Odwiedzin 37804971
Dziś 1295
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - na bezrobociu - jak postepowac

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorna bezrobociu - jak postepowac
simonwsul


Wpisów: 34
Od: 2014-04-09
2014-04-14 22:01
Witam
Mam pytanie bo pierwszy raz bede na bezrobociu i nie wiem co mam robic. Wiem ze musze zarejestrowac sie w biurze pracy i
Czy trzeba sie " odchaczac " co miesiac ????
A alfa kassa bedzie mi wyplacac pieniadze bez wizyt osobistych u nich ??.
Nie wiem jak trzeba postepowac bo bezrobotny pierwszy raz w zyciu
Prace zakoncze sierpien \ wrzesien ale nowa bede mial od stycznia i ten czas chce poswiecic na nauke jezyka .
Napiszcie co musze z robic zeby wszystko gralo

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: simonwsul     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2014-04-14 22:59
1-go dnia bez pracy musisz sie zglosic do Arbetsförmedlingen i tam zarejestrowac sie u nich jako bezrobotny.Na miejscu pomoga Ci wypelnic papiery i powiedza,co masz dalej robic i jakie papiery sa ci potrzebne do Akassy. Jesli wszystkie papiery ,ktore sa potrzebne,dostarczysz do Akassy,to dostaniesz od nich tzw.Kassakort(2-tygodniowa),na ktorej zaznaczasz czy byles bez pracy.Ostatniego dnia,ktory widnieje na karcie,masz wyslac do Akassy(ale ani jeden dzien wczesniej).
Jesli bedziesz sie chcial uczyc jezyka na SFI,to musisz wystapic o zgode na to do Akassy,bo inaczej utracisz zasilek.
  Profil uzytkownika: lidka50     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-14 23:15
to z nauka jest bardzo wazne.

jesli jestes bezrobotny to NIE MOZESZ (bez zgody urzedu pracy) chodzic do szkoly dziennej, bo calymi dniami masz szukac pracy...

nie wiem jak jest z kursami wieczorowymi...
moze ktos na forum wie albo spytaj bezposrednio w AF

  Profil uzytkownika: iza     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2014-04-15 00:33
Wiem ze musze zarejestrowac sie w biurze pracy i
Czy trzeba sie " odchaczac " co miesiac ????

To zalezy jak ustalisz to sobie ze swoim handläggare - osoba z AF, ktora jest przydzielona Ci po zerejestrowaniu sie jako swojego rodzaju opiekun.
Czasem wystarczy zadzwonic, czasem trzeba ich odwiedzic.
Od niego tez dowiesz sie jakie masz obowiazki i jakie uprawnienia Ci przysluguja. Z nim tez ustalasz "handlingsplan" - pewnego rodzaju umowe miedzy Toba a AF.

A alfa kassa bedzie mi wyplacac pieniadze bez wizyt osobistych u nich ??.

Tzn. jesli juz chcesz odwiedzac to Arbetsförmedlingen, ale nie a-kasse

pozdr
pawel
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
simonwsul


Wpisów: 34
Od: 2014-04-09
2014-04-15 21:55
Wielkie dzieki wszystkim !!!!!!

Tylko ta szkola ,nie moge pojac przeciez znajomosc jezyka to podstawa w znalezieniu pracy .
Dlatego chce zrezygnowac z pracy i skupic sie na jezyku .

Aha
A jest wazne jaki jest powod odejscia z pracy [ nie mowie o dyscyplinarnym - sporty alkoholowe czy klejace lapy ]
Tylko przykladowo moj - zwalniam sie bo chce nauczyc sie jezyka
Nie bedzie problemu z akassa ?

Aha2
I czemu roznice w zarobkach Pana szweda a Pana polaka jest taka duza ( nie twierdze ze wszedzie )..pytanie raczej retoryczne
  Profil uzytkownika: simonwsul     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-15 22:29
Odejdziesz sam - 45 dni karencji, czyli poltora miesiaca zyjesz bez kasy. Pozniej laskawie ci przyznaja (chyba, ze cie do innej roboty zagonia). Nalicza za kolejny miesiac i wysla jeszcze miesiac pozniej.

Jak masz odlozone na 3-5 miesieczne czynsze i zarcie oraz inne oplaty, to zycze powodzenia!
  Profil uzytkownika: Viggo     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2014-04-15 23:53
U mnie Akassa nie wyrazila zgody na podjecie nauki nawet wieczorowo i musialam zakonczyc SFI na kursie C,mimo,ze osiagnelam VG z wynikiem 95% punktow na 100% i mialam list polecajacy od mojego nauczyciela.
Akassa wyraznie powiedziala,ze albo pieniadze albo nauka.
  Profil uzytkownika: lidka50     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-16 10:50
"U mnie Akassa nie wyrazila zgody na podjecie nauki nawet wieczorowo"

rany boskie! to nawet uczyc sie trzeba "na czarno"?
albo pod innym nazwiskiem
  Profil uzytkownika: iza     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2014-04-16 14:24
Ano niestety Izuniu,niestety.
Dobrze,ze w domu jest prywatny nauczyciel ....
  Profil uzytkownika: lidka50     
simonwsul


Wpisów: 34
Od: 2014-04-09
2014-04-21 22:11
Jak a kassa moze do innej pracy zagonic .?? Wogole jest to mozliwe ?
  Profil uzytkownika: simonwsul     
tomasz789


Wpisów: 2
Od: 2014-04-22
2014-04-22 14:49
witam wszystkich, chciałbym zapytac co jest potrzebne żeby zarejestrowac się na bezrobociu w szwecji, nie mam personnumeru, rozmawiam tyklo po angielsku i nie jestem zameldowany. Z góry dzięki
  Profil uzytkownika: tomasz789     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2014-04-22 16:35
angielski wystarczy
  Profil uzytkownika: kratka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-22 17:03
najglupsze co moze byc to sie zwolnic "bo chce sie nauczyc jezyka"????? dobry pomysl z nauka ale nie ze zwolnieniem,mozna sie uczyc i pracowac,zwlaszcza jak sie prauje ze szwedami to najlepsze co moze byc,mam znajomego na bezrobociu co mnie opowiadal to nie nalezy do przyjemnosci chodzic do AF
  Profil uzytkownika: black sabbath     
marcelina76


Wpisów: 40
Od: 2013-06-27
2014-04-22 19:58
Nie ma czegos takiego jak kiedys, ze trzeba bylo raz w miesiacu stawiac sie w urzedzie pracy. Tak jak napisaliscie, najwazniejsze to pierwszego dnia rejestracja i wyslanie papierow do a-kassy. W ciagu kilku dni przyjdzie login i odhaczanie kazdego dnia bez pracy na kassakort. Raz w miesiacu wypelnienie raportu z aktywnosci w poszukiwaniu pracy na swoim koncie na stronie urzedu pracy. Nie wiem dokladnie od kiedy, ale chyba jesienia to wszystko tak pozmieniali, ze prawie zadnego chodzenia do urzedu - no oczywiscie na spotkania z potencjalnymi pracodawcami to jak najbardziej...Napisalam prawie bo pierwsza wizyta i zaproszenie raz na 4 miesiace na rozmowe z osoba prowadzaca w urzedzie obowiazuje. Tak wiec wszystko sie robi w internecie.
  Profil uzytkownika: marcelina76     
simonwsul


Wpisów: 34
Od: 2014-04-09
2014-04-22 22:14
Zwolnic sie mozna jesli pracuje sie przez wiekszosc roku tj.9 miesiecy na wyjazdach. A caly rok przebywasz na dalekiej polnocy jakies 600km od Sztokholmu gdzie poza sniegiem,niedzwiedziami,reniferami nic nie ma.
Powrot do Gdyni zajmuje ci 18 godzin bo trzeba jezdzic dookola . Z Kanady jest 9 godzin a to 5 razy dalej.
Zwolic sie chce bo moge,pracy ciaglosci mam ponad 10 lat ogolnie, i teraz mam ten konfort ze moge sobie darowac i odpoczac.
  Profil uzytkownika: simonwsul     
simonwsul


Wpisów: 34
Od: 2014-04-09
2014-04-22 22:18
Aha "pracowc i uczyc sie mozna " to wlasnie robie.

Ps. A jesli Akassa zabroni nauki na SFI to moge isc prywatnie do szkoly i oplacic sobie sam nauke ????
  Profil uzytkownika: simonwsul     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2014-04-22 22:21
"żeby zarejestrowac się na bezrobociu w szwecji, nie mam personnumeru, rozmawiam tyklo po angielsku i nie jestem zameldowany."

A dlaczego chcesz sie zarejestrowac na bezrobociu w Szwecji? Nie pracujes tu, nie placisz podatku tu to dlaczego?
  Profil uzytkownika: Vendela     
tomasz789


Wpisów: 2
Od: 2014-04-22
2014-04-23 17:57
ponieważ pracowałem w Szwecji ale na polskich warunkach i nie miałem miłych doświadczeń związanych z terminowym wypłacaniem pieniędzy itp. podoba mi się tu i chcę dostac się do legalnej pracy i może nawet tu zostac na stałe
  Profil uzytkownika: tomasz789     
Forum -> Życie w Szwecji -> na bezrobociu - jak postepowac
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony