Odwiedzin 37777989
Dziś 2037
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Radiotjanst placic czy nie ????

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorRadiotjanst placic czy nie ????
gmachnio


Wpisów: 31
Od: 2012-12-06
2013-10-30 19:34
Witam,

Mam pytanie do was. Jakis cas temu kupilam telewizor no i oczywiscie dostalam rachunek z Radiotjänst i oplata za posiadanie telewizora.
Czy trzeba to placic ???? Czy mozna to brzydko mowiac olac ???
Kiedy dzwoniła do mnie kobieta z radiotjanst powiedzilam ze telewizor nie byl kupiony dla mnie ale powiedziala ze skoro kupilam telewizor to musze oplacic ten rachunek.
Ja jej powiedzilam ze ogladam polska tv przez internet i nie korzystam z szwedzkich kanalow. Ale stwierdzila ze skoro jesem w szwecji mieszkam w szwecji to fakture musze oplacic.
Cz wy tez placicie ???
ROzmawiałam z paroma znajomymi tu i powiedzieli mi ze mozna tego nie placic, ze ona tak wysylasa ale ludzie w reguly tego nie placa.
Czyli praktucznie tak samo jak w polsce za abonament radiowo-telewizyjny
  Profil uzytkownika: gmachnio     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2013-10-30 20:25
Dostales fakture - musisz placic. Pozniej bedzie påminnelse inkasso kronofogden...
  Profil uzytkownika: thiara     
kantyk


Wpisów: 344
Od: 2006-04-13
2013-10-30 20:55
"ROzmawiałam z paroma znajomymi tu i powiedzieli mi ze mozna tego nie placic, ze ona tak wysylasa ale ludzie w reguly tego nie placa"

Fajnych masz znajomych skoro chca wpuscic cie na mine.
Skoro dostales fakuture to rzecz jasna musisz ja oplacic.
  Profil uzytkownika: kantyk     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-30 21:04
tak jak juz pisano

nie placisz
beda kary i komornik

licencja jest za posiadanie odbiornika nie za telewizje
  Profil uzytkownika: darsim     
gmachnio


Wpisów: 31
Od: 2012-12-06
2013-10-30 21:23
Ok Dziekuje bardzo Za odpowiedz
W takim razie zapłacę
  Profil uzytkownika: gmachnio     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2013-10-31 00:47
Z reguly nie placa to w Polsce. Tu jest Szwecja i nie jest tak samo - wszyscy placa abonament.
  Profil uzytkownika: Snupi     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-10-31 11:13
wy zartujecie czy jak? W Szwecji wiele osob unika placenia abonamentu. Radiotjänsten musi udowodnic ze posiadasz odbiornik TV. Jesli nie wpuscisz do mieszkania to niby jak?jak sie kupuje tv to najlepiejna kogos kto juz tv ma i placi abonament. A jak nie ma kogos takiego to zawsze mozna uzywany odbiornik kupic na blocket. A jak kto ma mozliwosc to kupic wPolsce.
  Profil uzytkownika: Ulf     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-31 11:39
"W Szwecji wiele osob unika placenia abonamentu."

Nie chce pisac co mysle o takich osobach. Nie wyobrazam sobie miec w domu telewizor i nie placic abonamentu.
Chyba bym sie ze wstydu spalil, jakby mi kanar z aparacikiem sciagajacym sygnaly udowodnil ,ze mam domu odbiornik.Te dwa klocki rocznie nie sa tego warte.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-31 13:56
Tylek gazeta tez mozna podcierac - tez oszczednosc..... Choc nie zlodziejstwo jak przy abonamencie...(korzystanie z czegos za co sie nie zaplacilo!)
  Profil uzytkownika: dankom     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-31 14:03
czy wy zyjecie w tym kraju
Wszyscy, ktorzy maja jakies aparaty odbierajace programy tv (komputer, smart-telefon, na ktorym mozna odbierac tv- i inne duperele) musza oplacac abonament.
Tak postanowily wladze i tym sie trabi w mediach i TV.
Byla nawet taka sprawa w sadzie i facet przegral chociaz nie posiadal telewizora, ale mial jakis aparacik, ktory mogl odbierac telewizyjne programy, prawdopodobnie jakis elektroniczny gadzecik.
  Profil uzytkownika: violina     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-10-31 14:34
np tak sprawdzaja: dzwoni babka i robi ankiete na temtat programow tv, i jak powiesz ze podobalo ci sie to i to, to uslyszysz, 'a to masz tv, a abonament nie zaplacony?' moja znajoma tak 'wpadla'.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-10-31 14:52
Dankom nie badz smieszna z tym zlodziejstwem. Nie wszyscy korzystaja z oferty panstwowej tv svt, a mimo to sa zmuszani do placenia haraczu.tez place bo niestety tv kupilem w sklepie,wiec cviezko sie jz bylo wykrecic.Ale rozumiem tych co nie placa tego ,, podatku ,,

Violina piszesz tak wzniosle wszyscy zyjemy w tym panstwie itp itd. W Polsce rowniez wielu zyje i noe chce oplacac haraczu.
TV powinna sie utrzymywac sama, powinna byc kodowana- kto chce ogladac svt niech placi
  Profil uzytkownika: Ulf     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-31 15:38
Widzisz Ulfiku kochany wlasnie dlatego, ze wiele osob oglada a nie placi to sprawidliwiej bedzie, jak wszyscy beda placic i nikt nie bedzie po zlodziejsku ogladal telewizji.
Miej pretensje do tych, ktorych trzeba bylo szukac i zmuszac do zaplacenia - bo to przez nich wprowadzono ten ogolny haracz
  Profil uzytkownika: violina     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-31 15:43
Kodowanie nic nie pomoze , bo sa spryciarze (zeby nie powiedziec zlodzieje) co potrafia "rozkodowac" te kody i ogladac nawet telewizje kodowana.
  Profil uzytkownika: violina     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-10-31 18:10
"Miej pretensje do tych, ktorych trzeba bylo szukac i zmuszac do zaplacenia - bo to przez nich wprowadzono ten ogolny haracz"
skoro zawsze placilas ten abonament (haracz), to nic nie zmieni sie w twoim zyciu pod tym wzgledem.nadal bedziesz placic.
madry czlowiek nie placi haraczu ,placenie w najwyzszym stopniu demaskuje jego slabosc , zeby nie powiedziec glupote.nie szafowalbym tu obelgami typu "zlodziej" w stosunku do tych co nie placa abonamentu , bo to bardzo nieladne okreslane i nie przystoja starszej pani (za jaka sie podajesz na tym forum)
gdyby abonament byl w 100% legalna forma zaplaty za usluge ,to juz dawno poradzonoby sobie z jego sciagalnoscia,ale widac nie jest to tak calkiem fair.
mysle , ze jest to kolejna forma skladki "na biednych"?
ktos , kto chce ogladac te gnioty w tv ma wykupiony abonament w jakims com hem i tam placi . placi bo chce ogladac , a nie placi bo ma odbiornik.
  Profil uzytkownika: synd     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-31 22:26
Drogi Grzechu, sa osoby, ktore chcialaby wszystko za darmo, a tak sie nie da, bo wszystko kosztuje a to czy ci szwedzka Tv odpowiada czy nie, to juz twoj problem.
Ja place abonament, bo ogladam TV po to, zeby widziec co sie w kraju, w ktorym zyje i na swiecie dzieje i np. nie zadawac glupich pytan na forum. Ktos, kto wpatruje sie tylko w polskie telewizyjne okienko nie wie, co sie wkolo niego dzieje, chociaz tu mieszka.
Jasne, ze nie chcesz placic abonamentu, ale poniewaz tutaj mieszkasz, to musisz sie dostosowac do tutejszych zasad, chcesz czy nie
Jak jestes madrym czlowiekiem, to nie musisz wszystkiego polykac, co ci telewizja wciska, tylko sam wyposrodkujesz wszelkie informacje z TV, radia, prasy i masz swoje zdanie. ale zeby to zdanie miec, to dobrze jest czasem wysluchac i obejrzec informacje z wielu zrodel. TV jest jednym z nich.
Ja za starsza panie sie nie podaje tylko nia jestem i dobrze mi z tym.
  Profil uzytkownika: violina     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-31 23:41
Podatkutez nikt bynajchetniej nie placil...
  Profil uzytkownika: dankom     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-10-31 23:52
podbudowalas mnie Violino swoim dobrym samopoczuciem .
do postu jednak odniesc sie nie moge , nie dotyczy on ani tematu , ani mnie.
upieram sia natomiast nadal ,ze nazywanie ludzmi ktorzy maja na temat abonamentu inne zdanie niz Ty,zlodziejami ,to spore naduzycie niegodne siwych wlosow.
natomiast odnosnie tematu ,twierdze ,ze placic nalezy za cos co chce " kupic". pobieranie abonamentu jest nieuczciwe. to jest tak troche jak z podatkiem drogowym , ktory to powinien byc zawarty w cenie paliwa (jezdzisz wiecej ,zuzywasz wiecej paliwa ,placisz adekwatny podatek)
tylko po co uczciwosc panstwa wobec obywatela, lepiej go wytresowac ,ubezwlasnowolnic.
wracajac do tv , powiem tylko ze przestala ona juz dawno pelnic role misyjna . jest to komercyjny chlam z ktorego nic prawdziwego(wartosciowego) wyciagnac sie nie da .
pozwol droga Violinko , ze zostane przy swoim zdaniu i bede swoimi pieniazkami zarzadzal w miare mozliwosci sam (zaznaczam , ze nikomu ich nie ukradlem)
  Profil uzytkownika: synd     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-10-31 23:54
dankom-"Podatkutez nikt bynajchetniej nie placil..."
a Ty pewnie chetnie placisz , co ?
  Profil uzytkownika: synd     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-31 23:57
Baaardzo Ale place. Tak jak abonament....choc swedzka tv ogladam bardzo malo....
  Profil uzytkownika: dankom     
madziarek@spray.se


Wpisów: 63
Od: 2011-11-09
2013-11-01 06:51
Od 12 lat mieszkam w Szwecji i jakos do tej pory udało mi sie nie płacić.2000 sek rocznie to dosc duzo kasy jakby nie było.Faktury przysyłali wiele razy ale ich nie płaciliśmy.Wielu szwedow tez nie płaci.
  Profil uzytkownika: madziarek@spray.se     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-11-01 07:12
Od 12 lat mieszkam w Szwecji i jakos do tej pory udało mi sie nie płacić.2000 sek rocznie to dosc duzo kasy "


jak dla ciebie 2000 rocznie po 12 latach w Szwecji to duzo kasy do dla mnie to
tragedia
  Profil uzytkownika: darsim     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2013-11-01 08:32
Darsim

Do wszystkich nieplacacych: ciekawi mnie jak to zalatwiacie ze swoim sumieniem...
  Profil uzytkownika: stas     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2013-11-01 08:44
Najlepszy jest argument, ze "wielu szwedow tez nie placi"
  Profil uzytkownika: tittut     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2013-11-01 10:03
Mnie sam abonament w sobie nie przeszkadza telewizja publiczna to telewizja publiczna kazdy kto chce ma miec do niej dostep i niech kazdy sie na nia sklada jak posiada TV - ale ich metody egzekwowania platnosci to juz podchodzi pod terroryzm a rozszerzanie uslugi na komputery i telefony to skandal, jesli nie mam telewizora w domu to mam zyc jak jaskiniowiec?? Nie moge miec np. butiku internetowego czy grac na gieldzie bo ktos w Kirunie mysli, ze ja zyje dla ogladania SVT w internecie?? W zyciu nawet nie zagladalam z ciekawosci na ta strone a place jakbym ogladala ja z 10 godzin dziennie.
Do tego Ci ich obrzydliwi kontrolerzy - kto to widzial ludzi nachodzic w domu w sobote o 21? ALbo czwartek o 20? I sie wypytywac o telewizor jak sie widzi, ze w domu ciemno? Jeszcze to ich zagladanie w okna i przez luki na poczte w drzwiach dopelnia obrazka - wywaliliby tych terrorystow na zbite pyski, zmniejszyli oplate i nie byloby problemu.

Tak btw jak ktos uwaza, ze 2 tys. to malo to informuje, ze za te 2 tysiace mozna lezec tydzien np. na Malcie :P ja bym nie narzekala jakbym zamiast placic abonament mogla sobie extra wakacje trzasnac ten drugi trzeci czy czwarty raz w roku :P
  Profil uzytkownika: Siobhan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-01 10:35
"jak ktos uwaza, ze 2 tys. to malo to informuje, ze za te 2 tysiace mozna lezec tydzien np. na Malcie"


Ten ktos uwaza,ze te dwa tysiace na rok, nie sa warte uzerania i chowania odbiornika przed wscibskimi kanarami.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-11-01 11:14
Zlodziejstwo i oszustwo zawsze nim pozostanie mimo ze czesc szuka wymowek aby sobie wmawiac ze nimi nie sa.

Wiele lat temu mielismy politikow ktorzy byli "dumni z politycznych powodow" ze licencji nie placa. Kiedy doszli do wladzy polecieli z tych wysokich stolkow w ciagu kilku dni.

Zlodziejstwo przeciwko panstwu ktore od setek lat wszystko rejestruje jest ciekawym zjawiskiem.

Nigdy nie wiadomo co sie zdazy w przyszlosci gdy niektore polityczne partie dostana wiecej wladzy. Moga wtedy bardzo wiele kompromitujacych danych o zlodziejaszkach znalezc.

Ktos mowi ze rodzimi Szwedzi tez oszukuja ale moga "importowanych zlodziei" potraktowac inaczej.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-11-01 11:16
haha, zabawni sa ci, ktorzy moralizuja tutaj powolujac sie na sumienie itp. Ci co najwiecej moralizuja, to ci, ktorym najbardziej przeszkadza, ze sami musza placic i szlag ich jasny trafia jak ktos sie miga.
Joland i Darsim przynajmniej nazwali to obciachem, ale nie moralizuja

Wielu tu caly czas mowi o tv jako calej ogolem.
Ale przeciez abonament to tylko za panstwowa tv SVT
oraz panstwowe gowniane radio P1.

Kanaly TV komercyjne utrzymuja sie same.
Teraz niedawno upadlo niestety komercyjne pratradio Radio1, gdzie sluchacze mogli zabrac glos w wielu sprawach, bez zadnej cenzury jak w panstwowej radiu jedynce.

Violina, jesli Ty chcesz czerpac wiedze o Szwecji glownie z SVT to wspolczuje. Kazdy kto potrzebuje wiedzy o zyciu w Szwecji sam moze ja zdobyc z wielu innych zrodel niz SVT.
  Profil uzytkownika: Ulf     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-11-01 11:18
Wielu tu caly czas mowi o tv jako calej ogolem.
Ale przeciez abonament to tylko za panstwowa tv SVT
oraz panstwowe gowniane radio P1."


obonament jest za
posiadanie odbiornika

nie za ogladanie
trudno to zrozumiec?
  Profil uzytkownika: darsim     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2013-11-01 11:24
Idac tropem myslenia Radiotjänst - masz odbiornik -plac to wszyscy faceci powinni siedziec za gwalt - wkoncu maja sprzet
  Profil uzytkownika: Siobhan     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-11-01 11:28
Darsim:

warunkiem jest posiadanie odbiornika

srodki z abonamentu trafiaja do panstwowych mediow.
  Profil uzytkownika: Ulf     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-01 11:39
"Idac tropem myslenia Radiotjänst - masz odbiornik -plac to wszyscy faceci powinni siedziec za gwalt - wkoncu maja sprzet"


Co Ty pieprzysz. Ci co placa abonament swoim partnerkom, dostaja dobrowolnie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-01 11:45
Ulfiku kochany, wiedze czerpie z roznych zrodel, TV jest tylko jednym z nich. Zeby Cie uspokoic, ze jestem ograniczona w czerpaniu wiedzy (bo jest Ci mnie zal) napisze Ci (w sekrecie) ze czytam takze prase krajowa i zagraniczna (bo umiem czytac i taka) ogladam zagraniczne reportaze, filmy dokumentarne, ksiazki historyczne, naukowe, literature fachowa, biografie i autobiografie ludzi, ktorzy cos dla ludzkosci zrobili, slucham opinii innych madrych ludzi itp. itd - z tego wszystkiego wyciagam wnioski i mam wlasne zdanie.
Z tego tez powodu nie wykluczam szwedzkiej telewizji, bo nie jestem ignorantka i uwazam, ze kazdy srodek masowego przekazu ma cos do powiedzenia, bez wzgledu na to, czy sie z tym zgadzamy czy nie.
Ty masz odmienne zdanie i to jest ok ale nie zmieni to mojej postawy.
Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia - jak to juz wiele razy napisalam
  Profil uzytkownika: violina     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-01 11:48
Joland
  Profil uzytkownika: violina     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-01 11:57
Powiem tak: nikt nie jest szczesliwy z placenia jakiegokolwiek abonamentu. Tylko,ze dzieki tym abonamentom ludzie maja prace.Podobnie dziala cala budzetowka,ktora utrzymywana jest z podatkow.

Mozna nie placic podatkow i robic na czarno,podobnie z abonamentem, mozna nie placic i ogladac na czarno.Tylko czy po to wybralismy Szwecje na kraj zamieszkania,by zyc tu na czarno?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-01 12:32
Jeszcze bardziej od telewizyjnego wkur*** mnie placenie abonamentu za przesyl elektrycznosci.

W moim domu sam musialem zlecic i zaplacic za pociagniecie kabli ,to jest OK.No ale za to, ze mam becelowac dostawcy za utrzymanie jego kabli,ktorymi do mnie przesyla prad, juz OK nie jest, wg. mnie.

Latem place wiecej za przesyl, jak za zuzyty prad.
Jakby dalo rade to bym nosil w wiadrze prad i olal dostawce przez kable.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2013-11-01 13:32
Joland napisal: 'Powiem tak: nikt nie jest szczesliwy z placenia jakiegokolwiek abonamentu. Tylko,ze dzieki tym abonamentom ludzie maja prace.Podobnie dziala cala budzetowka,ktora utrzymywana jest z podatkow.

Mozna nie placic podatkow i robic na czarno,podobnie z abonamentem, mozna nie placic i ogladac na czarno.Tylko czy po to wybralismy Szwecje na kraj zamieszkania,by zyc tu na czarno?'


Otoz to! Wlasnie w ten sposob kierujemy my i inne nacje ten kraj ku upadlosci. Przyjezdzamy tu bo w swoim kraju zle i tu to samo chcemy wprowadzic od czego ucieklismy i nie mam tu na mysli tylko abonamentu tv

A my sami lubimy jak sie nam cos kradnie???? No jasne ze nie
  Profil uzytkownika: 2dni     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-11-01 14:29
kolejna nawiedzona ktora nawiazuje do zlodziejstwa.
my piszemy tu o abonamencie a wy zataczacie wielkie kregi piszac o zyciu pracy na czarno.ilu tu porzadnych ludzi, az sie w glowie nie miesci,kazdy super uczciwy. Niech pierwszy rzuci kamien...
  Profil uzytkownika: Ulf     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2013-11-01 14:36
Prawda?? Az ciezko uwierzyc ze tylu uczciwych Kto by pomyslal, co???

  Profil uzytkownika: 2dni     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-01 15:59
Ulfik , ja kamieniami nie rzucam, ja strzelam z procy i staram sie trafic prosto w nos

2dni dobre argumenty!

  Profil uzytkownika: violina     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2013-11-01 16:11
Pieniadze z abonamentu ida do: Sveriges Television, Sveriges Radio i Sveriges Utbildningsradio. Tam pracuja ludzie dzieki ktorym mozemy sluchac radia i ogladac tv. Wiec jak im nie placic za wykonywana prace???? Poza tym nie tylko o wyplaty tu chodzi ale o sprzet ktorym dysponuja i wiele innych rzeczy.

Gdyby np. Ulf nie dostal wyplaty za to ze tyral caly miesiac na pewno by nie byl szczesliwy i nazwal swego szefa zlodziejem lub oszustem??

  Profil uzytkownika: 2dni     
darkness
Stockholm


Wpisów: 127
Od: 2004-08-09
2013-11-01 16:36
A ja sie zgadzam z Siobhan. Poczytalam na stronie radiotjänst ze obojetnie czy ogladasz telewizje czy nie jesli posiafasz komputer, smartfona, lub telewizor, musisz placic i nie interesuje ich czy ogladasz tel czy nie. To tak jskby zamknac wszystkich facetow za gwalt tylko dlatego ze posiadaja wyposarzenie. To jest totalny absurd. Chcialam kupic sobie tel, bo mam spora kolelcje filmow blue ray ale widze ze bede musiala s Pl sprowadzac
  Profil uzytkownika: darkness     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-01 16:40
Ulfik bylby nieszczesliwy, bo tutaj dziala filozofia Kallego z "W pustyni i w puszczy" H. Sienkiewicza.

"Kali, powiedz mi - zapytal Stas - co to jest zly uczynek?
Jak ktos Kalemu zabrac krowy - po krotkim namysle odpowiedzial Kali - to jest zly uczynek.
Doskonale - zawolal Stas - a dobry uczynek?
Tym razem odpowiedz przyszla bez namyslu,
- Dobry, to jak Kali zabrac komus krowy."

Niektorzy pozostali, w swym rozwoju, na poziomie Kallego.

  Profil uzytkownika: violina     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-01 16:53
"Chcialam kupic sobie tel, bo mam spora kolelcje filmow blue ray ale widze ze bede musiala s Pl sprowadzac"

Jezdzij samochodem na polskich blachach, to tez taniej. Tylko nie pracuj u rodaka,bo u szweda wiecej przytulisz.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-01 17:02
"Pieniadze z abonamentu ida do: Sveriges Television, Sveriges Radio i Sveriges Utbildningsradio. Tam pracuja ludzie dzieki ktorym mozemy sluchac radia i ogladac tv."-2dni
dobrze prawisz. tylko ja jestem za tym, zeby za te gnioty
placili ci , co chca tego sluchac.(ogladac)
15 lat temu pracowalem w telewizji kablowej i stad wiem , ze kodowanie programow to nie jest problem.
fantastyczne , uczciwe rozwiazanie problemu. wykupuje programy ktore chce ogladac , ktore mnie interesuja.
(zadnym argumentem przeciw temu ,nie jest twierdzenie ,iz sa ludzie ktorzy potrafia te kody lamac)
latwiej jest jednak ,wyprac niektorym mozgi i wskazac jedyna sluszna droge.
po za , telewizor (mebel) towazyszyl mi od wielu lat i wisi mi....... na scianie rowniez dzisiaj.
malo rozgarnietych informuje ,ze nie sluzy on tylko do ogladania programow panstwowych.kupilem a wy ?
(pytanie do tych rzucajacych epitetami )
  Profil uzytkownika: synd     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-01 17:45
"Jezdzij samochodem na polskich blachach, to tez taniej. Tylko nie pracuj u rodaka,bo u szweda wiecej przytulisz."-Joland
powiedzialbym , ze slusznie prawisz (gdyby nie bylaby to ironia )
w czasach nadmiernie wysokich podatkow (wyzysku) trzeba sobie jakos radzic , ale nie krasc(raczej wymuszac) wzorem panstwa
trängselskatt to kolejny "dobry pomysl" tych co im ciagle malo .
  Profil uzytkownika: synd     
marcelina76


Wpisów: 40
Od: 2013-06-27
2013-11-01 19:04
Placic i tyle w temacie. Wstyd ale kilka lat temu jak przyjechalismy to po kilku miesiacach przyslali pierwszy rachunek. Najpierw na meza. Pytalam znajomych, i kazdy, ze nie placic i ze nic nam nie moga zrobic. Jak wiekszosc na poczatku, przeliczalam ile taki abonament w przeliczeniu na zlotowki kosztuje. Nie placilismy chyba z rok. Nastepnym krokiem z ich strony bylo wyslanie rachunku tym razem na mnie. Jako ze uwazalam, ze juz sie na tyle dogadam, ze napyskuje im ze nic nie mam zamiaru placic bo wcale nie ogladam"ich" telewizjia malo tego to ze nawet zadnego tv w domu nie mam, zadzwonilam do zrodla. I tu moje zacietrzewienie pani na linii ukrucila w drugim zdaniu. Powiedziala tylko o ktorej godzinie , ktorego dnia byl namierzony sygnal. Podziekowalam grzecznie za poswiecony mi czas i od razu zaplacilam Nie ma sie czym chwalic, ale napisalam to tylko jako przyklad tego jak nie warto probowac klamac nawet. 500 stowek na kwartal nie majatek a sie spi spokojnie w poczuciu wypelnionego obowiazku
  Profil uzytkownika: marcelina76     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-01 19:21
http://www.youtube.com/wat ch?v=T5zFblrRlA0
  Profil uzytkownika: synd     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-01 19:27
"Powiedziala tylko o ktorej godzinie , ktorego dnia byl namierzony sygnal."-Marcelina
szpiegowali cie ?
  Profil uzytkownika: synd     
marcelina76


Wpisów: 40
Od: 2013-06-27
2013-11-01 19:42
Synd no na to wygladalo. Pelna inwigilacja! Joland wczesniej napisal : "Chyba bym sie ze wstydu spalil, jakby mi kanar z aparacikiem sciagajacym sygnaly udowodnil ,ze mam domu odbiornik.Te dwa klocki rocznie nie sa tego warte." Na mnie padlo
  Profil uzytkownika: marcelina76     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-01 20:41
marcelina..., przeczytaj

http://www.expressen.se/ny heter/bluffen-radiotjanst-anvander-inte-p ejlare/

Radiotjänst jest gorsze niz Skatteverket!

Swego czasu wynajelam moje mieszkanie lokatorom (z drugiej rek, legalnie, ze wszystkimi pozwoleniami i kontraktami) i przenioslam sie do meza. Wypowiedzialam moj abonament TV, bo lokatorzy mieli ew. oplacic swoj.
Licencje wypowiedzialam mailem.
Tydzien pozniej telefon z Radiotjänst.
-wypowiedzialas Tv licens, dlaczego?
-hmmmm?
-dlaczego wypowiedzialas TV licens?
-bo sie przeprowadzam. Napisalam w mailu.
-gdzie?
-gdzie?....ehhhh.... do meza/partnera
-podaj jego numer personalny, to sprawdzimy czy on placi Tv licens....
-no zesz! Spoldzielnia nie pytala gdzie bede mieszkala i z kim, zeby zweryfikowac moja prawdomownosc, co do faktu wynajmu mieszkania z drugiej reki. Skatteverket nie wnikal dlaczego sie przemeldowuje i do kogo. A Radiotjänst musze sie spowiadac z kim bede mieszkala!
Tak bezczelnej instytucji nie spotkalam jeszcze w tym kraju, gdzie urzednik mi mowi, ze bede sama sobie winna! bo co? co mi zrobicie? bo nie chce powiedziec z kim bede mieszkala?
Pierwsze co zrobilam to wypowiedzialam mailowo meza abonament, ze zwyklego buntu!...po kilku latach mi przeszlo...ale oni maja chyba wyjatkowo bezczelny personel, specjalnie szkolony.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-11-01 20:44
Ja też kupiłam telewizor dla córki w Polsce i zaraz dostałam rachunek na abonament.Pomimo tego że pod tym samym adresem był płacony abonament TV.Pomogła mi znajoma ,,dobra gadaczka,, po szwedzku.Nagadała się do TV i poskutkowało.
Szwedzi nie płacą za abonament bardzo często.Wiele spółdzielni mieszkaniowych ma kilka kanałów gratis w czynszu.I nikt ich nie ściga za oglądanie TV.
Jedno wiem, następne zakupy zrobię na Polski papier.
Mój znajomy pytał swojego szefa szweda co ma zrobić gdyby była kontrola.Szwed odpowiedział nie wpuszczać do domu.
Ludzie są naiwni a taki pracownik co szuka TV po domach to użyje wszystkich sposobów żeby znaleźć ofiarę.
  Profil uzytkownika: renata12     
marcelina76


Wpisów: 40
Od: 2013-06-27
2013-11-01 20:51
Hmmmm... czyli skoro nie uzywaja zadnych aparatow do namierzania to??? W sumie to moze dziala na zasadzie , ze probuja wcisnac, ze sprawdzili i z niektorymi osobnikami (takimi jak ja) sie udaje???
  Profil uzytkownika: marcelina76     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-11-01 20:54
Czy wy sie kurde ludzie slyszycie? Przeczytajcie to, coscie nagryzmolili na glos, tak sami dla siebie. Przekonacie sie wtedy jakie puste bebny z was. Mieszkaja w Szwecji i na abonament tv ich nie stac.

Cebule i ziemniaki tez workami z Polski tymi swoimi Mercedesami i BMW do Szwecji zwozicie, bo taniej? Czy tylko buraki, ktore od rana do nocy wpierdalacie, zeby nie przestac byc jak najwiekszymi burakami?
  Profil uzytkownika: Viggo     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-01 21:02
"Hmmmm... czyli skoro nie uzywaja zadnych aparatow do namierzania to??? W sumie to moze dziala na zasadzie , ze probuja wcisnac, ze sprawdzili i z niektorymi osobnikami (takimi jak ja) sie udaje???"


Obojetnie czy moga, czy nie moga uzywac tego sprzetu. Samo to,ze stoi kanar kolo Twoich drzwi w bloku czy pod domem, to juz jest obciach. Toc sasiedzi wiedza czy masz telewizor. Jak masz,a nie placisz, to lamiesz prawo.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-11-01 21:12
Dlatego Tv licens powinna isc jako podatek. Tak samo jak begravningsavgift: Tym bardziej ze teraz juz chodzi o komputer i telefon.
A z tymi kanarami, poza miejscami pracy...dlaczego nie zbierac info od takich ComHem czy Bredbandsbolaget. Rownie dobrze jak zbiera sie info od Mediamarkt czy innego Elgiganta. Po co ganiac ludzi po cudzych domach? Chyba ze dla fryzurowania statystyk...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
marcelina76


Wpisów: 40
Od: 2013-06-27
2013-11-01 21:24
ok. Nie napisalam , ze nie placic. Opisalam tylko jak to bylo u mnie na poczatku zaraz po przyjezdzie. Niewiedza nie jest wytlumaczeniem, tak samo jak to, ze sie szukalo odpowiedzi u znajomych. Oczywiscie przyjechalam z tunerem polskiej tv pod pacha i tlumaczenie, ze skoro place i ogladam polska tv to czego oni chca. To byl pierwszy rok i rozne rzeczy sie widzialo inaczej po prostu.
  Profil uzytkownika: marcelina76     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-11-01 22:44
Jak Wam nie wstyd. Przyjechaliscie do Szwecji bo uwazacie ze tu lepiej niz w Polsce a chcecie lamac tu panujace przepisy.
Chcecie zeby zapanowala opinia ze polak to oszust ?
  Profil uzytkownika: prababcia     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-01 23:10
Prababciu
Kiedys Polacy mieli dobra opinie w Szwecji (mowie o emigracji powojennej) potem "wesole dziewczynki" zniszczyly opinie kobiet z Polski a teraz w ostatnich latach czesto slysze, ze Polak to zlodziej i oszust. Boli to ogromnie, bo niestety ludzie maja w zwyczaju oceniac wszystkich grupowo.
  Profil uzytkownika: violina     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-11-02 07:04
A patrzyliście na stronę internetową Radiotjanst,
Bardzo ciekawa strona
http://www.radiotjanst.se/ sv/
Pomimo tych przepisów można abonament odmówić a najlepiej oddać telewizor na śmietnik i im kwit wysłać.
Przy samochodach działa to czemu nie przy TV.
  Profil uzytkownika: renata12     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-02 07:18
"Pomimo tych przepisów można abonament odmówić a najlepiej oddać telewizor na śmietnik i im kwit wysłać."

"Som tv-mottagare räknas all utrustning som är avsedd för att ta emot tv-sändningar, oavsett mottagningssätt och även om utrustningen också kan användas för annat ändamål. Lagen är teknikneutral i det avseendet"

Oddaj wszystkie sprzety,ktore moga byc odbiornikami TV, wsiadz do traktora i radia posluchaj. Jak bedziesz w Polsce nie zapomnij opowiedziec, na jak wysokim poziomie zyjesz w Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-11-02 07:49
Joland pisze "Jak bedziesz w Polsce nie zapomnij opowiedziec, na jak wysokim poziomie zyjesz w Szwecji."

  Profil uzytkownika: AnnaN     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-11-02 08:23
No, w traktorze to chyba na dosyc "wysokim" poziomie sie zyje, nie?

Mozna tez przy swieczkach siedziec i obiad nad ogniskiem w ogrodku gotowac. Pomyslcie ile kasy sie zaoszczedzi na pradzie. Bedzie mozna za te oszczednosci kupic nowe kolpaki do Mercedesa i pozgrywac bogacza w Polsce.

A i na worek burakow pewnie tez starczy, zeby z wprawy nie wyjsc.
  Profil uzytkownika: Viggo     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-02 08:48
Placic za prad, wode itd czy nie??? A moze podyskutujmy jak nie placic za spodnie w sklepie!
Wstyd to malo powiedziane! A argument, ze wielu innych nie placi (nie wazne czy Polak, czy Szwed) jest conajmniej idiotyczny. Czyli jak inni kradna to jest ok, ze Ty tez? A potem sie ludziska dziwia, ze sa nieuczciwi pracodawcy. Maja to samo motto: inni oszukuja, to ja tez!
Czytam ten temat i oczom nie wierze! Wylania sie obraz duzej grupy dzisiejszych emigrantow. Nie dziwne, ze stara emigracja odcina sie od tego. A potem slyszy, ze znieczulica wsrod rodakow, ze nie pomagaja sobie itd.... No zesz taka twoja mac!
  Profil uzytkownika: dankom     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2013-11-02 09:04
Akurat tzw."starej emigracji" bym nie przecenial zwlaszcza w kontekscie tej ksiazki:
http://www.poczytaj.pl/251 102

Nie sadze tez, ze zdolacie tu naklonic kogos kto nie placi abonamentu, zeby go zaczal oplacac. Zadne odniesienia do sumienia nic nie dadza.
  Profil uzytkownika: stas     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-02 09:19
Stas, Ty juz zglupiales z dobrobytu dokumentnie ?.Wklejasz link do recenzji ksiazki,ktora ma kompromitowac stara emigracje,a tam pisze ni mniej, ni wiecej:

"Pokazano też wkład emigrantów z Polski w życie publiczne Szwecji i zaprezentowano sylwetki wybitnych artystów, naukowców, dyplomatów, dziennikarzy i literatów, którzy poprzez swoje dokonania znaleźli stałe miejsce w świadomości gospodarzy."
  Profil uzytkownika: JOLAND     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-02 09:37
http://www.metro.se/nyhete r/tv-avgift-for-datorer-vacker-ilska-det- ar-helt-idiotiskt/EVHmav!usGMVDQV81yjU/
mozna tu poczytac jak "szwedzcy-szwedzi" odnosza sie do pomyslow publicznej TV, ale tez mozna sie nauczyc jak nalezy dyskutowac (z krajanami) -polecam
  Profil uzytkownika: synd     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-11-02 09:58
ja place 2000kr za obiektywne kanaly i tak powinno byc,nie wyobrazam sobie szkol 100% prywatnych,kierowanych z gory,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-11-02 10:01
Moze rozszerzmy pytanie rowniez na inne dziedziny zycia.

Zalozmy, ze mam do wyremontowania dom. Moge wziac ekipe polskich fachowcow z dobra opinia i umiejetnosciami. Wyremontuja mi domek, bedzie piekny!

I teraz mam dylemat: placic im, czy nie placic?

Bo jak zaplace, to wyjdzie na to, zem frajer glupi. Inni nie placa (Szwedzi tez!) wiec i ja nie zaplace, hihihi.

A juz najwiekszym cwaniakiem bylbym, jakbym im nie zaplacil, a i tak ROT avdrag wyrwal ze SV, ha, bylbym cwaniak nad cwaniakami.
  Profil uzytkownika: Viggo     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-11-02 10:08
Wlasnie przez to co opisujecie, nie mam na emigracji polskich znajomych. Kilka lat temu poznalam dziewczyne Polke, ktora przyjachala tu do Lubeki jako sportowiec, grala w II lidze. Dostawala pieniadze z klubu, pracowala oficjalnie w jakims zakladzie pracy, czyli miala niezle dochody. Zaprzyjaznilysmy sie, ale do pewnego momentu. Otoz pewnego dnia okazalo sie, ze moja "przyjaciolka", tam gdzie mieszka, wrzuca polskie zlotowki do automatu pralniczego i jest z tego bardzo dumna. Pozniej bylo pare bardzo podobnych numerow. Efekt taki, ze zerwalam wszystkie kontakty. Ja nie chce miec nic wspolnego Z TAKIMI RODAKAMI!!!!!!!
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-02 10:50
Wandaelzbieta, to jeszcze dobrze, ze ona te monety wrzucala. Tutaj to byli tacy, co te monety zwiazywali na cienkiej nitce i jak automat mowil, ze rozmowe dobiega konca, to oni te monete wyciagali na nitce do gory i potem znow ja wpuszczali do automatu.
W ten sposob dzwonili za jedna zlotowke na dosyc duze sumy.
Najgorsze, ze jeszcze sie tym chwalili. Takie to jest to zlodziejskie nasienie, pleni sie wszedzie
  Profil uzytkownika: violina     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-02 11:40
z opowiadan znasz te technike darmowych rozmow?
  Profil uzytkownika: synd     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-02 11:45
Synd - Na sile chcesz sie rozgrzeszyc?
  Profil uzytkownika: dankom     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-02 11:50
dankom -adwokat diabla?
  Profil uzytkownika: synd     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-02 13:08
Tak z opowiadan bo w domu mialam dobrze funkcjonujacy telefon i miekki fotel a takze oplacony abonament telefoniczny, wiec wlosy mi deba stanely, jak uslyszalam o zlotowce na nitce.
Dankom nie jest zadnym adwokatem diabla , bo ja diablem nie jestem
A Ty grzeszny czlowieku, nie grzesz wiecej, bo nawet szatan nie bedzie chcial miec z Toba do czynienia
  Profil uzytkownika: violina     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-02 13:57
Tak bylo.
Nigdy tego nie robilem, bo mam zasady, ale slyszalem, owszem.
Raz "specjalistom" z Krakowa nitka sie urwala i zablokowala automat.
Tak sie przestraszyli, ze sie wyda, ze caly automat do Årstaviken wrzucili.

Byly chlopaki.
Podobno probowali automatow na stacjach benzynowych, ale bez powodzenia.
  Profil uzytkownika: Borrka     
efka100


Wpisów: 704
Od: 2010-12-10
2013-11-02 14:43
Jakie to polskie to wasze moralizatorstwo, bardzo polskie. Kim wy jesteście, żeby pouczać innych. Wynika to oczywiście też ze zbyt małego poczucia własnej wartości, takie mówienie i opiniowanie każdego to objaw poczucia, że jest się kimś gorszym. Takie ustawianie drugiego czyni cię kimś ważniejszym i mądrzejszym ale oczywiście jedynie w waszych własnych oczach.
Szkoda mi was, baaardzo szkoda, musicie być bardzo nieszczęśliwi w tej waszej Szwecji.
  Profil uzytkownika: efka100     
efka100


Wpisów: 704
Od: 2010-12-10
2013-11-02 14:58
Siedzicie przy tych kompach jak takie stado "baranów" i pouczacie wszystkich, przekrzykując się nawzajem, przydałby się wam jakiś jogin co by zrobił pranie mózgu ludziom żyjącym bez zainteresowań, bez idei, bez miłości.
  Profil uzytkownika: efka100     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-11-02 16:36
Niech sie kazdy skupi na swoim zyciu i jego ocenianiu zamiast prawic tu moraly innym. Dankom tobie juz chyba naprawde odbilo z tym wyzywaniem ludzi od zlodzieji.
Wystarczy w google wpisac haslo radiotjänst i od razu widac mnostwo dyskusji na szwedzkich forach jak unikac placenia albo dlaczego niekthorzy to bojkotuja. Szwedzi to pisza nie Polacy. Wiec sdkonczcie te durne history HB ki o Polasksch zlodziejach i ich sztuczkach. To tak jak Polacy majas opinie pijakow mimo,ze to szwedzi ed ywoza cale wozki pelne alkoholu z systembolaget i chleja na umor. Po co te pierd***e stereotypy?kochacie generalizowac i opluwac sdwoich rodakow.

A ty Joland to co?sugerujesz,ze tu wielu rodakow cierpi bide a w Polsce szpanuje bogactwem.Myslisz ze jak ktos wybral nie placic to dlatego,ze biedak? jak do tego doszedles?pogratulowac pomyslowosci butny czlowieku.
  Profil uzytkownika: Ulf     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2013-11-02 17:35
JOLAND

Ty mi tu cytatami wyrwanymi z kontekstu nie rzucaj tylko przeczytaj cala ksiazke ZE ZROZUMIENIEM - jak bedziesz mial problemy to wytlumacze ci co autor mial na mysli.
  Profil uzytkownika: stas     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-02 17:47
"Ty mi tu cytatami wyrwanymi z kontekstu nie rzucaj tylko przeczytaj cala ksiazke ZE ZROZUMIENIEM"

Wklej cala ksiazke,to jak bede mial kaprys to ja przeczytam i sie odniose.Wkleiles recenzje ,wiec podsumowanie recenzji wkleilem.Bylem w tym obiektywny,bo mnie ten okres emigracji nie dotyczy.

"Myslisz ze jak ktos wybral nie placic to dlatego,ze biedak?"

Biedaka, to jeszcze bylbym w stanie zrozumiec,ale kogos ,kto ma nominaly i nie placac lamie prawo ,nie potrafie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2013-11-02 18:05
Czyli jednak te dwa tysiace koron to dla ciebie duzo skoro nie stac cie na zakup ksiazki w ksiegarni
  Profil uzytkownika: thiara     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-02 18:19
"Czyli jednak te dwa tysiace koron to dla ciebie duzo skoro nie stac cie na zakup ksiazki w ksiegarni "

Moja droga, nie rob z gowna dynamitu. Nigdzie nie napisalem,ze chce ja przeczytac.Ktos wkleil recenzje by skompromitowac stara emigracje,a tam byly slowa o zaslugach.Mnie ten okres nie dotyczy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-11-02 19:07
Thiara poszukalam ta ksiazke w Google i kupilabym chetnie ale w Stockholmie. Kupowanie w Polsce jest dla mnie zbyt zkomplikowane. Jak kupilam "Wspomnienia i zeszyty szwedzkie" to mialam klopoty z bankiem.
Zatelefonuje do biblioteki moze jest w miedzynarodowej to mi do Huddinge zprowadza.
Po Leksykon pojechalismy na drugi koniec Sztokholmu.
(ale znajomych znalazlam)
  Profil uzytkownika: prababcia     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-02 19:13
"Biedaka, to jeszcze bylbym w stanie zrozumiec,ale kogos ,kto ma nominaly i nie placac lamie prawo ,nie potrafie."- Joland
poczytaj forum szwedzkie (wkleilem) ,moze latwiej bedzie zrozumiec
  Profil uzytkownika: synd     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-11-02 19:42
Czytam szwedzkie gazety, wiem ze sa protesty, ale dopoki jest taka ustawa, nalezy ja przestrzegac.
Jak sie nie podoba, nalezy wrocic do domu.
  Profil uzytkownika: prababcia     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-02 20:03
Prawda jest taka,ze narzekanie na program telewizyjny jest tylko wymowka,by nie placic.Cale szczescie,ze tylko nieliczni na tym forum, szczyca sie z tego,ze lamia prawo.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2013-11-02 20:10
Prababcia
kupilam ja w Polsce. Pisano o niej duzo w Nowej Gazecie Polskiej http://www.polonica.se/ngp 309.pdf (link dlugo sie otwiera). Widzialam ja tez wsrod nominantow do najlepszej ksiazki historycznej roku http://www.ksiazkahistoryc znaroku.pl/ Dla mnie gwarantem od poczatku bylo to, ze zostala wydana przez wydawnictwo uniwersyteckie.
Sprawdzilam i w Kungl. biblioteket jest inna ksiazka tego autora. W Bibliotece Polskiej OPON tez jej nie maja - swoja droga to wstyd.

Joland
Tez nie jestem z tzw."starej emigracji", a mimo to czytam ksiazki
  Profil uzytkownika: thiara     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-11-02 20:17
nie chodzi o protesty w gazetach tylko o dyskusje szwedow w internecvie na ten temat. Gdzie wymieniaja sie wskazowkami jak abonamentu nie placic. Tak wiec odczepcie sie od Polaka co kombinuje jak zaoszczedzic dwa klocki, bo dotyczy to sporej grupy osob niezasleznie od narodowosci.
  Profil uzytkownika: Ulf     
tezauurus


Wpisów: 252
Od: 2005-08-30
2013-11-02 21:16
Dziwie sie moderacji ze ten watek wciaz wisi, bo dla mnie pytanie czy oplacic abonament czy nie oznacza tyle samo co czy oszukac/ukrasc czy nie?

Czy podzeganie do lamania prawa (a takie odpowiedzi autor watku otrzymal) nie jest zlamaniem prawa serwisu PI?

Mnie nie interesuje czy i jakiej narodowosci sa inni wymieniajacy sie informacjami jak nie placic. Jakbyscie tego nie nazywali - w swietle obowiazujacego prawa JEST TO OSZUSTWO.
Mnie interesuje, ze ja moge o sobie powiedziec, ze jestem prawym czlowiekiem. Koniec kropka.
  Profil uzytkownika: tezauurus     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-11-02 21:17
Thiara moja kuzynka jest profesorem w Poznaniu, mam tez powiazania na uniwersytecie w Toruniu. W jakim miescie jest wydana? Moze jednak ja zdobede.
  Profil uzytkownika: prababcia     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-02 21:30
"Jak sie nie podoba, nalezy wrocic do domu."-prababcia
alez Prababciu .......my jestesmy w domu, ale to nie znaczy ,ze wszystko musi sie nam slepo podobac
  Profil uzytkownika: synd     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2013-11-02 21:33
Prababcia: Uniwersytet Gdanski. Przeciez wystarczy jesli ktos z Polski zakupi i przesle ja Tobie tutaj. Osobiscie kupuje czesto ksiazki w Polsce, bezposrednio w ksiegarníach internetowych (Place karta wiec nie mam problemow z przelewami z banku)- zazwyczaj dochodza w ciagu 3 dni.
  Profil uzytkownika: thiara     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-02 21:43
"Joland
Tez nie jestem z tzw."starej emigracji", a mimo to czytam ksiazki"

Toc czytanie ksiazek nie jest obciachem ani lamaniem prawa.Moze kiedys przeczytasz moja ksiazke o emigracji ,ktora mnie tutaj witala, na poczatku lat 90?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-11-02 22:20
Joland na jakim poziomie ja żyję to ty nie wiesz.
I nie powinno cię to interesować . Ale jak już chcesz wiedzieć to zapierdalam na czarno za marne grosze.
Więc jakim prawem mam płacić dwa abonamenty w jednym mieszkaniu.
A druga sprawa to to że żeby coś płacić to trzeba podpisać umowę. Trzeba złożyć podpis. W Polsce już to przerabiali i jeszcze nikt tak na dobre nie podpisał umowy na abonament TV.
Ciekawe co na to prawo Unii Europejskiej??
Jakie są przepisy w tej sprawie??
Może Szwedzi łamią te przepisy??
  Profil uzytkownika: renata12     
tomaszek


Wpisów: 236
Od: 2007-03-01
2013-11-03 08:15
"Toc czytanie ksiazek nie jest obciachem ani lamaniem prawa.Moze kiedys przeczytasz moja ksiazke o emigracji ,ktora mnie tutaj witala, na poczatku lat 90?"

Tez chetnie przeczytam Twoja ksiazke o ile jestes socjologiem, historykiem badz dziennikarzem, a nie tylko forumowym celebryta. Na belkoty nie mam czasu.

Czy musze dodawac, ze oplacanie abonamentu jest obowiazkiem!?
  Profil uzytkownika: tomaszek     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-11-05 10:43
Thiara ! W jakiej ksiegarni internetowej kupilas ta ksiazke?
Szukalam pol dnia i nie moge znalesc.
Jesli napisze do Polski to chyba do Gdanska?
  Profil uzytkownika: prababcia     
ANALOGsound


Wpisów: 26
Od: 2013-10-31
2013-11-05 11:33
Nieplacenie rachunku za tv to zlodziejstwo.

"Wklej cala ksiazke,to jak bede mial kaprys to ja przeczytam i sie odniose"

A kopiowanie ksiazki i wklejanie w neta ????
To pewnie nie okradanie autora
  Profil uzytkownika: ANALOGsound     
Felicytologia


Wpisów: 14
Od: 2013-07-27
2013-11-05 11:38
Prababciu w przyszlym tygodniu jade do Polski i moge dla Ciebie kupic te ksiazke - na odbior mozemy sie umowic na przyklad w bibliotece w Huddinge.
  Profil uzytkownika: Felicytologia     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2013-11-05 11:49
Mozesz kupic ja bezposrednio w ksiegarni wydawnictwa:

http://kiw.ug.edu.pl/pl/hi storia/367-my-w-szwecji-nie-porastamy-mch em.html

Albo w kazdej innej ksiegarni majacej w ofercie "My w Szwecji..." Np.

http://arche24.pl/home/kat egorie/historia-polski/my-w-szwecji-nie-p orastamy-mchem-emigranci-z-polski-w-szwec ji-w-latach-1945-1980-kłonczyński-arnold-

http://prus24.pl/bookstore ,details,9788373269101,my-w-szwecji-nie-p orastamy-mchem-.html

http://www.eksiegarnia.pl/ My-w-Szwecji-nie-porastamy-mchemEmigranci -z-Polski-w;s,karta,id,289987

http://www.poczytaj.pl/251 102





  Profil uzytkownika: thiara     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-05 15:17
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2013-11-05 17:15
"Czy obywatelski sprzeciw nie powinien byc wyrazany troche czesciej wobec obowiazujacego prawa?"

Acha i niby nie oplacanie abonamentu ma byc tym sprzeciwem?
  Profil uzytkownika: tittut     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-05 20:19
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2013-11-05 20:40
"A moze prawo jest do dupy, nie wpadles na to?"

Owszem, to o oplacaniu abonamentu jest, jak piszesz, do dupy.

"Stosujesz sie do kazdego prawa, czy tylko jak ci wygodnie?"

Zyje w panstwie prawa, wiec sie do niego stosuje, A TY?
  Profil uzytkownika: tittut     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-11-06 10:04
Tittut pisze

"Zyje w panstwie prawa, wiec sie do niego stosuje, A TY?"



Zlodzieje i oszusci zawsze znajda powody zeby oszukiwac i jeszcze sobie wmawiaja ze sa powody aby byc oszustami.

Jezeli sie uwaza ze oplata jest niesluszna to mozna to zmienic przez polityke jak wiele Szwedow to robi, ale niestety jest czesc zlodziei wsrod rodakow i ciesze sie ze tez sa uczciwi ludzie wsrod nas.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-06 12:55
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2013-11-06 13:09
"Jak latwo wyzywac innych od zlodzieji, a samemu skrywac mniejsze lub wieksze grzechy."

Nie zycze sobie takich dygresji!

  Profil uzytkownika: tittut     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-06 13:12
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2013-11-06 13:31
Aby ty i biblia...
  Profil uzytkownika: tittut     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-06 13:39
Aby, jakbys urodzil sie z odbiornikiem TV pomiedzy nogami,to faktycznie byloby niesprawiedliwoscia gdyby kazali Ci placic za potencjalne ogladanie czegos, co jest Twoje. Kupujac odbiornik podpisujesz weksel,ze do tego dojdzie abonament.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-11-06 14:37
Joland napisal "
Aby, jakbys urodzil sie z odbiornikiem TV pomiedzy nogami ..."

, to bylo naprawde dobre.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-06 15:13
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
efka100


Wpisów: 704
Od: 2010-12-10
2013-11-06 15:19
To jest lepsze:

Normalnie nie pomysle nawet o gwalcie bo to ubliza mojej godnosci wymuszac posluge seksualna. Ale narzedzie potencjalnego gwaltu posiadam, nie da się nijak ukryc.
  Profil uzytkownika: efka100     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-07 11:22
"A bierzesz Joland pod uwage ze nie kazdemu odiornik telewizyjny musi sluzyc do ogladania telawizji rezimowej?"

Biore pod uwage,ale place,bo takie jest prawo w kraju w ktorym mieszkam. Ty Aby to bys chcial tylko przywileje,a obowiazki to na innych scedowac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-11-07 11:45
"....Ale narzedzie potencjalnego gwaltu posiadam, nie da sie nijak ukryc". Aby sprobuj, moze sie da ukryc!

Jak mialabym takie narzedzie, to byloby schowane i ukryte, bo to skarb przeciez najwiekszy
Kiedys panowie , to sobie specjalne woreczki na te narzedzia szyli, ale wtedy nie bylo to narzedzie gwaltu, tylko narzedzie do przyjemnosci.

Straszne czasy nastaly, ze te skarby trzeba ukrywac!
  Profil uzytkownika: violina     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-07 12:25
Violina
  Profil uzytkownika: dankom     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-07 12:26
"Ty sie urodziles z czyms innym miedzy nogami wiec potencjalnie trzeba Cie izolowac od spoleczenstwa. Bo przeciez mozesz zrobic cos nieprawego..."


No przeciez to z czym sie urodzilem miedzy nogami nie sluzy tylko do bzykania. Place w ramach podatkow na utrzymanie szaletow miejskich. Mam nie placic ,bo nie oddaje w nich moczu?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-07 12:59
Niech od podatku odpisuja tym, ktorzy dzieci w szkolach czy przedszkolach nie maja! Z jakiej racji maja na nie placic?! A dlaczego mam placic na bezrobotnych - mnie to tez nie dotyczy! A na krolewska swite? Co ja z niej mam?!
Jakby tak placic tylko za to z czego sie korzysta to sytuacja w SE uleglaby zmianie. Ja jestem ZA!
  Profil uzytkownika: dankom     
namn
Sztokholm


Wpisów: 153
Od: 2012-10-28
2013-11-07 13:06
Kolejnym absurdalnym prawem jest tak zwany privatkopieringsersättning znany rowniez jako kassettbandskatt. Placisz dodatkowo za kazde urzadzenie ktore ma mozliwosc przechowywania danych.

http://www.pconline.se/nyh eter/avtal-godkant-kassettbandskatt-pa-1- krgb/

Nie dosyc ze zaplacilem za twardy dysk to musze jeszcze zaplacic dodatkowy podatek bo produkt ten moze przyczynic sie do piractwa.
  Profil uzytkownika: namn     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-11-07 13:07
A to sie w Szwecji nazywa AUTYZM SPOLECZNY
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-07 13:33
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-07 13:42
Tak jest w chyba kazdym kraju. Nie zlikwidujesz zlodziejstwa zlodziejstwem. Nawet sama zmiana prawa nic nie da, bo to tez kwestia mentalnosci: i tych, ktorzy kradna, i tych, ktorzy na to pozwalaja, czyli spoleczenstwa.
  Profil uzytkownika: dankom     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-11-07 13:48
"Czyli po co mam jeszcze doplacac, nie utrzyma sie sam?"

Sam sie nie wybuduje. Jak bedziesz tak podchodzil z szaletem miejskim jak do abonamentu telewizyjnego, wlazil tam na miedzymiastowa ,a dupe palcem podcieral,by za papier nie zaplacic,to sie i sam nie utrzyma.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-11-07 13:57
Aby pisze "Nie o miganie sie od obowiazkow spolecznych".

Uwazam wlasnie odwrotnie, zlodziej znajdzie wiele powodow aby krasc "z czystym sumieniem".

Jezeli sie uwaza ze prawo powinno byc zmienione, sa polityczne rozwiazania. Ale oszust okrada swoich wspolobywateli i zeby sie nie przyznac do wlasnej zgnilizny wymysla sobie preteksty aby krasc.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-07 14:13
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-07 14:45
http://kowalski1980.salon2 4.pl/478006,telewizja-oglupia-badania-nau kowe
placcie , placcie , a pozniej skutkiem wasze wpisy
  Profil uzytkownika: synd     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2013-11-07 15:08
Aby. Czytam Twoje wpisy w roznych watkach i czytam i coraz bardziej nabieram pewnosci, ze rozmowa z Toba znaczy tyle samo co rozmowa z betonem.
  Profil uzytkownika: stas     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-07 15:15
dodam jeszcze od siebie , ze tv nie musi trzymac poziomu
pierwszy powod jest w mojej "wklejce" ( ludzie juz tyle sie naogladali tego chlamu , ze lepszych programow mogliby nie zrozumiec)
drugi powod , to wlasnie abonament.( ONI SWOJ WYBRAKOWANY TOWAR SPRZEDALI NA PNIU !!!)
lemingi w ciemno zaplacily
  Profil uzytkownika: synd     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-07 19:11
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2013-11-07 19:46
"Aby. Czytam Twoje wpisy w roznych watkach i czytam i coraz bardziej nabieram pewnosci, ze rozmowa z Toba znaczy tyle samo co rozmowa z betonem."

Stas
  Profil uzytkownika: tittut     
Nick2014


Wpisów: 3
Od: 2014-02-17
2014-02-18 16:07
Czy radiotjänst wciaz istnieje? kilka miesiecy przedstawiciele roznych firm jak ComHem, Tele 2 itd atakowali moje mieszkanie oferujac TV abonament. Spoldzielnie zakladaly routery w naszym mieszkaniu przyszykowujac mieszkancow do zmian.
przedstawiciele roznych operatorow Zapewniali ze od lutego 2014 Radiotjänst przestaje istniec i pobierac obligatoryjne oplaty, ale w zamian ma wejsc obligatoryjny abonament tv, i kazdy moze wybrac operatora. Namowili nas z Tele2 oferujac darmowy dekoder i cene porownywalna z Radjotjänst. Podpisalismy z nimi umowe. A tu lipa! dostajemy rachynek z radiotjänst. Czyli co teraz? mialo nie byc a jest i zostalismy z podwojnym abonamentem? Wiem ze w naszym bloku wszyscy podpisali umowe z Tele2. Co teraz placic radiotjänst i tele2?
  Profil uzytkownika: Nick2014     
tittut


Wpisów: 373
Od: 2010-04-08
2014-02-18 20:05
Czy radiotjänst wciaz istnieje?

Alez oczywiscie i istnial bedzie - daliscie sie nabrac.
  Profil uzytkownika: tittut     
Nick2014


Wpisów: 3
Od: 2014-02-17
2014-02-18 20:45
Heh na to wyglada. Czyli wszyscy to oszusci dookola. Mieszkam w Göteborg i w naszej spoldzielni pojawily sie informacje ze od lutego 2014 kazdy z mieszkancow obowiazkowo musza podpisać umowę z wybranym operatorem tv. Wzięliśmy najtańszy abonament a przedstawiciel tele2 zapewniał ze radjiotjänst od 2014 nie bedzie obowiazkowo. Dziwna sytuacja jakbysmy wiedzieli to napewno bysmy sie nie decydowali
  Profil uzytkownika: Nick2014     
Forum -> Życie w Szwecji -> Radiotjanst placic czy nie ????
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarz (Stockholm)
Firma sprzatajaca-Sztokholm (Sztokholm i okolice)
Firma budowlana szuka pracownika (Vendelsö, Stockholms Län, Sweden)
Sprzatanie 50%-100% grafiki (Täby)
Mycie okien i prace ogrodowe (Stockholm)
Sprzątanie domów i mieszkań Stockholm (Stockholm)
Sprzątanie (Göteborg )
Praca w lesie (Fröslida )
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony