Odwiedzin 37804400
Dziś 724
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - urodziny/kalas i nieobecnosc a prezent

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorurodziny/kalas i nieobecnosc a prezent
tezauurus


Wpisów: 252
Od: 2005-08-30
2013-05-10 22:57
Moje dziecko jesienia obchodzilo piate urodziny. Zaprosilismy 20 dzieci. Teraz corka zapraszana jest na 5-te urodziny do rowiesnikow. Nie zawsze mozemy isc. Czy w tym przypadku powinnismy kupic prezent i na przyklad wreczyc go wczesniej? Nic nie kupowac? Jak jest przyjete?
  Profil uzytkownika: tezauurus     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2013-05-11 07:20
W takiej sytuacji moje dzieciaki daja prezentcik wczeniej lub pozniej. Choc z drugiej strony nie przypominam sobie, aby same dostaly cos od dzieci, ktore zostaly zaproszone na kalas, a nie mogly przyjsc.
  Profil uzytkownika: stas     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-05-11 07:27
Nie praktykuje sie dawania prezentow,gdy dziecko nie idzie na impreze.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-05-11 09:31
W Szwecji nie ma zwyczaju dawania prezentu jesli sie nieprzychodzi na urodziny.
Ale chyba jest inaczej miedzy polskimi dziecmi. Przynajmniej ja mam takie doswiadczenia. Nie wiem, nigdy dziecka nie wychowywalam w PL i moze tam sa takie zwyczaje. Ale kiedy zdarzylo sie, ze moja corka nie mogla przyjsc na jakas impreze to czulam sie wrecz zmuszana na przyjscie "na kawe" w innym terminie zaraz "po". Mimo, ze nie sa to rodziny, z ktorymi utrzymuje kontakty towarzyskie. Troche to niezreczne sytuacje.
Niedawno mialam rozmowe z jedna z matek (Szwedka), ktora twierdzila, ze to niesprawiedliwe, ze wszyscy kupuja prezenty w tej samej granicy cenowej (100-200kr), bo te 100 dla jednego nie znaczy nic, a dla drugiego moze byc bardzo duzo. Troche zaskoczyla mnie tym tekstem, bo ja uwazam, ze to idealne rozwiazanie i rozpietosc cenowa wystarczajaca.
Natomiast dzwonila do mnie kiedys znajoma (Polka), ktorej chyba wtedy 4 letni syn zostal zaproszony na urodziny 10-latka (Polak), ktory dal mojej znajomejm liste prezentow, ktorej zadna pozycja nie schodzila ponizej 700kr. Znajoma byla wsciekla i pytala co robic. Doradzilam kupic tanszy. W koncu zadzwonila, ze nie przyjda. Ale to problemu nie rozwiazalo, bo zostali wiec zaproszeni "na kawe".

Jak to u Was wyglada? Czy wsrod polskich dzieci sa inne zwyczaje? Czy kupuje sie drozsze prezenty?
  Profil uzytkownika: dankom     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-05-11 14:33
A czy mama 10 latka wiedziala o tej liscie? To moze byly jego marzenia i nie zdawal sobie sprawy, ze to zbyt drogie prezenty od znajomych, ale obcych ludzi. Moja czteroletnia prawnuczka i jej rodzice maja mase przyjaciol, sprawdze jak to u nich wyglada, ale wiem ze chodzi na "födelsedagskalas". O listach nie slyszalam.
  Profil uzytkownika: prababcia     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-05-11 15:30
Mama ta liste pisala i sama ja dala znajomej z zaproszeniem. Watpie aby syn pomyslal o zapraszaniu 4latka...
  Profil uzytkownika: dankom     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-05-11 17:38
"Mama ta liste pisala i sama ja dala znajomej z zaproszeniem."

No przeciez!
zadna normalna matka nie zaprasza dzieciakow swoich psiapsiolek, na urodziny swojego dziecka, jak sa w zupelnie innym przedziale wiekowym i nie znaja kolegow jubilata. Przyjecie dla znajomych rodzicow robi sie w innym czasie.
Mozna miec tylko nadzieje, ze nie dolaczyla takiej listy do zaproszen szwedzkich dzieci!

Nigdy nie spotkalam sie z sytuacja, zeby Szwedzi dolaczali liste prezentow, poza slubem, co jest zrozumiale

Nie, nie moze dziecko przyjsc na przyjecie, nie daje sie prezentow, ani przed...ani po uroczystosci.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-05-11 17:49
Z tymi listami potrzeb dziecka, spotkalam sie tez w Niemczech. Mnie sie wydaje, ze to sa pomysly "przedsiebiorczych" mamusiek. Pewna znajoma Niemka dala liste prezentow z okresleniem kontkretnych firm (drogich), zeby w jej mniemaniu nie przyniesc "byle czego". Dla mnie bylo to zenujace i na znak protestu kupowalam co innego
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-05-11 18:00
Pyialam wnuczke. Nie ma wogole zwyczaju dawania drogich prezentow, tylko drobnostki, na znak pamieci. To jest srodowisko akademickie "na dorobku" i wazne sa tylko przyjacielskie spotkania. (Jak telefonowalam to wlasnie byli na takim).......Od dawania prezentow to jestem ja.
  Profil uzytkownika: prababcia     
projekt


Wpisów: 81
Od: 2011-11-22
2013-05-11 18:19
"Nie, nie moze dziecko przyjsc na przyjecie, nie daje sie prezentow, ani przed...ani po uroczystosci."

Przeczytaj jeszcze raz Ronj@ co napisalas.

1. O dawaniu listy prezentow pierwsze slysze.
2. Prezenty te sa zawsze symboliczne 100 - 150 kr.
3. Spotkalem sie kilka razy z dawaniem prezentow kiedy ktores z dzieci nie moglo przyjsc (szwedzi). Wsrod bliskich sasiadow, przyjaciol, ulubionych kolegow ze szkoly czy przedszkola - to nic osobliwego.
  Profil uzytkownika: projekt     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-05-11 19:38
"Przeczytaj jeszcze raz Ronj@ co napisalas."

i?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
projekt


Wpisów: 81
Od: 2011-11-22
2013-05-11 20:15
"Nie, nie moze dziecko przyjsc na przyjecie"
  Profil uzytkownika: projekt     
projekt


Wpisów: 81
Od: 2011-11-22
2013-05-11 20:18
Jesli odpowiadasz na ktores (z kilku) pytanie autora to albo zacytuj albo odpowiadaj pelnym zdaniem. Inaczej powstaje pasztet. Choc nie ja jestem od moderatorskiej tu roboty.
  Profil uzytkownika: projekt     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2013-05-11 20:29
Wspolczuje ci!
ze tez ci sie chce!

  Profil uzytkownika: Ronj@     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2013-05-12 08:56
Moj syn zostal kiedys zaproszony na urodziny do naszego sasiada (Szweda). Oprocz niego byly jeszcze zaproszone dzieciaki z klasy (Szwedzi)- wsrod nich jeden byl Polakiem. Wszyscy przyniesli symboliczne prezenty, tak jak jest tutaj w zwyczaju. Tylko to polskie dziecko przynioslo... "wypasiony" zestaw Lego. I wiecie co? Solenizant byl tak zaskoczony i zmieszany, ze wcale nie cieszyl sie z tego prezentu.
Nie wiem czy bylo to z niewiedzy czy tez kultywowanie synnego "postaw sie, a zastaw".
  Profil uzytkownika: thiara     
Forum -> Życie w Szwecji -> urodziny/kalas i nieobecnosc a prezent
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 6 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony