Odwiedzin 37783193
Dziś 3516
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Rejestracja Forsakringskassan

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorRejestracja Forsakringskassan
wolfova
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2014-02-05
2014-02-07 13:02
Wypełniam papiery rejestracyjne w Forsakringskassan i mam wątpliwości co właściwie pisać. Od początku:

Pracuję tutaj od 4 miesięcy,wcześniej będąc w Polsce założyłam firmę,która nadal istnieje,więc nadal jestem ubezpieczona i firma nadal przynosi dochody, z tym że,odkąd przyjechałam do Szwecji - interes przejęła mama - w rzeczywistości i upraszczając - wszystko jest na mnie,ona się firmą opiekuje i co za tym idzie miesięczne dochody przejmuje ona.

Moje pytanie,wiecie może jak wypełnić ten wniosek?i co za tym idzie? Chodzi mi o pytania odnośnie poprzedniej pracy i ubezpieczenia. Czy jeśli nadal jestem ubezpieczona w Pl to wyklucza to moje ubezpieczenie tutaj ? Firma nadal przynosi zyski,tyle że ja już z niej "nie korzystam". Jak to ogarnąć?

Może zaśmiecam- ale jestem naiwna,nic nie wiedząca w tym temacie i lekko zmartwiona jak to wypełnić. Za wszelkie podpowiedzi - ogromne dzięki!
  Profil uzytkownika: wolfova     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2014-02-07 14:59
"Firma nadal przynosi zyski,tyle że ja już z niej "nie korzystam"."

Zwroc uwage, iz po 183 dniach tutaj obejmie Cie szwedzki system podatkowy, ale to nie na temat.

Wpisz normalnie dane ubezpieczenia, ktore posiadasz, czyli nr NKP polskiego ZUS-u
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
wolfova
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2014-02-05
2014-02-07 19:27
Nie mam o tym zielonego pojęcia szczerze mówiąc…i jeśli juz przy tym temacie jesteśmy…to jak to wygląda? jest coś takiego jak uniknięcie podwójnego opadtkowania,prawda?

Nie znoszę takich tematów,a tutaj w Szwecji to dla mnie jakaś czarna magia a ja czuję się jak x lat temu w liceum na lekcji matematyki

Dziękuję za wyrozumiałość i proszę o podpowiedzi co zrobić..
  Profil uzytkownika: wolfova     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-02-07 21:17
Nie mozesz podlegac pod system zabezpieczenia spolecznego w 2 krajach jednoczesnie.
Poszukaj w necie dokumentu
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 883/2004
z dnia 29 kwietnia 2004 r.
w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego

Ja go mam jesli nie znajdziesz to napisz mi maila to ci przysle.

Wg tego dokumentu nie mozesz byc ubezpieczona w dwuch krajach jednoczesnie. Mozesz zarejestrowac sie w FK a potem pobrac od nich taki dokument on sie chyba nazywa A1 potwierdzajacy ze jestes tu ubezpieczona. Ten dokument zanosisz do polskiego ZUS i wtedy nie bedziesz musiala w PL placic ZUSu. Firme mozesz nadal miec w Polsce ale wtedy dochodzi problem podatkow.

Jesli chodzi opodatki to musisz sobie poczytac ale z tego co pamietam wszystko bylo zalezne od tego jaka dzialalnosc masz w PL i gdzie jest twoje miejsce zamieszkana i *osrodek interesow zyciowych.
Poszukaj w necie dokumentu

Dziennik ustaw RP nr 26, warszawa 17 luty 2006

Ten dokument tez mam. Interesowalam sie tym 2 lata temu jak moj maz chcial zalozyc w PL dzialalnosc ...potem plany sie zmienily i dzialalnosci nie zalozyl wiec nie powiem ci dokladnie jak to zalatwic w praktyce.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
wolfova
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2014-02-05
2014-02-10 22:47
Co robić..?
Logicznie - w 2 krajach nie można i nie warto być ubezpieczonym.
Skoro teraz Forsakringskassen ma polską obsługę to liczyć na pomoc z ich strony czy samemu szukać jeszcze informacji na ten temat?
Zastanawia mnie jeszcze rozmowa z księgową,choć z drugiej strony domyślam się że kobieta nie będzie miała pojęcia …
  Profil uzytkownika: wolfova     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2014-02-11 16:52
"Sytuacja osób prowadzących działalność na własny rachunek w Polsce i jednocześnie podejmujących zatrudnienie w innym państwie członkowskim."
Ustawodawstwo właściwe w zakresie zabezpieczenia społecznego dla tej grupy osób określa obecnie art. 13 ust. 3 rozporządzenia nr 883/2004.
Zgodnie z powoływanym przepisem osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i prowadzi działalność na własny rachunek w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa, w którym wykonuje swą pracę najemną.
Osoby takie opłacają składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do systemu państwa wykonywania pracy najemnej, mimo że w dalszym ciągu prowadzą działalność na własny rachunek na terytorium Polski. Jednocześnie z uwagi na fakt nieopłacania przez te osoby składek do polskiego systemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest zobowiązany do przyznawania im żadnych świadczeń pieniężnych, natomiast ewentualne świadczenia zdrowotne są im w Polsce udzielane, ale wyłącznie na koszt instytucji miejsca wykonywania pracy najemnej.
Ocena każdego przypadku wyłączenia pracownika/osoby prowadzącej działalność na własny rachunek z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych powinna być dokonywana indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności istotnych dla danej sprawy.

Czytaj więcej na Infor.pl: http://ksiegowosc.infor.pl /podatki/pit/pit/dochody-zagraniczne/2995 24,Ubezpieczenie-za-granica-dzialalnosc-w -Polsce.html#ixzz2t1s3U3oO
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2014-02-11 16:57
Co robic? Ubezpieczyc sie tutaj.

Potem uporzadkowac sprawy z firma w Polsce - w tym pomoze Ci ksiegowa; ZUS i Urzad Skarbowy.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
wolfova
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2014-02-05
2014-02-11 21:23
Czyli co właściwie wpisać w tym formularzu rejestracyjnym gdy pada pytanie o koniec ubezpieczenia czy wypłatę?

Moja firma to mini-firma, jednoosobowa,nikogo nie zatrudniam a działalnośc to wynajem placu parkingowego..

Ostatnie czego bym chciała to żeby ta działaność zaszkodziła i w jakiś sposób tutaj a skoro mieszkam w Szwecji to wolałabym być ubezpieczona tutaj niż w Polsce. Skąd wziąć taki papier o zaprzestaniu płacenia ZUS w Polsce i rozpoczęcia tutaj?

Ah..dziękuję za odpowiedzi, to wszystko jest bardzo frustrujące i pogmatwane
  Profil uzytkownika: wolfova     
wolfova
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2014-02-05
2014-02-15 01:27
halo halo??
  Profil uzytkownika: wolfova     
ag_b13


Wpisów: 530
Od: 2012-12-18
2014-02-16 22:48
a moze poprostu zadzwon do FK i zapytaj czy w ogole potrzebujesz jakikolwiek dokument potwierdzajacy to ze juz nie placisz nic w PL.
  Profil uzytkownika: ag_b13     
wolfova
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2014-02-05
2014-02-16 22:54
ag_b 13,
Chyba tak zrobię, te wszystkie urzędowe sprawy strasznie mnie stesują a nie mam pojęcia jak to rozwiązać. Księgowa mówi,że muszę mieć jakiś papier z Szwecji i wtedy wybrać kraj w którym będę ubezpieczona i płaciła podatki - Szwecja..ale ja dopiero jestem przy wypełnianiu tego przeklętego formularza rejestracji. Gdy już to zrobię - czekać na ich odzew, na co właściwie czekam? czy istnieje opcja że wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie?

To jak "Naiwne pytania" Dżemu a ja z wiedzą zerową niczym 15 latka w Nowym Yorku
  Profil uzytkownika: wolfova     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2014-02-17 16:37
"Księgowa mówi,że muszę mieć jakiś papier z Szwecji"

Dokladnie. Zarejestruj sie tutaj, a potem zaprzestaniesz placenia skladek w Polsce.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
kkk90


Wpisów: 9
Od: 2014-06-30
2014-07-17 17:12
Witam
Mam pytanie dotyczące rejestracji w Forsakringskassan
mianowicie czy jeśli przy wypełnianiu wniosku zaznaczyłam w podpunkcie 3.is your purpose for being in sweden to study? NO.
A planuje od września kiedy skończy mi się umowa o pracę iść do SFI ubezpieczenie nie będzie obowiązywać? Proszę o odpowiedź!
  Profil uzytkownika: kkk90     
Forum -> Życie w Szwecji -> Rejestracja Forsakringskassan
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 14 gości
oraz 2 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony