Odwiedzin 37780015
Dziś 338
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - DARSIM

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorDARSIM
mike1982


Wpisów: 3
Od: 2013-10-25
2013-10-25 15:52
Jest to kierowane do człowieka, który się zwie DARSIM.
Człowieku byłem wiele razy w Szwecji i za każdym razem znajdowałem pracę, a znam tylko angielski.
Z tego co widzę wypowiadasz się tylko negatywnie na tych forach bo trzęsiesz tyłkiem, że Polacy przyjadą i pracę Ci zabiorą. Jak jest tam tak tragicznie to po co tam jeszcze siedzisz, jak tak Ci bardzo tam źle. Wracaj do Polski tu jest super.
  Profil uzytkownika: mike1982     
mike1982


Wpisów: 3
Od: 2013-10-25
2013-10-25 16:04
Darsim krytykujesz dosłownie wszystko, standard życia, drożyznę,pracę, szwedów itd. Człowieku co ty tam jeszcze robisz? ale tak to jest jak się sra w gacie, że może przyjechać Polak, który ma lepsze wykształcenie, doświadczenie i lepiej zna język.
Dla nowo przyjezdnych, unikajcie takie forum bo tu ludzie często wprowadzają w błąd bo się boją. Tacy są właśnie Polacy na obczyźnie.
  Profil uzytkownika: mike1982     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-10-25 16:27
tylko nie jedna osoba po latach przyznala darsimowi racje co innego przyjechac ,co innego zyc tutaj
  Profil uzytkownika: kratka     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-10-25 17:04
Do Darsima mozna sie przyzwyczaic, dla niego narzekanie to jak dla ryby woda, niebo dla aniolow ...
Darsim bez narzekania to nie Darsim, wtedy bylabym zaniepokojona ze moze nie zbyt szczesliwy, jak narzeka to wszystko ok, narzekanie to dla Darsima powietrze niezbedne do zycia.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-25 17:11
bez darsina nie byloby tego forum .kontrowersyjny ale da sie lubic ,nawet jak temat jest konfliktowy,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2013-10-25 17:17
Darsim ocenia ze swojej perspektywy i ma do tego pelne prawo. Czasami zdarza sie mu przekazac bardzo realne i konkretne informacje przy czym niekoniecznie beda rzetelne (co udowodni mu Simply_Ola).
Jak zauwazylam, pomogl wielu osobom w sprawach prawa pracy. Mnie tez na poczatku moje drogi w Szwecji pomogl wyszukac wazne informacje. Szybko, sprawnie i bezinteresownie.

Teraz do Ciebie zalozycielu tematu: kiedy znowu przyjezdzasz szukac pracy? Zaloze wtedy portki, moze uda mi sie nimi potrzasnac...

Bylo tutaj wielu, ktorzy blagali o pomoc czy prosili o informacje. Mam nadzieje, ze zawsze bedzie Ci sie udawalo i nie bedziesz zmienial nicka, zeby o cos zapytac...
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
sen
Västra Frölunda


Wpisów: 155
Od: 2008-07-01
2013-10-25 17:27
Mike1982 byleś w "raju" /kilka razy!/ czemu tu nie zostałeś? Moj znajomy kilka razy rzucał palenie, za każdym razem mu się udało...
Pozdrawiam!
  Profil uzytkownika: sen     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-10-25 17:27
Mike1982 pisze "byłem wiele razy w Szwecji i za każdym razem znajdowałem pracę, a znam tylko angielski.

Chyba tym razem gorzej idzie bo nawet zakladasz konto dzisiaj po wielu latach pobytow w Szwecji aby wylac swoja zlosc na bogu winnemu Darsimie. Nie martw sie, jest niska konjunktura, na wiosne licza ekonomi ze sie poprawi. Byle do wiosny
  Profil uzytkownika: AnnaN     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-10-25 18:19
ja tez 'bylam wiele razy w szwecji' - na wakacjach,na nartach w Sollefteå,w Malmö,w odwiedzinach u przyjaciolki.Przyjezdzalam tu latami przedtem i nigdy nie pomyslalam o tym,ze moje drogi i Szwecji zetkna sie byc moze na zawsze.

Inna sprawa jest,gdy sobie tak 'przyjezdzamy,nawet popracowac czasowo,nie zaglebiajac sie zbytnio w problematyke tego kraju,nie poznajac ludzi i wiele miejsc.
Absolutnie inna sprawa jest tu byc i mieszkac permanentnie.

Nie wyobrazam sobie tego forum BEZ DARSIMA.To prawda-On ma Swoj specyficzny styl i sposob postrzegania szwedzkiej rzeczywistosci.Jak dotad,w wielu przypadkach przyznaje mu racje.Szwecja ma swoje 'zady i walety' a przeciez chyba o negatywnych stronach lepiej dowiadywac sie u zrodla,niz wyczytujac 'aachy i oochy' w polskich publikatorach.Sen o 'raju' jest tylko snem a Szwecja,jak kazdy kraj ma sporo pozytywnych stron,ale takze i negatywne,na ktore Darsim po prostu uczula.Moze czasami przejaskrawia,ale takie sa juz te jego wpisy,ktore zreszta pasjami uwielbiam czytac,jakkolwiek by sie je odbieralo.
A dlaczego ciagle jeszcze tu 'siedzi'? Bo lubi i ja mu sie nie dziwie.Tez wiele spraw nie podoba mi sie tu,ale cechy pozytywne tego kraju to 'osladzaja' i nieco rownowaza.
  Profil uzytkownika: hester     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2013-10-25 18:24
Jest to kierowane do człowieka, który się zwie DARSIM.
Człowieku byłem wiele razy w Szwecji i za każdym razem znajdowałem pracę, a znam tylko angielski.

--------------------------------------- --------------

Wiesz czemu znajdowales? - bo chciales pracowac, bo chciales miec prace i jestes pracowity. Tacy ludzie wszedzie znajda prace. Tutaj ktos tam mowi ze nie ma pracy, ze ciezko, itd., ale zobaczcie ilu w szwecji jest bezrobotnych szwedow - duzo. Ilu z nich chce naprawde pracowac i chetnie podjac prace? - moze 2%. Reszta to tacy ktorzy chca lekko najlepiej dobrze platne i najlepiej tylko pare godzin. Potem zeby ktos ich zawiozl odwiozl, dal darmowy luncz i ogolnie nie stresowal. A potem wszystko ich boli i musza sie wczesniej zwolnic bo musza sprawy zalatwic - Tacy sa ludzie. A dobrego pracownika szukaj ze swieca.

U mnie potrzeba do pracy kierowcow i widze jacy ludzie przychodza z urzedu pracy. Przychodza za kare. Tacy nie umieja przetrwac.

A jezeli ja widze ze jest ktos kto chce pracowac, przychodzi systematycznie do pracy ( nie dzwoni ze boli go brzuych 2 razy w tygodniu ), nie spoznia sie bo korki. Nie zwalnia sie co chwile wczesniej bo musi cos zalatwic, w miare sobie radzi i ma zapal do pracy, chce sie doskonalic - to dam mu nawet wiecej na godzine bo jest tego wart. Reszta ta 98% to niech dalej szukaja sobie pracy.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
justices


Wpisów: 77
Od: 2013-10-22
2013-10-25 18:25
wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. ja myśle, ze Darsimowi portki to juz z tyłka spadly ale ze smiechu. jak patrze to praca jest i jej starczy dla kazdego no ale chyba autor boi sie, ze Darsim cos zabierze stad zachecanie do powrotu. eh..jak najlepiej leczyc kompleksy? no wyrzywajac sie na innych.
  Profil uzytkownika: justices     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-25 18:33
''byłem wiele razy w Szwecji i za każdym razem znajdowałem pracę, a znam tylko angielski.'' tiaaa a jaka to była praca? sezonowa? czy przy roznoszeniu ulotek za...mysle 20 sek Mysle, ze Darsim bardzo sie obawia nowej emigracji z Polski, poniewaz oni ''az'' znają co znaczy HEJ po szwedzku naprawde autorze tematu...wstyd!!!!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-25 19:37
A wiecie dlaczego D. sie nie odzywa? Bo juz pakuje manatki!

Po prostu chlopina wystraszyl sie konkurencji mike'a i drze laczki do Polski, pracy jedzie szukac.

A tak powaznie mike1982, skoro nie masz najmniejszego problemu ze znalezieniem (mam nadzieje porzadnej) pracy, to opowiedz co to za przyzwoita robota na ciebie zawsze czeka. Opowiedz do jakich zwiazkow nalezysz, do jakiej A-kassy, ile masz OB-tillägg w niedziele, jaka masz stawke godzinowa, jaki semestertillägg, jak twoj pracodawca nalicza övertid, w jakiej wysokosci i formie pobierales w kazdej ze swoich wspanialych prac arbetstidsförkortning. W gotowce czy w czasie wolnym?

Pomijam juz kwestie zwiazane z zakladaniem konta w banku, wynajeciem mieszkania, skorzystaniem ze sluzby zdrowia itp. itd.

Nie, napisz chociaz czy wiesz o czym pisze, tak wiesz, bez sprawdzania w Google Translator. No i bez Wikipedii.

Jak juz bedziesz to wiedzial, zalatwisz PN, MV, FK i SV, to napisz cos madrego znowu. Moze wtedy docenisz wklad innych osob, w tym D. w to forum. Bo na tym forum, wbrew powszechnej opinii, nie ma glupich odpowiedzi, tylko pytania. Ot, tak na odwrot, niz w zyciu.
  Profil uzytkownika: Viggo     
blu


Wpisów: 2594
Od: 2006-02-06
2013-10-25 19:51
" Człowieku byłem wiele razy w Szwecji i za każdym razem znajdowałem pracę, a znam tylko angielski."

Bo ze znalezieniem pracy jako tako, nie ma problemu. Problem jest jedynie w tym, zeby znalezc taka prace, z ktorej dochody pozwola na normalne zycie w Szwecji , bez wyjezdzania, kiedy sezon sie konczy.
  Profil uzytkownika: blu     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-10-25 21:26
kratka:
"tylko nie jedna osoba po latach przyznala darsimowi racje co innego przyjechac ,co innego zyc tutaj"

No nie jedna.... moze dwie ...takie same siroty niespelnione jak i on...
  Profil uzytkownika: skoczek     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-25 21:30
Skoczku narciarski tak Cie lubiłam ale jak ty p- Darsimkowi to sie zawiodlam!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-25 22:50
Autor tematu to jakis pizdus, ktory mysli, ze jak pracowal w sezonie np przy drewnie to juz wszystkie rozumy zjadl dla mnie darsim to bardzo pozytywna postac PI i nie mam zamiaru sluchac jakis oblelg ze strony pizdusiow!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-10-26 00:33
nie przejmuj sie, polo, to jakis prowokator.

ja najbardziej cenie takier rozne osobiste spostrzezenia, opowiastki Darsima. na przyklad ta scenka, jak koles szwed z pracy nie czekal na niego i zaczal jesc lunch, mimo, ze byli umowieni, i ze na pewno na szweda by poczekal. albo jak pisze, ze tu trzeba miec wielka morde, albo ze ci z ciemnymi wlosami maja gorzej. jak to pisze ktos po ilus tam wielu latach, to dla mnie to supercenna i pouczajaca info. by nie robic sobie zludzen, itd.

oby Wam dobrze ulozylo, pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-26 02:57
Ludzie wola zludna bajke, niz obiektywna prawde! I tyle w temacie!
Darsim -
  Profil uzytkownika: dankom     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-10-26 08:54
Tu na Forum polubilam pare osob......

Darsim to o Tobie...

(pisalam pare dni temu)
  Profil uzytkownika: prababcia     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-10-26 09:30
Polo :"Skoczku narciarski tak Cie lubiłam ale jak ty p- Darsimkowi to sie zawiodlam"

skoczku narciarski i spadochronowy..... i spadachronowy ).....
Widzisz Polo ...cos Ci powiem i warto to pamietac: "nie wszyscy ktorzy sie usmiechaja do Ciebie sa Tobie przyjazni i nie wszyscy ktorzy maja " skwaszone miny " sa Tobie wrogami ...
Czy Ty lubisz wszystkich znajomych Twojej mamy , taty , chlopaka? napewno nie.
Ja i Darsim mamy "stare porachunki" o ktorych juz kiedys tu wspomnialem ...niebezpieczne takie ....dla mnie to czlowiek niespelniony, psychicznie niezrownowazony ( potrzebny psychiatra w temacie )a parafrazujac- taki : "caramba" z dawnej polskiej "Dobranocki" telewizyjnej...
Nie mniej jednak (jak widac z osobnego tematu tu na Forum), pewnie wazny, gdyz poswiecilem mu troche mojego drogocennego dzisiaj czasu odpisujac Tobie ..... i faktem jest : sporadycznie pomocny...czesciej szkodliwy.....

  Profil uzytkownika: skoczek     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-26 10:06
Ja tez lubie Darsimka i to, ze jego komentarze niektorym sie nie podobaja, nie gra zadnej roli. Darsim widzi pewne rzeczy, male i duze, ktorych nowoprzyjezdni nie widza i dlugo jeszcze nie zauwaza.
Trzeba beczke soli zjesc, zeby kogos poznac, a Darsim pewnie juz to zrobil i ma prawo do krytyki, ktora jest uzasadniona i bardzo czesto ma racje.
Pewna jestem, ze na starosc, wiele z was jak wytrzyma tutaj cale zycie, ktorzy teraz go krytykuja, powie... jednak Darsim mial racje...
  Profil uzytkownika: violina     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-10-26 10:24
Violina :
"Pewna jestem, ze na starosc, wiele z was jak wytrzyma tutaj cale zycie, ktorzy teraz go krytykuja, powie...jednak Darsim mial racje..."

No to jak czuja ze sa w tym kierunku (jednak Darsim mial racje) - to maja pare drog wyjscia jeszcze :
1/ Jak najszybciej opuscic ten kraj ( obojetnie gdzie wyjechac)
2/ Samobojstwo ( najlepszy wybor zakonczenia drogi zycia , KIEDY SIE JUZ WIE ze nie mozna pojsc dalej )
3/ Przeoczenie punktu nr 2 - w konsekwencji choroba psychiczna,gleboka depresja , etc...
  Profil uzytkownika: skoczek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 10:27
"..... i faktem jest : sporadycznie pomocny...czesciej szkodliwy....."

Nie rozumiem w czym jest szkodliwy? Od tego jest forum,by dyskutowac na rozne tematy. Jak sie z kims nie zgadzam,to wale prosto z mostu. Nie mam takiego odczucia,ze Darsim nie wie o czym pisze. Co poniektorym to co on pisze zaburza sen o raju, w jakim sie znalezli.
Ci desperaci nie podejma dyskusji,tylko probuja zdyskredytowac piszacego o rzeczywistosci. To takie proste i polskie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
mike1982


Wpisów: 3
Od: 2013-10-25
2013-10-26 11:17
Poproszę operatora o usunięcie tego tematu, nie mam zamiaru nikogo urazić, a także wywoływać kłótni.
Jeżeli kogoś obraziłem lub wkurzyłem to przepraszam, powinienem inaczej nazwać ten temat forum. Nazwałem akurat "darsim" ponieważ po wyczytaniu setnej negatywnej opini tego Pana, za bardzo mnie poniosło. Lubię zwiedzać Europę i mam taki zwyczaj, że tam gdzie przebywam również pracuję żeby lepiej poznać środowisko i żeby zarobić na zwiedzanie danego kraju. dlatego też nie zostałem w Szwecji do emerytury. Byłem w Szwecji trzy razy w różnych okresach. Raz była to praca sezonowa, drugi raz praca na produkcji, trzeci raz na wózku widłowym. Zgadzam się żeby podjąć lepsze stanowisko wymagany jest szwedzki ale to chyba normalne w każdym kraju nie tylko w Szwecji.
Dla inteligentnej osoby zrozumiałe jest też, że żyjąc w jakimś kraju dłużej zauważamy nie tylko zalety ale i też dużo wad. Ale tak jest WSZĘDZIE nie tylko w Szwecji.
Te forum nie różni się od innych polonijnych, wszędzie tylko narzekanie jak ten kraj, w którym przebywamy jest do dupy. W Polsce też byście narzekali.
Pozdrawiam i życzę lepszych dni dla Was w Szwecji.
mike1982


  Profil uzytkownika: mike1982     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-10-26 12:01
Dorka pisze o Darsimie ze on "
pisze, ze tu trzeba miec wielka morde, albo ze ci z ciemnymi wlosami maja gorzej"

Wedlug mnie wnisek jest bledny.

Wedlug mnie blizej prawdy bylby wniosek ze Ci z ciemnymi wlosami moga miec wielka morde a zatym maja gorzej. Np. w Polsce wielka morda dosc czesto jest spotykana niezaleznie od koloru wlosow, na zmiane z serdecznoscia, po prostu kraj niechamowanych uczuc.

To sa roznice kulturowe.

W Szwecji uwaza sie ludzi z wielka morda ponizej godnosci czlowieka, chyba najwieksza wada jaka mozna miec nie umiec sie kulturalnie zachowac w kazdej sytuacji.

Po tylu latach w Szwecji Darsim powinnien to wiedziec ale on lubi widziec rzeczywistosc w czarnych kolarach, dodaje mu to skrzydel. Znajac jego zapotrzebowanie na "ciemnosc", filtrujac jego wpisy z tej ciemnosci, jest on ok, najbardziej mi sie podoba ze nie jest klotliwy i w klotniach ustepuje. Pozdrowienia dla Darsima.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-26 12:25
Skoczku kochany kiedy oni wlasnie nie czuja "ze sa w tym kierunku" - nie wierza i nawet sie obrazaja, jak uslysza kilka slow prawdy
I badz tu czlowieku madry - powiesz prawde, to powiedza, zes desperat, maruda, zazdroscisz innym, zle ci sie powiodlo w Szwecji, lepiej emigruj, po co tu siedzisz itd itp.
Klamliwe zachecanie do emigracji w ciemno i pisanie, ze praca tutaj na ludzi czeka - tez nie jest w porzadku, bo rzeczywistosc jest inna, niestety
  Profil uzytkownika: violina     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-26 12:41
darsin -joland =0:0 darsin narzeka na szwecje i nie chce wyjechac ? joland sie chwali ze sie obraca w takim srodowisku w polsce ze on jest biedny i tez niechce wyjechac ,cos jest nie tak ,wole z darsinem kupic jak sprzedac z jolandem?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 12:44
Violina napisala:
"Pewna jestem, ze na starosc, wiele z was jak wytrzyma tutaj cale zycie, ktorzy teraz go krytykuja, powie... jednak Darsim mial racje."

Mowienie o tym czy ktos cale zycie wytrzyma w Szwecji jest bez sensu bo nikt nikogo tu nie trzyma na sile i nie zabrania, zeby stad wyjechal wiec jak ktos jest niezadowolny z zycia w tym kraju to nie tylko, ze moze ale powinien stad wyjechac ze wzgl na swoje zdrowie psychiczne.
Ja rozumiem, ze to nie zawsze jest proste do realizacji ale zdecydowanie latwiejsze niz wyjazd na stale z ojczyzny.

Oczywiscie, ze Darsim pomaga ludziom na tym forum ale jest opetany nienawiscia do Szwecji i Szwedow co
jednym sie podoba a u drugich wywoluje niesmak.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-10-26 12:52
toksyczny paranoik, w realnym życiu jak najdalej od takich ludzi
  Profil uzytkownika: Badboy     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2013-10-26 12:56
tez bym unikal takich psycholi w realu. taka nierownowaga psychiczna jak u Darsima jest grozna
  Profil uzytkownika: troja     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 13:01
Jak mam byc szczera to co do zdrowia psychicznego Darsima podzielam zdanie skoczka i BB ale nie chcialam o tym tak wprost napisac.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-10-26 13:24
Violino, ja bym powstrzymala sie od uznawania darsima jako reprezentacyjnego osobnika "starej" emigracji, ktora przezyla tutaj "cale swoje zycie" Jezeli juz, to pisz tylko i wylacznie od siebie.
Jest mnostwo ludzi, ktorzy przezyli moze nie cale swoje zycie, ale wieksza jego czesc w Szwecji i ktorzy moga tylko Darsimowi wspolczuc...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2013-10-26 13:31
Wspolczucie tu niepomoze, potrzebny jest dobry lekarz...
  Profil uzytkownika: troja     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-10-26 13:36
Ronj@ napisala "Violino, ja bym powstrzymala sie od uznawania darsima jako reprezentacyjnego osobnika "starej" emigracji, ktora przezyla tutaj "cale swoje zycie" ".

Ja uwazam ze Darsim nie jest reprezentatywny dla starej imigracji, odwrotnie, jest ogromnym wyjatkiem. Nie uwazam ze mu sie nie udalo z ta emigracja, ma poprostu potrzebe "widzenie swiata w ciemnych barwach", poprawia mu to samopoczucie. Dobrze ze jestesmy w Szwecji tolerancyjni, jest miejsce dla roznego rodzaju osobowosci.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 13:39
Darsima krytykuja Ci,ktorzy wyjechali z Polski bez biletu powrotnego. Ich najbardziej boli prawda o raju.

Mlode lanie z biletem w dwie strony lgna do niego jak osa do miodu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 13:41
Ronj@ napisala:
"Jest mnostwo ludzi, ktorzy przezyli moze nie cale swoje zycie, ale wieksza jego czesc w Szwecji i ktorzy moga tylko Darsimowi wspolczuc... "'


Calkowicie sie z tym zgadzam bo jestem taka osoba

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 13:46
Bzdury pleciesz bo np Violina i prababcia wyjechaly bez biletu powrotnego i nie krytykuja Darsima a mlode lanie lgna do niego bo chca, zeby im pomogl w zalatwianiu spraw zwiazanych z pobytem.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 13:48
Ja i Ronj@ zawsze moglysmy jezdzic ze Szwecji do Polski bo mialysmy paszporty wielokrotne
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 13:50
"Calkowicie sie z tym zgadzam bo jestem taka osoba"

Nic nowego,nie jestes mloda lania i Twoj los jest zdany do ostatniego tchnienia na Szwecje. Cale szczescie,ze odziedziczylas majatek w Polsce,to bedzie Ci latwiej na starosc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 14:12
Znowu sie besserwiser pomylil
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 14:17
"Bzdury pleciesz bo np Violina i prababcia wyjechaly bez biletu powrotnego i nie krytykuja Darsima"

Violiny dzieciak wyjechal do Polski i zyje jak Carrington.Prababcia stracila kontakt z Polska,my jestesmy jej oknem na swiat. Jesli chodzi o mnie, to gdybym mial ta wiedze w momencie przyjazdu co teraz po dwudziestu latach,to nigdy bym tu nie zamieszkal.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-10-26 14:26
Joland:
"Darsima krytykuja Ci,ktorzy wyjechali z Polski bez biletu powrotnego. Ich najbardziej boli prawda o raju."

Hahahahhaa...czyzby ... mialem,mam i zawsze bede mial ( gdy tylko bede chcial) bilet nie tylko w obie strony , ale i do wielu krajow..i powiem wiecej: specjalnie sie o niego nie prosilem, wrecz przeciwnie - pytano sie czy chce miec...
  Profil uzytkownika: skoczek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 14:32
No i co z tego Skoczek,ze Ty jestes z tych ,ktorzy wyjechali pozniej i mogles zatrzymac polskie obywatelstwo? Walisz tu prywate,zniechecasz do Darsima innych,bo Ci on pojechal. To sprawa miedzy Wami.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-10-26 14:32
powiem jeszcze tak:
Im jestem starszy i im wiecej odwiedzam inne kraje to uwazam ze ten kraj jest taki,jaki wlasnie chce go miec...
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-10-26 14:36
Joland:
"No i co z tego Skoczek,ze Ty jestes z tych ,ktorzy wyjechali pozniej i mogles zatrzymac polskie obywatelstwo?"

Mylisz sie znowu...niektorzy mogli miec zawsze kilka obywatelstw..
  Profil uzytkownika: skoczek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 14:51
".......niektorzy mogli miec zawsze kilka obywatelstw.."

Mysle,ze jak tego nie skomentuje,to bedzie najlepszym komentarzem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-26 14:54
ok

mielem nie zabierac glosu w tym temacie bo i po co
po mnie te komentarze splywaja jak woda po kaczce, ale

w podobny sposob traktuje sie tu innych forumowiczow ktorzy biora to bardziej osobiscie

trudno sie potem dziwic ze ludzie boja sie tu pisac

co wiem np z mail ktore dostaje z prosba o pomoc bo na forum nie chca pisac
bo
wiadomo co bedzie

temat "darsim" jest tu nie pierwszy raz wiec mnie to nic nie robi
osobiscie
ciesze sie ze ta postac budzi emocje i nie jest obojetna
nawet jezeli sa to negatywne emocje

osobiscie bardziej bym sie przejal gdyby nikt nie skomentowal niz czytajac infatylne wpisy domoroslych psychoanalitykow

zycze tylko troche dystansu do samych siebie i do tego co czytacie.


  Profil uzytkownika: darsim     
szaraba


Wpisów: 49
Od: 2011-08-15
2013-10-26 15:01
Jest to jeden z normalnych ludzi jezeli doradza to szczerze nie wymysla bzdur
  Profil uzytkownika: szaraba     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-26 15:24
"......niektorzy mogli miec zawsze kilka obywatelstw.."
Mysle,ze jak tego nie skomentuje,to bedzie najlepszym komentarzem."

A ja skomentuje to tak: nie kazdy jest cyrkumcyzowany.
  Profil uzytkownika: Viggo     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 16:28
szaraba,
jeżeli masz o nim takie zdanie to dlaczego jeszcze mieszkasz w tym kraju, który on uważa za obrzydliwy?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 16:41
PS
A jak juz pojdziesz do ortopedy to bądź tak mila i napisz czy tak bylo jak Darsim napisał, ze:
" to ja juz wiem co on powie

z tym sie nic nie robi w Szwecji bo
jeszcze zawczesnie
albo
juz zapozno"
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-26 16:44
Moi kochani, powtarzam zawsze, ze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia
Jak ktos wyjechal z nedzy i biedy w Polsce, to Szwecja bedzie dla niego rajem i kraina miodem plynaca.
Nie mam nic przeciwko temu, bo taki czlowiek nic nie widzial i przyjezdzajac tutaj wie to co slyszal.
Siedzi sobie potem jak u Pana Boga za piecem, bez wiekszych ambicji, bo mu dobrze i oczekuje spokojnej starosci. Ma prawo!
Jak ktos, natomiast, wedrowal troche po swiecie i widzial to i tamto, to juz inaczej patrzy na Szwecje i ma tez do tego prawo. Gdybym przyjechala do Szwecji prosto z komunistycznej Polski, to z pewnoscia spiewalabym hymny i ody na czesc zycia w Szwecji.
Zwiedzilam jednak swiat wzdluz i wszerz, pomieszkiwalam w innych krajach po kilka lat i moglam poznac inne sposoby na zycie, inne kultury i innych ludzi. Widze wiec Szwecje z troche innego winkla niz wiekszosc tutaj zamieszkalych rodakow i dziwne byloby gdybym widziala Szwecji oczyma nowoprzybylych. Moja krytyka (i z pewnoscia Darsima) nie jest podyktowana zlosliwoscia, nienawiscia i niechecia do tubylcow, ale
oparta jest na wielu latach obserwacji i doswiadczeniach. Slodzic wam nie mysle i uwazam, ze
kazdy moze wiec wlasne zdanie i wypowiedziec je tutaj, nie krzywdzac innych. Z tego tez powodu, napady na Darsina i jego wypowiedzi uwazam za niesluszne, a juz osobiste wycieczki, za niesmaczne.
  Profil uzytkownika: violina     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-10-26 17:00
zlituj się Violina, psychol z obsesją wyszukiwania w tabloidach wszelkiej patologii, co ma utwierdzić go w przekonaniu, że żyje w piekle na ziemii, takie schorzenia się leczy
średnio rozgarnięty człowiek zdaje sobie sprawę, że nie należy sobie zaprzątać głowy sprawami, które nas nie dotyczą albo na które i tak nie mamy wpływu, zdrowa porcja egoizmu i tumiwisizmu to podstawa dobrego samopoczucia, jak ktoś cierpi za miliony, a nie ma na nazwisko Chrystus to niech o tym z psychiatrą pogada
  Profil uzytkownika: Badboy     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 17:13
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-10-26 17:14
Vio.....gdybym ja mieszkala w innych panstwach to napewno Szwecja nie byla by moim wyborem osiedlenia sie. Moi rodzice mieli dobrze i ja tez bo u nich mieszkalam i nie przyjechalam tu z biedy. Zawsze mialam bilett powrotny.
Dar.... ma specjalny sposob pisaania a mianowici Se to dno i dlaczego sam tutaj siedzie jak tak jest bardzo zle.
Nie jestem lekarzem ale Dar... ma klimakerie i potrzebne sa jemu hormony zyczliwosci i jest tutaj takich wiecej.


  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-26 17:25
violina to psychol,naczytala sie na googlu i nadal palcem po mapie jezdzi,za komuny to duzo by jej uwierzylo dzisiaj polacy rosjanie i inni sa oswieceni kitu im nie wkrecisz,ja przynajmniej bym tutaj nie mieszkal gdybym tak myslal jak Darsin,nie mowiac i jolandzie by wyjechal z powrotem ale nie ma czym zaimponowiac polskiej mafii,besserviser
  Profil uzytkownika: black sabbath     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-26 17:26
BB, masz swoje racje i napewno nie nalezy za bardzo angazowac sie w tarapaty innych. Darsim jednak nigdy nikomu nie ubliza i jego komentarze sa, ze tak powiem "bezosobowe" ´. Umie nawet przeprosic, jak zauwazy, ze poszedl za daleko w swojej krytyce.
Psychol to bardzo ciezki zarzut i na to Darsim nie zasluguje. Szkoda, ze tak go tutaj widzicie
Czyz nie mozna zaakceptowac tego, ze jestesmy rozni zyjemy inaczej, mamy inne wymagania. Jak robisz porownanie do Chrystusa, to powiem Ci Bad Boy ze w Chrystusa nie wszyscy wierza, wiec i w Darsimowe komentarze mozna uwierzyc, albo nie, jak kto chce, bo to nie zadna religia tylko zdanie jednego czlowieka.
  Profil uzytkownika: violina     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 17:27
Bylam tu 2 razy u ortopedy i zaden z nich nie powiedzial mi nic takiego co Darsim napisal tylko skierowal na operacje i nie chodzi tu tylko o to, ze on takimi wpisami wprowadza ludzi w blad bo rowniez i to, ze jak tylko moze to oczernia Szwedow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-10-26 17:43
Taa, ja tez wiozlem kogos, na operacje raz. Dal 35 tys lapowki i byl operowany, od reki...

Kraj, jak kazdy inny, a od Darsima, to won !

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-26 17:44
Olenka no moze go troche ponioslo, niepotrzebnie. Wy stoicie na dwoch roznych biegunach, Darsim krytykuje, Ty tego nie robisz, bo widzisz takze pozytywy.
Tym co stoja posrodku, pozostaje tylko zaakceptowac wasze postawy, bo prawda zawsze jest posrodku.
  Profil uzytkownika: violina     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-26 17:51
Black S, nie pozwole sobie na takie obrazanie Nigdy tobie nie ublizylam i nazwanie mnie psycholem to chamstwo w najgorszym gatunku. Wiekszego chama jak Ty, na tym forum to chyba nie ma. Takich dupkow jak ty, nie mozna traktowac powaznie, bo glupota jest nie do uleczenia i sloma z sandalow wylazi.
W przyszlym tygodniu bedzie storm, to mam nadzieje, ze cie ten potezny wiatr wywieje poza kolo podbiegunowe i zamarzniesz tam na 100%, bo balwan z ciebie wielki.
.klnie:
  Profil uzytkownika: violina     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-26 18:12
Joland tez kultura nie grzeszy bo domaga sie ode mnie, zebym ujawnila stan majatkowy i wytyka mi moj wiek.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-26 18:40
violina ..przynajmniej biegun zobacze??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 19:04
"Joland tez kultura nie grzeszy bo domaga sie ode mnie, zebym ujawnila stan majatkowy i wytyka mi moj wiek."


Nic bardziej blednego Droga Olu juz chyba wymyslec nie potrafilas? Nie zamierzam smalic do Ciebie cholewek,bo jestes nadziana. Wlasnymi paluszkami wystukalas w innym temacie ,ze z Polska laczy Cie odziedziczony majatek i ze w Szwecji mieszkasz 35 lat. Dla jolanda mloda lania,to taka do trzydziestki.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-10-26 19:27
Joland pisze "Dla jolanda mloda lania,to taka do trzydziestki."

Nie zrozumialam czy dla tej dziewczyny chcesz zostac przybranym ojcem czy przybranym dziadkiem?
  Profil uzytkownika: AnnaN     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-26 19:30
"Nie zrozumialam czy dla tej dziewczyny chcesz zostac przybranym ojcem czy przybranym dziadkiem?"

Nastepna madralinska!!!!! Wczytaj sie w to, co poeta mial na mysli,to nie bedziesz zadawala pytan o adopcje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ryszard


Wpisów: 704
Od: 2013-06-09
2013-10-26 19:40
"Jaki jest koń kazdy widzi"

Ale ten koń jest sobą i za to pełen szacun.!!!!
  Profil uzytkownika: Ryszard     
marcelina76


Wpisów: 40
Od: 2013-06-27
2013-10-26 23:35
Jest kilka osob tu na tym forum, ktore cos wnosza zawsze, nastepna grupa to osoby, ktore tylko czekaja aby podwazyc to, co te"wnoszace" napisaly (obojetne czy maja racje czy nie). Trzecia grupa to osoby, ktore probuja cos tam wniesc do dyskusji ale i tak nikt tego nie zauwaza, bo pierwsza z druga zajeci sa potyczkami slowem pisanym. No i duza grupa osob " zza krzaczka" obserwujacych co sie dzieje. Tak czy siak czy sie pisze, czy tylko obserwuje ... warto
  Profil uzytkownika: marcelina76     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-10-27 01:51
zalozyciel tematu napisal:
"Człowieku co ty tam jeszcze robisz? ale tak to jest jak się sra w gacie, że może przyjechać Polak, który ma lepsze wykształcenie, doświadczenie i lepiej zna język."

a tak w ogole to wszystko w porzadku pod stropem?
w jueseju tez do zmywania garow, sprzatania domow i zbiorow salaty z pol potrzeba ciagle ludzi. jezykiem tubylcoe rowniez nie trzeba sie porozumiewac, tylko co to ma wspolnego z wyksztalceniem i dobra praca. gdzie niby darsim napisal, ze jest mu w szwecji zle? pokaz mi coc jedne miejsce, w ktorym darsim skarzy sie, ze jest mu zle w szwecji. nigdzie tego nie znajdziesz. on opisuje szwecje i jej paranoje nie swoje niezadowolenie. kiedys w skzole uczono czytac text i go rozumiec. widac szkoly dzisiaj nie klada zbytniego nacisku na czytanie ze zrozumieniem tekstu.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2013-10-27 08:44
Darsim to taki nasz forumowy CELEBRYTA
  Profil uzytkownika: sankas     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-27 10:55
On wykorzystuje kazda negatywna sprawe, ktora wydarzy sie w Szwecji, zeby obciazac tym cale spoleczenstwo lub grupe zawodowa jak np policje za to co sie stalo w Husby i nie omieszkal napisac, ze prokurator zamknal sprawe ale ze w tej sprawie bedzie nowe dochodzenie to juz nie napisal:

http://sverigesradio.se/si da/artikel.aspx?programid=493&artikel=568 6018

Psu na bude z takim jego obiektywizmem
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-27 11:41
BS - I co chciales uzyskac swoim chamskim zachowaniem w stosunku do Violiny? Myslisz, ze kogo pokazales w zlym swietle?
Ludzie, zastanowcie sie kogo oczerniacie najbardziej swoimi atakami personalnymi!
  Profil uzytkownika: dankom     
szaraba


Wpisów: 49
Od: 2011-08-15
2013-10-27 13:28
Simply Ola nie musisz sie tak denerwowac ze ja Darsima tak postrzegam Nie pluje na Szwecje tak jak twierdzisz ale jezeli chodzi o sluzbe zdrowia to zgadzam sie ze nieciekawie dlatego prosilam o pomoc zeby ktos doradzil Widzisz tak sie sklada ze mam problemy ze zdrowiem i troszke porazek odnosnie lekarzy a na temat bytu w Szwecji nie wypowiadam sie bo uwazam ze kazdy ma swoje zdanie na ten temat
  Profil uzytkownika: szaraba     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-27 16:15
Szaraba,
jest mi przykro, ze klamiesz bo ja nigdzie nie napisalam, ze plujesz na Szwecje.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-10-27 16:54
Kazda ocena jest subiektywna.
Jak dlugo dyskusji poddawane sa fakty prawdziwe, nie ma sprawy.
Mnie Szwecja ani ziebi, ani grzeje.
Mnie kiedys jedynie smieszyly zachwyty, bo zachwycac nie ma sie czym.

Potem zrozumialem, ze obywatelka Kaczych Dolow, ktorą tatulo na dzien dobry orczykiem traktowali, bedzie uwazala "Sztokcholm" za ziemski raj, a urzedowy usmiech nr.1 poprawnych politycznie aborygenow, za dowod dozgonnej sympatii.
Trudno, by tak myslal Darsim.
Pisze prawde, aczkolwiek z punktu widzenia Kaczych Dolow, prawde selektywna.

Co do moich "pi razy drzwi" rowiesnikow spytam:
A co im pozostalo, niz robic dobra mine do zlej gry?
Im zmiany ustrojowe czesto zabraly podstawowa motywacje emigracji - bycie bogata ciocia z samej Szwecji.
To dla mlodziakow z Warszawy, zarabiajacych nieraz trzy razy wiecej, niz wynosi szwedzka emerytura, jest dzis powod do wspolczucia.
Zreszta, raczej nul wnimania.
Z perspektywy Kaczych Dolow wszystko wyglada inaczej.
  Profil uzytkownika: Borrka     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-27 17:06
za duzo ty w swiecie nie widziales,,,wyobrazam sobie ciebie tak jak jestes na tym zdjeciu
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-10-27 17:07
Fascynujace, ze tylu starych forumowiczow zlecialo sie do tego tematu, zeby Darsimowi dupe obrabiac!

Tego typu tematy, czy to Darsim czy Joland...czy ktos inny (bo rozni bywaja) zalozone przez jakiegos chlopka roztropka, co sie wyrwal watkiem "gupi jestes bo mi sie udalo"...co ci sie udalo? myslalam, ze starzy forumowicze beda omijac.
Jak rowniez beda mieli wiecej stylu, mimo ze z biedy nie wyjechali i na salonach bywali...albo chca bywac...a siedza w (?)...Szwecji.

  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 11:57
Nie mozna tak powiedziec, ze Borrka duzo nie widzial bo czasami wyjezdza w wielki swiat z tej swojej wioski zabitej deskami.


Ostatnio byl w Rzeszowie i tak zachwycil go urok tego miasta, ze zanim stamtad wyjechal to tu na forum dla Polonii szwedzkiej zalozyl temat "Piekne miasto Rzeszow"
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 12:06
Czuje sie taki plytki, niczym Wiesiek z Rutki-Tartak. Bo co mi po Paryzach, Marsyliach, Berlinach lub Sztokholmach, skoro ja jeszcze w Rzeszowie nie bylem?

Zaczynam tracic sens zycia bez Rzeszowa. Chyba SMS-lån wezme i w te pedy odrobie brak oglady, bo mnie inaczej "taty orczykiem po plecach pojado"

Buahahaha, co za burak z tej borrrrrrrki
  Profil uzytkownika: Viggo     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 12:08
Widzial tyle samo co D. na tej swojej Tenscie czy innym Husby, obesr.ne doopy do podcierania, a raz w tygodniu, w piatek zakup 4 piw w systemie i uchlanie sie nimi i belkot na PI.
  Profil uzytkownika: Viggo     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 12:57
Zgorzknialy, starzejacy sie facet, ktorego jedyne dziecko opuscilo kraj i zyje z Niemcem na kocia lape poucza szwedzka Polonie, ze mlodzik w Polsce zarabia 3 x wiecej jak szwedzki emeryt.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 13:08
I do tego zaczal sie za mlodymi forumowiczkami/czaterkami uganiac. Nowe zboczenie, zenujacy typ. Moze przestanie w koncu jeczec, jak poflirtuje troche.
  Profil uzytkownika: Viggo     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-10-29 13:08
Borrka pisze
"Co do moich "pi razy drzwi" rowiesnikow spytam:
A co im pozostalo, niz robic dobra mine do zlej gry? "

Odpowiedz: robic zadowolona mine do dobrej gry.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 14:45

Powiem szczerze, ze nie jestem dumna z tego co napisalam ale mam juz dosyc tego jego ciaglego obrazania Polonii, zarowno starej jak i mlodej.
Ja rozumiem, ze to jest tragedia jak jedyne dziecko emigruje bo spotkalam wielu takich rodzicow, ktorych to dotknelo a i sama tez tego doswiadczylam jak moja corka mieszkala 4 lata w Paryzu ale to nie jest powod, zeby za to on sie na nas wyzywal.
Byloby lepiej gdyby on zamiast nas obrazac przekazal jej te wspaniale wiadomosci o fantastycznych zarobkach i zyciu w Polsce bo moze dalaby sie nabrac i wrocila.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 14:53
Ciekawe czy jej tez tak ciupie od nieudacznikow robiacych dobra mine do zlej gry.

Napisalbym o moich podejrzeniach zwiazanych z tym frustratem, ale boje sie, ze trafie w moich dociekaniach i cos mu sie wborrrruje w serduszko.
  Profil uzytkownika: Viggo     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-10-29 14:58
Wezcie wy pojdzcie i wywietrzcie troche wlasne mysli dopoki sloneczko na zewnatrz swieci
Naprawde nie macie sie czego czepic tylko kto z kim i dlaczego mysli jak mysli?
A co wam to przeszkadza???????
  Profil uzytkownika: maggie     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 15:06
Maggie,
to nie my zaczelismy sie jego czepiac tylko on nas sie czepia i obraza, i to juz od wielu lat.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 15:08
A sloneczko juz nie swieci
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-10-29 15:13
i sa wiatry
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-10-29 15:38
...'Mnie Szwecja ani ziebi, ani grzeje.'- napisal Borrka w swoim kolejnym,dosc zalosnym wpisie a ja mam jedno pytanko:-to po jasssna cholerke tyle lat tu siedzisz na PI i roztaczasz apoteozy 'ku Polskosci',majac jednoczesnie za nic zarowno Szwecje,jak i jej Polonie,w dodatku teraz w temacie,ktory Ciebie przeciez nie dotyczy?
  Profil uzytkownika: hester     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-10-29 16:13
Wy Borrke zostawcie w spokoju, po dziesieciu latach jest tu instytucja.
Ja sie ciesze ze tu zaglada, a ze wybral kiedys ' szybka i latwa droge" zamiast ' zmudna ale prowadzaca w przyszlosc" to tylko powod aby mu troche poblazac. A mial szanse sobie zycie w Szwecji ulozyc. A ze podjal decyzje powrotu do raju i przez tyle lat trawi ta decyzje, coz, nie on jedyny w zyciu popelnia bledy. Pozdrowienia dla Borrki.

PS
Borrka nigdy nie jest niegrzeczny, Ola, przydalyby sie przeprosiny.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 16:44
AnnaN,
niestety, nie naleze do osob, ktore jak ktos na nich pluje mowia, ze deszcz pada.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2013-10-29 16:47
Niewątpliwym walorem Darsima jest referowanie szwedzkich zjawisk, wydarzeń i realiów w bardzo konsekwentny, skrupulatny, oryginalny i... szwedzki sposób.
Pisze o sprawach, które większość gastarajterki i polonii omija z ziewnięciem albo którymi nawet nie potrudzi się zainteresować.
Pisze jak facet osadzony mentalnie w tym kraju ale też i nie roztargniony.
Dowolny obecnie wybór mediów, telewizja satelitarna i komunikacja powoduje, że wielu Polaków nie wczuwa się nawet w szwedzkie zależności i tu Darsim ma bardzo pożyteczną, trzeźwiącą funkcję.
To, że robi to w nieco tragikomiczny sposób to dla mnie kwestia drugorzędna.
  Profil uzytkownika: Uwe     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 17:39
''Zgorzknialy, starzejacy sie facet''- Ola a przepraszam ty sie nie starzejesz?! Dzisiaj tymi wpisami to przeszłas samą siebie i pokazałas, ze jestes ogromnie złośliwą osobą, ale najohydniejsze jest to, ze wywlekasz prywatne sprawy z życia Darsima!

Ciekawe jakbys sie czuła, jakby ktos załozyl temat o Tobie i ludzie zaczeliby ''wywlekac" twoje zycie prywatne na forum? Dobrze, ze wiele osob czytajacych ceni Darsima, bo jest to bardzo wartościowa osoba a ty nie dorastasz mu do pięt! Swięta prawda: kto się pcha w cudze zycie z butami: Po prostu Ola...simply_Ola!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-10-29 17:44
Polopiryna, czytaj z uwaga, zanim skoczysz bez butow, do lozka, ale za to z pazurami
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 18:28
"polopiryna1987
Wpisów: 1051
Od: 2013-02-21
2013-04-08 20:56
Darsim! Jak mozesz pisac ze nikt normalny do Se nie emigruje? znasz wszystkich? To juz jest ponizej pasa! Co ty myslisz ze tylko pustaki moga sie tu przeniesc? Jest mi bardzo przykto ze masz takie zdanie bo kompletnie sie z tym nie zgadzam!!!! Ty myslisz ze co skonczenie farmacji to jest takie hop? Nawet nie wiesz ile trudu trzeba w to wlozyc wiec wypraszam sobie pisanie takich bzdetów!"

Zaledwie pol roku minelo i juz nie pamieta co o nim pisala bo teraz go kocha a wtedy kochala starszego Szweda.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 18:37
Sorry Ola, ale co było a nie jest nie pisze się w rejestr! Widze, ze ty jestes jak detektyw PI, wywlekanie spraw to Twoja specjalnosc Tak, nie zaprzeczam, ze miałam z Darsimem zatargi na forum, ale co z tego? Dla mnie liczy sie teraźniejszość! A to co mnie z nim łączy to nie Twoja sprawa, wiec zajmij sie swoim zyciem, o ile je masz, bo z tego co widze, zyjesz cudzym
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 18:45
Zebym nie bylo, ze jestem goloslowna to zacytuje i podam link:
"polopiryna1987
Wpisów: 1051
Od: 2013-02-21
2013-04-08 20:16
ale ja mysle glownie o osobowosci i podejsciu do zycia wiadomo musi miec to ,,cos'' ja Ci moge tylko napisac jak to ze mna bylo, sama zaczelam sie nim interesowac nic nie wiedzialam kim jest co soba reprezentuje Tak wyszlo i jestem bardzo szczesliwa, nie twierdze,ze wszystkie kobiety bedac ze starszym mezczyzna patrza na jego wnetrze, pisze z mojej perspektywy : mam dobre wykształcenie, urodą tez nie grzesze, jestem jaka jestem...ale zakochalam sie w doswiadczonym Szwedzie"
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=43248

A o tym, ze niedawno zakochala sie w Darsimie to chyba nie musze cytowac jej wpisow bo na pewno kazdy pamieta, ze o tym pisala.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 18:49
Cytuj, linkuj ile chcesz temat jest nie o mnie tylko o Darsimie! A ty jego obrazilas w swoich wpisach!!!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 18:50
Hahaha, oczu sobie nie wydlubcie, szczegolnie ty Polopiryna. Ja komentowalem, a ty sie Oli czepilas.

Ola is simply not gilty!

Ja ciebie Polo szanuje, ale to wcale nie znaczy, ze nie moge dopiec czasem D. Jedna juz tutaj byla taka na forum, ktorej sie nie podobalo to, ze sie koleguje z jej wrogiem. Skutkiem bylo to, ze naniosla focha i probuje mi dopiec za kazdym razem kiedy wejde na czat. Jest tylko jedno ale. Ja jestem VIGGO, raz na zawsze i nie musze zmieniac nickow ani tworzyc wielu kont, jak niektore osoby tu na forum i na czacie, aby moc sie wyrazic. Ja pisze to na co mam ochote, wtedy kiedy mam na to ochote i na tego, na kogo mam ochote. Moje prawo!

Powtarzam, ze szanuje cie Polo i lubie od poczatku Twojej bytnosci na PI. Jednak to nie znaczy, ze Twoi przyjaciele musza byc moimi.
  Profil uzytkownika: Viggo     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 18:50
Nie pouczaj mnie czym mam sie zajac bo ja juz od dziecka marzylam, zeby byc detektywem
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 18:51
Widzisz Ola, po raz kolejny pokazujesz, ze zyjesz czyims zyciem makassar!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 19:03
Viggo ja tylko nie znosze, jak ktos ''wywleka'' kogos zycie prywatne na forum! No!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 19:17
Nikt cie drogie dziecko nie zmusza, zebys tu na forum opisywala swoje zycie ale jak to robisz to musisz sie z tym liczyc, ze ci co to czytaja beda to pamietac i przy okazji moga do tego nawiazac.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 19:27
Polo, Ola nie pisala o D. tylko o borrrrrce. Ja o D. Wpisy sie splataly, tobie sie poplatalo kto i co napisal.

Na rozwiazanie tej zagadki odpowiedz ma tylko Agata Christie. Jej pytaj zamiast sie klocic.
  Profil uzytkownika: Viggo     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 19:32
Viggo
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 19:32
I dokladnie tak jak Agata, tfu, Ola hehe napisala, nikt nikogo nie zmusza do wywlekania swojego zycia na forum.

Ale jak sie taki palant znajdzie, byly doopo-podcieracz, ktoremu corka zwiala zachramanice uciekla i zacznie swe smetne zycie na mopie najpierw opisywac, zeby pozniej pluc na Polonie, to niech sie nie dziwi, ze zostaje wywleczony pozniej na forum.

Na sam srodeczek i ladnie rozjechany przez forumowiczow. Temat D. ale opisy Oli byly o b.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-10-29 19:43
Poza tym ja rowniez dzisiaj pisalem w gruncie rzeczy o b. (tak, przez male b).
Do D. nawiazalem, zeby nie byc OT.
  Profil uzytkownika: Viggo     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 19:44
Viggo, ok, moze i mi sie poplątało, bo nie czytalam wszystkiego, widzialam Oli wpis i pomyslalam, ze to o Darsimie! Nie myslałam, ze Borka tutaj tez wazna osobistosc.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 19:52
Teraz przyznaje, ze moze sie jej poplatalo ale nie wiedzac nic o mnie stwierdzila, ze jestem mniej wartosciowym czlowiekiem niz Darsim.
To jest cyrk..
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 19:57
Tak, tak, temat jest darsim a nie Borka! Sorka, Ola ale nie czytam w myslach
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-29 19:59
Tak czy inaczej świeta nie jestes, bo zaczelas rowniez mnie atakowac i wpierniczac sie pomiedzy mnie a darsima.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-10-29 20:25
ale KLASA
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
Fibi


Wpisów: 20
Od: 2009-06-22
2013-10-29 21:31
O matko......ale pojechaliscie...
  Profil uzytkownika: Fibi     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-29 23:16
Watpie, ze masz to wyksztalcenie, ktorym sie chwalisz bo wyrazasz sie niekulturalnie, nie umiesz czytac ze zrozumieniem i masz ewidentny problem z pamiecia i nie pamietasz, ze kilka razy zyczylam ci z nim szczescia.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-10-29 23:44
Witaj Agatho Christie!
Beda nowe ofiary i nowy kryminal na forum
Ratuj sie kto moze ja juz uciekam i wskakuje do lozka naciagam koldre na glowe, zeby mnie nie bylo widac
  Profil uzytkownika: violina     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-30 00:21
Tak, Ola jestem niekulturalna- tylko nie wiem gdzie?! Super, ze zyczysz Nam szczescia, mnie to tyle co zeszloroczny snieg obchodzi najwazniejsze, jest to co ja czuje, ale ty tego przezyc nie mozesz
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-30 00:25
Aaaaaaaaaa i co wazne Twoje wpisy omijam, bo nie wnoszą nic co moze mnie zainteresowac...potrafisz tylko pluc jadem! Najwyraźniej Szwecja Ci nie sluzy, ale to juz nie mojej glowy kłopot! Ogarnij sie dobrze Ci radze
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
mirecque
Drammen


Wpisów: 4
Od: 2013-10-29
2013-10-30 08:00
Czesc. Mam na imie Mirek. Mieszkam i pracuje w Norwegii od szesciu lat. Wszedlem tutaj, bo chce poczytac jak jest w Szwecji. Mieszkam niedaleko od granicy i czasami sobie jade do Strömstad na wycieczke. Zakupow nie robie bo jakiej istotnej roznicy nie widze w cenach. Co ciekawe moge sie w Szwecji porozumiec uzywajac norweskiego albo angielskiego. Mysle, ze szwedzkiego bym sie szybko nauczyl.
Jesli chodzi o Drasima, to rzeczywiscie mimo, ze jestem tutaj nowy zauwazylem, ze jest on wszechwiedzacy i wie wszystko najlepiej. Zawsze wszystkiemu zaprzeczy. Powiesz mu nawet, ze snieg jest bialy to on powie, ze nie do konca itd. Sa tacy ludzie i nic ich juz nie zreformuje.
  Profil uzytkownika: mirecque     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-30 09:25
Darsim i Borrka maja duzo ze soba wspolnego.

Ten pierwszy pisze o szwedzkiej rzeczywistosci,a drugi jest przykladem na to,ze nawet z podcierania dup w Szwecji mozna wyjsc na prosta i zyc jak czlowiek w Polsce.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2013-10-30 10:26
polopiryna1987, Ty nie omijasz wpisow Oli, kazdy czytasz z wielka uwaga i sie do nich odnosisz

Darsim moim zdaniem to zgorzknialy facet, nie powiodlo mu sie w tym kraju i kazdemu odpowiada ze swych wlasnych doswiadczen. Co Jemu sie przytrafilo to zaklada ze innym tez, dlatego tyle negatywnych wpisow.

Darsimku kochany pomysl o tym ze nie wszystkim sie w tym kraju ulozylo tak zle jak Tobie i nie wszystkim sie ulozy, wiec sie zastanow nastepnym razem co piszesz bo rzeczywiscie wieje groza od Twoich wpisow
  Profil uzytkownika: 2dni     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-30 10:33
"Darsim moim zdaniem to zgorzknialy facet, nie powiodlo mu sie w tym kraju i kazdemu odpowiada ze swych wlasnych doswiadczen. Co Jemu sie przytrafilo to zaklada ze innym tez, dlatego tyle negatywnych wpisow."


Przytocz choc jeden jego wpis,ze mu sie nie powiodlo.

Moze zalogowales/las sie tylko po to,zeby mu pojechac,bo Darsim swoimi wpisami psuje Ci obraz raju do ktorego jechalas/les?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2013-10-30 10:40
MOIM ZDANIEM, a zdanie moge miec jakie chce czy nie??? Ty masz swoje i ja to szanuje

  Profil uzytkownika: 2dni     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-30 10:45
Moim zdaniem wlasnie dlatego,ze mu sie powiodlo widzi wiecej od tych,ktorzy nie maja czasu widziec ,bo zapierd***** od switu do nocy. No i szprechaja w jezyku tatow i mamow.

Ja tez na poczatku malo widzialem i rozumialem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 14:12
Napisze tylko, ze znowu sie popisalas tym swoim
"madrym" wpisem. Szkoda mojego czasu, zeby ci udawadniac, ze sie myslisz bo i tak jak zwykle nic nie zrozumiesz.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 15:43
Napisalam, ze wyrazasz sie niekulturalnie a ty sie mnie pytasz:
" Tak, Ola jestem niekulturalna- tylko nie wiem gdzie?! "

Skoro o tym nie wiesz to ja ci powiem, ze uzywanie slow wulgarnych swiadczy o braku kultury osobistej a ty takie slowa uzywasz np napisalas w temacie, ktory otworzyl kawaler, ze dostalas zjebke od nauczycielki:
http://sjp.pl/zjeba%E6

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-30 16:17
Ola, czy ty przypadkiem nie nazywasz sie:
Jennifer Saunders?

http://monkeymucker.blogsp ot.se/2009/03/in-praise-of-comedy-genius. html

https://www.google.pl/sear ch?q=jennifer+saunders&source=lnms&tbm=is ch&sa=X&ei=8RJxUo6FGsz34QSFvYDICQ&sqi=2&v ed=0CAcQ_AUoAQ&biw=1365&bih=630

  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2013-10-30 16:32
A tak w kwestii formalnej przyzwoitości, to tutejsze spekulacje, "opinie", "wnioski" i "fakty" na temat Borrki nie są nawet żałosne. To, że rzucił Wam tu na przestrzeni lat kilka informacyjnych, autobiograficznych ochłapów, nie znaczy że coś wieta i możeta mu konfabulować życiorys, przy okazji raz po raz obrażając.
On sam się nie zniży do prostowania Waszych "rewelacji". Ja natomiast widzę jak majaczycie.
  Profil uzytkownika: Uwe     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 18:41
Polo a ty przypadkiem nie nazywasz sie
Jezzie Carlsson
http://jezzies.myshowroom. se/
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 18:57
A moze nazywasz sie Gosia?
http://gosia199913.pinger. pl/
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 18:59
PS
chodzi o to jej zdjecie
http://i2.pinger.pl/pgr304 /92b2aee00000f8aa5031314d/aa.jpg
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-30 19:02
A mi Ola chodzi o to zdjecie

https://www.google.pl/sear ch?q=jennifer+saunders&source=lnms&tbm=is ch&sa=X&ei=8RJxUo6FGsz34QSFvYDICQ&sqi=2&v ed=0CAcQ_AUoAQ&biw=1365&bih=630#facrc=_&i mgdii=_&imgrc=z4a2PPM6JUquyM%3A%3BzbM0Kks yIKuTAM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.frenchan dsaunders.com%252Fimages%252Ffrenchandsau nders%252Fsaunders_woman_home_0702.jpg%3B http%253A%252F%252Fwww.frenchandsaunders. com%252Fnews%252Ffrench_and_saunders.shtm l%3B297%3B297 Ola czy Jennifer?
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 19:03
Roznica miedzy toba a mna jest taka, ze ja biore sobie na avatar zdjecie kogos znanego a ty kradniesz czyjesz prywatne zdjecia
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 19:06
Wklejasz ten sam link kilka razy ale nic tym nie osiagniesz oprocz pokazania swojej glupoty
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-10-30 19:06
Tiaaa to duza różnica Uwazaj, bo adwokaci juz zacierają rączki
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-10-30 19:12
Jestes tak ograniczona, ze chociaz kilka juz osob pisalo, ze mam avatar Agathy Christie to nie dociera to do ciebie wiec ci pomoge i podam link jej zdjec.
https://www.google.com/sea rch?q=agatha+christie&rls=com.microsoft:s v-SE:IE-Address&rlz=1I7SAVT_svSE555&sourc e=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DEtxUqGHLYma4wSp_ 4GIBQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1490&bih=735
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
kantyk


Wpisów: 344
Od: 2006-04-13
2013-10-30 21:00
Laleczki a moze zalozycie sobie wlasny watek zeby obrzucac sie impertynencjami?
  Profil uzytkownika: kantyk     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-30 22:45
tamat wyraznie oddzielil ziarno od plewow po prostu
teraz chyba nie ma nikt watpliwosci
co jest co


  Profil uzytkownika: darsim     
2dni


Wpisów: 80
Od: 2013-10-30
2013-10-30 23:09
Jak nie jak tak!
  Profil uzytkownika: 2dni     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-31 07:45
Darsim
  Profil uzytkownika: dankom     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-31 07:47
Darsim - Jedna korekta: Kto jest kim!
  Profil uzytkownika: dankom     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-11-02 08:24
Uwe napisal
"To, że rzucił Wam tu na przestrzeni lat kilka informacyjnych, autobiograficznych ochłapów, nie znaczy że coś wieta i możeta mu konfabulować życiorys, przy okazji raz po raz obrażając.
On sam się nie zniży do prostowania Waszych "rewelacji". Ja natomiast widzę jak majaczycie."

Uwe...byli mieszkancy kaczych dolow nie maja odnosnika do pracy borrki w samej szwecji. w czasach szwedzkiej swietnosci polak zarabial 20 dolarow na miesiac, borrka podcierajac w szwecji zarabial jakies 100 koron na godzine x 160 = 16.000 miesiecznie : 4 ( wtedy przelicznik dolara, nawet mniej bo troche ponad trzy korony ), czyli 4.000 dolcow, minus podatek ,czyli jakies 3.000 na reke. 3.000:20 = 150 , czyli borrka w miesiac zarabial ponad dziesiecioletnia stawke polaka. wtedy podcieranie mialo sens. sama jako studentka jezdzilam w lecie na truskawki do "samej szwecj i" i zmywanie garow do berlina w sezonie letnim. dzisiejsi emigranci z kaczych dolow podcieraja za pelna miche i dach nad glowa zachlystujac sie "krajem wszelakiej swiatlosci" . zadnemu z nas nie przyszloby do glowy emigrowac z polski na takich warunkach. darsimowi zyje sie w szwecji doskonale dlatego nie musi zachlystywac sie "dobrodziejstwami" tego kraju. podobnie borrka. oboje widza go takim krajem jakim jest. ani borrka ani darsim nigdy nikogo nie obrazil i nigdy nikomu nie wywlekal prywatnego zycia. byli mieszkancy kaczych dolow takich zachamowan nie maja, wyrwali sie z kaczych dolow i teraz tatko orczykiem ich nie dosiegnie. snuja swoje patologiczne wizje, bo to ich jedyny odnosnik do rzeczywistosci. pozwolmy im napawac sie uzyskana wolnoscia i szwedzkim "luksusem" . darsimowi, borrce, mnie i tobie wisi to jak kilo kitu. te patologiczne wizje pozwalaj niektorym przetrwac , nam one nie sa potrzebne to zycia i dobrego samopoczucia. badzmy wspanialomyslni i wielkoduszni.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
100PS
Nie stolyca


Wpisów: 47
Od: 2012-02-11
2013-11-02 10:32
Witajcie.
Autor tematu chcial zapewne wyrzucic z siebie to co wielu podziela i z roznych powodow milczy. Ok-napisal co mysli i juz. Doszlo kilka wpisow do tego i .......no wlasnie....zaczelo sie. Temat Darsim sie zakonczyl bo i niby co to za osobistosc zeby tak dlugo o nim dyskutowac a zaczelo sie to co zwykle- osobiste wycieczki, latajace porcje jadu..........zachecam zamiast nakrecania sobie popularnosci do spacerow, pogoda przeciez przepiekna.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: 100PS     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2013-11-02 13:55
Kanadolka, niby usprawiedliwiasz impertynentów niewiedzą a jednak sama podżegasz.
Takich płac jak piszesz nie było w Szwecji w latach siedemdziesiątych. zarabiało się tysiąc kilkaset dolarów, co i tal było niebotyczną sumą w Polsce. Tyle, że w Szwecji nie pracowały wtedy kacze doły tylko co obrotniejsi studenci starszych lat, którzy na dodatek musieli mieć szwedzki angaż aby dostać jeszcze w Polsce prawo do legalnej pracy przez trzy wakacyjne miesiące.
Poza tym, trzeba myśleć co się pisze; Borrka (i chyba Darsim też) nigdy nic nie "podcierał", raczej dzięki przygotowaniu językowemu wodził towarzystwem.
Nie wpadaj w te same dołki co inni konfabulanci.
  Profil uzytkownika: Uwe     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-11-02 16:17
Tak ku woli scislosci to studenci w latach 70-tych nie musieli nic zalatwiac przed przyjazdem do Szwecji bo po przyjezdzie szlo sie na policje z waznym paszportem i legitymacja studencka lub indeksem i otrzymywalo sie 3 miesieczne pozwolenie na prace w czasie wakacji.

W Szwecji jest mnostwo Polakow o wiele bogatszych od Darsima i nikt z nich, tak jak on, nie oczernia tego kraju i jego mieszkancow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-11-02 18:29
jak juz mialbym nazwac jakis kraj "kacze doly" to napewno wybralbym ameryke nr 1.lepiej zobaczyc jak jest blizej i narzekac ,a im dalej to mozna sobie film z hollywood ogladnac? i podziwiac ,,,,,,,,,kwa,kwa kwa
  Profil uzytkownika: black sabbath     
namn
Sztokholm


Wpisów: 153
Od: 2012-10-28
2013-11-02 18:41
Ja swoje tez doloze.
Jest kilka osob z ktorymi po prostu sie nie zgadzam i szanuje ich poglady ale Darsim to jedyna osoba ktora mnie tutaj denerwuje swoimi wypowiedziami. Mimo ze komus chce pomoc to na koniec cos uszczypliwego dorzuci.
Ogolnie staram sie unikac jego wpisow.
  Profil uzytkownika: namn     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2013-11-02 20:17
simply_Ola,
to co piszesz trwało dla Polaków krótko, bo gdy zaczęto dawać paszporty a Szwecja zniosła wizę w połowie lat 70` to wprowadzono opisane przeze mnie zasady i restrykcje.
  Profil uzytkownika: Uwe     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-11-02 21:17
Uwe,
ja w drugiej polowie lat 70 -tych a konkretnie w 1976 r dostalam prawo pracy w Szwecji w ten sposob co opisalam powyzej.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2013-11-02 21:19
To był ostatni taki rok. W sumie krótki epizod.
Tylko do czego Ty tak naprawdę zmierzasz?
  Profil uzytkownika: Uwe     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-11-02 21:36
Tak naprawde to do niczego nie zmierzam i nie rozumiem dlaczego doszukujesz sie w moich wpisach drugiego dna.
Skoro napisales, ze w latach 70 tych studenci musieli miec angaz aby juz w Polsce dostac prawo pracy a ja z wlasnego doswiadczenia wiem, ze tak nie bylo to chyba nie ma nic w tym zlego, ze o tym napisalam.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-11-02 22:21
nie rozumiem dlaczego doszukujesz sie w moich wpisach drugiego dna."

Ola
jedno dno wystarczy

drugiego nie potrzeba
ok
  Profil uzytkownika: darsim     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-02 22:24
Kanadolka nieco przesadzila, ale zarabialo sie do 2000 dolarow netto.
Jednak raczej dzieki dodatkowym pracom, nadgodzinom i ulgom podatkowym.
Pod koniec lat 70-tych, na przelomie 80-siatych dolar bardzo poszedl w gore, wiec "koronowe" zarobki silnie spadly.
Byly to jednak ciagle sumy astronomiczne na stosunki polskie.
Astronomiczne.

Przekroj socjalny byl zgola odmienny, niz dzis:
glownie studenci z wielkich miast.
Kacze Doly Szwedow znaly jedynie z Trylogii Sienkiewicza.

Dupy malo kto podcieral, bo byla to praca wysoko kwalifikowana dla studentow medycyny i pielegniarek z Polski.
Reszta raczej sprzatal i mogla snic o podcieraniu.

Tak wiec, wisi mi i pochlebia, gdy ktos pisze, ze podcieralem.
Mniej mi pochlebia bezczelne i prostackie wpier...anie sie w sprawy mojej Rodziny przez dwojke forumowiczow i brak reakcji ze strony Redakcji.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-02 22:27
Dla jasnosci:
Idzie o Simply Ole i tego tam Vigo, czy Figo.
Skrajne chamstwo bez dwoch zdan.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-02 22:33
Jako ciekawostke dodam, ze historycznie pierwszymi "podcieraczami" (naprawde zmywaczami chyba) byli zani aktorzy polscy pod koniec lat 50-siatych.
I we Francji.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-02 22:44
Dodam jeszcze, ze gdyby dzis ktos zaproponowal mi podcieranie za 50-krotna stawke moich aktualnych dochodow, nawet sekundy bym sie nie wahal!
Juz jade i podcieram.
  Profil uzytkownika: Borrka     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-11-02 23:40
Borrka, jestes super Nie przejmuj sie Olą, bo to żmija
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-11-02 23:45
Polo
zmija w tym kontekscie to komplement

dla mnie zwyczajnie tylko dno
  Profil uzytkownika: darsim     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-11-02 23:48
Polo
zmija w tym kontekscie to komplement

dla mnie zwyczajnie tylko dno''- Darsim ok, to w takim razie to PUDERNICA ( czytaj)- zlośliwa, zazdrosna, starzejaca sie baba
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-03 00:59
Borrka - Nie zgadzam sie tylko w jednym: Dlaczego redakcja mialaby reagowac kiedy ktos sie czepia Twojej rodziny, jesli nie reaguje kiedy sie czepiaja rodzin innych forumowiczow w bardziej bezczelny sposob? W SE ma byc po rowno!
  Profil uzytkownika: dankom     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2013-11-03 01:55
Dla jasności: Nie chodzi mi piętnowanie Ol, Vigów czy kogokolwiek, bo mam nadzieję że mają dużo zdrowej i przyjemnej ludzkiej natury, pomimo forumowych impertynencji. Zależy mi na zwykłej, suchej poprawności i nieimputowaniu Borrce, Darsimowi oraz reszcie wiary co komu wygodnie, jak popadnie i bezpodstawnie.
  Profil uzytkownika: Uwe     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-03 08:29
Ja nie jestem przewrazliwiony, a co wiecej, sam nie bez winy, jak baranek ofiarny.
Starsi forumowicze pamietaja moje "dyskusje" ze Skanskim Pacholeciem
Gdzie Pachole, nawiasem mowiac?

Ale wkurza mnie niebywale mieszanie do tego osob trzecich, a szczegolnie rodzin forumowiczow.
Wszystkich oczywiscie, masz racje Dankom.
I wywlekanie prywatnych relacji na forum.

Nad forma mozna rece zalamywac, ale przekaz moich postow jest prosty:
Dobrze zastanow sie nad decyzja emigracji, a jesli juz, to sprobuj osiagnac cos wiecej, niz nieszczesne "podcieranie".
Nie kazdemu sie uda, ale idzie o probowanie.
  Profil uzytkownika: Borrka     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-03 09:19
Borrka - "Tykanie" naszych rodzin nie tylko jest wkurzajace, ale jest wrecz bezczelne. Natomiast od zawsze jest na farum "ostania deska ratunku" aby komus dopiec kiedy brak argumentow i nie ma sie nic madrego do powiedzenia. Gdybym byla moderatorem to za takie wyskoki banowalabym przede wszystkim! Ale "przyjaciele" wygryzli moderatorow z prawdziwego zdarzenia i teraz jest tu wolna amerykanka.
  Profil uzytkownika: dankom     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-11-03 10:40
w latach 70.tych nieszlo zarobic 2000 dolarow jak borrka pisze.jak sie mialo 15-25 koron/g,niejeden amerykanin dzisiaj,,,,chcialby zarobic to co pisze borrka ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-11-03 10:46
Dobrze zastanow sie nad decyzja emigracji, a jesli juz, to sprobuj osiagnac cos wiecej, niz nieszczesne "podcieranie".
Nie kazdemu sie uda, ale idzie o probowanie.
to ze sie ladnie pisze nie znaczy ze sie nie jest "chamem".juz jak mam "podcierac dupe" to wole to robic w szwecji,przynajmniej ktos mnie za to doceni.mam nadzieje Borrka ze na stare lata umrzesz w swoim gownie?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Uppsalka


Wpisów: 773
Od: 2004-12-01
2013-11-03 10:58
"to ze sie ladnie pisze nie znaczy ze sie nie jest "chamem". (...) mam nadzieje Borrka ze na stare lata umrzesz w swoim gownie?"

Za to inni udowadniaja kazda swoja wypowiedzia, bez wzgledu na forme, ze tymi chamami sa! Watpliwosci nie ma
  Profil uzytkownika: Uppsalka     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-03 11:13
Borrka , a twoj avatar to twoje zdjecie jest ?
  Profil uzytkownika: synd     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-03 11:14
Tak, ale z mlodych lat.
  Profil uzytkownika: Borrka     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-03 11:21
to teraz juz sie w twoich stronach tak nie nosi ?
  Profil uzytkownika: synd     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-11-03 12:45
Ja o moim wpisie do Borrce powyzej wyraznie napisalam, ze:
"Powiem szczerze, ze nie jestem dumna z tego co napisalam ale mam juz dosyc tego jego ciaglego obrazania Polonii, zarowno starej jak i mlodej."
i jak ktos tego nie rozumie to ja nic na to nie poradze.

Obrzucanie mnie blotem przez Polopiryne jest nie na miejscu i ona powinna dostac bana za to, ze mnie obraza.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2013-11-03 12:55
Tego pieroństwa wcale nie tak łatwo dostać.
Szukałem kiedyś dla mojego podopiecznego, bo sobie bardzo życzył karbus, jak to się zwie po alandzku. Znalazłem w końcu na targu w.... Zakopanem. Potem był poliskarbus (polcyjna czapka uszatka, карбус) na policyjnej aukcji w Mariehamn. To był okaz! :
http://www.nyan.ax/nyheter /?news_id=57820
  Profil uzytkownika: Uwe     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-11-03 13:06
Uwe piekny "karbus" , ale borrkowska jakos bardziej pasuje do kreowanej przez tego pana postaci .
  Profil uzytkownika: synd     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-03 13:07
SO - Ty obrazasz ludzi czesciej, i jakos bana nie dostalas. Dlaczego wiec ona ma dostac?! Obrazajac innych trzebasie liczyc z tym, ze kiedys trafi swoj na swego. I zeby nie bylo kolejnej dyskusji: stwierdzam poprostu fakt - nie czepiam sie Ciebie! Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dankom     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-11-03 13:26
Dankom,
nie oszukujmy sie, moja skromna osoba dziala na ciebie jak czerwona plachta na byka.
Co ja bym na tym forum nie napisala to musisz to szyderczo skometowac a jak ktos napisze cos negatywnie o mnie to nigdy z tego powodu nie omieszkasz, zeby wyrazic swoja radosc.
Tak jak w tym temacie, ktory nie jest o mnie tylko o darsimie.
W kazdym temacie musisz pokazac, ze jestes najmadrzejsa baba we wsi a takie osoby nie ciesza sie u mnie sympatia.
Nie jestem taka falszywa jak ty i cie nie pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-11-03 13:32
  Profil uzytkownika: black sabbath     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-03 13:46
SO - "nie oszukujmy sie, moja skromna osoba dziala na ciebie jak czerwona plachta na byka.
Co ja bym na tym forum nie napisala to musisz to szyderczo skometowac a jak ktos napisze cos negatywnie o mnie to nigdy z tego powodu nie omieszkasz, zeby wyrazic swoja radosc. "
Piszesz o mnie czy o sobie?
Nie chce tu kolejnej dyskusji, ale wiekszosc na tym forum bardzo dobrze wie kto sie kogo tu czepia. I wybielanie sie i odwracanie kijem Wisly tego nie zmieni.

Po raz juz nie wiem ktory poprosze Ciebie, abys pokazala mi, kiedy nie sprowokowana Twoimi tekstami, SZYDERCZO cos do ciebie napisalam, a w szczegolnosci: o Tobie. Moze kiedys doczekam sie odpowiedzi.....
Pozdrawiam
(Ja nie nie przechowuje i nie pielegnuje smrodu z innych tematow)
  Profil uzytkownika: dankom     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-11-03 13:51
SO - I jeszcze jedno: ani mi nie zalezy na Twojej sympati, ani Tobie na mojej. Natomiast oczekuje, ze Twoje teksty o mnie czy do mnie, nie przekrocza granicy szacunku i dobrego tonu. Dokladnie jak moje do Ciebie. A myslec mozemy o sobie co chcemy.... Tyle w temacie.
  Profil uzytkownika: dankom     
Agatapop


Wpisów: 43
Od: 2013-09-22
2013-11-03 19:26
Tak sobie tylko czytam i zaczynam sobie to życie w Szwecji (nie mieszkam tam) wyobrażać... Na przykład - dlaczego Simply Ola się wyróżnia przez dodanie nazwy dzielnicy do miejsca zamieszkania - Sztokholm? Inni tego nie robią.
Czy w tym Soedermalm "lepsi" mieszkają, czy tacy, co dawno mieszkania tam z przydziałów dostali?
Jakieś polskie towarzystwo tam jest?
A, z innej beczki, w jakim wieku kobiety w Szwecji przechodzą na emeryturę?
  Profil uzytkownika: Agatapop     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-11-04 05:54
Borrka...wiem, wyolbrzymialam troche, tak dla podpuchy, ale..korona poszla w dol dopiero na poczatku lat dziewiecdziesiatych ( scislej 1992) gdy carl bildt doszedl do wladzy i zrealizowal program ny demokratii pod wlasnym nazwiskiem,najpierw ten plan wyszydzajac. pamietam to jak dzisiaj, ian wachtmeister trabil by jak to sie nazywalo "lat kronan flyta" ale nikt go nie sluchal. w koncu to zrobili i korona poszla na leb na szyje z troche ponad trzech dolarow na siedem czy moze nawet wiecej nie chce mi sie szukac. to byla ogromna strata dla szwecji. odsetki 500%. najwiekszy kryzys w czsach powojennych. tutaj link dla oli, zeby nie szczekala, ze klamie z tym odsetkami.

http://sv.wikipedia.org/wi ki/Lindbeckkommissionen

ja na truskawkach w szwecji i sprzataniu biur zarabialam jakies 1500 - 1800 dolcow.
zgadza sie, ze praca w szpitalu do byla wyzerka finansowa. ja po prostu myslalam,ze ty nalezales do tej "podcierajacej elity" a okazuje sie ze ty tak jak i ja, albo w kuckach albo na miotle.

black sabbath napisal:
"w latach 70.tych nieszlo zarobic 2000 dolarow jak borrka pisze.jak sie mialo 15-25 koron/g,niejeden amerykanin dzisiaj,,,,chcialby zarobic to co pisze borrka"
black sabath, a ty te twoja wiedze na temat amerykanskich stawek to z jackowa bierzesz? w usa w przeciwienstwie do szwecji jest tzw stawka minimalna. federalna i stanowa. jesli stanowa wyzsza to obowiazuje stanowa. u mnie prawie 8 dolarow na godzine, tylko, ze za to zaden szanujacy sie pracownik do roboty sie nie stawi. u mnie na zmywaku maja obecnie 11.50. ja mam obojetne podejscie do jueseju, ale te brednie " a u was bija murzynow" dzialaja mi na moj ustroj nerwowy.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-11-04 05:56
uwe...ano podzeguje...mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa...przyznaje sie bez bicia.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-11-04 06:55
dodam jeszcze, ze te truskawki i miotla "w samej szwecji" jak rowniez i zmywak w berlinie zachodnim to byly lata siedemdziesiate. stawki mniej wiecej 50 razy polskich.
borrka, nie napuszaj sie tak, ze dzisiaj poszedlbys podcierac za 50-krotna stawke. twoja polska stawka dzisiaj i stawka studenta przy garach w polsce to zupelnie inna relacja, a tak trzeba porownywac.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-11-04 07:26
"w usa w przeciwienstwie do szwecji jest tzw stawka minimalna. federalna i stanowa. jesli stanowa wyzsza to obowiazuje stanowa. u mnie prawie 8 dolarow na godzine,"

To tam, juz socjalizmem przescigneli Europe...


Gorzej, niz myslalem...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-11-04 17:21
kanadolka napisala 11.5 dolarow/G =75koron x175g/miesiac=2000dolarow=13000koron…..ni eznam mlodziaka co chcialby pracowac za ta stawke?jeszcze jedno to jest 2013 i napewno nie 175 godzin w miesiacu? jak polowe z tego co pisze zarobi to dobrze ,i musi zapierniczac do nastepnej pracy,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-11-04 19:22
black...wszystko jest relatywne...zarobki rowniez, ja na ogol place nadgodziny (50% stawk- czyli wszystko powyzej 40 godzin tygodniowo 50% wiecej. i) poniewaz baaaardzo trudno o dobrego czlowieka do zmywania garow. niestety nikt nie chce tego robic. dlatego ja noa mojego goscia na zmywaku chucham i dmucham. co do zarobkow to musisz wziasc po uwage, ze po pierwsze podatki u nas duzo nizsze, drugie, ze ceny PRZYNAJMNIEJ o polowe nizsze niz w szwecji. galon benzyny wacha sie w phoenix od $2.99 do $3.15, czyli 19.5 koron za 3.7 litra czyli 5.30 za litr. na wybrzezy wschodnim jest troche drozszy, ale rowniez i stawki sa wyzsze niz w arizonie. jesli benzyna jest tansza to wszystko jest tansze, bo wszystko trzeba dowiez, do prawie wszystkiego potrzebna jest ropa. z opakowaniami wlacznie. wiec jesli u mnie na zmywaku zarabia $11.50 na godzine to tak jakby w szwecji zarabial $23.00 czyli jakies 149 koro na godzine. kelnerka wynosi z mojej knajpy za piec godzin pracy od 150 do 290 dolarow w zaleznosci od ruchu. czyli od 30 do 60 na godzine. jak juz pisalam wcale za usa nie, ale w dalszym ciagu jest to kraj mozliwosci. w koncu gdyby mi tutaj bylo zle to zawsze moglabym wrocic do "samej szwecji" poniewaz jestem obywatelem tego kraju. jak ju pisalam...punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. ja nie porownuje siebie i nigdy nie porownywalam do stawek na jackowie. rowniez nie porownuje siebie obecnie do moich studenckich lat w polsce i latania z miotla "w samej szwecji". jak rowniez nie porownuje siebie do moich studenckich lat w szwecji w ktorych kelnerowalam w stadshuset. wcale tymi pracami nie gardze, sama to robilam bedac doroslym dzieciakiem, tylko, ze to jets wlasnie praca dla studentow i generalnie ludzi mlodych "w drodze do czegos tam". sprzatanie, obslugiwanie w McDonaldzie itp nie powinno byc praca docelowa. to wlasnie probuje usilnie wytlumaczyc borrka, niestety i w polsce szkolnictwo schodzi na psy i ludzie nie potrafia czytac textu ze zrozumieniem.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
kanadolka
Dziki Zachód


Wpisów: 5374
Od: 2004-06-10
2013-11-04 19:43
bolek stawka minimalna istnieje od 1938 roku w usa. biorac pod uwage twoj punkt widzenia usa nie przescignelo europy w socjalizmie, usa zawsze wiodlo prym.
  Profil uzytkownika: kanadolka     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-11-04 20:34
"bolek stawka minimalna istnieje od 1938 roku w usa. biorac pod uwage twoj punkt widzenia usa nie przescignelo europy w socjalizmie, usa zawsze wiodlo prym."

To wiele wyjasnia...

Pod prezydentura FDR, USA praktycznie staly sie bastionem bolszewizmu, a sam prezydent, potem pieszczotliwie nazywal Stalina, "wujkiem Joe".

To, jemu min zawdzieczamy, zdrade aliantow, co udupilo Polske na dalsze 50 lat, pod sowiecka wlascia...


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-04 20:35
Ja mimo podeszlych lat mam elektroniczna pamiec i doskonale wiem, ile zarabialem xx lat temu.
Zarabialem duzo wiecej, niz szwedzcy koledzy, bo duzo wiecej pracowalem, a placilem 70% ich podatkow.
To cala tajemnica, plus praca w weekendy.

Moja Malzonka nie szanowala owocow mojej i swojej pracy.
Wydawala mase kasy na dobre jedzenie, chodzilismy do kina, restauracji, a przede wszystkim mieszkalismy, jak ludzie.
Tylko we dwojke w studenckim mieszkaniu.

Mimo to przywozilismy do Kraju jakies niebywale sumy.
Byla to jedyna w swoim rodzaju sytuacja i ja ja dobrze wykorzystalem.
Teraz sytuacja jest calkowicie odmienna i inny rodzaj ludzi szuka pracy w Szwecji.
No i czesto zostaje na stale.
Mnie taka mysl nie przyszla do glowy nawet na sekunde.
  Profil uzytkownika: Borrka     
darek55


Wpisów: 25
Od: 2013-04-03
2013-11-21 21:38
Dawno już nie zaglądałem do forum, od kiedy mnie stąd przepędzono, ale teraz patrzę i widzę te same zagadnienia i tych samych ludzi... Borka zawsze z sensem, Ola o coś ma do paru pań coś. Prababcia mądrze, ale z pewną dozą podejrzliwości (he, do mnie też, to od razu powiem, czysty jestem jak łza, żadnych alimentów od dziecka nie chciałem), dziękuję paru panom za wsparcie,może ja nie jestem typowym forumowiczem? Ale tak serio, o co Wam w życiu chodzi? Żeby się od Polski odciąć, czy, żeby w niej szpanować? No, ja sam wiem, minęły te czasy, kiedy za 50 dolców można było w knajpie "pod Wieżą" wystawić kolację dla 20 kumpli...
  Profil uzytkownika: darek55     
kantyk


Wpisów: 344
Od: 2006-04-13
2013-11-22 09:57
"chodzilismy do kina, restauracji, a przede wszystkim mieszkalismy, jak ludzie"

No to chyba i tak minimum. Gdybys mi powiedzial, ze raz w tygodniu byliscie w La Scala, Moulin Rouge czy w Teatrze Bolszoj to powiedzialbym WOW. Ale kino czy restauracja w Szwecji?? Absolutne minimum egzystencji tutaj.
  Profil uzytkownika: kantyk     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-11-22 15:04
Ciut inaczej wygladalo to, gdy takie "wyjscie" do szwedzkiej restauracji, to byla dwumiesieczna pensja w Polsce.
Nikt, a byli to czesto ludzie z doktoratami, nie jechal podcierac dla samego podcierania, tylko, by oszczedzic kasy.
Malo kto decydowal sie na ekstrawagancje.

PS. To dla mnie oczywiste, ze dzis wacki z Kaczych Dolow co tydzien lataja do La Scali.
  Profil uzytkownika: Borrka     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-11-22 15:09
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Forum -> Życie w Szwecji -> DARSIM
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony