Odwiedzin 37796123
Dziś 3158
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Praca na początek

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPraca na początek
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 20:34
Witam wszystkich,
Mam nadzieje ze nie powielam tematu, ale szukałem tutaj tego typu informacji i nie znalazłem.
Zastanawiamy sie z żona nad przeprowadzka do Szwecji, obydwoje mówimy dobrze, czy tez bardzo dobrze po angielsku, zamierzamy poświęcić kilka pierwszych miesięcy, do roku na naukę jezyka szwedzkiego zeby potem znaleźć prace która pozwoli nam na jakiś rozwój (mamy niecałe 30 lat). Generalnie podchodzimy do tego poki co dosyć optymistycznie bo oglądając oferty pracy w Sztokholmie widzimy dosyć dużo ogłoszeń zgodnych z naszym doświadczeniem i wykształceniem (nawzwijmy to ogólnie praca biurowa średniego i wyższego szczebla)
Do Was sprowadza nas w zasadziejedno pytanie i niepokój który kiedyś ktoś w nas zasiał jesli chodzi o Szwecję. Mianowicie czy znajomość języka szwedzkiego, odpowiednie doświadczenie zawodowe ( ipowiedmy wszystkie inne warunki z ogłoszenia, cechy miekkie) wystarcza do otrzymania pracy, lub nawet zaproszenia no rozmowe. Moze to zabrzmi troche rasistowsko ale czy pochodzenie, obcobrzmiace nazwisko nie jest Tutaj dyskfalifikujace...?

Pytanie kieruje do osób które mieszkają już jakiś czas w Szwecji, same szukały pracy i mogą coś powiedzieć.

Będziemy bardzo wdzięczni za szczere odpowiedzi ponieważ decyzje zaczynaja powoli wchodzić w decydujący etap...
Generalnie wszystkie opinie osób które były kiedyś na naszym obecnym etapie bedą dla nas bardzo cenne.

Pozdrawiam! ... I z góry dziękuje!
  Profil uzytkownika: popromienny     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-15 20:48
za szczere odpowiedzi to sie poobrazacie
w Szwecji oficjalne bezrobocie jest powyzej 8% i ma sie nie zmniejszyc w przewidywalnej przyszlosci 4 lat
jest wyzsze niz w krajach sasiednich
norwegi
finlandi
dani
niemiec

wiec jakie macie szanse?

oferty pracy sa bo jest obowiazek oglaszania nawet jak kogos juz maja
na jedna oferte wplywa 100- 200 podan od ludzi mieszkajacych na miejscu

takie sa realia
  Profil uzytkownika: darsim     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-15 20:59
Przez rok raczej nie nauczycie sie jez.tak, aby konkurować o prace ze Szwedami. Wiec jesli ktos was zatrudni, to licząc na wasz ang. na poczatku. Wiec duzo lepiej bedzie, jesli zaczniecie szukac pracy mieszkając w PL i przyjechać na gotowy kontrakt. W przeciwnym razie szanse macie niewielkie.... Tu ludzie szukają pracy latami, znając dobrze szwedzki i posiadając wymagane kwalifikacje. Wiec jaki macie atut konkurujących z nimi?
I jest dokładnie jak Darsim napisał, to ze sa ogłoszenia to nie znaczy, ze jest praca.
  Profil uzytkownika: dankom     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 21:01
Obrażać sie nie zamierzam, jesli chciałbym odpowiedzi której oczekuje to sam bym sobie odpowiedział.

Chodzi mi bardziej o to ze w PL tez jest bezrobocie i to dużo wyższe, a aplikacji na każde ogłoszenie pewnie jest jeszcze wiecej ale mimo to mamy prace i myśle ze ze zmiana nie powinno być problemu. Pytanie brzmiało czy Szwedzi bardzo faworyzuje swoich czy tylko trochę..? (czy może wogole
  Profil uzytkownika: popromienny     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-04-15 21:03
"czy Szwedzi bardzo faworyzuje swoich czy tylko trochę..?"

Odpoiwem tak: Przy zdobyciu diobrej pracy licza sei kontakty i znajomosci !

Uzyskales odpowiedz ?

  Profil uzytkownika: bolek1970     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 21:05
Wynika z tego ze jest podobnie jak w Polsce a ja bardziej chciałbym poznać jakieś roznice, i nie ukrywam ze to one (przynajmniej tak jak sobie to wyobrażam) mnie jakoś skłaniają do przeprowadzki...
  Profil uzytkownika: popromienny     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 21:07
Dankom, staram sie zrozumieć ale niego końca wiem dlaczego szukanie pracy z PL ma być bardziej efektywne od szukania jej będąc na miejscu...?
  Profil uzytkownika: popromienny     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-15 21:10
Chodzi mi bardziej o to ze w PL tez jest bezrobocie i to dużo wyższe, a aplikacji na każde ogłoszenie pewnie jest jeszcze wiecej ale mimo to mamy prace"

to w czym macie problem?

jak do Polski przyjedzie Rumun i szuka pracy w biurze to jakie ma szanse?
czy Szwedzi faworyzuja swoich?
pierwsze sortowanie podan to obce nazwiska do kosza leca
kosza na smieci
chyba ze ma sie rekomendacje
  Profil uzytkownika: darsim     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-15 21:10
Tak, Szwedzi faworyzuja Szwedow. Następni w kolejce sa ci, ktorzy mieszkają tu wiele lat i doskonale znają język i maja doświadczenie zawodowe ze SE. Jesli ich zabraknie to kolejnymi sa ci, ktorzy mieszkają tu i moze nie zna ja batdzo dobrze języka, ale sa zapisami do AF ( taki àla pośredniak czy urząd pracy). Natomiast poza kolejnoscia prace moga dostać wysokiej klasy specjaliści, ktorych AKURAT w danej chwili w jakiejs branzy moze brakować na rynku szwedzkim. Pod warunkiem, ze bardzo dobrze wladaja jez, akceptowanym przez pracodawcę.



  Profil uzytkownika: dankom     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-04-15 21:12
Wytlumacze Ci to w prosty sposob !
Mozecie dostac prace ! Ty u jakiegos polaczka, cwaniaka, ktory Ci nie zpalci, i bedziesz sie tu zalil, za pare miesiecy, jak to cie "wy...i, w Szwecji!
Twoja, zona, moze sprzatac, w podobnej firmie, gdzie nie bedzie miala zwracane, za dojazdy itd, a wiec przy zarobku 120 kr, brutto (urlopowe , wq tym), na reke 60 koron !

Pasi, to wam biorac pod uwage, ze to obcy kraj, brak pomocy, od kogokolwiek, brak wsparcia, rodziny, znajomych ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-15 21:12
to chyba Dankom wszystko napisala na temat
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-15 21:14
Twoja, zona, moze sprzatac, w podobnej firmie, gdzie nie bedzie miala zwracane, za dojazdy itd, a wiec przy zarobku 120 kr, brutto (urlopowe , wq tym), na reke 60 koron !"

tzn
moze csprzatac jak beda potrzebowac zadzwonia jak nie to bedzie czekala na telrfon i nikt jej za to nie zaplaci

chcecie tak zyc?
to perspektywa na najblizsze 4 lata albo na cale zycie
  Profil uzytkownika: darsim     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-15 21:16
Różnica jest taka, ze w SE nawet jak masz kontakty i znajomosci to i tak staniesz na koncu kolejki, za Szwedami, ktorzy maja kontakty i znajomosci.
Poczytaj troche na forum, bo tu ciagle podobne pytania padają. Ludzie odpowiadają a i tak im nikt nie wierzy....
  Profil uzytkownika: dankom     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-04-15 21:18
Szwecja, to maly kraj, maly rynek pracy, bogaci, ktorzy moga spbie pozwolic, na sprzataczki remonty domow, mieskaja w duzych mistach
Tam, z koleji, nie ma wystarczjaco mieszkan, miejsc w zlobkach, szkolach itd
Kolko sie zamyka !

Kierujcie, sie na Niemcy albo, na kraje bogate, typu Norwgia, czy Szwajcaria !

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 21:29
Bolek, wsparcie jakies mam bo mam tu bliska rodzine ktora mieszka od kilku lat i na jakas pomoc liczyć moge Zalic sie nie zamierzam bo nie jestem baranem zeby jechać i dać sie ogolic jak to nazywasz "polaczkowi" (może jestem nie w temacie i nie znam nomenklatury ale czy Ty sam nie jestes polaczek? Bo nie wiem czemu chcesz Temu nadać pejoratywne znaczenie) wcześniej wrócę ew do Pl znając jeden język wiecej
Ale na poważnie i bez dąsów cenie sobie wasze zdanie i dzięki za w gruncie rzeczy - ostrzeżenie.

Nie chce tez wchodzić w dyskusje bo nie ma mnie tam ale czy naprawdę wykształcenie, doświadczenie, wiedza i umiejętności nie grają tutaj żadnej roli? To bardzo ponura wizja....




  Profil uzytkownika: popromienny     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-04-15 21:33
"ale czy Ty sam nie jestes polaczek?"

Nie, nie jestem, bo radze Ci, z dobrego seca i z doswiadczenia...

Mam tu kilku polakow, ktorym co roku pomagam z znalezieniu sezonowej pracy i zawsze jestem w 100% uczciwy i grosza, z tego nie mam ! Sa, jak rodzina, dla mnie, ale to tez nie "polaczki", tylko rodacy !

Kumasz ?
  Profil uzytkownika: bolek1970     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-15 21:33
czy naprawdę wykształcenie, doświadczenie, wiedza i umiejętności nie grają tutaj żadnej roli?"

Dankom napisala
owszem maja jak akurat masz rzadkie i wysokie kwalfikacje krore sa w potrzebne, zdaza sie no i angielski na wystarczajacym poziomie

te rzadkie kwalfikacje to moze byc np lekarz albo zbrojarz
  Profil uzytkownika: darsim     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 21:45
Troszke Świruje, kumam Bolek, slyszalem o tym ze od Polaczków nalezy trzymać się z daleka tylko jak ich rozpoznac

odpowiadajac tez na pytanie kogos wcesniej "w czym mam problem"

chodzi wlasnie o to ze problemu jako takiego nie ma, wychodze po prostu z zalozenia ze jesli moge zyc na podobnym (mam nadzieje stosunkowo wysokim/dobrym) poziomie w Polsce albo w Szwecji, tylko w tym drugim przypadku nie jest to okupione tyloma stresami pracą po godzinach itd to czemu nie sprobowac zmiany....

a nie ukrywajcie, nie wiem co robicie w szwecji, jak jestescie dlugo i jak sie wam zyje ale mozna tam zyc dobrze nie majac wrzodów przed 40stka ... sam widze to po swojej rodzinie...

wiec cos tam sie błyska - czemu nie sprobowac
  Profil uzytkownika: popromienny     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-15 21:50
w Polsce albo w Szwecji, tylko w tym drugim przypadku nie jest to okupione tyloma stresami pracą po godzinach itd to czemu nie sprobowac zmiany..."

a kto ci takich glupot naopowiadal ze w Szwecji nie okupisz tego stresem i praca po godzinach nieodplatnie zreszte?

jak masz takie zalozenia wyobrazenia to sie dopiero przejedziesz
bedziesz tu wyl z bolu gwarantuje bo znam
masz dobrze w Polsce?
gratuluje
ciesz sie z tego co masz bo mozesz wszystko stracic

  Profil uzytkownika: darsim     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 21:52
heh, rzeczywiscei jak o tym piszesz przypomina mi sie historia (co prawda zaslyszana ale mam prawo sadzic ze prawdziwa) polaka ktory placic przybyszom z Polski za prace (jakies zbiory, malowania etc.) 50 sek/h a drugie tyle bral do kieszeni... oczywiscie chwalic sie tym nie zamierzał...
troche podłość...
  Profil uzytkownika: popromienny     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 22:05
No nie moge, czemu wy zakldacie ze same cienkie Bolki (bez urazy Bolek) biorą pod uwagę emigracje do Szwecji, skoro zakladacie ze beda sie tylko żalić na forum, wyć z rozczarowania itd... mysle ze szkola jaka mamy tutaj uodparnia jednak troche na stresowe sytuacje...

i nie wydaje mi sie ze moje wyobrazenia sa wyssane z palca bo znam osoby ktore mieszkaja i pracują poza polska (wlochy, niemcy, szwecja, uk...) i same twierdza ze nie chca wracac do PL bo praca tam gdzie oni sa jest lżejsza i okupiona mniejszymi stresami...

Polacy ktorych mialem okazje spotkac do tej pory w szwecji tez dają radę, dla przykladu, srednio wyobrazam sobie w polsce samotna matkę która na niskiej budzetowce jest w stanie utrzymac siebie i dzieci, poslac ich na studia i co nieco odlozyc. W Szwecji znam taki przypadek....

to o czyms musi swiadczyc.

nie zrozummy się źle, ja wiem ze nikt nic nie daje za darmo ani tutaj ani u was, ale juz nie wpadajmy w przesade i nie porownujmy do siebie jakosci zycia i pracy w Szwecji i w Polsce...
myle się?
  Profil uzytkownika: popromienny     
100PS
Nie stolyca


Wpisów: 47
Od: 2012-02-11
2013-04-15 22:38
Witaj .

Niestety zle trafiles. Gdybys troszke poweszyl po forum, to z pewnoscia zauwazylbys, ze sa tutaj "etatowi aktorzy" majacy chyba za zadanie "objechac" wszystkich nowych. Najgorsze, ze opisywana przez nich Szwecja, to prawdopodobnie ich wlasne doswiadczenia. Tu nie jest tak zle, jak im sie przytrafilo. Majac odpowiednie wyksztalcenie, jakis punkt zaczepienia, no i oczywiscie wytrwalosc, mozna sie w Szwecji swietnie odnalezc.
Zycze powodzenia.

Pozdr

P
  Profil uzytkownika: 100PS     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 22:42
Wracając tez do wątku Darsima o Rumunie...

"jak do Polski przyjedzie Rumun i szuka pracy w biurze to jakie ma szanse?"

Jezeli owy Rumun nie jest stereotypowym Rumunem któego zapewne masz na mysli ale jest kims kto bardzo dobrze posluguje się polskim, ukończył Uniwersytet Oradejski i przez 10 lat pracowałw podobnym zawodzie u siebie to nie tylko może starac sie o prace ale moze wygryźć paru Polaków, i naprawde ma szansę...
Wiem bo znam takie przypadki. Dlatego tez mimo wszystko jestem pewien ze istnieje dla polskich kobiet w Szwecji lepsza perspektywa niz tylko sprzątanie jesli takie kobiety robily kariere zawodową w Poslce. Czemu oczywiście możecie zaprzeczać.

Reasumują zapytałem na poczatku czy szwedzi sa faworyzowani... bardzo sensownie odpowiedzieliscie ze sa - za co wielkie dzięki
  Profil uzytkownika: popromienny     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-15 22:50
100PS, wiedziałem ze musi sie tutaj tez znaleźć predzej czy pozniej jakies pozytywne zdanie
prawde mowiąc jest ono bardziej zgodne z tym ktore znam od osob mieszkajacych w Szwecji ktore znam osobiście.
Ale Forum jedno - życie drugie - trzeba samemu sie przekonac, kto wie, moze i my tez sie przekonamy...

natomiast rzeczywiscie wydziek forum w wiekszosci watkow jest bardzo szary...
  Profil uzytkownika: popromienny     
jakin


Wpisów: 9
Od: 2013-04-15
2013-04-15 23:07
Latwo nie jest, ale jak sie wciscniesz w swoja polke, do tego poziom oczekiwan do realiow nie bedzie przesadzony to zyje sie tu o niebo lepiej.
Daruj sobie forum szkoda nerwow
  Profil uzytkownika: jakin     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-15 23:10
Wlasnie takie opinie powodują, ze ludzie pozbywają sie jakiegoś zycia w PL, myśląc, ze tu to sobie je szybko ułoży. Tylko ciekawe skad tylu bezrobotnych Polaków, z wyższym wykształceniem, na wysokim poziomie itd pracuje za najniższe stawki na budowach? To nie jest chyba ich szczyt ambicji. Radzić sobie - to bardzo szerokie pojęcie. Tak, jak ktos jest roboty i nie wybredny to prace znajdzie. JAKAS! Ale chyba ambicja większości nad jest jesli juz pracować to jakos realizować swoje ambicje. Na to ma szanse garstka szczesciarzy, ktorzy teraz tu przyjeżdżają w ciemno. Co innego, ci, ktorzy przyjeżdżają od razu na kontrakty i zostają. Ale jest niestety olbrzymia grupa, ktora JAKOS sobie radzi, kosztem wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy oraz rezygnacji z ambicji .
Jesli w PL nie masz za co dzieci wyżywić, to to JAKOS jest ok. Ale jesli rezygnujesz z normalnego zycia, aby je zamienić na to JAKOS to szybko z podkulinym ogonem wracasz do PL. Jak jeszcze masz za co...
To brutalne, ale prawdziwe. Nikomu nie zalezy na tym, aby odstraszać rodakow, bo co? Konkurencja? Debilizm. Kazdy ma jakies doświadczenia i sie nimi dzieli. Tylko, ze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.... Nie dla każdego szczytem marzeń jest jakakolwiek praca.

Tu nie brakuje Polakow z wykształceniem, na poziomie, z doswiadczeniem, ze znajomością kilku języków. Czasami mam wrażenie, ze niektórym sie wydaje, ze tu sama cholota i oni przyjezdzajac z PL beda tu lsnic na jej tle, wiec problemy choloty ich nie dotyczą. Oni czesto jeszcze bardziej placza, bo z wyższego stołka spadają.

Do autora : moj post nie jest skierowany personalne do ciebie i złe mnie nie zrozum. Mieszkam na emigracji ponad 20 lat i mam wygodne i spokojne zycie. Ale to nie znaczy, ze jestem slepa na to co dzieje sie wokół mnie. Tez mam choc tyle oleju w głowie, ze wiem, ze to ze ja mam takie zycie, to nie znaczy, ze mam każdemu w PL opowiadać, ze tez łatwo takie moze miec. A niestety z jakiegoś powodu ludzie wlasnie takie bajki w PL rozpowszechniaja.

  Profil uzytkownika: dankom     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-15 23:22
Darsim, 2013-04-15 20:48 napisal:

"za szczere odpowiedzi to sie poobrazacie"

Prorok jakis, czy co?

  Profil uzytkownika: Viggo     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-15 23:38
Popromienny - ja nie mówię, abyś nie przyjeżdżał. Ja radzę najpierw znalezc prace a potem przyjechać. Jesli jestes atrakcyjnym nabytkiem dla jakiegoś pracodawcy, to znajdziesz go, jak wielu innych, jeszcze będąc w PL. I o jest droga do sukcesu na poziomie, na jakim Tobie zalezy...
  Profil uzytkownika: dankom     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-15 23:46
Popromienny, musisz aplikowac o prace ZANIM z Polski wyjedziesz. Przebywanie na terenie Szwecji dluzej niz 1 miesiac bez dochodu powaznie nadszarpnie twoja kieszen. Pobyt dluzszy niz 3 miesiace staje sie nielegalny.

Tu masz linki do roznych serwisow pomagajacych w znalezieniu pracy:

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=30331

Wysylaj CV i listy motywacyjne DOPASOWANE indywidualnie do kazdego stanowiska pracy. Sztampowe laduja w smietniku ZANIM ktos dojrzy, zes nie Szwed.

  Profil uzytkownika: Viggo     
Nikoś


Wpisów: 325
Od: 2012-01-29
2013-04-15 23:54
do autora:

nie napisales konkretnie kim jestes z zawodu i jakie masz doswiadczenie.
jakbys byk inzynierem, informatykiem, itp. to masz spore szanse..ale jkas tam praca biurowa to nie sadze.
najwazniejsze jest to co umiesz i komu sie to spodoba..
probuj do bolu i nie sluchaj pesymistow.
  Profil uzytkownika: Nikoś     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-16 00:04
Dankom, skoro juz poszliśmy w tym kierunku to odpowiedzmy sobie co to jest normalne zycie, czego oczekujemy od normalnego zycia... czy normalniej zyje ktos kto pracuje ciezko na budowie, wraca do domu gdzei moze w spokoju odpocząć i zrelaksowac się bo nie ma komornika na głowie, a za 3 miesiace jedzie na wakacje czy ktos kto siedzi za biurkiem bez stresu, maluje paznokcie ale jest Panią urzędnik a w sklepie bierze chleb na zeszyt (przepraszam jesli przesadzam ale tak mi sie wydaje ze jest), mi osobiscie to pierwsze 'JAKOS' bardziej by sie podobalo (choc pewnie z zalozenia jest mniej ambitne)

W Szwecji powiadasz ludzie z dyplomami pracuja na budowach, w Posce pracują w McDonald na kasie, w SE sa w stanie pracujac ciezko zarobic na sobie i rodzine (nawet jesli skromnie) a w PL (pracujac nie mniej ciężko) starczy im np. na mieszkanie i opłaty? co jest bardziej ambitne, lepsze?

Pewnie niepotrzebnie wchodzimy w dyskusje w stylu gdzie jest lepiej w Polsce czy w Szwecji no bo czy generalizując odpowiedz nie jest jasna?

A jesli ktos nie chce schodzic ponizej pewnego z góry zalozonego poziomu to nie schodzi, i szuka do skutku albo rezygnuje... i błagam Ciebie, w koncu wyjasnijmy sobie, byc możę po przyjeździe do Szwecji płacza ludzie ktorzy stawiaja wszystko na jedna karte... jakos ciężko mi uwierzyć ze robia tak ludzie wykształceni, jak twierdzisz na poziomie itp... bo tacy chyba jednak biorą pod uwage więcej niz tylko to ze sie uda.

I na koniec, Dankom, doskonale sobie zdaje sprawe z tego ze historie ludzi ktorzy emigrowali 20 lat temu sa diametralnie inne od historii ludzi którzy przyjezdzaja teraz. Kiedys pewnie zeby spotkac obcokrajowca, ...polaka czy kogokolwiek innego (choc to tez zalezy pewnie od tego w ktorym miescie mieszkasz) musiałaś sie pewnie długo naszukac... teraz sama widzisz...

Ja sie nie spotkałem z jakimis bajkami o Szwecji jak sadzisz, stykam sie tylko z porwnaniem stylu zycia w Posce i 'na zachodzie' i czasem to wystraczy zeby myslec o zmianie...

I nie rozumiem jesli irytuje Cie ze oprocz Twoich (waszych) negatywnych opinii o życiu Polaków w szwecji pojawiają siew jakies pozytywne...

Podkeslam, wg mnie w Polsce nie jest źle, ale jesli gdzies jest lepiej to czemu nie sprobować. Tylko nie zakładajmy ze kazdy ucieka do szwecji bo ma noz na gardle albo sadzi ze mu wszystko tam z nieba spadnie.

Sorry jesli za bardzo uogolniamy i odchodzimy od tematu dyskusji ale chyba bylo to nieuniknione
  Profil uzytkownika: popromienny     
gmachnio


Wpisów: 31
Od: 2012-12-06
2013-04-16 00:07
Czytam i czytam to forum i juz sie sama chyba w tym gubię.
Jezeli chodzi o moja opinie to pozwole sie rowniez wypowiedziec.
Mysle ze kazdy ma tu po 50% racji, ja przyjechalam do Szwecji w grudniu 2012 wraz z corka oczywiscie z zamiarem pobytu na stale. Pomoc swoja zaoferowala mi rodzina.
Pierwsze 2 miesiace byly okropne wstretne okrotne polegaly glownie na znalezieniu pracy. Oczywiscie w polsce mam kwalifikacje ukonczone studia, podczas studiow przyjezdzalam tu na somarjob mam dobre rekomendacje i a mimo to bylo ciezko znalesc prace. aby ruszylo sie cokolwiek zatrudnilam sie w firmie sprzatajacej. No i fakt ruszylo sie dostalam staly personnumer (wczesniej przez 7 lat mialam tymczasowy) potem numer zostal przyznany corce. bardzo szybko udalo mi sie zalatwic przedszkole. wiec prawda jest to ze trzeba mniec najpierw prace zeby cokolwiek sie ruszylo. Dla mnie osobiscie pierwsze 2 miesiace byly totalna porazka chyba ze 3 razy podejmowalam decyzje o powrocie do polski, ale rodzina przekonywala mnie zeby poczeka i nie zaluje. Jestem matka samotnie wychowujaca corke. Tu w Szwecji po 4 miesiacach mam juz mieszkanie dzieko ma przedszkole ja pracuje jakos sie keci. Nie mowie e to zycie uslane rozami ale napewno jest o wiele lepiej niz w polsce. Nie sadze abym w polsce po 4 miesiacach dostala kontrakt na mieszkanie czy w ciagu tygodnia udalo by mi sie zalatwic przedszkole dla corki.
Jezeli teraz nie jest zle to wychodze z zalozenia ze moze byc tylko lepiej, ale trzeba poprostu chciec.
Tak wiec jezeli ktokolwiek sie decywuje na przyjazd tu to najpierw i przedewszustkim praca, bo bez niej nic sie nie ma.
  Profil uzytkownika: gmachnio     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-16 00:08
Viggo, Nikoś.. dzieki za porady.
tak jak mowiłem , jezeli sie zdecydujemy to srodki na pierwsze kilka(nascie?) miesiecy musimy zorganizowac bo moze byc roznie.
za praca juz zaczałem sie rozgladac wazne ze jak narazie jakikolwiek odzew jest. pewnie w ciagu kilkku najblizszych miesiecy wyjasni sie co zrobimy dalej
a moze w PL bedzie jescze lepiej...

Forum doradzi oczywiscie, ale swoj rozum trzeba miec )

tak czy inaczej dzieki wielkie za odzew!
  Profil uzytkownika: popromienny     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 00:48
Popromienny - Troche sie nie rozumiemy. Nikt nikomu kitu nie bedzie wciskal, ze tu zycie gorsze niz PL. Ale sa kraje, gdzie zarówno, zycie jest lepsze niz w SE, i start łatwiejszy. Szczegolnie dla ludzi z wykształceniem i doświadczeniem. I łatwiej realizować marzenia i ambicje. Tu, jesli złe zaczniesz, to mozesz sie nie wybić. Ale oczywiście, tylko ty wiesz, ile jestes w stanie poświęcić, aby tu mieszkać.
Irytuje mnie szerzenie mitu łatwego dobrobytu w SE. Dziwie sie, ze odbierasz moje wpisy, jako negatywne. Ale to zycie pokaże ci, czy moje "negatywne", czy te "pozytywne" sa bliższe rzeczywistości.

To, ze komus sie udaje, nie oznacza, ze udaje sie wszystkim. Zastanawia mnie czasami pewna tendencja na tym forum. Ludzie, ktorzy mieszkaja tu długo, pracują, znają system, maja to NORMALNE zycie, mniej optymistycznie opisują zycie w SE niz ci, ktorzy sa tu dosc krótko i dopiero zakorzeniaja sie. Jednak to opinie tych drugich bierze sie za bardziej wiarygodne i miarodajne, bo sa pozytywne i zachęcające. Ale cóż, kazdy ma swoj rozum.....
  Profil uzytkownika: dankom     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-16 05:40
jezeli miara sukcesu w Szwecji jest numer personalny, praca przy sprzataniu, kontrakt na mieszkanie zakladam, ze nie w Stockholm

to macie szanse taki sukces osiagnac po latach

jak bedziecie znac szwedzki na poziomie na jakim znacie polski to wtedy mozemy dalej dyskutowac o szansach pracy na stanowisku o jaka wam chodzi
ale troche wody uplynie zanim ten czas przyjdzie

ja nie pisze o moich doswiadczeniach
ja pisze o tym co widze wokol mnie
spotykam wielu ludzi ktorzy tu mieszkaja latami i widze jak im sie powodzi i jakim kosztem
  Profil uzytkownika: darsim     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 07:22
Znacie angielski, macie rodzine w SE, nie macie dzieci, macie kase w skarpecie na przetrwanie - to bardzo duzo jak na poczatek.

Jak dwie osoby tu pracuja, na pelny etat np. facet na budowie u szweda (bo polak moze nie zaplacic), baba w firmie sprzatajacej - pelny grafik, to kasy nie zabraknie, a mozna jeszcze odlozyc.

Tak czesto tu ludzie zaczynaja, jak w miedzyczasie ucza sie jezyka i SZUKAJA innej pracy, to predzej czy pozniej ja znajda, a wtedy bedzie tylko lepiej.

Poczatki sa bardzo trudne..., ale zdeterminowany PRZETRWA...

A jak sie ogarniecie z jezykiem, to sie drzwi otwieraja.
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-04-16 08:33
tylko teraz jest pytanie jak macie w polsce ,bo tu wyladujecie zapewne w dzielnicach gdzie nie wiele osob chce mieszkac .Na mieszkanie w lepszewj dzielnicy nie bedzie was stac dostac lepsza prace to iles lat i albo dostaniecie albo nie .Zawsze bedziesz z polski moj kolega czarnoskory zawsze mowi do mnie ja musze byc dwa razy lepszy niz szwed zeby utrzymac sie na tym stanowisku bo jestem czarny
  Profil uzytkownika: kratka     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 08:40
Dobre pytanie, jak macie stala prace, to ja bym nie zaryzykowala (zwolnic sie, zeby tu przyjechac)...

Jak jeden pracuje a drugi siedzi w domu, to bym pomyslala...
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-04-16 09:03
ja pochodze z niewielkiego miasta sytuacje finansowa mam bardzo dobra ale nie znam nikogo z moich znajomych w polsce co cierpi biede .Roznica oni maja czas na wszystkofryzjera ,kosmetyczke ,plotki ja nie widzialam dzieci moich znajomych 2 lata ,rozmawiamy przrz telefon Oni maja rodzine ja jestem sama nie mam gdzie podrzucic dzieci do babci czy cioci Mam mnostwo znajomych ale znajomych ktorych zna sie z dziecinstwa i rodziny nie da sie zastapic.a wierzcie mi pieniadze nie sa wszystkim w zyciu , zeby ktos nie pomyslal ma kochana rodzine i nie narzekam ale brakuje mi tego czegos
  Profil uzytkownika: kratka     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 09:25
Kratka - Masz oczywiscie racje. Ale i tak nikt w to nie uwierzy... A znajda sie zaraz tacy, ktorzy zaczną ciebie przekonywać, ze bzdury piszesz....

SKUTER-KA - no to zdecyduj sie, bo dopiero napisałas, ze w mig sie ustawia. Wiec dlaczego nagle zmieniasz zdanie... Nagle maja nie ryzykować? A co to za ryzyko, skoro, jak sama piszesz, "Jak dwie osoby tu pracuja, na pelny etat np. facet na budowie u szweda (bo polak moze nie zaplacic), baba w firmie sprzatajacej - pelny grafik, to kasy nie zabraknie, a mozna jeszcze odlozyc".
  Profil uzytkownika: dankom     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 10:01
``SKUTER-KA - no to zdecyduj sie, bo dopiero napisałas, ze w mig sie ustawia. Wiec dlaczego nagle zmieniasz zdanie... Nagle maja nie ryzykować? A co to za ryzyko, skoro, jak sama piszesz, "Jak dwie osoby tu pracuja, na pelny etat np. facet na budowie u szweda (bo polak moze nie zaplacic), baba w firmie sprzatajacej - pelny grafik, to kasy nie zabraknie, a mozna jeszcze odlozyc". ``

Ja nie napisalam, ze sie ustawia, tylko ze ludzie ktorzy tak pracuja (na budowie i sprzataja )maja kase na podstawowe potrzeby, i jeszcze im zostanie.
I nie to, ze nagle maja ryzykowac, tylko sprobowac, jak jeden nie pracuje, a pozniej zdecydowac, maja tu rodzine, to bardzo wazne...

np
On na budowie niech zarobi 16 tys
Ona sprzatajac 9 tys
SUMA 25 tys

Mieszkanie kawalerka ok 6 - 8 tys
Zarcie na miesiac ok 6 tys
Karty SL 2 szt 1600 k
Internet, prad 500 k

SUMA 14.100, 16.100 k to ile zostaje ?



Pytania czy im by to odpowiadalo,i czy by sobie polepszyli, nie jest to karira zawodowa, ale zyc sie da...Jak sie taka robote znajdzie OCZYWISCIE, bo znalezc tez nie jest latwo..

  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 10:03
I to nie ja mam sie zdecydowac, tylko Oni, ja tylko moge napisac, jak tu jest z mojej perspektywy.
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 10:18
Nie będę tu z Toba polemizować o zarobkach i wydatkach, bo to dla mnie inny świat. Jesli ja zaczne pisac z własnej perspektywy to tu sie zrobi dosc wesoło. Tu chodzi o to, aby byc obiektywnym i patrzeć z perspektywy większości.....
  Profil uzytkownika: dankom     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 10:31
To co ja tu napisalam to tylko to co widze, i tak jest tu najczesciej na poczatku.

Moja bajka w SE, zaczela sie zupelnie inaczej,

moj maz przyjechal tu zupelnie w ciemno , po 5 miesiacach ja z synem, nigdy nie sprzatalam, a moj maz JUZ nie pracuje na budowie... w SE niecale 2 lata.
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 10:38
``Jak dwie osoby tu pracuja, na pelny etat np. facet na budowie u szweda (bo polak moze nie zaplacic), baba w firmie sprzatajacej - pelny grafik, to kasy nie zabraknie, a mozna jeszcze odlozyc.

Tak czesto tu ludzie zaczynaja, jak w miedzyczasie ucza sie jezyka i SZUKAJA innej pracy, to predzej czy pozniej ja znajda, a wtedy bedzie tylko lepiej.

Poczatki sa bardzo trudne..., ale zdeterminowany PRZETRWA...``

Masz z perspektywy wiekszosci,caly czas o tym pisze, umiesz laczyc kilka wpisow, czy kazdy rozpatrujesz osobno ?

  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 10:49
Jesli juz to takie pytanie powinnas sobie sama zadac....
Nie sprowokumesz mnie do pyskowki. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dankom     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 11:05
Tradycyjnie juz, pytajacy oczekuje konkretnych odpowiedzi, zeby utwierdzic sie w swojej juz podjetej decyzji...
Jesli odpowiedzi nie sa takie jak oczekuje to zaczynaja sie gniewyi niech nie gada , ze jest inaczej bo to odrazu czuc w wypowiedziach...
Przestana ludzie w koncu odpowiadac na takie pytania....
Ile trzeba tlomaczyc , ze bajka o Szwecji dotyczy czasow z lat 70-80tych, pocztajacie temat"jak bylo kiedys" i inne...
Bylo cudownie, ale sie skonczylo!nie ma!
na pipidowach w Pl nadal ten mit mocno tkwi w ludziach i nie przekona ich zaden wpis na forum, ktory to neguje...
Nie sluchajcie tez bajek tych, ktorzy przyjezdzaja w odwiedziny do Pl...Taka nasza mentalnosc, kazdy powie tak, zeby innym gul skoczyl,zeby zazdroscili...
  Profil uzytkownika: margot70     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 11:15
To co dobre, zawsze sie konczy...,
pytanie tylko, gdzie jest LEPIEJ...
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
moniqe2911


Wpisów: 174
Od: 2012-09-12
2013-04-16 11:24
No jak to gdzie?...
Tam, gdzie nas nie ma
  Profil uzytkownika: moniqe2911     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 11:27
zawsze znajda sie tacy co stwierdza ze tam lepiej albo tutaj lepiej to takie przelewanie wody....
Moi znajomi w Pl,juz 5 lat smieja sie z mojego wyjazdu...nie moga zrozumiec dlaczego majac tam wszystko,zdecydowalam sie wyemigrowac do faceta...hehehe
Jednak to troche tez bylo dlatego, ze chcialam zapomniec o straconej tam milosci...oni tego nigdy nie zrozumieja bo maja sie swietnie pod kazdym wzgledem!
Maj swoje juz od lat hulajace firmy, prace, pozycje...
Masa jest takich ludzi, wiec nie ma regoly, jak ktos jest zaradny i zdolny to wszedzie sie "ustawi", ale jak ktos jest sierota boza to Szwecja mu tego nie zmieni...
Teraz moze zwalac na Polske a potem, ze ludzie tacy podli na tej emigracji i nic mu nie pomogli ani nie dali.....
bla bla
  Profil uzytkownika: margot70     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 11:36
Ludzie, ktorzy mieszkaja tu wiele lat i dobrze wiedza, jak tu zycie wyglada, juz przestali odpowiadać.... Niedługo jedyna skarbica wiedzy o zyciu w SE beda Ci, ktorzy tu mieszkaja max 5 lat....
  Profil uzytkownika: dankom     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-04-16 11:39
"dużo ogłoszeń zgodnych z naszym doświadczeniem i wykształceniem (nawzwijmy to ogólnie praca biurowa średniego i wyższego szczebla)"

jako że nic nie piszesz o posiadanym zawodzie to zakładam, że skończyliście jakiś marketing, zarządzanie czy administrację, jednymi słowem jesteście bez konkretnego zawodu, w tej sytuacji jeżeli macie stałą pracę w Polsce to nawet nie myślcie o emigracji, bo skończy się w najlepszym wypadku na wspomnianej budowie i sprzątaniu, a to żadna przyjemność i nawet 2tygodniowy urlop w tropikach przeje.. przez pozostałe 50 tygodni w roku życia nie zmieni

znacie dobrze angielski i naprawdę jesteście zdecydowani rozpocząć nowe życie, a nie tylko "popróbować" -jedźcie do Australii, bezrobocie w takim Sydney wynosi 3% (praktycznie fluktuacyjne), a są rejony, gdzie jest jeszcze niższe
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-16 11:42
rozumuem ze ba poxzatek oczekujecie pracy biurowej na kierowniczych stanowiskach a potem nie macie girnejbgranicy kariery
jezyk opanujecue w rok

bedziecid zyli bezstresowo pijac w pracy kawe roznyslajac ba co wydac zarobione pieniadze

tak sobie to wyobrazacie
coz

nie widze zadnego problemu
tylko trzeba wierxycw siebie
i przekroczyc granice Szwecji
  Profil uzytkownika: darsim     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-16 11:44
Margot70



Za oba ostatnie wpisy!

Zeby unaocznic sytuacje panujaca dzisiaj i w latach 70-tych w Szwecji, mozna porownac Polske lat 70-tych, w ktorych to praca byla dla kazdego (byle jaka, ale byla) do sytuacji dzisiejszej, wolnego rynku, wyscigu szczurow, konkurencji......i niestety bezrobocia.

A jesli komus sie wydaje, ze Szwed chetniej zatrudni Polaka, niz Szweda, to jest w glebokiej doopie, za przeproszeniem. Chocby ze wzgledu na jezyk, podobna mentalnosc i narodowe wiezi (oraz zapewne kontakty, referencje, ktore Szwed posiada) Polak stoi na z gory przegranej pozycji.
  Profil uzytkownika: Viggo     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 11:45
Ja w PL bylam w czarnej dupie. Skonczylam studia, zrobilam aplikacje i sie okazalo, ze zebym mogla pracowac w zawodzie, musialabym takiego jednego wplywowego kolesia po jajkach pogilac, albo ustawic sie w kolejce, w ktorej juz stoje kilka lat.

W roznych firmach pracowalam, ale nigdy nie bylam zadowolona. Z ostatniej pracy, mnie zwolnili, po miesiacu moj maz przyniosl wypowiedzenie.

Nie znajac nikogo przyjechal do SE i tak sie tu znalezlismy, dzisiaj mamy prace, mieszkanie z pierwszej reki i tak sobie powoli plumkamy...
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 11:45
i zeby tak namacalnie podac przyklad:
Ja przyjechalam tutaj do meza szweda, ktory w calym tutaj starcie oczywiscie bardzo mi pomogl. Sama w zyciu bym sie na to nie odwazyla!
Przywiozlam tez sporo swojej kasy , wyksztalcenie....
Nie bylam nigdy na jego utrzymaniu, ale bez jego pomocy nie widze szans na przetrwanie!
Dla mnie praca w sprzataniu(nie mam nic do tej pracy-to moje subiektywne odczucie)nie wchodzila w gre...
Powiedzialam, albo bedzie tak jak w Pl, albo wracam...
Jednak mialam mozliwosc uczenia sie jezyka, w miedzyczasie urodzilo sie upragnione, planowane dziecko....
Teraz pracuje w szkole,przygotowuje wystawe i chce odtworzyc z Pl swoja galerie....
Maz zalatwial mi wszystko, urzedy, papierki wszelkiego rodzaju, bez niego nie mialabym szans na to co osiagnelam teraz!....
Sama nigdy nie zdecydowalabym sie wyemigrowac.
Po drodze poznalam tu roznych ludzi, przewijaja sie ciagle...
jesli komus odpowada mieszkanie cale zycie w "podlej"dzielnicy, sprzatanie i radosc z bidragow to prosze bardzo!
ale szlag mnie trafia jak ktos pisze"...mam ambicje, wyksztalcenie, doswiadczenie....i chce sprzatac"
to oczywiscie swietna praca na poczatek...wielu jednak w tym zostaje i poprostu wegetuje cieszac sie, ze ma na chleb i Wizair do pl.
  Profil uzytkownika: margot70     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 11:52
skuterka Tobie sie udalo i gratuluje!
Jestes czastka szczesliwcow w masie zagubionych!
wiec nie robcie ludziom nadzieji, piszcie ogolnie o realiach a nie o jednym konkretnym przypadku.
  Profil uzytkownika: margot70     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-16 11:57
Ale ludzie nie chca sluchac o realiach, obrazaja sie, ze ich do Szwecji (mlekiem i miodem plynacej) nie wpuszczamy. Kochani rodacy mieszkajacy w Szwecji, ja was w ich imieniu prosze, pozwolcie tym promom dobic do brzegu, tym samolotom ladowac na szwedzkich lotniskach. Nie blokujcie portow ni morskich, ni powietrznych. Podzielcie sie mleczkiem i miodkiem, nie badzcie swinie!

Do autora: walcie smialo, jakos to bedzie. Przeciez mysmy dali rade, to i wy dacie (porty juz odblokowane). Biura sa pelne wolnych stolkow i wakatow. Zapraszam!!!
  Profil uzytkownika: Viggo     
aktualnie


Wpisów: 125
Od: 2006-06-30
2013-04-16 11:58
Przeczytalam gdzieś tak do polowy....sluchaj chlopie widac ze Wy juz postanowiliscie i chcecie tylko potwierdzenia ze robicie dobrze. Otoz ode mnie rowniez takiego noe otrzymacie. Ci ktorzy Wam radza tutaj, radza dobrze.
I chociaz mnie po ilus latach zyje sie nienajgorzej to drugi raz nie wybralabym tego kraju. Gdybym wiedziala jaka droga mnie czeka a i tak czuje ze nie jade 100%.

Teraz wybralabym madrze- Norwegia! Mam siostre ktora tak zrobila wlasnie i namawia mnie na zmiane kraju...jednak jeszcze raz nie ...nie mam sily przechodzic przez to ponownie.
Realia w Norwegii sa takie ze na 10 wyslanych CV ma odzew 100%. Przeboera w ofertach a mieszka tam dopiero 2 lata.

Faktem jest ze nie mieszka w Oslo gdzie sytuacja zapewne wyglada inaczej. Jednak mimo wszystko jest to w miare duze miasteczko.

Przez ten okres osiagnela naprawde duzo bo i sami Norwegowie sa troche inni niz Szwedzi.
Ludzie Ci tu radza od serca. Tak jak jest.
Poczytaj o prawie Jante. Taka jest prawda!
  Profil uzytkownika: aktualnie     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 12:01
Dziękuje, Margot. Moze Skuterka Ciebie poslucha...

  Profil uzytkownika: dankom     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 12:05

My tez nie planujemy tu zostac...
Jest mi zimno....
  Profil uzytkownika: margot70     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-16 12:11
Aktualnie, powinnas juz miec obywatelstwo, wiec dla ciebie przeprowadzka do Norwegii nie bedzie ponownym przechodzeniem przez meke.

Po prostu sie przeprowadz, tak jak ludzie sie przeprowadzaja z np. Malmö do Sztokholmu, tyle, ze to bedzie jakies Bergen czy inne Stavanger. Jaka roznica?
  Profil uzytkownika: Viggo     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 12:14
My tez czekamy na możliwość wyjazdu....
Moj maz tez jest Szwedem. Ma bardzo dobra prace itd a mimo to jak widzi ten cały burdel to z własnego kraju chce wiać.....

Margot- napisałas gdzies, ze ty w jestes w "starszym" wieku.... Jako twoja rowiesniczka
  Profil uzytkownika: dankom     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 12:17
``...Masa jest takich ludzi, wiec nie ma regoly, jak ktos jest zaradny i zdolny to wszedzie sie "ustawi", ale jak ktos jest sierota boza to Szwecja mu tego nie zmieni...``

Tu sie zgadzam, z Margot

prawda tez jest taka, ze na poczatku bylo duzo do zalatwiania PN... przedszkole, praca, mieszkanie, jezyk (uczymy sie)
Z kazdym osiagnietym celem, przechodzilismy do nastepnego wyzwania, i tak po kolei...
Jak juz wszystko najwazniejsze zalatwilismy, i dostalismy mieszkanie z pierwszej reki to mozna bylo odsapnac ufff.

Teraz pojawil sie inny problem, ktorego nie przewidzialam - ja chce do mamy ...
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 12:19
Viggo - z deszczu pod rynnę. Jak stad sie wyprowadze to w lepsze klimaty! Oczywiście, emigracja, o ktorej ja i Margot piszemy, mazupelnie inne podstawy i mozliwosci.... Ale fakt, ze Szwedzi z własnego kraju chca sie wyprowadzać nie świadczy o tum, ze tu taki raj. Nie kazda emigracja ma podłoże ekonomiczne....
  Profil uzytkownika: dankom     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-16 12:25
Przebrnelam przez temat
Nie bede pisac o moim statusie tutaj,bo nie w tym rzecz i pewnie,jak stwierdza Dankom-'zrobiloby sie wesolo'.Rzecz mianowicie w tym,ze gdyby nie splot okolicznosci,pewnie bym o Szwecji nie pomyslala nawet wakacyjnie.To nie jest dobry czas,bo on nigdzie za dobry aktualnie nie jest.Nie doradzam-nie odradzam.Nikt za nikogo zycia nie przezyje i nikt nikogo nie przekona.Zawsze znajdzie sie glos,ze 'nie chca tu nowoprzybylych,gdyz obawiaja sie konkurencji'Droga jest otwarya-trzeba sie samemu przekonac a jesli autor tematu ma tu rodzine,powinien przeciez miec info z 'pierwszej reki'.Jak przeczytalam o tych ogloszeniach o prace 'adekwatnych do wyksztalcenia i pracy wykonywanej w Polsce'usmiech mi sie sam cisnal na ust korale
-Powodzonka-mimo wszystko...
  Profil uzytkownika: latimeria     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-16 12:25
Viggo napisal:

"Aktualnie, powinnas juz miec obywatelstwo, wiec dla ciebie przeprowadzka do Norwegii nie bedzie ponownym przechodzeniem przez meke.

Po prostu sie przeprowadz, tak jak ludzie sie przeprowadzaja z np. Malmö do Sztokholmu, tyle, ze to bedzie jakies Bergen czy inne Stavanger. Jaka roznica?"


No dobra ... i co dalej ???pytam bo ja tez nad tym mysle??
Pytanie podstawowe: skad wezme pienidze zeby tam zyc?
  Profil uzytkownika: skoczek     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-16 12:32
W Norwegii sie zarabia,ale takze sie wydaje i to zazwyczaj zbyt wiele.Ceny niektorych zwyklych produktow zywnosciowych sa tak absurdalnie,ze nie wiadomo ,czy sie smiac,czy plakac,ale dwie osoby pracujace-dadza rade i to takze zalezy ,w jakim regionie.
  Profil uzytkownika: latimeria     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 12:49
no dankom jestem w starszym wieku hehehe mam juz 43 latka a czuje sie na 23
i szkrabik maly mnie odmladza
Maz tez ma dosc i reumatyzm...
tez chcemy do cieplego!
ale to takie marzenia ....
sie zobaczy....
sorry za ewentualne bledy, ja zawsze pisze w biegu, zawsze hehehe
  Profil uzytkownika: margot70     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-16 12:51
Dankom, wcale nie z deszczu pod rynne, nie dla "Aktualnie". Ja sie tylko odnioslem do tego, co ona sama napisala: "Teraz wybralabym madrze- Norwegia! Mam siostre ktora tak zrobila wlasnie i namawia mnie na zmiane kraju...jednak jeszcze raz nie ...nie mam sily przechodzic przez to ponownie"

Skoro na forum jest od 7 lat, to wywnioskowalem, ze i obywatelstwo moze miec. Wiec ta zmiana kraju, do ktorej ja siostra tam zamieszkala namawia nie bedzie dla niej jakas katorga w stylu:

"namawia mnie na zmiane kraju...jednak jeszcze raz nie ...nie mam sily przechodzic przez to ponownie"

Skoczek, ciebie sie to samo tyczy. Mieszkasz tu juz tyle lat, ze chyba nie zyjesz od 25 do 25, tylko masz pare koron w materacu. Do odwaznych swiat nalezy.

Co do reszty, oczywiscie, ze nie tylko ekonomia steruje migracja ludzi, ale wiekszosc rodakow planujacych emigracje wlasnie ja podaje, jako jedna z glownych przyczyn.
  Profil uzytkownika: Viggo     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 12:55
no
  Profil uzytkownika: margot70     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 13:08
Viggo - Zle mnie zrozumiałes. Mi chodziło z jednego zimnego klimatu do drugiego. My kierujemy sie klimatem

Margot - mam dokładnie to samo. Tylko czasem doznaje szoku, kiedy w lustro spojrze . Moja corka ma juz prawie 8 lat.... Na poczatku mnie odmlodzila, tetaz przez nia chyba osiwieje....mamusi charakterek.....
  Profil uzytkownika: dankom     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 13:14
jedna pare juz odchowalam
to male jest tez dosc wesolym czlowieczkiem...
no nie strasz mnie hehehe
moja jest rozpieszczana na wszystkie fronty, dodatkowo przez rodzenstwo dorosle juz hehehe
ojojoj co to bedzie za lat kilka,jakis motorek bedzie trzeba zainstalowac
  Profil uzytkownika: margot70     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 13:17
ja sie starosci nie poddaje, nie zgadzam sie i juz!
mam strasznie mlody charakter!
no, sie zobaczy czy cialo nadazy za charakterem he
  Profil uzytkownika: margot70     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-04-16 13:20
ja nikomu zle nie zycze ale mieszkam tu dlugo i duzo widzialam ty skuterka ciesz sie i modl zeby pewnego dnia nie obudzic sie we dwoje z reka w nocniku bo znam wiele osob co nie miala do garka co wlozyc gdy raptownie stracili prace .Nie zycze tego ani tobie ani nikomu. ale trzeba czasami miec troche rozumu zeby widziedz tylko pozytywne rzeczy i wladaowac ludzi w problemy.
  Profil uzytkownika: kratka     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-16 14:00
W takiej sytuacji,gdy mnie ktos pyta,czy przyjezdzac do Szwecji ,zazwyczaj odpowiadam -nie,poniewaz nawet 'pewna' praca jest niepewna a sprowadzanie rodziny jest ryzykiem.Kontrakty bywaja pol roczne i roczne a co,jesli ich nie przedluza?
  Profil uzytkownika: latimeria     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 14:03
Ja urodzona optymistka, i nawet jak rano obudze sie z reka w nocniku, to pozytywnie nastawiona pojde szukac innej pracy, i tak codzienie do skutku...

A znam tez takich, co zamiast szukac pracy, zbieraja okruchy z dywanu, bo nie ma co do gara wsadzic, daja ogloszenie na bazarze i sie pozniej gadaja, ze pracy nie ma...
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-16 14:04
Ludzie przechodza przez 'piekielko' i niejeden sie poplacze,zanim wyjdzie na prosta.Wielu nie starcza cierpliwosci i samozaparcia i truchcikiem wracaja do PL.Wole byc 'kublem zimnej wody',niz hurra-optymista.
  Profil uzytkownika: latimeria     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 14:04
To co napisalam to do kratki
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-16 14:10
Ciagle mam -ku przestrodze-obrazek dwoch polskich rodzin,ktore mieszkaly w domu,ktory wynajmujemy.Zostawili tu wszystko,nawet ubrania i nie zaplaciwszy czynszu za ostatnich kilka miesiecy-zarzadzili natychmiastowa ewakuacje do PL.Dobrze,ze udalo im sie uciulac na bilet powrotny do kraju.Dwie rodziny nie byly w stanie zaplacic czynszu cztery tys. sek mies.+aktualne rachunki+zycie.
  Profil uzytkownika: latimeria     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-04-16 14:24
wiesz skuterka ja czesto pomagalam tym optymistom z czynszem ,praca a teraz mam juz dosc bo uwazam ze troche wyobrazni nie zaszkodzi i ze robie im krzywde ,bo oni nigdy nie beda samodzielni tylko beda czekac az ktos im pomoze
  Profil uzytkownika: kratka     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-16 14:58
Myslalem ze wątek został już wczoraj zamknięty ale widzę ze dyskusja rozgorzała

No i jedna rzecz mnie troche złości...

Zapytałem wczoraj o wasze zdanie na pewien temat, odpowiedz otrzymałem, podziekowałem i wziąłęm pod uwagę.

Ale co z tego... dzisiaj czytam ze ja juz postanowilem wyjechać, ze obrazam się slysząc nieprzychylne opinie, ze wymyslilem sobie ze szwecja to eldorado i dostane wszystko za darmo... No mozna sie zagotowac jesli ktos Ci wkłąda w usta słowa których nie mowłeś...

wiem ze dyskusja zrobiła się ciut długa ale naprawde warto poświecić troche czasu zeby chociaż przejżeć wpisy a nie potem pisać od czapy zeby tylko coś napisać.

co do nas bedzie nie wiem bo narazie głośno myślimy, pomysł norwegii też wydaje się niegłupi ale tam to już byśmy byli skazani tylko i wyłącznie na siebie

ps. niech podniesie rękę kto naprawdę życzy szczęścia i sukcesów nowo przybym rodakom jakies mam dziwne wrazenie ze nie wszyscy... :p

ps2. dziekuje jakiemus panu za pozwolenie na przylot i otwarcie bram, jestem wzruszony
  Profil uzytkownika: popromienny     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-16 15:08
Kłaniam się nisko, szykuję lądowisko
  Profil uzytkownika: Viggo     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-16 15:13
jeszce jedno moją uwagę zwróciło, mianowicie sposob myslenia niektorych ktory jakos sie ujawnia jest ciekawy:

"Nie bede pisac o moim statusie tutaj,bo nie w tym rzecz i pewnie,jak stwierdza Dankom-'zrobiloby sie wesolo'." - ktos napisał...

ale w sensie ze co, ze tak dobrze masz czy tak zle, w sensie ze mamy zazdroscic my wszyscy czy współczuć? czy ze ludzie na tym forum sa biedakami czy mozę nie chcecie psuc ich pysznego wesołego samopoczucia? ;p

a moze tak jak my tutaj waszym zdaniem mamy idylliczne pojecie o szwecji tak moze Wy o Polsce myslicie nadal w kategoriach 3go swiata? ;p

  Profil uzytkownika: popromienny     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 15:20
Wlasnie Ci co pisza,biedy nie klepia, albo klepia, ze maja to co maja, a tak naprawde moze nic nie maja...

Bo to forum, co mapiszesz idzie w eter, ale sprawdzic nie mozna ...
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-16 15:22
Popromienny, w jednym poscie dziwisz sie, ze dyskusja rozgorzala. Kolejnymi wpisami sam ja podgrzewasz.

Opisz w dwoch zdaniach, czego od nas oczekujesz, a uzdrowiona bedzie dusza twoja.

I nie draz juz, bo to ty na te dyskusje rozkrecasz.
  Profil uzytkownika: Viggo     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-16 15:27
Viggo, ja dyskusje myslalem ze zamknąłem wczoraj gorącym podziękowaniem
ale ze poszła swoim torem to juz nie moja zasługa... teraz tylko napisałem swoje zdane o rzeczach ktore sie pojawiły...
Moze zachęce do wpisów, może nie... może mnie przeceniasz
  Profil uzytkownika: popromienny     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 15:45
popromienny, kiedy zakladasz temat na forum, musisz sie liczyc z tym, ze kazdy sobie bedzie pisal co zechce a nie tylko to co ty zechcesz...
temat staje sie publiczny i nie ty decydujesz kiedy ludzie maja skonczyc dyskutowac...
druga sprawa, ja np pisalam juz nie konkretnie do Ciebie, ale do masy, masy ludzi planujacych, myslacych, piszacych podobnie do ciebie....
  Profil uzytkownika: margot70     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 15:56
SKUTER-KA - Moze ty w realu sie ukrywasz, ale mnie tu wiele osob zna i dobrze wie co i jak. Nie musze wysysac historii z palca, jak tu poniektorzy robią. Ale chyba nie myślisz, ze bede ci udawadniala cokolwiek....
  Profil uzytkownika: dankom     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-16 15:56
margot70, mam wrażenie ze wyważasz otwarte drzwi... wiem co to jet forum i jak funkcjonuje i przeciez nie wkurzam się ze ludzie coś piszą, wkurzam się jeśli mijają sie z prawdą odnoścnie MOJEJ osoby.

a skoro ja otwierałem temat to moze i ja powinienem moc go zamknąć? ;> jest tutaj wogole jakis admin? :P
  Profil uzytkownika: popromienny     
margot70


Wpisów: 1787
Od: 2010-08-30
2013-04-16 16:03
a zamykaj hehehe
coraz mniej mam ochote tu wchodzic i sie szarpac z madrymi inaczej(nie mowie o tobie )
tez mialam ostatnio temat i tez paru madrali zniechecilo mnie do kontynuacji...ja zwyczajnie to zignorowalam...
Twoj temat uwazam , ze jest bardzo ladnie poprowadzony, ludziska (wiekszosc) szczerze ci podoradzali...
.... mnie to wszystko jedno czy ty zamkniesz temat czy nie...
  Profil uzytkownika: margot70     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 16:05
Popromienny- Jakbym myślała, ze PL to 3-ci świat to bym ci ponton wysłała, abyś szybciej tu przyplywal. I juz tu by byla cała moja rodzina.... A jakos nie chce emigrowac do SE.....
  Profil uzytkownika: dankom     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 16:05
``SKUTER-KA - Moze ty w realu sie ukrywasz, ale mnie tu wiele osob zna i dobrze wie co i jak. Nie musze wysysac historii z palca, jak tu poniektorzy robią. Ale chyba nie myślisz, ze bede ci udawadniala cokolwiek.... ``

Gdzie ja napisalam, ze ktos ma cokolwiek udowadniac, albo, ze nie pisze prawdy ?
Napiszlam na jakich zasadach dziala forum.
Ty widze masz ograniczone myslenie, skoro piszesz takie bzdetyyy..., albo chcesz mnie sprowokowac
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 16:16
Temat moze zamknąć moderator, jesli uważa, ze został złamany regulamin tego forum....
Nie rozumiem, Popromienny, dlaczego sie tak irytujesz. Na poczatku dostałeś odpowiedz, potem temat zaczął zyc własnym życiem i mało kto odpisywal bezpośrednio Tobie. Ludzie piszą do tych, ktorzy ten temat czytają lub beda czytać. Wiec przestań przereagowywac, i jesli cos tu nie pasuje to przecież nie ma przymusu tu zaglądać. Pierwszy raz na forum piszesz?
Na emigracji to trzeba miec twardy tyłek a nie irytowac sie za byle g...o....
  Profil uzytkownika: dankom     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-16 16:18
SKUTERKA- Ty sama nie wiesz co piszesz.....pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dankom     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-16 16:22
a jednak nie to dlugie `albo...`
Tez pozdrawiam...
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-16 16:30
dankom, chyba trzeba Ci zafundować kurs czytania ze zrozumieniem...

wkurza mnie tylko kiedy ktoś pisze klamstawa o mnie, i nie rozumiem dlaczego miałbym się nie odzywać kiedy to wyłąpie, bo to forum i kazdy pisze co chce? dla mnie t onie jest argument

O zakmnieciu forum zażartowałem w pewnym poscie i tyle, niech sobie pisza co i ile sobie życzą, tylko niech trzymają się faktów

i ja zaryzykuje stwierdzenie ze w obecnych czasach w PL tyłek trzeba mieć jeszcze twardszy ;p
  Profil uzytkownika: popromienny     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-16 16:34

"Nie bede pisac o moim statusie tutaj,bo nie w tym rzecz i pewnie,jak stwierdza Dankom-'zrobiloby sie wesolo'." - ktos napisał...

ale w sensie ze co, ze tak dobrze masz czy tak zle, w sensie ze mamy zazdroscic my wszyscy czy współczuć? czy ze ludzie na tym forum sa biedakami czy mozę nie chcecie psuc ich pysznego wesołego samopoczucia? ;p

Co dla jednych jest 'zle',dla innych 'dobrze',co dla jednych jest zazdrosc-dla innych wspolczucie -wszystko jest wzgledne-a temat wydaje sie nie byc o moich planach,lecz o Twoich,Popromienny.
Ptyales-dostales odpowiedz a nawet wiele.
Ja takze ujelam zagadnienie ogolnie,Ty zas postapisz,jak Ci rozsadek podpowie.
  Profil uzytkownika: latimeria     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-16 17:15
z tego ca ja zrozumialem
on uwaza ze ma w Polsce bardzo dobrze tylko mysli ze w Szwecji bedzie mial duzo lepiej mniejszym nakladem pracy

tyle ze bedzie dokladnie odwrotnie ale to juz nie dociera
  Profil uzytkownika: darsim     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-04-16 17:20
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-04-16 17:42
jak zwykle musi byc "szpan" popromienny szanse sa male na dostanie pracy tak jak ty to sobie wyobrazasz,natomiast nic nie stoi tobie(wam) na przeszkodzie zeby nie sprobowac zwlaszcza ze znacie angielski,co wam szkodzi zadzwonic(napisac )do szwedzkiego konsulatu (ambasady) i dowiedzies sie czy sa jakies oferty pracy w waszym zawodzie,,wiem ze szwedzkie firmy rekrutuja odpowiednich ludzi na miejscu w polsce.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-16 20:59
"niech podniesie rękę kto naprawdę życzy szczęścia i sukcesów nowo przybym rodakom"

Ja podnosze dwie rece. Jak masz tu kogos w Szwecji,komu ufasz,to zapytaj jego na temat szwedzkiego dobrobytu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-04-16 21:10
"Jak masz tu kogos w Szwecji,komu ufasz,to zapytaj jego na temat szwedzkiego dobrobytu."

Akurat, ma , z aprzeproszeniem, "krzywe nogi, jak sra" !

Ty bys naglöe wziol, sobie wrzoda na tylek, z milosci do krweniakow z POlski ?

No wiec podobnie, jak kazdy normalny, czlowiek...

Umiesz liczyc, licz na siebie !
  Profil uzytkownika: bolek1970     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-16 21:38
Viggo napisal:
"Skoczek, ciebie sie to samo tyczy. Mieszkasz tu juz tyle lat, ze chyba nie zyjesz od 25 do 25, tylko masz pare koron w materacu. Do odwaznych swiat nalezy."


No faktycznie nie.... i mam materac ), ale wiesz takie wyciaganie z materaca i do niego niewkladanie to na b. krotka mete...sa inne jeszcze rzeczy ktore jak sie ma 20 lat to sie ma w dupie np : ubezpieczenia , punkty do emerytury itp...
To jest takie polskie "a kurwa jedziemy a co potem to wielka niewiadoma" a jak wypadek ( bo to sie wszystkim kiedys zdarzy ) to rece do bozi, albo do forum na poloni : kurwa co mam zrobic!!!! A strzel se w leb jakzes kuzwa przed tym nie myslal...stad bylo moje pytanie pt: co dalej....

Latimeria - znam warunki norweskie doskonale, jestem czesto w Norge , ale rzadko w sklepach , bo moje jedzenie plywa w morzu i to nietylko ryby ...
  Profil uzytkownika: skoczek     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-16 21:53
Latimeria - znam warunki norweskie doskonale, jestem czesto w Norge , ale rzadko w sklepach , bo moje jedzenie plywa w morzu i to nietylko ryby ...

Oooo;to miewasz fajnie.Taka Norwegie to i ja lubie,ale czasami musze tam poprzebywac troche 'w cywilizacji',w odwiedzinach u corki.
  Profil uzytkownika: latimeria     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-04-16 22:07
Popromienny pisze "Nie chce tez wchodzić w dyskusje bo nie ma mnie tam ale czy naprawdę wykształcenie, doświadczenie, wiedza i umiejętności nie grają tutaj żadnej roli? "

Oczywiscie ze ma to znaczenie.

Szwedzkie wyksztalcenie ma znaczenie.
Szwedzkie doswiadczenie ma znaczenie.
Szwedzka wiedza ma znaczenie.
Szwedzkie umiejetnosci maja znaczenie.

Jak tego Ci brakuje, zacznij od nauki jezyka szwedzkiego i powoli kompletuj powyzsze umiejetnosci, wtedy jest duza szansa ze bedziesz mial lepsze zycie tutaj. Ale to zabierze troche czasu zanim dojdziesz do tego. Do wytrwalych swiat nalezy. Urodzic sie mozesz nawet na ksiezycu bylebys dobrze mowil po szwedzku.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
pawelpawel


Wpisów: 643
Od: 2007-06-10
2013-04-16 22:36
"Szwedzkie wyksztalcenie ma znaczenie.
Szwedzkie doswiadczenie ma znaczenie.
Szwedzka wiedza ma znaczenie.
Szwedzkie umiejetnosci maja znaczenie"

Czy aby na pewno?
Wyksztalcenie nie szwedzkie, ale szwedzkie doswiadczenie, wiedza i umiejetnosci i 7 miesiac na bezrobociu. Kursy, wiedza i ochota i brak pracy - na kazde jobbansökan odpowiedz: wiesz, dostalismy juz 400 zgloszen i nie bedziemy odpowiadac /jak zreszta jakakolwiek odpowiedz sie otrzyma/
Znajomosci i kontakty a nie wiedza i umiejetnosci!
W poprzedniej pracy /nie u Polaka - a w sporej szwedzkiej firmie/ chwalony bylem przez ponad 6 lat, referencje znakomite, dyspozycyjny, pracowity itp. I co? Co teraz to znaczy, kto na to spojrzy?
Jak nie masz kontaktow i znajomosci nie otrzymasz nic. Nawet na email nie odpowiedza nie mowiac o intervju itp.
To jest wlasnie ta wspaniala szwedzka rzeczywistosc.
  Profil uzytkownika: pawelpawel     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-16 22:42
Anna N napisal:
"Szwedzkie wyksztalcenie ma znaczenie.
Szwedzkie doswiadczenie ma znaczenie.
Szwedzka wiedza ma znaczenie.
Szwedzkie umiejetnosci maja znaczenie.

Jak tego Ci brakuje, zacznij od nauki jezyka szwedzkiego i powoli kompletuj powyzsze umiejetnosci,"

Dodaj jeszcze ile czasu to zajmie...
ja mysle ze z 15 lat...bo nawet jak mowisz w Sztokholmie ze skånskim akcentem to jest : spierdalaj chlopczyku na drzewo , bo nikt cie nie zrozumie... i czasami odwrotnie( zeby nie bylo ze jestem taki wspanialy w jezyku szwedzkim - bo nie jestem), to napisalem to korzystajac z doswiadczenia moich przyjaciol

  Profil uzytkownika: skoczek     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 00:07
darsim, prawie dobrze mnie zrozumiales, nie chce wiecej za mniej ale tyle chociaz tyle samo tyle ze mniejszym kosztem

a do bolka... na szczescie nie kazdy mysli tak jak Ty.

  Profil uzytkownika: popromienny     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-17 05:58
jak ci sie wydaje ze w Szwecji placa za darmo to sie bardzo rozczarujesz
wogole to wiele lat minie zanim osiagniesz porownywalny standard i status jak w Polsce o ile kiedykolwiek ci sie uda
a droga ktora przejdziesz bedzie krzyzowa

chciales szczerze to masz
  Profil uzytkownika: darsim     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2013-04-17 08:28
Pare osob udzielilo rzeczowej odpowiedzi.
Nikt nawet nie zaczal o aspekcie "psychologicznym", bo tu trzeba ksiazke napisac, a nie post.
A Polska, paradoksalnie, nie ma dobrej literatury o emigracji.

Jak mawiano w Warszawie:
szkoda kazde jedno slowo.
To bylo zadanie zachety do wyjazdu, nie sprawdziliscie sie

PS.Demagogia bez granic sa twierdzenia,ze niektorym sie udalo.
Znam faceta - nierob, len, bez kwalifikacji, w wieku eliminujacy z rynku pracy i udalo mu sie !
Jego corka , jakw bajce , wzenila sie w jedna zrodzin panujacych w Europie.
A Piasecka-Johnson ?
  Profil uzytkownika: Borrka     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-17 08:59
Borrka - bo aspekt psychologiczny byłby tu wysmiany i opluty. MY tutaj wiemy jak potężne ma znaczenie a nieraz wpływ na to, czy sie komus uda czy nie. Ale jak myślisz co napiszą "optymiści", kiedy im postawisz ten aspekt jako argument lub choc propozycje do przemyślenia?
  Profil uzytkownika: dankom     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 10:38
"jak ci sie wydaje ze w Szwecji placa za darmo to sie bardzo rozczarujesz"

Tak Darsim, mam takie wyobrazenie ze będę leżał do góry gwintem a piekne blondyny będą co chwila podchodzic i proponować mi drinki, i oczywiście będą mi za to płacić... nosz k...

Gdzie ja napisałem ze ja chce cos za darmo, czytaj człowieku...

  Profil uzytkownika: popromienny     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-17 10:42
Moze nie 'za darmo',ale 'tyle samo,lecz mniejszym kosztem'.Pewnie nie 'kazdy mysli,jak Bolek',ale przewazajaca wiekszosc.
  Profil uzytkownika: latimeria     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-17 11:03
przyjedz do Szwecji to sie rozumu nauczysz
najwyzsza pora
  Profil uzytkownika: darsim     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-17 11:12
Nie oszukujmy sie, sa takie etaty, glownie panstwowe instytucje. ponadto w prywatnych tez mozna znalezc taka prace. Ale zacznijmy od tego, ze taka prace najpierw trzeba zdobyć. To, ze jest, jeszcze nieznaczy, ze sie ja zdobędzie. Napewno nie przez pierwszych kilka lat! Kilka lat to bardzo optymistyczna wersja.
  Profil uzytkownika: dankom     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-17 11:14
Calkiem swiezy art.z 'WP':

http://praca.wp.pl/title,D rastyczny-wzrost-Co-trzeci-Polak-chcialby -wyjechac-za-praca,wid,15496390,wiadomosc .html
  Profil uzytkownika: latimeria     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 11:31
czytając Twoje wpisy wnioskuje ze mam więcej rozumu od Ciebie wiec daruj sobie tego typu komentarze.
  Profil uzytkownika: popromienny     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-17 11:38
rozmowa jak ze slepym o kolorach

powodzenia
  Profil uzytkownika: darsim     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-17 11:39
Roznica pomiedzy tym, co jest a tym, co sie wydaje, jest znaczaca, dostrzegalna i odczuwalna dopiero w praktyce.
  Profil uzytkownika: latimeria     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 11:42
popis elokwencji... gratuluje

...no i nie dziękuję
  Profil uzytkownika: popromienny     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 11:45
latimeria zgadzam się, napeweno też najlepiej przekonać się samemu i byc moze nauczyć się na własnych błedach... pod warunkiem ze cena nie bedzie za wysoka gdyby cos poszło nie tak
  Profil uzytkownika: popromienny     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-17 11:56
Czasami lepiej jest uczyc sie na bledach cudzych,aby uniknac wlasnych
  Profil uzytkownika: latimeria     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-04-17 12:04
Nie wiem o jako prace i jakie wyksztalcenie tu mowa (akademiker)ale zeby dostac sie do pracodawcy to trzeba przejsc intervju z rekryteringsföretag czesto på angielsku. Rekryteringsföretag robi test czy wogole nadajesz sie na to stanowisko. Wyksztalcenie bardzo sie liczy szwedzki jezyk tez. Szukajacych duzo a pracy malo i maja w czym wybierac.
Zeby sie do Se przeprowadzic to trzeba miec prace a bez niej nie ma szans.
Inne prace jak sprzataczka czy robotnik budowlany z marna zaplata ..........

Dobre rady duzo wiedza ci co nie umieja szwedzkiego.

  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-17 12:09
Popromienny - KOMENTARZ NIE DO CIEBIE

Zastanawiam sie po co ludzie proszą forumowiczow o rade, skoro i takwiedza lepiej, oraz i tak juz podjęli decyzje. Na tym forum jest tyle tematów o zyciu w SE, ze książkę moznaby napisac. O każdej dziedzinie zycia. Wystarczy chcieć i poszperac. Ale nie, zadają pytania, proszą o rade a potem psy wieszaja na tych, ktorzy nie piszą po ich mysli... Sensu w tym nie widac.
  Profil uzytkownika: dankom     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 12:27
ale że nie do mnie, czy że mam nie czytać?

wydaje mi sie ze prawda jest taka, że każdy (tak samo i Wy mieszając tam) na swoją wersje prawdy.
Na pewno niektórzy wchodzą tutaj szukając potwierdzenia swoich tez, a jak nie dostają tego co chcą to strzelają focha.
Niby to niemądre bo po co w takim razie pytają ale z drugiej strony nie traktujcie też swoich zdań jako wyroczni i prawdy ogólnej, bo być może ktoś kto mieszka w szwecji i nigdy nie był na tym forum ma zdanie zupelnie inne i powie ze w szwecji jest super itp (nie wiem, zakładam) i tak jak inni oburzają się na to że wy piszecie źle, tak wy wtedy oburzacie się o to że oni się oburzają (i jak mogą skoro wy przeceiż piszecie jak jest naprawde - wg was) i wychodzi średnio.

Nie zrozumcie mnie zle bo ja nie chce niczyjego zdania negować i rzeczywiście zastanowiłem się nad niektórymi wpisami, ale skoro ktoś wchodzi tutaj i pyta to nie zawsze bedzie tak ze jak uslyszy wasze zdanie to od razu zmieni nastawienie i się z nim zgodzi.
  Profil uzytkownika: popromienny     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-04-17 12:56
Jest moja prawda , twoja prawda i bajs prawda.

  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2013-04-17 13:05
czasy, kiedy emigrowało się z Polski z braku lepszego pomysłu na życie póki co minęły, dziś trzeba mieć albo nóż na gardle albo naprawdę perspektywę dużo lepszego życia, jak ktoś ma w miarę stabilną sytuacje w kraju i żadnych specjalnych atutów na rynku międzynarodowym to nie ma co szukać kwadratowych jaj w świecie, bo prawdopodobieństwo ich znalezienia jest znikome
  Profil uzytkownika: Badboy     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-17 13:27
Tu nikomu (większości )nie zalezy na tym, aby stać sie wyrocznią dla kogokolwiek. Zalezy nam na tym, aby przyjeżdżający odnosili sukcesy. Ale aby tak sie stało, to muszą bardzo dobrze przygotować sie do emigracji. Podstawa tego jest wiedza o realiach zycia. Obiektywna. I ta wiedzę staramy sie przekazać. A co z nia zrobią zainteresowani - ich sprawa. Jak sobie poscielisz - tak sie wyspisz.

Jednak irytujące jest kiedy ktos opisuje realia zycia z pierwszej ręki, a zainteresowany contragrumentuje, ze to nie prawda, bo on CZYTAŁ lub SŁYSZAŁ, ze jest inaczej. Trudno sie nie irytowac....

Nikt tu nigdy nikomu chyba nie napisał: nie przyjeżdżaj! Pisza: zastanów sie, znajdź prace zanim przyjedziesz, nie zabieraj odrazu całej rodziny w ciemno itp. Tylko zainteresowani czytają to tak jak chca: nie przyjeżdżaj! I zaczyna sie dyskusja...
  Profil uzytkownika: dankom     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-04-17 13:53
A ja uwazam, ze kazdy kto chce wyjechac, powinien to zrobic. Po pewnym czasie, sam dokona bilansu swojej decyzji. Mlodzi ludzie maja alternatywe, moga zawsze wrocic, co we wczesniejszej emigracji nie bylo mozliwe. Dla mnie emigracja, to jest najlepsza szkola zycia i nikt nikogo nie przekona swoimi doswiadczeniami, czy ta osoba robi zle czy dobrze. Nie obcinam nikomu skrzydel, zbierajcie swoje doswiadczenia. Zycie pozniej je samo zweryfikuje.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-17 15:19
Wiec po co wogole zadawać pytania i radzić sie? Najlepiej pojechać, spróbować a "Po pewnym czasie, samemu dokonać bilansu swojej decyzji". Zbierać własne doswiadczenia a "Zycie pozniej je samo zweryfikuje."...
Po co czerpać z doświadczeń innych?!
Powodzenia!



  Profil uzytkownika: dankom     
Nikoś


Wpisów: 325
Od: 2012-01-29
2013-04-17 16:08
ok madrale i pesymisci.
A teraz niech sie zgloszą osoby ktore maja tu ambitne prace, u Szweda, wysokie stanowisko-specjalista, itp.
nie sprzataczki i Mariany z budowy lub Ci ktorzy dostali kontrakt na chate w gownianej dzielnicy... i co z tego ze ma sie kontrakt...jak sie ma prace to sie kupuje chate a nie mieszka w jakims gownianym linoleum bo dali..sa tacy moga tu mieszkac 20 lat a i tak nic nie beda wiedzieli o Szwecji, bo zyja w "malej Polsce" i taka jest prawda..

zawsze to samo...pesymizn, pesymizm, to ze Wam zajelo min. 5 lat zeby cos tu osiagnac nie znaczy ze kazy musi tak miec...
  Profil uzytkownika: Nikoś     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-17 16:28
Nikoś
Sporo zalezy od tego,czy sie przyjezdza 'do Szwecji',czy do 'Malej Polski'
  Profil uzytkownika: latimeria     
efka100


Wpisów: 704
Od: 2010-12-10
2013-04-17 18:24
Popromienny, staraj się nie zadawać ważnych pytań na tym forum, bo to właśnie zgraja polaczków jak ktoś powiedział, nie doradzą, oplują, wchodzę tu tylko po to, by ich sprowokować i wytknąć błędy, uważają, że mają monopol na wszelką wiedzę od ekskluzywnej filozofii po machanie łopatą, a jak tak naprawdę wczytasz się w wypowiedzi wtedy dostrzegasz co reperezentują, agresywni mali ludzie,
cały świat do nas należy Popromienny, szukaj swojego szczęścia tam, gdzie ci rozum podpowiada
  Profil uzytkownika: efka100     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-17 18:59
I sluchaj 'Efki100'
Ona-'Efka100',prowokujaco-wytykajaca bledy i wypaczenia uzytkownikow tego forum-zna doskonale recepty na wszystkie dole i niedole.
Do niej 'swiat nalezy'juz dzis!
  Profil uzytkownika: latimeria     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-17 19:36
Ales Ty Efka zadziorna.Moze masz dla goscia kawalek kwadratu i jakas robote?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
efka100


Wpisów: 704
Od: 2010-12-10
2013-04-17 20:27
Gdyby naprawdę potrzebował tu i teraz, czemu nie,człowiek się zastanawia tylko czy spróbować, nie szczekajcie tak tu do ludzi, bo odbiór tego jest fatalny, ktokolwiek się tu pojawi i ma problem trochę większej wagi niż jak znależć fajnego faceta, zostaje zjechany od góry do dołu, natomiast podajecie świetne, miłe rady na temat przed chwilą przeze mnie wymieniony, to chore Joland
nadal uważam jednak, że jesteś tym jednym przytomnym
  Profil uzytkownika: efka100     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-17 20:34
ktokolwiek się tu pojawi i ma problem trochę większej wagi niż jak znależć fajnego faceta, zostaje zjechany od góry do dołu"

wydaje mi sie ze jak ktos ma faktyczny problem to nie jest zjechany tylko najczesciej pomoc otrzyma

tu oni dopiero szukaja problemu
jeszcze go nie maja
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-17 20:38
Przebrnalem przez ten temart wpis po wpisie.Niczego glupiego nie znalazlem.Efka,kazdy opisuje to, co go spotkalo na poczatku.Nie wszyscy mieli uslane rozami ladowanie w Krolestwie. Jest coraz wieksza kicha,juz chyba gorzej byc nie moze.

W tych zawodach jest praca od zaraz ,nawet bez jezyka.

-lekarz
-grafik
-elektronik
-programista
-pielegniarka
-zbrojarz
-elektryk
-hydraulik
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-04-17 21:04
"W tych zawodach jest praca od zaraz ,nawet bez jezyka.

-lekarz
-grafik
-elektronik
-programista
-pielegniarka
-zbrojarz
-elektryk
-hydraulik"

Z TYm "elektrykiem", to bylbym ostrozny !

Pamietaj, ze w Poslce, co drugi, to elektryk...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-17 21:14
Moze napisze inaczej,podejde od zakrystii.

Troche juz tu ludzi piszacych poznalem i z pelna odpowiedzialnoscia moge stwierdzic ,ze na tym forum nie ma wiecej jak dziesiec osob,ktore byloby stac na pozostanie bez pracy dluzej ,jak 6 mcy.Po tym okresie do kazdego wjezdza komornik.Skoro goscia stac za odlozone w Polsce pieniadze na szukanie roboty w Szwecji, przez ten okres,to lepiej niech niech poszuka w dupie mozgu.Ja sobie jaj nie robie ,piszac to.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 21:28
Ja nie wiem czyj mózg masz czasem w d... ale nie tak to wyglada.. I nie rozumiem po co zniżasz poziom tej dyskusji...
  Profil uzytkownika: popromienny     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-17 21:46
"I nie rozumiem po co zniżasz poziom tej dyskusji..."

Jak zmienisz nicka i zadasz podobne pytanie,to sobie zastrzez,ze chcesz tylko pozytywnych opinii.Wowczas bedziesz mial wysoki poziom dyskusji , a z rzeczywistoscia nie bedzie to mialo nic wspolnego.
Powodzenia,bracie rodaku.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-04-17 21:46
skoczek, z tym 15 lat na nauke jezyka to juz zdrowo przesadziles,jednemu to zajmie 2 lata,drugi nie nauczy sie nigdy i bedzie zyl w swojej 'malej Polsce'. To samo z praca-jakie pare lat?wszystko zalezy odpredyspozycji i zaangazowania.
  Profil uzytkownika: Ulf     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-17 22:08
"wszystko zalezy odpredyspozycji i zaangazowania."


Ja mam predyspozycje i jestem zaangazowany,a na ginekologa nie chca mnie przyjac.Nie wiesz dlaczego?

  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-17 22:13
JOLAND- z tym liczeniem, kto wytrzyma bez komornika, to troche przesadziles. Ja znam bardzo niewielu forumowiczow i tylko wsrod nich jest wiecej niz 10. A wsrod nich sa tacy,, ktorzy wogole moga nie pracowac, przez reste zycia. M.in. Dlatego irytuje mnie, kiedy niedocenia sie Polonii. To nie tylko budowlancy (choc wsrod nich jest wielu wyksztalconych ludzi naprawde na wysokim poziomie) i sprzataczki (z calym dla nich szacunkiem, bo wsrodnich tez sa kobiety na poziomie, z wyksztalceniem) mieszkaja. Tylko w mojej bliskiej okolicy mieszka 2 wlascicieli galerii sztuki. Jedno z nich jest dosc znane z SE, drugie moze nie tak znane w SE, ale za to jest znana w Londynie, Paryzu i NY. Nieco dalej mieszka restaurator. To ludzie (Polacy), ktorych ZAROBKI roczne liczy sie w milionach. A jedno z nich jest tu na forum, i boki zrywa, kiedy czyta rozne wpisy. Zreszta nie ona jedna.
Mam znajomych lekarzy, ktorzy sa tu bardzo cenieni i tez ekonomicznie bardzo dobrze zyja (choc zapieprzaja jak malo kto). Moi dentysci maja ceniona klinike i tez moga spokojnie przeżyć duzo dłużej niz 6 mies, bez komornika.
To tylko przykłady z mojej okolicy (pipiduwa) ludzi, ktorych dobrze znam. Takich ludzi w SE, jest wiele. A ilu w Sztokholmie! Tylko zaden z nich, nawet jesli jest na forum, nie bedzie wam opowiadał na jakim zyje poziomie.

Także nie zanizajcie poziomu forumowiczow bazując tylko na ludziach, ktorych sami znacie. Tu jest wszystko....

I chyba każdemu tu zalezy, aby typowy Polak kojarzył sie z sukcesem, a nie porażka. Dlatego wielu tu zalezy na tym, aby nowoprzybylym mogło sie udać, aby zrobili wszystko tak, aby ich szanse na sukces były jaknajwieksze.
Ale niektorym zalezy tylko na tym, aby równać do budowlańca i sprzątaczki (bardzo przepraszam wykonujących te zawody za podanie takiego przykładu,ale...) i w doopie maja na co ludzi namawiają. Ich słowa ładnie na forum wyglądają, ale kiedy takim zachecanym noga sie powinie to nie oni beda ich żywić i ubierac....
  Profil uzytkownika: dankom     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-04-17 22:14
bo to za wysokie progi na twoje bocianie nogi ty na gina bys sie nie nadawal bo w glowie by ci tylko dziurkowanie bylo a na powaznie to pisalem ogolnie bez wskazania na konkretna branze i zawodlatwych poczatkow nie mial prawie nikt a jednak wielu sie ulozylo. po co zniechecac?raju niech sie nikt nie spodziewa ale szans niech tez nikt chetnych nie pozbawia.za duzo tu pesymizmu.Jesli kogos stac na ryzyko to nie manic do stracenia.
  Profil uzytkownika: Ulf     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-17 22:19
"z tym liczeniem, kto wytrzyma bez komornika, to troche przesadziles. Ja znam bardzo niewielu forumowiczow i tylko wsrod nich jest wiecej niz 10. A wsrod nich sa tacy,, ktorzy wogole moga nie pracowac, przez reste zycia. M.in. Dlatego irytuje mnie, kiedy niedocenia sie Polonii."

Ten co ma nominaly,to ma i wydatki.Nie znam takich,ktorzy mogliby nie pracowac.Sorry,znam ale oni maja pieniadze w akcjach,obligacjach,inwestycjach,itp.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 22:25
Joland, może lepiej żebyś sie jednak nie odzywal.. Z całym szacunkiem ale nawet w pozytywnych postach zanizasz poziom mam wrazenie, albo przynajmniej trochę macisz
  Profil uzytkownika: popromienny     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-17 22:26
Btw. Zmieniasz nicki bracie Polaku?;>
  Profil uzytkownika: popromienny     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-17 22:29
JOLAND - to ze Ty nie znasz, nie znaczy, ze nie ma. Oczywiście, ze ich wydatki sa inne niz przeciętnego Svenssona, ale co to ma za znaczenie. Maja prace, firmy zapewniająca im duze zarobki i maja zabezpieczenia na co najmniej kilka lat do przodu. Wiec nie szukaj dziury w całym.
  Profil uzytkownika: dankom     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-18 06:14
"Maja prace, firmy zapewniająca im duze zarobki i maja zabezpieczenia na co najmniej kilka lat do przodu."


Teraz zalapalem o co Ci chodzi. Tacy ludzie nie pisza na forum,bo nie maja czasu uswiadamiac Popromiennego jak do tego doszli. Zaliczasz sie do tych co maja zabezpieczenie na kilka lat do przodu?,to prosze bardzo, napisze bys nie czula sie niedoceniona .Jest na forum rodaczka o nicku Dankom,ktorej dobrze sie wiedzie i kapucha wali do niej strumieniami.Zadowolona?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 07:27
JOLAND - Cale to forum i Polonia to sami golodupcy i dorobkiewicze! Lepiej ci teraz?! To podbudowuje Twoje Ego? Pięknie! Zeszwedziales sie chyba i Jante lagen chyba zbyt do serca sobie wzioles..... A ode mnie to sie odpierwiastkuj! Mało masz do powiedzenia to musisz sobie na kimś ulżyć.....to znajdź sobie kogos innego.
Mozna byc golodupcem i dorobkiewiczem ale miec klasę i umieć sie zachować. Ty nawet tego nie masz....Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dankom     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-18 08:56
"Mało masz do powiedzenia to musisz sobie na kimś ulżyć.....to znajdź sobie kogos innego."

Droga Dankom,toc ja nigdzie Ciebie nie szukalem do ulzenia sobie.To Ty mnie zaczepilas,piszac o bogatych polakach.Ja wiem,ze takowi sa ,ale oni nie maja czasu na pisanie na forum.Znam nawet takich co do pochodzenia sie nie przyznaja,zmienili imona i nazwiska ,na szwedzkie.Ich Popromiennego chec zawitania w progach Krolestwa nie interesuje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
100PS
Nie stolyca


Wpisów: 47
Od: 2012-02-11
2013-04-18 09:21
Wiesz Joland..... Ty to musisz miec niezle przes....ane zycie. Kiedys czytajac twoje wpisy na forum, bylo mi zal tych wszystkich ludzi, ktorym ublizasz w mniej lub wiecej wyszukany sposob, ale teraz to zaczyna mi byc ciebie zal. Jaki ty misisz byc w swym zyciu sfrustrowany. Szwecja be, Szwedzi be, Polska i Polacy be......Tylko ty i twoj swiat jest ajka. Ty wiesz najlepiej, ty masz najlepiej..........
Zycze ci powrotu do zdrowych zmyslow.

Pzdr
P
  Profil uzytkownika: 100PS     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-18 09:30
Dzieki za zyczenia.

Tylko co moje zdrowie i Twoja o nie troskliwosc ,ma do pracy i zycia w Szwecji?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
100PS
Nie stolyca


Wpisów: 47
Od: 2012-02-11
2013-04-18 09:40
To ze bedzie nam sie tu lepiej zylo i pracowalo,a co najwazniejsze przyjemniej odwiedzalo to forum.
Pzdr
P
  Profil uzytkownika: 100PS     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 10:29
Tylko z nadmiaru wolnego czasu jeszcze ci odpisze:
"To Ty mnie zaczepilas,piszac o bogatych polakach." O Tobie nie pisalam! Wiec jak ciebie mogłam zaczepiac?! Piszesz, ze czegoś nie ma albo jest tylko takie czy siakie. To Ci pisze, ze nie masz racji, bo sa rozne mozliwosci. A Ty sie czepiles mnie personalnie!

"Znam nawet takich co do pochodzenia sie nie przyznaja,zmienili imona i nazwiska ,na szwedzkie." A ja znam takich, ktorzy głośno mówią o swoim pochodzeniu, m.in. wlasnie dlatego, zeby tu Polaków kojarzono z czymś wiecej niz firmy budowlane i sprzatajace.
Wiesz, z tego co piszesz, to mozna wywnioskować, ze jestesjednym z tych rodakow, ktorzy zawsze szukaja drugiego dna w sukcesie innych. Zastanów sie, dlaczego przytaczasz przykład tych co nazwiska pozmieniali? Dlaczego nie napiszesz o pozytywnych przykładach? A jesli takich nie znasz po cholerę wogole o tym piszesz... Sam sie prosisz o wniosek, ze "żal ci doope ściska". Nie bierz tego do siebie, ale prowokujesz taki wlasnie wniosek. Pociesz sie, ze takich jak ty jest bardzo wielu....
  Profil uzytkownika: dankom     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-18 10:37
"Wiesz, z tego co piszesz, to mozna wywnioskować, ze jestesjednym z tych rodakow, ktorzy zawsze szukaja drugiego dna w sukcesie innych. Zastanów sie, dlaczego przytaczasz przykład tych co nazwiska pozmieniali?"


Znajdz w moich ponad 8 tys wpisach ,choc jeden taki,ktory deprecjonuje sukces rodaka w Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 10:54
Wiesz, przeczytaj sam swoje wpisy tylko z wczoraj i dzisiaj.
Nie widze w naszej wymianie postów żadnej dyskusji. A na ciagle tłumaczenie, ze zielone jest zielone, szkoda mojego i twojego czasu....Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dankom     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-18 11:13
"Wiesz, przeczytaj sam swoje wpisy tylko z wczoraj i dzisiaj."

Przeczytalem dwa razy od gory do dolu i od dolu do gory.Nie ma takiego mojego wpisu,gdzie doszukuje sie drugiego dna w czyims sukcesie.Malo tego zgadzam sie ,ze sa tacy ,ktorzy osiagneli sukces.No ale co to ma wspolnego z Popromiennym i jego checia wyjazdu do Szwecji? Chcesz powiedziec,ze ci co sukces odniesli przyjechali bez przygotowania?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 11:24
Az tak niepohamowanej potrzeby pisania na tym forum nie mam abym dalej ciągnęła nasza "dyskusje"....
  Profil uzytkownika: dankom     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 11:38
Dankom napisal:

"Ale niektorym zalezy tylko na tym, aby równać do budowlańca i sprzątaczki (bardzo przepraszam wykonujących te zawody za podanie takiego przykładu,ale.."

Od dawna mnie fascynowala praca gdzie od podstaw mozna by bylo wybudowac dom....niestety moi rodzicie mowili mi : jak sie nie bedziesz uczyl , to pojdziesz na budowe, albo do ubijania kostki ulicznej... dzisiaj zaluje ze ich posluchalem, bo okupuje to stresem i innymi glupotami i chetnie za biurka przesiadlbym sie do cementarki...nawet zaproponowalem to mojemu przyjacielowi ktory prowadzi firme budowlana zeby mnie na poczatek za te 50 koron do zawodu przyuczyl, niestety odmowil mimo iz bardzo silny jestem.( to na poczatek)
  Profil uzytkownika: skoczek     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-18 11:45
w Szwecji praca ba budowie ma dosc wysoki status i zarobki sa wysokie zeby tyle zarobkc w biurze trzeba miec dobra szkole kwalfikacje i doswiadczenie

jezeli chodzi o emigracje przypomnialo mi sie spotkalem kiedys Niemca ktory tu wyemigrowal
pytam czy mu sie tu podoba a on mowi
tak podoba mi sie
tylko jak tu przyjezdzalem myslalem ze nie bede musial pracowac
wiec czuje sie rozczarowany
  Profil uzytkownika: darsim     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 11:47
100ps napisal:

" Kiedys czytajac twoje wpisy na forum, bylo mi zal tych wszystkich ludzi, ktorym ublizasz w mniej lub wiecej wyszukany sposob, ale teraz to zaczyna mi byc ciebie zal."


No i dobrze !!! zjebka musi byc na poczatek !!!!mnie tez kiedys kopem w dupe z samolotu wyrzucali...kazdy musi przez to przejsc
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 11:50
Darsim:
"w Szwecji praca ba budowie ma dosc wysoki status i zarobki sa wysokie zeby tyle zarobkc w biurze trzeba miec dobra szkole kwalfikacje i doswiadczenie"

to juz nie o pienidze chodzi, ale o ciekawa prace...
  Profil uzytkownika: skoczek     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-18 11:51
Szwed z yrkesbevis pracujacy w Skanska nie czuje sie gorszy od jakiegokolwuek innego zawodu uwaza ze powinuen zarabiac wiecej niz lekarz i czesto zarabia wiecej jak liczyc bez dodatkowych dyzurow
  Profil uzytkownika: darsim     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 12:10
Skoczek - mam nadzieje, ze nie myślisz, ze pisząc to miałam ponizajacy stosunek do tych zawodów. Znam budowlańców, z tytułami i bez, od ktorych na tym forum wielu mogło by sie uczyć - zarówno kultury jak i wiedzy. Ale zaden z nich nie traktuje swojej pracy jako spełnienie zawodowe. Tak samo ci, ktorzy zajmują sie sprzątaniem. Najczęściej jest to zajęcie, ktore traktują tymczasowo. Tylko to tymczasowo czasami ciagnie sie latami.
Wiesz, ja osobiście z moim ex wiazalam zbrojenia pod fundamenty w naszym domu, rozne rzeczy pomagalam robic przy budowie. To mi sie bardzo przydało przy ostatnim remoncie domu. Wtedy przesiadywalam na "budowie" kilka godzin dziennie dogladajac fachowców (świetni byli), aby wszystko było jak chce. Nauczyłam sie przy nich bardzo duzo. Pod koniec budowy śmiali sie, ze bat na własna doope sobie uwili, bo teraz nie moga mi żadnej ciemnoty wcisnąć. A czasem próbowali, ze cos sie nie da zrobic. Bardzo mi sie wtedy to wszystko podobało. Była praca, ale mieliśmy tez bardzo wesoło. Natomiast nie wiem czy chciałabym tak pracować codziennie. To ciężka praca i uzeranie sie z ludzmi (nie tylko pracownikami ale głownie ze zleceniodawca). Także to różnica wykonywać taka prace jako "hobby", a co innego wstawać o świcie i w deszcz czy mróz pracować pod gołym niebem. Czasem po kolana w błocie.
  Profil uzytkownika: dankom     
Nikoś


Wpisów: 325
Od: 2012-01-29
2013-04-18 12:11
Nie moge.
ile razy ktos sie zapyta o jakas porade ktora dla niektorych jest chlebem codziennym to ignor lub zjebka lub odeslanie do strony FK...w tym chrym kraju nawet jak czytam na stronie FK po polskiemu to nie kumam pewnych rzeczy...niewazne.


jednak jak powstaje nowy temat z serii chce przyjechac lub cos w tym stylu wiekszosci pekaja wrzody na dupie i zamieniaja sie w slowa...

to "najsmutniejsze" forum jakie widzialem jesli chodzi
o zawartosc..

jednym z niewielu pomocnych gosci sa mabr lub kajetan..
moze wezcie z nich przyklad lub przynajmniej sprobujcie..to nie takie trudne
  Profil uzytkownika: Nikoś     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 12:18
Dankom:
"Także to różnica wykonywać taka prace jako "hobby", a co innego wstawać o świcie i w deszcz czy mróz pracować pod gołym niebem. Czasem po kolana w błocie."


A ja to lubie tak sie upierdolic zebym nie wiedzial jak sie nazywam, to pozniej bardziej doceniam to co mi spowszednialo i co mam na "codzien"....
  Profil uzytkownika: skoczek     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 12:24
Bo jak ktos szanuje prace to szanuje kazda. Czy to lekarz, czy murarz, czy jeszcze ktos inny. Niedawno rozmawiałam z dziewczyna, ktora sprząta. Jest świetna w tym co robi. Ale sama do siebie nie ma szacunku. Nie dlatego, ze ma cos przeciwko temu co robi, ale dlatego, ze inni maja ja za gorsza! I to jest problem. To ludzie odbierają szacunek niektorym zawodom. I ludziom je wykonywujacym. Sa kraje, gdzie kazda praca jest traktowana na równi, m.in w SE. I Szwed nie czuje sie gorszy, bo sprząta czy komus tyłek podciera. Uważa, ze wykonuje ważna dla kogos prace i za nia mu płaca. Niestety, wsrod rodakow panują inne poglądy. A szkoda, bo to jedna z nielicznych (wg mnie) cech Szwedow, z ktorej mozna byłoby brać przykład.
  Profil uzytkownika: dankom     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 12:28
Skoczek - ja sie wyzywam w ogródku tam tez mozna sie uwalic po pachy i natyrac. Polecam
  Profil uzytkownika: dankom     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 15:07
"Skoczek - ja sie wyzywam w ogródku tam tez mozna sie uwalic po pachy i natyrac. Polecam"

O fy fan!!!! .. nienawidze grzebania sie w ziemi i sadzenia roslinek, robienia rabatek itp.. za wczesnie na to !!! Dla mnie to mlot, wkopywanie slupow betonowych , dzwiganie belek , albo karczowanie pni...no moze kiedys kiedy bede w åldershem to mi rabatki zostana , ale nie sadze....
  Profil uzytkownika: skoczek     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2013-04-18 15:12
Ja tez kiedys nie lubilam, ale teraz, jesli pogoda dopisuje, moge siedziec w nim caly dzien. A i tak tego nie widac
  Profil uzytkownika: dankom     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-04-18 17:41
Ja juz w takie tematy sie juz nie wtracam, bo swoje juz napisalam, ze az mi sie zapas slow skonczyl, ale ..
Patrzac na to co piszesz i jak sie zachowujesz to ja bym ciebie do tej „pracy biurowej sredniego i wyzszego szczebla” nie zatrudnila.
Piszesz o posiadaniu „cech miekkich” – na podstawie twoich wypowiedzi – raczej takich nie posiadasz.
W PL nie mozecie sobie poradzic, wiec podaj powod dla jakiego poradzilbyscie sobie tutaj, zwlaszcza, ze chetnych na te srednie stolki nie brakuje. Darsim podal liste zawodow, w ktorych latwo dostac prace i to jest realistyczna lista. W innych zawodach trzeba troche wiecej – jezyk, odpowiednie wyksztalcenie, znajomosc rynku, doswiadczenie itp, itd. I tez te „cechy miekkie” o ktorych piszesz a ktore najwyrazniej roznia sie bardzo w PL i SE.
Nie wiem jakie masz wyksztalcenie, doswiadczenie i czego szukasz, ale jedna rada – spusc z tonu, bo takie typowo polskie „mam wyksztalcenie”, „zrobilem kariere” to sobie tutaj mozesz .. wlozyc w odpowiednio pasujace miejsce.
  Profil uzytkownika: maggie     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-18 18:21
Maggie

'Cechy miekkie' ... a sa i 'twarde'?
To jakas 'nowa klasyfikacja cech'?


  Profil uzytkownika: latimeria     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-04-18 18:26
Sa, ale tez sie wlasnie teraz o tym dowiedzialam

Kompetencje miękkie - związane są z naszymi niejako wrodzonymi cechami, z tym, jacy jesteśmy, jaki mamy charakter i temperament, w jaki sposób działamy, jak radzimy sobie ze stawianymi przed nami zadaniami i w jaki sposób rozwiązujemy pojawiające się w naszym życiu problemy.

Kompetencje twarde - to posiadana przez nas wiedza oraz umiejętności, konkretne kwalifikacje, które nabyliśmy wcześniej na drodze naszej edukacji. Mogą to być dla przykładu ukończone przez nas kursy, znajomość języków obcych, posiadane uprawnienia itp.

zrodlo
http://www.szkoleniawpolsc e.pl/artykuly/miekkie-i-twarde-kompetencj e-zawodowe,26.html
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2013-04-18 19:10
"Cechy miekkie" , kojarzy mie sie z miekkimi raczkami, innymi slowy z obibokiem, ktory lubi posiedziec i poczekac, az samo sie zrobi !

"Kompetencje twarde"- twarde lapy, glowa na karku i twarda dupa...


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 19:33
kuzwa!!!! cechy miekkie , cechy twarde...co to sie na swiecie porobilo !!!!!
Co oni jeszcze w tym kraju 20-to procentowego bezrobocia za glupote wynajda...ja pierd......
  Profil uzytkownika: skoczek     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-18 19:50
hmm... skoro nie wiedzialas co to są cechy miękkie, to na jakiej podstawie byłaś w stanie stwierdzic ze ich h nie posiadam? zreszta cechy tego typu wymagane przez kazda instytucje moga byc zupelnie inne wiec juz zupelnie widac ze nie wiesz o czym piszes, a skoro tak to po co to robisz?
Nie wiem tez czemu zakladasz ze nie radze sobie w Polsce, pisalem juz tutaj, i ktos chyba potiwerdzil ze skonczyly sie czasy takie jak kiedys (jak za Twoich czasów byc moze) kiedy to wyjezdzali ludzie albo z biedy albo uciekali przed komunizmem. Natomiast jak przyslowioej krowie na rowie pozwole sobie powtorzyc - warunki zycia na zachodzie Europy (pomimo polozenia ogolnie zalicze do tego szwecje) sa lepsze i tego nie zanegujesz. A skoro tak jest nie widze przeszkod zeby zastanowic sie nad mieszkaniem tam.
i nie rozumiem co jest typowo polskie wg Ciebie? robienie kariery i zdobywanie wyształcenia? mówienie o tym?


ps cos mi mowi ze nie masz mozliwosci zwalniania i zatrudniania ludzi ...na moje szczescie oczywiscie

  Profil uzytkownika: popromienny     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-18 19:55
skoczek - to nie jest polski wymysł, a bezrobocie w Polsce ok 14% w tej chwili wynosi.... :p
  Profil uzytkownika: popromienny     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-18 20:23
Skoczek

'Wymysl' polski,czy nie polski.
Polska ma tendencje do lykania wszystkich wymyslow,niepolskich zwlaszcza.

14% bezrobocia'w porywach' - to prawdopodobnie aktualna srednia.W niektorych regionach jest 30%.Zaraz publikatory beda pekac z dumy,ze sie 'zmniejszylo' - o sezonowych,ktorzy wyjada do zbiorow i czego tylko sie da,byle tylko nie w Polsce.Po lecie poziom bezrobocia wroci do 'normy'.
  Profil uzytkownika: latimeria     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-04-18 20:30
Jestes popromienny zwyklym arogantem, ktory nawet czytac ze zrozumieniem nie potrafi (to na podstawie wpisow). Nie przypominam sobie, zebym pisala, ze nie wiem co to sa te miekkie cechy, nasapoial, ze tych wlasciwych ci .. brak.

A te, ktore masz, pracy ci nie ulatwia znalezc.
  Profil uzytkownika: maggie     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-18 20:35
ale Ty nie musisz pisac ze nie wiesz. To w jaki sposob o tym piszesz to ujawnia... tyle. Jakie to są 'odpowiednie' cechy właściwe wg Ciebie? i odpowiednie do czego?

Arogantem, a to czemu? ;> Prowadzimy dyskusje, używamy argumentów, to świadczy wg Ciebie o arogancji?

  Profil uzytkownika: popromienny     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-18 20:40
Podsumowalabym-szczerze-jak tylko potrafie:

popromienny : Masz chec przyjazdu? Solo,czy w duecie? Masz kase?-Szwecja tylko na to czeka! Kupuj bilety i laduj sie w samolot,czy prom.Pobedziesz tu 3 miesiace wraz ze swoimi cechami 'twardymi i miekkimi'-zaoferujesz,zarekomendujesz-sam sie przekonasz.Z tarcza,lub na tarczy i nie ma o co kruszyc kopii!
  Profil uzytkownika: latimeria     
prababcia


Wpisów: 1822
Od: 2012-10-21
2013-04-18 20:43
Popromienny, zobacz temat "Polityka" ja sie pytam jak jest w Polsce, a Ty w Szwecji. Oczywiscie czytam szwedzkie gazety, i to moglabym zreferowac, ale moje dobre doswiadczenia z pracy sa moze przestarzale. Boje sie jednak "napasci" pewnych forumowiczow.
  Profil uzytkownika: prababcia     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-18 21:10
Latimeria, zapomniałaś jeszcze szczerze napisać ze bardzo dobrze mi zyczysz
Chyba ze obojętność przejęłas od swoich nowych 'rodaków', którzy nie maja tendencji do lykania wszystkiego obcego (chyba nawet wręcz przeciwnie;
Pozdrawiam i dziękuje
  Profil uzytkownika: popromienny     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 21:13
popromienny napisal:
"skoczek - to nie jest polski wymysł, a bezrobocie w Polsce ok 14% w tej chwili wynosi..."

Te 14 % bezrobotnych to z tymi 2,5 milionami bezrobotnych co juz wyjechali czy bez?
Pytam -no bo tam to szybko sie wszystko zmienia, a ja tego nie sledze , bo i po co...
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 21:21
Latimeria napisal:
"14% bezrobocia'w porywach' - to prawdopodobnie aktualna srednia.W niektorych regionach jest 30%.Zaraz publikatory beda pekac z dumy,ze sie 'zmniejszylo' - o sezonowych"


Hhehheh latimeria jestes bardzo laskawa w ocenie , bo to kuzwa wyglada DUZO GORZEJ!!!!!:

"Najgorsza w Polsce sytuacja na rynku pracy panuje w powiecie szydłowieckim. Z bezrobociem sięgającym 37,8 proc. region ten dzierży niechlubną palmę pierwszeństwa na mapie bezrobocia w Polsce. Fatalne warunki dla szukających pracy panują też w powiecie piskim, braniewskim, radomskim, bartoszyckim i łobeskim – wszędzie tu stopa bezrobocia przekracza 30 proc.

Pod względem podziału na województwa, najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w warmińsko-mazurskim (21,1 proc.), zachodniopomorskim (18,5 proc.), kujawsko-pomorskim (17,7 proc.), lubuskim (16,5 proc), podkarpackim (16,3 proc.) oraz świętokrzyskim (16,0 proc.)."
  Profil uzytkownika: skoczek     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-04-18 21:32
Tylko ze te statystyki bezrobocia Skoczek to o kant .... potluc. Nic nie mowia ile ludzi tak naprawde szuka pracy i przede wszystkim jakiej.
My np mamy problem ze znalezieniem wlasciwiej osoby w kraju i miejscowosci gdzie bezrobotnych jest pelno.
A w samej Szwecji bezrobocie wzrosnie, kryzys dopiero zaczyna uderzac w niektore branze.
W takich czasach jak teraz ludzie trzymaja sie swojej pracy jak moga, tzn boja sie zmieniac, wiec czasem trudno jest znalezc kogos z odpowiednim doswiadczniem, pomimo, ze szukajacych jest setki.
Generalnie ktos z dobrym zawodem/ specjalista w swojej dziedzinie, doswiadczenie i referencje to odpowiednia prace zawsze znajdzie, bez wzgledu na nazwisko.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-04-18 21:33
Napisalam "generalnie" bo nie znaczy, ze tak od razu oczywiscie.
  Profil uzytkownika: maggie     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2013-04-18 21:37
to tyz racja ... ale czegos sie trzeba trzymac ...
  Profil uzytkownika: skoczek     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-18 21:55
Latimeria, zapomniałaś jeszcze szczerze napisać ze bardzo dobrze mi zyczysz
Chyba ze obojętność przejęłas od swoich nowych 'rodaków', którzy nie maja tendencji do lykania wszystkiego obcego (chyba nawet wręcz przeciwnie;
Pozdrawiam i dziękuje

I coz ja Ci moge zyczyc,popromienny, po powyzszym 'chybaniu-gdybaniu',oraz przypisywaniu mi 'moich nowych rodakow',hę??

Zmierz sie,popromienny,z tutejsza rzeczywistoscia nievirtualnie a zobaczysz,czy ci 'moi nowi rodacy'do serca i kieszeni przypadna.

I nie 'chybaj-gdybaj'.3m sie faktow.
  Profil uzytkownika: latimeria     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-04-18 21:59
Skoczek: to ja chyba rzeczywiscie bylam w tej ocenie jakis 'laskawca'

Ciekawe w takim razie,jak i z czego im to '14%' wylazlo.Chyba cos z matma u statystykow polskich nie halo.
  Profil uzytkownika: latimeria     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-18 22:07
No coz, nie znam Cię więc cieżko trzymać sie faktów, mogę tylko przypuszczać i wysunąć wnioski. Na szczęście...
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: popromienny     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-18 22:18
szkoda czasu na dyskusje
ten czlowiek i tak nic nie rozumie
inny swiat kosmos
  Profil uzytkownika: darsim     
popromienny


Wpisów: 38
Od: 2013-04-15
2013-04-18 22:34
Masz racje, wy raczej tylko sami nawzajem sie rozumiecie.
Powodzenia mimo wszystko jesli wam z tym dobrze.
Rzeczywiście nie ma sie co kopać z koniem.

Tak czy inaczej dzięki za udział i posty.
Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: popromienny     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-18 22:40
kuzwa!!!! cechy miekkie , cechy twarde...co to sie na swiecie porobilo !!!!!
Co oni jeszcze w tym kraju 20-to procentowego bezrobocia za glupote wynajda...ja pierd......"

w Szwecji kladzie sie na to bardzo duzy nacisk dla mnie to zwyczajny syf albo jego maskowanie
bo kwalfikacje mozna porownac cechy miekkie to smaksak
personalny ktory mnie do pracy przyjmowal powiedzial ze sie absolutnie nie nadaje jego zdaniem i po jego trupie, ale Szwedzi ktorzy mnie znali uparli sie i mnie przyjal
teraz mam rzekomo najlepsze oceny u klientow
gdyby nie znajomosci i rekomendacje nigdy bym pracy nie dostal bo mu sie nie podobalem
tak to z cechami miekkimi jest
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-04-18 22:48
A no wlasnie Darsim! Pewnie zalezy od pracy, pozycji itp ale to czesto bardzo wazne kryterium, ktore o wszystkim moze zawazyc. zreszta nie tylko w Szwecji, kraju kolektywu, ale tez super wazne w wielu innych krajach europejskich.
  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-19 05:50
to moge powiedziec, ze dobre referencje to przebijaja
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-19 06:06
znam przypadek ze angielka szukala pracy jako assystentka ekonomi w komunie miala wszystkie potrzebne kwalfikacje, doswiadzcenie i referencje
pracy nie dostala bo osoba ktora przyjmowala ocenila ja jako

färglös

i nic nie pomoglo, uparla sie
przyjela zamiast niej mlodego chlopaka ktory nic nie mial poza tym ze jej wpadl w oko

  Profil uzytkownika: darsim     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-19 11:29
W mojej komunie w Vuxenutbildning odebrano mozliwosc nauczania jezyka angielskiego nauczycielce, rodowitej angielce, wyksztalconemu w Anglii pedagogowi. Podstawa byl brak jakiegos szwedzkiego swistka, ze jest "kompetent".

Coz, pogodzila sie i odeszla. Ludzie nadal ucza sie angielskiego z ksiazki, ktorej opisana nauczycielka jest wspolautorka, ale z ktorej to ONA uczyc nie moze. Niesmieszne, ale prawdziwe.
  Profil uzytkownika: Viggo     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-04-19 20:14
referencje to najwazniejsze cv,,a te przyklady co darsin i viggo podal to moze i prawda ,ale napewno nie cala(przeczytana w gazecie)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-19 21:47
Prawda i to nie przeczytana w gazecie. To jest moja byla nauczycielka, znam ja osobiscie i uczylem sie z jej ksiazki tuz po odsunieciu jej ze szkoly. Pozwolono jej uczyc ang. gruv, bo nie mieli innych chetnych. Nie wiem, czy mialo to wplyw na jej wynagrodzenie, ale zdrowia psychicznego ja to na pewno troche kosztowalo.
  Profil uzytkownika: Viggo     
koteryk


Wpisów: 13
Od: 2013-05-15
2013-05-17 11:05
A jak tam z pracą dla ślusarzy i spawaczy? Właśnie myślę nad przekwalifikowaniem się w tym kierunku. Swoją drogą wątek pouczający i ciut dołujący.
Kot
  Profil uzytkownika: koteryk     
Forum -> Życie w Szwecji -> Praca na początek
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 0 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony