Odwiedzin 37783678
Dziś 448
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Alfakassa a bycie w Polsce

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorAlfakassa a bycie w Polsce
jonas78


Wpisów: 2
Od: 2013-10-09
2013-10-09 21:48
Witam.
Bylbym dozgonnie wdzieczny za mala pomoc i udzielenie mi kilku wskazowek i odpowiedzi, otoz...
Od jakiegos roku oplacam ta cala alfakasse, ale chcialbym juz wrocic do rodziny do Polski, a poza tym prawdopodobnie nie zostanie mi przedluzona umowa o prace. Skoro oplacalem ja to wydaje mi sie po to, zeby w razie gdy bede bezrobotny, dostac jakichs zasilek.
Troche czytalem na ten temat, ale chcilbym sie dowiedziec konkretnie, od kogos kto juz moze przechodzil przez podoba sytuacje. Wyczytalem rowniez, ze jest mozliwe wrocic do Polski, byc tam bezrobotnym i jakby odbierac ten szwedzki zasilek dla bezrobotnych (to przeczytalem akurat na stronie alfakassy).
I teraz bylbym bardzo wdzieczny ze powiedzenie jak to naprawde z tym jest?
/Czy jest w ogole taka szansa?
/Jak wyglada 'zalatwienie' tego (czy dlugo trzeba czekac na przyznanie tego zasilku, czy to jest tydzien, dwa czy polroku?)
/Czy to przyznaje sie tylko w momenci gdy zostaje sie zwolnionym przez pracodawce, czy tez jesli samemu bym sie zwolnil czy wtedy tez mi to przysluguje?
/I jak to wyglada, czy pieniadze normalnie bylyby przesylane na moje konto, a ja tylko musialbym chodzic na tzw. 'podpisy' do urzedu pracy.

Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz!
Pozdrawiam serdecznie

  Profil uzytkownika: jonas78     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2013-10-09 22:21
Najlepiej zapytac u zrodla https://www.alfakassan.se/ Kontakta_oss

  Profil uzytkownika: Snupi     
jonas78


Wpisów: 2
Od: 2013-10-09
2013-10-09 22:28
no tak, to chcialem zrobic w ostatecznosci chcialem po prostu zapytac kogos kto mial juz z tym stycznosc najlepiej.
  Profil uzytkownika: jonas78     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2013-10-10 01:56
Najpierw musialbys stracic prace, tzn stac sie bezrobotnym. Jesli sam sie zwolnisz masz duzo karensdagar, wiec jesli jest szansa - a jestes zdecydowany - lepiej poczekac na zwolnienie. Pozniej trzeba zarejestrowac sie w Arbetsförmedlingen i jako bezrobotny, najwczesniej po 4 tygodniach /o ile nie znajdziesz pracy/ mozesz wystapic do IAF /Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen/ o tzw. intyg U2. /posredniczy w tym Arbetsförmedlingen/
Warunkiem jest - przynajmniej tak stawia sprawe Arbetsförmedlingen - ze nie mozesz znalezc pracy w Szwecji.
Nastepnie musisz - juz w Polsce - zarejestrowac sie w lokalnym Urzedzie Pracy jako bezrobotny i przedstawic im w/w intyg.
Masz 3 miesiace na znalezienie pracy w Polsce. Co sie dzieje po tym okresie - odsylam do AF. Mozliwe, ze trzeba wrocic do SE, gdy nie znalazlo sie pracy w innym kraju aby kontynuowac pobieranie zasilku lub tez gdy sie takiej ochoty nie ma - zasilek wstrzymuja. Jest tez obawa, ze polski Urzad Pracy w tym czasie gdy jestes w Polsce znajdzie Ci zajecie no i...

Kiedys sie tym interesowalem - chcialem zrobic podobnie jak Ty, ale jakos szybko porzucilem ten zamiar

Tu mozna cos poczytac na ten temat:

http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetssokande/Stod-och-service /Ersattning-vid-arbetsloshet/Inom-EU-EES- och-Schweiz.html
/na dole strony/

pozdr
pawel
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
Forum -> Życie w Szwecji -> Alfakassa a bycie w Polsce
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony