o siebie,chodz w wyprasowanym,pachnacym,czysciutkm "mundurku" ,to szwedzkie wspopracownice beda az piszczec z zazdrosci.One oddaja do pralni szpitalnej,ich "mundurki" wygldaja jak z gardla wyjete Tak bedzie na poczatku .Pozniej kazda bedzie chciala se z toba kumplowc. Szwedka na szwedke bedzie do ciebe nadawac.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-15 13:20
Ja jak wchodze do szpitala czy przychodni,to od reki poznaje ,ktora to pielegniarka rodaczka. Wlosek zrobiony,cycuszki uwypuklone,piety zadbane,mundurek czysciutki.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2014-04-15 13:21
Jak polak polakowi w Polsce dokucza to sie mowi: walniety w mozg. Jak szwed polakowi w Szwecji, to sie mysli: nie lubi polakow, zazdrosny itd, itp. A tak wcale nie musi byc. Prawie w kazdej pracy znajdzie sie jakas czarna owca, ktora czuje sie niepewna i dokucza komu moze. Aniucha, pisalas, ze inne osoby tez sie na nia skarza, czyli jej wrednosc nie jest skierowana tylko do Ciebie. Szwedzi miedzy soba tez sie kloca i konkuruja ze soba. Trafilas na taka ktora chce byc najlepsza i lubi pouczac ale nie bierz tego osobiscie, prostuj cierpliwie wszystkie mity na temat Polski, usmiechaj sie, badz mila. Nigdy nie daj poznac, ze Cie zranila. Wyplacz sie komus ale tak zeby ona sie o tym nie dowiedziala (najlepiej nam na forum ) Koncentruj sie na pacjentach i tych milszych kolezankach a ja olewaj po prostu, kiedys sie jej znudzi
Tak wiec glowa do gory mala, bedzie dobrze
  Profil uzytkownika: 2dni     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 13:35
"piety zadbane" - tez na to zwrociles uwage?
sandalki za pare tysiecy a piety tragedia
  Profil uzytkownika: iza     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 13:42
Chyba juz wiekszosc,Iza - te 'szwedzkie piety' sa juz slynne
  Profil uzytkownika: hester     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 13:52
kiedys byla promocja w salonie kosmetycznym obok mojej pracy i pytam kolezanki (pani po 50-ce) czy pojdziemy?

a ona na to, ze ona nie ma problemu ze stopami
i nigdy w zyciu nie musiala isc na pedicure
  Profil uzytkownika: iza     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-15 13:58
"tez na to zwrociles uwage?"

Oczywiscie. Jedna szwedzka pielegniarka byla nawet calkiem,calkiem z wierzchu. No,ale jak szczegolowo sie ja przeswietlilo,to snus w gebie,piety popekane. Facet od razu wyobraza sobie w jakim mogly byc stanie miejsca intymne.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-15 16:09
aniucha a ty umiesz kablowac??? podejrzewam ze prawda jest zawsze po srodku ,szkoda ze nie znamy jej wersji,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2014-04-15 17:14
@Aniucha. Mieszkasz w Szwecji 8 miesiecy i juz zdazylas wpasc w konflikt z kolezanka w pracy, obgadac ja przed przelozona i w sposob arbitralny wypowiadac sie na temat Szwecji. Oczywiscie przy aplauzie wszystkich ptasich mozdzkow wysmiewajacych sie ze „Szwedow” i „Szwecji”. Dziwne ze wszyscy ciagna tutaj jak muchy na lep a takiego ruchu nie ma w przeciwna strone. To nie szwedzki inzynier jezdzi taksowkami na czarno w Warszawie albo szwedzka ekonomistka sprzata schody w Krakowie. Niestety tacy wlasnie jak wy utrudniaja ludziom ktorzy maja i kwalifikacje i obycie i inne predyspozycje normalny start. Polskie chamstwo zrobilo sie tutaj juz pojeciem ktore to pojecie bedzie trudno wytrzebic. A jeszcze w latach 70-tych przynajmniej doceniano tutaj ogolne wyksztalcenie i styl Polakow. Dodac musze ze w tych kregach w ktorych ja startowalam.
Z drugiej strony prawda jest ze ludziom ograniczonym o wiele latwiej zyje sie na swiecie.
I gdybyscie chociaz raz przeczytali wasze inwektywy, ten stek impertynencji pod adresem Szwedow i ich kraju to nie powinno was dziwic ze oni sa dyletantami jezeli chodzi o Polske. Mowia o was to co wy mowicie o nich. Ale oni sa u siebie a wy stoicie z czapka u drzwi i prosicie aby was wpuszczona na pokoje. Wasza wiedza o Szwecji jest zerowa, budowana na zasadzie jest tak jak mnie sie wydaje a jezeli fakty nie pasują do teorii, tym gorzej dla faktow. (Hegel). Czarno widze wasza przyszlosc tutaj ale to nie moj problem
  Profil uzytkownika: ew_sa     
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 17:18
aniucha a ty umiesz kablowac??? podejrzewam ze prawda jest zawsze po srodku ,szkoda ze nie znamy jej wersji

-Black Sabath-Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi???
A ty umiesz czytac ze zrozumieniem?
Nie jestem gówniarą i wiem, kiedy ktoś zachowuje się złośliwie, a kiedy nieświadomie popełnia błędy i swoim postępowaniem krzywdzi.Będąc w Polsce nie potrzebowałam niczyich rad, bo znam mentalność Polaków, a w swojej pracy byłam szanowana i bardzo lubiana.Ponieważ jestem nowa w szwedzkim środowisku, nie wiem, jak się tu postępuje i dlatego zapytałam na forum bardziej doświadczonych ode mnie.Otrzymałam wiele interesujacych informacji od miłych i przychylnych osób, którym bardzo dziękuję.
  Profil uzytkownika: aniucha     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 17:20
'Czarno widze wasza przyszlosc tutaj ale to nie moj problem'

Istotnie-problem nie jest twoj.
A jesli nie twoj,to czemu 'cierpisz za miliony'?

Poza tym, nie kazdy wiaze z tym krajem swoja 'przyszlosc'.
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 17:32
'To nie szwedzki inzynier jezdzi taksowkami na czarno w Warszawie albo szwedzka ekonomistka sprzata schody w Krakowie'.
...ale robia to z niezlym skutkiem w Norwegii
  Profil uzytkownika: hester     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-15 18:55
To, ze nie wszyscy wiaza ze Szwecja swoja przyszlosc, to nie znaczy, zeby wpasc do niej na jakis czas, nasrac i wyjechac
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 19:02
Na pewno nie,WE,ale przeciez nikt o tym poza Toba nawet nie wspomnial.
  Profil uzytkownika: hester     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-15 19:16
Uwazam, ze przed kablowaniem do szefowej, dziewczyna powinna poradzic sie jakiej Polki, ktora tu mieszka wiele, wiele lat. W Szwecji ludzie pracuja zespolowo i jezeli bedzie taki trybik, ktory zadziala troche inaczej to jej sie pozbeda. Jedyna rada to wiecej dyplomacji w miejscu pracy i nie pokazywaniu ja jestem lepsza. Oni to sami zaobserwuja. Usmiechac sie mile swoje robic i olewac, kolezanke, ktora ma takie pojecie o Polsce. Z kolei ja sie czesto nie dziwie, sa Polacy, ktorzy opowiadaja takie niestworzone rzeczy o swoim kraju pochodzenia, ze niektorzy mysla, ze w Polsce po ulicach biegaja biale niedzwiedzie.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2014-04-15 19:17
Szwedzcy inzynierowie czy ekonomisci na czarno w Norwegii? Nie osmieszaj sie. Moje dzieci cale swoje studia finansowaly praca w Norwegii, na kontrakcie, deklarujac dochody i otrzymujac juz konto emerytalne w Norwegii. Jedno z nich w ostatnie dwa miesiace letnie zarobilo 120 tys nkr. Dolicz do tego oplacone mieszkanie (standard mieszkanie-korytarz w szwedzkim domu studenckim) i podroz samolotem w obie strony. Bardzo dobre traktowanie przez pracodawce, zapraszanie na obiady, dofinansowywane wycieczek itp. Moglyby zarobic wiecej pracujac na polnocy np jako operatorzy wozkow (maja taki kurs) za ca 100 tys mies na takich samych warunkach ale chcialy pracowac jak najblizej swojego przyszlego zawodu. Nie znam zadnego Szweda ktory pracowalby na czarno w Norwegii. Ale tak jak mowie, moje szwedzkie doswiadczenia maja zupelnie inny charakter.
Cierpienie za miliony, przyszlosc w tym kraju –bredzisz. Moja kariera zawodowa tutaj dobiega konca, prognozy emerytalne nie wygladaja najgorzej, dorobic jako doradca zawsze moge jezeli bede chciala, juz sa chetni, ale czy zima nie lepiej wypoczywac w Prowansji lub w pd Hiszpanii. A latem Szwecja jest przepiekna, Östersund, Dalarna, Höga Kusten. A ty bij piane na tym forum, daleko zajdziesz. Spotkalam takich Polakow, wszystko im zawadzalo, Szwedzi byli glupi, Szwecja byla na granicy upadku,nie oplacalo sie czegokolwiek chciec (oprocz mebli, Mercedesa i zlota na palcach i w uszach), krytykowali co sie dalo i kogo sie dalo. A byli tez tacy jak ja: praca, doksztalcanie sie, praca nad dziecmi, normalne zycie, czas wolny..I takich jest wielu tylko ze ich nie widac bo po prostu sa tacy jak inni, tacy bardziej normalni
  Profil uzytkownika: ew_sa     
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 19:34
Do ew_sa
Po pierwsze-nikomu nie ubliżałam, nie napisałam ani jednego negatywnego słowa na temat Szwecji.
Po drugie-skoro jestes tak wykształcona, zarzucasz innym,ze NIC nie wiedza o Szwecji, to z pewnością Ty wiesz,ze Szwedzi w latach miedzywojennych przyjeżdżali do Polski kopac kartofle.Była u nich taka nędza,ze dzieci umierały z głodu.Nikt w domu nie posiadał toalety i bierzacej wody. Jedli śledzie i ziemniaki.Wzbogacili sie w czasie II wojny, wysyłając Niemcom stal,z której to potem wyprodukowane niemieckie bomby spadały na nasz kraj.
Po trzecie-używasz bez przerwy słowa ,,wy,, , które kierujesz do nas, Polaków zamieszkałych w Szwecji.Piszesz,ze ,,startowałaś,,tu w latach 70-tych.Sama wtedy stałaś z czapką i prosiłaś się na szwedzkie salony.Kim teraz jesteś, skoro piszesz o nas,,wy,,?Szwedką? Poznałam wielu Szwedów, bardzo miłych ludzi.To nie oznacza,ze wszyscy Szwedzi są mili.Tak samo to oznacza,ze nie wszyscy Polacy są chamami i prostakami, chleją wódę, a weekend maja od pon do niedzieli.
Po czwarte-reasumujac moje spostrzezenia-Obraziłaś tu na forum nie tylko mnie, ale niemal wszystkich, którzy się tu wypowiadali.Ja, Polka, młodsza od Ciebie o jakieś 40 lat radzę Ci-Więcej empatii,miłości do ludzi.Trzeba byc dobrym człowiekiem.Zbliżają się święta, więc udaj się do kościoła, moze będziesz mniej zgorzkniała na starość.No, chyba,ze jesteś juz Szwedka pełną gębą i w nic nie wierzysz.
  Profil uzytkownika: aniucha     
German


Wpisów: 7
Od: 2013-05-09
2014-04-15 19:50
Powiedz tej Szwedce że dasz jej 1000 koron jak przy tobie powie jakiemuś murzynowi albo arabowi że u niego w kraju syf i zacofanie. A jak nie to jest tchórzem.
  Profil uzytkownika: German     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-04-15 20:01
Ja znam tylko jednego Szweda i Szwedke, którzy pracują w Norwegii. Zarowno on jak i ona w swoich zawodach, on doradca finansowy a ona przedszkolanka ale spotkałam się z powiedzeniem, ze Svenskarna är Nordens Polacker.
Widze, ze Joland zmienil tylko nick bo poglady ma takie jak dawniej i wysmiewa sie ze Szwedek, ze maja popekane stopy i twierdzi, ze Polki nie maja takich stop.

No i oczywiscie wszystkie Polki w przeciwienstwie do Szwedek regularnie chodza do salonow kosmetycznych.
Ja nie widze, zeby salony kosmetyczne swiecily pustkami ale teraz juz wiem, ze to zasluga Polek.

Proponuje, zeby Iza pojechala na weekend do SPA np do Trosa bo to niedaleko i zobaczyla jakiej narodowosci sa tam klientki.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
ew_sa


Wpisów: 243
Od: 2012-11-29
2014-04-15 20:09
„Do Hester-
Haha! Dobre to!Ja juz dawno wysnułam wnioski,ze tu na WSZYSTKO jest Alvedon- Mam wrażenie,ze jak boli gardło, to trzeba go ssać, a jak sie ma hemoroidy, to z powodzeniem zapakowac w d....”

A to ja napisalam? Niezle sie bawilas z innymi madralinskimi na tym forum. No coz kazdy ma swoje rozrywki. I swoje chwile.
Biedni Szwedzi ktorzy przyjechali do Polski kopac ziemniaki. Wallenberg, Thiel, moze Nobel. Opanuj sie kobieto. Domy bez toalet i wody - Strandvägen albo Djursholm.
Byla tu straszna bieda to prawda, jeszcze w latach 50-tych. Ja sama widzialam w Sztokholmie w latach 80-tych domy z toaletami na polpietrze – mieszkania tam byly rozchwytywane bo byly tanie. Znalam wielu Szwedow ktorzy przezyli nedze w dziecinstwie. I co chcesz przez to powiedziec? W dodatku wyciagasz matke Boska i milosierdzie. Empatia i martyrologie. Pomieszanie z poplataniem w stroju meczennika. I nagle zrobilas z siebie mloda dziewczyne ktora padla ofiara starej sekutnicy. Idz i poskarz sie szefowej.
Z drugiej strony do Szwecji przyjechal przekroj polskiego spoleczenstwa. Lecz mentalnosc Kalego zawsze wywoluje u mnie szewska pasje. Nic to, lepiej sobie poczytac SvenskaDagbladet.
  Profil uzytkownika: ew_sa     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 20:22
Cierpienie za miliony, przyszlosc w tym kraju –bredzisz. Moja kariera zawodowa tutaj dobiega konca, prognozy emerytalne nie wygladaja najgorzej, dorobic jako doradca zawsze moge jezeli bede chciala, juz sa chetni, ale czy zima nie lepiej wypoczywac w Prowansji lub w pd Hiszpanii. A latem Szwecja jest przepiekna, Östersund, Dalarna, Höga Kusten. A ty bij piane na tym forum, daleko zajdziesz.


ew_sa:

Ja sie tylko do tego, o czym piszesz moge pousmiechac ,gdyz jak na razie widze, ze 'piane' bijesz tutaj ty.

Temat tego topika chyba nie dotyczyl twojej 'kariery zawodowej'?
Pisz wiecej,skoro widzisz tu jedyna zyciowa okazje do samorekomendacji.Ja chetnie poczytam i sie pousmiecham
  Profil uzytkownika: hester     
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 20:29
ew-sa
Nic to, lepiej sobie poczytac SvenskaDagbladet.

Idź, poczytaj,przy okazji poprzeglądaj oferty wycieczek do Prowansji. Miałaś swoją rozrywkę, dobrze to ujęłaś.
Nie wniosłaś do wątku NIC, w niczym nie pomogłaś. No, ale za to wiem,że muszę popracować nad swoim dzieckiem,skończy dzieciak studia i jako operator wózka zarobi setkę w Norwegii. Ciekawe jaki to kierunek studiów, gdzie ucza wózkiem jeździć? Skoro tak, to mój chłop zrobił chyba nieświadomie jakies 18 fakultetów.
A-i nie podpieraj się starością, bo kazdy jak dożyje, będzie kiedys stary.
  Profil uzytkownika: aniucha     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 21:01
'Szwedzcy inzynierowie czy ekonomisci na czarno w Norwegii? Nie osmieszaj sie. Moje dzieci cale swoje studia finansowaly praca w Norwegii...'

A czy ja gdziekolowiek napisalam,ze pracuja 'na czarno'? Przeciez to ty uwazasz, ze w Szwecji Polacy wlasnie tak pracuja.
Napisalam tylko,ze 'z dobrym skutkiem' a to roznica.

Nie chcesz mi chyba wmowic, ze Szwedzi nie emigruja za praca do Norwegii?

Moglabym epopeje o tym napisac, wraz z aktualna statystyka, ale wlasciwie w jakim celu?
  Profil uzytkownika: hester     
franek smiglo


Wpisów: 269
Od: 2013-06-14
2014-04-15 21:09
Reaguj smiechem.

Ja co prawda pracuje w branzy turystycznej, gdzie ludzie duzo podrozuja i interesuja sie innymi krajami i osobiscie nie doznalam tego, jednak slyszalam od innych znajomych ze dostaja pytania np. czy w PL pisze sie cyrylica?

I to sa ludzie wyksztalceni i inteligentni, ktorzy potrafia zadac takie pytania

Na wszystko takie o PL mozesz sie
-odgryzc tym, ze ktos chyba posiada za malo wiedzy ogolnej, nie czyta gazet (gdzie niedawno dawali przyklad polskich szkol jako najbardziej efektywnych), nie oglada TV.

lub
- zaproponowac weekend w Krakowie by ktos zobaczyl jak jest. Jakie sa galerie handlowe, restauracje- gdzie kuchni nie zamykaja o 22-ej i mozesz zjesc o 1-ej w nocy, taxowki ktore przyjezdazja po 5 min a nie po pol godzinie, jakie sa hotele...
Szwecja to naprawde wiocha w porownaniu hue, hue.

Ja radze by sie smiac i tlumaczyc jak idiocie ze tak nie jest jak sie mysli.
Woda z kranu to tylko w Skandynawii- chociaz we Wroclawiu juz tez mozna pic.
Zreszta co to za argument z ta woda? No smieszny...

We Wroclawiu mozna placic karta kredytowa w autobusie w kasowniku- a w Sztokholmie?


mieszkam w Krakowie i tutaj mozna wode pic z kranu juz od dawna...niech raczaj szwedka napije sie wódy bo bredzi...
  Profil uzytkownika: franek smiglo     
franek smiglo


Wpisów: 269
Od: 2013-06-14
2014-04-15 21:12
http://krakow.gazeta.pl/kr akow/1,44425,10162013,Sanepid__w_Krakowie _mozna_pic_wode_z_kranu.html
  Profil uzytkownika: franek smiglo     
aniucha


Wpisów: 16
Od: 2013-09-29
2014-04-15 21:24
franek smiglo- Bardzo dobre spostrzeżenie.Ona w poprzednim szpitalu była szefową, a przeniosła się. Wiem to od mojej współpracownicy, która jej nie cierpi. Trzeba sie tylko zastanowić, kto bedąc na kierowniczym stanowisku zmienia pracę????Dla mnie wniosek jest prosty,ze sie jej pozbyli, bo nie mogli jej znieść.Pracuje tez tam ze mna młoda dziewczyna z Krakowa i jak zaczęłam pracę, to powiedziała,ze są tu pewne osoby, którym chłopa brakuje.Po moim incydencie z tą panią, podeszła do mnie i powiedziała,ze właśnie mówiac to, miała ja na myśli.
Ja jeszcze spróbuję ,,po dobroci,, , ale jak się nie da, to zacznę ignorować. Na pewno nie pozwolę się ponizać.
  Profil uzytkownika: aniucha     
franek smiglo


Wpisów: 269
Od: 2013-06-14
2014-04-15 21:34
u mnie sie mowi tak: baba dlugo nie walona glupieje i chyba cos w tym przyslowiu jest..
  Profil uzytkownika: franek smiglo     
simonwsul


Wpisów: 34
Od: 2014-04-09
2014-04-15 22:04
"wodę można tu pić prosto z kranu -czyli u nas w Polsce mamy syf w kranach, albo nosimy ze strumyka..."
W PL sa takie same krany ,zlewy wiec jesli tylko ktos chce

Powiedz ze my "prosci" polacy podczas II wojny swiatowej przynajmniej hitlerowi nie lizalismy dupy !!
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: simonwsul     
simonwsul


Wpisów: 34
Od: 2014-04-09
2014-04-15 22:12
HESTER

Ja mieszkam na polnocy blisko granicy . Szwedzi bija do pracy w Norwegii jak wielblady do wodopoju .
A za to Norwedzy wpadaja do Szwecji po wodke, browary [ wyglada to jakby oglaszali epidemie albo stan wojenny ] biora ile wejdzie .
A zakupy w ICA w weekend to masakra !
  Profil uzytkownika: simonwsul     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 22:45
...i papieroski, Simonwsul...i papieroski, bo paczka byle czego w Norwegii kosztuje 80-100 nok ,zalezy, jaki rodzaj jest
  Profil uzytkownika: hester     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-15 22:52
Ty simonwul zajrzyj do drugie swojego tematu, to ci sie smiac odeche
  Profil uzytkownika: Viggo     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-15 22:56
Hester, posluchaj tego, faza

https://www.youtube.com/wa tch?v=iSHG_B4GhFg
  Profil uzytkownika: Viggo     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-15 23:03
Viggo
  Profil uzytkownika: hester     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-15 23:13
Dorzucilem w 3po3 z pozdr dla Persbranta (5 miesiecy dostal) za koks 12 gr. Wymiga sie jak Berlusconi, hahaha
  Profil uzytkownika: Viggo     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2014-04-15 23:41
Ola napisla:
"Widze, ze Joland zmienil tylko nick bo poglady ma takie jak dawniej i wysmiewa sie ze Szwedek, ze maja popekane stopy i twierdzi, ze Polki nie maja takich sto"


O kurwa ale ciota bez ambicji z niego... i jeszcze fetyszysta hahahahhahahaha!!!!!!!
Pewnie chodzi ze wzrokiem wbitym w ziemie jak te piety takie widzi....hahahhahahahahah!!!!
  Profil uzytkownika: skoczek     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-16 09:51
simply_Ola "Proponuje, zeby Iza pojechala na weekend do SPA np do Trosa bo to niedaleko i zobaczyla jakiej narodowosci sa tam klientki."

szwedzkie SPA to zwykle basen i sauna, a jak chce sie cos extra to cala wyplate trzeba wywalic. nie stac mnie.

ja wole do PL jezdzic, na prawdziwe SPA
  Profil uzytkownika: iza     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-16 10:51
"Dziwne ze wszyscy ciagna tutaj jak muchy na lep a takiego ruchu nie ma w przeciwna strone."

Szwedzi jezdza obierac banany do Norwegii. Zobacz jak tubylcy sie z nich smieja, co o nich mysla.
Jeszcze calkiem nie tak dawno ,norweg byl posmiewiskem dla szweda.

http://www.youtube.com/wat ch?v=QPU6ZxBGbBE
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-16 12:03
"Z drugiej strony do Szwecji przyjechal przekroj polskiego spoleczenstwa. Lecz mentalnosc Kalego zawsze wywoluje u mnie szewska pasje."

U mnie szewska pasje wywoluje zabieranie glosu przez kogos, kto zastal sie mentalnie w latach siedemdziesiatych.Jak ty uciekalas z Polski, to wszystko bylo w Szwecji lepsze. Teraz jak ktos decyduje sie na zmiane adresu zamieszkania w obrebie UE,to widzi dobre i zle strony miejsca do ktorego przybyl. Jutro moze byc juz w innym kraju.
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-16 13:06
Coz, iestety, niektorzy Polacy z biegiem lat, z biegiem dni staja sie bardziej 'szFeCCy', niz sami Szwedzi!
  Profil uzytkownika: hester     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-16 16:25
U mnie szewska pasje wywoluje zabieranie glosu przez kogos, kto zastal sie mentalnie w latach siedemdziesiatych.Jak ty uciekalas z Polski, to wszystko bylo w Szwecji lepsze

ja nic nie widze w polsce co jest lepsze.tak jak bylo tak jest,ta sama mentalnosc, cwaniactwo durnota,szpanowanie jak sie cos ma ,a jak sie straci to placz .srednio polak jest posmiewany przez wiekszosc krajow europy ,i jeszcze jedno polak potrafi wszystko ,wstyd i nic wiecej
  Profil uzytkownika: black sabbath     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-16 17:01
U mnie szewska pasje wywoluje opluwanie Polski i Polakow.
  Profil uzytkownika: hester     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-16 17:03
bo sami sobie sa winni
  Profil uzytkownika: black sabbath     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-16 17:10
Nie generalizuj!
  Profil uzytkownika: hester     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-04-16 18:56
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-16 19:01
Wiele aspektow moze komus odpowiadac,lub nie, zarowno w Polsce, jak i w Szwecji.Nikomu radzic w tej materii sie nie powinno, kazdy musi miec doswiaczenia wlasne.
A porownywanie Polski i Szwecji-doradzanie i odradzanie,chwalenie i opluwanie to chyba nie w tym temacie.
  Profil uzytkownika: hester     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-04-16 19:13
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
Forum -> Życie w Szwecji -> Nowa w pracy, upokorzona-kablować, czy nie?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 34 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony