Odwiedzin 37801576
Dziś 2020
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Liceum w Sztokholmie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorLiceum w Sztokholmie
wwwerkkka


Wpisów: 2
Od: 2013-06-14
2013-06-14 20:22
Witajcie!
Moja sytuacja jest chyba dosyć niespotykana i nie znalazłam konkretnych odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Mianowicie wiążę swoją przyszłość z wyjazdem do Szwecji. Mieszka tam dosyć spora część mojej rodziny, jednak nikt z nich nie orientuje się w tym, co mnie interesuje.
Chciałabym studiować w Szwecji, najprawdopodobniej w Sztokholmie, ale nie do końca wiem, jak miałoby to wyglądać. Interesuje mnie czy jadąc "na własną rękę" miałabym szansę na dofinansowanie na naukę, jakie są wymagania, żeby dostawać tzw lan i czy mogę studiować w języku angielskim? Co z językiem szwedzkim, bo aktualnie nie mam o nim zielonego pojęcia i czy w trakcie studiów mogłabym się go dopiero uczyć? Zastanawiałam się także nad wyjazdem do Szwecji już po pierwszej klasie liceum. Jak to wtedy by mogło wyglądać? Gdybym mieszkała, np. z bratem? Nie jestem pełnoletnia, więc czy moja mama musiałaby załatwiać jakieś sprawy z prawem? Czy brat mógłby dostawać jakieś pieniądze na mnie ? Jak miałaby wyglądać moja nauka skoro nie znam szwedzkiego? Czy mogłabym się uczyć, np. w szkole anglojęzycznej i dodatkowo uczyć się szwedzkiego, czy może najpierw szwedzki a dopiero później szkoła w tym języku ?
Wiem, że tych pytań i moich wątpliwości jest bardzo dużo, ale naprawdę marzę o życiu w Szwecji, szczególnie dlatego, że tam jest spora część mojej rodziny, a z tą z którą aktualnie mieszkam średnio się dogaduję :P
  Profil uzytkownika: wwwerkkka     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-06-15 06:14
Szkola jest w Szwecji oplacana z podatkow, przynajmniej jedno z rodzicow musi placic w Szwecji podatki (czytaj pracowac) aby ta szkole finansowac. Te pieniadze sa potrzebne aby np. oplacac pensje nauczycielom, oplacac koszty lokali. Brat nie liczy sie jako Twoj opiekun. On placi podatki na szkole swoich terazniejszych lub przyszlych dzieci o ile je bedzie mial.

Jezeli ma sie rodzica ktory te podatki w Szwecji placi, wtedy mozna dostac kieszonkowe (barnbidrag) w czasie miesiecy szkolnych gdy chodzi sie do liceum.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
wwwerkkka


Wpisów: 2
Od: 2013-06-14
2013-06-16 10:39
Rozumiem, a gdyby, np. mój brat został moim tymczasowym opikunem prawny, nawet nie wiem czy tak można, ale moim zdaniem, gdybym miała tam wyjechać, to koniecznością byłoby przekazanie przez moją mamę opieki komu innemu. . .
Poza tym ciągle wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.
  Profil uzytkownika: wwwerkkka     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2013-06-16 11:47
Najprosciej chyba zaczac studiowac w Polsce i postarac sie przyjechac tu na jakas wymiane na rok lub dwa. Dlaczego Szwecja mialaby cokolwiek komus z Was placic w tej sytuacji? Jestes w Polsce, chcesz studiowac zagranica, to niech polski podatnik Ci to zafunduje, albo poszukaj jakiegos stypendium.
  Profil uzytkownika: kajetan     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-06-16 16:13
Wwwerkkka pisze "Rozumiem, a gdyby, np. mój brat został moim tymczasowym opikunem prawny ... to koniecznością byłoby przekazanie przez moją mamę opieki komu innemu. . ."

Gdyby Twoj braj zadoptowal obce dziecko, wtedy to dziecko liczyloby sie jako jego wlasne do konca zycia i mogloby isc w Szwecji do przedszkola czy szkoly.

Osobiscie watpie ze urzedy w Szwecji lub Polsce pozwolilyby aby brat adoptowal siostre szczegolnie ze rodzice zyja i nadal maja prawa rodzicielskie. Prawdopodobnie jest tez zbyt mala roznica wieku miedzy Toba i bratem (potrzeba jednej generacji jak miedzy rodzicami i dziecmi). Pozatym proces adopcji trwa kilka lat, trzeba udowodnic ze jest sie dobrym kandydatem na rodzica. Wtedy prawdopodobnie bedziesz juz sama dorosla.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-06-16 17:15
ze zlego kraju jestes jakbys miala paszport np Afganski to bys sobie mogla przyjechac i starac sie o azyl wtedy mialabys wszystko oplacone, ale tak to jak Kajetan napisal przyjechac pozniej
Szwecja nie ucieknie

  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> Liceum w Sztokholmie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 36 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony