Odwiedzin 37779654
Dziś 3702
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Darowizna w rodzinie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorDarowizna w rodzinie
tiamat


Wpisów: 36
Od: 2014-01-18
2014-01-20 18:59


Czy mogę przelewać z mojego szwedzkiego konta legalnie zarobione w Szwecji pieniądze (umowa o pracę)
na szwedzkie konto żony (nie pracuje)?
[oboje rezydenci w Szwecji]

Jako... darowizna.


Czy grozi za to jakiś podatek?
  Profil uzytkownika: tiamat     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2014-01-20 19:16
Oczywiscie ze mozesz ile chcesz. Zona moze nie pracuje ale placi co miesiac rachunki wiec przelewaz na jej konto pieniadze. Nie maz sie co obawiac. Ona moze te pieniadze tez oszczedzac albo przelewac dalej do innego banku na inne konto.
  Profil uzytkownika: Vendela     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2014-01-20 19:31
darowizna bez podatku
  Profil uzytkownika: darsim     
tiamat


Wpisów: 36
Od: 2014-01-18
2014-01-20 19:39
A dotyczy to też sytuacji gdybym dostał pieniądze od rodziny z Polski?

Typu przelew pomiędzy polskimi kontami od rodziny
  Profil uzytkownika: tiamat     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2014-01-20 20:11
Tiamat, ja widze to tak. Albo ty jestes glupi jak but (w co watpie) , albo niezly kombinator z ciebie (to predzej).

Co ty za pytania stawiasz? "Czy moge zonie przelac pieniadze?" Nie kurwa, fakture za sprzatanie, gotowanie, pranie i spelnianie obowiazkow malzenskich musi wystawic. Nie badz smieszny. Konia to obchodzi czy przelewasz jej, czy prostytutce. Twoja kasa – twoj biznes.
  Profil uzytkownika: Viggo     
tiamat


Wpisów: 36
Od: 2014-01-18
2014-01-20 20:18
Pytania te, a szczególnie o darowizny w rodzinie,
te transgraniczne mają głębszy sens w odniesieniu do kwestii poruszonej w wątku z wczoraj
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=45572
a konkretnie chodzi o podatki od odsetek kapitałowych.
Ciekawe czy zgadniesz jaki to może mieć związek...
  Profil uzytkownika: tiamat     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2014-01-21 14:22
tak probuj moze nie w temacie ,ale czemu nie napisza ci co mieli samochody na polskich rejstracjach i firmy tutaj .Moze napisze ktos z was ile dostaliscie do zaplaty?
  Profil uzytkownika: kratka     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2014-01-21 17:20
Z ta darowizna to jest roznie, szczegolnie jezeli chodzi o przelewy bankowe miedzy Polska a Szwecja.
Podarowalam mojemu dziecku pewna sume pieniedzy, wplacajac na konto dziecka w Szwecji.
Bank powiadomil Skatteverket pod koniec roku, bo maja obowiazek powiadamiania ile masz na koncie i ile podatku zaplaciles od pobranych procentow, a Skatteverket takze fiskusa w Polsce, bo dziecko tymczasowo tam pracuje.
Polski fiskus domagal sie podatku, bo sume te doliczyl do dochodow i nie bylo "zmiluj sie" i ze "w Szwecji podatku od darowizny" sie nie placi.

Wydaje mi sie, ze kontakty bankow, urzadow podatkowych i instytucji ubezpieczeniowych sa teraz bardzo scisle.
  Profil uzytkownika: violina     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2014-01-21 17:27
upps ...dopiero teraz zauwazylam , ze to chodzi o konta szwedzkie, wiec bez podatku. Ale ktos tu zapytal tez o konta polskie, wiec pewnie
to spowodowalo moje pomieszanie z poplataniem
  Profil uzytkownika: violina     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2014-01-21 17:42
Co to , za pytanie wogole ?

Jezeli czegos, chcesz unikanac(spalata dlugu it) tyum sposobem, to hehehe daj sobie spokoj...

a, jak sam nie umiesz oplacic rachunkow, albo zona ma to pod kontrola, to smialo...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
tiamat


Wpisów: 36
Od: 2014-01-18
2014-01-21 18:02
Polski fiskus domagal sie podatku, bo sume te doliczyl do dochodow i nie bylo "zmiluj sie" i ze "w Szwecji podatku od darowizny" sie nie placi.
-------------

W Polsce też się nie płaci!

Ani grosza, więc nie wiem skąd takie nieporozumienie?
  Profil uzytkownika: tiamat     
Nikoś


Wpisów: 325
Od: 2012-01-29
2014-01-21 21:43
"Z ta darowizna to jest roznie, szczegolnie jezeli chodzi o przelewy bankowe miedzy Polska a Szwecja.
Podarowalam mojemu dziecku pewna sume pieniedzy, wplacajac na konto dziecka w Szwecji.
Bank powiadomil Skatteverket pod koniec roku, bo maja obowiazek powiadamiania ile masz na koncie i ile podatku zaplaciles od pobranych procentow, a Skatteverket takze fiskusa w Polsce, bo dziecko tymczasowo tam pracuje.
Polski fiskus domagal sie podatku, bo sume te doliczyl do dochodow i nie bylo "zmiluj sie" i ze "w Szwecji podatku od darowizny" sie nie placi."

cos to pachnie bajkopisarstwem..

przeciez w Polsce tez jest darowizna za darmo
tylko jesli dajesz wiecej niz okolo 10tys zlo przez 5 lat najblizszej rodzinie to musisz to zglosic..ale pdoatku nie ma nic..nawet jak dasz komus grube miliony
  Profil uzytkownika: Nikoś     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2014-01-21 22:35
Nie zadne nieporozumienie i zadne bajkopisarstwo bo byly to tranzakcje miedzynarodowe, no i troche wiecej niz 10 tys zl.
Byc moze darowizna w Polsce miedzy Polakami nie jest opodatkowana, ale nie wiecie jak to jest z obywatelami innych krajow, ktorzy mieszkaja i pracuja w Polsce. Dotyczylo to roku 2009 i moze jeszcze te przepisy o darowniznach w Polsce (dla cudzoziemcow) nie weszly w zycie.
Nie wiem w kazdym razie panie z fiskusa wezwaly dzieciaka na rozmowe i koniecznie chcialy te pieniazki opodatkowac mowiac, ze wykreca sie od placenia podatku.
  Profil uzytkownika: violina     
tiamat


Wpisów: 36
Od: 2014-01-18
2014-01-21 22:50
"Podarowalam mojemu dziecku pewna sume pieniedzy"

A jaki to ma związek, że rodzina żyje za granicą?
Jeśli w obu państwach w najbliżeszej rodzinie (I grupa)nie ma żadnego podatku od darowizny lub spadku.

Może cię po prostu wprowadzili w błąd i zapłaciłaś pomimo, że wcale nie było takiego obowiązku.

Nie znam detali nie wnikam.
  Profil uzytkownika: tiamat     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2014-01-21 23:00
Niestety, tak bylo Jakie byly podstawy fiskusa w Polsce, trudno jest mi dzisiaj powiedziec
Dziwne bylo tez, to ze przelew byl dokonany w Szwecji i na szwedzkie konto, wiec po co fiskus w Polsce wtracal sie w tranzakcje w innym kraju
Nie jestesmy obywaletami polskimi, a moje dziecko nigdy nim nie bylo.
Stanelo na tym , ze dzieciak poprosil, zeby na jego konto pieniedzy nie przelewac w przyszlosci, chociaz byl to prezent urodzinowy, czyli darowizna innymi slowy.
  Profil uzytkownika: violina     
Nikoś


Wpisów: 325
Od: 2012-01-29
2014-01-21 23:23
@violina

dziwne...a czemu szwedzki fiskus wyslal informacje do Polskiego fiskusa na temat przelewu miedzy dwoma obywatelami szwedzkimi dokonanymi na terenie szwecji?

i jakim cudem obywatel szwedzki mieszkajacy w Polsce ma placic podatek od darowizny dokonanej na terenie Szwecji...dziwne
  Profil uzytkownika: Nikoś     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2014-01-21 23:32
Nam tez to wydawalo sie dziwne
Moze ktos u fiskusa, chcial "wydoic" troche pieniedzy z "durnych cudzoziemcow". Nie wiedzielismy o tym, ze w Polsce nie placi sie podatku z darowizny.
Teraz wiem, dzieki waszym komentarzom i jutro dzieciakowi powiem.
  Profil uzytkownika: violina     
tiamat


Wpisów: 36
Od: 2014-01-18
2014-01-22 18:02
"Nie wiedzielismy o tym, ze w Polsce nie placi sie podatku z darowizny."

Nie płaci się, ale...
pod warunkiem, że darowiznę zgłosi się do US.
Jest na to 6 miesięcy.

W przeciwnym wypadku płaci się!
  Profil uzytkownika: tiamat     
Forum -> Życie w Szwecji -> Darowizna w rodzinie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 10 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony