Odwiedzin 37783970
Dziś 740
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Bardzo proszę o wyjaśnienie.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorBardzo proszę o wyjaśnienie.
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-09 18:24

Chciałbym się dowiedzieć jaką drogę urzędową trzeba przebyć do uzyskania obywatelstwa.
Na forum znalazłem, że po 5 latach mieszkania i pracy na biało dostaje się uppehållsrätt.
Ale to nie to samo co permanent uppehållstillstånd. Czy o permanent uppehållstillstånd trzeba składać osobny wniosek ?
Czy ogólnie podałem dobrą kolejność ?

Pełno informacji o tym, nie że nie szukałem, ale nigdzie prawie nie ma podanej kolejności w jakiej powinno się załatwiać dokumenty, chyba że nie wszędzie się dokopałem.
Jeśli ktoś pracuje i mieszka już 5 lat w Szwecji to jakie dokumenty musi złożyć przed wnioskiem o obywatelstwo ?

Wiem, że temat był nie raz na forum. Ale proszę o konkretne informacje i o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego co napisałem.

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  Profil uzytkownika: radecki84     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-07-09 18:52
Tutaj jest wszystko wyjasnione:
http://www.migrationsverke t.se/info/276.html
  Profil uzytkownika: maggie     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-09 18:53
Chlopie, mieszkasz tu 5 lat, a nie mozesz tego znalezc?

http://www.migrationsverke t.se/info/276.html

Tam po lewej stronie masz wszystko wyjasnione krok po kroku co potrzebujesz. Jesli przebywasz tutaj na podstawie uppehållsrätt, to musisz wystapic po 5 latach nieprzerwanego pobytu o permanent uppehållsrätt (PUT) i z tym o obywatelstwo. Analogicznie sprawy sie maja z uppehållstillstånd, po 5 latach wnioskujesz o (PUT) i z tym po obywatelstwo.

Masz e-legitimation? To rozpocznij tutaj:

https://www.migrationsverk et.se/info/1957.html

naipierw zrob sam sobie bezplatny i anonimowy test, czy spelniasz, lub jesli nie, to ktorych warunkow jeszcze nie spelniasz:

http://www.migrationsverke t.se/info/456.html
  Profil uzytkownika: Viggo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-07-09 18:58
to musisz wystapic po 5 latach nieprzerwanego pobytu o permanent uppehållsrätt (PUT) i z tym o obywatelstwo. Analogicznie sprawy sie maja z uppehållstillstånd, po 5 latach wnioskujesz o (PUT) i z tym po obywatelstwo."

drobny blad

permanent uppehållstillstånd ( PUT) eller permanent uppehållsrätt (PUR)
  Profil uzytkownika: darsim     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-09 19:08
Tak, tak! Dzieki Darsim!

Rozhustalem sie hehehe,
PUT = permanent uppehållstillstånd,
PUR = permanent uppehållsrätt.

Ale to jest dokladnie opisane na stronie MV (Migrationsverket).
  Profil uzytkownika: Viggo     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-09 19:11
I niech ktos powie, ze nie brak na forum opcji redagowania wpisow po ich wyslaniu.

  Profil uzytkownika: Viggo     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-09 20:15
Witam

Dzięki za odpowiedzi.
Wszystkie te informacje znalazłem na podanych stronach przez Was, ale chciałem by dobrze ludzie mi to dokładniej wytłumaczyli za co dziękuję.
Pies w tym pogrzebany, że nie mogę odszukać dokumentów z migrationsverket, próba dodzwonienia się tam i dopytania mija się z cudem.
Jest jakiś sposób jak sprawdzić jakie mam pozwolenie ?
Gdzieś na forum znalazłem informacje, że uppehållsrätt przyznawane jest automatycznie, czy to prawda ?
Jak dobrze rozumiem to nie jest to samo co permanent uppehållsrätt ? Czy o to muszę złożyć wniosek ? i dopiero pózniej obywatelstwo ?
  Profil uzytkownika: radecki84     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-09 20:23
Aha i czy też zabierają paszport w przypadku starania się o permanent uppehållsrätt albo permanent uppehållstillstånd ?
  Profil uzytkownika: radecki84     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-09 21:56
Przypomniało mi się jeszcze jedno pytanie, może znacie odpowiedź.
Czy jeśli okres 5 lat mija przykładowo we wrześniu, a czas oczekiwania jest do 10 miesięcy to czy można złożyć wniosek przed wrześniem? aby skrócić czas oczekiwania.

Jak sądzicie ?
  Profil uzytkownika: radecki84     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-07-09 22:20
Viggo ! Rece opadaja!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-10 09:38
Wniosku nie mozesz zlozyc wczesniej, gdyz ci go nie uznaja. Najpierw musisz spelnic WSZYSTKIE warunki, a pozniej dopiero mozesz zlozyc wniosek. Zadzwon do MV i zapytaj jaki masz status, albo sam zastanow sie, jak pozwolenie uzyskales. Jesli na podstawie stosunku pracy po 2007 roku, to masz uppehållsrätt, jesli wczesniej lub kiedykolwiek na podstawie polaczenia rodzin, to masz uppehållstillstånd.

Mieszkasz w Nödinge, wiec do MV w Gbg-u masz bliziutko, podjedz i zapytaj o wszystkie papiery, jesli nie jestes w stanie przez telefon sie dowiedziec. My wrozkami nie jestesmy, nie zgadniemy na jakiej podstawie tu jestes.

Po 5 latach mozesz zabrac wszystkie papiery jakie masz i wystapic JEDNOCZESNIE o PUT/PUR i obywatelstwo, najpierw musisz jednak wplacic kase za wniosek o obywatelstwo i pojechac do MV juz z kwitkiem w kieszeni. Zrobisz to za szybko, np. po 4 latach i 11 miesiacach, wniosek odrzuca i kasa przepada.
  Profil uzytkownika: Viggo     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-10 10:13
Viggo dzieki bardzo - o to wlasnie mi chodzilo.
W miedzy czasie znalazlem takie informacje ze :

Om du har varit bosatt lagligt i Sverige i fem år men inte har begärt ett intyg på permanent uppehållsrätt eller ansökt om ett permanent uppehållskort, görs en bedömning på om du uppfyller villkoren för detta i samband med din ansökan om svensk medborgarskap.

Wczesniej nie staralem sie o zadne dokumenty.

Wynika z tego, ze po 5 latach wystarczy zlozyc wniosek o obywatelstwo, a inne pozotale pozwolenia beda przyznane wraz z nim.
Przyjechalem tu po 2008 w sotsunku pracy wiec powinienem miec uppehållsrätt.
Udam sie do MV, to na pewno, aby wszystkiego sie dowiedziec.

Czyli podsumowujac jak dobrze rozumiem to czekam az mija doklanie 5 lat. Skladam wniosek o obywatelstwo i jesli wszystko dobrze pojdzie otrzymuje permanent uppehållsrätt wraz z Svensk medborgarskap, tak ?

Dzieki bardzo za opowiedzi.
Nie jestem pewnien zy robi
  Profil uzytkownika: radecki84     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-10 10:31
Teoretycznie tak to wyglada. W praktyce jest tak, ze ich tzw. "bedömning" czy spelniasz warunki polega na sprawdzeniu czy spelniasz warunki PUR i wydaniu go. Takze praktycznie rzecz ujmujac wystepujesz o PUR i obywatelstwo jednoczesnie.

Nie rozumiem co masz na mysli piszac "wczesniej o zadne papiery sie nie staralem". Czy to oznacza, ze nie masz uppehållsrätt (tzn. na papierze, bo prawo pobytu masz per automatica)? Nie zglaszales sie wcale do MV?
  Profil uzytkownika: Viggo     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-10 11:12
Nie staralem sie o zadne dokumenty typu uppehålsrätt.
Wyczytalem tutaj na forum, ze jest ono przynawane automatycznie po 5 latach. Chyba ze ktos napislas bledna informacje, wiesz cos na ten temat ?

Oczywiscie ze zglaszalem sie do MV i posiadam personnummer itd.

Napisales ze zglaszam sie o pur i obywatelstwo.
Rozumiem z tego co napisales, ze zglaszam tylko jeden wniosek i jest nim wniosek o obywatelstwo, oni sprawdzaja mnie podczas ktorego otrzymuje PUR, bo jak napisales na tym polea ich sparwdzenie mnie.

Jak jest z platnoscia, pisales ze z kwitkiem musze jechac do MV. Nie placi sie on-line karta platnicza, trzeba osobiscie ?
Wniosek wypelnia sie on-line na ich stronie.
Moje dokumenty wymagane przez nich wysyla sie im poczta ? czy trzeba obobiscie ?

  Profil uzytkownika: radecki84     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-10 11:30
Uppehållsrätt znaczy prawo do pobytu. Jesli spelniasz warunki, tzn. jestes w SE nie majac zlych zamiarow, posiadasz prace lub inne zrodlo utrzymania i masz gdzie mieszkac, to uppehållsrätt masz od 1 dnia pobytu. Dopiero PERMANENT uppehållsrätt (PUR) masz po 5 latach pobytu wg. zasad podanych wczesniej.

Oczywiscie, ze mozesz wszystko zaplacic elektronicznie, wypelnic tak samo wniosek, wyslac dokumenty poczta. Ja tylko napisalem, ze masz tak blisko z Nödinge, ze ja na twoim miejscu bym pojechal osobiscie. Jak zabraknie 1 podpisu, kopii czegokolwiek, wniosku, czy innej bzdury, to bedziesz czekal, az cie o nia poprosza, moze 2-3 miesiace. A z twojego wpisu wynika, ze cholernie szybko chcesz Szwedem zostac.
  Profil uzytkownika: Viggo     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-10 12:05
Dzieki za kolejna odpowiedz.
Wiesz tu nie chodzi o czas, zeby jak najszybciej.
Moje skrupulatne pytanie wynikaja z tego ze chcialbym wlasnie uniknac takich sytuacji jak opisales w ostatnim wpisie, zeby nie czekac niepotrzebnie, bo zapomnialem podpisu lub jakiegos ksera czegos.

Sugerujesz wniosek wypenic osobiscie, a dokumenty dostarczyc osobiscie ?

Napisales ze

"Dopiero PERMANENT uppehållsrätt (PUR) masz po 5 latach pobytu wg. zasad podanych wczesniej."

Jest to przyznawane automatycznie podczas ich sprawdzania mnie po zlozeniu wniosku o obywatelstwo ?

-pytam raz jeszcze by mniec pewnosc, bo nasze wczesniejsze wypowiedzi sie mijaly i nie uzyskalem konkretnej odpowiedzi na to.

A tak na marginesie skad Viggo Ty to wszystko wiesz ?
  Profil uzytkownika: radecki84     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2013-07-10 12:18
Jestes w ogole folkbokförd i Sverige?
Od daty kiedy zostales zarejestrowany liczy sie 5 lat. Jesli nie wiesz kiedy papierek wyda Ci skatteverket.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-10 12:23
Tak jestem w folkbokförd i wiem dokladnie kiedy mija 5 lat.
  Profil uzytkownika: radecki84     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-10 13:05
Ja, gdybym mial sie teraz starac o obywatelstwo, zrobilbym ponownie dokladnie tak samo, jak zrobilem w swoim przypadku. Pojechalbym osobiscie do MV w Gbg-u i wszystko zalatwil osobiscie na miejscu. Jak ja tam bylem to okazalo sie, ze chca zebym dolaczyl moje swiadectwa szkolne ze Szwecji (nigdzie o tym nie pisza) i kilka innych swistkow. Moja zona tez byla wdzieczna sobie i mi za to, ze zabralismy WSZYSTKIE dokumenty jakie posiadalismy ze soba.

Skad wiem? Z autopsji

Niby PUR masz z automatu, ale i tak wystepujesz o kwitek, ktory przychodzi najpierw, a pozniej o obywatelstwo. Z tym, ze jak bedziesz tam OSOBISCIE, to mozesz wystapic o oba naraz. Jak to robisz elektronicznie, to najpierw powinienes zalatwic PUR, otrzymac jakiekolwiek potwierdzenie nadania, chocby mail, a potem dopiero wystapic o obywatelstwo.

Ja czekalem 1 miesiac na kwitek o PUT (ja przyjechalem zanim uppehållsrätt wprowadzili), a pozniej 2 tyg. na obywatelstwo. Ale teraz sie to pozmienialo, teraz dlugo sie czeka.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-07-10 13:07
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-10 13:19
Wystarczy poprosic o personbevis w celu wystapienia o nadanie obywatelstwa, wtedy wydaja z info kiedy sie zamieszkalo w SE po raz pierwszy. Tzw. utdrag om folkbokföringsuppgifter.
  Profil uzytkownika: Viggo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-07-10 13:31
Ale teraz sie to pozmienialo, teraz dlugo sie czeka"


roznie mowia

nie wiadomo

nie trafisz za nimi
  Profil uzytkownika: darsim     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-10 13:53
Jakie dokumenty sugerujecie zabrac ze soba w momencie osobistego skladania wniosku ?
  Profil uzytkownika: radecki84     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-10 14:09
Wszystkie.
  Profil uzytkownika: Viggo     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-10 19:33
Na pewno sa dokumenty bez ktorych nie mozna sie obejsc i trzeba je miec, moze sa i takie ktore dobrze miec ze soba a nie sa wymagane. Jak to wyglada ? Jakie musze miec ? Ktore jest dobrze zabrac ze soba ? Wszystkie jak napisales wczesniej to zbyt ogolnie wedlug mnie.
Prosze o konkretniejsza odpowiedz.
  Profil uzytkownika: radecki84     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-07-11 07:57
Ja nie bardzo rozumiem. Chce ci sie logowac na forum i pytac, a nie chce PRZECZYTAC co jest napisane w linku.
Tam wszystko jest podane.
Ja weszlam, przeczytalam, wypelnilam i wyslalam papier i paszport w srode. Po 5 dniach, w poniedzialek, dostalam paszport z powrotem z gotowym zaswiadczeniem o obywatelstwie. Wyrabianie paszportu zajelo drugie tyle.

Jesli spelniasz podane warunki to jest tylko formalnosc. Jesli nie spelniasz, to najpierw zajmij sie tym, tzn rzeczami typu staly pobyt, inaczej to potrwa dlugo bo bedzie kompletowanie papierow, dosylanie zaswiadczen i tym podobne.
  Profil uzytkownika: maggie     
radecki84


Wpisów: 38
Od: 2013-07-09
2013-07-11 08:18

Informuja ze czeka sie ok 10 miesiecy.
a Ty dostalas w tydzien ?
  Profil uzytkownika: radecki84     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-11 10:34
Czasy sie zmieniaja, pisalem juz o tym, kiedys szlo szybciej. Zalatw staly pobyt, wez dokumenty o szkole, pracy w Szwecji za ostatnie min. 5 lat, paszport oraz personbevis. Albo sam wypelnij wniosek w domu i wyslij papiery poczta (odradzam ze wzgledu na ew. potrzebe doslania jakiegos swistka) lub tez jedz osobiscie do MV w centrum Gbg-a, nie do Kållered. Tam sobie poczekasz w kolejce, wypelnisz wniosek, dopytasz urzednika przy skladaniu czy masz wszystkie potrzebne dokumenty, on je sobie pokseruje, odda oryginaly i bedziesz wiedzial, ze zlozyles KOMPLETNY wniosek. Co do okresu oczekiwania, to moze to byc zarowno 5 dni, jak i 5 miesiecy. O tym, ze moze to byc do 10 mies. MV pisze, zebys im po tygodniu nie zaczal wydzwaniac i wypytywac, kiedy w koncu Szwedem bedziesz, taka asekuracja z ich strony. Poza tym ten 10 mies. okres najczesciej dotyczy osob skladajacych NIEKOMPLETNE wnioski, albo majacych problem z udowodnieniem swego pochodzenia, np. brak paszportu itp.
  Profil uzytkownika: Viggo     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-07-11 11:01
Nie tydzien, tylko 5 dni wliczajac poczte (wyslalam papiery i mejla, ze paszport w pracy potrzebuje). I to bylo w maju tego roku (polski paszport mi sie popsul a zrobienie nowego polskiego potrwaloby o wiele dluzej niz zalatwienie obywatelstwa i szwedzkiego paszportu.... a mnie sie spieszylo)

Jak sie ma wszystkie papiery w porzadku to dlugo nie trwa. Jeden znajomy tez w tydzie nto zalatwil, w Szwecji mieszkal akurat 5+ lat, ale mial pozwolenie na pobyt staly zalatwione.
Jak sie nie ma papierow, pobytu, ciaglosci pobytu, zarobkow itp to moze potrwac nawet wiecej niz te 10 miesiecy.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-07-11 11:03
I jak Viggo pisze: kompletne dokumenty i paszport trzeba miec. Moze byc popsuty, jak moj, ale ma byc wazny.
  Profil uzytkownika: maggie     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-07-11 12:03
Ja bym na jego miejscu pojechal osobiscie, ja tak zrobilem, chociaz dla mnie to odleglosc ca. 80 km i 1h jazdy w jedna strone.

Autor ma 20 min. jazdy do:

Migrationsverket
Göteborg
Tillståndsärenden

Besöksadress:
Vestagatan 2 A, Göteborg

Öppettider:
Måndag—tisdag 09.00–15.00.
Onsdagar stängt.
Torsdag 09.00–15.00.
Fredag 09.00–12.00.

wiec nie wiem po co sie zastanawiac nad wysylaniem papierow poczta, raz, ze mniej bezpiecznie, dwa, ze drozej, a trzy, ze na miejscu skompletuje wniosek na 100%, samemu moze nie miec takiego farta i moze czegos zabraknac.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Forum -> Życie w Szwecji -> Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony