Odwiedzin 37802436
Dziś 2880
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Wynajęcie mieszkania - łatwe czy trudne?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWynajęcie mieszkania - łatwe czy trudne?
basia0412


Wpisów: 2
Od: 2013-07-19
2013-07-19 22:46
Witam serdecznie,
Chciałabym zapytać o rynek mieszkań w Goteborgu.
Przeprowadzamy się z Dublina do Goteborga na początku września i słyszeliśmy że bardzo trudno jest wynająć mieszkanie. Nie jesteśmy za bardzo wybredni i będziemy mieli samochód więc mieszkanie lub mały domek może być zarówno w centrum jak i na obrzeżach. Będę pracować na Uniwersytecie w Goteborgu więc ważne żeby był w miarę dobry dojazd, mamy rocznego synka więc super gdyby dzielnica była bezpieczna.

> Chciałam zapytać jak długo mniej więcej zajmuje znalezienie mieszkania???

Wiem, że pewnie dużo zależy od dzielnicy i przewidzianego budżetu ale wszystkie opinie będą pomocne!!! Dodam, że nasz budżet to 10-12.000kr/miesiąc.

Dostaliśmy propozycje wynajmu za 12 000kr/miesiąc za 3 pokojowe mieszkanie w centrum, bez parkingu i musimy szybko podjąć decyzję. Pewnie byśmy się zdecydowali ale fakt, że nie ma parkingu, zostały prawie dwa miesiące do naszego przyjazdu i cena trochę nas odstraszają. Z drugiej strony - jeśli jest tak trudno o mieszkanie to lepiej podpisać kontrakt na 6 miesięcy a potem szukać dalej...

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie
Basia
  Profil uzytkownika: basia0412     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-07-20 00:08
W Göteborgu jest dosyc trudno wynajac mieszkanie albo dom, moze poza granicami Gbga troche latwiej.
Uniwersytet ma swoja wewnetrzna gazete ( w tej chwili nie pamietam jak ten biuletyn sie nazywa), w ktorej oglaszane sa mieszkania do wynajecia (prywatnie) dla wykladowcow (goscinnych) na okreslony czas. Zapytaj osoby, z ktora masz kontakt na Universytecie, z pewnoscia dostaniesz konkretna informacje.
Najlepiej byloby wynajac mieszkanie na 6 miesiecy i w tym czasie rozgladac sie za czyms bardziej pasujacym.
Mozna trafic na dom do wynajecia na obrzezach Göteborga, ale na to potrzeba troche czasu i najlepiej na miejscu, bo wtedy nie wynajmujecie "w ciemno".
Ostatnio ceny za wynajecie z drugiej reki poszly w gore, bo zniesiono ograniczenia na komorne. Komorne zalezy , w duzej mierze, od tego w jakiej dzielnicy jest mieszkanie. Centrum jest drogie i sa klopoty z garazem, ale sa domy, ktore maja wlasne garaze dla mieszkancow.
  Profil uzytkownika: violina     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-07-20 06:29
Ostatnio ceny za wynajecie z drugiej reki poszly w gore, bo zniesiono ograniczenia na komorne"


jakie ograniczenia na komorne zniesli, gdzie?
jakies zrodlo?
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-20 09:04
12 klockow za trzy pokoje w centrum to przyzwoita cena.
Lepiej zrobisz jak pogonisz samochod przed przyjazdem do Szwecji.Jezdzac komunikacja miejska zaoszczedzisz na podatku od wjazdu samochodem do centrum.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-20 10:32
Joland, co ty bredzisz? Jaki podatek od wjazdu do centrum? Na POLSKICH blachach???
  Profil uzytkownika: Viggo     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-20 11:07
Primo,Dublin nie lezy w Polsce.Secundo, pracuja nad tym by podatek od nowego roku pobierac od kazdego samochodu,nawet na obcych blachach.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-07-20 11:30
i tak bedzie jak joland pisze
  Profil uzytkownika: black sabbath     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-07-20 11:34
Darsimku kochany spisz, czy co?
W prasie, TV a takze text-TV "trabia" od jakiegos czasu, ze komorne podrozalo, bo te ograniczenia (do tej pory mozna bylo pobrac oficjalnie tylko 10% wiecej niz komorne) zostaly zniesione i wlasciciel moze wziac wiecej. W niektorych przypadkach nawet podwojnie, np. w atrakcyjnym centrum albo dobrej dzielnicy.
Do tej pory pobierano wyzsze komorne "na czarno" teraz mozna to robic "na bialo"
Z pewnoscia mozna znalezc przepisy, pytajac wujka Googla, ale nie chce mi sie grzebac.
Moze Olenka cos znajdzie, bo jest duzo lepsza w tych sprawach

Z tego tez powodu, zaczely sie protesty, bo tylko bogaci beda mogli pozwolic sobie na wynajecie mieszkania w atrakcyjnych czesciach miasta.
Wlasciciele mieszkan sa zadowoleni i mowia, ze nareszcie jest sprawiedliwie. Kto ma racje?
  Profil uzytkownika: violina     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-07-20 12:03

När du hyr ut din bostad så ses hyresintäkterna som en kapitalinkomst och beskattas med 30 procent.

Det är dock inte hela hyresintäkten som beskattas. Först har du rätt att göra ett schablonavdrag som vid årsskiftet höjdes från 21 000 kronor till hela 40 000 kronor per bostad och år.

Hyr du ut en bostadsrätt eller en hyreslägenhet i andra hand får du dessutom göra avdrag för den avgift eller hyra du betalar.

Du som hyr ut en villa eller någon annan privatbostadsfastighet får istället göra ett avdrag motsvarande 20 procent av den hyra som din hyresgäst betalar.

Bostadsrätt värd 2,5 miljoner

Den som tänker hyra ut sin bostadsrätt värd 2,5 miljoner kronor och som har en månadsavgift på 3 000 kronor kan enligt de nya uthyrningsreglerna ta ut maximalt 11 333 kronor i månaden i hyra (se artikel).

Då blir intäkterna som nedan:

Hyresintäkt / år: 135 996
Schablonavdrag: -40 000
Avdrag avgift: -36 000
Beskattningsbar intäkt: 59 996
Skatt: 17 999


Hyresintäkt efter skatt: 117 997


Även om bostadsrätten är belånad till 85 procent så blir det en rejäl hacka över med tanke på de låga boräntorna.

Dina lånekostnader (med en ränta på 3 procent) efter avdrag samt månadsavgiften till föreningen blir bara 80 625 kronor. '

Du gör alltså en vinst på 37 372 kronor per år om du hittar en hyresgäst som är beredd att betala maxhyran.

Hyr ut villan

En villaägare som hyr ut sin villa värd 3,5 miljoner med en driftskostnad på 4 000 kronor per månad kan också tjäna en rejäl hacka.

Den maximala hyran enligt de nya reglerna blir 15 666 kronor i månaden.

Hyresintäkt / år: 187 992
Schablonavdrag: -40 000
Avdrag 20 procent av hyran: -37 599
Beskattningsbar intäkt: 110 393


Skatt: 33 118

  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-07-20 13:02
violina ja nie spie tylko Ty mylisz pojecia
ja jestem dosc dobbrze zorientowany i ma biazaco

bs
na wilejaj cala nase tekstu ale nic nie wyjawnil
zmininily sie troche regoly dla bostadsrätt
ale nie mozna wziazc dowolnej sumy
wiem. ze Szwedom tez sie to myli
hyresrätt warunki bez zmian
taka sama
  Profil uzytkownika: darsim     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-07-20 13:18
Darsimku, masz racje , nie mozna wziac dowolnej sumy, z tym sie zgadzam. Mialam na mysli to, ze mozna wziac wiecej niz wczesniej (patrz bs komentarz) tak jest w tych nowych przepisach i "avdrag" jest wiekszy, a co za tym idzie komorne takze wyzsze dla wynajmujacego. To wszystko tylko oficjalnie, a jakie komorne biora wlasciciele, to sam widzisz co sie dzieje w ogloszeniach na forum
  Profil uzytkownika: violina     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-20 13:19
"Primo,Dublin nie lezy w Polsce."

Jak to nie???

Myslalem, ze Dublin lezy w wojewodztwie irlandzkim, zaraz kolo wielkobrytyjskiego?
  Profil uzytkownika: Viggo     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-07-20 13:24
Viggo a ja myslalam, ze Lublin zmienil nazwe na Dublin, a to przeciez woj. lubelskie, wiec nasze, swojskie
  Profil uzytkownika: violina     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-07-20 13:30
hyreslägenhet ...oczywiscie ze nie wolno wziasc byle jakiej sumy(na bialo) czynsz w brf to suma ma troche zwiazku z wartoscia mieszkania czy domu,jesli chodzi o hyreslägenheter to jest problematyczne dlatego ze ten co mieszka to nie jego wlasnosc wiec musi miec powod do wypozyczenia innej osobie,np sluzba wojskowa,wyjazd na delegacje itd,a czy to sie zmienilo to niewiem,,,,,,kiedys mozna bylo wziasc, 10% extra od czynszu podstawowego ale nie jestem pewien
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-20 13:30
A tak na powaznie, to pisalem o polskich blachach przez pomylke. Temat podobny do tego:

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=44065

Tam sie ktos pytal o to, co zrobic z autem. Sens natomiast pozostaje taki sam. Nie wiadomo czy autor bedzie musial przekraczac bramki. Nie wiadomo kiedy zaczna sciagac haracz z aut na obcych blachach, oraz nie wiadomo, czy dla autora jest lub bedzie to duzym obciazeniem.

Natomiast Joland tak boi sie zaplacic 10 czy 20 koron za wjazd do centrum, ze jezdzi do Göteborga pociagiem, zapewne na gape w celu oszczednosci. Gosc pisze o wynajeciu domku za 12 kkr, a Joland mu na to: sprzedaj samochod bo wjazd do centrum kosztuje hahahahaha.

Joland, mam dla ciebie informacje, ktora przewroci twoje zycie do gory nogami: ZYCIE KOSZTUJE!!!
  Profil uzytkownika: Viggo     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-20 13:38
"Joland, mam dla ciebie informacje, ktora przewroci twoje zycie do gory nogami: ZYCIE KOSZTUJE!!!"

Tam gdzie Ty gosciu idziesz, joland juz tam byl.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2013-07-20 13:45
Skoro mieszkanie w centrum 3-pokojowe za 12.000 - rozumiem, ze z ''pierwszej reki'', to cena jest no... OK... Ale tylko OK. Nie wiemy ani jaki metraz (bo 3 pokojowe to moze byc 70 m2 albo i 110 m2) ani co to znaczy centrum, ale w zwiazku z tym, ze Wam sie spieszy to chyba juz nie miejsce i czas by to dyskutowac. Co do parkingu, to albo pozbadzcie sie samochodu (skoro to centrum, to na piechote do pracy, albo rower), albo musicie doliczyc minimum 800 sek/mc za parking gdzies niedaleko.

Skoro bedziesz pracowala na GU, to czy nie moga Ci w tym pomoc? Wiem, ze z reguly pomagaja, gdy sciagaja pracownika do siebie.

Plus taki,ze w centrum jest 'relatywnie' bezpiecznie i wszedzie blisko - ale znow rozbijamy sie o termin ''centrum''. Np mieszkanie na Aveny/Heden (scisle centrum) nie jest ani mile ani nawet bezpieczne.

Moze wezcie to mieszkanie na jakis czas i w tym czasie rozgladajcie sie za czyms innym - w innej lokalizacji i tansze, bo jednak 12.000 sek/mc + oplaty bedzie pewnie zjadalo duza czesc Waszego budzetu.

Pozdrawiam,
M.

  Profil uzytkownika: meghann     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-20 14:01
Z mojego doswiadczenia zyciowego powiem,ze gdybym mial przyjechac z innego kraju do roboty w Jetebory,to samochod na obcych blachach ,bylby ostatnia rzecza jaka bym ciagnal ze soba.Amen
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-20 14:36
A coz to za nowomowa? Czym sa Jetebory? To jakies lasy, jak np. Bory Tucholskie?
  Profil uzytkownika: Viggo     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-07-20 14:49
"Czym sa Jetebory?"

Nie snakasz Jeteboszka?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-20 14:51
Nie znam takiego bożka, ateistą jestem.
  Profil uzytkownika: Viggo     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-07-20 15:18
ludzie tu nie polska zeby zchodzic z tematu i dogadywac. ...temat jest "wynajecie mieszkania-latwe czy trudne"
  Profil uzytkownika: black sabbath     
basia0412


Wpisów: 2
Od: 2013-07-19
2013-07-21 22:06
Dziekuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.
To mieszkanie, które nam zaproponowano to właśnie z Uniwersytetu (jakaś Pani, która tam pracuje na rok przeprowadza się do Sztokholmu i swoje mieszkanko chce podnająć). Metraż 88m2 a lokalizacja - w bardzo bliskim sąsiedztwie Liseberg'u więc do pracy 10 minut tramwajem i około 40 minut na piechotę.
Musimy podjąć szybko decyzję bo już dostaliśmy umowę do podpisania i prośbę o wpłatę depozytu.

Z odpowiedzi wynika, że raczej trudno wynająć mieszkanie w Goteborgu więc dla świętego spokoju pewnie zdecydujemy się na to a potem będziemy szukać.

Jedynym problemem pozostaje samochód - moglibyśmy się go pozbyć jak sugeruje większość tylko, że właśnie nim planujemy przyjazd a także będzie przydatny na weekendowe wypady za miasto i większe zakupy

Jeszcze raz dziękuję za wszystie opinie, sugestie i rady

Wielkie dzięki!
  Profil uzytkownika: basia0412     
Forum -> Życie w Szwecji -> Wynajęcie mieszkania - łatwe czy trudne?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 31 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony