Odwiedzin 37896038
Dziś 608
Niedziela 26 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Waze - uzywacie?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWaze - uzywacie?
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16851
Od: 2000-09-01
2013-08-12 10:23
Chcialbym napisac troche o oprogramowaniu GPS do smartphonow, Waze, ktore ostatnio odkrylem. Slyszalem juz wczesniej o tym, darmowe ale wszysko robia uzytkownicy, rowniez mapy i jakos mnie to tak bardzo nie interesowalo. Jak potrzebowalem gdzies trafic, to uzywalem google maps w telefonie. Cos mnie jednak skusilo sprobowac i opisze troche jak to dziala:

Glowna zaleta systemu (wedlug producenta) to "live trafic data". Kazdy uzytkownik programu raportuje automatycznie gdy aplikacja jest wlaczona swoja szybkosc i pozycje, tak ze system wie gdzie sie tworza korki na drogach. Jest tez opcja raportowania (manualnie) roznych przeszkod takich jak samochod na poboczu, przejechane zwierze, kamera, policja, itd. Inni uzytkownicy widza te raporty jadac.

Im wiecej osob uzywa program, tym lepiej to wszystko dziala, dlatego tworcy Waze stworzyli aplikacje ktora jest troche jak gra. Dostaje sie punkty za kazdy kilometr przejechany, za raporty, za poprawianie mapy, itd. Te punkty mozna porownywac ze znajomymi z facebooka, ktorzy tez maja ta aplikacje, oraz z innymi uzytkownikami Waze. A wszystko po to, zeby przekonac uzytkownikow do uzywania aplikacji nawet jak nie potrzebuja pomocy w trafieniu.

Dodatkowe funkcje, to np. cena benzyny. Wybierasz opcje stacja benzynowa i dostajesz liste stacji w poblizu, z cenami benzyny. Mozna wybrac najtansza i pojechac tam. Ceny sa oczywiscie uaktualniane przez uzytkownikow i bedzac na stacji aplikacja proponuje uaktualnienie cen, zeby inni widzieli.

Gdy zwuwazymy nieaktualne mapy mozemy je poprawic na stronie waze, za to tez sa punkty.

A w praktyce? Jakies plusy oprocz punktow? Gdy wracalem ostatnio z Polski, z Ystad do Sztokholmu, byly miejscowe ulewy i zalalo E4 w Jönköping tak ze byla nieprzejezdna. Na drodze byly wielokilometrowe korki, gdzie wszystko stalo w miejscu. Zblizajac sie do Jönköping, Waze poinformowal mnie, ze znalazl szybsza droge, dzieki ktorej zaoszczedze okolo 20 minut i poprowadzil mnie dookola korkow przez centrum miasta.

Inne funkcje, to np. jezeli kogos trzeba skads odebrac. Wysyla sie z aplikacji zapytanie o pozycje, po czym osoba, ktora czeka na nas moze w swoim telefonie widziec nasza trase, gdzie dokladnie jestesmy i czas kiedy bedziemy na miejscu. To samo, jezeli do kogos jedziemy, mozna mu tez wyslac nasza pozycje i kiedy bedziemy na miejscu. Jadac gdzies w kilka samochodow mozna zalozyc grupe i widziec gdzie wszyscy sa i kiedy dojada do celu, itd.

Polecam wszystkim, chociaz sprobowanie tej aplikacji. Im wiecej ludzie uzywa, tym lepiej dla wszystkich.
  Profil uzytkownika: kajetan     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-08-12 11:10
zapomnialem sobie zaladowac jak jechalem do GBG
  Profil uzytkownika: szary     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-08-12 11:31
juz kiedys wspominalem w temacie o aplikacjach

plus
informuje tez o policji i kontrolach
na drogach
  Profil uzytkownika: darsim     
szary


Wpisów: 13026
Od: 2005-06-02
2013-08-12 12:48
co sie okazuje ze juz to kiedys uzywalem.. bo mail zarejst.
  Profil uzytkownika: szary     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-08-17 23:40
Dzis mialem czas troche sie tym pobawic !
Niby fajna sprawa, ale moje pytanie !
Czy to aby, nie pogarsza sprawy, bo ciapciaki patrzace sie tepo w ten telefon, maja kolejna zabawke ktroa ich rozprasza od trzymania wzroku, na drodze ?
Moze to tylko sprawia wieksze zagrozenie, na drodze ?

Praktycznie, jak to rozwiazac, zeby uzywac tego "waza", w czasie jazdy ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16851
Od: 2000-09-01
2013-08-18 00:23
Ja mam wlaczony i sobie jest, nie patrze duzo w niego. Mam przyczepiony telefon na przedniej szybie i podlaczony do ladowarki.

Interface raportowania jest bardzo prosty, zeby zaraportowac samochod na poboczu, przejchane zwierze, albo policje, wystarcza chyba 3-4 klikniecia. Jak wiadomo wczesniej gdzie klikac, to mozna to zrobic nie patrzac prawie na telefon. Mozna tez zaznaczyc "raportuj pozniej", czy jakos tak, wtedy telefon zapamieta pozycje a bedziesz mogl wypelnic o co chodzilo jak sie gdzies zatrzymasz.

Ja go probowalem na roznych telefonach, na iPhone i na nowym HTC One z duza rozdzielczoscia ekranu. Na HTC wszystko jest takie malutkie, ze trudno sie uzywa, ale maja poprawic w nastepnej wersji. Samsung nowy pewnie ma ten sam problem. iPhone dziala dobrze.

Koniecznie sciagnij polski glos, bo jest super.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16851
Od: 2000-09-01
2013-08-18 00:27
A, wlasnie, teoretycznie mozesz do niego mowic co ma zrobic, ale mi sie nigdy nie udalo. Pewnie dlatego, ze mam angielski jezyk wybrany, polskie instrukjce a mowie mu szwedzkie nazwy ulic...
  Profil uzytkownika: kajetan     
Forum -> Auto-Moto -> Waze - uzywacie?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca Rusztowania (Stockholm/Katowice )
Mechanik samochodowy (Haninge)
Sprzatanie (Tensta)
Violas Team AB (Sztokholm)
Malarz - szpachlarz (Sztokholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Praca (Goteborg )
Sprzatanie (Tystberga )
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 14 gości
oraz 0 użytkowników.


Żart na stronę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony