Odwiedzin 37784524
Dziś 1294
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Dziedzictwo kulturowe!

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorDziedzictwo kulturowe!
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-15 13:42
Moi drodzy, siedzicie w "raju", z daleka od polskich marszy (temat 11.11 ) a tutaj, pod waszym nosem tworzy sie nowe dziedzictwo kulturowe...kraju w ktorym mieszkamy.

http://www.friatider.se/mu seum-husbykravallerna-ar-en-del-av-vart-k ulturarv

Pomijajac wymyslne teorie w tamtym temacie i pyszczenie...tego trzeba sie bac!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-15 14:06
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-11-15 14:59
Moim zdaniem dobrze. To muzeum od tego jest.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-15 15:16
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-11-15 17:57
Zamiast pieprzyc od rzeczy, to przeczytajcie moze jakies inne zrodlo niz friatider o co w tym chodzi. Muzeum ma za zadanie dokumentowac "samtidshistoria". Wydarzenia w Husby nie da sie zaprzeczyc, ze byly wydarzeniem szczegolnym historycznie, dlatego muzeum chce pozbierac informacje o tym jak odczuli je mieszkancy miasta, zarowno z puntu widzenia bioracych udzial jak i poszkodowanych, lub obojetnych i wydac to w postaci ksiazki. A Wy zaraz dorabiacie do tego ideologie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-11-15 18:32
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-11-15 19:09
Ostro!!! Chyba nawet troszke za ostro.....
  Profil uzytkownika: Viggo     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-15 19:31
Wpisow Aby, nie komentuje, bo jak zwykle ich nie rozumiem, ale ty, Kajetan, moze bys zastanowil sie nad slownictwem ktorego uzywasz! Ja sobie wypraszam teksty typu, ze ja "pieprze"!
Owszem, to jest twoj cyrk, ale tym samym czegos wiecej od ciebie wymaga!

Artykul z Friatider przytoczylam, bo jest napisany zwyklym jezykiem, ale mozna isc na Kulturnämndens sammanträde i miec informacje z pierwszej reki.
Polecam.
Szczegolnie jak na tym samym sammanträde social/sociolog razem z Ungdomsmottagning zwraca sie o pomoc w sfinansowaniu kilku spotkan na temat hederskultur i dostaje odmowe!
Ty masz mala corke, ktora moze bedzie zyla w przyzwoleniu na to, ale zanim twoja dorosnie, moja walczy zeby to zmienic. Nastepnym krokiem bedzie wystawa w Nationalmuseum na temat "Nasza kulturarv hederskultur och könsstympning" a sztockholmianie beda obchodzic rocznice...rozruby w Rinkeby.
Polakom proponuje walczyc o prawo klapsa w dupe dzieciakowi...a co! u nas to normalne.

Miejmy nadzieje, ze w tej dokumentacji najwiecej miejsca zajmie totalna porazka szwedzkiej invandrarpolitik, bo to jest nieludzkie, zeby sciagac ludzi i wywozic ich do takiej np Hedemory, czy jakiejs innej pipidowki, gdzie nie ma nic! zadnej przyszlosci...nawet dla tubylcow. A gdzie jedynie jednostki zarabiaja na beläggning w swoich ruderach...albo komunalne spoldzielnie.
Ludzie zyja jak zwierzeta (ba! o zwierzeta sie bardziej dba) po traumach ktore przezyli a na tym "dachu nad glowa" i fantastycznymi statystykami wszytsko sie konczy. Nie ma nikogo, kto moglby im pomoc!

W Rinkeby sa juz wyetablowani cudzoziemcy, co przyjechali do rodziny z Hedemory, czy innej Långshyttan jak juz pantwo nie placi gminie za przechowalnie i wegetuja w 15 osob w m3. I nie, nie to nie jest problem pieniedzy...to jest problem värdighet.
Szwecja im ja zabiera.
Tak ze nie pisz mi, ze ja pieprze! Zyje troche dluzej niz ty i troche dluzej w tym kraju i mam inne referencje. Mam do tego prawo i nawet je wyrazac, nawet na twoim portalu, bo jakos nie widze, zeby zlamala regulaminy.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-15 19:34
Nie wyciagam Kajetana rodziny, tylko uzywam porownania, zeby bardzie odzwierciedlic problematyke.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-11-15 19:44
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-11-15 19:46
Widzisz Ronj@, Szwecja w muzeum przedstawi to i nawet otrzyma poklask ze strony polskich imigrantow.

Ale w Polsce takie wydarzenia, na podobnej podstawie (chleba i pracy!) zostana opisane, ale nie w muzeum. Tylko przez niemcow na polskojezycznym forum opisujac uczestnikow jako, cytuje: "debili, cwiercinteligentow, holote, handlarzy narkotykow i gangsterow. I na to przyzwolenie jest.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-15 19:56
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-11-15 22:05
Ronia, sam tytul wzielas za fria tider, bo o zadnym "dziedzictwie kulturowym" nie ma przeciez mowy. Takie samo to dziedzictwo kulturowe jak norrmalmstorgsdramat czy Estioniakatastrofen. Ale sprawa warta zachowaia dla przyszlych pokolen nie tylko tak sensacyjnie jak zostala przedstawiona oczami mediow.

Co do reszty to sie zgadzam, sam wiele razy pisalem (nawet chyba tu na forum), co uwazam o flyktingförläggnigar i calej polityce przyznawania azylu, gdzie proces trwa czesto wiele lat a azylantowi nic w tym czasie nie wolno. O Husby tez sporo pisalem w watku na tamten temat. Dlatego wlasnie uwazam, ze to powinno wychodzic na swiatlo dzienne, przez chociazby takie ksiazki wydawane przez jakies muzea.
  Profil uzytkownika: kajetan     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-11-15 22:16
Atak personalny ?

Zwykly brak humoru, albo duposcisk, z Twojej strony...


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-11-15 22:17
Bolek, to nie jest smieszne. Nawet jak smajliki powstawiasz, to jest to zwykle ublizanie mi i robisz to juz od dawna. Daj spokoj.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-15 23:09
To Ulfstrand mowi o kulturarv, nie Friatider.
Uzylam tego kontrowersyjnego sformulowania wlasnie dlatego. ze zdarzenie w Husby nie uwazam za kulturarv Szwecji...w tym mojej, bo ja tworze od 40 lat.

"Dlatego wlasnie uwazam, ze to powinno wychodzic na swiatlo dzienne, przez chociazby takie ksiazki wydawane przez jakies muzea."

Co wyjdzie na swiatlo dzienne?
-ci co palili samochody i rzucali kamieniami byli sprowokowani przez policje
-ci co obserwowali zdarzenia z daleka beda plakali nad swoim i ich dzieci losem, ze sa poza wspolnota spoleczna
-policja, straz, pogotowie, napewno nawet nie beda pytani, bo moze ktos, nie zwazajac na poprawnosc polityczna powie kilka slow prawdy?
-zwyklego Szweda na ulicy tez nie zapytaja. Bo to bylby tylko stracony czas. Tyle wywiadow i wszystko trzeba byloby wycinac.
A jaki bakgrund tych zdarzen bedzie? bo policja zastrzelila jakiegos wariata, co nie bedzie niczym szczegolnym, bo policja ostatnio strzela (ze skutkiem smiertelnym) do coraz wiecej azylantow albo wariatow.

Ksiazka na zamowienie nie opisze prawdziwych powodow frustracji i förtvivlan ludzi, ktorych sie tu przyjelo.
Jezeli by ktos sie porwal na conajmniej C-uppsats z socjologii to moze by wyszlo cos na swiatlo dzienne, ale panstwowa instytucja?

Co dziwne, a wlasciwie nie, ale po tych rozrubach nie bylo jakis wiekszych debat na temat powodu (politycy chwycili sie tego smiertelnego postrzelenia jak tonacy brzytwy...doslownie) poumarzano szybko kilka spraw o skadegörelse...i vips! mamy kulturarv.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-11-15 23:13
  Profil uzytkownika: kajetan     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-11-15 23:20
"Bolek, to nie jest smieszne. Nawet jak smajliki powstawiasz, to jest to zwykle ublizanie mi i robisz to juz od dawna. Daj spokoj."

Dodsz ! Daje spokoj, ale z tym ublizaniem to przesadziles, Ty celebryto...


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Forum -> Życie w Szwecji -> Dziedzictwo kulturowe!
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony