Odwiedzin 37807972
Dziś 341
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Obywatelstwo

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorObywatelstwo
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-10 13:48
Witam!

Szukalam w rozpoczetych juz tematach na forum odpowiedzi na moje pytania, ale nie znalazlam, wiec pisze tu.

Jak to jest z obywatelstwem? ''Lepiej'' jest miec podwojne, czy tylko szwedzkie? Czy jest jakas roznica, wzgledem prawnym, miedzy obywatelem z podwojnym obywatelstwem, a tylko szwedzkim?

Pytam, poniewaz ja sama sie na tym nie znam, a moze ktos z Was ma doswiadczenie. Maz doradza mi zrzeczenie sie polskiego, ale czy gra to jakas role, jesli mam podwojne?

Za zlosliwe i zbedne komentarze z gory dziekuje, nie musicie sie na nie wysilac
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-10 14:04
"Maz doradza mi zrzeczenie sie polskiego"
dlaczego?

  Profil uzytkownika: iza     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-10 14:23
Tu troche masz na ten temat: http://www.poloniainfo.se/ artykul.php?id=430
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-10 14:28
To wygrzebalam, ale sie usmialam http://www.aferyprawa.eu/C odziennosc/Czy-w-Polsce-istnieje-OBYWATEL STWO-PANSZCZYZNIANE-Prawo-do-zrzeczenia-s ie-obywatelstwa-polskiego-nalezy-respekto wac-tak-samo-jak-prawo-do-jego-zachowania -3246
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-10 14:28
Iza, on twierdzi, ze skoro i tak do Polski nie mam zamiaru wracac, to polskie mi 'niepotrzebne'.

Wandaelzbieta, dziekuje za artykul, zaraz biore sie za czytanie
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-10 14:34
'' Ustawa z dnia 29 listopada 1990 roku "o paszportach" zobowiązuje bowiem obywateli polskich, aby przy przekraczaniu granicy legitymowali się ważnym paszportem polskim. ''

Moze jestem glupia i niekumata, ale czyli co? Jesli bede jechala do Polski i bede miala ze soba szwedzki paszport, to moze byc problem?
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-10 14:36
Poza tym Iza, on sie martwi, ze moga byc jakies problemy za granica, poza krajami UE, jesli mam podwojne obywatelstwo, np. wizy, itp.
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-10 14:50
Dam Ci bardzo prosty przyklad i oby sie w Twoim zyciu nie wydarzyl. Sa rozruchy lub jakas katastrofa, Szwecja zarzadza ewakuacje swoich obywateli, miejsca sa ograniczone. Zabiora swoich obywateli a Tobie powiedza, zglos sie do polskiej ambasady.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-10 14:53
Nie wiem czy w Szwecji dostajecie kartke , przy nadaniu obywatelswa szwedzkiego. Tu u mnie w Niemczech zostaje wreczone pismo, ze w przypadkach wyjatkowych liczy sie przede wszystkim moje pierwsze obywatelstwo, czyli polskie.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-10 14:57
Maz Szwed jak mniemam.
Nie zna sie, nie wie...

Moze i Ty nie chcesz wracac do PL. Ale jak dzieci beda chcialy studiowac w PL to moze sie przydac.

Poza krajami EU jestes tym obywatelem na jaki masz paszport w rece. w PL jestes Polka.

To prawda z tym polskim dokumentem.
Ale przeciez nikt tego nie sprawdza.

Ja jezdze na rozne paszporty jak sa wizy. Czasem jest taniej na polski, czasem na szwedzki.

Nie slyszalam by ktos z moich znajomych zrzekal sie dobrowolnie obywatelstwa.

W latach 80-ych nie mozna bylo w Szwecji miec podwojnego i ludzie byli zmuszani sie zrzekac.

Dla mnie to wygoda miec dwa. (paszport mam tylko szwedzki, bo polski jest za drogi w konsulacie. do PL jezdze na dowod. wyrabiam raz na 10 lat).


  Profil uzytkownika: iza     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2014-04-10 15:05
Tez tak uwazam jak Iza w zyciu roznie bywa,mozesz miec 2 paszporty bedziesz cos chciala kupic w polsce jechac do szpitala latwiej z polskim paszportem
  Profil uzytkownika: kratka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-10 16:17
ja musialem sie zrzec polskiego zeby dostac szwedzkie ale to bylo dawno temu,tez uwazam ze lepiej sie zrzec ,swiat patrzy sie na szwecje bardziej pozytywniej(nie obrazajac polakow) polska jest w NATO itd,podwojne obywatelstwo to w kazdej ambasadzie powiedza idz do innej i na odwrot,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2014-04-10 16:27
Iza nie przesadzaj juz z tym ze polski jest za drogi w konsulacie,polski masz na 10 lat a szwedzki tylko na 5 ,dowod osobisty musisz czekac miesiac w PL.(wszystko ma wady i zalety)
  Profil uzytkownika: electra     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-10 16:55
Mieszkalam przedtem w Danii kilka ladnych lat, mam tez dunskiego meza i pewnie po jakims czasie dostalabym tamtejsze obywatelstwo, ale wedlug ich regul, musialabym zrzec sie polskiego.Do Polski tez mi juz jakos nie po drodze, nie bylam w PL juz wiele lat, ale nie jest to dla mnie powod, dla ktorego mialabym polskie obywatelstwo utracic.Z tych przyczyn wlasnie jestem tu, w Szwecji. Ze szwedzkim obywatelstwem moge mieszkac bez przeszkod w calej Skandynawii, majac te same prawa co rdzienni mieszkancy, oprocz glosowania a zatem moglabym kiedys np wrocic do Danii i juz nie kazaliby mi tam zrzec sie obyw.polskiego.
  Profil uzytkownika: hester     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-10 17:14
Do orientujących się w kwestiach prawnych/migracyjnych - czy konstytucja Szwecji pozwala na posiadanie potrójnego obywatelstwa /trippel (flerfaldigt) medborgarskap/?

W przypadku potrójnych obywatelstw (zresztą nie tylko potrójnych, ale i w niektórych przypadkach nawet podwójnych) trzeba patrzeć na powiązania pomiędzy poszczególnymi krajami (np. czasem jest tak, że obywatelstwo jednego państwa wyklucza posiadanie obywatelstwa drugiego), ale dwa inne kraje, o które mi chodzi, dopuszczają posiadanie potrójnego.

Czy Szwecja dopuszcza tego, czy zabrania? Jak to jest?
  Profil uzytkownika: konrad_24     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-10 17:20
Nie wiem dokladnie,jak to jest w Szwecji,ale kiedys gdzies czytalam o istnych 'kolekcjonerach',majacych nawet piec,wiec chyba nie ma zadnych przeszkod
  Profil uzytkownika: hester     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-10 19:34
"Konstytucja Szwecji".
A co to jest? Przespalem cos na lekcji?
  Profil uzytkownika: Viggo     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-04-10 19:55
Szwedzka konstytucja sklada sie z 4 podstawowych praw ( grundlagar):
-Regeringsformen (1974) (RF),
-Successionsordningen (1810) (SO), -Tryckfrihetsförordningen (1949) (TF) -Yttrandefrihetsgrundlagen (1991) (YGL).
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-10 20:04
Tak, w zasadzie można tak powiedzieć i nie jest to błędem, bo mowa tu o konstytucji materialnej. Sveriges grundlagar? Nie wiem, jak to się zwie. Wygooglowane.
Ale tak to już jest - jak się nie ma do czego przypier***ić, to się przypie***la do byle czego, prawda?!
Pomijając już, że nie wnosi się nic do tematu...
  Profil uzytkownika: konrad_24     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-10 20:05
Dziękuję simply_ola za wklejenie tego! :)
  Profil uzytkownika: konrad_24     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-10 20:45
Jeden pierdzieli o nadaniu obywatelstwa szwedzkiego jako trzecie, a nie wie jak Grundlag przetlumaczyc. Inny plecie o "szwedzkim kodeksie pracy" w innym temacie, a jeszcze inna mieszka na "Meszcie" (dla niezorientowanych chodzilo o Märsta) Dziwne istoty, ktore nie musza sie wcale ze mna i moim zdaniem zgadzac, ale do ktorego prawo uzurpuje sobie.

I tu zblizam sie do sedna mojej wypowiedzi, ktore jest scisle zwiazane z tematem. Zauwazylem, ze najwiecej dopytujacych sie o obywatelstwo szwedzkie jest osob, ktore ze wzgledu na swoje dyletanctwo skazanych jest na szukanie informacji na polskojezycznych forach, zamiast chwycic za sluchawke i zadzwonic do odpowiedniego urzedu. Chyba tam najpredzej mozna dostac konkretna i w miare rzetelna informacje, a nie na forum, gdzie wchodza tacy jak ja i pie..ola od rzeczy.

Odmeldowac sie!
  Profil uzytkownika: Viggo     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2014-04-10 21:55
http://www.regeringen.se/s b/d/6998/a/84070

Prosze bardzo; tu macie zalety i minusy podwójnego obywatelstwa wedlug szwedzkiego prawa.

OBS. jezeli masz tesz polskie obywatelstwo to moga cie powolac do sluzby wojskowej w Polsce mimo z nie umiesz po polsku.

  Profil uzytkownika: Vendela     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-04-10 22:38
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2014-04-10 22:47
> Szwedzka konstytucja sklada sie z 4 podstawowych praw

Z czego dwa trzymają naród za mordę, zamiast zapewniać wolność i demokrację, co winna obywatelom zapewniać prawdziwa konstytucja.

Już tłumaczę, co mam na myśli:
W skład Yttrandefrihetsgrundlagen wchodzi kuriozalne prawo o "podjudzaniu", wprowadzające urzędową karalność brzydkiego wyrażania się o kolorowych i gejach.

Tryckfrihetsförordningen natomiast nakłada odpowiedzialność redaktora naczelnego za WSZELKĄ treść przedstawianą w podległych mu mediach, w tym publikowane poglądy osób trzecich! Czyli ustawa o "wolności prasy" tak naprawdę narzuca prasie obowiązek cenzurowania poglądów pod kątem łamania Ytranndefrihetslagen

Z tych powodów nie można powiedzieć, by Szwecja posiadała konstytucję. Konstytucję może mieć kraj wolny i demokratyczny. Szwecja to demokracja ale totalitarna- tzn. z kontrolą poglądów. A to tyle ma wspólnego z prawdziwą demokracją, co krzesło z krzesłem elektrycznym. Dziękuję za uwagę
  Profil uzytkownika: mabr     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-04-10 23:09
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-04-10 23:42
Mabr,
niezaleznie od tego, ze wg ciebie Szwecja to demokracja totalitarna to nie zmienia faktu, ze te 4 ustawy zasadnicze, ktore wymienilam spelniaja role konstytucji.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-10 23:46
A tunnelbana spelnia funkcje metra.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-04-11 03:13
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2014-04-11 05:11
patiska, nie daj sie namowic na zadne zrzeczenie obywatelstwa. ja mam trzy i zamierzam skonczyc na pieciu. co do hamerykanskiego grubo sie zastanawiam i pewnie nigdy go nie nabede ze wzgledu na ich kretynskie prawo podatkowe. polska to cywilizowany kraj i zaden dupek na granicy nie bedzie ci mowil, ile mozesz zostca w kraju jak bedziesz miala ochote odwiedzic rodzine, czy tez poslac dzieci na dluzsze wakacje. problem wystepuje gdy np. oprocz szwedzkiego posiada sie obywatelstwo zimbabwe czy somalii i tam sie zostanie aresztowanym za cos tam, glownie za niezaplacenie lapowki. w takim przypadku konsulat szwedzki nie moze ci w zaden sposob pomoc, zreszta konsulaty szwedzkie slyna z tego, ze raczej nie pomagaja swoim obywatelom, czego dowodem moze byc ich skandaliczne zachowanie w tajlandii po katastrofie. tutaj w usa i w kanadzie tez nie jest lepiej. debile nawet szwedzkiego zapomnieli. odnawialam sobie szwedzki paszport. musialam im pokazywac moje papiery, ze jestem tu legalnie, na ile lat, jaki typ wizy itp. jakies aparaty do robienia zdjec. PARANOJA. pojechalam do kalifornii po paszport polski. dwa zdjecia u zwyklego fotografa nalezalo dolaczyc, zadnych glupich pytan dotyczacych mojego statusu. ludzie mili, usmiechnieci. w kanadzie idziesz na poczte, wypelniasz formularz, dolaczasz zdjecie i paszport przychodzi do domu. to co szwedzi robia z paszportami za granica to jakas masakra.
black sabat napisal
"tez uwazam ze lepiej sie zrzec ,swiat patrzy sie na szwecje bardziej pozytywniej(nie obrazajac polakow) polska jest w NATO itd,podwojne obywatelstwo to w kazdej ambasadzie powiedza idz do innej i na odwrot"

czegos ty sie nacpal chlopie?
"swiat patrzy sie na szwecje bardziej pozytywnie" swiat czesto gesto nie ma pojecia gdzie to zadupie lezy i myli ze szwajcaria gdzie robia zegarki

co ma NATO do obywatelstwa.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2014-04-11 07:39
To wszystko prawda co jest napisane w linku podanym przez Vendele, ale w praktyce bardziej odnosi sie do konfliktow/problemow na linii obywatelstwo Szwecji rownolegle z obyw. krajow, nazwijmy to umownie "egzotycznych".

Przykladem jest ten nieszczesny Szwedo-Erytrejczyk Dawit Isak bezprawnie wieziony od wielu lat w Erytrei, jednym z najbardziej opresyjnych - obecnie - panstw swiata.
Nic mu wladze szw. nie moga pomoc bo jest tez obywatelem Erytrei.

Polskie obywatelstwo ma zasadniczo inne znaczenie i wrecz zalety, w niektorych krajach Polska (jako czlonek NATO) ma lepsze notowania niz Szwecja i - byc moze - w razie problemow pomoc z Polski moze byc skuteczniejsza.
  Profil uzytkownika: j23     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2014-04-11 07:47
Szwecja nie ma formalnej konstytucji, ma ustawy spelniajce taka role.
Jeszcze inaczej/gorzej jest w UK, tam maja konstytucje elastyczna:

http://pl.wikipedia.org/wi ki/Konstytucja_elastyczna

Ale nawet nie to jest najgorsze, a fakt, ze w Szwecji nie ma Trybunalu Konstytucyjnego albo jakiegos innego odpowiedniego organu badajacego zgodnosc ustaw nizszego rzedu z konstytucja (ustawami konstytucyjnymi).

W Niemczech maja np. dobrze dzialajacy Bundesverfassungsgericht.



  Profil uzytkownika: j23     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-11 10:34
Dziekuje za wszystkie pomocne komentarze, zwiazane z tematem

Iza, a no, maz szwed i fakt, nie zna sie.

I nie pytam tu, na forum, bo nie potrafie zadzwonic i poczytac na szwedzkich stronach, a pytam na forum, zeby wiedziec, co o tym maja o tym do powiedzenia osoby, ktore moze tez sie nad tym zastanawialy, czy tez zrzekly sie jednego obywatelstwa/maja podwojne i dlaczego.

Co innego dostac informacje z urzedu, gdzie wszystko jest czarne albo biale, podpierane prawami, itp., a co innego uslyszec, co sadza o tym ludzie, ktorzy sa, lub byli w takiej sytuacji.
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-04-11 11:10
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-11 11:12
Najwazniejsza sprawa, jezeli zrzekniesz sie polskiego obywatelstwa, bedziesz traktowana jak cudzoziemiec. Nie wiadomo jak potocza sie twoje losy, jako cudzoziemiec bedziesz miala duzo papierkowej roboty, przy zakupie gruntu, nieruchomosci, czy przy dziedziczeniu. Nie bedzie wazne, ze pochodzenie masz polskie, na wszystko bedziesz musiala miec pozwolenia.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2014-04-11 11:14
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-11 11:17
PaTiŚkA, przeczytaj jeszcze raz moj komentarz, a zauwazysz, ze nie byl skierowany do ciebie. To, ze napisalem "wiekszosc" nie oznacza, ze mialem na mysli "wszyscy".
Mi chodzilo predzej o tych, co mieszkaja na "Meszcie i metrem jezdza po Sztokcholmie (pis.org.)" i w "szwedzkiej konstytucji" poszukuja przepisow o nadaniu im szwedzkiego obywatelstwa jako trzeciego czy piatego, kolekcjonerzy.

A co do tematu: ja osobiscie wybralem opcje posiadania obu i w niczym mi to ani nie pomoglo, ani nie przeszkodzilo jak dotad. Mysle, ze duzo wazniejsze, jesli chce sie mieszkac w Szwecji jest to, aby po pierwsze wiedziec co nieco o tym kraju (znajomosc jezyka pomijam, bo to oczywiste), a po drugie przyjac szwedzkie obywatelstwo w ogole. Tylko ono gwarantuje ci prawo do bezwarunkowego mieszkania na terenie Szwecji oraz Skandynawii.

Z drugiej strony posiadanie obywatelstwa polskiego daje ci takie same prawa na terenie Polski, czemu z nich rezygnowac? Oba nasze kraje pod wzgledem prawnym sa na tak podobnym poziomie, ze nie obawiam sie jakichs powazniejszych konsekwencji z czyjejkolwiek strony z powodu posiadania podwojnego obywatelstwa. Natomiast nawet w przypadku, gdybys zdecydowala sie polskiego pozbyc, procedura odzyskania go jest prostsza, niz nadania go obcokrajowcowi.

Decyzja nalezy i tak tylko do ciebie.
  Profil uzytkownika: Viggo     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-11 16:12
Viggo, absolutnie nie wzielam Twojego wpisu do siebie jakos negatywnie, ogolem napisalam

Co do obywatelstwa, po wszystkich Waszych komentarzach, chyba pozostane jednak przy podwojnym. Wahalam sie dlugo, czytalam, co Wy macie do powiedzenia, co na innych stronach w necie pisze i faktycznie, jednak chyba lepiej miec podwojne, chociazby, gdyby dzieci chcialy studiowac w PL kiedys Albo isc w Polsce do lekarza, czy szpitala . o tym w zyciu nie pomyslalam!

Dziekuje
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2014-04-11 17:44
Jak to mowia: od przybytku glowa nie boli to musi byc dziwne uczucie byc traktowanym jak turysta w Polsce. Sluszna decyzja
  Profil uzytkownika: 2dni     
Remi19


Wpisów: 84
Od: 2005-04-24
2014-04-12 05:28
PatiŚka, jedynym walorem posiadania tylko szwedzkiego obywatelstwa jest to, że w razie problemów z prawem w Polsce, możesz się zwrócić do ambasady Szwecji i oni się za Tobą wstawią. Jeśli nie masz zamiaru wchodzić w kłopoty z prawem to zostaw sobie oba, ja tak zrobiłem, żeby nie zamykać sobie drzwi. Jeśli staniesz przed wyborem trzeciego obywatelstwa, wtedy będziesz się zastanawiać, które wyrzucić
  Profil uzytkownika: Remi19     
Remi19


Wpisów: 84
Od: 2005-04-24
2014-04-12 05:33
Black Sabbath, jak się tak wstydzisz tego, że z Polski jesteś i chcesz się zrzekać obywatelstwa to prościej poprosić o wykreślenie miasta i państwa urodzenia ze szwedzkiego paszportu. Jeszcze ktoś przy Twoich voyage'ach po świecie zobaczy, żeś z Polski i krzywo na Ciebie spojrzy….
  Profil uzytkownika: Remi19     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2014-04-12 09:32
remi...ja mam trzy i wcale mi to w niczym nie przeszkadza, zadnego wyrzucic nie mialam ochoty.
a tak nawiasem w paszporcie nie ma kraju urodzenia jest tylko miejsce, dlatego kazdy wacek tak sie cieszy ze swojego nabytego "szfeckiego" paszportu. bowiem gdy przekracza granice obskich krajow celnik na ogol nie ma pojecia, ze wolka-tartak w polsce lezy a nie w "samej wielkiej szfecji" , wiec nasze wacusie i wiesie nie musza sie "fstydzic" swojego polskiego pochodzenia tylko moga grac "szfeduf" pelna geba.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-12 12:34
remi wogole nie wiesz co piszesz,,,za moich czasow nie mogles miec podwojnego obywatelstwa, skoro tak dumny jestes ze swojego polskiego to niewiem wogole po co tobie ten szwedzki paszport ? o tak z wygody ,,zeby dziewczyne legalnie sprowadzic,dobry z ciebie kombinator???
sam niewiesz co chcesz bo ja sie zdecydowalem, w moim paszporcie nigdzie nie pisze ze pochodze z polski i moje nazwisko tez jest niepolskie a ze mowie po polsku ? tak samo po niemiecku jak i angielsku,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-12 14:09
'... o tak z wygody ,,zeby dziewczyne legalnie sprowadzic,dobry z ciebie kombinator???'

Jakie tam 'kombinatorstwo',BS.To sa zyciowe plany i mozliwosci,dzieki szwedzkiemu obyw-zadne 'kombinowanie',nie myl pojec.

I coz z tego, ze Twoje nazwisko nie brzmi po polsku? Moje tez calkowicie po skandynawsku,'universalne', moze byc z powodzeniem uzywane w calej Skandynawii, ale to nie czyni ze mnie ani Dunki,ani Szwedki,wiec polskiego obyw. i pochodzenia wypierac sie nie mam zamiaru.
  Profil uzytkownika: hester     
Remi19


Wpisów: 84
Od: 2005-04-24
2014-04-12 14:59
Kanadolka, robiłem paszport w zeszłym tygodniu, jak byk napisane Gdańsk Polen

Co do zrzekania się obywatelstwa, miałem na myśli to, że jeśli PatiŚka stanęła by przed taką decyzją to niech wtedy się zastanawia. Oczywiście gdyby to było konieczne
  Profil uzytkownika: Remi19     
Remi19


Wpisów: 84
Od: 2005-04-24
2014-04-12 15:05
Black Sabbath, do czego mi Szwecji paszport już tłumaczyłem milion razy. Chociażby dla ucementowania swojego statusu w Szwecji.
Co do dziewczyny, i tak nie wyszło więc nie ma o czym gadać, ale nie rozumiem jak możesz widzieć w tym kombinatorstwo.

Black sabbath, ja absolutnie nie neguję Cię za zrzeczenie się obywatelstwa bo dobrze wiem jakie były realia. Denerwuje mnie to, że doradzasz komuś wyrzucenie Polskiego obywatelstwa, w dzisiejszych czasach, tylko po to, żeby na niego ładniej za granicą patrzyli..

I nie chodzi mi tutaj o dumę. Mając takie nazwisko jakie mam i wygląd jaki mam, nikt mnie za Szweda tak czy siak nie weźmie, nawet wielu ma wątpliwości czy jestem Polakiem. więc czego mam się wstydzić i po co mam zgrywać wielkiego Svenssona ? Dlatego właśnie zostawiłem sobie w paszporcie Gdańsk, Polen bo nie widzę w tym żadnego wstydu.
  Profil uzytkownika: Remi19     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-12 15:06
kanadolka - dzięki za Twój wpis. Czyli jednak ze strony Szwecji jest to możliwe.

Viggo - po co komu podwójne czy potrójne obywatelstwo? Tu nie chodzi o kolekcjonerstwo, ale od przybytku głowa nie boli. To jak z pieniędzmi - lepiej mieć ich za dużo niż za mało. Miałem problem z przetłumaczeniem słowa, bo nie mieszkam w Szwecji. Widzisz, tak to jest jak się dwoje zakochanych ludzi spotyka na swej drodze, oboje mają podwójne obywatelstwo, i później, w perspektywie czasu, pojawiają się dzięki temu rożne możliwości. Tak jest też z nami. Nie chodziło mi to bynajmniej o mnie, a o moją dziewczynę. Teraz dzięki kanadolce już wiem, że dziewczyna moja będzie mogła mieć potrójne obywatelstwo, a ja pozostanę przy dwóch, bo choćbym chciał, szwedzkiego nie przyjmę, z takiej uwagi, że na razie nie mam w planach mieszkać tam przez co najmniej 3 lata.
  Profil uzytkownika: konrad_24     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-12 15:10
Remi, może macie z kanadolką inną wersję paszportu? Layout polskiego też średnio co 3 lata się zmienia...
  Profil uzytkownika: konrad_24     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-12 15:16
Patiśka - plusem podwójnego obywatelstwa na pewno są różne ceny wiz do różnych krajów. Zawsze możesz wykalkulować sobie najbardziej korzystną ofertę. :)

O dzieciach też słusznie wspomniałaś.

Najważniejsze jest chyba jednak to, że jak wpadniesz w konflikt z prawem w jakimś odległym kraju (choćby arabskim) i jeśli ambasada/konsulat jednego kraju, którego posiadasz obywatelstwo, poleci - za przeproszeniem - w ch..a, wówczas nadal możesz liczyć na wsparcie placówki drugiego kraju, którego posiadasz paszport. To taka podwójna szansa, Twój podwójny anioł stróż w razie kłopotów. :) Absolutnie nie rezygnuj z polskiego. Pozdrawian
  Profil uzytkownika: konrad_24     
Remi19


Wpisów: 84
Od: 2005-04-24
2014-04-12 15:16
Całkiem możliwe, abstrachując od tematu, zdziwiłem się poziomem ,,utechnolowienia" szwedzkiego paszportu. Masa znaków wodnych, ultrafioletowych, kilka zdjęć, w kolorze i bez.
  Profil uzytkownika: Remi19     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-12 15:49
Najważniejsze jest chyba jednak to, że jak wpadniesz w konflikt z prawem w jakimś odległym kraju (choćby arabskim) i jeśli ambasada/konsulat jednego kraju, którego posiadasz obywatelstwo, poleci - za przeproszeniem - w ch..a, wówczas nadal możesz liczyć na wsparcie placówki drugiego kraju, którego posiadasz paszport. To taka podwójna szansa, Twój podwójny anioł stróż w razie kłopotów. Absolutnie nie rezygnuj z polskiego. Pozdrawian

uwazaj zebys sie nie pomylil za duzo ..jak do takiej sytuacji dojdzie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-12 16:35
Zainteresujcie sie tym bo to jest bardzo wazne. Czy na was sie Szwecja nie wypnie, bo Niemcy tak. Nie wiem jak wkleic kartke ktora dostalam przy otrzymywaniu niemieckiego obywatelstwa a zatrzymaniu polskiego.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-12 16:51
>uwazaj zebys sie nie pomylil za duzo ..jak do takiej sytuacji dojdzie

black sabbath - całkiem niedawno, bliska mi osoba miała właśnie taki problem i jednak placówka dyplomatyczna coś zdziałała, więc napisałem to z autopsji.
Pomogła akurat placówka tego kraju, którego dana osoba miała ważny paszport. Więc jak sam widzisz, nie wspomniałem o tym od tak. Różne sytuacje w życiu się dzieją.

Ciekawostką jest to, że gdzieś tam w przepisach jest wspomniane, że osoba urodzona poza granicami Szwecji, która wraz z narodzinami otrzymała obywatelstwo szwedzkie, utraci je w wieku 22 lat, jeśli nie będzie utrzymywać kontaktów z krajem. Ale pod pojęciem "utrzymywania kontaktów" znów wiele niewyjaśnionych rzeczy może się kryć. I jak zwykle trzeba wszystko udowadniać, z wszystkiego się tłumaczyć. Ale to już taki lekki off-topic.
  Profil uzytkownika: konrad_24     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-12 17:00
>Nie wiem czy w Szwecji dostajecie kartke , przy nadaniu obywatelswa szwedzkiego. Tu u mnie w Niemczech zostaje wreczone pismo, ze w przypadkach wyjatkowych liczy sie przede wszystkim moje pierwsze obywatelstwo, czyli polskie.

Brrr... To, czy Ty się czujesz Niemką, czy Polką (czy "pół na pół"), to kwestia indywidualna, Twój wybór i nikt nie powinien tego komentować, bowiem papiery to tylko papiery i one nigdy nie oddadzą tego, co tli się w Tobie w środku (emocje, sentyment do miejsc). To, jak jesteś traktowana w kontaktach towarzyskich przez rdzennych mieszkańców kraju, w którym mieszkasz to też inna kwestia. Niemniej jednak, trochę przykre (wręcz NIESPRAWIEDLIWE i chamskie) jest to, że z punktu widzenia polityczno-prawnego, traktują Cię jako obywatela drugiej kategorii, bo pierwsze obywatelstwo "się liczy". Nie uważasz tak, wandaelzbieta?
  Profil uzytkownika: konrad_24     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-12 17:15
patiska- najlepiej to sobie wejsc na google napisac "podwojne obywatelstwo wady i zalety" i sobie samemu dopasowac odpowiedz na twoj dylemat.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-12 17:22
wandaelzbieta - co według tej kartki (Niemców) definiowane jest jako "przypadki wyjątkowe" i czy aby na pewno MUSISZ ją wklejać do któregokolwiek paszportu?
Może to po prostu jest jakaś informacja dla Ciebie, na zasadzie rady, nie przepisu?
  Profil uzytkownika: konrad_24     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-12 17:34
Nie oni mi daja do zrozumienia, ze powinnam zrzec sie polskiego, to przejde to tej pierwszej kategorii. Postaram sie to znalezc i Wam tu zacytuje.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-12 18:02
Nigdzie jej nie musze wklejac, to jest informacja, ktora dostalam wraz z swiadectwem nabycia niemieckiego obywatelstwa. Szukam, jak znajde to zacytuje.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
Remi19


Wpisów: 84
Od: 2005-04-24
2014-04-12 18:25
wandaelżbieta, to samo dostałem przy otrzymaniu szwedzkiego obywatelstwa. Było tam napisane, parafrazując ,, Wybrałeś aby zachować swoje pierwsze obywatelstwo, w związku z czym masz nadal prawa i zobowiązania wobec swojego pierwszego państwa. Może to się wiązać z problemem, w przypadku problemów z Twoim ojczystym państwem, szwedzkie urzędy mają ograniczone pole działania. Aby w pełni móc korzystać z przywilejów bycia szwedzkim obywatelem, warto pomyśleć nad zrzeczeniem się obywatelstwa"
  Profil uzytkownika: Remi19     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-12 18:50
No wlasnie Remi, dostalam cos takiego. Co nie napisano wprost, zrzecz sie glupia babo, ale dobrze by bylo.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
Remi19


Wpisów: 84
Od: 2005-04-24
2014-04-12 19:16
Według mnie to dobrze, że informują o takiej ewentualności. Po prostu mają stałą formułkę dla wszystkich z podwójnym obywatelstwem, którą rozsyłają. Nam jakieś problemy nie grożą, ale komuś z obywatelstwem z Emiratów albo Arabii Saudyjskiej już tak, bo tam się kończą przelewki. Nie brałbym tego jako zniewagę czy traktowanie jako obywatela drugiej kategorii, tylko jako przestrogę, że pełne pole działania szwedzkich instytucji w sprawie ich obywateli daje tylko pojedyncze obywatelstwo.
  Profil uzytkownika: Remi19     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-12 19:30
Mnie to nie przeszkadza, tylko chcialam zasygnalizowac, ze nie wszystko jest tak "cacy" przy podwojnym obywateltwie. Zawsze sie mozna spotkac z odmowa pomocy. Sa rozne sytuacje w zyciu. Dla mnie to jest dzielenie na dwie kategorie, ale nie jest to zwizane z poczuciem jakiegos urazenia mojej dumy. Wiedzialam co robie i na to sie zdecydowalam, swiadomie. Dobrze jest o tym napisac, bo przeciez sa rozni ludzie, nie tylko "grzeczni". Przy pobytach zagranica jest tez wazne na jakim paszporcie, sie przekracza granice (z wyjatkiem Polski). W razie problemow musi ci udzielic pomocy to panstwo na ktorym paszporcie ta granice przekroczyles.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2014-04-12 20:12
Jednakze, gdy sie wrzuci w Google haslo-'podwojne obywatelstwo wady i zalety', gdziekolwiek sie czyta, jest wyszczegolnionych wiecej zalet , niz wad z posiadania obydwu.
  Profil uzytkownika: hester     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2014-04-12 20:42
http://www.dn.se/nyheter/s verige/ligor-tjanar-miljoner-pa-svenska-p ass/


Szwedzki paszport ma dużo zabezpieczeń ale to i tak niewiele znaczy.

O szw. obywatelstwo relatywnie najłatwiej spośród wszystkich krajów Unii i rownież najłatwiej zgubić szw. paszport, przyrost obywateli Królestwa następuje w postępie geometrycznym.
  Profil uzytkownika: j23     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2014-04-12 20:46

– Vi har väldigt liberala regler i Sverige. Flera andra länder har skruvat åt reglerna och ställer tuffare krav, berättar kommissarie Lars Böhle, ansvarig för resedokument på Rikspolisstyrelsen.

  Profil uzytkownika: j23     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-04-12 22:31
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-12 22:49
Kamka, moze bys sie upila dzisiaj gdzies indziej?
  Profil uzytkownika: Viggo     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2014-04-12 23:04
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-13 19:01
J23 wspomina o pomocy ambasady za granicą. Np. po tsunami w Tajlandii Polska jako jedna z piewszych rozpoczęła ewakuację swoich obywateli. Szwecja uważała, że to obowiązek biur podróży.
Wiem to, bo brałam w tej ewakuacji czynny udział.
  Profil uzytkownika: iza     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-13 20:07
Po tym wysypie wpisow, od mojej ostatniej obecnosci tu, tylko utwierdzilam sie w przekonaniu, ze zrzekac sie polskiego obywatelstwa, to glupota i dobrze, ze napisalam tu najpierw, zamiast meza sluchac

Co do paszportu, to wyrabialam pare tygodni temu i jest napisane i miasto i panstwo urodzenia.

Trzech obywatelstw nie zamierzam posiadac, no ale w sumie nigdy nic nie wiadomo, jak to sie w zyciu potoczy

A co do owej kartki, o ktorej wandaelzbieta pisala, to tez taka dostalam przy przyznaniu obywatelstwa, ale bylo to tylko jako informacja, ze majac dwa obywatelstwa Szwecja nie bedzie mi mogla pomoc konsularnie, jesli wpadne w tarapaty w Polsce, poniewaz prawo Polski nadal mnie obowiazuje, gdy tam przebywam.
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-13 20:10
wlasnie o takie sytuacje mojemu mezowi chodzilo, iza.
Jak bedziemy za granica, dajmy na to Egipt, czy Tajlandia i cos sie stanie - Johnny boi sie, w sumie pozniej i ja o tym myslec zaczelam, ze Polska stwierdzi, ze ma mi Szwecja pomoc, bo w Szwecji zyje, a Szwecja zas powie, ze w Polsce urodzona, to niech Polska sie mna zajmie
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-13 22:11
Dlatego wazne jest na jakim paszporcie poza Polska przekraczasz granice. Takie sa wyjasnienia po moim przekopywaniu internetu. Do Polski musisz wjezdzacz i wyjezdzac na polskich dokumentach.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-14 01:10
>Do Polski musisz wjezdzacz i wyjezdzac na polskich dokumentach.

A jak jest z lotami łączonymi? Zakładamy, że masz oba paszporty ważne - i szwedzki, i polski. Lecąc np. ze Sztokholmu do Krakowa z przesiadką we Frankfurcie, pierwszy lot to Sztokholm-Franfkurt; odprawiając się online, wklepujesz numer szwedzkiego paszportu, wpisując go na wszystkie loty (bo inaczej się chyba nie da), więc przylatując z Frankfurtu do Krakowa, powinnaś chyba pokazać polskim celnikom dokument, na który się odprawiłaś (paszport szwedzki)?
  Profil uzytkownika: konrad_24     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2014-04-14 08:26
Przecież jest Schengen i w ogóle nie ma kontroli dokumentów przy przylocie do Polski.

Ale gdy jeszcze była i gdy czasem leciałem używając szwedzkiego paszportu (bo np. skończyła mi się ważność polskiego dowodu) to nie zdarzyło mi się by polscy pogranicznicy go zakwestionowali, mimo że mam oczywiste polskie nazwisko.

Natomiast zdarzyło mi się, że zakwestionowali nowy polski dowód osobisty, bez powodu. Wyglądałem tak samo jak na zdjęciu, które miało 3-4 lata.

Niezadowolony pan w okienku zażądał wtedy "drugiego dokumentu" i zadowolił się... szwedzkim prawem jazdy (które nie jest uznawane za dokument tożsamości w Polsce)

Tak więc oni sami włansych przepisów nie znają i łamią je zależnie od tego, którą nogą wstali.
  Profil uzytkownika: mabr     
Wacek z Polszy


Wpisów: 11956
Od: 2014-02-16
2014-04-14 09:01
Majac polskie obywatelstwo otworzylem sobie konto w Nordea we Wroclawiu za 0 zl.

Co mi to dalo? Nie musze wozic koron w kieszeniach i tracic na wymianie. Takie cos jest bardzo przydatne, jak w Polsce kupuje sie cos, za wiecj jak tygodniwa maksymalna suma na karte ze szwedzkiego banku.Nie musze tez czekc dwa dni na przelew internetowy,by polski kontrahent zobaczyl pieniadze na swoim koncie
  Profil uzytkownika: Wacek z Polszy     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2014-04-14 09:05
Mambr, ja podalam jakie sa przepisy co do polskich obywateli. Przeczytaj w moich wczesniejszych wypowiedziach te linki, ktore podalam. Ja tych przepisow nie robie, tylko analizuje "coby bylo, gdyby bylo", mam taka nature
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-14 10:35
"Jak bedziemy za granica, dajmy na to Egipt, czy Tajlandia i cos sie stanie - Johnny boi sie, w sumie pozniej i ja o tym myslec zaczelam, ze Polska stwierdzi, ze ma mi Szwecja pomoc, bo w Szwecji zyje, a Szwecja zas powie, ze w Polsce urodzona, to niech Polska sie mna zajmie"

to jest konkretne pytanie do ambasad- wyslij e-mail bo to sie moze przydac.

z praktyki wiem ze i polska i szwedzka ambasada powinna udzielic pomocy swoim obywatelom, niezaleznie od ich miejsca zameldowania.

wyjatkiem jest Polska gdzie jak cos zbroisz to jestes tylko Polakiem.
  Profil uzytkownika: iza     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-14 16:16
Majac polskie obywatelstwo otworzylem sobie konto w Nordea we Wroclawiu za 0 zl.
koron nie musisz dzisiaj wozic prawie wszedzie biora karte. natomiast jak sie robi interesy to moze byc praktyczne ale to nie problem
  Profil uzytkownika: black sabbath     
dario1


Wpisów: 71
Od: 2008-04-29
2014-04-14 18:52
Swietni jestescie w tej dyskusji,
  Profil uzytkownika: dario1     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2014-04-14 20:42
Fandaelszbieta, ty o teorii, a ja o praktyce.
  Profil uzytkownika: mabr     
tonyrebeliant


Wpisów: 368
Od: 2007-08-18
2014-04-14 22:19
Ja lepiej bym nie szalal ze zrzucaniem obywatelstwa. Nigdy nie wiadomo kiedy sie moze przydac. Mam znajoma ,co to ja maz Szwed namowil. A po paru latach jak sie troche pomarszczyla,centralnie jej zapodal kopa w zadek.Potem dzieci dorosly,z pracy wygrzali i siedzi biedactwo w depresji zasilki jakies pobiera. Od paru lat mieszka ze swoim paszportem ,slicznym szwedzkim. A do rodziny wstyd pojechac ,bo sie z niej smieja i jej obywatelstwa tez.Z reszta, nie honor obywatelce bogatego kraju, o wysokiej stopie zyciowej,motloch w zacofanej Galicji odwiedzac
  Profil uzytkownika: tonyrebeliant     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-15 13:43
>Przecież jest Schengen i w ogóle nie ma kontroli dokumentów przy przylocie do Polski.

mabr, masz rację, tak powinno być, teoretycznie tak jest, ale praktycznie już niekoniecznie. Być może to zależy od lotniska, ale zapewniam Cię, że na kilku polskich portach lotniczych zawsze sprawdzają dokumenty po przylocie. Mnie tylko może ze 2-3 razy to ominęło, ale tylko dlatego, że przylot do Polski był grubo po północy.


>Niezadowolony pan w okienku zażądał wtedy "drugiego dokumentu" i zadowolił się... szwedzkim prawem jazdy (które nie jest uznawane za dokument tożsamości w Polsce)

Tak więc oni sami włansych przepisów nie znają i łamią je zależnie od tego, którą nogą wstali.

Niezadowolonych panów na europejskich lotniskach jest wielu...
Kiedyś, lecąc z Wiednia do Zurychu na polskim paszporcie, "nie spodobałem się" celnikowi, chyba wydałem się podejrzany, pewnie dlatego, żem Polak, i to w dodatku podróżujący z jednego obcego kraju do drugiego. Sensacja, nie? Przykre jest to, że nadal sporo ludzi w Europie myśli, że przeciętny Polak ledwo wiąże koniec z końcem.

Z tym, że oni sami nie znają własnych przepisów i niekiedy nadużywają swoich praw, również się zgadzam.
  Profil uzytkownika: konrad_24     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-15 14:00
Jak ktoś z Was lubi liczby, polecam:
http://www.szwecjadzisiaj. pl/szwedzki-paszport-czyli-podroze-bez-ba rier/

Ja na statystyki nie patrzę, bo do jednych miejsc się jeździ chętniej, częściej, do innych wcale.
Ale kogoś może to zaciekawić :)


Patrzcie też na to:
http://en.wikipedia.org/wi ki/Multiple_citizenship

a konkretnie: "...However, penalties do exist for exercising foreign citizenship, such as identifying oneself to Polish authorities using a foreign identification document..."
I ciekawe jak to rozumieć, kiedy osoba posiadająca np. podwójne obywatelstwo (kanadyjskie, polskie), leci z Vancouver do Poznania z przesiadką w Monachium, odprawiona jest na paszport kanadyjski, więc wyglądałoby tak, że polskiemu celnikowi po przylocie do tego Poznania, musiałaby pokazać dokument, na który jest odprawiona? Ciekawe, jakie są te cholerne "penalties".
  Profil uzytkownika: konrad_24     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 14:09
jadac do Polski masz obowiazek jechac na polski paszport.
nawet jak masz przesiadke w gwatemali
  Profil uzytkownika: iza     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-15 16:00
>jadac do Polski masz obowiazek jechac na polski paszport.
nawet jak masz przesiadke w gwatemali

O proszę, ilu rzeczy ja się nauczę. Rozumiem, że przepis ten obowiązuje bez względu na to, czy obywatelstwo polskie jest tym pierwszym, tym nabytym (poprzez naturalizację), czy jednym z dwóch nadanych przy narodzinach.

A co się dzieje, jeśli owego, stworzonego przeze mnie Polako-Kanadyjczyska z podwójnym obywatelstwem spotka sytuacja szczególna - umrze mu bliska osoba z rodziny (choćby babcia) i będzie chciał/musiał zjawić się w Polsce na jej pogrzebie - powiedzmy - w przeciągu pięciu dni, a tylko jego paszport kanadyjski jest ważny, bo polskiego upłynął termin ważności? Czy wówczas taka osoba może przylecieć do Polski, legitymując się na lotnisku "obcym" dokumentem (kanadyjski paszport), czy jest uwięziona pod tym względem, że na przyjazd do Polski będzie mogła pozwolić sobie dopiero wtedy, gdy po zaaplikowaniu dostanie nowy dokument potwierdzający obywatelstwo polskie (paszport polski)?
  Profil uzytkownika: konrad_24     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-15 16:32
nie jestem celnikiem i ci nie powiem, ale znajac Polske to jak nie przyleci na polskim dokumencie to pojdzie do wiezienia

dlatego Polski paszport jest na 10 lat by miec czas tego dopilnowac
  Profil uzytkownika: iza     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-04-15 16:51
z tym podwojnym obywatestwem to szukanie dziury w calu?? o tak na wszelki wypadek? jestem ciekaw jaki paszport beda pokazywac jak w razie mobilizacji beda rekrutowac do polskiej armii.albo jak sie noga posliznie ??? to jestem ciekaw w ktorym kraju beda chcieli sobie posiedziec???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2014-04-15 16:59
> zapewniam Cię, że na kilku polskich portach lotniczych
> zawsze sprawdzają dokumenty po przylocie

konrad_24: ciekawe na których, bo w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu się z tym nie spotkałem. A regularnie latałem do PL co 2 miesiące po wejściu Polski do Schengen (przed też)

Więc chyba coś ci się muszało pomieszać.
Chyba że było to w czasie wyjątku od reguły: Euro 2012.
  Profil uzytkownika: mabr     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-15 17:28
>Więc chyba coś ci się muszało pomieszać.

Nic mi się nie pomieszało, mabr.
Kraków, Wrocław, Katowice, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM na Wrocław.

O innych lotniskach się nie wypowiem, bo z Poznania leciałem raz w życiu, a z/do Warszawy nie z/do krajów strefy Schengen.
  Profil uzytkownika: konrad_24     
konrad_24


Wpisów: 27
Od: ?
2014-04-15 17:35
iza,

Chyba w takiej sytuacji jednak nie powinno być problemu.
Mam znajomą w Melbourne. Obywatelstwo australijskie przyjęła po kwietniu 2002r., kiedy Australia wprowadziła możliwość posiadania więcej niż jednego obywatelstwa. Obecnie ma dwa (AU, PL).

W czerwcu 2012r., jak było Euro, przyleciała do Polski...
I przyleciała na paszport australijski, bo teraz mi się przypomniało, że nieźle płaciła za dostanie wizy ukraińskiej na mecz do Lwowa, podczas gdy my nie mieliśmy z tym problemu. Jej polski paszport był nieważny, nie wsadzili jej do pierdla, ale przy sobie miała oba.
  Profil uzytkownika: konrad_24     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-04-15 18:35
Wjechac do Polski bedac polskim obywatelem to nie problem, nawet bez dokumentow wjedziesz legalnie. Ale zeby opuscic kraj powinno sie moc wylegitymowac polskim, waznym dokumentem uprawniajacym do przekraczania granic, nawet w Schengen. To moze byc paszport albo dowod osobisty, ale musi byc polski i wazny.
  Profil uzytkownika: Viggo     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-04-16 09:15
dziekuje Viggo. tak wlasnie mówia przepisy.

konrad- to chyba musiales leciec jak bylo Euro, bo normalnie to nawet nie ma jak sprawdzac, bo budki sa tylko jak sie jedzie poza schengen.
(latam srednio raz na 2 miesiace)
  Profil uzytkownika: iza     
PaTiŚkA


Wpisów: 696
Od: 2008-04-24
2014-04-24 21:45
czytam i dochodze do wniosku, ze mnie do Polski chyba wpuszcza, ale juz nie wypuszcza?

paszport wazny mam tylko szwedzki, dowodu polskiego nie mam, tylko szwedzkie prawo jazdy. A do ambasady tez nie mam kiedy i jak jechac, zeby nowy polski paszport wyrobic.

Ciekawie bedzie, przy przekraczaniu granicy
  Profil uzytkownika: PaTiŚkA     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-04-25 07:18
"Ciekawie bedzie, przy przekraczaniu granicy "

Jakiej granicy ???

W staniw wojennym, ciagle zyjesz ?

Dla Ciebie, o wiele wazniejsze, jest miec w Polsce Europejska Karte Zdrowia wyrobiona, w Szwecji, w razie jakis klopotow, ze zdrowiem itd

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2014-04-25 08:11
Chcialam wam przypomniec, ze jak sie przylatuje wprost z poza Schengen to zawsze sie trzeba wylegitymowac na granicy, np jadac z Anglii. Przynajmniej w Szwecji zawsze kontroluja.
  Profil uzytkownika: maggie     
Oni


Wpisów: 1
Od: 2014-05-01
2014-05-01 07:24
Mamy z zona i dziećmi mamy dwa obywatelstwa. Nie rozumiem dlaczego stracić NASZE POLSKIE,to w niczym nie przeszkadza.
  Profil uzytkownika: Oni     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2014-05-01 15:41
Ani raz od 5 lat nie mialam kontroli dokumentow na promie.Na lotnisku niestety kontroluja.Ale nikt nie pyta o obywatelstwo.tylko sprawdzaja dane na biletach.
  Profil uzytkownika: renata12     
misiek12


Wpisów: 36
Od: 2014-05-10
2014-09-10 14:49
witam mam pytanko do starania sie o obywatelstwo potrzebuje aktualnego tz waznego paszportu bo minela mi juz jakis rok temu waznosc
  Profil uzytkownika: misiek12     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-09-10 15:03
tu jest napisane
http://www.migrationsverke t.se/Privatpersoner/Bli-svensk-medborgare /Medborgarskap-for-vuxna/Sa-ansoker-du.ht ml
  Profil uzytkownika: iza     
misiek12


Wpisów: 36
Od: 2014-05-10
2014-09-10 16:58
dzieki iza ale niewiem czy musi byc paszport wazny czy tez moze byc po terminie
  Profil uzytkownika: misiek12     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2014-09-10 17:03
om du inte har något hemlandspass ska du bifoga andra identitetsdokument i original från ditt hemland.

= dowód osobisty

niewazny dowod tozsamosci jest niewazny, eller?
chcesz to wyslij, i tak jest niewazny...
  Profil uzytkownika: iza     
Forum -> Życie w Szwecji -> Obywatelstwo
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 8 gości
oraz 1 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony