Odwiedzin 37798103
Dziś 1880
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Pierwszy raz w Stockholm

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPierwszy raz w Stockholm
jadźka35


Wpisów: 20
Od: 2013-11-23
2013-11-26 09:21
Witajcie, wpadłam w lekką panikę. Będę pierwszy raz w Szwecji-ląduję na Skavsta a później mam się dostać do Enskede. Wiem tylko tyle że mam kupić bilet na autobus do Stockolm C a stamtąd do Enskede nie wiem jak się dostać. Metrem? Autobusem? Gdzie się kupuje bilet, jak się go kasuje? Ło matko! niby banalne a człowiek głupieje...pomóżcie proszę...kurcze nawet w życiu metrem nie jechałam, mam nadzieję że będę umiała do niego wsiąść, hihi
Z góry dziękuję za pomocne słówko
  Profil uzytkownika: jadźka35     
jadźka35


Wpisów: 20
Od: 2013-11-23
2013-11-26 10:06
Tak sobie pomyślałam że może lepiej byłoby taksówką dojechać pod konkretny adres (ten pierwszy raz)...orientujecie się ile to może kosztować?
  Profil uzytkownika: jadźka35     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-26 10:15
Zalezy gdzie w Enskede? ale ok 250-300 sek.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-11-26 10:31
Ronj@, ona laduje na SKAVSTA a nie na Bromma! Jakie 250-300 kr??? za 100 km taryfa w Szwecji?

Taryfa okolo 2000 kr, tak dwa tysiace.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-26 10:38
ale pisze, ze wie ze ma dostac sie autobusem do Stockholm C, a stamtad taksowka do Enskede. Co oczywiscie jest najlepsza opcja, bo trafic z terminalen do odpowiedniego metra, moze byc wycieczka sama w sobie.
Poza tym Enskede jest duze i zalezy gdzie w Enskede, zeby wybrac odpowiednia linie....zdecydowanie taksowka...i na taksametr!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-11-26 11:06
Ronj@, zwracam honor. Ale wolalem sie upewnic, czy autorka dobrze zrozumiala, zeby sie nie obudzila z reka w nocniku pod adresem z rachunkiem za taryfe opiewajacym na 2 kkr lub wiecej.

Oczywiscie, ze ze Stockholm Centralstation mozna wziac taxi do Enskede, ale tak jak Ronj@ pisze, na taksometr a nie na "gebe". To jest okolo 7-10 km, wiec taxi nie powinno przekroczyc raczej 300 kr, komunikacja miejska zdecydowanie tansza.
  Profil uzytkownika: Viggo     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-11-26 11:12
Male (ale bardzo wazne) info odnosnie taksowek. W Sztokholmie jest wolny rynek i taksowkarze moga miec jakie ceny chca, tak dlugo jak ta cena jest podana w widocznym miejscu (na tylnym oknie po stronie pasazera i w taksowce). Jest podana przykladowa cena podrozy zajmujacej (chyba) 15 minut i 10km. Duze firmy maja ceny za taka podroz okolo 300kr, ale zdazaja sie ceny astronomiczne, najwyzsza jaka widzialem to 1999kr za taka sama podroz. Dlatego jest BARDZO wazne, zeby sprawdzic cene przed wejsciem do taksowki, szczegolnie, ze przed terminalem autobusowym stoja zwykle taksowki z takimi wlasnie cenami.

Proponuje poszukac zoltej taksowki z Taxi 020 (najlatwiej zauwazyc, bo zolta), inne firmy to np. Taxi Stockholm, albo Taxi Kurir, ale tam zdazaja sie czesto firmy, ktore maja bardzo podobne nazwy i logo ale calkiem inne ceny, wiec trzeba uwazac, zeby sie nie naciac.
  Profil uzytkownika: kajetan     
jadźka35


Wpisów: 20
Od: 2013-11-23
2013-11-26 11:22
Jesssu! Kochani :* Nie spodziewałam się tak szybkich odpowiedzi
Do centrum sztokholmu dojadę autobusem a później chyba faktycznie wezmę taksówkę. Kajetan dziękuję za ważną uwagę dotyczącą taksówek- będę szukać żółtych i pytać o cenę kursu, mam nadzieję że znajdę postój taksówek gdzieś w pobliżu autobusu z którego wysiądę (lub się wytoczę z bagażami, hihi)
Zmykam rezerwować bilet na samolot.
Dziękuję Wam bardzo, bardzo!
  Profil uzytkownika: jadźka35     
jadźka35


Wpisów: 20
Od: 2013-11-23
2013-11-26 11:31
A jeszcze z tym taksówkami i z paragonem, jeśli chcę jechać tak jak pisała Ronj@ na taksometr- to trzeba od razu zapytać, uprzedzić że chcę paragon? Jeszcze jeden szkopuł- nie znam języka szwedzkiego, jedynie angielski, ale myślę że z kierowcą taksówki w takim miejscu powinnam się dogadać...tylko nie ogarniam tej kwestii jazdy z taksometrem...jak byście mogli trochę rozjaśnić mi w głowie
  Profil uzytkownika: jadźka35     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-11-26 11:33
Kajetan ma racje
jechalem raz taxi co sekunde jedna korona wybijalo

podzuekowalem po 2 minutach
  Profil uzytkownika: darsim     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-11-26 14:52
Darsim pisze "
Kajetan ma racje
jechalem raz taxi co sekunde jedna korona wybijalo

podzuekowalem po 2 minutach"

Mnie tez kiedys tak licznik nabijali ale ze mialam goraczke wiec wytrzymalam i zaplacilam. Za nauke sie placi.

Jaska35, pewniejsze pojechac metrem.

Z lotniska flygbussarna.se (mozesz bilet kupic i wydrukowac w Polsce) a pozniej metrem, sprawdz jak jechac na stronie sl.se
Coz ze metrem nie jechalas, kazdy jedzie kiedys pierwszy raz.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-26 15:22
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Aga


Wpisów: 43
Od: 2012-08-04
2013-11-26 15:23
Ja tez Ci radze jechac metrem , znasz angielski piszesz to sie dopytasz.

Jak dojedziesz do dworca w Sztokholmie to pytaj,
gdzie jest najblizsza stacja metro.To jest zaraz po drugiej stronie ulicy - jest duzy napis CENTRALSTATIONEN, - to jest stacja autobusowa , pociagowa, i na metro. Do metra trzeba jechac na dol,
a potem za znakami "T-bana".

Przy bramkach na metro jest zawsze informacja gdzie mozesz zapytac jaka linia jechac do Enskede,
u niego tez mozesz kupic bilet jednorazowy.Powiedza ci nr lini i po ktorej stronie masz sie ustawic (lewa lub prawa). Gdy pociag dojedzie - drzwi sie otworza same,
jak wsiadziesz to musisz sluchac/ lub patrzec na jakich stacjach staje zebys nie przejechala ( nawet jak
to zrobisz zaden problem - na te sam bilet mozesz wrocic
jest wazny 2 godziny). Jak cos wiecej - chcesz wiedziec to pytaj !
  Profil uzytkownika: Aga     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-11-26 15:28
http://sl.se/ficktid/karta %2Fvinter/Tub.pdf

zielona linia nr 19, kierunek (stacja koncowa)Hagsätra

wysiasc na 7 przystanku--> Enskede gård
(czas jazdy 11-13 min. zalezy od pory dnia)

bilet u ludzika w budce 44 kr

WSZYSCY mowia po angielsku
  Profil uzytkownika: iza     
RobRoy
Stockholm


Wpisów: 83
Od: 2013-03-24
2013-11-26 17:08
masz w miare nowy tel z internetem? polecam aplikacje SL poprowadzi Cie ona z pod dworca pod drzwi domu w ktorym masz sie znalesc, poda jakim autobusem, lub jaka linia tbany masz pojechac i ile metrow masz jeszcze do przejscia + pokaze Ci na mapce gdzie i ci wszystko sie znajduje :]
  Profil uzytkownika: RobRoy     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-11-26 20:01
Jaska35,

Jak autobusem (flygbussarna.se) dojedziesz do Sztokholmu, to jest ostatni przystanek (80 min autobusem), idz wtedy prosto w tym samym kierunku jak autobus przyjechal na terminal az dojdziesz do ulicy a pozniej na lewo kilkaset metrow. Dojdziesz do metra T (duzy znak T po lewej stronie, T=tunnelbana, metro) a po prawej bedzie duzy plats, rynek, Sergelstorg ze szklanym monumentem w fontannie, zobacz ten szklany monument na linku ponizej
https://www.google.se/#q=s ergels+torg

Przy znaku T, po lewej stronie, zjedz schodami ruchomymi jedno pietro na dol i juz jestes w metrze. Pozniej sa szylty z kierunkiem w ktorym masz jechac, jedziesz w kierunku Hagsätra (co Iza podala). Powodzenia, w Sztokholmie latwo sie jezdzi.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
jadźka35


Wpisów: 20
Od: 2013-11-23
2013-11-27 09:10
No, przy takim wyjaśnieniu na pewno nie zabłądzę
już teraz wiem wszystko co i jak
Dziękuję, jesteście superrrr! ;*
  Profil uzytkownika: jadźka35     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-11-27 10:42
Tak w ogole, to google zawsze wszystko wie, wiec zamiast sie bawic w jakies aplikacje na telefony itd to mozna wejsc na http://goo.gl/maps/ajPDW i sprawdzic jak dojechac.

Jako punkt startowy zaznaczylem Ci gdzie dojezdzaja autobusy (wyjsce z terminalu autobusowego), jako punkt docelowy wpisz adres gdzie masz trafic. Wybierz opcje "komunikacja miejska", ikonka z pociagiem (czy co to tam jest) i zobaczysz jak trafic, lacznie z tym jak musisz isc.

Jezeli masz google maps na telefonie, to ta sama funkcjonalnosc jest tam, lacznie z dokladnymi godzinami odjazdow itd.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Forum -> Życie w Szwecji -> Pierwszy raz w Stockholm
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Sprzatanie Sztokholm (Älvsjö)
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony