Odwiedzin 37795274
Dziś 2309
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Szwecja upada - nie wedlug szwedzkich statystyk!

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwecja upada - nie wedlug szwedzkich statystyk!
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 01:06
Mozna zaobserwowac spora rozbierznosc. Ale co tam, oni sa dumni z dokonan.
Warto pamietac iz historia uczy iz zadne mocasrwt, zadna wysoka kultura nie trwa wiecznie. Jest kilka procesow, a koncowy to dekadencja i konsumpcja.
Szwecja jest wlasnie w okresie konsumpcji, ktora i tak sie konczy bo coraz mniej zostalo. Zadluzenie prywatne podchodzi pod sufit. To tylko iluzja.

Dekadencja Szwecji jest ogromna. Liczy sie trend, a ten jest w dol i to bardzo szybko.
Nie ma co porownywac Szwecji do Norwegii, gdzie wielu bardzo zdolnych ludzi emigruje take z Polski, fachowcow. Oni sobie poradz, takze pracowita i homogeniczna Finlandia.
Islandia - piekny kraj z glownymi mniejszosciami w postaci pracowitych Polakow i Litwinow.
A Szwecja?

Szwedzi ledwo co umieja czytac, lizyc nie potrafia nawet inzynierowie - cos o tym wiem bo na matmie sie znam. Wiec, jaki los? Ucieczka z Tytanika.

Szwedzi mog tworzyc iluzje w swoich rankingach, ale ten brud, syf, niekulturalna mlodziez tego nie da sie nie zauwazyc.

Wkrotce mlode oglupione i tepe pokolenie bedzie decydowac o gspodarce. haha zycze powodzenia.

Z takiej niemieckiej szkoly przy sladowym bezrobociu - tylko we wschodnich niemczech wlasciwie - to ci wiesniacy dawno by wylecieli.
Ostatnio rozmawialem z dobrym znajomym Niemcem. Powiedzialem mu iz chyba kupie jakis nieduzy domek w Szwecji. On powiedzial, tak ladny kraj tylko strasznie zaklamany no balby sie ze dzieci tabliczki mnozenia by nie znaly. Tak sie smialismy ze Szwedow.

Ogolnie mowil kolega Niemiec iz Europa sie zmienia wkrotce Estonia, Polska czy Czechy beda bogatsze niz Portugalia moze Hiszpania. I tak jest. Polska miala 24 lata nieprzewanego wzrostu, a wedlug danych ekonomia znowu powarca do szybkiego wzrostu juz w tym kwartale.

A Szwecja? Syria i jej ludnosc do Szwecji - naprawde tylko czekac az sobie poziom Afrykanski nauki zafunduja.

Ja uwazam, iz w wielu krajach dojdzie do Implozji i wielkiego kryzysu. Szwecja bedzie tutaj przodowac w nieuctwie, niedoksztalceniu, zamieszkach, konflikcie kulturowym , socjalizme zabijajac firmy.

Teraz niemiecki dryl wynosi to panstwo wysoko. Odbudowuja sie po zniszczeniach, ich gospodarka koolonizuje Polske. Islandia czy Finlandia bez takiego zadufania w sobie zajda o wiele dalej niz zklamana Szwecja.

Szwecja mogla sie wzbogacic na kryminalnym obrocie z Nazistami gazem do obozow, ruda, oni handlowali nawet z komunistami i bolszewikami dla pieniedzy.
Teraz ten caly Szwedzki system wali nam sie na oczach. Gdy peknie banka na nieruchomosciach bedzie gorzej niz w Irlandii, a to sie zbliza, wieksze konflikty etniczne.
Glupia, zdegenererowana mlodziez.

Troche nieskaldnie pisze bo pozno jest.
Warto jednak zapamietac lekcje ze Szwecji - nie po to aby sie wysmiewac z ich wiesniackiego stylu bycia i zniszczenia wlasnego panstwa. Szwedzi chcieli to pokazac calemu swiatu jacy to oni sa postepowi, najlepsi.
Szwedzi jak widac pasuja do przyszlowia o tym iz najwiekszym Panem jest cham.

Pamietajmy i obserwujmy upadek Szwecji nie po to aby sie tym cieszyc, ale po to aby ustrzec Polske, Czechy, Litwe, Estonie , Finlandie czy Islandie przed takim losem.

Wielu zapewnie sie wysmieje. Ale Szwecja podobnie do USA upada - moliwe iz nawet szybciej. Na razie poziom Szwecji zmierza w kierunku Afrykanskim.

Podpowiem jedno tym , ktorzy mnie wysmieja. Duzo gralem na gieldzie i jedyne co sie liczy to trend. Wiec, Czechy, Estonia czy Polska maja wiadomy trend, takze Niemcy swoja twarda praca. Islandia? Reformy, oczyszczenie panstwa.

Szwecja zachowuje sie w mysl bolszewickiej zasady. Znalesc winnych - wrogow politycznej poprawnosci i ich upokarzac, niszczyc, a ze gospodarka straci? Lepiej zieci uczyc pogardy dla porzadku, prawa, tradycji.....przeciez zwiazki zawodowe stworza swietlana p przyszlosc.

Ja do Szwecji mam stosunek pozytywny, gdyz lubie Szwedow, jednak ich wlasne zaklamanie jest ich najwiekszym wrogiem ...nie kulacy, nie jacys wrogowie systemu. I tyle...a tymczasem dosc tanie domy w pieknej Islandii mozna kupic. I na Islandii nie ma tego sydu, brudu, braku kultury, nieuctwa. Ludzie tez jacys tacy mniej zadufani, szczerzy.

Finlandia - takze sympatyczny kraj. I na Polakow patrza lepiej niz Szwedzi.
Ale to sie zmieni, wkrotce to Szwecja bedzie Rumunia Europy...beda wskazywac brudne, niedomyte dzieci - i mowic patrz Szwed. Tak bedzie - musza Szwedzi tylko kilka milionow Rumunow przyjac spod opresji Rumunii ratujac
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 01:21
Polska czccionka my wysiadla i strasznie nieskladnie napisalem post, niemniej Szwedzi to Indianie Europy na wlasne zyczenie.

Zycze powodzenia Polakom - kazde panstwo ma swoje wzloty i upadki. Dobrze i przynajmniej Europa centralna w tym Polsk powoli pnie sie w gore. Ostatnio wielu Niemcow zauwazylem z respektem wyraza sie o polskich firmach i pracownikach.

A Szwecja, coz...za jakis czas bezrobocie wsrod mlodziezy w Szwecji sigenie 50%.....zobaczycie sami. I wtedy sie zacznie.



Oczywiscie kos napisze iz bezrobocie wsrod mlodych to 25%...a ja sie zapytam czy aby ta liczba jest prawdziwa?
Tutaj scenariusz Grecki/Hiszpanski sie szykuje. Peknie banka na nieruchmosciach, ponad 50% bedzie bez pracy.

  Profil uzytkownika: Lucifer     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 10:37
fakt
chodzi o trend a ten jest od lat w dol

tabliczki mnozenia mlodziez w Szwecji sie nie uczy i nie zna to tez fakt

wszedzie widac brak organizacji

burdel ktory pochlania ogromne pieniadze
marnotrastwo bije rekordy
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 10:40
widocznie sie tobie niepowiodlo w tym kraju ,jak tylko tutaj prayjechalem to wlasnie tak bylo wsrod tych polakow co nadal uwazali ze "zwyczajna ,salceson,pierogi"to najlepsze jedzenie na swiecie i szwedzi jak sie nie naucza jesc tego to zejda na psy ,i po tylu latach nadal spotyka sie polakow co tak mysla,ty jestes z tej nowej generacji (widocznie ?????) twoje niepowodzenie swiatczy o twoich wpisach
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 10:47

Ogolnie mowil kolega Niemiec iz Europa sie zmienia wkrotce Estonia, Polska czy Czechy beda bogatsze niz Portugalia moze Hiszpania. I tak jest. Polska miala 24 lata nieprzewanego wzrostu, a wedlug danych ekonomia znowu powarca do szybkiego wzrostu juz w tym kwartale.
zapomniales dodac ze to socjala EU robi ze polska gospodarka kwitnie,tam predzej bedzie jak w grecji ,jak upier..a im te 100mld kr na rok (bo ukraina bedzie potrzebowac,to twoje i cwaniactwo zginie z tego forum,jestem 150% pewien
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 10:54
Oczywiscie kos napisze iz bezrobocie wsrod mlodych to 25%...a ja sie zapytam czy aby ta liczba jest prawdziwa?
Tutaj scenariusz Grecki/Hiszpanski sie szykuje. Peknie banka na nieruchmosciach, ponad 50% bedzie bez pracy. juz wczesniej napisalem ile bezrobocie wynosi w szwecji,,,,,jesli czytasz A Bladet tak jak i darsin to tylko pogratulowac,co innego beda pisac jak S wygraja wybory w 2014
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 11:04
Ale to sie zmieni, wkrotce to Szwecja bedzie Rumunia Europy...beda wskazywac brudne, niedomyte dzieci - i mowic patrz Szwed. Tak bedzie - musza Szwedzi tylko kilka milionow Rumunow przyjac spod opresji Rumunii ratujac


ty chyba jestes z tych niedorobionych
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 11:10
Islandia - piekny kraj z glownymi mniejszosciami w postaci pracowitych Polakow i Litwinow.
A Szwecja?

byles w islandiii??????? ja bylem 2 razy nigdy w zyciu ,nigdy nie widzialem tak zimnych i glupich ludzi,,,,,,,widac od razu jak tylko wysiadzie sie w keflavik ze sa odizolowani od swiata.nie wiesz to niepisz .napewno ten sam niemiec tobie to powiedzial????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2013-12-08 11:12
Stereotypy...NIENAWIDZĘ!!!
Jakoś ta zakłamana Szwecja działa od dziesięcioleci bardzo dobrze, system szanuje ludzi , płace sa przyzwoite a młodzież jest OK, Szwedzi są OK, nie spotkało mnie tu nic zlego , może poza jednym Szwedem ale to incydent był.

A nasza Polska??? nędzne zarobki, brak pracy, wyzysk, brak perspektyw ...tak to wygląda niestety.

Zawsze powtarzam: Polak ma często piękny dom z jeszcze piękniejszym ogrodzeniem i autem + długi i debet na koncie.... Szwed zwykły domek, dobrze wyposażony, przyzwoite auto + konkretną kwotę na koncie i wczasy zagraniczne 2 razy w roku...
  Profil uzytkownika: querc     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 11:14
Jakoś ta zakłamana Szwecja działa od dziesięcioleci bardzo dobrze, system szanuje ludzi , płace sa przyzwoite"

dziala dziala tylko coraz gorzej i gorzej
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 11:16
mlodziez szwedzka nie uczy sie sprzatac w domu

zarasta brudem
jak ich nie bedzie stac na polskie sprzataczki

to na tyfus zaczna wymierac
  Profil uzytkownika: darsim     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2013-12-08 11:23
chyba widzę innych Szwedów, sa czyści zadbani, chodzą na siłownię, basen, biegają, dziewczyny są ładne i szczupłe...znów STEREOTYPY?
  Profil uzytkownika: querc     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 11:25
a byles u nich w domu?
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 11:27
darsin daj sobie siana …..bo robisz sie pajacem
  Profil uzytkownika: black sabbath     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2013-12-08 11:32
Cholera...byłem w niejednym, jestem nawet w tej chwili, jest czysto, miło i przytulnie...Co jest z Wami? Domyślam się ,że większość z krytykujących żyje tu w tym kraju i spieprzyła z PL a teraz wciąż narzekacie...może trzeba popatrzeć wpierw na siebie?? Np. Darsim: segregujesz WSZYSTKIE śmieci tak jak Szwedzi ?? Powiedz szczerze ...
  Profil uzytkownika: querc     
Gryficzanin


Wpisów: 65
Od: 2013-08-07
2013-12-08 11:33
Darsim ma racje to są brudasy do potęgi widzę po swoich klientach lepiej obejść coś co leży na podłodze jak podnieść
  Profil uzytkownika: Gryficzanin     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 11:33
jeszcze tak bardzo na glowe nie upadlem
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 11:37
o nastepny pajac…S nie jest krajem idealnym ale 1000% czystszym niz polacy (nie mowiac o tych co sie widzi na miescie,,,)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 11:39
czasami jednak uwarzam ze upadles???i to zdrowo
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Gryficzanin


Wpisów: 65
Od: 2013-08-07
2013-12-08 11:40
Jestem pajac? to chyba już należe do twojego cyrku
  Profil uzytkownika: Gryficzanin     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 12:10
Szwedzi jak napisaem zrobili majtek na handlu z Nazistami, dodatkowo ostatnio ywszla ksiazka ktora opisuje ich wzbogacenie na rewolucji bolszewickiej.

Wielu ludziom wydaje sie iz Slonce caly czas swieci , a to nieprawda. Po jakims czasie zachodzi.

Szwecja podobnie do USa obserwuje zalamanie tych cech Narodu jakie doprowadzily ja wyzej niz inne kraje. Zyjecie w iluzji, brak drylu i podstawowej edukacji, zadluzenie siegajace sufitu, czy to iz bezrobocie wsrod mlodziezy to 25%...a jakie realnie...jakie bedzie gdy liczba zbawcow z Syrii powiekszy sie, zapewne juz wkrotce miliony Cyganow rusza w poszukiwaniu nowego domu od 1 Stycznia. Wiem iz Wielk Brytania zablokuje ich naplyw, ale Szwecja moze podbnie do Syrii przyjmie na utrzymanie?

Tylko czekac az Szwecja bedzie miala bezrobocie na poziomie Hiszpanii czy Grecji wsrod mlodziezy. Bo z edukacja mysle iz niedlugo bedzie gorzej niz na poludniu Europy gdzie ludzie sa jacy sa.

A co do ISlandii, mowisz zimni ludzie itd...co kto lubi to mroczny kraj, ale tez piekny i Wy w Szwecji mozecie sobie kupowac kosmicznie drogie nieruchomosci, a oi maja taniej. Ja lubie Islandie, nie wiem moze dlatego iz ich gaz nie zabijal Polakow w obozach?
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 12:15
Na Islandii otatnio rzad ostatnio pomogl obywatelom w splacaniu kredytow. Ogolnie takie Czechy zawsze nalezaly do najbardzej zaawansowanych panstw Europy. Nie ma zadnych szans aby Czechy na dluzsza mete byly biedniejsze od Szwecji. Podobnie Niemcy. Zobacz sobie jaki oni maja dryl w szkolach i na kursach, ostatnio pracowalem w Niemieckiej firmie. I bardzo sobie to chwale.

A dryl musi byc, nie moze byc jak w Szwecji ze glupim dzieciakom wszystko wolno. Aby do czego dojsc trzeba wysilku. Szwecja poziomem edukacji i przyszlosciowo zmierza w kierunku Meksyku, tylko czekac na poziom Afrykanski. To jest trend, to sa fakty.

Spokojnie, przeciez banka na nieruchomosciach w Szwecji nigdy nie peknie....zaraz gdzie to ja ostatnio slyszalem?
  Profil uzytkownika: Lucifer     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-12-08 12:20
O upadku Szwecji to ja slysze juz od piecdziesieciu lat (albo i dluzej) a tymczasem zyje mi sie tu dobrze, zeby nie powiedziec doskonale. O Szwedach mozna wiele powiedziec, ale nie mozna odmowic im faktu iz cokolwiek roba to robia to dobrze. Nie ma znaczenia czy chodzi o sport, muzyke, elektronike, przemysl czy nauke. Pod kazdym wzgledem ten malenki kraj jest wiodacy w swiecie. Jestem zupelnie spokojny o przyszlosc moich wnukow w tym kraju. Jednego tylko w zyciu zaluje: wyjechalem z PL w roku 1966 majac dwadziescia lat. Szkoda, ze nie zrobilem tego wczesniej. I wlasnie do Szwecji. Po dziesiecioleciach okazalo sie, ze to byl trafny wybor, ktorego do dzis dnia nie zaluje. To co sie dzis dzieje w PL utwierdza mnie w przekonaniu ze mialem 100% racje. Tutaj w Szwecji jest spokoj i da sie dostatnio zyc. A o to wlasnie chodzi tysiacom ludzi, ktorzy staraja sie tutaj osiedlic.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 12:23
nieruchomosciach w Szwecji nigdy nie peknie....zaraz gdzie to ja ostatnio slyszalem?"

szwedzkie firmy budowlanw celowo buduja malo zeby cisnienue na rynku mueszjaniowym bylo wysonie i ceny nie spadly
  Profil uzytkownika: darsim     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 12:36
"nieruchomosciach w Szwecji nigdy nie peknie....zaraz gdzie to ja ostatnio slyszalem?"

szwedzkie firmy budowlanw celowo buduja malo zeby cisnienue na rynku mueszjaniowym bylo wysonie i ceny nie spadly"

Ok, ale Szwedzki uciekaja ze swojego Raju masowo. Dziesiatki tysecy Szwedow zalewaja inne rynki pracy. Wraz z implozja gospoarcza, ten ich sprytny plan sie zalamie. Oczywisce moga na miejsce uciekajacych Szwedow jeszcze kilkaset tysiecy immigrantow z Syrii czy Afganistanu przyjac - najlepiej analfabetow.
Ostatnio nawet Norwegia stwierdzial iz za duzo Szwedow przyjezdza i wyzyskuje Norweski system.

A w Szwecji bezrobocie wsrod mlodziezy jest w trendzie zmierzajacym w Hiszpanii. Gdy nie bedzie kasy na wszelkie szkolenia, zasilki, i inne przedluzanie edukacji po ktorej i tak nie ma pracy zobaczycie prawdziwe liczby bezrobocia wsrod mlodych szwedow rzedu 50%.

I nie mowcie mi, to sie nigdy nie stanie. Stanie sie, im pozniej peknie tym wiekszy bedzie huk.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 12:39
O upadku Szwecji to ja slysze juz od piecdziesieciu lat (albo i dluzej"

szczyt relatywny Szwecja osuagnela w latach 1950 tych

wyrazny spadek widoczny jest od lat 1970 tych

lata 1990 te to riwnia pochyla

ptem byly jeszcze wzloty i upadki

kryzys czeka za drzwuami

spoleczenstwo szwedkue jest bajbardziej zadluzone w europie
bardzuej niz Grecja i Huszpanua

siedzi ba dynamicie
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 12:52
a tymczasem zyje mi sie tu dobrze, zeby nie powiedziec doskonale"

znam takich

dakad ci sie noga nue powinie
stracisz prace albo zachorujesz wtedy sie przekonasz. jak tu sie zyje
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 12:53
nie całkiem tak jest, najbardziej zadłużeni są Duńczycy, Szwedzi bardziej niż Grecy ale trochę mniej niż Hiszpanie
http://www.wne.sggw.pl/cza sopisma/pdf/PEFIM_nr_55_2011_s44.pdf
tabela na str.51
ale to wsumie nie ma większego znaczenia dla kraju jako takiego, ważniejsze jest, że szwedzki dług publiczny jest w sumie niewielki
http://forsal.pl/grafika/7 41251,149791,eurostat_zadluzenie_krajow_u e_w_ii_kwartale_2013_roku.html
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 13:10
ale to wsumie nie ma większego znaczenia dla kraju jako takiego, ważniejsze jest, że szwedzki dług publiczny jest w sumie niewielki"

ma ogromne
Szwedzi przerzucili dlug publiczny na dlugi prywatne
trzeba byc idiota
zeby twierdzic ze to nje ma znaczenia

zadluzenie rosnie caly czas

mimo rekordowego braku mieszkan buduje sue rekordkwo malo
zeby banka rosla
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 13:16
jako idiota zapytam, jak można przerzucic dług publiczny na zadłuzenie prywatne?
  Profil uzytkownika: Badboy     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 13:20
"ale to wsumie nie ma większego znaczenia dla kraju jako takiego, ważniejsze jest, że szwedzki dług publiczny jest w sumie niewielki""

Hiszpania takze miala niewielki dlug publiczny jeszcze nie tak dawno.

USA takze mialo do niedawna niewielki w stosunku do PKB dlug.

Mam wymieniac dalej?
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 13:26
możesz wymieniać, tylko co z tego? wysoki dług publiczny Grecji spowodował, że państwo jst praktycznie bankrutem, nie ma pieniędzy na wypłacanie emerytur, pensji sektora publicznego,na finansowanie slużby zdrowia, szkolnictwa i wypełnianie temu podobnych swoich funkcji, zadłużenie obywatali wnajgorszym wypadku spowoduje, że banki zlicytują ludziom domy czy mieszkania wzięte na kredyt, bardzo przykra sprawa dla jednostek, ale na stan państwa to nie wpłynie
  Profil uzytkownika: Badboy     
nooa


Wpisów: 183
Od: 2005-05-06
2013-12-08 13:33
Troszke jalowa jest ta dyskusja.. Skandynawia to jeden z bezpieczniejszych gospodarczo rejonow gdyz ma strategiczne polozenie w programie HAARP. Jedyne co trzeba zrobic to jeszcze bardziej oglupic szarych obywateli aby nie zastanawiali sie nad pewnymi dzialaniami wojskowymi http://www.youtube.com/wat ch?v=EtW30pt_kYo Jednym ze sposobow na oglupienie jest pakowanie w mozg czlwieka biernej wiedzy, kazdy z nas wie, ze jesli mozg posiada zbyt wiele informacji to przestaje uzywac swojej kreatywnej czesci a co za tym idzie nie jestesmy ciekawi co sie dookola nas dzieje... Od jakiegos czasu Szwedzi postanowili stawiac w szkolach na nauke kreatywnosci a nie bierna wiedze.Czesciej bylo slychac, ze dzieci maja sie uczyc rozwiazywania problemow a co za tym idzie w przyszlosci moze bardziej radzilyby sobie bez opieki "opiekunczego panstwa" Wystarczy wiec wypuscic w mediach raporty o rzekomym niedouczeniu i podniesc koszty zycia abysmy my szaraki wrocili do szeregu i sami blagali o wieksza kontrole ze strony panstwa... Polska to kraj gdzie ludzie, za pare groszy wiecej sami blagaja o kontrole i zapylaja grzecznie na 12 godzin do roboty aby dzieci mogly uczeszczac na dodatkowe lekcje itp.. Dla wielu to glupie teorie konspiracyjne ale jestesmy zbyt mali aby zrozumiec wladcze zapedy Nowego Porzadku Swiata
  Profil uzytkownika: nooa     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 13:34
Lepiej spytaj te tabuny Szwedow ktorzy uciekli z "szwedzkiej wyspy" dlaczego to zrobili. Liczba Szwedow uciekajacych bedzie rosla. Ciekawe dlaczego....

Znam swietnie wyksztalcone osoby, ktore w Europie (Niemcy, Holandia ) bez zadnego problemu mialy dobra prace w sektorze inzyniersko-naukowym. Wrocily do Szwecji i raz bezrobocie, raz jakas nedzna praca.

No tak, i mowia biegle po szwedzku, wielu z nich to Szwedzi.
Zaraz pewnie uslysze iz pewnie na jakims zadupiu, wcale nie ...o rzyt kamieniem od Kopenhagi.

A jeszcze 15 lat temu takiej biedy w Szwecji nie bylo.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-08 13:35
Pozwole sobie na jedno pytanie,Lucifer:

Te Twoje 'jeki' na Szwecje to skad tutaj dochodza :
z Polski,czy ze Szwecji?
  Profil uzytkownika: hester     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 13:35
tak, do tej pory ta dyskusja była jałowa, ty bardzo ją wzbogacileś
  Profil uzytkownika: Badboy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 14:00
Ja o upadku Szwecji czytam na tym forum juz od kilku lat ale jak widze to ludziom zyje sie tu coraz lepiej.

Darsim zarzuca Szwedom, ze nie znaja tabliczki mnozenia a on nawet dodawac i odejmowac nie umie bo napisal do mikolajfa, ze:
"stracisz prace albo zachorujesz wtedy sie przekonasz. jak tu sie zyje"
a mikolajf powyzej napisal, ze w 1966 roku mial 20 lat czyli, ze jest juz na emetryturze.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-12-08 14:07
No to nie wiem, jakiego systemu szkolnictwa jest to efekt?
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 14:13
lucyfer i darsin naleza do tej grupy polakow co kaszanka jest najlepsza ale zarobiona w szwecji?dziadostwo
  Profil uzytkownika: black sabbath     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-12-08 14:18
Nie narzekajcie juz tak na ta Szwecje, bo tu naprawde jest super. Tysiace ludzi z calego swiata chce sie tutaj osiedlic a miliony chetnie by to zrobilo, gdyby tylko mieli jakakolwiek szanse na uzyskanie prawa pobytu. W koncu nikt Wam (a szczegolnie mnie) nie kazal tu przyjezdzac. Ja sie wcale nie przejmuje zadluzeniem Szwecji, ani nadchodzacymi kryzysami. Z perspektywy czasu po kazdym kryzysie nadchodzi ozywienie gospodarki. Nawet jezeli ceny nieruchomosci nieco spadna to nie spadna do poziomu z lat szescdziesiatych. Wtedy tez ludzie uwazali, ze jest za drogo i ceny musza spasc. Robcie co mozecie zeby sie ustawic w tym spoleczenstwie a bedzie dobrze. Swecja to jeden z ostatnich (o ile nie ostatni) krajow na swiecie, gdzie czlowiek jeszcze sie liczy i gdzie mozna dobrze zyc. Ale trzeba sobie na to zasluzyc wlasna praca. Mowie za siebie, bo takie jest moje doswiadczenie.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 14:20
Wandzia,
myslisz, ze w szkole fotograficznej nie ucza matematyki?

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 14:31
Ja wiem iz lepiej wierzyc w iluzje.
Faktem jest i przykadowo Czechy czy Wegry albo duza czesc zachodniej Polski zawsze nalezaly do czolowki.

Takie Czechy byly duzo bogatsze niz Austria.
2 wojan swiatowa, komunizm zrujonowal polowe Europy + spora czesc Niemiec.

Zobacz na Niemcy jaki oni wprowadzili dryl w nauczaniu czy pobieraniu benefitow socjalnych. Maja efekty niezaprzeczalne.

Jeszcze jakis czas temu z biednych Czech czy Estonii tabuny jezdzily aby zbierac byle owoce w Portugalii. Jak jest teraz?? Wkrotce te Portugalie przegonia. A Estonia kiedys byla czescia Sowietow na dodatek. Ale to bardzo pracowity narod, prawda maja wielu Rosja, ktorzy nie kochaja Estonii ale jednak z takiego upadku juz doganiaja Zachod.

Czesi....co myslisz iz ich technologia nie gra roli?
Podobnie Polska, wiele mozna narzekac ale z takiego dna jaki bylismy milismy 24 lata caly czas wzrost gospodarczy. Do tego gospodarka znowu nabiera tempa.

Mozesz sobie narzekac, ale wielu Szwedow po wizycie w 3misiecie np. Sopocie czy Gdynii o 180 stopni zmienia zdanie o Polsce.
Nic nie jest wieczne, czy dane raz na zawsze.

W przyszlosci, to do Czech beda jezdzic za praca.
A Szwecja, mowzecie sobie mowic, ale to jezyk pzeszlosci. To wszystko przeszlosc. Nie ma zadnych pozytywnych reform.

Ja w Niemczech widze wiele pozyywnych rendow, takze wspolpraca z Polska. Widze, iz niemcy maja niebywale dobry system edukacji, gdzie dzieci juz w szkole chodza do pracy i ucza sie zawodu. I nie ma jak w Szwecji...jest dryl wszystko co do milimera ma byc dobrze zrealizowane.

Po prostu Szwecja upada, to sie nie dzieje w ciagu jednego roku. To proces, ktory trwa. Jest coraz gorzej.
A mozecie sobie mowic wiele, tymczasem prawdaopodobnie wszystkie kraje Skandynawskie przegonia szwecje - o ile juz tego nie zrobily. Ale o tam zyjcie iluzja iz te kosmiczne ceny za dom sa cos warte.

Pozd...
  Profil uzytkownika: Lucifer     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 14:39

Mozesz sobie narzekac, ale wielu Szwedow po wizycie w 3misiecie np. Sopocie czy Gdynii o 180 stopni zmienia zdanie o Polsce.
ale zakladasz ze zarobia w szwecji? 3 miesiace ty chyba na leb upadles ….kto w polsce wyrobi 3 miesiace z polska mentalnoscia???? 3 dni ….no more
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 14:40
"Takie Czechy byly duzo bogatsze niz Austria.
2 wojan swiatowa, komunizm zrujonowal polowe Europy + spora czesc Niemiec.

Zobacz na Niemcy jaki oni wprowadzili dryl w nauczaniu czy pobieraniu benefitow socjalnych. Maja efekty niezaprzeczalne.

Jeszcze jakis czas temu z biednych Czech czy Estonii tabuny jezdzily aby zbierac byle owoce w Portugalii. Jak jest teraz?"
dobra rada, skończ pierd... te smuty

masz ochotę na opowiadanie bajek to wyżywaj się w tym temacie http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=45214
  Profil uzytkownika: Badboy     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 14:42
patrzac kto i ile emigruje to mysle ze polska spada w dol,,,,ty lucyfer jestes dobrym przykladem polskiej szkoly sam powinienes nauczyc sie tabliczki mnozenia??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-08 14:43
Lucifer;
Czytam te Twoje elaboraty,posty coraz dluzsze i wierzyc-nie wierzyc statystykom,ale mozeby tak chociaz jeden mizerny link k'woli uzasadnienia tych Twoich 'jekow',hmmm....?
Bardziej wierze Mikolajf-owi,ktory spedzil tu gro swojego zycia,niz Twojemu czysto teoretycznemu,niepopartemu faktami 'gdybaniu'.
  Profil uzytkownika: hester     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-12-08 14:56
Najlepsze jest to, ze Lucifer mieszkajacy w Polsce poucza ludzi jak wyglada zycie w Szwecji czyli ewakucja ze Szwecji póki czas?

Wkładanie Szwedow do jednego worka i okreslanie, ze to brudasy ma sie tak do tego, ze wszyscy Polacy to alkoholicy
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 15:10
To s oczywiste liczby do sprawdzenia. Estonia i Czechy. Porownaj sobie ich rozwoj do reszty Europy.

Podobnie Islandia. Moze mi powiesz iz zle sie zyje tym , ktorzy kupili soie duzo taniej iz w kosmicznie drogiej Szwecji.

Te wasze teksty to fantazje. Nie widzicie zmian, choc one zachodza. Widac iz zapewne niewiele w zyciu mieliscie do czynia z ekonomia. A tabliczke mnozenia znam bardzo dobrze jak i wyzsza matematyke - w tym etamcie to raczej mnie nie pouczajcie.

Nie macie zadnych arguemtnow co do kosmicznych cen nieruchomosci w Szwecji, meksykanskiej edukacji, bezrobocia wsrod mlodziezy, ktore i tak jeszcze wzrosnie.
Co jeszcze zadnych argumentow co do Czech czy Estonii kontra stara Europa. Albo nawet Polski.
Zadnych ciekawych spostrzezen. Wydaje sie Wam iz to nic iz bezrobocie w Szwecji wsrod mlodych rosnie i nie umieja liczyc a ...zapewne stki tysiecy nowy immigantow , z krajow gdzoe analfabetyzm jest dosc spory to jakis sukces?

A moze zaplacice za nowa dostawe z Syrii?

Skonczcie ta iluzje, ja ekonomia sie zajmuje i dzieki temu troche pieniadzy w zyciu zarobielm. Gdybym wierzyl w takie bajki nigdy w zyciu nie byloby mnie na nic stac.
Po prostu Szwecja jest w trendzie opadajacym.
Gdy bzrobocie wsord mlodziezy siegnie 40% tez zapewne bedziecie mowic o fantazajch...niestety to nie fantazja tylko niedouczenie, lenistwo i brak drylu.

Niemcom mozna wiele zarzucic, ale nie to ze zle zarzadzaja wlasnym krajem. Ledwo dukajacy po niemeicku Polacy znajduja prace tamze. Koszty zycia nie sa kosmiczne w tym ceny nieruchomosci.
W Szwecji na jakims zadupiu macie ceny z Marsa. Edukacje meksykanska i rosnace bezrobocie, degeneracje mlodych.

Ale przeciez to wszystko nieprawda....przeczytajcie tylko jakas gadzinowke Szwedzka o tym jaki tutaj raj.
Tylko dlaczego....w kraju obok prace dostaniesz od reki. mNo nie wiem ...czemu w Niemczech moze powinni brac przyklad z nieuctwa Szwedow.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 15:21
to po kolei:

"Takie Czechy byly duzo bogatsze niz Austria."
owszem byly dosc bogatym krajm jak na Europę Wschodnią, ale skąd pomysł, że bogatszym od Austrii?

"Zobacz na Niemcy jaki oni wprowadzili dryl w nauczaniu czy pobieraniu benefitow socjalnych."
prawie 30 lat tu mieszkam i nie widzę padnego drylu ani w nauczaniu ani pobieraniu zasiłków

"Jeszcze jakis czas temu z biednych Czech czy Estonii tabuny jezdzily aby zbierac byle owoce w Portugalii. Jak jest teraz?""

od kiedy to w Portugalii zbiera się owoce na masową skalę, do Portugalii to nawet Rumuni nie emigrowali za chlebem
  Profil uzytkownika: Badboy     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 15:28
Czechy to Europa Srodkowa, byli duzo bogasti od Austrii(potezny przemysl, ktory wykorzystal Hitler). A wegry to myslisz iz tez byla bieda ? Zobacz na Budapeszt, takie miasto kto wie czy dawnym bogactwem nie przewyzsza Wiednia.

Co, do drylu, tak jest dryl. Niemieckie szkoly to nie jest jakas tam zabawa, zwlaszcza iz w duzej czesci z nich odbywasz praktyki. Czyli nauka + praca.
Co do zasilkow, Niemcy dziela na kilka kategorii petentow i sa szkoleia, sa oferty pracy - nie mozna tak sobie bez konca byc na zasilku. Z pewnoscisa sa wyjatki, ale generalnie ludzie musza akcptowac albo oferty pracy albo szkolenia dla przemyslu.

Co do owocow, tak do Portugalii jezdzili zbierac cytrusy i Do Hiszpanii nadal jezdza...hehe ciekawe co? Takie maja bezrobocie a rekrutuja pracownikow z Europy Centralenj.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 15:48
"There are three major indicators to summarise the situation of young people in the labour
market:
− Youth unemployment rate for those aged 15-24 varied from 8.1% (Germany) to
55.3 % (Greece) in 2012. Monthly figures (seasonally adjusted) in 2013 show a
worsened situation in the majority of countries, with rates ranging from 7.7% (Germany)
to 59.1% (Greece) in February and January respectively4.
− The unemployment ratio, i.e. the share of unemployed among the population aged
15-24 — instead of its labour force — varied between 4.1% (Germany) and 20.6%
(Spain) in 2012, the EU average standing at 9.7%.
− The third statistic is the population aged 15-24 not in employment, education or
training (NEET). The EU average in 2012 was 13.2% and this varied between 4.3%
(the Netherlands) and 21.5 % (Bulgaria)."

http://ec.europa.eu/europe 2020/pdf/themes/21_youth_unemployment.pdf

Widzimy wiec, jakie sa liczby
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 15:48
czyli znowu powtarzanie bajek, bz najmniejszego dowodu

"wegry to myslisz iz tez byla bieda ? Zobacz na Budapeszt, takie miasto kto wie czy dawnym bogactwem nie przewyzsza Wiednia."

tak Węgry po I wojnie światowej były krajem biednym (na poziomie Polski) pozbawionym przez traktat w Trianon ponad polowy swojego terytorium, Budapeszt ma owszem ladną architekturę, tyle że totalnie zaniedbaną, o bogactwie to nie swiadczy

"Co, do drylu, tak jest dryl. Niemieckie szkoly to nie jest jakas tam zabawa, zwlaszcza iz w duzej czesci z nich odbywasz praktyki. Czyli nauka + praca."

kolejny raz udowadniasz, że nic nie wiesz o niemieckiej szkole, praktyki trwają w niej 2 tygodnie w jednej klasie

"Co do zasilkow, Niemcy dziela na kilka kategorii petentow i sa szkoleia, sa oferty pracy - nie mozna tak sobie bez konca byc na zasilku. Z pewnoscisa sa wyjatki, ale generalnie ludzie musza akcptowac albo oferty pracy albo szkolenia dla przemyslu."

ja pier... "szkolenia dla przemysłu", skąd ty się człowieku urwałeś

"Co do owocow, tak do Portugalii jezdzili zbierac cytrusy i Do Hiszpanii nadal jezdza...hehe ciekawe co? Takie maja bezrobocie a rekrutuja pracownikow z Europy Centralenj."

chyba MArokańczycy i Polacy, ale nie Czesi czy Estończycy
  Profil uzytkownika: Badboy     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 15:54
serio myślisz, że jak wkleisz tekst po angielsku o bezrobociu wśród młodzieży to ma to jakiś merytoryczny związek z głupotami wypisywanymi na zupełnie inny temat?
  Profil uzytkownika: Badboy     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 15:59
A teraz poszczeglne kraje w kolejnych latach.

2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012

DK 8,3 7,1 9,8 7,8 8,6 7,7 7,5 8,0 11,8 14,0 14,2 14,1
DE 7,8 9,3 11,0 13,0 15,5 13,8 11,9 10,6 11,2 9,9 8,6 8,1
EE 24,5 17,3 24,2 23,5 15,9 12,0 10,0 12,0 27,5 32,9 22,3 20,9

SE 11,7 12,9 14,3 18,5 22,8(b) 21,5 19,3 20,2 25,0 24,8 22,8 23,6

http://ec.europa.eu/europe 2020/pdf/themes/21_youth_unemployment.pdf

Ok, wiec widzimy jasny trend w Szwecji i najgorsze pokae Wam teraz.....

Year Value
1990 4.6
1991 8
1992 13.7
1993 22.7
1994 22.6
1995 19.5
1996 21.2
1997 21.2
1998 16.7
1999 14.3
2000 11.9
2001 11.8
2002 12.9
2003 13.8
2004 17
2005 22.3
2006 21.3
2007 18.9
2008 19.4
2009 25

Wiec, jesli dawno dawno temu bezrobcie w Szwecji wynosilo kilka procent wsrod mlodych....
I dawno dawno temu nie bylo Meksykanskiej edukacji w Szwecji.
A dodajcie do tego iz banka na nieruchomisciach pekla w wielu krajach w tym na Islandii. Szwecje dopiero to czeka.
Wtedy bezrobocie wsrod mlodych przekroczy 50%.

Europejskie analizy wskzuja dodatkowy fakt - sporo Szwedow nie pracuje a jest na jkichs szkoleniach. Dlatego Brukslea uwaza iz poziom bezrobocia w Szwecji jest zanizoany. Porownaj sobie liczby - wyjdzie okolo 30% wsrod mlodych Szwedow. No i to jest realna liczba...
  Profil uzytkownika: Lucifer     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-12-08 16:02
Lucifer - Moze bys tak blogga zalozyl....tak sie realizuja ci co maja parcie na pioro ale nikt juz ich nie chce czytac...
  Profil uzytkownika: dankom     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 16:04
Dlatego napisalem o dawnym bogactwie Budapesztu, oni byli okrojeni itd...ale umiejtnosci techniczne, nagrdoy Nobla z nauk scislych w tym wegrzy byli mocni zawsze.

Co do drylu w szkolach Niemieckich, ok mow co chcesz - zapewne sa szkoly o niskim poziomie, ale wiele przypomina polskie dawne technika z tymze jeszcze sporo pracy jest w nich.
A nie bede pouczal tylko powiem iz sam w Niemczech mam nowy kontrakt za chwile. Cos jednak wiem o tym krju.

Spojrz na ewolucje bezrobocia wsrod mlodych od 1990 roku w Szwecji. I zauwaz iz Niemcy ze komunistyczn czescia wschodnia po wielkich przemianach maja obecnie to bezrobocie wiele razy wyzsze niz niezrujnowana wojna i komunizmem Szwecja - takie zmiany dokonaly sie od 1990 roku....w Szwecji i Niemczech. Kto nie widi to nie widzi.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
querc


Wpisów: 237
Od: 2011-04-03
2013-12-08 16:07
Lucifer ...ależ Ty pierdzielisz... , kończę tą denną dyskusję z Tobą, szkoda czasu!
  Profil uzytkownika: querc     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-08 16:07
Przepraszam mialo byc wiele razy nizsze bezrobocie wsrod mlodych maja Niemcy po ponad 20 latach przemian niz Szwecja.
A w 1990 roku Szwecja miala zaledwie ponad 4 % bezrobocia mlodych...to sa przemiany panstw.
Szwecja leci w dol i tyle, zadne zaprzeczanie faktom tego nie zmieni.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 16:10
to swiatczy jak malo wiesz na temat bezrobocia,nie pisz pierdoly bo niedlugo wyciagniesz nam ze kopernik byl na ksiezycu?????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 16:11
"Europejskie analizy wskzuja dodatkowy fakt - sporo Szwedow nie pracuje a jest na jkichs szkoleniach. Dlatego Brukslea uwaza iz poziom bezrobocia w Szwecji jest zanizoany."

dokładnie tak samo jest w innych krajach, jak jesteś na szkoleniu, praktyce czy kursie zawodowym to wypadasz ze statystyki bezrobotnych, bo osoba bezrobotna to osoba zarejestrowaa w urzędzie pośrednictwa pracy, w każdej chwili gotowa do podjęcia pracy, ludzie na szkoleniach tego warunku nie spełniają
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 16:34
Cytat

Staten lever alltså på lånade pengar, men det är företag och privatpersoner som står för skulderna istället för staten. Strategin har varit att sätta svenska folket i skuld för att skapa skenbart goda statsfinanser. Grekland har gjort det motsatta

http://www.newsmill.se/art ikel/2012/02/06/sverige-r-lika-skuldsatt- som-grekland

Dla idiotow
  Profil uzytkownika: darsim     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-12-08 16:41
To "wspominanie" jak to kiedys bylo dobrze w Szwecji a jak dzisiaj jest zle to nie do konca prawda. Od ZAWSZE bylo tutaj trudno szczegolnie dla nas obcokrajowcow. W calym swoim zyciu nie pamietam, zeby ktos nas Polakow, tutaj faworyzowal czy zeby bylo jakies wielkie zapotrzebowanie na nasze uslugi. Po prostu trzeba bylo isc do szkoly, nauczyc sie jezyka i walczyc o dobry standart zycia. I to sie nie zmieni w przyszlosci. Mozliwe, ze bedzie trudniej, bo na szwedzkim rynku pracy pojawili sie przybysze z innych kultur, nie zawsze porownywalnych ze szwedzkim sposobem myslenia. Cale szczescie, ze mentalnosc polska nie jest az tak odlegla od szwedzkiej. Rozumiemy, ze trzeba pracowac - to najpewniejsza droga do dobrobytu. Dotyczy kazdego Szweda w rownym stopniu jak Polaka. A czy bedzie dobrze zalezy od nas samych.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 16:47
Szwecji a jak dzisiaj jest zle to nie do konca prawda. Od ZAWSZE bylo tutaj trudno "

Jakbys cystal uwanje vi pisalem to bys przeczytal de Szwecja mjala
relatywnie dibra ekonomie w katach 1950 tych
Relatywnie so zniszcdonej wojna Europa
Bogatym krajem nye byns inget
I juz nid bedzie
  Profil uzytkownika: darsim     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-08 16:54
A w 1990 roku Szwecja miala zaledwie ponad 4 % bezrobocia mlodych...to sa przemiany panstw.
Szwecja leci w dol i tyle, zadne zaprzeczanie faktom tego nie zmieni

A za Gierka 'Polska rosla w sile a ludzie zyli dostatnio'
a co bylo pozniej i co jest teraz - kazdy wie.
  Profil uzytkownika: hester     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 16:57
Zeby moc ratiwac trzeba widziec problem

Jak sie zamyka oczy i przecz faktom tylko pogarsza to sytuacje

To jak Titanic tanal à orkestrar grala
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 17:05
a mikolajf powyzej napisal, ze w 1966 roku mial 20 lat czyli, ze jest juz na emetryturze"

Ja sie nid pidnuecam i nid onanizuje do faktiskt z Priv piszacych na forum
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 17:19
"Staten lever alltså på lånade pengar, men det är företag och privatpersoner som står för skulderna istället för staten. Strategin har varit att sätta svenska folket i skuld för att skapa skenbart goda statsfinanser. Grekland har gjort det motsatta

http://www.newsmill.se/art ikel/2012/02/06/sverige-r-lika-skuldsatt- som-grekland

Dla idiotow"

jako że dla idiotów, to musisz niestety jeszcze przetłumaczyć
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 17:26
http://translate.google.se /m/translate
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 17:30
"Żyć w ten sposób na stan pożyczone pieniądze, ale są firmy i osoby prywatne, które stanowią zobowiązania, a nie państwa. Strategia została umieścić Szwedów w długu do stworzenia pozornie dobry"

trudno się do tego odnieść
  Profil uzytkownika: Badboy     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2013-12-08 17:30
Lucifer, to zdecyduj sie albo Islandia albo Niemcy?
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-12-08 17:31
Na temat Niemiec, niech juz sie lepiej nie wypowiada
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 17:34
trudno się do tego odnieść"

Widzisz

Ja bym przetlunaczyl caly tekst nie fragment
I na szwedzki nie na polski

Bez kommentarer
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 17:38
tłumaczył byś szwedzki tekst na szwedzki? faktycznie bez komentarza
  Profil uzytkownika: Badboy     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-12-08 17:40
Przeczytalam wywody Lucifera i zastanawiam sie o co mu wlasciwie chodzi? Dlaczego ubolewa nad losem i problemami Szwecji, przeciez tu nie mieszka.
Ja mieszkam tu od 1945 roku i kazde pokolenie w mojej rodzinie ma lepiej i latwiej.
Oczywiscie czytam prase i wiem o roznych problemach, ale jakie panstwo ich nie ma?
W przyszlym roku mamy wybory, wiec zobaczymy jak rozne partie chca temu zaradzic.
  Profil uzytkownika: prababcia     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 17:44
"W Szwecji na jakims zadupiu macie ceny z Marsa. "

Nie pisz bzdur bo w Szwecji jest duzo mieszkan, domow szeregowych i willi w cenie ponizej 100 tys i to nie tylko takich co sa na zadupiu
http://www.hemnet.se/resul tat
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 17:50
Nie pisz bzdur bo w Szwecji jest duzo mieszkan, domow szeregowych i willi w cenie ponizej 100 tys i to nie tylko takich co sa na zadupiu "

Ola

Jezeli budowa domu to kost medzy miljon à dwa
To cena za njego potem 100000 koron nie jest z marsa?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 17:51
To tylko pitwierdza ze rynek jest chory
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 17:55
OBS
Nie napusalem ze Szwedzki to brydssy
Tylko ze mlodzuez szwedzki nie umie sprzatac w domu
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 18:00
"Jezeli budowa domu to kost medzy miljon à dwa
To cena za njego potem 100000 koron nie jest z marsa?"

ciągle nie wiem, czy tu udajesz kretyna czy faktycznie nim jesteś? w budwę tych domów sprzedawanych za 100 tysięcy na pewno nikt 1-2 miliona nie włożył
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 18:02
Za 100 000 tez ich nie wybudiwal

Czy jak ci sie wydaje
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 18:06
Szwedzki komuna dawala dzielki za darmo
Duzo Polakow chetnych bylo

Tam mozna kupig dom za 100 000 koron

Klszty budiwy przez to nie zmalaly
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:06

Darsim,
co sie z toba dzieje?
Najpierw cytujesz fragment mojego wpisu:
"darsim 2013-12-08 17:05
a mikolajf powyzej napisal, ze w 1966 roku mial 20 lat czyli, ze jest juz na emetryturze"
a potem napisales:
"Ja sie nid pidnuecam i nid onanizuje do faktiskt z Priv piszacych na forum"
O czym ty piszesz, jakie faktiskt z priv piszace na forum osoby? Nie widziales wpisu mikolajf:
2013-12-08 12:20
(....) wyjechalem z PL w roku 1966 majac dwadziescia lat. "

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 18:08
Ola
Ty wjesz o czym pisze
  Profil uzytkownika: darsim     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 18:09
"Za 100 000 tez ich nie wybudiwal

Czy jak ci sie wydaje"

na razie to tobie się wydaje, że wybudowano je za 1-2 miliony a sprzedaje za 100 tysięcy, z naciskiem na "wydaje"
  Profil uzytkownika: Badboy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:11
Takie szczegoly z twojego zycia prywatnego o tym czym sie podniecasz i kiedy sie onanizujesz to zachowaj dla siebie.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 18:11
Ok
Ci Polacy Co. Je wybuduja za te 2 ml koron
Nie sorzedadza ich potem za wiecej nid 100 000
Dobra inwestycja
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:12
A niby skad mam wiedziec o czym ty piszesz?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-08 18:15
"Ci Polacy Co. Je wybuduja za te 2 ml koron
Nie sorzedadza ich potem za wiecej nid 100 000
Dobra inwestycja"

myślałeś o tym, żeby wróżką zostać?
  Profil uzytkownika: Badboy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:15
Ok, domyslam, sie ze chodzi o czat ale co to ma wspolnego ze mna jak ja nigdy na czacie nie bylam?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 18:15

Takie szczegoly z twojego zycia prywatnego o tym czym sie podniecasz i kiedy sie onanizujesz to zachowaj dla siebie."

Chcjalbym
Ale
Ola wyczyta miedzy wierszami i wyciagnje publicznue przy 1 okazji za kilka lat jak nie da rady Zaraz
Takie zboczenie
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:18
A poza tym to wszyscy zdrowi?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 18:19
myślałeś o tym, żeby wróżką zostać?"

Jesu milosierny

Na Co. Ja glupsk livzylem
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-08 18:25
z tego wszystkiego to wnioskuje ze to nie szwecja idzie w dol tylko czes polakow upada.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:40
Teraz to juz chyba wszyscy wyczytali miedzy wierszami
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 18:43
Stereotypy...NIENAWIDZĘ!!!"

To jak tu zyjesz
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:44
Gdyby jednak ktos mial problem z wyczytaniem to sluze pomoca.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-12-08 18:50
''Ola wyczyta miedzy wierszami i wyciagnje publicznue przy 1 okazji za kilka lat jak nie da rady Zaraz''

Mozliwe, ze prowadzi ksiege w której zapisuje, kto, co z kim i dlaczego
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:54
A to juz po wszystkim?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 18:55
No to czas zlowic nowa rybke
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-12-08 18:56
chciałabys
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 19:14
I zniwy
Ola zaczyna swoj ulubiiny temat

Wyciagnje Priv publicznue
Snucje dimyslow itp
Nie mozna tego jakos przystopowac

Zsnujace i ponizej godnosci

  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 19:17
W kazdym temacie robi bagno tak samo
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 19:19
Chyba wam sie w glowie pokrecilo bo nikt was nie zmusza, zebyscie na publicznym forum pisali o waszym prywatnym zyciu.
Zenujace...
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-08 19:22
Przestan pisac bzdury bo to nie ja tylko ty zaczeles, to ty dales idiotyczny komentarz o jakims priv i podniecaniu sie do mojego wpisu, ze nie umiesz liczyc.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-12-08 19:24
Hehe, bo tak sie własnie Ola zachowujesz A potem beczysz, ze ktos Ci jedzie...i ciągle ta sama śpiewka: powinniscie bana dostac, to jest dopiero żenujące
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-12-08 20:21
Darsim jeczy na potege. On nawet jeczy, ze sie urodzil i musial oddychac.
Sa domy na prowincji, duzo tansze od domow w Polsce czy Niemczech. Duze dzialki. Nie rozpatrujemy tu sytuacji duzych miast, gdzie ceny sa czesto z kosmosu.
Polopiryna ty czesto zaczynasz wprowadzac balagan ze swoimi smarkulskimi zaczepkami. Po co to?, sprawia ci to przyjemnosc?
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
efka100


Wpisów: 704
Od: 2010-12-10
2013-12-08 20:37
Nie reaguj na nią Wandzia, to może zniknie i wróci tam skąd przyszła
  Profil uzytkownika: efka100     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-12-08 20:41
O spadajacych cenach nieruchomosci w Szwecji to ja juz slysze od piecdziesieciu lat. I co? Jeszcze nie spotkalem nikogo, kto by w perspektywie lat, stracil na zakupie mieszkania czy domu w obrebie duzych miast. Ten rynek idzie jak dotychczas caly czas w gore i na dluzsza mete nie zmieni tego zadne czarnowidztwo. Ceny sa takie jakie ludzie chca (i musza) zaplacic zeby mieszkac. Nigdy nie bylo tanio. Jezeli nawet czasowo ceny spadna nieco w dol to znowu pojda w gore. Tam gdzie jest praca tam trzeba wiecej zaplacic za mieszkanie. Tak dziala i bedzie dzialac podstawowe prawo podazy i popytu.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 21:16
O spadajacych cenach nieruchomosci w Szwecji to ja juz slysze od piecdziesieciu lat. I co? Jeszcze nie spotkalem nikogo, kto by w perspektywie lat, stracil na zakupie mieszkania czy domu w obrebie duzych miast."


a o kryzysie z lat 1990 tych slyszales

czy cie ominal?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-08 21:24
widze ze sie juz wszystkie kury tu zlecialy i robia kurnik jak zwykle

temat dla mnie skonczony

nie mam ochoty na gdakanie

  Profil uzytkownika: darsim     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-12-08 21:35
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-12-09 01:04
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 16:12
Wiec kolejna porcja faktow dla opornych

Brak domow pompuje ceny nieruchomosci do poziomow notowanych w centrum Londynu.
W ciagu ostatnich 20 lat Szwecja poimo rozwoju gospdarczego i naplywu immigantow wybudowala polowe tego co inne kraje (zapewe chodzi o liczby per capita).

"Complex building regulations - planning permission can take 10 years in Sweden, against around two in Germany - and rental market controls are major reasons for the housing shortage."

W Niemczech zajmuje to 2 lata w Szwecji 10. To roznica cywilizacyjna.

"The problem is particularly acute in and around Stockholm, a region whose 2 million population is expected to increase by 600,000 by 2030 and where there is already a shortage of around 110,000 homes, according to the Chamber of Commerce."

"House prices have nearly tripled in the last 15 years. An average family property cost around 4 million Swedish crowns ($623,000) in Stockholm and its suburbs in the third quarter. That was on a par with 383,000 pounds ($620,000) in Greater London, according to Britain's Centre for Economics and Business Research.

Household debt levels are among the highest in Europe, worrying the International Monetary Fund, the EU and Swedish authorities.

Sweden has been here before, in the early 1990s. Soaring house prices and credit growth triggered a property crash which pushed the economy into a long-lasting recession.

It was a pattern repeated in countries including Spain, Ireland and Denmark during the 2008-9 financial crisis."

Niemal 3-krotny wzrost to przeciez nie banka?


"European Central Bank policymaker Ardo Hansson has warned of a Nordic real estate bubble."

Wiecej faktow

http://www.cnbc.com/id/101 145915
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-09 16:27
to teraz ustalcie wspólna wersję z Darsimem, jak ma się ten 3krotny wzrost cen domów w ciągu ostatnich 15 lat do jego wersji, że domy budowane za 1-2 miliony koron można sprzedać za 100 tysięcy, bo obaj widzicie nadciągającą tragedię tyko fakty nie chcą wam się coś zgodzić
  Profil uzytkownika: Badboy     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 16:29
Bruksela, OECD i IMF zgodnie przestrzegaja przed banka na ryku nieruchomosci w Norwegii czy Szwecji. O ile Norwegia jest bogata i sciaga tony fachwcow, o tyle Szwecja biednieje z roku na rok.

Czy zatem wszyscy sie myla?
A moze 10 lat potrzeba aby cos wybudowac to jak najbardziej odpowiedni czas. Zastanawiam sie czy 20 lat nie bylo by lepszym rozwiazaniem? Jak sadzicie?


"The average price of an apartment in central Stockholm rose to 65,259 kronor ($10,126) per square meter in August, according to Svensk Maeklarstatistik data. That compares with prices of a mainstream apartment in London of $12,800 per square meter, according to data compiled by Knight Frank LLP.
For apartments across Sweden, the average is 28,435 kronor per square meter. The average price for a house in Greater Stockholm was 4.04 million kronor in August, compared with 2.3 million in Sweden as a whole."

"New building is also failing to keep up with population growth. While Greater Stockholm has added 164,400 people in the past five years, housing construction in the area was 4,165 units in the first half of 2013."

Po prostu wspaniala banka - napuszczac nowych ludzi ale domow budowac tyle aby ludzie kupowali nawet klitki w gettach za majatek...coz to za interes..
Jestem pewien iz niektorzy kosztem innych niezle sie tu spasa.

"The need for more housing has coincided with unprecedented monetary stimulus across the world that’s pushed borrowing costs to record lows. In Sweden, where households typically don’t have to repay mortgages over a fixed period, the 1-year mortgage rate at Swedbank AB (SWEDA) is 2.89 percent. About 52 percent of households have a variable-rate mortgage that makes them more vulnerable to changes in interest rates.
Swedbank gained 0.2 percent to 155.6 kronor as of 1:50 p.m. in Stockholm. Svenska Handelsbanken AB (SHBA) climbed 0.4 percent, Nordea Bank AB (NDA) rose 0.6 percent and SEB AB advanced 0.7 percent.
Moody’s Investors Service warned this month that “the accumulation of household debt has generated key vulnerabilities for the Swedish banking system,” including increased exposure to interest-rate rises and asset-quality deterioration."

A to oznacza jedno. Skoro Szwecja nie nalzey do strefy EURO i ma inne regulacje finansowe to rozwiaznie jest tylko jedno. Minaowcie w wielu krajach Zachodu pworwadzono w tym roku instrumenty pozwalajace legalicowac bail-in (czyli zabieranie depozytow z bakow jak na Cyprze), wiec obecnie w w strefie EURO, Kanadzie, Australii w razie nawrotu kryzysu ludziom beda scinane pieniadze z kont.
Szwecja ma inne rozwiaznie, jak na razie gwarantuje bail-out dla swoich bankow siedzacych na toksycznych aktywach cen nieruchomosci podpompowanych w kosmos. Ta iluzja juz niedlugo sie skonczy a bezrobocie wtedy bedzie rownac do krajow poludnia.

Wy mozecie siebie oszukiwac, ale radze sie dobrze zastanowic czy warto tak ryzykowac z kredytami. Wasza decyzja...

"Standard & Poor’s has said the growth of household debt means it may lower Sweden to “3” from “2” in its banking industry country risk assessment, where a rating of “1” denotes the lowest risk and “10” the highest."

Ocena wiarygodnosci bankow szwedzkich juz zaczyna leciec w dol. To dopiero poczatek.

"“It’s unusual that house prices are corrected in any other way than through a big drop when house prices are as overvalued as they are in Sweden,” Danske’s Josefsson said."

A oto wywazona i jakze uczciwa opinia Szweda...

"Even as prices keep rising, there is no bubble in Sweden, according to state-owned mortgage lender SBAB.
“I don’t think there is a bubble in Sweden, but I definitely think you should be concerned and that you should follow the development closely and take a very prudent view on the development,” Carl-Viggo Oestlund, SBAB’s chief executive officer, said in an interview on Sept. 24. “If we start seeing mortgage rates rising at a fast pace, we should be concerned.”"

Oczywiscie banki nie ma...

http://www.bloomberg.com/n ews/2013-10-08/swedish-bidding-wars-fuel- record-debt-politicians-accept.html

P.S.
Nie zastanawia jedno...co by to sie stalo gdyby Szwecja budowala w rok czy 2 lata po przejsciu procedur. No coz, iluzja by sie skonczyla. TO nie jest ?Holandia czy Anglia gdzie ziemii i lasow brak.
Najlepsze w tym wszystkim jest to ze im poxniej ten balon peknie tym wiekszy huk bedzie. Bezrobocie wsor mlodych przekroczy wtedy 40%.

Mozecie szczekac, ja przypomne temat gdy z balonika ujdzie powietrze.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 16:31
"to teraz ustalcie wspólna wersję z Darsimem, jak ma się ten 3krotny wzrost cen domów w ciągu ostatnich 15 lat do jego wersji, że domy budowane za 1-2 miliony koron można sprzedać za 100 tysięcy, bo obaj widzicie nadciągającą tragedię tyko fakty nie chcą wam się coś zgodzić"

Odwracasz kota ogonem , bo fakty niewygodne. Czemu to Cie tak boli? Jest banka, trzeba uwazac, wielu ludzi sie wieszalo lub spi obecnie pod mostem gdy w innych krajach taki balonik pekl, a w Szwecji jest on gigantyczny wiec....lepiej ludziom uswiadomic w co sie pakuja.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 16:42
"Sweden’s housing bubble is a part of the overall Post-2009 Northern & Western European Housing Bubble that has inflated because of the strong investment inflows that these countries have attracted since the Global Financial Crisis due to their perceived economic safe-haven statuses, serving to further inflate these countries’ preexisting property bubbles that had expanded from the mid-1990s until 2008."

Wiec, warto dodac iz Szwedzka banka jest zescia wiekszej proby re-inflacji w wielu krajach, jest jedn roznica ta re-inflacja rynku nieruchomosci w Szwecji nie byla poprzedzona gigantycznym spadkiem tak jak w innych krajach. Takze re;latywnie dobre zachowanie gospodarki jest wynikiem najrpsciej ujmujac - tego iz blonik jeszcze nie pekl.

"The IMF has also warned of a possible Swedish housing bubble, saying "There is significant risk of a decline in house prices in coming years, even in a relatively benign economic scenario,” [4] while the OECD warned that Swedish housing prices are overvalued by about 30 percent in relation to income. [5] Robert Shiller, the economist who successfully predicted the popping of the Dot-com and U.S. housing bubbles, warned investors against treating Sweden and Norway’s markets as safe-havens as the Nordic region is caught up in asset bubbles that will end with plunging asset prices. [6] A Danish finance minister has even warned Sweden of the risks of its housing bubble, saying, “Do not make the same mistake as we did in Denmark,” [7] referring to the Danish property bubble that has been deflating since 2008."

http://www.thebubblebubble .com/sweden-housing-bubble/

Niemniej, na razie balnik pompowany jest dalej, gdyz nowe ekipy immigrantow przyjezdzaja a procedury budowy wciaz podobne. O stopach procentowych nie wspominam....

Skoro Szwecja nie zastsowala legalizacji mozliwych bail-in z kont bankowych to nasuwa sie tylko jedno rozwiaznie - wielki bail-out po peknieciu banki i modle Irlandzki. Po tym Irlandia podwyzsza podatki, tnie socjal i austerity w wersji hard niczym dawna zaraza ziemniaczana wygania ludzi z Zielonej Wyspy.

Na razie Szwecja przynajmniej nie chce scinac pieniedzy z kont z tego mozna sie cieszyc. Ale co do innych spraw to lepiej nie myslec.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-12-09 16:51
Lucifer, co cie nakreca? A jak napisalibysmy, ze masz racje, to poczulbys sie usatysfakcjonowany i wrzucil na luz?

Taka prosba do forumowiczow, podpiszcie sie pod ta petycja:

"Lucifer ma racje"

Ja podpisuje sie obiema rekami, zanim gosc wylewu dostanie

Viggo, Vviiggggo

(To drugie lewa bylo, nie jestem przyzwyczajony, praworeczny jestem)
  Profil uzytkownika: Viggo     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 16:56
Jezeli nie wiesz czemu ludzie dyskutuja, to coz? Moze nie dyskutuj.
Gdybyscie mieli takie same poglady nie bylo by sensu dyskutowac, celem dyskusji jest wymiana pogladow a nie ich unifikacja.
Jak dawni filozofowie zauwazyli dyskuja zmienia kazdego z uczestnikow. I taki jest jej cel.

Racji to mozna szukac w systemach gdzie dyskusji nie ma.



  Profil uzytkownika: Lucifer     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-09 17:00
"Odwracasz kota ogonem , bo fakty niewygodne."

niczego nie odwracam, bo ani mnie to ziębi ani grzeje, wczoraj o 12:53 wkleiłem link na temat wzrostu zadłużenie Szwedów (na skutek wzrostu głównie cen domów)po to, żeby pokazać, że w przeciwienstwie do tego, co twierdzi Darsim, nie jest ono wcale największe w Europie, ty wczoraj nawypisywałeś masę różnych głupot, a dzisiaj znalazles sobie nowego konika, z którego wynika tylko jedno...ceny nieruchomości w Szwecji bardzo rosną, problem w tym, że kłóci się to teoriami drugiego ekonomicznego eksperta na tym forum
  Profil uzytkownika: Badboy     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 17:12
Nie moge wypowiadac sie za Darsima.
Jednak wydaje mi sie iz mial on na mysli skrajne przypadki gdzie ceny budowy sa zawyzone w wyniku modu dzialania calego szwedzkiego systemu.
Wiec, jesli ktos wybuduje dom w miejscu, ktore nie jest przyszlosciowe moze stracic relatywnie wiecej niz w panstwie gdzie procedury nie maja tak wielkiego wplywu na ceny.

To tylko moje gdybanie, nie wiem czy dobrze zrozumialem Darsima.

Krotko mowiac budowa na zadupiu poinna byc latwa i tania, a nie jest. Pozniej tego oczywiscie nie mozna sprzedac gdyz jest nadwyzka podazy nad popytem.

Tak wnioskuje, ja natomiast mowie o cenach ogolnie w tym w wielkich skupiskach ludnosci. One sa decydujace.
Przypuscmy w USA, zachodzilo pompowanie banki, ale na odludziu ceny zawsze byly niziutkie, a procedury w zaleznosci od Stanu minimalne. W Szwecji koszta budowy sa zawyzone przez wiele czynnikow.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-12-09 17:28
Ales mnie lucyferku sponiewieral, chyba sie nie podniose.....hehehehe.

Uwazasz, ze dyskusja jest wklejanie kilometrowych cytatow z jakichs dennych pisadel?

Podaj lepiej, jaki masz cel w stawianiu szwedzkiej ekonomii w tak zlym swietle?
  Profil uzytkownika: Viggo     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-12-09 17:32
Viggo: ''Taka prosba do forumowiczow, podpiszcie sie pod ta petycja:

"Lucifer ma racje"

Podpisuje sie Lucifer masz racje
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 17:33
"Ales mnie lucyferku sponiewieral, chyba sie nie podniose.....hehehehe.

Uwazasz, ze dyskusja jest wklejanie kilometrowych cytatow z jakichs dennych pisadel?

Podaj lepiej, jaki masz cel w stawianiu szwedzkiej ekonomii w tak zlym swietle?"

Troche ironii nie zaszkodzi

Ja juz kiedys na forum pisalem, iz chce kupic skromny domek w Szwecji. Z pewnoscia gdyby balnik pekl czas bylby lepszy niz dzisiaj.
Nie oznacza to wcale iz tak zrobie, jest Islandia(dosc tanio) czy Finlandia z ciekawszymi ofertami.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-12-09 17:38
Slowo daje, ze nagle nabralem nadzieji, ze ten balonik nie peknie i nadal nie bedzie.........cie stac na kupno domu w Szwecji.

Jedz do Finlandii albo na Islandie, tam ludzie tacy goscinni.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-09 17:40
przecież domy są po 100 tysięcy, taniej już nie będzie, bierz od razu kilka
  Profil uzytkownika: Badboy     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 17:49
"Slowo daje, ze nagle nabralem nadzieji, ze ten balonik nie peknie i nadal nie bedzie.........cie stac na kupno domu w Szwecji.

Jedz do Finlandii albo na Islandie, tam ludzie tacy goscinni."

To nie rzecz w tym ze stac czy nie stac. Wadomo na jakis palac to mnie stac. Jestem z natury oszczedny i mnie jakos nie bawi zakup drogiego auta aby to tracilo ciagle.

Wszystko trzeba liczyc jak to ekonomisci i matematycy robia.
Jezeli powiedzmy zarobilem na kryptowalutach lub na gieldzie to nie trzymam wiecznie pieniedzy. Inwestuje sie dla zysku.
Z pewnoscia nie zamierzam przeplacac. Zawsze kupowac tanio sprzedawac drogo. Zazwyczaj dobrym wskaznikiem jest zachowanie wiekszosci - rob odwrotnie do innych.

Pisalem juz o tym iz nastepuje powolne przygotowanie do 2 fali kryzysu i upadku dolara. Zauwaz legalizacje bail-in z naszych kont!! Beda obcinac jak na Cyprze nie trzeba byc prorokiem aby wiedziec iz warto miec swoj majatek tak zainwestowany aby uniknac finansowania podtrzymania systemu.
Ja swojej kasy nie trzymam na koncie w banku dluzej niz to niezbedne. Inwestuje ja chocby w kryptowaluty - swietna inwestycja, ale tez bardzo zmienna.
Kupno nieruchomosci daje pewna stabilizacje. Przeciez nie sadzisz chyba ze powolna legalizacja bail-in jest bez powodu. Ja nie zamierzam oddawac swojej kasy przepalacajac za nieruchomosci albo zeby mi finansowe hieny obciely jak na Cyprze.

Zatem w obecnych czasach warto unikac inwestycji mogacych nas obrocic w ruine. Tym samym mam swoja strategie. Na Islandii ceny byly ciekawe 2-4 lata temu. Oglnie smiej sie smiej ale kraj jest atrakcyjny.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-12-09 17:51
Lucifer! Masz racjeeee!
Tylko daj juz sobie spokoj, proszeeee!
  Profil uzytkownika: dankom     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 17:53
"przecież domy są po 100 tysięcy, taniej już nie będzie, bierz od razu kilka "

Zalezy gdzie i jakiej jakosci. 100 tys to raczej nie oplaca sie Zachodu robic.
Tu jest sprawa prosta, majac do wyboru lepsza inwestycje na Islandii wybiore Islandie. Nie mozna inwestowac na sile. Jezeli bedzie okazja to kupie.

Wiec, kieruje sie zyskiem a nie jakims musze..Szwecja to nie Szwajcaria gdzie ludzie musza mieszkac bo podatkow ne beda placic. Tu jest odwrotnie.

  Profil uzytkownika: Lucifer     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-12-09 17:57
Czyli kase niby masz, ale pozyc za nia, to ty nie pozyjesz.

Smutne, zeby nie powiedziec - zalosne.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 18:05
"Czyli kase niby masz, ale pozyc za nia, to ty nie pozyjesz.

Smutne, zeby nie powiedziec - zalosne."

Wydaje ile chce, a samochody np. nigdy mnie nie interesowaly. Co innego zabytkowe domy przyznaje iz mam do nich slabosc.

Ja uwazam, iz kazdy piwinien zyc w zgodzie z soba. Dla mnie Rosjanie szastajacy na prawo i lewo forsa w Londynie gdzie ich widywalem na codzien to bylo dno.
Ale, nie w tym rzecz. Kto lubi inwestycje wie, iz to jest ciekawa i sprawiajaca przyjmnosc dziedzina. Dlaczego? Pracuje sie na swoim i na wlasne ryzyko.

Krotko mowiac piekno to nie zawsze zloty plot. Widziales kiedys Sopot? Te pastelowe jasne kamienice? To jest piekno.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-09 18:06
"Przeciez nie sadzisz chyba ze powolna legalizacja bail-in jest bez powodu. Ja nie zamierzam oddawac swojej kasy przepalacajac za nieruchomosci albo zeby mi finansowe hieny obciely jak na Cyprze."

nie twierdzę, że takich planów nie ma, ale sytuacja na Cyprze była szczególna, wkłady powyżej 100 tys Euro należały na ogół do cudzoziemców, z reguły Rosjan, którzy w razie czego nie mogli nawet za bardzo prostestować, bo najczęciej te pieniądze nie pochodziły z udokumentowanych zródeł
  Profil uzytkownika: Badboy     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 18:09
Wyobraz sobie kogos kto a 1 mln koron i bierze kredyt na jakis dom + szybki samochod.

Kto inny np. inwestuje w firme, aktywa finansowe, nieruchmosci albo kolekcje szuki.
Ile t zyskali ci co w chinskie dziela sztuki zainwestowali? Majetk...chinczcyc jada na Zachod i kupuja za krocie od Anglikow "co ukradli" To taki przyklad...kazdy ma wybor albo bedzie splaca kredyt w banku bo musi ....miec jakis lepszy samochod albo sam sprobuje. To wasz wybor. Ja nie odczuwam zadnej potrzeby dorgiego samochodu - to juz lepiej kupic chinskie malowidla - i opchnac za jakis czas drozej.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-09 18:21
"nie twierdzę, że takich planów nie ma, ale sytuacja na Cyprze była szczególna, wkłady powyżej 100 tys Euro należały na ogół do cudzoziemców, z reguły Rosjan, którzy w razie czego nie mogli nawet za bardzo prostestować, bo najczęciej te pieniądze nie pochodziły z udokumentowanych zródeł"

Ja patrze na to w ten sposob, Ameryka nie ma zadnych plnaow obslugi dlugu. Jedynym ich narzedziem jest skup przez FED obligacji...i jak tak dalej pojdzie to byc moze w przyszly roku bedzie to 30%? A do 2018 to moze byc ...kto wie ile niektorzy twierdza iz ponad 90%. A jesli nie w 2018 to w 2025...najpozniej.
Sam widzisz, iz trwa wojna walutowa. Szwecja jest w jej epicentrum, jezeli podwyzszy stopy mocno to eksport zostanie zniszczony...

Trwaja powolne zmiany w prawie , ktore legalizuja bail-in. A to jest przygpotowanie do potencjalnej 2 fali kryzysu. Mozna oczywiscie wierzyc iz kryzys za nami, ale USA leci w przepasc, Hiszpania, Grecja..Irlandia...nawet Francja z roku na rok coraz gorzej. Na razie wszystko jest latane dodrukiem peniedzy. Ale dlugi i tak rosna.

Krotko mowiac, te zmiany w prawie umozliwia bail-in w Kanadzie, Australii i strefie EURO. Szwecja jak mowilem na razie jest pod tym wzgledem bezpieczna, gdy tutaj rzad przyjala opcje bail-out - czyli panstwo wykupuje banki.
Naprawde nie straszylbym Was dla zabawy. Troche na tym sektorze sie znam, wiec tylko radze aby uwazac z tym zaufaniem do bankow. I tyle...Wasza decyzja co z tym poczniecie. Kryzys uderzy pytanie tylko kiedy(USA maja tylko wedlug wyliczen 8-10 lat do bankructwa). Chiny i Rosja powoli przestaja gromadzic dolary i kupowac ih obietnice. Stad FED moze bedzie musial zwiekszyc dodruk albo tez wywola wojne. sa tylko 2 wyjscia dla Ameryki albo wojna albo wiekszy dodruk.

No nic sie napisalem dzisiaj, ale siedze chory i nic innego robic nie moge.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-12-09 18:31
Nie chce mi sie twoich tyrad czytac.

Napisz prosze krotko, w co zainwestowalbys 10 tys. koron dzisiaj, zeby za tydzien nie poniesc straty, jak ci sie uda trafic, to pogadamy.

W Sopocie bylem w lato, przereklamowane...
  Profil uzytkownika: Viggo     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-12-09 18:34
Lucyfer, ile ty juz sprzedales tych odkurzaczy Rainbow dla alergikow?
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-12-09 19:56
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-12-09 20:23
No coz, swiat sie zmienia, Szwecja tez. Wcale nie uwazam, zeby Szwecja zmieniala sie na gorsze. Szwecja dopasowuje sie do nowej sytuacji w jakiej znalazla sie na skutek islamizacji tego kraju. Szwedzi zachowuja sie humanitarnie i przyjmuja emigrantow z Afryki, ale to niestety stwarza problemy. Ostatnie slowo nie jest powiedziane. Jak znam Szwedow to dadza sobie rady. Tysiace ludzi chce sie tutaj osiedlic, lacznie z Polakami, ktorzy pomimo zmian spoleczno-politycznych nie widza dla siebie zadnej przyszlosci w PL. Podtrzymuje moje zdanie, ze Szwecja jest dobrym krajem do zycia. Lepszym niz wiele innych. Dziekuje Bogu, ze tu mieszkam a co najwazniejsze, ciesze sie, ze moje dzieci i wnuki tez tutaj sa. Kto chce niech jedzie gdzieindziej - tam gdzie znajdzie swoje szczescie. Wolna droga koniom lzej.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-09 20:46
i ja sie pod tym podpisuje
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-12-09 20:55
Ja tez!
  Profil uzytkownika: Viggo     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-12-09 21:26
Gorzej kiedy powyjezdzaja ci, ktorzy prace daja ludziom. I zabiora ze soba swoje firmy tam, gdzie nikt im nie bedzie dyktowal idiotycznych warunkow.... Oni sobie zawsze dadza rade, wespra inne gospodarki, zostawia za soba bezrobotnych, ktorych trzeba bedzie utrzymac za podatki tych co zostaja. A ze pieniazkow bedzie mniej to sie podatnikow docisnie..... Ot i cala szwedzka logika.
  Profil uzytkownika: dankom     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-09 22:00
Jedni wyjada a drudzy przyjada i otworza tu swoje firmy bo nie tylko Szwedzi maja tu firmy ale rowniez i cudoziemcy a nawet i arabowie, znam osobiscie takich co maja bardzo dobrze prosperujace tu firmy i zatrudniaja wielu pracownikow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-09 22:08
A co do socjalu o ktorym on tu pisal, ze mozna zyc bez konca to jest kompletna bzdura bo socjal ma za zadanie nie tylko pomoc finansowa ale rowniez pomoc w znalezieniu pracy, praktyk lub nauki i scisle wspolpracuje z posrednictwem pracy.
Socjal stawia warunki i jesli ktos sie z nich nie wywiazuje to ma prawo wstrzymac wyplacanie zasilkow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-09 22:15
Ja rozumiem, ze nie kazdy zna przepisy jakie obowiazuja w Szwecji ale jesli ktos pisze na jakis temat to nie powinien pnie pisac o tym co sie dowiedzial w kolejce do kasy tylko zapoznac z przepisami:
Socialtjänstlag (2001:453)

4 kap. Rätten till bistånd

4 § Socialnämnden får begära att den som får försörjningsstöd under viss tid ska delta i av nämnden anvisad praktik eller annan kompetenshöjande verksamhet om den enskilde inte har kunnat erbjudas någon lämplig arbetsmarknadspolitisk åtgärd.
Den praktik eller kompetenshöjande verksamhet som avses i första stycket ska syfta till att utveckla den enskildes möjligheter att i framtiden försörja sig själv. Verksamheten ska stärka den enskildes möjligheter att komma in på arbetsmarknaden eller, där så är lämpligt, på en fortsatt utbildning. Den ska utformas med skälig hänsyn till den enskildes individuella önskemål och förutsättningar.
Socialnämnden ska samråda med Arbetsförmedlingen innan beslut fattas enligt första stycket. Lag (2013:421).

5 § Om den enskilde utan godtagbart skäl avböjer att delta i praktik eller annan kompetenshöjande verksamhet som anvisats enligt 4 §, får fortsatt försörjningsstöd vägras eller nedsättas. Detsamma gäller om han eller hon utan godtagbart skäl uteblir från praktiken eller den kompetenshöjande verksamheten.
http://www.notisum.se/rnp/ sls/lag/20010453.htm
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-12-09 22:24
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-09 22:28
Kamka,
cala przyjemnosc po mojej stronie
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-09 23:11
Lucifer,
" Szwecja mogla sie wzbogacic na kryminalnym obrocie z Nazistami gazem do obozow"
to jest chyba to najwieksze oszczerstwo na jakie sobie pozwoliles w tych wszytstkich wpisach oczerniajacych Szwecje i Szwedow i to naprawde nie jest smieszne.

----------
A o bialych autobusach nie slyszales, prawda?
http://pl.wikipedia.org/wi ki/Bia%C5%82e_autobusy
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2013-12-09 23:27
Lucifer, chcesz zamieszkac na Islandii czy tylko tam inwestowac?
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-12-10 05:08
Lucyfer, moze w piekle ceny nieruchmosci sa niskie

Nie wszyscy moga mieszkac w centrum Sztokholmu, na to trzeba przynajmniej 20 lat oczekiwania w kolejce mieszkaniowej albo kasa. Podobnie dom w dobrej dzielnicy Sztokholmu, tu nawet kolejka nie pomoze, potrzebna kasa.
Ceny sa dostosowane do wysokich zarobkow czesci spoleczenstwa a nie do ludzi ktorzy przyjezdzaja z plotnem w kieszeni i chca na dzien dobry zamieszkac w najbardziej prestizowych dzielnicach. Ale wiem ze jest to mozliwe po pewnym czasie o ile jest sie zdolnym i pracowitym. Znam Polakow i innych ludzi urodzonych zagranica ktorzy swoja praca dorobili sie mieszkan i domow z najwyzszej polki. Wiec chyba ceny sa w sam raz. Ale mozliwie ze w piekle znajdziesz nieruchomosci ktore pasuja do Twojego portfela i ktore beda wedlug Ciebie warte investycji.
Popyt i podaz, nauka ekonomi sie klania, na nauke nigdy za pozno.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 09:41
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 10:19
A o wspolpracy np Svena Norrmana, dyr ASEA z polskimi organizacjami podziemnymi w czasie okupacji to tez nie slyszales, prawda?
O tym, ze on raz na kwartal przyjezdzal do okupowanej W-wy, przywozil i wywozil przesylki, przemycal zdjecia dokumentalne, mikrofony, obca walute, raporty o sytuacji w Polsce.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 10:24
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 11:01
Chyba Niemcy nie byli takimi idiotami skoro zawrocili samolot z Berlina do Sztokholmu i aresztowali jego kolege z pracy Nilsa Berglinda.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 11:11
Zainteresowanych ta sprawa odsylam np do art, ktory ukazal sie w tygodniku "Stolicy" w 1976 r
Z BOHATEREM „SPRAWY SZWEDZKIEJ" PO LATACH - SPOTKANIE (1)
PRZYPOMNIENIE SPRAWY
http://www.djvu.com.pl/War szawa/Stolica/html/1976/1976_nr_12/Stolic a_1976_nr_12.htm
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 12:18
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-12-10 12:28
Aby !!! Przeciez wiem ze czytasz ksiazki !!!
wobec tego przeczytaj "Knutpunkt Stockholm" autor
Jozef Lewandowski.
Dodam ze Svena Normana i Nilsa Berglinda pamietam jeszcze z czasow przed wojna, potem w czasie wojny i w Szwecji.
  Profil uzytkownika: prababcia     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 12:31
Prababciu,
on czyta tylko ksiazki, ktore sa zgodne z jego pogladami.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 12:40
On na pewno nie przeczytalby ksiazki prof Amosa Oz pt
"En berättelse om kärlek och mörker"
polski tytul: Opowiesc o milosci i mroku
http://lubimyczytac.pl/ksi azka/53123/opowiesc-o-milosci-i-mroku-pow iesc-autobiograficzna
w ktorej autor opowiada o swoim dziecinstwie i dorastaniu w Izraelu.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-10 12:58
nie rozumuem jak mozna przecistawiac paru przyzwoitych Szwediw zbrodniczej polityce szwedzkiego panstwa

nawet Sodoma i Gomora mialy swoich sprawiedluwych
  Profil uzytkownika: darsim     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-12-10 12:58
Ola poszukalam recenzje, ksiazka wyglada bardzo interesujaco, zamowie w bibliotece.
  Profil uzytkownika: prababcia     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-10 13:00
Szwedzka polityka przedluzyla wojne o kilka lat

ile ofiar
milony

hanba
  Profil uzytkownika: darsim     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 13:01
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 13:27
Prababciu,
to jest bardzo interesujaca ksiazka.
Goraco polecam.
A o tworczosci Amos Oz mozna przeczytac np tutaj:
"Amos Oz skriver romaner, noveller och berättelser för barn och vuxna och är en av Israels mest lästa och hyllade författare, översatt till mer är trettio språk. Han har rönt stor internationell framgång och har erhållit mängder av prestigefyllda litterära utmärkelser, som de tyska bokhandlarnas fredspris 1992, Goethes kulturpris 2005, Prinsen av Asturiens pris 2007, Primo Levi-priset 2008 och Franz Kafka-priset 2013. Hans självbiografiskt baserade roman En berättelse om kärlek och mörker nominerade 2007 som en av de tio mest betydelsefulla romanerna sedan staten Israels bildande.
Amos Oz har skrivit ett tjugotal skönlitterära verk, varav 17 hittills utgivits på svenska av Wahlström & Widstrand. Hans berättelser har nästan alltid sina rötter i Israels stormiga historia. Genom hans författarskap löper en röd tråd: att utforska människan i all hennes sårbarhet och mångfald och att förespråka dialog för att nå en fredlig framtid. "
http://www.wwd.se/Forfatta re/Forfattarpresentationssida/?personId=1 0167
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 13:36
Oczywiscie ze byli Szwedzi, ktorzy uratowali wielu z obozow koncetracyjnych. Jak? Poprzez dialog z podwladnymi Himlera. Himler sam sie temu nie przeciwstawil, gdyz wiedzial iz wojna jest skonczona. Probowal nawet Szwedow przekonac iz on sam nie winien jest takiemu przebiegowi wojny.

Co ciekawe, uzyto wtedy argumentu co do Aryjskosci Polakow (zwlaszcza z Zachodu i Polnocy Polski), jak wiemy Polacy mieszali sie z Wikingami i innymi plemionami Germanskimi. Celem Niemcow, bylo m.in. przywrocenie Germanskich korzeni chocby Kaszubom. Wiele miejsc swietych Kaszubow ma nazwy z nordyckich jezykow, o mitologii Kaszub nie wspominajac, gdyz jest ona synteza mitologii Slowian, Prusow i wplywow Wikingow.

Sa ksiazki na ten temat i dzialania Szwedow w dialogu z Himlerem uratowaly wiele Polek z obozow zaglady pod sam koniec wojny....

Czym innym jest jednak polityka bogacenia sie kosztem innych. A koszt ten byl bardzo wysoki.
Przypominam iz Finlandia zaatakowala Niemiecka Armie pod koniec wojny. Dokladnie tak, w walkach takze wzieli udziali Saami z polnocy - pogardzani rasowo przez Niemcow. Walki bylo bardzo krwawe.
A Szwecja?
Do samego konca zbytnio nie ryzykowala. Zreszta, czy dziwi Was iz wielu Finow pozniej udaje ze nie zna Szwedzkiego - moja rodzina mowila iz w Finlandii tak czesto przyjezdnych Szwedow traktuja. Finowie maja wiele do zarzucenia Szwedom i ja z tego co slyszalem to moim zdaniem maja wiele racji.

Dodaj jeszcze bogacenie sie Szwecji na rewoluji Bolszewcikiej w Rosji. O tym wie jeszcze mniej osob, ostatnio wyszly ciekawe ksiazki czesciowo poruszajace ten temat.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 13:42
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 13:45
Fragment artykulu. W tym czasie Polsko-Ukrainie wojsko przy wspopracy z Lotwa i Estonia odpieralo ataki morderczych hord. Taka prawda.

"Bolszewicy dysponowali złotem i innymi kosztownościami na sumę dzisiejszych 160 mld dolarów. „Byłoby to aż nadto na zapoczątkowanie światowej rewolucji, o jakiej marzyli Lenin i Trocki, gdyby ów łup wykorzystano na ten cel. Bolszewicy budzili jednak tak wielką niechęć w narodzie, (…) że większość skarbów Rosji musieli pospiesznie wydać za granicą na broń niezbędną im do utrzymania się przy władzy”.

Do zwycięstwa bolszewików przyłożyły rękę rządy Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także biznesmeni z tych krajów, zawierający ogromne kontrakty na dostawy płacone zrabowanym złotem.

23 listopada 1918 roku misja bolszewicka podpisała w Sztokholmie kontrakt na dostawy sprzętu wojskowego, m.in. silników lotniczych. Rząd szwedzki oparł się naciskom Francji i Wielkiej Brytanii, by ograniczyć bolszewickie transakcje i wydalić handlową misję bolszewicką. „Każde z tych posunięć wywołałoby głośnie sprzeciwy szwedzkich kręgów biznesowych, które zawarły z bolszewikami intratne umowy” - pisze Sean McMeekin.

Do zwycięstwa bolszewików przyłożyły rękę rządy Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także biznesmeni z tych krajów.

Szwedzi wprawdzie zgodzili się na zakaz skupu i sprzedaży papierowych rubli, ale nie złota, co umożliwiło bolszewikom nawiązanie kontaktów z zachodnimi rynkami kapitałowymi.

Brytyjski premier Lloyd George na konferencji w San Remo w kwietniu 1920 roku stwierdził, że handel z Rosją „położy kres bestialstwom, grabieżom, brutalności bolszewizmu prędzej niż jakakolwiek inna metoda”, a Francuzi i Włosi zgodzili się z tą argumentacją. Została otwarta droga do rozmów z bolszewicką misją, na czele której stał Leonid Krasin, kluczowa postać prowadząca transakcje z Zachodem, na temat wznowienia stosunków handlowych.

Porwane złoto II RP

W miesiąc później Krasin podpisał w Sztokholmie z konsorcjum Nydqusit i Holm wielki kontrakt kolejowy na dostawę lokomotyw i wagonów, wartości dzisiejszych 20 mld dolarów."

http://historia.newsweek.p l/rewolucja-w-rosji-bolszewicy-najwieksza -grabiez-w-historii-newsweek,artykuly,276 425,1.html
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 13:50
"„Strach Lenina przed gniewem chłopów znalazł odzwierciedlenie w błyskawicznym wzroście wypływu metali szlachetnych z Rosji zimą 1920-1921 (...) Szwedzka mennica przetapiając zrabowany rosyjski kruszec, umożliwiła bolszewickiemu złotu dotarcie do londyńskiego City” - pisze amerykański historyk. Od maja 1920 do marca 1921 roku mennica przetopiła 70 ton carskiego złota. Na nowych sztabach nie było już rosyjskich znaków. W ten sposób „wyprano” złoto.

„Przez całe lato i jesień 1921 roku, gdy ich współobywatele masowo głodowali, bolszewicy wciąż sprowadzali samoloty, samochody, karabiny i działa wraz z butami wojskowymi i mundurami dla Armii Czerwonej. Owszem importowali też żywność – lecz nie tyle zboże czy ziarno na przyszłe zasiewy w rejonach głodu (…) co luksusowe towary dla samych siebie” - pisze amerykański historyk.

W 1928 roku zaczęła się wielka sprzedaż arcydzieł dawnego malarstwa ze zbiorów rosyjskich. Wśród 450 obrazów były m.in. dzieła Rembrandta, Rubensa, Tintoretta, van Dycka. „Pod koniec lat dwudziestych galerie, sklepy antykami i domy aukcyjne w Berlinie, Wiedniu i Sztokholmie opływały w zrabowane rosyjskie przedmioty, od diamentów i rubinów, po proste przedmioty z brązu i drzewa (...) do tego dochodziły tysiące prawosławnych ikon” - zauważa Sean McMeekin.

Amerykański milioner Armand Hammer organizował kiermasze „skarbów Romanowów”, wśród nich były nich słynne jajka Fabergé. Inny biznesmen Andrew Mellon kupił wiele obrazów z Ermitażu. Autor pisze, że nabywcy zrabowanych dzieł sztuki, zapewne nie mieli świadomości czemu posłużą pieniądze z ich sprzedaży.

„Dziś jednakże nie ma już najmniejszej wątpliwości, że wyrastające jak grzyby po deszczu mordercze kołchozy, huty i zakłady zbrojeniowe były finansowane w przeważającej mierze ze sprzedaży dzieł sztuki i antyków kupowanych przez zachodnich kolekcjonerów” - pisze Sean McMeekin.

Książka „Największa grabież w historii. Jak bolszewicy złupili Rosję” ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego."

http://historia.newsweek.p l/rewolucja-w-rosji-bolszewicy-najwieksza -grabiez-w-historii-newsweek,artykuly,276 425,1,2.html

P.S.
Wielu historykow twierdzi iz Szwecja wybila sie z biedy(ludzie umierali z glodu w Szwecji i emigrowali do Ameryki), kosztem innych Narodow. Pytanie czy popieracie tak bezwgledny handel? Ok to moze do Korei Polnocnej takze wyslac chemikalia, amunicje czesci do samolotow? Czemu nie?
  Profil uzytkownika: Lucifer     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 13:58
Domyslam sie, ze nastepny temat bedzie o potopie i zadanie zwrotu lupow wojennych.
Jestesmy za a nawet przeciw bo dzieki temu, ze sa tutaj to przetrwaly do dzisiaj.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 14:01
A przypomne iz Polacy w czasie wojny polsko-bolszewickiej zlamali kody sowieckie. Tym samym, ukrainiskie wojsko bronilo poludniowej polski(wtedy jeszcze mieszkalo tam sporo Ukraincow), a na kluczowej linii frontu rozlokowano oslabione oddzialy. Desperacja byla ogromna. Do tego stopnia, ze gdy padly podstawowe regularne jednostki wojska do walki rzucono nawet dzieci i studentow.

Podstawowe sily zaatakowaly z poludnia i odciely bolszewikow, ale do tego czasu linia Wisly byla broniona w wielu miejscach przez Polskie dzieci. Moze o tym warto pamietac?

Nie wpomne juz iz zachowaie Zachodu doprowadzilo do tego iz Polska samotnie musiala na Wschodzie uderzyc w kierunku Litwy i pomoc Lotwie i Estonii. Lotwa i Estonia zostala uratowana. Wilno - powstal nowy konflikt.

A Ukrainia?
Ukrainia - Polska nie miala sily aby ja uratowac, mimo iz wojsko Pilsudskiego mialo ogrmne odzdzialy Ukrainskie. ?Czym tos ie skonczylo dobrze wiemy. Zmesta na Ukrainie byla krwawa. I dzis ten konflikt znowu widzimy. Ciekawe ze tym razem Szwedzi niby to popieraja "niepodl;eglosc" Ukrainy. Ciekawe...
  Profil uzytkownika: Lucifer     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-12-10 14:02
Jestesmy za a nawet przeciw bo dzieki temu, ze sa tutaj to przetrwaly do dzisiaj."

okradli mi kiedys mieszkanie

jestem za
bo przeciez moglo sie wszystko spalic
  Profil uzytkownika: darsim     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 14:02
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-12-10 14:11
"Szwedzka polityka przedluzyla wojne o kilka lat
ile ofiar
milony
hanba"

mógłbyś rozwinąć tę ciekawą tezę?
  Profil uzytkownika: Badboy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 14:12
Nie udawaj glupka, ze nie rozuimiesz roznicy pomiedzy tym, ze twoje mieszkanie moglo sie spalic a zniszczeniami wojennymi, ktore potem dotknely Polske.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 14:14
A ten przyglup aby to do kogo pije?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-12-10 14:24
Lucifer podaj zrodla z ktorych czerpiesz swoja madrosc ja lubie sobie poczytac.
  Profil uzytkownika: prababcia     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 14:27
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 14:34
"Lucifer podaj zrodla z ktorych czerpiesz swoja madrosc ja lubie sobie poczytac."

Co go Himmlera, Abwehry i Hitlera jest taka ksiazka - pamietnik jednego z asow wywiadu. Musze sobie przpomniec kto napisal ja. Wiele lat temu czytalem.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 14:39
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 15:05
"Lucifer, chcesz zamieszkac na Islandii czy tylko tam inwestowac?"

Najpierw zamieszkac, zbadac teren dokladnie. Obecnie trzeba sie mocno zastanowic w co inwestowac. Jednego jestem pewien na obecnym etapie zadnych kredytow.

Fajne jest to ze na Islandii cieple zrdola wykorzystuja do prania, basenow czy tez gotowania obiadu. A chlebek do goracej ziemii zamiast pieca

Ogolnie podoba mi sie polityka Islandii i przyjazne srodowisko ekonomiczne. A kraj tez ladny.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 15:44
Dziwne, ze ktos moze nie rozumiec, ze Szwedzi nie wywiezli z Polski lupow wojennych bo chcieli je uchronic od zniszczen ale biorac pod uwage pozniejsze losy Polski zachodzi duze prawdopodobienstwo, ze dzieki temu przetrwaly do dzisiejszego dnia i mozna je obejrzec .
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 15:58
"Dziwne, ze ktos moze nie rozumiec, ze Szwedzi nie wywiezli z Polski lupow wojennych bo chcieli je uchronic od zniszczen ale biorac pod uwage pozniejsze losy Polski zachodzi duze prawdopodobienstwo, ze dzieki temu przetrwaly do dzisiejszego dnia i mozna je obejrzec ."

Nie wiem czy smiac sie czy plakac.
Moze poczytaj co to o Szwedach mysla Finowie (rzekomo bracia Szwedow wedlug wielu Szwedow).

Szwedzka Armia ciela tak iz 90% ludnosci na wielu terenach po prostu przeniosa sie na inny swiat.
Rzeczpospolita mimo iz nie byla zajeta w calosci przez Szwedow utracila wiecej procentowo ludnosci niz w czasie 2 wojny swiatowej.

Warto przypomniec, iz sa to wspomnienia wielonarodowej Rzeczpospolitej a takze panstw osciennych. Armia Szwedzka - naprawde tyle ile oni powycinali ludzi, to ze swieczka szukac.

A inna sprawa iz jezeli bys sie interesowala zabytkami w Europie, wiele razy przeczyalabys...zamek na Litwie, na Lotwie w Polsce w Niemczech...doszczetnie zrownany z ziemia przez Armie szwedzka, ktora jak nikt potrafila do fundamentow zniszczyc nawet wielkie budowle.

Szwedzi nie tylko grabili cale panstwa, ale metodycznie niszczyli cala infrastrukture miejska.
Szwedzi nie zostawiali za soba zamkow czy palacow - po prostu rownali z ziemia.

Ale co tam po co historie znac.
Tylko czemu widzialem koscioly szwedzkie pelne polskich zabytkow. A muzea?

Szwedzi do sweitych nie naleza, dlatego o opinia o Szwedach wsrod Finow a nawet Norwegow nie jest dobra.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:03
Ostatnio slyszalem od Szwedow jak to Finowie udawali ze nie znaja szwedzkiego...smiac mi sie chcialo. Ale nie dziwie sie, przyjezdzaja do Filandii, niech najpierw poklonia glowe przed swoim historycznym dziedzictwem.

Szwecja ma wiele na sumieniu i ich sasiedzi nie maja o nich tak wysokiego mniemania. Mnie np. podoba sie to iz wielu Norwegow pamieta o tym na czym sie Szwedzi dorobili.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:06
"Kolejnym widocznym do dziś dnia skutkiem wojny są straty materialne i kulturowe. Pomimo że większość polskich zamków i twierdz poddawała się Szwedom bez walki, to zostały zniszczone i złupione jako potencjalne miejsca oporu. Wiele ze świetnych niegdyś rezydencji po potopie szwedzkim nigdy nie zostało odbudowane i nie odzyskało świetności, a wizerunki niektórych z nich znamy dzięki pracy szwedzkiego wojskowego – Erika Dahlbergha. Rozgrabiono nie tylko biblioteki i skarbce, wywożono też relikwie świętych (np. św. Stanisława z Krakowa) czy detale architektoniczne (np. marmurowe delfiny z fontanny w zamku królewskim w Warszawie)."

http://pl.wikipedia.org/wi ki/Potop_szwedzki
  Profil uzytkownika: Lucifer     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 16:23
Lucifer@
Przeciez, z tego, co czytam, nie mieszkasz tu i nie zamierzasz,wiec czego historycznie-histerycznie skamlesz?

Co nam chcesz udowodnic, ze 'mieszkamy w paszczy wroga'?

Zycie plynie tu i teraz - to juz inna Szwecja, inny czas i to chyba 'na szczescie'?
  Profil uzytkownika: hester     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 16:23
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:24
"Lucifer@
Przeciez, z tego, co czytam, nie mieszkasz tu i nie zamierzasz,wiec czego historycznie-histerycznie skamlesz?

Co nam chcesz udowodnic, ze 'mieszkamy w paszczy wroga'?

Zycie plynie tu i teraz - to juz inna Szwecja, inny czas i to chyba 'na szczescie'?"

Tylko prawda jest ciekawa.
Masz inne zdanie?
  Profil uzytkownika: Lucifer     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 16:25
Slusznie przypuszczalam, ze zaraz zaczniesz pisac o lupach wojennych ale my o tym wszyskim wiemy bo ten temat juz kilka razy byl tu przedmiotem dyskusji.

Ja poprosze o dowody na to co pisales, ze Szwedzi sprzedawali gaz do obozow koncentracyjnych.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2013-12-10 16:25
Lucifer, nie boisz sie aktywnych wulkanow?
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 16:30
''Tylko prawda jest ciekawa.
Masz inne zdanie?''

Tak,tak-tylko prawda moze cie zbawic

A ty,Lucifer to uwazasz,ze z kim tu masz do czynienia?
Z historycznymi ignorantami?

Oczywiscie,ze mam inne zdanie:
-co bylo a nie jest nie pisze sie w rejestr!
  Profil uzytkownika: hester     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-12-10 16:33
Tak dla scislosci http://pl.wikipedia.org/wi ki/Cyklon_B. Zajmij sie ty czlowieku odkurzaczami, zarobisz jeszcze wiecej i mozesz inwestowac Spacerki od drzwi do drzwi dobrze ci zrobia
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:35
"Slusznie przypuszczalam, ze zaraz zaczniesz pisac o lupach wojennych ale my o tym wszyskim wiemy bo ten temat juz kilka razy byl tu przedmiotem dyskusji.

Ja poprosze o dowody na to co pisales, ze Szwedzi sprzedawali gaz do obozow koncentracyjnych."

Tabliczke mnozenia trzeba powtarzac do skutku.
"Co warto powiedziec raz, warto i drugi" - stara zasada filozof.

Co do wspolpracy szwedzko-niemieckiej w czasie 2 wojny to panuja rozne opinie. Nie twierdze iz sa dowody na wszystko w tym takze na gaz wysylany, bo dyskusja trwa i zapewne bedzie trwala.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 16:39
'' Nie twierdze iz sa dowody na wszystko w tym takze na gaz wysylany, bo dyskusja trwa i zapewne bedzie trwala.''

Tak,tak-z jednej strony slynne 'biale autobusy' a z drugiej sprzedaz gazu dla potrzeb obozow koncentr.

'A swistak siedzi i zawija w sreberka'...
  Profil uzytkownika: hester     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:39
Byc moze rzeczywiscie Szwecja gazu nie eksportowala. Nie ma na to to twardych dowodow przynajmniej. To moge przyznac, ale to nie swiadczy iz sa czysci.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 16:42
Nie strzelaj bez nabojow.

Na oskarzenia trzeba dowodow.
  Profil uzytkownika: hester     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:44
Przeciez napisalem ze nie ma dowodow.
Natomiast dyskusja trwa. I zapewne szybko sie nie skonczy.

Mnie natomiast bardziej intersowala wsporaca przemyslowa. To jest istotne.

  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:47
Oczywisce, Norweskie ksiazki tez sa ciekawe przykadowo.

"Neutral Sweden allowed Nazis to use their railways to occupy Norway... and transfer Jews to death camps, new book claims

Relations between Norway and Sweden are being strained with the publication of a new book, which details how Stockholm aided the Nazis during WW2 as their neighbours fought and lost a decisive battle against the German invaders.

Sweden stayed neutral in the war but Norway was among the first conquests of Hitler.

Now a new book shows how Sweden let the Germans use its efficient rail network to transport men and materials to the battle of Narvik, where British troops were deployed in a bid to stave off the Nazi hordes. "

http://www.dailymail.co.uk /news/article-2154901/Neutral-Sweden-allo wed-Nazis-use-railways-occupy-Norway--tra nsfer-Jews-death-camps-new-book-claims.ht ml

I oczywiscie to takze jest dyskusja. Co mozna powiedziec? Czy sa 100% dowody? To kazdy sam moze ocenic.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 16:48
Teraz pewnie zacznie sie tyrada 'o wspolpracy przemyslowej'
Jak sie chce psa uderzyc, kij ponoc sie zawsze znajdzie.
  Profil uzytkownika: hester     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 16:50
A tak konkretnie:
Co masz przeciwko Szwecji,ze Ja tu na tym forum tak postponujesz?

Ponawiam pytanie: co nam wszystkim,mieszkajacym i pracujacym w obecnej Szwecji chcesz udowodnic?
  Profil uzytkownika: hester     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-10 16:52
osobiscie moge wyslac gaz dla kogos kto cie uspi ,ty niemasz najmniejszego pojecia o tym co piszesz,tragedia ,,,ty jestes dobrym przyklade tej dobrej polskiej szkoly?????????.byle co przeczytasz i jak papuga powtarzasz ,nic rozsadku
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:54
Moglbym zapytac o to samo.
Ja uwazam iz istniala wspolpraca Szwecji z Niemcami. Oczywiscie nalezy ostroznie podchodzic w informacji. Przykladowo wlasnie z tym gazem, nie ma dowodow. Ale podobnie jest w innych tematach.
Po prostu twierdze iz istniala wspolpraca i Szwecja na niej skorzystala. Nie uwazam iz sie z tego rozliczyli.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 16:59
Ok, ale zostawmy juz te dawne dzieje.

Temat jest wlasciwie o tym co Szwecje czeka w przyszlosci.
Czy degradacja gospodarcza czy odbicie od dna?
  Profil uzytkownika: Lucifer     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 17:03
Na dwoje babka wrozyla-albo umrze,albo bedzie zyla
  Profil uzytkownika: hester     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 17:05
Dobra zakladam nowy temat. Tutaj juz za duzo dyskusji odbiegajacych od tematu. Ale tak to bywa z watkiem na forum.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 17:07
Ja jestem zadowolona bo obalialam 3 jego twierdzenia:
- kosmiczne ceny nieruchomosci na zadupiu,
- cale zycie na socjalu,
- sprzedaz gazu do obozow koncentracyjnych.



A co do lupow to radze zapoznac sie z ksiazka ojca prawa miedzynarodowego Hugo Grocjusza „O prawie wojny i pokoju” z 1625 r.


  Profil uzytkownika: simply_Ola     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-12-10 17:10
Ja tez jestem 'zadowolona', ale 'nowy temat'?

Dziekuje-nie
  Profil uzytkownika: hester     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-12-10 17:17
No w tej dyskusji to kazdy pisze "o czyms innym jak zwykle w zyciu rodzinnym"
Ja bym chetnie nawiazala do linka Wikipedi ktory podales
bo tam znalazlam blad, a mianowicie jest podany historyk szwedzki Dahlberg, a historie wojen opisal Pufendorf i jego rysunki sa zaprezentowane.
Poniewaz mam to dzielo (nr 114 z 300) wydanych zastanawiam sie czy nalezy poprawic w Wikipedi i jak?
  Profil uzytkownika: prababcia     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 17:29
Hester,
on znajdzie sobie chetnych do dyskusji w tym nowo zalozonym przez niego temacie bo frustratow nie brakuje na tym forum.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 17:56
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
andy


Wpisów: 645
Od: 2012-01-29
2013-12-10 18:37
Wiecie dlaczego w Szwecji bedzie "bublabudowlana". Ja mysle ze dlatego ze polacy ja buduja,ha ha
  Profil uzytkownika: andy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 19:08
Forumowy blazen uzywa slow, ktorych nie rozumie.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-12-10 19:18
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-10 19:44
jedyny ratunek zeby szwecja nie upadla ,to zeby niektorzy z tego palanciarstwa z PL wyjechalo z powrotem,lepiej stracic z turkiem niz znalezc z polakiem,,,,,,,moze i cos w tym jest
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-12-10 20:39
Zacznij od siebie.
  Profil uzytkownika: Viggo     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-12-10 20:45
ja nie narzekam
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 20:50
Tym razem udalo ci sie udowodnic jakim jestes chamem. Gratuluje!

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Lucifer


Wpisów: 139
Od: 2013-11-16
2013-12-10 20:54
Przestancie sie juz obrazac, bo to nie jest zadna dyskusja.
Koniec tematu.
  Profil uzytkownika: Lucifer     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-12-10 20:55
BS i Viggo,
zeby nie bylo watpliwosci to ten moj wpis powyzej nie byl skierowany do Was.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
andy


Wpisów: 645
Od: 2012-01-29
2013-12-10 21:09
black sabbath


Wpisów: 1314
Od: 2012-06-16
2013-12-10 19:44
--------------------------------------- -----------------------------------------
jedyny ratunek zeby szwecja nie upadla ,to zeby niektorzy z tego palanciarstwa z PL wyjechalo z powrotem,lepiej stracic z turkiem niz znalezc z polakiem,,,,,,,moze i cos w tym jest
Masz racje duzo tego co lazi z Tarra albo Zubrem w lapie i tylko.urwa .urwa.i.urwa
  Profil uzytkownika: andy     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-12-11 10:17
ktos napisal
"Tysiace ludzi chce sie tutaj osiedlic, lacznie z Polakami"

szwecja nalezy do eu, wiec z osiedleniem sie w szwecji nie ma problemow.
oczywiscie, ze tysiace ludzi pragnie zamieszkac w szwecji. problem polega raczej na tym kto chce sie osiedlic w szwecji.
prawie ze mieszkalam w austrii pod koniec lat 90, poznalam tam sporo fajnych ludzi. nie znam zadnego austriaka, ktory chcialby sie osiedlic w szwecji.
mieszkalam w kanadzie - tam rowniez nie spotkalam nikogo ,ktory pragnalby sie osiedlic w szwecji.
podobnie na obecnym dzikim zachodzie.
pomijajac sprawy ekonomiczne, czy tez polityczne...szwecja ma paskudny klimat. prawie we wszystkich krajach europy zachodniej zyje sie ludziom w miare dobrze i trzeba byc szalencem by za troche wiecej zarcia w misce przeprowadzic sie do miejsca w ktorym ciagle wieje, leje i albo jest ciagle ciemno albo ciagle jasno.
powtorze pytanie:
ilu europejczykow, kanadyjczykow, autralijczykow i amerykanow przeprowadzilo sie do szwecji a ilu szwedow wyprowadzilo sie do przytlulniejszych krajow europy i za ocean.
podajcie moze te statystyki o tych tysiacach pragnacych osiedlic sie w szwecji. mieszkalam tam ponad 20 lat. szwecja ma swoje plusy. kazdy kraj je ma.nikt jednak by mnie tam wolami nie zaciagnal. moglabym wrocic do austrii, kanady, nawet polski...na sama mysl o szwecji ciarki mnie przechodza, a przeciez zylo mi sie tam dostatnio. szwedzi, ktorzy tutaj mieszkaja rezonuja bardzo podobnie.
niech ktos poda statystyki...ilu mieszkancow europy zachodniej przeprowadzilo sie do szwecji i ilu szwedow wyprowadzilo sie ze szwecji. mieszkancow europy zachodniej, bowiem "wedrowki ludow" z bylej europy wschodniej, afryki i azji sa malo adekwatne do prawdziwego stanu rzeczy.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2014-01-12 06:23
co do cen domow i mieszkan

http://www.svd.se/naringsl iv/pengar/bostad/krugman-jag-skulle-aldri g-kopa-hus-i-sverige_8884464.svd#xtor=AD- 500-[svd.se/naringsliv]-[]-[Textlank]-[af tonbladet]-[]-[]
  Profil uzytkownika: darsim     
edek5803


Wpisów: 44
Od: 2012-05-19
2014-01-12 13:02
Mam tylko dwa pytania do lucifera.na granie na gieldzie zarobiles w polsce? Na domek ktory chcesz kupic zarobiles w polsce? Mowisz o bezrobociu, wiec poruwnaj bezrobotnego w polsce, a w szwecji.To chyba wystarczy.Granica jest otwarta, zawsze mozna wrocic.Polski rzad serdecznie zaprasza
  Profil uzytkownika: edek5803     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2014-01-12 14:00
darsin czytalem ten artykul wczoraj w SVD i moze w tym cos jest,natomiast kazdy ekonom ma swoje inne zdanie,szwecja jest jeszcze w dobrej sytuacji ze nie jest uzalezniona od banku centralnego w eu i zawsze moze zdewalupwac w najgorszej sytuacji,sam krugman powiedzial ze to byla najlepsze lekarstwo dla grecji ale eu i to jest niemozliwe.biedni niemcy co musza inwestowac swoje emerytury w cos co moze jest nic niewarte
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2014-01-15 14:10
dzis sluchalem transmisji z parlamentu na zywo
Polska byla wymienina dwa razy jako
negatywny przyklad
raz w kontekscie ochrony sridowkska polskie elrktrownie weglowe
podcxas gdy Szwecja kupuje z Niemiec faktycznie brudna energie nue z Polski
drugi raz w temacue aborcji obok Irlandi jako negatywny przyklad

jak widac Polska zawsze pod reka jezeli chodzi o negatywne przyklady
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2014-02-27 09:58
szwedzkie statystykj
ile sa warte

http://www.aftonbladet.se/ nyheter/article18446607.ab

  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> Szwecja upada - nie wedlug szwedzkich statystyk!
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 2 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony