Odwiedzin 37779930
Dziś 253
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Żyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorŻyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2013-09-12 15:19
Do tych co ciągle narzekają na Szwecje
http://wiadomosci.gazeta.p l/wiadomosci/1,114871,14591388,Polacy_mni ej_szczesliwi_niz_Meksykanie__ale_bardzie j.html#BoxSlotIIMT
  Profil uzytkownika: sankas     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2013-09-12 15:20
Jestem szczęśliwa że żyje w Szwecji
Kto jeszcze
  Profil uzytkownika: sankas     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-12 15:53
Ta lista to jakaś bzdura.

Podejrzane, że przodują kraje z najwyższymi podatkami

Poza tym dziwne, że najbardziej zakłamane państwo świata, Emiraty Arabskie, jest tak wysoko- na 14 pozycji. Pewnie badano tylko 5% obywateli (reszta to imigranci) Ciekawe co na to tamtejsi robotnicy- którym araby zabierają paszporty i trzymają dosłownie w niewoli.
  Profil uzytkownika: mabr     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-12 16:05
@sankas: ja tez. A do tego mam tu zone, dzieci i wnuczki - wszyscy urodzeni tutaj i wszyscy mamy wspaniale zycie. Gdyby mi to ktos opowiedzial w PL gdy bylem maly to bym nie uwierzyl, ze bedzie tak super. Heja Sverige!
  Profil uzytkownika: mikolajf     
troja


Wpisów: 945
Od: 2008-01-28
2013-09-12 16:07
Tez sie pod tym podpisuje
  Profil uzytkownika: troja     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-12 16:18
mabr widocznie nie rozumiesz o co tu chodzi???napewno ty masz swoja liste????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-12 16:20
cytat

Badając poziom szczęścia, zastosowano takie kryteria jak spodziewana długość życia, PKB, poziom korupcji, swoboda dokonywania wyborów, wspaniałomyślność oraz posiadanie osoby, na którą można liczyc"

bez komentarza
  Profil uzytkownika: darsim     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-12 16:40
Bardzo szczęśliwi muszą być starzy Szwedzi, długo żyjący w samotności, w domach opieki, tylko że opieki na oczy nie widzą. Podobnie jak swojej emerytury.

90% mieszkańców Emiratów ma faktycznie taki wybór: pracuj 12h dziennie 7 dni w tygodniu albo będziesz musiał natychmiast oddać niewypracowany "dług". A dług jest tam równoznaczny z więzieniem. No, wybór i szczęście na całego
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-12 16:43
w Emiratach za lapowki to pewnie rece obcinaja
  Profil uzytkownika: darsim     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-12 16:44
Chyba raczej za nie dawanie łapówki.
  Profil uzytkownika: mabr     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2013-09-12 19:57
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
kared


Wpisów: 19
Od: 2008-04-01
2013-09-12 20:43
smieszne porównania z Polską najlepiej ze ścianą wschodnią jak ktos przyjechal z zadupia dolnego to moze to i raj ale porównujac se z takimi krajami jak szwajaria luksemburg południowe niemcy to ten ranking to jakaś sciema
  Profil uzytkownika: kared     
namn
Sztokholm


Wpisów: 153
Od: 2012-10-28
2013-09-12 21:16
Szwecja dopiero na 5 miejscu bo Polacy zanizaja statystyki
  Profil uzytkownika: namn     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-12 21:22
Wszystko zalezy od punktu widzenia, oczekiwan od zycia, wymagan itd. Dla jednych to raj, dla innych nie. Dyskutowane to bylo juz X razy tutaj. Tyle ile ludzi, tyle opinii. Kazdy ma swoje racje, ktore niekoniecznie przemawiaja do innych. Nie ma sensu po raz kolejny sie w tym grzebac....szczegolnie, ze te dyskusje koncza sie roznymi wasniami. Tyle ode mnie
  Profil uzytkownika: dankom     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-12 21:23
tutaj miod i mleko plynie

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=44675
  Profil uzytkownika: darsim     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-13 21:56
Nie ma to jak wprosić się w gościnę mało dać od siebie i jeszcze na wszystko ponarzekać. Pozdrowienia dla wszystkich malkontentów:)
  Profil uzytkownika: Jancio24     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-13 22:15
Płacę prawdopodobnie więcej podatku niż ty zarabiasz,
więc jedyne co mogę, to sobie ponarzekać
  Profil uzytkownika: mabr     
criss
Madrid-Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2012-02-15
2013-09-13 23:51
"a pewno ze mlekiem i miodem...
malo tego z polska smykalka to i palac se mozesz kupic...ha ha
wiec jak tu nie kochac SZWECJI
milego weekendu PI!"

......popieram w 100%......
  Profil uzytkownika: criss     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-14 02:25
Mabr -
To, ze sie tu mieszka nie oznacza, ze trzeba byc slepym i gluchym oraz "merdac ogonkiem" na haslo "Szwecja".
Jesli mam za co chwalic, to chwale. Ale jak mam na co narzekac, to narzekam. Nie moja wina, ze wiecej mam powodow do narzekania.
Nie kazdy tu sie wpraszal.....
  Profil uzytkownika: dankom     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-14 10:08
do mambr

No proszę jasnowidz a narzeka:)
  Profil uzytkownika: Jancio24     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-14 10:10
do mabr,
wybacz przejęzyczenie:)
  Profil uzytkownika: Jancio24     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-14 10:18
nigdy nie należy być ślepym i głuchym, warto jednak być obiektywnym. Wszystko na świecie ma dobre i złe strony, każda rzecz i każde wydarzenie
  Profil uzytkownika: Jancio24     
blu


Wpisów: 2594
Od: 2006-02-06
2013-09-14 11:11
" Jestem szczęśliwa że żyje w Szwecji "


Ja jestem szczesliwa ,ze w ogole zyje i fakt, ze nie jest to kraj objety wojna , zamieszkami na pewno ma swoje znaczenie.

Poza tym rownie szczesliwa bylabym w Polsce lub w ogole gdzie indziej . Sadze ,ze jest to raczej kwestia stanu umyslu. Trzeba umiec korzystac z dobrodziejstwdanego kraju i nie zyc zadnymi negatywnymi rzeczami, ktore wystepuja wszedzie.
Nie kolekcjonowac zlych emocji jak blizn po wojnie
  Profil uzytkownika: blu     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-14 11:20
My czyli polacy czy my czyli ludzie ktorzy tu mieszkaja ?
Dla Szwedow to raj.Raj utracony.Szwecja ma najwyzszy wskaznik zadluzenia w skandynawi- ponad bilon USD.
Ucieczka przemyslu trwa od 20 -lat.Najwyzsza stawka wynagrodzenia brutto w EU ,41,7 euro/h,czyni rodzima produkcje niekonkurencyjna. Szwedzi zdaja sie nie kontrolowac swojej demokracji ( zaiste twor zbudowany "po trupach"). Malmö case.Miasto w ktorym pozostalo 18% rodowitych szwedow,budzi strach i lek o bezpowrotna utrate Göteborga.360 tys miasto w ktorych dziala 25 meczetow. Nie ma tygodnia wolnego od porachunkow gangsterskich z wykorzystaniem ostrej amunicji.Napady na jubilerow juz nie podniecaja.Sa tak czeste.Mowi sie o realnym dwu cyfrowym bezrobociu.Wiele szwedzkich rodzin pasywnie godzi sie na coraz to mniej.Rosnie napiecie spoleczne i poparcie dla SD.Marazm trwa.
Dla mnie osobiscie Szwecja to kraj gdzie mozna bezkarnie sabotazowac firme polskiego obywatela,doprowadzajac ja do likwidacji.Dla mnie to kraj gdzie, gdy okradnie Cie Szwed .Policja nawet nie przyjmnie zgloszenia.Bo wie ze polski korpus dyplomatyczny nie zareaguje.
Dla mnie to duszny i wrogi kraj, gdzie powodzenie kazdego obcokrajowca jest zalezne od sluzby bezpieczenstwa. Powodzenie - nie idzie mi o wygodne mieszkanie czy auto,a jeszcze mnie o jakies granty z socjalu czy barn bidrag. Zakladajac ze polacy zasilaja szwedzki budzet 74% podatkiem od netto.I pokrywaniem kosztow egzystencji- tez najwyzsze w EU...To nikt tu laski polakom nie zrobi przestrzegajac przepisow.Uwazam ze polacy sa najbardziej wykorzystywana grupa w tym raju.Najwiecej wkladu a w zamian tyle co nic...Znakomity biznes dla Szwecji,ten dogorywajacy raj trwa min.dzieki taniutkiemu i malowymagajacemu pracownikowi z Polski.
Trwa rowniez dzieki exportowi broni.Ale wlasnie za zgode na udzial w miedzynarodowym handlu bronia Szwecja jest "zoobowiazana" udzielac azylu.Jest to polityka zgubna,ale jeszcze dzialajaca.Jest grupa ludzi ktorzy uwazaja ze zyja w kraju mlekiem i miodem plynacym.Sa to nowoprzybyli imigranci.Stan upojenia luxusem trwa jakie 2-lata.Pozniej czar pryska ! Okazuje sie ze nigdy nie dostana pracy a na powrot nie ma szans.Ja ten stan nazywam syndromem zlotej klatki. Wszystko dzis tak szybko sie zmienia,ludzie sa bardziej swiadomi.Wiec i trudniejsi w "obsludze" dla rzadu.
Tak czy inaczej sytuacja Raju jest nie do pozazdroszczenia.Szwedzi oszczedzeni przez okropienstwa wojen i okupacji przywykna do dziadowania.Ta degradacja juz ma tu miejsce,to sie juz dzieje.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-14 11:34
leszek-------to nie szwedzi robili ankiete,zadluzenie ..widocznie niemasz pojecia jak ekonomia funkcjonuje????bron zgodze sie ,ale niewolno umoralnias sie w swiecie tym co zyjemy,dlaczego szwajcaria chce kupic samoloty ?????? mnie naprzyklad nie przekonasz mnie sie tutaj dobrze zyje i nie narzekam
  Profil uzytkownika: black sabbath     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-14 11:43
@leszek7008: oj bardzo czarno to widzisz. Niezupelnie jest tak jak piszesz, ale nie wdajac sie w polemike masz rowniez troche racji. Mam nadzieje, ze wyciagniesz wlasciwe wnioski i wybierzesz sobie jakis inny kraj na miejsce stalego pobytu. Szwecja jest zdecydowanie nie dla Ciebie.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 12:16
leszek-------to nie szwedzi robili ankiete,zadluzenie ..widocznie niemasz pojecia jak ekonomia funkcjonuje????"


cytat
På CIA World Factbook finns en lista över världens mest skuldsatta länder beräknat på statens, företagens och hushållens totala skulder till utländska fordringsägare. Sverige är enligt denna lista det 15:e mest skuldsatta landet i världen utan hänsyn till landets storlek och ungefär lika skuldsatt i relation till BNP som Grekland och Spanien. Sverige har dubbelt så stora skulder som dessa länder om man inte tar hänsyn till landets storlek.

http://www.gp.se/nyheter/d ebatt/friaord/1.939724-sverige-lika-skuld satt-som-grekland

prawda jest taka ze siedzimy na bombie
  Profil uzytkownika: darsim     
hester


Wpisów: 1191
Od: 2013-08-07
2013-09-14 12:18
Leszek7008:
Swieze dane ekonomiczne z 22 kwietnia b.r.,dot.Szwecji i nie tylko, z dunskich stron wprawdzie,ale kto czyta po szwedzku,da rade po dunsku-oto dwa linki:


http://borsen.dk/nyheder/o ekonomi/artikel/1/230927/landet_med_europ as_mindste_statsgaeld.html/?utm_source=re latedright

http://www.eu-oplysningen. dk/nyheder/euidag/2013/april/budget/

Tez bym radzila zmienic ten 'wrogi' kraj a ja z przyjemnoscia dolaczam do grona Szczesliwych w Szwecji.



  Profil uzytkownika: hester     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 12:37
i dalej
cytat
Sverige sägs vara ett av världens mest skuldsatta länder, totalt sett, eller om man så vill kalla det vid sitt rätta land: Sverige är en massiv hävståndsekonomi.

http://cornucopia.cornubot .se/2013/02/sverige-900-av-bnp-i-skulder. html

ciekawe kiedy to wybuchnie bo ze to tylko kwestia czasu

dobrobyt zapozyczone pieniadze
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 12:46
wszystko sie trzyma poki ludzie maja prace i odsetki sa niskie
wielu Szwedow nie spi po nocach tylko sledzi rozwoj odsetkow
jak pojda w gore nie ma marginesu
poleci jak domek z kart

domy mieszkania samochody
wycieczki zagraniczne
wszystko na kredyt
Szwedzi nie amortyzuja tylko placa odsetki
tak naprawde
to jedna wielka katastrofa jak sie pomysli

http://www.dn.se/ekonomi/s venskarnas-eviga-bolan-har-stora-risker/
  Profil uzytkownika: darsim     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-14 13:54
leszek 7008:
"Trwa rowniez dzieki exportowi broni."

Nie wiem skad to wziales , ale musisz wiedziec ze zyski ktore Szwecja ma z eksportu tylko muzyki , wykonawcow i wszystkiego tego co sie wokol tematu kreci, przewyzszaja zyski razem wziete z eksportu broni , elektroniki i przemyslu samochodowego i jeszcze ktoregos , ktorego juz nie pamietam ....wiec spokojnie ...wszystko sie wywroci w Europie niz ten kraj padnie...( chociaz juz nie jest tak jak bylo kiedys ze na zlamany palec w wieku 30 lat dostawalo sie rente inwalidzka do emerytury )
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-14 13:58
darsin masz racje i nie,zadna ekonomia na swiecie nie jest wstanie cos zrobic w tym scenariuszu co opisujesz,pomysl logicznie (bo mam wrazenie ze dalej myslisz jak w komunizmie) jakby kazdy musial kupic auto czy dom za gotowke????a co do wczesniejszego twojego komentarza ,to nie bede tobie opisywal mojego zdaania ,przeczytaj sobie sam te komentarze ktore sa nizej,bedziesz mial odpowiedz..900% zadluzenia itd...
  Profil uzytkownika: black sabbath     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-14 16:04
A dzisiejsze demonstracje w stolicy to w podziece rzadowi za dobrobyt i szczescie.Za utrzymywanie raju,za brak trosk i wizje .
Kraj ktory miodkiem i mleczusiem plynie , a tu taki afront ! Nie musialem sie spieszyc z odpowiedzia,zycie pokazalo.Wam zakochanym w Szwecji , kupujacym papke manipulacji statystyk wroze zimny prysznic.
No, moze nie pod takim cisnieniem jakim poczestowano rodowitych mieszkancow raju dzis w Sztokholmie.



  Profil uzytkownika: leszek7008     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-14 17:03
ciekawy artykul ,troche o ekonomi
Idag för exakt tio år sedan sade svenska folket nej till medlemskap i EMU. Antalet flaggor på halv stång blir nog lätträknade. Just nu känns ett återinförande av vänstertrafik mer troligt än svenska eurosedlar. Men hur ser unionens framtid ut?

Andreas Cervenka. DAN HANSSON
14 september 2013 kl 11:20
Vad var det vi sade!

Om nej-sidan i EMU-valet satsat pengar på sina profetior om euron och bara haft en gnutta anlag för skadeglädje hade de kunnat fira tioårsdagen i en enorm lyxjakt vid namn M/S Mohahahaha. Men efter ett par dagar i bubbelpoolen tillsammans med Nils Lundgren och Leif Pagrotsky skulle det nog börja bli lite tröttsamt. Det skulle inte heller vara några problem att fylla ett stort museum i stål och glas med en utställning om EU-topparnas mest klassiska luftpastejer.

Minns ni Lissabon-agendan från år 2000, om att Europa skulle bli världens mest konkurrenskraftiga och dynamiska ekonomi? Men efter några timmar av tragikomiskt tomma floskler skulle det även där infinna sig en viss mättnadskänsla. Trots allt finns det en fråga som är mer intressant: vad händer nu?

I veckan skulle vi få en fingervisning.

Då stod äntligen prästen i predikstolen, eller nåja, i alla fall hans teknokratiska motsvarighet, José Manuel Barroso, EU-kommissionens ordförande. I sitt årliga tal State of the Union förkunnade Barroso att återhämtningen nu är inom synhåll, även om han också lyfte ett varningens finger. ”Ett fint kvartal betyder inte att vi är igenom ovädret”, sade han.

Fint kvartal?

En BNP-tillväxt på 0,3 procent?

Om det är det nya måttet på succé är det inte svårt att framstå som en stjärna. Barrosos främsta budskap var att det finns hopp, men att det krävs tro. Mer konkret att skeptikerna slutar gnälla och börjar tala väl om EU.

På marknaden är tron redan stark. Bland investerare, inte minst amerikanska, är Europa plötsligt det hetaste som finns. Det är möjligt att de får rätt. Men den nyfunna euforin kan också vara ett resultat av följande snabbanalys framför en jordglob: ”USA - för dyrt. Afrika - tåget har gått. Kina och Asien - stökigt. Japan - driver du med mig? Vad är det här för världsdel, Europa? Den är ju helt utbombad. Hur mycket värre kan det bli? Köp!”.

Men vad har egentligen förändrats?

Först är det värt att påminna om det grundproblem med euron som nejsägarna pekade på redan inför valet för tio år sedan, en utmaning som liknar den som en del människor ställs inför redan under sina första levnadsår. Hur får man en kvadratisk kloss att passera igenom ett triangelformat hål? Det vill säga hur kan en gemensam valuta och penningpolitik passa för 17 helt olika ekonomier med varsin finanspolitik?

Svaret är att det inte går.

Problemet i Europa är att länderna har helt olika konkurrenskraft. Euron blev ingen harmoniserande kraft utan precis tvärtom. Skillnaderna förstärktes kraftigt. I Tyskland steg löner och priser måttligt medan de ökade desto snabbare i länder som Spanien och Grekland. Tyskland visade stora överskott i sin utrikeshandel medan sydländerna drogs med enorma underskott. Dessa hål fylldes med billiga eurolån, vilket ledde till ett stort skuldberg och skakiga banker. Resten är historia.

Vad har hänt sedan dess?

Jo, lönerna har fallit i Grekland, men då har ekonomin också kollapsat. I Spanien och Portugal har de fortsatt att stiga, enligt siffror från Eurostat. Skulderna? Jo, de har också ökat. Den samlade statsskulden i eurozonen är nu över 92 procent av BNP och totala skulder, inklusive privat och offentlig sektor är nu uppe i hela 407 procent, enligt siffror från Europeiska centralbanken ECB.

Svårt läge med andra ord. Så vad göra? Ekonomerna Pierre Pâris och Charles Wyplosz gör i en artikel en ganska pedagogisk genomgång av alternativen: 1) Spara 2) Sälj statliga tillgångar 3) Skriv ned skulder 4) Efterskänk lån 5) Låt ECB trolla bort skulderna.

Nummer ett fungerar inte i en recession, vilket redan har bevisats.

Tvåan går inte eftersom alla då måste sälja allt samtidigt.

Trean är lite knivig eftersom det utlöser massiva förluster för bankerna som sitter fullproppade med statsobligationer. Tyvärr finns det inte pengar att rädda dem konstaterar ekonomerna eftersom EU:s så kallade stabiliseringsfond innehåller 500 miljarder euro och skulderna i krisländerna plus nästa problemland Frankrike summerar till 4 700 miljarder euro.

Även fyran blir svettig eftersom det skulle innebära att Tyskland, om de efterskänkte 25 procent av skulderna och själva lånade till denna present, skulle få en statsskuld på 110 procent av BNP.

Alternativ fem är, om inte av andra skäl, omöjligt eftersom Tyskland aldrig skulle tillåta det.

Andra möjliga lösningar är en riktig bankunion (Tyskland är emot), att Tyskland bryter sig ur euron (inte troligt) att andra länder gör det (kommer inte att hända enligt Angela Merkel) eller att de rika länderna låter sina löner skena (Nein danke).

Anas ett mönster?

Det är svårt att komma runt det faktum att eurons framtid just nu till stor del hänger på vad Tyskland gör. Men för en genuin vilja till förändring krävs att den nuvarande situationen upplevs som jobbig. Hur det går för Tyskland? Jo, tackar som frågar. Exporten väntas slå nytt rekord i år och tillväxten är bäst i klassen. Samtidigt fortsätter länderna i syd förtvivlat att kämpa med den där kvadratiska klossen. Det är svårt att se hur detta kan hålla i tio år till.

Det EU behöver kanske mer än något annat är en trovärdig ledarfigur. Någon som är obefläckad av tidigare prestigetjafs och fiaskon. Eller som Bilal Hafeez, valutastrateg på Deutsche Bank uttryckt saken. Den enda som kan rädda euron är Jesus. Under tiden får vi hålla till godo med José.


Rekommendera
Tweeta
Tipsa en vän om den här artikeln
Skriv ut
Anmäl
Större text
BÖRSEN

OMX Sthlm, kl 17.30 kocham szwecje
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 17:06
nie wklejaj calych artykolow
tylko fragment i link

ewent skomentuj


kto to da rade czytac?

zreszta nie wiem czy tak wolno wklejac taki dlugi tekst bez podania zrodla i autora
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 17:11
myslisz ze jak ludzie nie beda mieli pieniedzy na splacanie odsetek za mieszkanie to gielda szwedzka bedzie szla w gore?


zastanow sie


cala ta ekonomia jest jak religia
opiera sie wylacznie na

wierze

i nie ma zadnego pokrycia
tak naprawde

zyjesz w iluzji
  Profil uzytkownika: darsim     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-14 17:12
Blacksa..- jak nazwa wskazuje ciemnota na goscinnych wyjazdach. Czyli rozdziawiona japa i zachwyt nad wszystkim...co obce.A tacy zawsze ucza sie po dotkliwych doswiadczeniach.
Chlopina lyknie kazdy kit.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 17:17
Men hur ser unionens framtid ut?"


myslisz ze jest jakis ekonomista na swiecie ktory to przewidzi?
jezeli tak twierdzi to
oszust
albo szaleniec

jakos zadnego kryzysu do tej pory nie udalo im sie wczesniej przewidziec

gratuluje naiwnosci
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 17:21
ekonomisci sa dobrzy w analizowaniu po fakcie dlaczego sie spieprzylo

prognozy to nie jest mocna strona ekonomi

wrozenie z kart
rownie skuteczne
  Profil uzytkownika: darsim     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-09-14 20:00
Blu napisala 'rownie szczesliwa bylabym w Polsce lub w ogole gdzie indziej . Sadze ,ze jest to raczej kwestia stanu umyslu. '



Tez mi sie tak wydaje. Niektorym zawsze pod gorke a inni sie w czepku urodzili.

Szwecja jest i zawsze byla krajem pracy, jestes pracowita/pracowity to zycie sie samo uklada (mimo przejsciowych trudnosci), masz dwie lewe rece do pracy to trudno raj gdziekolwiek na kuli ziemskiej znalezc.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-14 20:28
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-14 20:42
"Szwecja jest i zawsze byla krajem pracy, jestes pracowita/pracowity to zycie sie samo uklada"

Nie pocieszaj sie,bo pracowici to i w Polsce bidy nie klepia.A tacy co maja jeszcze cos pod beretem do Szwecji nie przyjezdzaja w innych celach, jak turystycznych.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-14 21:08
polska to jest kraj miodem plynacym tylko dla pracodawcow,reszta jedzie w swiat ,1mln-2 czy wiecej polakow ktorzy opuscili ostatnio kraj swiadczy o tym,dla mnie osobiscie wszystko w szwecji pasuje...... od samego poczatku bylem nastawiony jak najbardziej pozytywnie i wcale nie zaluje,wogole jak pomysle o polskiej mentalnosci to mnie brzuch od razu boli.mam na mysli szpanertswo,gadka o piciu alkoholu i dziewczynach ,kto wie lepiej albo mam co co ty nie masz,itd za moich starych czasow to ten co narzekal najbardziej to ten co siedzial na "socjalu"(nic nie robic i zarobic) grattis
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 21:08
Szwecja jest i zawsze byla krajem pracy, jestes pracowita/pracowity to zycie sie samo uklada (mimo przejsciowych trudnosci), "


Szwecja to (k) raj dla kombinatorow i oszustow

im tu miod i mleko plyna
za pieniadze tych co ciezko zap.....laja na kawalek chleba
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-14 21:15
".....dla mnie osobiscie wszystko w szwecji pasuje...... od samego poczatku bylem nastawiony jak najbardziej pozytywnie i wcale nie zaluje,wogole jak pomysle o polskiej mentalnosci to mnie brzuch od razu boli"


Jakie ty masz inne wyjscie,jak miales bilet tylko w jedna strone. Kiedys mogles w Polsce swoim "szfeckim" paszportem przyszpanowac,dzisiaj wzbudzasz litosc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-14 21:28
jak ktos pisze o mleku i miodzie w Szwecji
to sie raczej praca nie pokalal
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-14 21:29
Ci polacy co w Szwecji przytulaja nominaly, w Polsce tez by bidy nie klepali. Caly majatek tych co u nich pracuja, jest wlasnoscia banku.

To jest to mleko i miod plynacy?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-14 23:33
Ja tam nie chce nikogo denerwowac. Szwecja jest ok - mieszkam tu od 1966(z przerwami) - tu chodzilem do szkoly i tu mam rodzine, zone, dzieci i wnuczki. Bylem rowniez w innych krajach z racji mojego zawodu. Calego swiata nie znam, ale cos tak z polowe.
I jeszcze nie widzialem kraju w ktorym zyloby sie lepiej niz w Szwecji. No, ale to osobiste odczucie. Ktos moze miec latwiej albo trudniej gdzieindziej. Ot zycie. Jednemu piasek w oczy a drugiemu roze pod stopy - niezaleznie od tego gdzie by sie znalazl.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-09-15 02:59
Taka formulka matematyczna:

szczescie = rzeczywistosc - oczekiwania

czyli, jezeli masz nizsze oczekiwania niz rzeczywistosc, to jestes szczesliwy, jezeli wyzsze, to nie. Obojetnie gdzie by sie nie mieszkalo.
  Profil uzytkownika: kajetan     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-09-15 08:37
  Profil uzytkownika: AnnaN     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-15 08:55
czyli, jezeli masz nizsze oczekiwania niz rzeczywistosc, to jestes szczesliwy, jezeli wyzsze, to nie. Obojetnie gdzie by sie nie mieszkalo."


zgadza sie

biorac pod uwage ile podatku place moje oczekiwania sa wprost proporcjonalne
i czuje sie okradany

wiec jak komus miod i mleko plynie za min moje pieniadze
gratuluje
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 08:57
"szczescie = rzeczywistosc - oczekiwania"

Oczekiwania, zawsze beda wprost proprcjonalne do tego, co soba dana osoba reprezentuje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 09:06
"wiec jak komus miod i mleko plynie za min moje pieniadze
gratuluje"

To nie o to biega. W Szwecji latwiej jest znalezc robote bez kwalifikacji. Jak ta robota zapewni,ze jest co do gara wlozyc,to juz Szwecja staje sie rajem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-15 09:20
Warto się zastanowić co się dostaje w zamian za wysokie podatki.
Ja również płacę stosunkowo duże podatki a w zamian i tak za leczenie muszę płacić, za edukację dla dzieci muszę płacić, jeżdżę po dziurawych drogach, sam musiałem złapać złodzieja który mnie okradł a sąd wymierzył mu grzywnę 200 zł i żeby to nie było za dużo to zwolnił go z kosztów procesowych. Czyli musieli je pokryć z podatków (czyli w uproszczeniu to ja te koszty zapłaciłem)
  Profil uzytkownika: Jancio24     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 09:30
"Ja również płacę stosunkowo duże podatki a w zamian i tak za leczenie muszę płacić, za edukację dla dzieci muszę płacić, jeżdżę po dziurawych drogach, sam musiałem złapać złodzieja który mnie okradł"

No to placisz za to samo co my ,a dostajesz duzo wiecej. Drogi w Szwecji sa lepsze,bo placi sie drogo za paliwo +podatek drogowy.W Polsce jest wliczony w paliwo,wiec lataja nim inne dziury.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-15 09:43
do Joland

Musisz w Szwecji płacić za leczenie?

A co ja więcej dostaje niż Wy? Bo mnie nic kompletnie nic nie przychodzi do głowy. Mam wrażenie że moje podatki idą na utrzymanie różnych klanów a reszta jest marnotrawiona
  Profil uzytkownika: Jancio24     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-15 09:53
do Joland

doprecyzuję:
jeżeli płacisz podatki w tym ubezpieczenia zdrowotne to jeszcze płacisz za wizyty u lekarza?

chcąc wybrać się do lekarza specjalisty opłacanego przez system muszę odczekać średnio 6 miesięcy, pół roku, i tak z każdym specjalistą i z każdym poważniejszym badaniem. No to płacę znowu i znowu i znowu
  Profil uzytkownika: Jancio24     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-15 09:56
Moje podatki poszly na edukacje.Wiem bo znaczylem banknoty !
  Profil uzytkownika: leszek7008     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 09:56
"Musisz w Szwecji płacić za leczenie?"


Nie dosc,ze musze placic,to place za darmo,bo ci co niby lecza pojecia o leczeniu nie maja.
Jak mi cos dolega,to frune do Polski do lekarza.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-15 10:23
Jak mi cos dolega,to frune do Polski do lekarza."



taaa
taka jest prawda

i jak tu nie byc wk.....nym?
  Profil uzytkownika: darsim     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 10:25
Joland napisal :

"Nie dosc,ze musze placic,to place za darmo,bo ci co niby lecza pojecia o leczeniu nie maja.
Jak mi cos dolega,to frune do Polski do lekarza."

To jakis szczegolny przypadek.....bardzo rzadki sådan....

Znam doskonale warunki leczenia w Polsce ( moi rodzice ( teraz juz tylko Matka) jak tez sam na skutek wypadkow ktore mi sie tu zdarzaly i zdarzaja w wyniku sportow ktore uprawiam( zlamania przedewszystkim)jestem pacjentem na miejscu.... Uchowaj mnie Boze od lekarskiej pomocy w Polsce...i nie wyobrazam sobie co by sie dzialo z moimi rodzicami gdybym nie mial lekarskiej rodziny ( Krakow)
W kregu moich znajomych i przyjaciol nie ma nikogo kto by nie byl zadowolony z tutejszej sluzby zdrowia ( niektore b. ciezkie przypadki - cancer np.)
Jedyne co mozna miec zastrzezenia do, to czas oczekiwania w "akut"..... to rzeczywiscie lepiej funkcjonuje w Polsce ( Krakow) ( moje wlasne przezycia)


Moze Ty Joland nie mozesz odciac tej polskiej "pepowiny???" albo w Twoich rejonach nie dziala to tak jak u nas ( Lundområde)?
  Profil uzytkownika: skoczek     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-15 10:30
To jakis szczegolny przypadek.....bardzo rzadki sådan...."

poczytaj sobie
forum
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=43010

  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 10:32
"Moze Ty Joland nie mozesz odciac tej polskiej "pepowiny???" albo w Twoich rejonach nie dziala to tak jak u nas ( Lundområde)?"

Nie zastanowiles sie nad tym,ze moze jestem obiektywny?
Potrafie mowic i czytac po szwedzku,wiem co sie dookola mnie dzieje. Gdyby wszystko bylo tak cacy, jak To Ty chcesz widziec,to i ja bym to widzial.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-15 10:38
W Szwecji funkcjonuja rzesze lekarzy- nomadow.Czyli pelnia dyzury,co dwa tygodnie nawa placowka ,nowi pacjenci.System absurdalny.
Szwedzi tesknia do czasow gdy lekarz znal ich schorzenia,przebieg i historie leczenia.
Aktualnie co wizyta to nowy " znachor "...
Mam znajomego z Kolumbi, pracuje jako lekarz 1-go kontaktu.Mimo uplywu lat,nadal slabo u niego z jez.szwedzkim.Robota polega na kwalikowaniu pacjentow wg.schorzenia i rozzsylaniu po "fachowcach".Zarabia netto 54,000 tys.Acha ,pracuje w niepelnym wymiarze czasu...
  Profil uzytkownika: leszek7008     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-15 10:40
Skoczek nalezy do tej grupy emigrantow ktora odcina sie od wszystkiego co polskie i obrzydza sobie szukajac minusow
najczesciej dotyczy to tzw nowej emigracji

przewaznie z czasem sie z tego wyrasta
choc pewnie nie kazdy
jakies glebokie rany, bolesne wspomnienia...
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-15 10:44
W Szwecji funkcjonuja rzesze lekarzy- nomadow.Czyli pelnia dyzury,co dwa tygodnie nawa placowka ,nowi pacjenci.System absurdalny"

to samo pielegniarki zmieniaja sie jak rekawiczki

Hej
Jag heter Jenny

a co mnie to obchodzi jak sie nazywasz jak nastepnym razem bedzie jakas inna
itd
powiedzialem kiedys lekarzowi ze chce zawsze do yego samego przyjsc
on patrzy na mnie i mowi zimno
tak nigdy nie bedzie


  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 10:53
co do darsina i ten link ta osoba nawet po 50 latach w szwecji bedzie narzekac na wszystko co jest SE ale tu mieszka -dziwne,typowe polskie narzekanie na podatki ,ten "dziub" zamyka jak zachoruje na powazna chorobe i trzeba sie leczyc bez mozliwosci wyleczenia???? to wtedy to dopiero kraj miodem plynacy ,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-15 10:58
Tradera.se - wiosna cos tam sobie wylicytowalem za 200 sek.Drobiazg. Kase nadalem blyskiem po otrzymaniu danych sprzedajacego.
Wylicytowany i oplacony przedmiot nigdy do dotarl.Wiec po ping pongu mejlowym ze sprzedawca,ktory prosi "drå till helvetet" !!!Ide na Policje,po kilku m-cach odpowiedz : Sprawa umorzona gdyz obwiniany wg.organow scigania,nie popelnil przestepstwa.

Kolejny przyklad wynajmujacy mi magazyn Szwed ukradl towar na ca .30 tys sek.Po "dialogu" ze zlodziejem zmuszony jestem udac sie na Policje.
Tam sie dowiaduje ze teraz jest sezon urlopowy,wiec moja sprawa nikt sie nie zajmie!!!

Nadmieniam ze zaplacilem Szwecji prawie 10 mln podatkow w ostatnich 7 latach...
Czy to jest raj ?
  Profil uzytkownika: leszek7008     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-15 11:03
,ten "dziub" zamyka jak zachoruje na powazna chorobe i trzeba sie leczyc bez mozliwosci wyleczenia???? to wtedy to dopiero kraj miodem plynacy ,"


niestety tu tez sie mylisz

traktowanie pacjenta w Szwecji jest ponizej krytyki i przechodzi ludzkie pojecie
o wszystko trzeba walczyc uzerac sie i wyklocac
inaczej tylko zbywaja

miod i mleko tylko na socjalu moze plynie
nie wiem
jeszcze nie smakowalem
  Profil uzytkownika: darsim     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-15 11:18
Wszystkim malkontentom niezaleznie od kraju w jakim mieszkaja mowie tak: robcie tak, zeby bylo wam dobrze. Nie potraficie zyc tak jak chcielibyscie to wasza wina a nie wina kraju w ktorym zyjecie. To wy budujecie swoje zycie i od was zalezy jak to zrobicie.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 11:19
Darsim napisal:

"To jakis szczegolny przypadek.....bardzo rzadki sådan...."

poczytaj sobie
forum
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=43010"

aahahhahahaha!!!! to juz jest faktycznie miarodajne zrodlo ahahahahahah!!!!

Szkoda ze jeszcze nie podales adresow Twoich wypocin ahhahahahah!!!!..... wtedy bylby juz komplecik...ale masakra ja pierdole!!!!!!.....
Jednakze mi imponujesz- dlaczego ?
To co mi sie podoba u Ciebie : DETERMINACJA!!!!
Problem w tym ze urodziles sie w chujowym czasie...gdyby tak za czasow Napoleona np, albo blizej ...druga wojna swiatowa...z ta godna podziwu determinacja moglbys zostac glownym wodzem ( obojetnie ktorych wojsk, albo nawet glowa narodu !!!! a moze drugim doktorem Mengele a moze jeszcze wyzej!!!kurwa jaki pech !!!
Ale faktycznie to jestes przecietnym zwyklym czlowiekiem , niezadowolonym z zycia samotnym w swoim wnetrzu z duzym bagazem lekow i obaw ....( na podst. Twoich wpisow)
  Profil uzytkownika: skoczek     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-15 11:22
Bzdura !Moja wina ze mnie okradli byl fakt posiadania mienia.Szwedow wina ze maja zaledwie 8% wykrywalnosci przestepstw...Miomo ze to najdrozsza organizacja w calej EU.Wina panstwa ze nie potrafi zapewnic podstawowych praw,jest bezdyskusyjna.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 11:31
Joland napisal:

"Nie zastanowiles sie nad tym,ze moze jestem obiektywny?
Potrafie mowic i czytac po szwedzku,wiem co sie dookola mnie dzieje. Gdyby wszystko bylo tak cacy, jak To Ty chcesz widziec,to i ja bym to widzial."


Nie widze tego wcale "cacy", ale moge porownac z duuuuzo gorszym.... nie wydaje Ci sie ze jestem obiektywny??( nie podawaj mi tylko adresu do linkow tych, ktorym sie nie udalo tu na forum , a i w gazetach pisze sie o tylko bara om misslyckanden)- no bo o czym mozna by bylo pisac zeby bylo interesujace dla gawiedzi ??

Ja tez fruwam do Polski do lekarza...Jest nim stomatolog , ktora jest moja przyjaciolka i ktora "opiekuje sie mna" od wielu lat i tylko z tego powodu nie chce zeby mi ktos inny w gebe zagladal....chociaz i w tym temacie ( akut tez i powazna historia) nie moge narzekac na natychmiastowa opieke na miejscu, wrecz przeciwnie - moge tylko chwalic...
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 11:31
leszek ty jestes kompletnie nienormalnym czlowiekiem,skoro zaplaciles tyle podatkow i narzekarz na szwecje???przykro ze musze tak cie nazwac ,ja uwazam wrecz przeciwnie ze musisz byc bardzo biedny skoro piszesz cyframi?wrecz szpanertswo na poloni ,zreszta to typowo polskie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 11:49
Darsim napisal:

"Skoczek nalezy do tej grupy emigrantow ktora odcina sie od wszystkiego co polskie i obrzydza sobie szukajac minusow
najczesciej dotyczy to tzw nowej emigracji

przewaznie z czasem sie z tego wyrasta
choc pewnie nie kazdy
jakies glebokie rany, bolesne wspomnienia..."

Zeby nie bylo watpliwosci raz na zawsze ( choc o tym napisalem juz kiedys) :NIE MAM ZADNYCH GLEBOKICH RAN I BOLESNYCH WSPOMNIEN Z MOJEJ PRZESZLOSCI -WPROST PRZECIWNIE ( co najwyzej moga je miec ci ktorzy mieli ze mna do czynienia)
Wybierajac nowa droge zycia, trzeba sie okreslic, albo to robie i zamykam na klucz (ktory wyrzucam) drzwi do mojego bylego domu , albo nie wybieram takiej drogi , bo jestem do tego za slaby i zawsze bede mial: a to blizna , a to ojczyzna , a to kotlet schabowy panierowany , czego przyklady mamy tu na forum...

LUDZIE !!!! TAK ALBO TAK !!! INACZEJ SIE NIE DA - "JEDNA NOGA TU" ,"JEDNA NOGA TAM" Z KROCZEM NAD BALTYKIEM!!!!!........ albo zostaniecie "Darsimami"
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 11:49
skoczek ja cie popieram jestes jednym z nielicznych co sobie chwali miejsce pobytu,jezdzilem po swiecie ze wzgledu na prace(naprawialem maszyny ktore produkowalismi(jungner) bylem chyba z 50 razy w usa w australii ,chinach,japoni do polski jezdzilem 5 razy do roku,i latwo patrzec na bogatych lub nowo bogackich,rzeczywistosc normalnych ludzi jest calkiem inna niz ta co wiekszosc widzi przez "hollywood"krecona.jestem pewien ze 99% na tym forum co pisze tak negatywnie na szwecje tak samo opisuje szwecje wsrod znajomych szwedow w pracy,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 11:53
"Nie widze tego wcale "cacy", ale moge porownac z duuuuzo gorszym.... nie wydaje Ci sie ze jestem obiektywny??"

Jak lekarze,policja,edukacja jest na wyzszym poziomie w Szwecji,to ja chyba nie w tej Szwecji mieszkam.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 11:54
jak sie narzeka to cos nie tak ???ze darsin i leszek jeszcze nie nabawili sie cukrzycy? bo to latwo z wiekiem przychodzi jak sie zyje w tym stresie narzekania,jestem ciekaw kto bedzie za to placil ,chyba ci co narzekaja ze za duzo placa podatkow????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 11:56
"Wybierajac nowa droge zycia, trzeba sie okreslic, albo to robie i zamykam na klucz (ktory wyrzucam) drzwi do mojego bylego domu"

Dodaj jeszcze,ze jestem slepy na to co jest tandetne w moim nowym domu. Ty taka postawe reprezentujesz.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 11:58
mylisz sie joland ,,,jak sobie urzadzisz tak masz
  Profil uzytkownika: black sabbath     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 12:01
Black napisal:

"leszek ty jestes kompletnie nienormalnym czlowiekiem,skoro zaplaciles tyle podatkow i narzekarz na szwecje???przykro ze musze tak cie nazwac ,ja uwazam wrecz przeciwnie ze musisz byc bardzo biedny skoro piszesz cyframi?wrecz szpanertswo na poloni ,zreszta to typowo polskie"

Ty Black masz jakies kompleksy , albo awersje do cyfr... Jak napisalem tam gdzies ,ze z domu nie wychodze z 10 laxami w kieszeni ( bo jest to prawda i byla to odp. na kogos pytanie pt. kto dzisiaj chodzi z gotowka?) to tez od razu zes to wychwycil i sie do mnie przyjebal...
No i co w tym zlego ???
Chwale sie 10 tys w kieszeni ????????????
a men haloooooooo!!!!!!!
  Profil uzytkownika: skoczek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 12:04
"mylisz sie joland ,,,jak sobie urzadzisz tak masz"

Czy gdzies napisalem,ze sie zle urzadzilem,czegos nie dopilnowalem?

Ktos podjal temat sluzby zdrowia,policji,oswiaty,ktore sa jako budzetowka oplacane z moich podatkow.Skoro z moich,to mam prawo wymagac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-15 12:08
Pamietam chlod zlota branzolety 1-go rolexa day-date ze zlotym cyferblatem.Pamietam lomot serca gdy kupowalem 1-sze sportowe auto.Oczywiscie za gotowke.Jak to w Polsce.
To bylo za zyski osiagniete w Polsce.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 12:14
Joland napisal :
"Dodaj jeszcze,ze jestem slepy na to co jest tandetne w moim nowym domu. Ty taka postawe reprezentujesz."

Nie tego nie powiedzialem ze jestem slepy jest dobrze ale pewnie moglo by byc lepiej ...malo tego powiedzialem ze NIE WSZYSTKO JEST "cacy"!!! wiec o co biega???
Dlaczego wiec piszesz bzdure ze reprezentuje taka postawe?? przyklad!!!
Jestem jak najbardziej obiektywny , i prawie zawsze bylem "bohaterem" przypadkow ktore opisuje...
DLACZEGO WIEC MAM NARZEKAC SKORO JESTEM ZADOWOLONY ????
i nie latam do Polski do lekarza min. bo mam wszystko w rozmiarze xxl na miejscu....
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 12:17
leszek napisal :
"Pamietam chlod zlota branzolety 1-go rolexa day-date ze zlotym cyferblatem.Pamietam lomot serca gdy kupowalem 1-sze sportowe auto.Oczywiscie za gotowke.Jak to w Polsce.
To bylo za zyski osiagniete w Polsce."


O kurwa !!!! po cos to powiedzial ?????
Teraz to sie zacznie jazda po Tobie bez trzymanki ...(taka jak po Wonnie i de Jong
  Profil uzytkownika: skoczek     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-15 12:51
LUDZIE !!!! TAK ALBO TAK !!! INACZEJ SIE NIE DA - "JEDNA NOGA TU" ,"JEDNA NOGA TAM" Z KROCZEM NAD BALTYKIEM!!!!!........ albo zostaniecie "Darsimami"


moje zycie jest wylacznie w Szwecji
poniewaz czuje sie pelnoprawnym obywatelem mam prawo i odwage krytykowac to co mi sie nie podoba

  Profil uzytkownika: darsim     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 13:16
Darsim napisal:
"moje zycie jest wylacznie w Szwecji
poniewaz czuje sie pelnoprawnym obywatelem mam prawo i odwage krytykowac to co mi sie nie podoba"

Powiedzmy tak : wszystko negatywnie widzisz , wiec wszystko krytykujesz ...dokladnie wszystko....

Ten przypadek nazywa sie nazywa sie "kognitiv beteende"
i wymaga profesjonalnej pomocy lekarskiej.W innym przypadku moze sie skonczyc "pojsciem na line"
mowie powaznie...
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 13:43
leszek napisal :
"Pamietam chlod zlota branzolety 1-go rolexa day-date ze zlotym cyferblatem.Pamietam lomot serca gdy kupowalem 1-sze sportowe auto.Oczywiscie za gotowke.Jak to w Polsce.
To bylo za zyski osiagniete w Polsc

a do szwecji przyjechal las wycinac??? cos tu nie tak
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 13:51
skoczek skoro mieszkasz tutaj od 66 to powinienes sie nauczyc ze cyfr sie nie podaje,przestan tu pierdzielic o 10 laxar jak sie przyjezdza tutaj jako mlody chlopak to sie szybko nabywa szwedzkiej mentalnosci i jak w szwecji powiesz to szwedowi to cie wysmieja(z reszta watpie ze powiesz)ten kto ma szmal wychodzi z domu bez pieniedzy.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-15 14:18
Znam Szweda cinkciuje TiR-ami + auta specjalistyczne.On zawsze ma w kieszeni min.150 tys sek. Tak lubi...juz od 40 lat.Zawsze odpierdzielony ,gajerek dobre buty i okulary,serdeczny i umiechniety.Wysportowany starszy jegomosc.
Taki styl...
A ja drewno exportowalem z Polski.Nie bylem drwalem,choc szkoda bo kocham nature.Mialbym swietnie doswiadczenie.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 14:23
bs,jak ja bym sie mial uczyc szwedzkiej mentalnosci i patrzec na to czy ktos sie ze mnie bedzie smial,to bym w zimie w sandalach chodzil. Wielkie mi zdziwienie ,ze ktos nosi dyche przy sobie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-15 15:35
Niedziela w raju ,w kraju mlekiem i miodem splywajacym znowu ( ostatnio wczoraj ) zadymy i demonstracje .Tym razem w Malmö...
  Profil uzytkownika: leszek7008     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 15:55
Black napisal:

"skoczek skoro mieszkasz tutaj od 66 to powinienes sie nauczyc ze cyfr sie nie podaje"


Coooooo????
Ty Black chyba Ci sie pozycje w Kamasutrze pomylily !!!! 66 z 69 ahahahahahaha.... ja od 66 tutaj ....ladnie jestes narajany o jakies 25 lat minimum....ahahhahaa
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 15:56
Joland
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 16:58
gotowke nosza cwaniacy,a ja bez niej jestem szczesliwy w tym kraju,joland uwazaj zebys jeszcze w tych sandalach nie chodzil w zime????
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-09-15 17:45
"gotowke nosza cwaniacy"

Ten wyraz cwaniacy,to w twoim pojeciu ma znaczenie melioratywne,czy pejoratywne
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Jancio24


Wpisów: 9
Od: 2013-09-13
2013-09-15 18:32
Muszę przyznać że mentalnie pozostaliście Polakami:) Pozdrawiam:)
  Profil uzytkownika: Jancio24     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 19:42
Black :
gotowke nosza cwaniacy,a ja bez niej jestem szczesliwy w tym kraju,joland uwazaj.....

Heheheh ... to teraz juz wiemy co Cie tak rusza i dlaczego Cie serce boli....chodz z gotowka ( jak masz )a bedziesz szczesliwszy.....hehehhehe
  Profil uzytkownika: skoczek     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-15 21:20
skoczek ty tak dlugo nie mieszkasz tutaj jak piszesz???? ....klamiesz....typowo polskie
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-09-15 21:25
Czytanie ze zrozumieniem sie klania. To kto inny (mikolajf) pisal, ze jest tu od '66 z przerwami.
  Profil uzytkownika: Viggo     
emill


Wpisów: 79
Od: 2011-08-04
2013-09-15 21:45
Szanujcie sie panowie i bez klotni poki mozecie,jak zaleje Szwecje potop bialych inaczej oszustow i zlodzieji to bedziecie bardzo szczesliwi mijajac sie na ulicy ...ja usmiecham sie na widok "prawdziwego Szweda" i ciesze sie jak moge z takimi pracowac...
  Profil uzytkownika: emill     
emill


Wpisów: 79
Od: 2011-08-04
2013-09-15 22:19
http://www.sydsvenskan.se/ malmo/sa-tycker-utflyttarna-om-invandrare /
  Profil uzytkownika: emill     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-09-15 22:51
To zaden problem. Po prostu trzeba zamieszkac tam, gdzie jest wiecej Szwedow. A ze to kosztuje wiecej w czynszu, to z tym trzeba sie pogodzic.

Ktos madrze napisal, ze po wyprowadzce 4,5 mili od Malmö dzieci zaczely znow mowic po szwedzku (o ile skånska to svenska hehe)
  Profil uzytkownika: Viggo     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-15 22:55
Viggo:
"Czytanie ze zrozumieniem sie klania. To kto inny (mikolajf) pisal, ze jest tu od '66 z przerwami."


Jak sie ktos naraja i wali w klawiature z doskoku co mu jakas halucynacja na mozg przyniesie to jeden chuj dla niego czy sie ktos nazywa "mikolaj " czy "skoczek"

no i jeszcze mnie klamca nazwal sirota jeden...

Chlopie!!! jak Mikolaj tu byl to ja jeszcze na gowno Tata mowilem...

  Profil uzytkownika: skoczek     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-09-15 23:57
"To zaden problem. Po prostu trzeba zamieszkac tam, gdzie jest wiecej Szwedow. A ze to kosztuje wiecej w czynszu, to z tym trzeba sie pogodzic."

Moim zdaniem wsadzanie wszystkich imigrantow w jedno miejsce to duzy problem zarowno dla mieszkajacych tam Szwedow jak i samych imigrantow. Jako nowoprzyjezdny starasz sie wbic jakos w spoleczenstwo dookola i sie zasymilowac do jakiegos chociaz stopnia. Jezeli to spoleczenstwo dookola nie jest juz szwedzkie, to asymilujesz sie z takim jakim jest. Jezeli przyjezdza do tego duzo ludzi z jednego kraju i wsadzani sa w jedno miejsce, to asymilacja idzie im trudniej, albo wcale.

Mialem znajomego z Somalii, ktorego "za zle sprawowanie" wyslali na rok gdzies do najciemniejszego Norrlandu, do jakiejs wsi gdzie mieszkalo kilkadziesiat osob i nikt nigdy murzyna na oczy wczesniej nie widzial. Zasymilowal sie szybko
  Profil uzytkownika: kajetan     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-16 08:16
Ja uwazam, ze powinni zachecic emigrantow do zamieszkania na polnocy Szwecji. Tam jest duzo miejsca i sa mozliwosci asymilacji pod presja otoczenia Szwedow. Na poludniu jest juz duzo obcokrajowcow co powoduje starcie kultur. W koncu jezeli pobieraja socjal to co za roznica czy na poludniu czy na polnocy. No, ale takie rozwiazanie nie jest politycznie poprawne i w Szwecji nie da sie tego przeprowadzic.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-16 09:12
Mikolaj:
"a uwazam, ze powinni zachecic emigrantow do zamieszkania na polnocy Szwecji. Tam jest duzo miejsca i sa mozliwosci asymilacji pod presja otoczenia Szwedow. Na poludniu jest juz duzo obcokrajowcow co powoduje starcie kultur. W koncu jezeli pobieraja socjal to co za roznica czy na poludniu czy na polnocy. No, ale takie rozwiazanie nie jest politycznie poprawne i w Szwecji nie da sie tego przeprowadzic."


Nie wiem kiedy ostatnio byles na polnocy , ale ja jestem tam czesto i jestem......przerazony!!!!!!!!!!
Na ulicach Sorsele, Kiruny cale tabuny wlaczace sie grupami i okupujace miejsca takie jak stacje benzynowe , Ica sklepy itp...brud smrod i ubostwo!!!!!
W Malmö to jakos niknie w tlumie ale tam to jest katastrofa!!!!!Komuny biedne dostaja dotacje na przyjmowanie emigrantow i korzystaja z tego , a ci mieszkaja w blokach tak jak w Polsce mieszkali zolnierze radzieccy ....tam to dopiero widzac segregacje ...
  Profil uzytkownika: skoczek     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 10:11
Na ulicach Sorsele, Kiruny cale tabuny wlaczace sie grupami i okupujace miejsca takie jak stacje benzynowe , Ica sklepy itp...brud smrod i ubostwo!!!!!
W Malmö to jakos niknie w tlumie ale tam to jest katastrofa!!!!"


a miod i mleko nie plynelo ulicami?

  Profil uzytkownika: darsim     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-16 10:38
No to moze nadchodzi czas zeby zmienic polityka imigracyjna?
  Profil uzytkownika: mikolajf     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-09-16 10:57
Spedzilam znowy mily weekend na wsi. Niebieskie niebo, pare chmórek. Cala rodzina jeste ze mna: mój przystojny, kochajacy maz, troje moich wspanialych dzieci.

Siedzialam na terasie z kieliszkiem winna i dziekowalam Bogu ze mam takie dobre zycie w tym kraju. Oczywiscie to nie tylko zasluga Boga, to tez moja wlasna zasluga, bo podejmowalam zawsze przemyslane decyzje.

Mialam mozliwosc wybrac inny kraj. Wybralam Szwecje i jest mi tu dobrze, coraz lepiej faktycznie.
  Profil uzytkownika: Vendela     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 11:00
niedlugo przyjdzie zima i na te wies nie dojedziesz samochodem bo drogi nie odsniezone

bedziesz siedziec zamknieta w domu albo wyjedziesz za granice zeby siedziec na tarasie i pic wino
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 11:04
spatkalem niedawno Szweda 22 lata zastanawia sie gdzie wyemigrowac bo nioe wytrzymuje psychicznie zimy w Szwecji
rok temu byl w Thailand cala zime
teraz mysli o Australi
wszystko tylko zeby stad uciec

od ciemnosci i zimna
  Profil uzytkownika: darsim     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-16 11:39
@vendela - ja tez tak mam (a moze nawet jeszcze lepiej). Skål! Sverige är fantastisk - na cale szczescie nie dla wszystkich. Jeszcze tylko tego by brakowalo, zeby byle b..uc zyl w dostatku. Takich cudow nie bylo, nie ma i nigdy nie bedzie. Na dobrobyt trzeba sobie zasluzyc praca.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 11:43
Na dobrobyt trzeba sobie zasluzyc praca."


tu nie chodzi o dobrobyt
tylko o caloksztalt

na biede nie narzekam
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-09-16 12:53
"zastanawia sie gdzie wyemigrowac bo nioe wytrzymuje psychicznie zimy w Szwecji
rok temu byl w Thailand cala zime
teraz mysli o Australi
wszystko tylko zeby stad uciec"


Jezeli ktos na ten luksus, ze ma czas zwracac uwage na to czy jest ciemno czy jasno w zimie, to powinien znalezc sobie jakies zajecie, bo ma za duzo wolnego czasu najwidoczniej.
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 13:17
tak
racja ma duzo czasu bo jest
timanställd vid behov
wiec przewaznie siedzi w domu u rodziciw i czeka na telefon zeby moc przepracowac pare dni i potem znow czeka na telefon
Szwed 22 lata po gilmnazjum technicznym
tak zyje
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 13:22
odklada na operacje wzroku laserem 20000 i na wyjazd zima jak da rade
na szczescie mieszka u rodziciw wiec nie ma kosztow
prawa jazdy tez nie ma
  Profil uzytkownika: darsim     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-16 14:20
Nie rozumiem tych szczesliwych zamoznych. Zakladam, ze zamozny to taki, ktory placi co roku podatku wiecej niz 1 mln kr ( gdzies tak napisali). Jak mozna placic taki podatek i nie narzekac na to co sie z niego dostaje w tym kraju! Ina to, na co ten podatek tak naprawde idzie!
  Profil uzytkownika: dankom     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 15:24
ludzie z pieniedzmi stad uciekaja

to nic nowego

dzis na stacji tunnelbana spotkalen emerytke Szwedke zebrzaca z plastikowym kubkiem
pierwszy raz do tej pory widzialem emerytki zbierajace puszki o 5 rano ze smietnikow
zebrzacych Rumonow a teraz juz czas na emerytow nadszedl


  Profil uzytkownika: darsim     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-16 15:49
Jedni uciekaja a drudzy wracaja.
Co do emerytow to maja takie emerytury jakie sobie wypracowali. Ludzie na stanowiskach maja zazwyczaj dodatkowe, prywatne emerytury i pod tym wzgledem jest w Szwecji lepiej niz w innych krajach. Trudno zeby ktos kto pol zycia przepracowal na czarno a drugie pol mial gowniany zawod i zarobki, zeby mial dobra emeryture. Tu nie ma roznicy miedzy Szwedami a obcokrajowcami. Masz tyle na ile zaslugujesz. W ogole dziwne sie, ze Szwedzi placa emerytury ludziom, ktorzy tu byli kilka lat a do tego zyli na koszt podatnikow. To sie musi zmienic.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-16 17:31
W tym kraju nalezy sie renta a pozniej emerytura nawet takim ktorzy nie przepracowali ani dnia.Kobieta z Vietnamu case.

Matka mojej Li ,Szwedka.Wplaca pieniadze od 26 lat na fundusz emerytalny.Ktory mial umozliwic przejscie na wczesniejsza emeryture,czyli w wieku 60 lat.
Na one czasy prognozowano ze dostanie ca.11,000 sek.uiszczajac taka a nie nizsza stawke.Co tez czynila.
Aktualnie jest...1500.A ona musi pracowac do 65 roku.

Rozmawialem z dziewczynami z Somali.Przez pierwsze 6-mcy pobytu 20 tys miesiecznie na konto.Mieszkanie umeblowane,tv abonament,prad,tel oplaca socjal.Nawet nie wiedza ile.
Za ukonczenie SFI bonus 5 tys sek.Ale tesknia do domu...bo kontrast ogromny.

Ani dziewczyny z Somali ,ani rencistka z Vietnamu ktora dostaje swiadczenia mimio nieprzepracowania 1-dnia,ani Mama Li, nie uwazaja ze Szwecja to kraj miodem i mlekiem plynacy. Wrecz przeciwnie, mowia jednym glosem:Tu nie jest raj !
  Profil uzytkownika: leszek7008     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-16 17:36
umowmy sie
sankas

nie zrozumiala za bardzo artykulu i wyrwala sie z tym mlekiem i miodem jak filip z konopi

nikt nie twierdzi ze Szwecja jest gorszym krajem niz inne np Polska
ale miodu ani mleka tu nie zazna

a zludzenia
mozna miec do czasu
  Profil uzytkownika: darsim     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-09-16 17:57
Ja Wam powiem, Wam - (niektórym)to nigdy i nigdzie nie bedzie dobrze, bo nie docieniacie tego co macie ...., i sami nie wiecie czego tak naprawde chcecie...

Nie chce nickow uzywac, ale to widac o kim mowa ....
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-16 18:32
Tak mi dobrze, ze dobrze mi tak!
  Profil uzytkownika: dankom     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2013-09-16 21:05
Sankas artykuł zrozumiała ,wnioski wyciagnęła
Mieszkam wystarczająco długo aby docenić to co mam .
Dziwię się tym którzy tu przyechali rok temu lub 30 lat temu z własnej czy nie własnej woli i cały czas narzekają soczyście na wszystko
Lekarzy brak,przedszkola do du...,szkoła beznadziejna ,bidrag za niski ,położna prowadzi ciążę..............
Ja nie narzekam ,ja się cieszę z tego co mam po 14 latach tutaj .
System nie jest doskonały przekonałam się nie raz ale puki co mnie pasi .Ach jedno co mnie nie pasi to listopad jak ja nie nawidzę tego miesiąca
Darsim jeśli znasz takie państwo idealne to podaj tu na forum to się wszyscy wyniesiemy tam i w końcu będzie ci lżej oddychać

  Profil uzytkownika: sankas     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-09-16 21:19
"Nie rozumiem tych szczesliwych zamoznych. Zakladam, ze zamozny to taki, ktory placi co roku podatku wiecej niz 1 mln kr ( gdzies tak napisali). Jak mozna placic taki podatek i nie narzekac na to co sie z niego dostaje w tym kraju! Ina to, na co ten podatek tak naprawde idzie!"

Nie place az tyle podatku ale cos tam wplacam. Dla mnie w zyciu wazne jest, zeby MI bylo dobrze i jezeli jest mi dobrze z wlasnych srodkow, to nie cierpie na bezsennosc z powodu tego co sie dzieje podatkiem. Na pewno byloby inaczej, gdybym z tych panstwowych dobrodziejstw musial korzystac, ale, odpukac, nie musze.
  Profil uzytkownika: kajetan     
janka000


Wpisów: 25
Od: 2011-12-12
2013-09-17 06:53
Wydaje mi sie ze dla kogos bystrego i zaradnego Polska takze moze byc mlekiem i miodem plynaca. Wiekszosci Szwecja d...e uratowala, ale czy tak wygladaja raj?
  Profil uzytkownika: janka000     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-17 08:29
Raj, niebo albo pieklo - (zalezy gdzie trafisz) jest ewentualnie po smierci. Szwecja to dobry kraj do zycia tu i teraz. Nikt mi nie kazal tu przyjezdzac a po dziesiecioleciach twierdze, ze to byl dobry wybor. Nikt nikogo tutaj nie zatrzymuje i nie zmusza do pobytu. Cos nie pasuje? Wolna droga, koniom lzej.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-17 09:27
Kajetan - Korzystasz. Z przedszkola, sluzby zdrowia, roznych uslug komunalnych, policji itd, itd.... To m.in. na to ida nasze podatki.
Jesli sie placi mniejsze podatki to sie o tym nie mysli, bo sie korzysta z tego, ze inni placa wieksze (chociazby przedszkole czy szkola). Ale jesli wlasnie z tego nie korzystasz, za wszystko placiz z nawiazka sam a g...o dostajesz, to juz prze staje byc ci obojetne na co ida Twoje podatki. Jesli jeszcze na dodatek dokladasz do nierobow, a tobie odmawia sie rehabilitacji dziecka (bo takowa w tym kraju nie istnieje), czy np. karetka, ktora wezwales z powodu objawow sercowych, nie przyjezdza, a po godzinie dzwonia do ciebie aby sie dowiedziec czy zyjesz jeszcze i usluszawszy, ze masz sie lepiej (bo wzioles lek, ktory przepisal ci w PL lekarz na wrazie czego) mowia, ze nie musza przyjezdzac a ty idz rano do swojego leksrza - no to wybacz, cos jest nie tak! Mozna sie wkurzyc na dobre!
Zyc aby ci bylo dobrze? "Dobrze" w jakim sensie? W tym kraju nawet za pieniadze nie mozna uzyskac pewnego standardu. Nie mowie o luksusach!
Wolalabym placic nizsze podatki a w zamian reszte oplacac sama. nie dlatego aby zaoszczedzic. Ale wtedy bylby wybor i szacunek do klienta, bo by sie o niego bito. By komus ZALEZALO na ludziach.
Mi ten kraj nic nie dal. Wiecej zabral. Mam prawo narzekac! Nie przyjechalam tu dla lepszego zycia, nie bylo to dla mnie zadne kolo ratunkowe. Na kazdym kroku czuje klody, i mam tego dosc. Ilez, qurde, mozna? Dlatego nie merdam ogonkiem na haslo "Szwecja"!
A kraju mlekim i miodem plynacego dla wszystkich poprostu nie ma! Jesli to raj dla klientow socjalnych - to z pewnoscia nie dla tych, ktorzy ich utrzymuja. I odwrotnie.... Zawsze tak bylo, i zawsze tak bedzie....
  Profil uzytkownika: dankom     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-17 10:48
Trzeba być naprawdę naiwnym, żeby uważać że dostajemy tu dobry serwis za te krocie płacone państwu.

Oto co mi niedawno napisał kolega z Florydy nt. tego "strasznego" amerykańskiego ubezpieczenia zdrowotnego:

"Specjalnie sprawdziłem żeby nie kłamać:
- medyczne (obejmuje też leki) $100 co dwa tygodnie, obejmuje mnie i córkę
- dentystyczne $22 co dwa tygodnie, obejmuje także mnie i córkę
- optyk $5 co dwa tygodnie, obejmuje całą rodzinę

Pierwsze $2000 muszę wydać w roku kalendarzowym z własnej kieszeni zanim zacznie działać. A potem pokrywa 90% aż do momentu kiedy nie wydam $5K. Wtedy zaczyna pokrywać 100%"


Zakładając, że Marek będzie bardzo chory i wykorzysta całe ubezpieczenie, zapłaci w sumie 5729 USD, tj. około 39 tys kr ROCZNIE.
Jeśli będzie zdrowy, tylko 24 tys rocznie= 2000 kr/mies.
Do tego ma podatek dochodowy w wysokości 17%.
W Szwecji podatek od średniej pensji przekracza 55% (łącznie z ukrywanym przed ludźmi arbetsgivaravgift)

Od szwedzkiej średniej 26.500 kr/mies brutto płaci się około 14700 kr podatku miesięcznie- i to po jobbskatteavdrag. Za socjalistów było to jeszcze 1800 kr/mies więcej. Co prawda podatek pokrywa też przedszkole (cudzych dzieci), głodową emeryturę, policję darmozjadów, lekarzy przyjmujących 4 razy mniej pacjentów niż np w Niemczech itd.
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-17 11:21
nie ma systemu idealnego ani panstwa

jak Mabr nizej wyszczegolnil ja uwazam sie oszukiwany i okradany za te pieniadze ktore place jaki g....y service tak naprawde mam
o wszystko sie musze uzerac, prosic, walczyc.
nic nie jest oczywiste
nawet wizyta u lekarza nie

faktem jest ze system jest korzystny dla cwaniakow nierobow i oszustow
ciagle wychodza n a wierzch przekrety na miliony a to czubek gory lodowej

Szwecja jako caloksztalt nie jest zlym panstwem do zycia inaczej bym tu nie mieszkal jest na pewno w czolowej 20 - 30 krajow swiata
ale krajem mlekiem i miodem plynacym
nie jest
nigdy nie byla
i
prawdopodobnie nie bedzie

gdzie sie palec wetknie smierdzi g...o
wystarczy poczytac nawet na forum
pomijajac calkowicie moje wpisy oczywiscie
to co jest niepokojace to ze wszystkie najnowsze rankingi wykazuja ze Szwecja w porownaniu do innych krajow stale traci
stoi w miejscu jakby
na kazdym polu

za rok wybory
nie wiadomo kto wygra i co glupiego znowu wymysli, zeby ludziom krew popsuc
bo tu kazda glupota jest mozliwa



  Profil uzytkownika: darsim     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 12:33
Temat "rzeka" i nie mnie tu "dyskutowac" bo i tak nic z tego nie bedzie ....rozni ludzie, rozne poglady , jakze odmienne sprawy...i bolaczki ...
Bede mowil za siebie i powiem jedno:
nie jestem faciem ktory siedzi na dupie i narzeka i
nie przyjechalem tu dlatego ze mi zle bylo ...wprost przeciwnie bylo mi dobrze ( pisalem tutaj o tym wiele razy )
Zabralo to troche czasu , ale jest mi rowniez dobrze tutaj i im jestem starszy tym mi lepiej ...( tak jak Joland napisal gdzies - ten kto mial dobrze tam to i bedzie mial dobrze tutaj , a jak "sirota" ztamtad przyjechala to taka i tu zostanie)
Ekonomicznie nie narzekalem nigdy ... ani tam ani nie narzekam tu...
Jednakze na podstawie doswiadczen moich rodzicow w kraju ( w wiekszosci bardzo przykre doswiadczenia im starszymi sie stawali ) czuje sie tu bezpieczny,uwazam ze zyje mi sie duzo lzej a co najwazniejsze moge uprawiac moje rozliczne zainteresowania na poziomie takim ze w Polsce
musialbym byc milionerem ( w dolarach przynajmniej )zeby to robic... a po to sie przeciez zyje..i to tyle ...
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 12:41
A do wpisu mabr -a i tgo socjalnego zabezpieczenia w Stanach moge wrzucic tylko to:
http://www.youtube.com/wat ch?v=icDHmjEDG7c

i wypowiedzi moich przyjaciol ktorzy sa w wiekszosci lekarzami mieszkaja i pracuja w Stanach , Kanadzie , i Australi od kilkunastu lat...


ALE PO CO ??????
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 12:45
i tu jeszcze o "amerykanskim snie"
http://www.youtube.com/wat ch?v=hm1AGwFH4LM
  Profil uzytkownika: skoczek     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-17 12:47
No ale co ma piernik do wiatraka?
To alkoholicy z wyboru- sami to mówią. Chcieli to mają.

Ja ogólnie nie narzekam na Szwecję, ale reaguję na niektóre bezmyślne wypowiedzi. Płacimy najwyższe podatki dochodowe na świecie. A szkole, służbie zdrowia czy policji daleko od światowej czołówki, niestety. Przyznanie im większych pieniędzy z podatków niczego nie poprawi, bo problemem jest ich wydajność, a nie brak funduszy.
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-17 12:48
alkoholikom nigdzie nie jest latwo
Szwecja zrobila reforme opieki psychiatrycznbej przed laty wielu znalazlo sie na ulicy

porownywac nie mozna
kraju z 300 milionami mieszkancow do kraji gdzie mieszka 9 milionow
trzeba by wszystko sprowadzic do wspolnego mianownika
wtedy roznice zmalaly by

  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-17 12:49
Przyznanie im większych pieniędzy z podatków niczego nie poprawi, bo problemem jest ich wydajność, a nie brak funduszy."

no wlasnie
przyklad
zwiekszenie srodkow na policje dalo efekt
nizsza wykrywalnosc
choc i tak byla niska

teraz to posmiewisko europy sie zrobilo
  Profil uzytkownika: darsim     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 12:58
Ty Darsim... co ta policja ciagle Cie tak boli...nic tylko policja i policja ..a to zastrzelili , a to pobili a to to a to cos innego ...
Wez Ty sie w koncu odpierdol od tej policji!!!
Co ?? policjant Ci zone poderwal czy co????
  Profil uzytkownika: skoczek     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-17 13:06
Ja rozumiem, ze dla wielu Polska jest jakism wyznacznikiem, ale na Boga, swiat to nie tylko SE i PL! Polska tez zyskuje pod kazdym wzgledem jesli zaczniemy ja porownywac z Somalia czy Bangladeszem, i jeszcze moze sie okazac "krajem mlekiem i miodem plynacym".
  Profil uzytkownika: dankom     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 13:08
A byl ktos z Was na Kubie ... ja bylem dawno ...wydawalo mi sie pieknie i chcialem tam zostac...
tu macie:
http://www.youtube.com/wat ch?v=mzg2tjEK24w
  Profil uzytkownika: skoczek     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-17 13:29
Byłem na Kubie półtora roku temu. Bardziej interesownych ludzi na świecie nie widziałem. Dobry przykład, co komunizm robi z ludzi
  Profil uzytkownika: mabr     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 13:36
mabr:
"Byłem na Kubie półtora roku temu. Bardziej interesownych ludzi na świecie nie widziałem. Dobry przykład, co komunizm robi z ludz"

No to mozna porownac do Polski np...( luzna dygresja)

Komunizm tam byl od zawsze i kiedy ja bylem to przedewszystkim ...
ale chodzi o to ze: "wszedzie dobrze gdzie nas nie ma" i o to ze "im dalej w las tym wiecej drzew"... mnie sie tez wydawalo ze Kuba to raj ...
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 13:41
Dankom :
"Polska tez zyskuje pod kazdym wzgledem jesli zaczniemy ja porownywac z Somalia czy Bangladeszem, i jeszcze moze sie okazac "krajem mlekiem i miodem plynacym"."


No i jest ...popatrz na film o Kubie...
i dlatego jeszcze raz :
"wszedzie jest dobrze gdzie nas nie ma "

A ze w Szwecji moge sie sprawdzac i zyc tak jak sobie wyopbrazalem kiedys, ze zyc chcialbym , to dlatego uwazam ze jest dobrze...
  Profil uzytkownika: skoczek     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-09-17 13:58
"Komunizm tam (w Polsce) byl od zawsze"

Co ty pieprzysz.
Komunizm był w Polsce od kiedy sowieci ostatecznie pokonali anykomunistycznych partyzantów w 1947 r.

DEMOKRACJA była w Polsce "od zawsze", np. polska konstytucja była pierwszą w Europie, przed francuską.
  Profil uzytkownika: mabr     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-17 14:03
Skoczek - No widzisz - Ty masz zycie o jakim marzyles. Ja nie. Mamy poprostu rozne marzenia.
Ja ciagle nie rozumiem tego porownywania z krajami gorzej rozwinietymi. Przeciez to chore myslenie. Dzieki niemu SE stoi w mniejscu od lat, bo ciagle sie cieszy, ze jeszcze od kogos jest lepsza. Ja wole patrzec na lepszych i motywowac sie do dzialania, do rozwoju.
  Profil uzytkownika: dankom     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 14:09
mabr:
" Co ty pieprzysz.
Komunizm był w Polsce od kiedy sowieci ostatecznie pokonali anykomunistycznych partyzantów w 1947 r."


Nieeee noo mabr... nie goraczkuj sie , bo popelniasz bledy !!! przeczytaj jeszcze raz... nie o Polsce napisalem...
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 14:11
dankom:
"Ja wole patrzec na lepszych i motywowac sie do dzialania, do rozwoju."

Ktorych ?? przyklad??? bo ja daze do doskonalosci i chcialbym wiedziec??? moze tam sie przeprowadze...
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 14:15
"bo ciagle sie cieszy, ze jeszcze od kogos jest lepsza."

Nie od kogos tylko od zdecydowanej wiekszosci na kuli ziemskiej ...
Powiedzmy tak trocze inaczej : na palcach tylko jednej reki mozna wyliczyc kraje ktore Szwecje wyprzedzaja...
  Profil uzytkownika: skoczek     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-17 14:16
Widzisz, Skoczek, niekoniecznie to co jest lepsze dla mnie bedzie tez lepsze dla Ciebie...
  Profil uzytkownika: dankom     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-09-17 14:23
Ty Darsim... co ta policja ciagle Cie tak boli...nic tylko policja i policja ..a to zastrzelili , a to pobili a to to a to cos innego ... "

nie lubie leni i darmozjadow
  Profil uzytkownika: darsim     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 15:31
Dankom:
"Widzisz, Skoczek, niekoniecznie to co jest lepsze dla mnie bedzie tez lepsze dla Ciebie..."

Wiem dlatego ze : "jeszcze sie taki nie urodzil coby wszystkim dogodzil"

A poza tym mnie cieszy " det minsta lilla"

jak np dzisiaj : raz slonce , raz deszcz i wystarczy to zebym byl zadowolony
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-17 15:35
Darsim :
"nie lubie leni i darmozjadow"

Skoro tak to mamy cos wspolnego mimo wszystko

Tylko jak tak ,to powinienes byc konsekwentny wszedzie :
np. przestac dawac rady w niektorych na forum tematach... ja tego nie robie choc moglbym z powodzeniem...
  Profil uzytkownika: skoczek     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-09-17 15:45
Skoczek - To, ze nie uwazam SE za raj na ziemi nie oznacza, ze nie potrafie sie cieszyc drobiazgami. Umiem, mimo wszystko. Szczegolnie wtedy, kiedy malymi kroczkami udaje mi sie wygrywac z tym systemem....
  Profil uzytkownika: dankom     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-17 16:25
patrzac na czas wpisow niektorych forumowiczow mozna sie zastanowic czy ktos jest leniem i darmozjadem czy moze dyrektorem??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2013-09-17 20:44
To bloto jest mi obojetne , nie jest czescia mojej ojczyzny.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-09-18 08:23
Kanada.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Forum -> Życie w Szwecji -> Żyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony