Odwiedzin 37800709
Dziś 1153
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Elektryka - prawo i inne

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorElektryka - prawo i inne
dziubek232


Wpisów: 1
Od: 2013-03-30
2013-03-30 10:17
Witam.
Chciałabym zaczerpnąć wiedzy na temat pracy i uprawnień elektryków. Mianowicie mój narzeczony który jest elektrykiem w Polsce i pracuje w Szwecji miał dostać ofertę pracy przy budowie domków. Podobno jest tak, że Polski elektryk nie może zrobić czegoś bo Szwedzki elektryk tej budowy nie odbierze i nie podpisze odbioru. Jak to jest ewentualnie jakie trzeba mieć uprawnienia Szwedzkie - proszę o pomoc osoby rozeznane w temacie. Dziękuje
  Profil uzytkownika: dziubek232     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 11:54
bo tak jest,skontaktuj sie z AF.mojej siostrze jak zrobili polacy elektryke to korki wysiadaja jeden za drugim,co dziennie.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-30 14:27
Na tego idiote ,przedmowce nie zwracaj uwagi.

"Jak to jest ewentualnie jakie trzeba mieć uprawnienia Szwedzkie"

Oto rodzaje uprawnien:
Allmän behörighet – AB –Zezwolenie ogolne AB, które, aby otrzymac, musisz okazac dokument odbytej praktyki zawodowej (trwajacej minimum rok) w zakresie prac instalacyjnych w przedziale produkcji lub dystrybucji pradu lub w przemysle o napieciu systemu wiekszym niz 1000 V.

Allmän behörighet – ABL- Zezwolenie ogolne ABL, które, aby otrzymac, musisz okazac dokument odbytej praktyki zawodowej (nie ma wymagan co do czasu jej trwania) w zakresie instalacyjnych systemow niskiego napiecia dla zasilania oraz oswietlenia wszystkich rodzajow budynkow (mieszkan, szkol, biur i budynkow przemyslowych).

Allmän behörighet – ABH- Zezwolenie ogolne ABH, które, aby otrzymac, musisz okazac dokument odbytej praktyki zawodowej (nie ma wymagan co do czasu jej trwania) w zakresie prac instalacyjnych w przedziale produkcji lub dystrybucji pradu lub w przemysle o napieciu systemu wiekszym niz 1000 V.

Begränsad behörighet - BB1- Ograniczone zezwolenie BB1, które, aby uzyskac, musisz okazac dokument odbytej praktyki zawodowej (trwającej minimum 2 lata) pod protektoratem przelozonego elektryka. W tym celu musisz wykazac kopie potwierdzonego z oryginalem zaswiadczenia od swojego przelozonego. Dokument daje zezwolenie na wykonywanie prac instalacyjnych przy napieciu systemu maksymalnie do 1000 V. W zakres zezwolenia wchodza: zestawianie i przemieszczanie pojedynczych czesci armatury oswietleniowej, przelacznikow i wtyczek z kablami; montaz oraz demontaz maszyn, aparatow i urzadzen.

Begränsad behörighet - BB2 Oganiczone zezwolnie BB2, które, aby uzyskac, musisz okazac dokument odbytej praktyki zawodowej (trwającej minimum 2 lata) pod protektoratem przelozonego elektryka. W tym celu musisz wykazac kopie potwierdzonego z oryginalem zaswiadczenia od swojego przelozonego. Dokument daje przyzwolenie na wykonywanie prac instalacyjnych przy napieciu systemu maksymalnie do 1000 V . W zakres zezwolenia wchodza: montaz oraz demontaz maszyn, aparatow i urzadzen.

Gdy spelna sie warunki na jedno z tych uprawnien blankiet wraz z dokumentami(bez potrzeby tlumaczenia na jezyk szwedzki)wysyla sie na adres:

Elsäkerhetsverket

Box 4,

681 21 Kristinehamn 5.

Tutaj wklejam blankiet do wypelnienia:
http://www.elsakerhetsverk et.se/Global/Blanketter/Ansökan_behörighe t.pdf

Koszt rozpatrzenia to 2000 koron.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-30 16:41
to co jest napisane wyzej to szczera prawda,za moich czasow bylo znacznie ciezej zdobyc uprawnienia w szwcji,np.trzeba bylo sie okazac praca w zawodzie elektryka w szwedzkiej firmie,wymagano rowniez z SEP polski dozor itd.
ale warto zrobic wlasne upraawnienia by nie byc zaplatany czasami w szwedza gre szwedzkich elektrykow,
nie jest lekko ale warto miec swoj szwedzki certyfikat i warto sie uczyc szwedzkiej technologii pracy bo mozna latwo stracic te uprawnienia
dosc czesto jestem sprawdzany przez szwedzkich elektrykow,konsultow i kontrolantow,dlatego warto zdobyc uprawnienia i poznac dosc szczegolowo ich przepisy elektryczne by moc sie wybronic z ich atakow rasistowskich
pozytyw jest taki ze jesli sie wybronisz z kontroli kilka razy to ci odpuszcza troszke
jesli chcesz ich sie pozbyc to warto wejsc z nimi w dyskusje z kilku specjalizacji np.instalacji odgromowych i sterowania KNX,
nie znajdziesz w szwecji elektryka ktory ogarnia szczegolowo te dwa rozne tematy
do tego mozna zaczac rozmowe o stacjach powyzej 15kV i generatorach i...... goscia nie ma
przykladow moge podawac w nieskonczonosc ,ale musisz miec twarda wiedze by samemu sie nie zblaznic
w razie pytan christoffer@el-tjanster.se
ps.nie poddawaj sie
  Profil uzytkownika: COMODO     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 17:50
joland jak zwykle bedzie googlowac i co muwia przepisy a nie wie jak to wyglada w rzeczywistosci.tak jak comodo pisze ,kazdy zginie co nie potrafi sie wybronic99% gwarantuje,i niedaj boze jak bedzie maly problem to koniec,jesli bedzie mial szweda za "plecami" to mu zabardzo nie podskocza,elektryk w szwecji ma dosc duza wladze w swoim zawodzie i nie tylko to ma duze poparcie wsrod spoleczenstwa ,dlatego tez potrafia brac do 1000kr na godzine od firm gdzie robia uslugi
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 18:11
,dlatego tez potrafia brac do 1000kr na godzine od firm gdzie robia uslugi"


Ty chłopie to kompletne walniety jesteś
Za pisanie takich głupot na forum publicznym to jakaś kara powinna być

  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 18:19
szweda za "plecami" to mu zabardzo nie podskocza,elektryk w szwecji ma dosc duza wladze w swoim zawodzie i nie tylko to ma duze poparcie wsrod spoleczenstwa "


A ja myślałem głupi ze to w Polsce elektryk był prezydentem a nie w Szwecji

Okazuje sie se w Szwecji elektryk ma jesżcze większa władze .


CO TY CHŁOPIE PIJESZ I ILE TEGO W SIEBIE WLALES.?


Nie boisz sie o wątrobę?
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 18:24
walnij sie sam baran......jak nie wiesz to nie pisz
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 18:26
Posłuchaj
Ja codziennie wynajmuje elektrykow do rożnych prac więc raczej dokładnie wiem jaka maja władze i ile im płace
Ok
Dotarło?
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 18:26
juz dawno myslalem ze musisz pracowac gdzies na produkcji i twoj dzien pracy ma 24 godziny???
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 18:27
chyba w polsce i polakow
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 18:31
W Stockholm Szwedow

  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 18:32
Målare…………………………..300-400 kr/timme (gratis offerttjänst via länken)
Snickare…………………………300-450 kr/timme (gratis offerttjänst via länken)
Murare…………………………..350-550 kr/timme
Elektriker………………………..400-550 kr/timme
Rörmokare/VVS…………….450-600 kr/timme
Markentreprenör…………..400-600 kr/timme (gratis offerttjänst via länken)
Värmepumpsinstallatör….400-600 kr/timme (gratis offerttjänst via länken)
Flyttgubbe……………………..300-500 kr/timme
Takläggare……………………..450-650 kr/timme
mozesz sobie poczytac i to tylko srednia ... cmoku
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 18:35
to ,musza byc polacy bo szwed nie pojdzie za twoja cene,,gwarantuje
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 18:38
Te ceny to pewnie z moms

No a gdzie tam jest te twoje 1000 koron?

Nie umiesz czytać czy nie rozumiesz co czytasz?
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 18:42
daj sobie siana ,probujesz sobie teraz tlumaczyc na rozne sposoby
czy nie wiesz ze jak podajesz cene w firmie to moms dojdzie.a co do 1000kr(znam ze potrafia brac do 1000)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 18:42
Tyle ze ja nie podjąłem żadnej ceny tylko napisałem ze 1000 koron to brednie co sam pózniej udowodniles japlace elektrykowi 360 koron a godzinę. Bez moms firmie z tego sam elektryk ma 170 brutto

I nie powiem ze on rządzi raczej odwrotnie jest na każdy telefon

Tak samo hydraulik zreszta
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 18:47
2013-03-30 18:42
daj sobie siana ,probujesz sobie teraz tlumaczyc na rozne sposoby
czy nie wiesz ze jak podajesz cene w firmie to moms dojdzie.a co do 1000kr(znam ze potrafia brac do 1000)"

Nie podaes źródła linka

Ja znam ceny na pamięć i wiel ile z moms ile bez płacimy

1000 koron może biorą za 1 godzinę z kosztem dojazdu włączonym nie za godzinę
Chciałem tylko dodać ze nie dyskutuje z głupim tylko próbuje sprostować wprowadzanie w błąd innych
Głupiego nie przekonamy
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-30 18:48
Elektriker
Söker du billiga elektriker? Elektriker med bra timpris?

Vad kostar en elektriker per timma?

Kostnad för en elektriker brukar ligga mellan 400-550 kr/timme + moms.
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Martin85


Wpisów: 165
Od: 2009-09-04
2013-03-30 18:51
COMODO ladnie pisze w teorii a osobiscie po tobie poprawialem podlaczenie wylacznika roznicowo-pradowego na jednej z budow gdzie sie spotkalismy.


A do szwedzkich uprawnien wymagana jest praktyka 4 letnia trzeba tylko glebiej sie wczytac.
  Profil uzytkownika: Martin85     
Martin85


Wpisów: 165
Od: 2009-09-04
2013-03-30 18:56
Den utbildning som lägst krävs för allmän behörighet är påbyggnadsutbildningen Elinstallation - allmän behörighet. Praktikkravet med denna utbildning är fyra år för allmän behörighet AB (varav ett år med elinstallationsarbete över 1000 V systemspänning). För allmän behörighet ABL är praktikkravet fyra år.
  Profil uzytkownika: Martin85     
Martin85


Wpisów: 165
Od: 2009-09-04
2013-03-30 18:57
Do autorki tematu - twoj narzeczony na obecnych warunkach moze wykonac taka instalacje pod warunkiem, ze podpisze sie pod nia elektryk szwedzki potwierdzajac i biorac odpowiedzialnosc.
  Profil uzytkownika: Martin85     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-30 19:28
martin
nie ma takiej mozliwosci bys po mnie cos poprawial bo nie pracuje z polskimi elektrykami
napisz kim jestes na moj mail i co za problem miales z roznicowka i czy wlesz po co jest instrukcja ktora sie daje w kazdej rozdzielnii elektrycznej,co tam pisze i czemu to sluzy,jake czynnosci musi wykonac osoba ktora eksploatuje roznicowke
moje instalacje zawsze sa zakonczone protokolem i protokolem gdzie wszystko jest czarno na bialym
ale zapraszam do maila christoffer@el-tjanster.se
  Profil uzytkownika: COMODO     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-30 19:42
mam na mysli protokol elektryczny gdzie testuje sie kazdy kabel,roznicowke i inne parametry,taki protokol tylko z jednego mieszkania to ponad 100 stron,urzadzenie pomiarowe posiada szwedzka przeglad-certyfikat
i protokolem odbiorczym gdzie sprawdza mnie dodatkowo szwedzki kontrolant elektryczny ktory na dzien dobry sprawdza roznicowke kazda puszke laczeniowa,kazdy kabel,bardzo nie sympatyczna kontrola,itd

moi znajomi szwedzcy elektrycy tez kosztuja 1000koron,np.ci co programuja,podlanczaja audio itd,slyszalem tez ze comhem tez juz sobie wola 1000koron za technika ale wazne jest dokladnie co on robi,zwykly elektryk sadze ze ma 500-600koron na firme itd.moms ale jesli juz potrafi programowac np.ma certyfikat partnera KNX,to lubia zaspiewac spore sumki
jest jeszcze inna sprawa na ile mozna wykartkowac klijenta...
  Profil uzytkownika: COMODO     
Martin85


Wpisów: 165
Od: 2009-09-04
2013-03-30 20:04
2 roznicowki, pomieszane zera, do tej drugiej wziete nie tam skad trzeba i ciagle wybijalo. zadnego protokolu nie bylo bo robiles fuche.
temat nie warty prostowania sie przez maile, po prostu poruszylo mnie to, ze widze tutaj co innego a tak banalna sprawa mi sie przypomniala. adres strony z profilu mnie upewnil co do osoby.
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Martin85     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-30 20:28
ja bynajmniej nic nie ukrywam
a tu kazdy moze pisac wszystko
jesli bedziesz kiedys pracowac z szwedzkimi elektrykami to nie stosuj tej taktyki co teraz tutaj,bo na dluzsza mete zaczniesz sie ogladac za siebie...
ja pracujac z innymi elektrykami gdzie stosuje sie kilka roznicowek np.na mojej stronie z systemem KNX,kazda roznicowka ma swoje zadanie i jesli ty cos zmienisz bo tobie sie tak wydaje to normalnie zanim to zrobisz dzwonisz do elektryka ktory to robil wczesniej i pytasz czemu on tak to zrobil a nie bazujesz na swoich doswiadczeniach z polski,
ostanio poznalem bardzo madrego szwedzkiego elektryka ktory kazda moja zmiane omawial ze mna,analizowalismy to i wybieralismy lepsza opcje
kiedys pracowalem w fabryce z kilkunastoma szwedzkimi elektrykami i nasz glowny elektryk,za kazdym razem gdy ktos robil blad zwolywal zebranie i omawialismy blad-tylko dla tego bo kazdy blad czegos uczy,i podobala mi sie kultura wsrod ludzi,teraz tez poznalem takiego elektryka ktory omawia kazdy problem i oboje sie siebie uczymy
dlatego chcialem poznac temat i dokonac analizy czym sie motywowalem laczac tak a nie inaczej
tego wlasnie brak nam polakom,dialogu w pracy
powodzenia ci zycze z twoim sposobem na zycie kilkolwiek jestes...
  Profil uzytkownika: COMODO     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-30 20:59
i jeszcze jedno

2 roznicowki, pomieszane zera, do tej drugiej wziete nie tam skad trzeba i ciagle wybijalo.

jesli miedzy moja usluga a twoja mieszal tam jeszcze inny elektryk amator ktory nie przyznal sie do tego ze sam cos mieszal to zastanow sie co piszesz zanim nie poznasz sprawy do konca
jesli jestes elektrykiem to sam napisales ze byly pomieszane zera-wiec jak ja uruchomilem instalacje bo ja nigdy nie zostawiam swojej pracy nie skonczonej
nie da sie wogole,nigdy,wlaczyc roznicowki gdy sie pomiesza zera bo to by zaprzeczylo teorii czlowieka ktory ja wynalazl:suma pradow wplywajacych...
nie da sie na sekunde wlaczyc takiej roznicowki
a ja nigdy nie zostawilem nie skonczonej pracy
naprawde chcialbym cie poznac i omowic problem z kultura
bo z tego co teraz piszesz ze sie spotkalismy a ja napewno nie mialem takiej sytuacji w momencie zakonczenia calkowitego budowy i TESTOW centrali
  Profil uzytkownika: COMODO     
gregg


Wpisów: 181
Od: 2012-11-19
2013-03-30 21:57
btw. Krzysztof, humbug! Popraw blad na swojej www

"mitt galleri bilder frÖn jobbet"

  Profil uzytkownika: gregg     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 22:34


Nie wiem ile comhem liczy ale wiem ze zwykłego elektryka to mam poniżej 400 koron na godzinę bez moms

Wybierać przebierać
Szwedow
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-30 22:53
W Szwecji są faktycznie bezribotni elektrycy więc twierdzenie ze elektryk rządzi w Szwecji to bajka


Ja często kupuje elektryka i wiem ile płace i na jakich warunkach
przeciętny elektryk nie pyta za ile go sprzedają tylko chce wiedzieć ile zarobi


Ja jako klient wiem ile płace
  Profil uzytkownika: darsim     
PL/SE


Wpisów: 60
Od: 2013-02-20
2013-03-31 03:56
Wistam. Korzystam z usług polskiego elektryka za 250 lub Szweda za 380. Polak jest lepszy i słowny ( ten z którego ja korzystam). Jednak Szwed ma uprawnienia których niektórzy wymagają bezsens taki sam jak pozwolenie na wykonywanie ochrony wodnej w Łazienkach które posiadam.
  Profil uzytkownika: PL/SE     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-31 06:38
Przeciętny elektryk najczęściej nie wie ile za niego bierze jego szef
  Profil uzytkownika: darsim     
ziutek72
Stockholm


Wpisów: 56
Od: 2012-05-27
2013-03-31 07:44
Czy tu zawsze każdy temat musi kończyć się wycieczkami personalnymi???
  Profil uzytkownika: ziutek72     
Forum -> Życie w Szwecji -> Elektryka - prawo i inne
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony