Odwiedzin 37846327
Dziś 2496
Środa 8 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Läxor

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorLäxor
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 10:34
No i zaczelo sie. "Ludzie z lasu" zmuszani sa do przystosowania sie do EU juz od dziecka. Kaza im odrabiac lekcje w domu. No niesamowite, ze oni nie moga sobie z tym poradzic a reszta Europy nie ma z tym problemu. Siedzi to dziecie w szkole prawie do 15-stej i w tym czasie ma 4 max. 5 przedmiotow podczas gdy w polskiej szkole dzieci maja w tym czasie 6 lub 7 przedmiotow, wracaja do domu i jeszcze powtarzaja material lub odrabiaja zadania przez ok. 2 godziny. A jakos nie slyszalam, zeby ktos sie wkurzal, ze zabieraja im czas tzw. rodzinny ( mam tez znajomych we Francji, Niemczech i tez nie widza problemu w odrabianiu lekcji). Blogerka w Nyheter zalamana ze nie mozna miec "mys" w tygodniu. Do tej pory slyszalam tylko o fredagsmys, teraz to juz bedzie veckomys.
Wielka debata na föräldramöte czy zadawac lekcje do domu. Rezultat, w klasie za bylam ja i jeszcze dwoch Szwedow.

Ale co tam niech sie nie ucza, moje dziecko sie uczy, jest najlepszy w klasie i ma z tego wielka satysfakcje.

Ciekawe co jeszcze wymysla, zeby tylko byc inni niz reszta Europy.

Nieczesto tu sie udzielam, ale ta debata o läxor po prostu mnie powalila.

Buzka
  Profil uzytkownika: kobitka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 10:57
zalamana ze nie mozna miec "mys" w tygodniu"

ten mys to siedzenie przed tv i granie w rozne gry
ktore rzekomo rozwijaja zmacznie bardziej niz odrabianie lekcji

http://www.expressen.se/ny heter/tv-spel-ar-bra-for-barn/
  Profil uzytkownika: darsim     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 11:13
Brak slow. Przeciez nawet jesli te dzieciaki odrabialyby lekcje to i tak jeszcze zostaloby im ze 2 godziny zeby pograc.

Najgorsze jest to, ze moi znajomi ok. 50- 60 lat rozumieja moje podejscie, ba popieraja je. Niestety nic nie robia jesli chodzi o ich wnuki. Boja sie wtracac do swoich dzieci, zwrocic im uwage nt. wychowywania, choc widza, ze zle postepuja. To jakies chore. Z 30-40 latkami nie pogada sie na ten temat, oni wiedza najlepiej. Wlasciwie o czym tu rozmawiac ze Szwedem? Ale moze to tylko moje spostrzezenia.
  Profil uzytkownika: kobitka     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-10-04 11:14
Na pocieszenie, to tylko w niektórych szkolach tak jest. W wiekszosci szkól, które dbaja o swoja reputacje i poziom, dzieci maja lekcje codziennie i nawet za duzo.

Wszystko zalezy od szkoly.
  Profil uzytkownika: Vendela     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 12:00
A gdzie tak jest? Przeprowadzamy sie niedlugo blisko Linköping. Ktos ma jakies dane na ten temat? Moze ktos wie cos n.t Katedralskolan?
  Profil uzytkownika: kobitka     
Leed Zeplin


Wpisów: 212
Od: 2013-01-25
2013-10-04 12:19
Wszystko pieknie ladnie ale kiedy ja dawno temu w czasach dinozaurow chadzalem do szkoly to material byl o wiele szerszy niz obecnie w Polskich szkolach.Kiedy moje dzieci sie uczyly to moja uczeszczajaca do technikum ochrony srodowiska do klasy o ukierunkowaniu chemicznym corka nie znala symboli pierwiastkow, co bylo w programie 5 klasy szkoly podstawowej w moich czasach.Jak dzis pamietam ,zebrania rodzicielskie w Polsce ,kiedy skretyniali rodzice zadali zmniejszenia ilosci zadan czy ograniczenia programu.Wiec nie do konca Kobitko jest tak rozowo i u nas.W Polsce tak samo wsio jest OK jesli zmniejsza sie ilosc wiedzy ktora przekazuje sie dzieciom.Zawsze mnie to zloscilo i zasmucalo.Niestety ale malo jest ludzi ,ktorzy zdaja sobie sprawe z faktu ,ze szkola dostarcza naszym dzieciom towar ,czyli wiedze i im wiecej tej wiedzy dostaja, to cena lepsza, a ich pozniejsze mozliwosci wieksze.Winy za ten stan rzeczy nalezy szukac w naszym, rodzicow, ograniczonym horyzoncie i legactwie, a nie w panstwie ,bo to samo dzieje sie w kazdym kraju.
  Profil uzytkownika: Leed Zeplin     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 12:27
No tak. Ale ja mam caly czas kontakt z krajem, rodzicami dzieci w roznym wieku szkolnym i nikt nie poddaje do dyskusji sensownosci odrabiania lekcji lub faktu ze po szkole dzieci sa jeszcze zajete ich odrabianiem a nie siedzeniem przy komputerach.
  Profil uzytkownika: kobitka     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-10-04 13:41
Nie rozumiem jaki wy macie problem z tymi lekcjami?
i zeby pytac rodziow na zebraniu rodzicielskim?!
Szkola/nauczyciel ma program do zrealizowania i ma go realizowac. Dzieciak po ukonczeniu klasy X ma umiec to i to (wg tego programu...nie dyskutujemy programu jako takiego) Jezeli czas lekcyjny jest zle dopasowany do programu, to go zmienic (czas lekcyjny)Jezli uczniowie sa wyjatkowo tepi, to dopasowac sposob nauczania do warunkow (extra pomoc na lekcjach, albo lekcje zadawane do domu) Miejmy nadzieje, ze rodzice beda w stanie pomoc swoim dzieciom w odrabianiu lekcji. W bardzo wielu szkolach sa zadawane lekcje, nie zawsze dla powtorki materialu, czesto dla przygotowania sie do nastepnej lekcji, zeby nasze gwiazdy mialy jakiekolwiek pojecie o czym mowa? i aktywnie mogly uczestniczyc w lekcji.

Swego czasu, dzieciaki mialy zajecia po szkole. Treningi, kolka zainteresowan....teraz wiekszosc tych aktywnosci jest albo zlikwidowana, albo platna, wiec dzieciaka "czas wolny" nazywa sie mys...co by to mialo nie znaczyc.

Z drugiej strony...mowimy, zeby nie brac pracy ze soba do domu, bo prace wykonuje sie w godzinach pracy. Zeby sie nie stresowac, varva ner itp..ale dzieciak moze pracowac "po godzinach"...dla wlasnej satysfakcji? czy rodzica...szczegolnie cudzoziemskiego?...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 14:09
Ja i moje dziecko nie mamy problemu. Ale problemem jest ze rozpoczyna sie ogolnokrajowa dyskusja n.t. slusznosci badz koniecznosci uczenia sie takze w domu. Ostatnia debata z Göteborg, oskarzanie Moderaterny, ze chce za bardzo obciazac ucznia, i jako nastepstwo dyskusja na zebraniach rodzicielskich, gdzie nauczyciel pyta sie rodzicow czy ma dzieciom zadawac lekcje do domu czy nie? To jakis zart.
  Profil uzytkownika: kobitka     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-10-04 14:18
Problem jest w tym, ze nauczanie jest tak denne, przez wszystkie oszczednosci, prywatne szkoly, ktore wymykaja sie spod oka skolinspektionen i inne pomysly wplywajace na wyniki nauki.
Zeby zaradzic temu problemowio, wprowadza sie mozliwosc odciagniecia od podatku kosztow korepetycji.

Sumujac:
podniesie sie poziom nauczania w szkole i ludzie beda zakladac firmy "korepetycyjne" co wplynie na statystyki zatrudnienia (prywatny sektor bedzie rosl)
Rodzic, ktory nie bedzie mogl pomoc swojemu dziecku, zatrudni korepetytora...i w ten sposob obnaza sie system szkolnictwa.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 14:22
Watpie czy tu tak naprawde chodzi o dzieci. Podejrzewam, ze glownie chodzi o to, ze niektorym rodzicom niechce sie pilnowac odrabiania lekcji z dziecmi. Nie ukrywajac, te lekcje wymagaja tez troche czasu od nich samych: zapedzic, przypilnowac, czasem pomoc, sprawdzic. I tu jest chyba pies pogrzebany. Niektorym rodzicom wydaje sie, ze od tego sa nauczyciele nie oni.
U nas nikt nikogo nie pyta o zdanie. Sa lekcje zadawane i koniec.
  Profil uzytkownika: dankom     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2013-10-04 14:45
W szkole mojego syna nie ma zadawanych lekcji a nawet jesli jakies sa to dzieci otrzymuja pomoc w odrobieniu lekcji w czasie, kiedy w szkole sa na swietlicy (fritids dla tych niezaznajomionych z kuluarami polskiego nazwenictwa) i wszystkim to pasuje - szkola uwaza, ze dzieci maja sie uczyc w szkole a po szkole maja miec czas na swoje hobby i pasje i rodzicom tez to pasuje bo albo wykorzystuja ten czas na to, zeby dzieci rzeczywiscie uprawialy jakis sport czy cokolwiek innego albo poprostu maja wszystko w nosie -ale ci co maja wszystko w nosie nie sadze zeby pomagali z lekcjami gdyby te byly zadawane. Nie wyobrazam sobie, zebym miala pracowac normalny etat w pracy, zdarzyc posprzatac w domu, zrobic obiad, pomagac dziecku w odrobieniu lekcji i jeszcze zdarzyc na treningi i dziecka i wlasne, chyba bym musiala byc bezrobotna. A jesli komus bardzo brakuje zadawanych lekcji - jest tyle zabaw i gier edukacyjnych dla dzieci, tyle roznych pomyslow na to, zeby uczyc dzieci poprzez zabawe - naprawde jestescie tak malo kreatywni, ze musza wasze dzieci sleczec nad lekcjami??
  Profil uzytkownika: Siobhan     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-10-04 15:23
uwazam ze jesli nauczyciel jest dobry i ilosc dzieci w klasie nie jest duza ,to powinno wystarczyc to co nauczy sie na lekcji ale jest jak jest
  Profil uzytkownika: kratka     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 15:35
To chyba tez zalezy od tego co i ile jest zadawane. Pamietam, ze starsze dzieci mialy czasem dosc duzo lekcji i my bylismy niemal zmuszeni do pomagania im. Czasem zadania byly tak sformulowane, ze wiecej czasu zajmowalo rozszyfrowanie "o co chodzi" niz samo robienie lekcji. Obecnie moja corka jest w 2 klasie i lekcje ma zadawane raz w tygodniu, tylko z jednego przedmiotu. Uwazam, ze to jej tylko dobrze robi. z czasem tych lekcji jest wiecej. Uwazam, ze to dobrze, bo to przygotowuje dzieci do samodzielnego uczenia sie w domu, ktore predzej czy pozniej (chociaz studia) stana sie koniecznoscia.
  Profil uzytkownika: dankom     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 15:48
No widzisz Dankom, ja tez wlasnie to chce powiedziec. Cala debata odnosnie läxor dotyczy ogolnego zakazu zadan domowych. Rozumiesz, zadnych, szok. Moje dziecie tez ma zadawane raz w tygodniu, sorki, dwa, a jest w klasie 6. Jednak jesli chce miec lepsza ocene to musi sam z siebie usiasc i powtorzyc. Wiekszosc dzieci tego nie zrobi z wlasnej woli. W ten sposob z gory skazuje sie je na slabsze oceny ( bo wymagania sa! )i zamyka sie droge do wyzszych szkol i moze wymarzonego zawodu. Uwazam, ze jesli dziecko ma zadane do domu, to i rowniez rodzic orientuje sie w tym co przerabia i jak mu idzie.
  Profil uzytkownika: kobitka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 15:52
sa dzieci w Szwecji ktore chca sie wiecej uczyc niz w szkole

nie powinno im sie tej mozliwosci zabierac

to znowu takie

typpwo szwedzkie

rownanie w dol

i to ich cholerne

Jantelagen
  Profil uzytkownika: darsim     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 16:19
Darsim -
  Profil uzytkownika: dankom     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2013-10-04 16:19
darsim a jak niby temu dziecku co jest uzdolnione i chce sie uczyc ponad material maja pomagac zwykle lekcje powtarzajace/ utrwalajace temat przerabiany w danym momencie w szkole?? Ja w zadawaniu lekcji do domu nie widze ani rownania w dol, o ktorym piszesz ani tez mozliwosci *rozkladania skrzydel* dla dzieci uzdolnionych. Jesli dzieciak jest chetny do nauki i ma predyspozycje w kierunku jakiegos przedmiotu to jest to glownie broszka rodzicow, zeby dzieciaka zachecac do odkrywania wiedzy samemu - kupowac extra ksiazki, siadac z dzieckiem i pomagac rozwijac pasje i zainteresowanie. Ciezko jest, zeby szkola majaca okreslony program do przerobienia jszcze zajmowala sie poszczegolnymi extra uzdolnionymi przypadkami - a i mozliwosci *rownac w gore*, nie widze bo jak ktos kto nie umie np. czytac ma analizowac teksty Strindberga??
  Profil uzytkownika: Siobhan     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 16:29
Siobhan - To nie o to chodzi. Ja siedzilam ze starszymi dziecmi, bo bylo jasno powiedziane wtedy w szkole, ze dzieci musza byc na bierzaco z programem. Jesli mialy zaleglosci to rodzice musieli to z nimi nadrabiac w domu, aby na drugi dzien mozna bylo isc z programem do przodu. Dzis nie ma takiej zasady. Dzis kilku uczniow przychodzi nieprzygotowanych i nauczyciel musi nadrabiac z nimi w czasie lekcji zamiast kontynuowac program.
Wiec to nie calkiem tak jak piszesz...
  Profil uzytkownika: dankom     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-10-04 16:48
Jestem tego samego zdania co Darsim.
Moja prawnuczka 5 lat umie czytac, ale traktuje to jako zabawe. Domino = zabawa, liczenie = zabawa itd.
  Profil uzytkownika: prababcia     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-10-04 16:55
...i takiego dzieciaka powinno sie jak najszybciej przeniesc do szkoly, zeby sie pozniej nie nudzila i osiadla na laurach. Moze nie jak ma 5 lat, ale 6?
Obawiam sie, ze w dzisiejszych czasach nie ma tak zaangazowanego personelu, zeby pomyslec o takim rozwiazaniu a i pewno mozliwosci nie ma.
Nie ma tez chyba mozliwosci, zeby zdolnym dzieciom umozliwic przerabianie danego przedmiotu na poziomie wyzszej klasy. Np. poziom matematyki w klasie 5 dzieciak juz ma, wiec przeniesc go na lekcje matematyki do klasy 6.
Kiedys byly takie mozliwosci.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-04 17:04
typowy polski glupi poglad na ten temat,niektorzy pieprza tak jakby sami brali swoja robote z pracy do domu (o tak na pare godzin) dziecko ma byc dzieckiem i sie bawic po szkole ,kobitko uwazaj zeby twoj synek nie zwariowal kiedys?? z tego uczenia,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-10-04 17:07
Zly przyklad podalam.
Mozliwosc przerabiania przedmiotow w wyzszych klasach byla dopiero w högstadium.
Dodam, ze w naszej, zwyklej, standardowej, komunalnej szkole w förort.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-04 17:09
zastanawiam czego wlasciwie maja sie uczyc w szkole,??? maja ze soba ipad --y i wiedza to co chca wiedziec nikt im lepiej nie wytlumaczy
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 17:17
dziecko ma byc dzieckiem i sie bawic po szkole "


bo zycie to jedna wielka zabawa nie?

to po co w szkole sa nauczyciele?

moze lepiej Discjockey- ow tam zatrudnic?

szkola jest od tego
zeby dzieci sie uczyly i ma okreslony program do zrealizowania
szwedzka szkola z roku na rok traci w rankingach
a dzieci nastoletnie coraz czesciej maja depresje z nadmiaru zabawy
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 17:20
maja ze soba ipad --y i wiedza to co chca wiedziec nikt im lepiej nie wytlumaczy"


co chca wiedziec to moga w domu sie uczyc
w cywilizowanym swiecie
szkola ma programy ktore obowiazuja

ipad y powinny byc w szkole zabronione
telefony tez
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 17:28
dziwne szwedzkie szkoly niedawno przodujace jak chodzi o nauczanie i wyniki uczniow z roku na rok leca w dol na leb na szyje jak chodzi o wyniki w porownaniu miedzynarodowym

przoduja szkoly
finskie
gdzie jest rygor i porzadek

jednoczesnie
Szwedzi jezdza studiowac szkolnictwo w Grecji i Hiszpani najchetniej.....

choc pewnie Thailand by im jeszcze bardziej pasowala

zamiast do Finlandi gdzie faktycznie moga sie czegos nauczyc

"Uppdrag Granskning" ostatni pokazywal podobne wyjazdy konferencje organizowane przez jedna z komun i pijanstwo za pieniadze z podatkow
i jak ma byc dobrze?


  Profil uzytkownika: darsim     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-04 18:13
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-04 18:29
kamka mam nadzieje ze darsin to przeczyta? nie mowiac i innych "patetach" myslacych po polsku
  Profil uzytkownika: black sabbath     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 18:46
Ok, kazdy ma prawo do wyrazania swojej opinii. Inna sprawa to kultura wyrazania sie 😊 Temat läxor rozdmuchaly szwedzkie media. Chodzi o zadania domowe w celu utrwalenia materialu z lekcji. Jesli ktos nie ogladal debaty to rozumiem ze nie wie co mam na mysli. Do black sabbath, moje dziecko akurat jest uzdolnione i to nie jest nasz problem. Mi chodzi o to ze bez powtorki, powtarzania nawet najzdolniejszy nie zapamieta materialu z lekcji w 100 %.
  Profil uzytkownika: kobitka     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 19:01
Wpadacie z jednej skrajnosci w druga! A jak zwykle chodzi o umiar. Tak jak wczesniej napisalam, moja corka ma zadane lekcje raz w tygodniu. Moze poswiecamy na nie 1h (w sumie dluzej bo zawsze przy tym jest okazja na dodatkowe pytania ). Godzina raz w tygodniu to nie sleczenie godzinami nad ksiazkami caly tydzien! Jakos tez mamy czas na dodatkowe zajecia tez!
A jesli juz o dodatkowych zajeciach mowa : kilka lat temu bito na alarm, ze dzieci maja ich zbyt duzo i nie maja czasu nazabawe w domu i kolegow/kolezanki. We wszystkim przydaje sie umiar!
  Profil uzytkownika: dankom     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 19:18
studie z Kaliforni



http://www.axess.se/magasi n/default.aspx?article=402
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-04 19:30
"zastanawiam czego wlasciwie maja sie uczyc w szkole,???"

Jakbys chodzil do szkoly,to bys sie nie zastanawial,tylko wiedzial czego sie nauczyles. Nie dane ci bylo zaliczenie wielu korytarzy.Na dzisiaj mozesz sie zastanawiac,co by z ciebie, bylo jakbys liznal troche wiedzy o tym ,czy tamtym.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 19:32
prawda jest taka ze im wiecej dziecko prauje- uczy sie w domu tym ma lepsze wyniki

problem w tym ze w Szwecji szkola niepotrzebna zeby miec dobra prace
wystarczy miec blond wlosy i niebieskie oczy
ale moze sie to kiedys zmieni

wtedy Szwedzi albo nie beda musieli pracowac tylko zyc na zasilku
albo beda u siebie sprzatac
bo innej pracy nie dostana
  Profil uzytkownika: darsim     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2013-10-04 19:39
Darsimku nie przerazaj mnie. Czyli jak moje dziecko nie ma blond wlosow i nie ma niebieskich oczu to znaczy ze powinno od razu myslec o studiach w innym kraju? Co powiesz na UK lub USA ??
  Profil uzytkownika: kobitka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-04 19:45
Wystarczy,ze w klasie jest dwoch glabow,to reszta musi rownac do nich. Nie maja zadanych lekcji do domu,rodzice nie pracuja z dziecmi w domu . Skutek tego taki,ze dziewiecioklasisci nie potrafia mnozyc do 100, bez kalkulatora w telefonie.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-10-04 19:46
"...i takiego dzieciaka powinno sie jak najszybciej przeniesc do szkoly, zeby sie pozniej nie nudzila i osiadla na laurach. Moze nie jak ma 5 lat, ale 6?
Obawiam sie, ze w dzisiejszych czasach nie ma tak zaangazowanego personelu, zeby pomyslec o takim rozwiazaniu a i pewno mozliwosci nie ma.
Nie ma tez chyba mozliwosci, zeby zdolnym dzieciom umozliwic przerabianie danego przedmiotu na poziomie wyzszej klasy. Np. poziom matematyki w klasie 5 dzieciak juz ma, wiec przeniesc go na lekcje matematyki do klasy 6.
Kiedys byly takie mozliwosci."


Ronj@

No i bzdury piszesz. Nie jestes na bierzaca. Po pierwsze; dzieci w zerówce zaczynaja jak maja 5-6 lat. Dwoje z moich dzieci nie mialo jeszcz 6 lat jak zaczelo szkole.

Po drugie; oczywiscie w szkole np. naszej, dzieli sie uczniów z trzech klas na 3 grupy. Ci ca sa dobrzy z matematyki ida na lekcje jednej grupy, ci co nadazaja normalnie z matematyka ida do innej grupy a ci co potrzebuje pomocy ida do trzeciej grupy. Sa tesz tacy co sa extrem zdolni i oni robia z nauczycielami matematyke z drugiej klasy szkoly sredniej. W 9 klasie, gdzie moje dziecko chodzi, jest taki uczen co jest bardzo uzdolniony w matematyce.

To dotyczy tesz innych przedmiotów. Z tego co wiem to jest to praktykowane nie tylko w naszej szkole.

Teraz szkola wyglada zupelnie inaczej nisz 30 lat temu. Mam dwoje dzieci w szkole podstawowej a to najstrasze zaczelo gymnasium (szwedzka szkole srednia). Wiec jestem bardziej na bierzaco niz ty.

  Profil uzytkownika: Vendela     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-04 19:50
"Moze jeszcze tornister 20kilowy ma nosic bo w Polsce nosza do tej pory ...
tylko pytanie co to daje"

Jak to, co to daje? Ten co nosil tornister, nie zapierdala na mopie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-04 19:54
joland .....w szwecji .zeby dojsc do czegos nie trzeba chodzic do szkoly,dalej jestes mentalnie w polsce i tak myslisz,widac ze tornister nosiles na darmo skoro tak piszesz .nauka nie jest kluczem szczesliwosci .polscy "madrale" tylko mysla ze dobra szkola i dobry zawod to dobry szmal ???????????i to jest powodzenie .dzisiejsza wiedza nie jest w glowie tylko w "ipad"zreszta popatrzec co niektorzy pisza na poloni ,to nie z glowy tylko wiekszosc zaczerpnieta miedzy innymi z googla?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-04 19:56
joland niestety jeszcze raz sie mylisz wiekszosc co nosila tornister zapier......a na mopie.i w szwecji a w polsce w lidlu ???nie powiedz mnie ze tego nie robilesz jak tu przyjechales?????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-04 20:01
black sabbath


Wpisów: 1161
Od: 2012-06-16
2013-10-04 19:54
joland .....w szwecji .zeby dojsc do czegos nie trzeba chodzic do szkoly,"


no prosze potwierdzil

blond wlosy i niebieskie oczy

czy w takim razie wato sie w Szwecji uczyc?

warto
zeby wyjechac potem za granice i miec dobra årace w normalnym kraju

zreszta moze w szwecji tez bedzie inaczej za 10 - 20 lat

albo sie taki syf zrobi ze trzeba bedzie uciekac
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-04 20:03
bs,ty jestes typowym przykladem glaba,ktorego rodzina zrobila zrzutke na prom, by Szwecja mu zycie uratowala.
Przyjechales dawno i sie gdzies zalapales do fizycznej roboty,a ze prawo pracy dziala ostatni do srodka,pierwszy na zewnatrz ,to nie moga sie do ciebie dokopac.

Jakbys przyjechal teraz,to z tym poziomem intelektualnym nawet do mopa i podcierania dupy,by cie nikt nie przyjal.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 20:12
BS - W SE moze nie trzeba wiedzy aby daleko zajsc ( tu i tak zachodzi sie tylko do pewnego punktu), ale w wielu innych krajach tak! Moze dlatego nieraz ludzie w SE na stanowiskach pieprza od rzeczy lub wogole niewiele do powiedzenia maja poza swoja praca. Moze kilogramy na plechach dzwigalam, moze nauczylam sie w PL wielu nigdy mi niepotrzebnych rzeczy, ale dzieki temu "staremu" polskiemu wyksztalceniu nie raz zadziwialam obcokrajowcow ogolna wiedza. Mam nadzieje, ze moja corka tez bedzie umiala dyskutowac na kazdy temat.
  Profil uzytkownika: dankom     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 20:14
A jak nie bedzie umiala to zostana jej jej niebieskie oczeta i blond wlosy
  Profil uzytkownika: dankom     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-10-04 20:49
Vendela, ani ty ani ja nie wiemy jak wyglada komunalna szkola. Ty ze zwyklej niewiedzy, ja bo troche czasu uplynelo, jak moje dzieci chodzily do szkoly.
W moim komentarzu nie chodzilo o to jak moje dzieci byly zdolne. Chcialam zaznaczyc, ze uczen w 7 klasie mogl miec ocene na swiadectwie z np. francuzkiego z kl. 8...Dzieci ktore byly uzdolnione/ciekawe przedmiotu mialy rozganizowana stymulacje do poglebiania wiedzy...podobne mozliwosci byly w gymnasium. Jezeli uczen wybral program gdzie np chemia byla na poziomie B, to mogl "dorobic" sobie wyzszy poziom. Bo moze w ostatnim roku gymnasium dzieciak sie rozmysli i nie chce juz byc piekarzem/strazakiem/fryzjerka/czy nianka


A wracajac do tematu.
Jedni chca tak jak bylo w PL - katowanie lekcjami, wkuwanie wszystkiego na pamiec, drudzy zupelnie odwrotnie - luzik.
To ja zapytam, jak czesto odwiedzacie szkole waszych dzieci, tzn jestescie z dzieciakiem kilka godzin w szkole, w czasie lekcji, jecie z dzieckiem lunch? zeby wiedziec jak dzien waszego dziecka wyglada? jaka jest atmosfera w szkole/klasie.
Obawiam sie, ze jakby dzieciaki mialy wlasnego skyddsombud, to czesto bylaby sytuacja gdzie mozna byloby zakmnac ich miejsce pracy wg AML. No i moze policzyc jak dlugi jest dzien pracy dziecka? I pomijajac zadawane lekcje czy nie, to ta histeria zeby dziecko aktywowac. Tennis, basen, gra na skrzypcach, pilka w roznych formach...nie ma znaczenia czy dzieciak to lubi/ma predyspozycje...bron boze, zeby walnal sie na sofe ze sluchawkami w uszach, czy ipodem w reku.
Sa tez inne sytuacje, gdzie dziaciaka parkuje sie przed kompem (dla spokoju rodzicow, albo braku mozliwosci finansowych )i zupelnie bez kontroli co robia na necie...ale to juz inny temat...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-04 21:03
wszyscy pierniczycie glupoty.....wszyscy dyrektorzy przyjechali do szwecji????? ,kazdy po studiach ????? prawda jest taka ze 90% procent zapieprza na mopie .jak juz bym mial wybrac szefa ,to wole patrzec na niebieskie oczy niz patrzec na polski dyplom.zreszta gdyby nie unia to 100% na mopie by jechalo,a tak to nawet polska pielegniarka czy lekarz nie musi nostryfikowac swojego dyplomu,napewno by "oblali"
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-04 21:18
joland wyksztalcenia polskiego to niemam bo nie zdazylem,natomiast mialem troche szczescia (a to trzeba miec) i dostalem sie do dobrej firmy ,watpie ze jest jakis polak ,(wogole obcokrajowiec) co mogby sie pochwalic tyloma zwiedzonymi krajami na swiecie? faktem ze z pracy ale to bylo cos ze nikt mnie tego nieodbierze,dankon ty nie przesadzaj z ta zagranica bi widocznie malo wiesz,w niemczech nie dopuszcza polaka do wyzszego stanowiska,we francji tym bardziej,a takie zawody jak adwokat czy lekarz to tylko w kancelarniach i przychodniach gdzie 90% "ciemnych"przychodzi
  Profil uzytkownika: black sabbath     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-04 21:40
BS - o swoje dzieci martwic sie nie musze. Natomiast jesli ktos nie ma "plecow" to bez wyksztalcenia daleko nie zajdzie. Rzadko kiedy trafia sie szansa dla jakiegos cwaniaka czy nieuka. Ale co z tego, ze dostanie super prace i po swiecie bedzie jezdzil, skoro porozmawiac nie ma z nim o czym albo jak!
Wiedza potrzebna jest nie tylko do zdobywania pracy!
  Profil uzytkownika: dankom     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2013-10-05 00:00
Vendela, lekcji to ty chyba rzeczywiscie nie odrabialas bo piszac robisz takie kardynalne byki , ze dostaje oczoplasu i to nie sa bledy wynikajace z pomylki na klawiaturze , bo sie powtarzaja i wciaz te same.
W twoim wieku to niedopuszczalne , chyba ze skonczylas tylko 3 klasy szkoly podstawowej. To moge ci wybaczyc.
  Profil uzytkownika: flatron     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2013-10-05 09:55
",ty jestes typowym przykladem glaba,ktorego rodzina zrobila zrzutke na prom, by Szwecja mu zycie uratowala.
Przyjechales dawno i sie gdzies zalapales do fizycznej roboty,a ze prawo pracy dziala ostatni do srodka,pierwszy na zewnatrz ,to nie moga sie do ciebie dokopac.
"
Typowy przyklad chama, sadzac po wpisie. Jakos ta szwedzka szkola nie zaszkodzila temu narodowi.
  Profil uzytkownika: troja     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-10-05 11:20
Troja, nie zawrcaj soebie tym .. jem glowy...

Wracajac, do tematu to wole ta "szwedzka szkole", od tej ktora pamietam, z dziecinstwa.
Zaznaczam, ze wspolne odrabianie lekcj, z dziecmi, jest tez sposobem, na jakies wspolne spedzanie czasu i moze byc ksztalcace, nawet dla rodzica...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2013-10-05 11:25
Dokladnie,chodzilem tu i tam do szkoly. Wybieram tutejszy sposob nauczania. Stres przed klasowkami pierd...e. ile razy nie chcialo sie isc do szkoly. Tutaj chodzilem z przyjemnoscia. Widze to tez po moich dzieciach.
  Profil uzytkownika: troja     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-05 12:00
"Dokladnie,chodzilem tu i tam do szkoly."

To jednak chodziles.Ten ktoremu odpowiadalem, pytal, po co chodzic do szkoly i czego sie uczyc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2013-10-05 12:05
Hehe', dobre
  Profil uzytkownika: troja     
pelniaksiezyca


Wpisów: 1427
Od: 2013-06-21
2013-10-05 14:19
"Wiedza potrzebna jest nie tylko do zdobywania pracy"
  Profil uzytkownika: pelniaksiezyca     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-10-05 16:32
Joland, przepraszam !

Myslalem, ze to B(ull)S(hit), napisal...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-05 17:27
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-05 17:29
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-05 17:46
Kamka,nie wstydzisz sie chlac w kazdy wolny od pracy dzien? Nie lepiej poswiecic ten czas dzieciom?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-05 19:45
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-05 19:51
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-05 19:59
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-05 20:13
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2013-10-05 22:46
Odstaw leki...
  Profil uzytkownika: spagetti     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-10-06 09:15
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2013-10-06 11:33
Joland, przepraszam !Myslalem, ze to B(ull)S(hit), napisal...
Ale wpis w stylu BS
  Profil uzytkownika: troja     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-06 18:15
widac po wpisach ze tu na forum jest duzo osob co nosilo ten 20kg tornister(chyba ze tatus byl w PZPR )to nosili 4 kg zeszytow ksiazki byly za ciezkie? temat jest läxor ???dla tych co umieja czytac????????pozdrowienia
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-10-06 19:06
bs ,a ty nie majac rodzicow w PZPR na znak protestu nie nosiles ani ksiazek,ani zeszytow? W szkoly z procy strzelales?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-10-06 19:19
Takie bystrzaki, jak BS od razu startowaly, do uniwersytetu majowego...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-10-06 20:43
joland i bolus ,zamiast pisac cos na temat "läxor" to stworzyliscie "polsk riksdag"ja sie zawsze moge wytlumaczyc dlaczego nie pisze na temat ,,ale wy????? "szlachta " po szkolach ojojoj.ja bede twierdzil dalej ,ze ucz sie a dojdziesz do celu to powinno brzmiec pokaz co umiesz a dojdziesz do celu.takze siedzenie w domu z dzieciakami i odrabianie lekcji to w komunie 40 lat temu teraz to 2013 r i szwecja,,,wake up?
  Profil uzytkownika: black sabbath     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-10-06 21:20
BS - Masz dzieci!? Jesli masz to pewnie wyslales je do szkoly. A po co? Wprzeciez to wbrew Twoim teoriom... Przeciez wiedza nie jest pot.rzebna....
  Profil uzytkownika: dankom     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-10-06 21:34
"takze siedzenie w domu z dzieciakami i odrabianie lekcji to w komunie 40 lat temu teraz to 2013 r i szwecja,,,wake up?"

Tuman, byl tumanem, za komuny, jak i w "oswieconej" Szwecji..

Zmien psychiatre, bo ten Cie oszukuje...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2013-10-22 11:44
Co ciekawe, w Polsce tez dyskutuje sie nad ograniczeniem zadawania lekcji do domu.

No ale jesli rzeczywiscie to prawda, ze dzieci codziennie spedzaja 3-4 godziny nad lekcjami to wcale sie nie dziwie, to jednak jakas patologia:

http://natemat.pl/79197,zr ezygnujmy-z-prac-domowych-dzieci-do-nocy- nadganiaja-program
  Profil uzytkownika: j23     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-10-22 14:03
Na zakonczenie roku szkolnego mlodziesz w naszej szkole slyszy w pozegnalnej mowie ze co roku w Chinach wychodzi z wyzszych uczelni okolo 1.000 inzynierów rocznie.I wy uczniowie bedziecie w przyszlosci konkurowac z nimi o prace. Dlatego musicie byc jeszcze lepsi niz oni zeby dostac dobra prace.

Moze dlatego moje dzieci codziennie, nienazekajac odrabiaja lekcje.
  Profil uzytkownika: Vendela     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-22 14:21
Na zakonczenie roku szkolnego mlodziesz w naszej szkole slyszy w pozegnalnej mowie ze co roku w Chinach wychodzi z wyzszych uczelni okolo 1.000 inzynierów rocznie."

to mozesz ich poprawic bo glupoty gadaja

jakies 400 razy za malo

cytat
För varje år lämnar 400 000 nybakade ingenjörer de kinesiska högskolorna.
http://www.idg.se/2.1085/1 .72572
  Profil uzytkownika: darsim     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-10-22 14:27
'takze siedzenie w domu z dzieciakami i odrabianie lekcji to w komunie 40 lat temu teraz to 2013 r i szwecja,,,wake up?'

Chyba pamiec mi szwankuje,ale nie przypominam sobie,abym '40 lat temu w komunie' sleczala po nocach w domu nad zadanymi szkolnymi lekcjami a wraz ze mna cala rodzina.
Lekcje domowe byly zadawane i odrabiane zawsze,ale proporcjonalnie do aktualnego materialu w szkole.Byc moze to byla 'inna szkola' w innej 'komunie'.
  Profil uzytkownika: hester     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-10-22 15:06
wydaje mi sie z w Szwecji co roku zdaje egzamin okolo 7000 tzw civilingenjör co roku

na pewno wiecej jak 1000
w Chinach ta cyfra moze wynosic nawet 1000000 rocznie zalezy kto i jak liczy

Indie tez maja bardzo duzo
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> Läxor
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Plytkarz (solna)
Firma sprzatajaca w Staffanstorp (Staffanstorp)
RomDrex Bygg AB zatrudni pracownikow (Albyberg/ Stockholm)
Sprzątanie (Norsnorg)
Poszukiwany stolarz budowlany (Linköping)
Lakiernik (Malmö)
Praca po 17 (Skogås )
Praca na stanowisku recepcjonisty/ki (Sztokholm )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwecja gospodarzem Eurowizji 2024.
Dzis palạ koran w Skärholmen
Moze nastepny pomnik glupoty ?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony