Odwiedzin 37796266
Dziś 43
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Nie wiem co robić.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNie wiem co robić.
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-10 00:18
Problem jest taki, że mam okazje zamieszkać w Szwecji u mamy i nie wiem czy opłaca się tu zostać. Wstępnie szkołę mam tu znalezioną, bo jestem tu od lipca - mam 16 lat więc teraz idę tu do gymnasium. Jak myślicie, opłaca się tu zostać, bo mogę się jeszcze wycofać , skończyć szkołę , jakieś studia , jest lepiej niż w Polsce pod względem późniejszego życia , pracy itp. ? Chciałam tu przyjechać po liceum w Polsce , ale wtedy byłabym już pełnoletnia , bez języka , więc marne szanse na lepszą pracę . A teraz mam okazję w szkolę się tego języka nauczyć. Mnie się tu bardzo podoba ale nie wiem jak jest tu naprawdę , bo wszędzie jest dobrze, gdzie nas nie ma Pewnie większość z was ma doświadczenie co do życia w Szwecji - więc pytam. Bo nie wiem sama co robić
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: angels16     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-09-10 08:04
Zostan tutaj.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-09-10 08:32
Musisz spróbować inaczej się nie przekonasz.
Pierwsze co to jak złapiesz język i będziesz chodzić do normalnej klasy po trzech miesiącach szkoły.
Nie zgadzaj się na przeniesienie rok niżej jeżeli to zaproponują.
Jeżeli znasz angielski choć trochę to jest ok.
Druga sprawa to finanse.
Niestety bez stałej pracy w Szwecji nie jest łatwo.
No i sprawa pobytu i personnumeru-Musi Być .
Jeżeli się nie uda zawsze możesz wrócić do Polski.
Ale ostrzegam można wtedy mieć kłopoty z nauką i pewnie po roku w Szwecji będziesz do tyłu z wiadomościami w szkole.
Szwecja nie ma zbyt wysokiego poziomu nauczania.
Dzieci w Gimnasium nie znają tabliczki mnożenia.
Twoja wiedza z Polski starczy pewnie na 3 lata Szwedzkiej szkoły.Po za tym szwedzka szkoła to zero stresu.Nauczyciel uczy nie krzyczy.Słabi uczniowie z Polski na ogół uczą się lepiej niż w Polsce.
Ale poczytaj jeszcze na FORUM,Wszystkie za i przeciw,
  Profil uzytkownika: renata12     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-10 08:47
wyjedz - Darsim wytlumaczy Ci dlaczego...
  Profil uzytkownika: skoczek     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2013-09-10 09:36
Zalezy jaki jest status Twojej mamy i jak dlugo mama mieszka tu w Szwecji.

Szwecja dla Ciebie na obecna chwile to "pulapka"

Lepszy start bedziesz miala jak przyjdziesz z "gotowym" zawodem/wyksztalceniem zdobytym w PL
  Profil uzytkownika: columbus08     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-09-10 10:01
Tak zdrzają się rodzice żerujący na zasiłku rodzinnym dziecka,no i potem dodatek mieszkaniowy bo nas dużo,
a jak nie ma pracy to szukają kasy w socjalu,
Ale ostatnio socjal sprawdza czy ma się pozwolenie na pobyt. A pozwolenie na pobyt to też ubezpieczenie ,leczenie.Można spokojnie wyrobić szwedzki dowód osobisty i konto w banku.Bez problemu dostaje się też kartę zdrowotną EKUZ na 3 lata. polacy dają chyba max 6 miesięcy.
  Profil uzytkownika: renata12     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2013-09-10 10:15
Bezrobocie wsrod szwedzkiej mlodziezy wynosi 17%...
  Profil uzytkownika: Snupi     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-09-10 11:52
"Problem jest taki, że mam okazje zamieszkać w Szwecji u mamy "

no dobra .... a co Mama Twoja na to ?? co Ci radzi ???
bo chyba rodzic to najbardziej konkretna pomoc.. czy jak ???
Napewno to lepsze niz rady roznych przyglupow z Forum ... mig inkluderat
  Profil uzytkownika: skoczek     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-09-10 12:01
renata12
Do jakiej szkoly chodza twoje dzieci? Jezeli piszesz o szwedzkich szkolach to pisz poprawnie: ze w niektórych szkolach nie ma wysokiego poziomu.

Nawet sobie nie zdajesz sprawy jaki wysoki poziom maja niektóre szwedzkie szkoly. Ale do tych szkol sa bardzo dlugie kolejki.

W tych dobrych szkolach dzieci maja lekcje codziennie juz od pierwszej klasy.

Jezeli wybiera sie taka szkole zarówno uczen jak rodzice podpisuja kontrakt ze szkola ze beda respektowac reguly obowiazujace w szkole.

Jezeli którys uczen nie nadaza z nauka i ma problemy od razu wzywa sie na rozmowe obydwoje rodziców i dyskutuje jak pomóc uczniowi.

Niestety w media pisza tylko o tych najgorszych szkolach, o tych dobrych sie nie pisze. A jezeli juz to nie prawde, po prostu bzdury.

Pare miesiecy temu byl dziennikarz w naszej szkole i miedzy innymi robil wywiad z moja córka. Córka stwierdzila ze dziennikaz byl katastrofalny, wrogo nastawiony do szkoly i "vänstervriden"(lewicowy). I to sie odzwierciedlilo w jego artykule. Zamiast pisac o fantastycznych wynikach szkoly, napisal o tym ze rodzice uczniów spotykaja sie na wspólnych obiadach i spedzaja razem urlopy.

A dla autortki tematu. Jezeli podejmiesz decyzje zeby sie tu przeprowadzic to postaraj sie znalesc dobra szkole, to jest wazne. Bo jak na calym swiecie sa szkoly na niskim poziomie i te które maja bardzo wysoki poziom.

Niestety w okolicach gdzie mieszka duzo cudzoziemców szkoly nie sa na wysokim poziomie. I ci najlepsi nauczyciele nie szukaja tam pracy.

  Profil uzytkownika: Vendela     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2013-09-10 12:30
Podobal mi sie Twoj wpis jak na 16 latke i napewno jakis okres mieszkajacy/zyjacy bez mamy.....w PL

" Mnie się tu bardzo podoba ale nie wiem jak jest tu naprawdę , bo wszędzie jest dobrze, gdzie nas nie ma Pewnie większość z was ma doświadczenie co do życia w Szwecji - więc pytam. Bo nie wiem sama co robić
Pozdrawiam "

Na jakich warunkach jest Twoja mama w SE, gdzie jest tata
jest kilka pytan i innych informacji bez ktorych trudno jest dyskutowac Twoja obecna sytuacje.

Napewno z wyksztalceniem i zawodem z PL znajdziesz swoje miejsce w wielu miejscach natomiast ze Szwecji moze byc roznie.......
  Profil uzytkownika: columbus08     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-09-10 13:50
Vendela nie kazdy moze wybiera. ty chyba masz szweda milionera i stac cie na wszystko. wiec nie mamy o czym gadac.
Widzisz pisze z bledami bo mam stary komputer.
No i klawiatura mi sie zacina.
Niestety jestem bez pracy i dlugo jej nie bede miala.
A moj maz nie jest milionerem i na zachcianki nas nie stac.
Jak sie dostaje wszystko gotowe na tacy to mozna wybrzydzac.

  Profil uzytkownika: renata12     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-09-10 14:17
Dobra, uzywana klawiatura kosztuje okolo 20 kr. No, ale nie kazdy jest milionerem, nie kazdego stac na sprawna klawiature.
  Profil uzytkownika: Viggo     
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-10 14:49
Dziękuję za odpowiedzi Moja mama jest już tu 7 lat - mówi ,że było ciężko itp. ale teraz już od kilku lat się jej układa , stała praca , mieszkanie i jest ok. Co do pytania gdzie mój tata - to on mieszka w Polsce bo moi rodzice nie są razem. Więc zawsze mam do kogo wrócić gdyby coś tu nie było ok... wiem, że byłoby ciężko kontynuować naukę w Polsce,ale jestem zawzięta, więc jakbym się postarała to bym chociaż na tych 3 pociągnęła.Tutaj już jestem od lipca i powiem szczerze,że szwedzki wchodzi mi błyskawicznie i to jest to co mnie nie zniechęca jeśli chodzi o szkołę, czy zostanie tutaj. Bo na początku gdy mama podsunęła mi ten pomysł to strasznie bałam się właśnie o ten język , nowe środowisko itp. Ale teraz już poznałam kilku rówieśników itp. Oczywiście to moja decyzja i to jedna z najtrudniejszych, więc muszę podjąć ją sama i za dużo czasu nie mam - ale bardzo cenne są wasze wskazówki
Miłego dnia Wam życzę
  Profil uzytkownika: angels16     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-10 15:12
@angels16 - zostan! W Szwecji jest z pewnoscia miejsce dla Ciebie co nie oznacza, ze musisz rezygnowac z kontaktow w PL. Jestes w mloda, dasz sobie rady i tylko od Ciebie zalezy co osiagniesz. Szwecja to super kraj z tego co widzialem jeden z najlepszych na swiecie. Mowie za siebie: tutaj jest latwo zyc.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-09-10 15:46
angels16

W jakim miescie bedziesz mieszkala? Napisz to moze ci polece dobra szkole.

Nie trzeba byc "miljoneren" w Szwecji zeby chodzic do lepszych szkól. Trzeba troche zaangazowania i zainteresowania zanim sie wybierze szkole.

Niestety nowo przybyli wybieraja czesto ta najblizsza bo to jest najprosciej. I nawet nie odwiedza szkoly i nie spotkaja nauczycieli bo nie znaja jezyka. Po prostu nie wiedza jak to tutaj funcjonuje.

Od czasu do czasu Skolinspektion robi kontrole szkól i ich raport o szkole mozna przeczytac na internecie. Wiec jezeli wybierasz szkole poczytaj najpierw raport a potem pogoogluj troche na temat szkoly.
  Profil uzytkownika: Vendela     
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-10 16:11
Ja mieszkam w Vällingby ,ale do szkoły mnie chcą dać w Kungsängen, ponieważ moja mama jest zameldowana w Bålsta , ale tam nie mają tej wstępnej klasy do nauki języka
  Profil uzytkownika: angels16     
Uppsalka


Wpisów: 773
Od: 2004-12-01
2013-09-10 16:15
Ile osob, tyle rad Ale to ty bedziesz ponosic konsekwencje wyboru, takze te pozytywne

Jesli zostac, to raczej teraz: nauczysz sie jezyka szybko, bo jestes mloda, bedziesz miala szwedzka szkole srednia i potem studia. Wejdziesz w system dosc gladko, latwiej niz jeslibys sie zdecydowala za kilka lat. W miare (bo raczej wyglad, nazwisko i -byc moze - jakis akcent) bedzie podobny start jak dla Szweda. Czy to wystarczy na dobry poczatek - tego nie wie nikt Jak pisano wczesniej, nawet wsrod rodowitych mlodych Szwedow jest bezrobocie, i to nie jest czarnowidztwo tylko fakty.
Ale czy wyjechac? To jest duza decyzja, zmieni twoje zycie i ciebie bardziej niz ci sie wydaje. Nie chodzi tylko o finanse. No i to jest TWOJA decyzja.
Powodzenia!
  Profil uzytkownika: Uppsalka     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2013-09-10 16:47
Czyli poczatek:

- dwa adresy zamieszkania i zameldowania (brak 100% stabilizacji)

- szkola jesli ta z jezykiem to w innej czesci miasta, jesli tam dostaniesz sie.....

- szkola bez jezyka, moze byc zrodlem mobingu, chociaz piszesz ze jestes zawzieta wiec napewno pokonasz te pierwsze "powitania"

W SE mozesz bez PN chodzic do szkoly przez 3 miesiace wiec masz mozliwosc sprobowac ale nie pal mostow w PL...
  Profil uzytkownika: columbus08     
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-10 16:55
Jest stabilizacja, ponieważ mama tam była zameldowana na samym początku jak tu przyjechała, wszystko jest teraz w trakcie załatwiania. A z tamtej szkoły dzwonili ,że jest dla mnie miejsce,więc tylko to kwestia pojechania tam i złożenia dokumentów. A mobbing jest niestety wszędzie... czy to Polska,czy Szwecja... Mam nadzieję,że niektórzy już w tym gymnasium będą bardziej dojrzali... i mobbing będzie mniejszy.. Poza tym na tyle na ile sobie pozwolę - tak mnie będą traktować
  Profil uzytkownika: angels16     
mikolajf
Stockholm


Wpisów: 402
Od: 2008-09-27
2013-09-10 17:00
@Uppsalka: zgadzam sie z Toba. Dobrze to ujelas. Nie ma zadnych gwarancji ani tu ani w PL. Od Ciebie zalezy jakie bedziesz miala zycie. Tu stoja przed Toba wszystkie drzwi otworem. Ktore z nich otworzysz i czy uda Ci sie to zalezy od Ciebie. Niewatpliwie im pozniej sprobujesz tym bedzie trudniej, ale zapewniam Cie, ze w Szwecji mozna zrobic kariere, jezeli ktos jest cos wart. Tutaj jest powiedzialbym latwiej niz gdzieindziej. W koncu jaki kraj jest lepszy niz Szwecja? Nie znam takiego. Z pewnoscia nie PL. Dzisiejsza PL to porazka, szczegolnie dla mlodych ludzi. No chyba, ze umiesz krasc, oszukiwac, masz tate polityka lub ksiedza. Tu przegialem umyslnie, ale takie jest moje zdanie. Sa tacy, ktorzy sie z tym nie zgodza. Wolna droga. Nikt nikogo nie zmusza do zamieszkania w Szwecji.
  Profil uzytkownika: mikolajf     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-09-10 17:37
Moj syn nie chcial ze mna wyjechac, mial 16 lat. Zostal w Polsce, dzisiaj ma 37 i powiedzial, ze zrobil najwieksze glupstwo w swoim zyciu.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-09-10 17:38
emigracja w tym wieku nie jest prosta,ani szkoly ani pracy,pozytywne to to ze mozesz sie nauczyc szybko szwedzkiego jezyka(ale to nie gwarancja)zalezy tez, jakich kumpli bedziesz miala i gdzie mieszkasz,za moich czasow dostawalo sie prace w tym wieku,mlodziesz chciala zarabiac szmal a nie uczyc sie,byly takie mozliwosci,w tym wieku czes mlodzierzy z zagranicy dostaje "szoku kultowego"znam pare ktorzy wrocili do polski w czasach gdzie 99.99999999% by zostalo,co do szkoly gdy nie bedziesz dawala rady to cofnij sie o rok ,dobrze tobie to zrobi
  Profil uzytkownika: black sabbath     
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-10 17:42
Ja zdaję sobie sprawę, że będzie ciężko... Ale być może to szansa na lepszą przyszłość
  Profil uzytkownika: angels16     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-09-10 18:37
angles16- jesli chodzi o mnie to bym wyjechała, sama piszesz, ze w razie czego masz dokąd wracac! Zasada jest jedna ''kto nie ryzykuje ten nie pije szampana'' Widać, ze jestes odpowiedzialną osoba i mysle, ze jak sie czegos podejmujesz to idziesz za ''ciosem''

Powodzenia!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
synd


Wpisów: 516
Od: 2011-05-01
2013-09-10 19:56
angels16 dam ci dobra rade .........nie sluchaj cudzych rad : ))) , ale to tylko taki zart.
mieszkasz w Vällingby , to polecam ci szkole poczatkowa w Alvik ,a pozniej Blackebery .
te gimnazium jest jedno z lepszych w miescie.
moj syn mial podobna droge , tez przyjechal tu, majac 15 lat . teraz studiuje na univerku, jest na drugim roku. mysle , ze to najlepsza chwila , aby zaczac zycie na obczyznie . teraz jest szansa na calkowita asymilacje . o kraju nie musisz zapominac , jak sie zawiedziesz na nowej ojczyznie , zawsze mozesz wrocic do starej.
  Profil uzytkownika: synd     
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-11 15:06
Baardzo Wam dziękuję za odp. postanowiłam,że jednak spróbuje i zostanę tutaj. Obawiam się kilku rzeczy, ale mam nadzieję,że dam radę !! Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: angels16     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2013-09-13 11:53
Powodzenia, daj znac jak bedziesz w "rzeczywistosci" odbierala SE. Napewno przy Twoim charaktarze beda to ciekawe przezycia i informacje, ktore niejeden czytelnik tego tematu wykorzysta z duzymi korzysciami...

Jeszcze raz POWODZENIA!!!
  Profil uzytkownika: columbus08     
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-13 12:47
@columbus08 - na pewno napiszę co i jak,szkołę zaczynam dopiero 23 września, więc trochę czasu jeszcze minie zanim tutaj zobaczę jak jest "naprawdę" i nie dziękuję , żeby nie zapeszyć !! :P
Pozdrawiam, trzymajcie się !!!
  Profil uzytkownika: angels16     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-09-13 13:47
Czy ktoś może wyjaśnić dziewczynie czy dostanie bilet szkolny na autobus bez personnumeru.
Bo chyba jeszcze PN jest dla niej niedostępny.
Bo potem wyjdzie na to ze mama ja będzie musiała rano o godz 6. podrzucić pod szkole w drugim końcu miasta.
Lekcje w Szwecji zaczynaj się na ogół po 8 godz.

I nie bajerujcie jej że ma się zostać w tej samej klasie drugi rok jak nie da rady.
  Profil uzytkownika: renata12     
renata12


Wpisów: 495
Od: 2010-02-06
2013-09-13 13:51
DO Viggo,
kurcze pieczone zapomniałam napisać że mam laptopa.
Może mam wirusa albo biedny laptop się zestarzał
Ma chyba ze 3 lata.
Jedno jest pewne że nie będzie mnie to kosztować 20 koron.
  Profil uzytkownika: renata12     
angels16


Wpisów: 8
Od: 2013-09-10
2013-09-25 14:28
Miałam się odezwać co i jak , więc chodzę do Upplands-Brogymnasiet - bardzo fajna szkoła Darmowy bilet dostałam bez problemu, książki itp. Ale na personnummer jeszcze muszę czekać Na razie wszystko ok , szybko mi szwedzki wchodzi i tylko na tym teraz się skupiam.
Pozdrawiam Was serdecznie
  Profil uzytkownika: angels16     
Forum -> Życie w Szwecji -> Nie wiem co robić.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 0 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony