Odwiedzin 37800602
Dziś 1046
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Rozłakowe.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorRozłakowe.
NowyPL


Wpisów: 5
Od: 2013-04-17
2013-06-22 13:54
Witam serdecznie > mam pytanie co do delegacji za granice. jak to wszystko działa. Zostałem wydelegowany z szwedzkiej firmy do innego kraju. chciałem się zapytać o koszta związane z wykwaterowanie i wyżywieniem ., czy to idzie z moich pieniędzy i czy należna mi się jakieś dodatki do pensji. Czy pieniądze liczone jako rozłąkowe są na poczet jakich kosztów czy są to moje pieniądze. Nie bardzo się orietuje w tych sprawach. Mozę ktoś z was wie?pozdrawiam
  Profil uzytkownika: NowyPL     
Evelina


Wpisów: 35
Od: 2008-04-17
2013-06-23 18:07
To sie nazywa "traktamente" . Firma, ktora cie zatrudnia i oddelegowuje do innego kraju jest zobowiazana placic traktamente. Ile koron na dzien sie nalezy, zalezy do jakiego kraju jestes oddelegowany. Wiaze sie to z kosztem utrzymanie w danym kraju. Traktamente nalezy sie w przypadku: podrozy sluzbowej, tymczasowej pracy w innym kraju, podwojnym osiedleniu sie/ zamieszkaniu. Wiecej informacji znajdziesz na stronie www. skatteverket.se
http://www.skatteverket.se /privat/skatter/arbeteinkomst/vadblirskat ten.4.58d555751259e4d661680008640.html
  Profil uzytkownika: Evelina     
NowyPL


Wpisów: 5
Od: 2013-04-17
2013-06-23 23:30
tzn. ze ten tyraktament idzie na moje utrzymanie ?
A jakie pieniądze ja otrzymuje ? czy cos mi sie dolicza do pensji ? za rozłake z rodzina ?
  Profil uzytkownika: NowyPL     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-06-24 23:00
Kwoty delegacyjne (traktamente) ida na Twoje utrzymanie bo jest drozej na delegacji. Kwote ustala urzad podatkowy aby nie placic za to podatku, i jak troche mniej wydasz, wtedy reszta Twoja pod warunkiem ze pracodawca Ci zaplaci. Jak jest hotel ze sniadaniem (co jest czesto) to sie ta kwote zmniejsza.

Dodatek za rozlake z rodzina?

Wysokosc zarobku to jest umowa miedzy Toba i pracodawca wiec zapytaj pracodawcy czy Ci zaplaci cos dodatkowo.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Evelina


Wpisów: 35
Od: 2008-04-17
2013-06-25 02:04
Tutaj masz strony ze Skatteverket, na ktorych pisza dokladnie co i jak jest z tym traktamente. Wszystko jest wyjasnione.

Reguly traktamente i wysokosc traktamente w Szwecji:

http://www.skatteverket.se /privat/skatter/arbeteinkomst/traktamente .4.dfe345a107ebcc9baf80006547.html

Wysokosc traktamente za granica:

http://www.skatteverket.se /privat/skatter/arbeteinkomst/traktamente /utlandstraktamente.4.2b543913a42158acf80 0016035.html

Spytaj sie w lönekontoret czy za cos ci zaplaca osobiscie(hotel, jedzienie) i wtedy moga zmiejszyc traktamente czy tez dadza Ci cala sume dzienna traktamente, za ktora musisz sie utrzymac, jedzenuie spanie inne. Trzymaj reke na pulsie pracodawcy zeby zaznaczyl krzyzykiem na kontrolluppgiften/"pasku wyplaty", ze masz traktamente wolne od podatku. Ty nic nie robisz, nie deklarujesz i nie robisz zadnego obnizki, kiedy bedziesz deklarowal dochod i podatek w 2014 roku.
  Profil uzytkownika: Evelina     
Evelina


Wpisów: 35
Od: 2008-04-17
2013-06-25 02:11
Tak, traktamente to sa Twoje pieniadze. Mozesz je wydac w calosci a nawet zaoszczedzic, o ile bedziesz zyl skromnie. Jesli chcesz "zyc na bogato" mozesz dolozyc ze swojej pensji do sumy traktamente. Traktamente dostajesz jako dodatek do Twojej misiecznej pensji za to, ze jestes w delegacji i masz podwyzszone koszty utrzymania (w domu w Szwecji i na wyjezdzie). Nic nie zwracasz pracodawcy, jesli obnizysz koszty i nie uzyskasz wiecej prieniedzy od pracodawcy niz sie nalezy szablonowo jesli wydasz wiecej na utzymanie niz Skatteverket obliczyl. Traktamente= pieniadze delegacyjne.
  Profil uzytkownika: Evelina     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-06-25 08:55
Nie kazdy pracodawca placi traktamente.
Jesli placisz to sam to mozna sobie potem odpisac od podatkow, kazdy kraj ma okreslona kwote. Dotyczy rowniez podrozy sluzbowej po Szwecji.
Troche zalezy jaka to podroz, czy kilkodniowa, czy na wiele miesiecy.
Jak na kilka dni to zazwyczaj placisz sam za wszystko, nastepnie piszesz rachunek i pracodawca zwraca za hotele, dojazdy do lotniska, tax itp.

Traktamente to okreslona kwota, zalezna od kraju.
Np Anglia = 594kr/ dzien.
Traktamente zostaje zmniejszone jesli pracodawca placi ci za posilki.
Np jesli mieszkasz w hotelu to sniadanie zazwyczaj wchodzi w cene, wiec traktamente powinno byc pomniejszone o jakas kwote.
Jesli zapraszaja cie na firmowy lunch to rowniez.

Kazda firma ma swoj system do pisania "reseräkning" i tam sie wpisuje wszelkie koszta i zaznacza wlasnie te posilki.MUSISZ miec pokwitowanie tego za co chcesz zwrot pieniedzy, np rachunek hotelowy.

Oprocz traktamente mozna dostac jeszcze dodatek za podroz, to zalezy od firmy i czasem umowy zwiazkowej. Ale chyba nie kazda firma to oferuje.
To jest dodatek za czas podrozy i niektore firmy oferuja niewielki, np 200kr/ dzien, inne dosc duze, szczegolnie za godziny nocne. To chyba byloby to co nazywasz "rozlakowe" i to jest opodatkowane.
  Profil uzytkownika: maggie     
Forum -> Życie w Szwecji -> Rozłakowe.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony