Odwiedzin 37806729
Dziś 3053
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - ukrainiec powodem -prosze o pomoc

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorukrainiec powodem -prosze o pomoc
sliwa


Wpisów: 94
Od: 2013-09-08
2014-02-24 18:59
ukrainiec(na pobycie turystycznym w szewcji) pozwal mnie z powodztwa cywilnego o odszkodowanie .
By sie bronic przed sadem musialem wziasc adwokata.
Swoja adwokat usluge wycenil na ok.50.000 kr Wiadomo ,ze adwokatow oplaca po sprawie ten co przegral...tylko jak mu ten urainiec zaplaci jak on nawet na bilet do domu nie ma ???Nie powinien on wplacic garanti na poczet ewentualnej przegranej by w ogole se sprawa odbyla???
  Profil uzytkownika: sliwa     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-02-25 11:21
To chyba nie powinno Cie dziwic, ze w Szwecji nie ma obowiazku wplacenia przez powoda jakiejs kwoty na wypadek gdyby sad nie przychylil sie do jego pozwu bo i w Polsce nie ma takiego obowiazku.
Jak chodzi o koszty adwokackie to sad nie zasadzi Ci ich zwrotu jesli to odszkodowanie o ktore on wnosi nie jest wyzsze niz polowa prisbasbeloppet, tzn 22 200 kr.
Jezeli masz ubezpieczenie np mieszkania to prawdopodobnie masz prawo do Rättskydd i nie musisz placic kosztow adwokackich
a jak go nie masz to powinienes sprawdzic czy masz prawo do otrzymania Rättshjälp bo jesli tak to za koszty do 50 000 kr zaplacisz tylko oplate w wysokosci 2%.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-02-25 13:04
Ale jezeli zachodzi taka sytuacja, ze powod jest cudzoziemcem, ktory nie jest tu rezydentem a chce pozwac szwedzkiego obywatela lub jego rezydenta to na zadanie pozwanego musi zabezpieczyc koszty procesowe do ktorych zaplacenia moze byc zobowiazany.
" Om en utländsk medborgare som inte har hemvist här i landet (...) vill väcka talan vid svensk domstol mot en svensk medborgare, mot någon som har hemvist i Sverige (..) skall på svarandens yrkande käranden ställa säkerhet för de rättegångskostnader som han genom lagakraftägande avgörande i målet kan bli skyldig att betala. "
https://lagen.nu/1980:307
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
sliwa


Wpisów: 94
Od: 2013-09-08
2014-02-25 14:26
Ola...dziekuje stokrotnie.Zastanawiam sie tylko czy rownolegle do podanych przez Ciebie przepisow Szwecja nie ma podpisanego z Ukraina jakiegos traktatu w tej kwestii....Polska ma.W Polsce Ukrainiec bedac powodem nie musi wplacac garanti.Gwarantuje mu wlasnie to umowa miedzy Ukraina a Polska.
  Profil uzytkownika: sliwa     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-02-25 15:47
Nie znam tej umowy miedzy Polska i Ukraina na mocy ktorej w stosunku do Ukraicow art 1119 kpc nie ma zastosowania.
Niestety nie wiem czy pomiedzy Szwecja i Polska zostala zawarta umowa, ktora wylacza przepisy prawa do ktorego podalm Ci link ale to nie znaczy, ze takiej umowy nie ma. Trzeba jej szukac a ja na to teraz nie mam czasu ale jak bede miala to poszukam.
A tak na marginesie napisze, ze dodatkowa trudnoscia w znalezieniu wlasciwych przepisow jest to, ze nie napisales o jakie odszkodowanie tu chodzi i w jakiej ona
jest wysokosci.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-02-25 15:55
powiedz adwokatowi to co tu piszesz ,bo to sa w koncu jego pieniadze tez,indianin ?naogladal sie amerykanskich filmow i mysli ze to tak samo
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-02-25 15:59
z tym wycenianiem przez adwokatow to przemysl dokladnie,jesli mieszkasz w sztokholmie to daj znac dam tobie dobrego adwokata,szwed mowiacy po polsku,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-02-25 18:33
Sliwa,
a w ogole to Ty sobie tylko tak gdybasz czy dostales juz w tej sprawie odszkodowania wezwanie do sadu?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
sliwa


Wpisów: 94
Od: 2013-09-08
2014-02-26 07:41
przepraszam za chwilowa absencje w temacie.Wezwanie juz dostalem.Adwokat powiedzial mi ze jesli Szwecja nie ma odrebnej umowy z Ukraina w tym przedmiocie (mial sprawdzic) to zanim cokolwiek ruszy, zarzada od powoda gwaranti.Jesli nie wplaci -sprawa idzie ad acta.
serdecznie dziekuje za pomoc.O finale napisze.moze sie komus w przyszlosci przyda takie info.
Ola w wolnym czasie dam Ci linka do umowy miedzy Polska a Ukraina w przedmiocie pomocy prawnej.
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: sliwa     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-02-26 10:39
Pytalam Cie czy juz dostales wezwanie do sadu bo jezeli tak to mialam Ci poradzic, zebys na podstawie tego przepisu, ktory Ci podalam zadal, zeby powod zlozyl kaucje na zabezpieczenie kosztow procesu bo Ty nie musisz wiedziec czy Szwecja ma umowe z Ukraina, ktora wylacza jego zastosowanie ale skoro masz adwokata to do niego nalezy, zeby to sprawdzic.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2014-02-26 10:58
Zastanawiam sie dlaczego musisz placic tak duzo adwokatowi.
Czy jestes pewny, ze nie masz prawa ani do rättsskydd ani rättshjälp?
Jezeli nie wiesz co to jest to zapytaj o to swojego adwokata a jezeli znasz szwedzki to mozesz o tym przeczytac w internecie np tutaj:

http://www.eclaw.se/rattsh jalp-rattsskydd
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
sliwa


Wpisów: 94
Od: 2013-09-08
2014-03-09 18:40
http://www.kosylo.com/pl/d ogovir_ua_pl.html art43
Szwecja ma cos podobnego ale za cholere nie moge znalezc podstawy prawnej.Tak czy siak wyglada na to ze z panem ukraincem jednak spotkam sie w sadzie.
  Profil uzytkownika: sliwa     
Forum -> Życie w Szwecji -> ukrainiec powodem -prosze o pomoc
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 31 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony