Odwiedzin 37805554
Dziś 1878
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - platne czerwone dnii w kalendarzu-helgen dagar

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorplatne czerwone dnii w kalendarzu-helgen dagar
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-25 12:11
Witam,wiem ze swieta tzw.czerwone dni w kalendarzu sa platne,tylko nie wiem czy firma nie majaca umowy zwiazkowej tez musi sie stosowac do tego?interesuje mnie link na strone z przepisem mowiacym o tym
  Profil uzytkownika: COMODO     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-25 17:51
tylko nie wiem czy firma nie majaca umowy zwiazkowej tez musi sie stosowac do tego?interesuje mnie link na strone z przepisem mowiacym o tym"

nie musi

to reguluje wylacznie umowa zwiazkowa nie zadne prawo
powolaj sie na mnie

  Profil uzytkownika: darsim     
Niclas03


Wpisów: 2
Od: 2013-03-25
2013-03-25 19:31
Hej !!
Zalezy jaka umowe mas zjezeli timm lön och OB czy nie mniesieczna wylata czy godzinna.
  Profil uzytkownika: Niclas03     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-25 19:58
darsim,tez mi sie wydaje ze marne szanse ale lubie sie zapytac ludzi znajacych sie ...
mam zatrudnienie na godziny-ile godzin tyle kasiorki,minus podatki
  Profil uzytkownika: COMODO     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-25 21:57
Hej !!
Zalezy jaka umowe mas zjezeli timm lön och OB czy nie mniesieczna wylata czy godzinna."


nic nie zalezy od zadnej umowe ma tylko od tego czy fierma ma umowe ze zwiazkami czy nie
jak firma nie ma umowy to nie musi placic bez wzgledu jaka on ma umowe
teraz to juz pewnie nikt nic z tego nie rozumie
po co mieszacie jak nie macie pojecia w temacie?
  Profil uzytkownika: darsim     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-25 22:07
chyba sie wiele nie pomyle ze szwecja to raj dla oszustow
ale to darsim ty wiesz rownie dobrze jak ja i wielu tu na forum
klamstwo i oszustwo ma wielka moc tu w szwecji
  Profil uzytkownika: COMODO     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-25 22:24
Szwecja jest krajem gdzie panuje totalny burdel pod pozorami porzadku wiec jest to naturalny raj dla oszustow moga sie slizgac miedzy przepisami jak im sie podoba.

  Profil uzytkownika: darsim     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-25 23:04
wiec nie rozumiem czemu giganty typu skanska czy ncc maja podpisana umowe zbiorowa?gdzie maja z tego zysk?bo po co wchodzic w klad gdzie ma sie strate?
znam zdanie mojego szefa czemu nie chce wejsc w umowe zbiorowa-bo nie chce nabijac kabzy tym co zwiazkami steruja,to wszyscy wiemy...
ale czy nie ma sposobu na wymuszenie na firmie podpisania umowy zbiorowej?
gdzie jest chaczyk...???
  Profil uzytkownika: COMODO     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2013-03-25 23:08
No bo giganty robia roboty dla panstwa i dla komun. A wtedy sa wymagane umowy zbiorowe od wykonawcow, zeby wygrac przetarg.
  Profil uzytkownika: kajetan     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2013-03-25 23:38
Jest tak jak pisze darsim jesli nie ma kollektivavtal i pracodawca nie ma ochoty to moze nie placic. Zdążają sie wyjatki ze pracodawca jest uczciwy mimo braku umowy i wyplaca swoim pracownikom to co wg umowy by im sie nazezalo.
  Profil uzytkownika: poleczka123     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-26 05:09
umowy zbiorowe dla malej firmy z niewielkim marginesem zysku to morderstwo ekonomiczne

zwiazki wymuszaja podpisanie umow w ten spodob ze firma ktora ma umowe nie mogla wziazc podwykonawcy bez umowy, ale to sie rozmywa.

Firma wykonujaca uslugi dla osob prywatnych moze bez umowy zbiorowej funkcjonowac.

Zwiazki robily rozne pokazowe akcje gdzie blokowali firmy bez umowy, ale chyba im sie znudzilo, za duzo takich firm jest

Pracownik nie jest w stanie wymusic na firmie podpisania umowy zbiorowej, moze szukac pracy w firmie ktora taka ma
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-26 05:42
Hej !!
Zalezy jaka umowe mas zjezeli timm lön och OB czy nie mniesieczna wylata czy godzinna."

timlön to nie to samo co timanställning
ludziom sie miesza.

a co ma do tego OB?

OB-tillägg
OB-tillägg betalas för förskjuten arbetstid, dvs arbetstid som utförs på kvällar och helger.
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-29 08:24
"Pracownik nie jest w stanie wymusic na firmie podpisania umowy zbiorowej, moze szukac pracy w firmie ktora taka ma"

Pracownik moze podpisac z firma umowe indywidualna(umowa o prace),ktora zawiera punkty z umowy zbiorowej.
No,ale musi byc dobry w tym co robi,by pracodawca na to poszedl.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 08:33
No,ale musi byc dobry w tym co robi,by pracodawca na to poszedl."


jesli pracodawca nie podpisuje umowy zbiorowej to ma powod
i na pewno nie zrobi wyjatku dla jednego pracownika
chociaz sa firmy ktore umowy nie podpisaly ale zapewniaja warunki porownywalne

dodam tylko ze pracodawcy ktorzy umowe podpisuja czesto nie rozumieja do czego ich to zobowiazuje
ci ktorzy jej nie podpisali tym bardziej nie wiedza o co chodzi
umowa zbiorowa to nie tylko czerwone dni w kalendarzu platne to znacznie wiecej

praktycznie podpisanie umowy zbiorowej ze zwiazkami to oddanie im kontroli w firmie
co sie moze skonczyc bankructwem dla malej firmy
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-29 08:45
"...i na pewno nie zrobi wyjatku dla jednego pracownika"

Uwierz mi ,ze zrobi ,jak mu zalezy na pracowniku.
Moge podac przyklady,bo znam takowe.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 08:56
to moze wyjasnimy jaki to dodatkowy koszt dla pracodawcy

80 000 kr mer med kollektivavtal
Känner du till vad det egentligen innebär för dig att arbeta på en arbetsplats med kollektivavtal? Att det kan betyda 80 000 kr mer per år för dig? Att du kan få 13 000 kr om du är föräldraledig? Att du kan få övertidsersättning med 30 000 kr?

http://kampanj.unionen.se/ kollektivavtal/?gclid=CP6rtpO5obYCFc93cAo dCi8AnA&utm_expid=69537117-15&utm_referre r=http%3A%2F%2Fwww.google.com%2Faclk%3Fsa %3Dl%26ai%3DC2orKikhVUfK3K7D5wQP55YDYCYaQ 3fMEjvqtjnDcpYaUDAgAEAEguVQoAlCUxpnf-v___ _8BYPGt_IWkH6AByqelzwPIAQGpAhHvcxF1mYQ-qg QoT9AUZ26PTrp2rcBZyDmfKNl389JjpZy1lxD5JVB 8LoJ3npK50JHkuoAFkE6AB57Y2jA%26sig%3DAOD6 4_2Zv78H7yxsYChp2M1KLqNh7lwWzQ%26ved%3D0C C4Q0Qw%26adurl%3Dhttp%3A%2F%2Fkampanj.uni onen.se%2Fkollektivavtal%2F%26rct%3Dj%26q %3Dvad%2Binneb%25C3%25A4r%2Bkollektivavta l%2Bf%25C3%25B6r%2Barbetstagare%2Bi%2Bpen gar


Szwedzi by tego nie przezyli gdyby jeden mial inne lepsze warunki

  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 09:02
tu wiecej co wiaze sie z umowa zbiorowa


http://www.tco.se/Template s/Page2____2301.aspx


jak napisalem pracodawcy czesto nie rozumieja jak podpisuje do czego ich to zobowiazuje

praktycznie nie ma takiej mozliwosci zeby podpisac indywidualna umowe ktora pokrywala by sie z umowa zbiorowa, aczkolwiek niektore punkty mozna dopisac
zdaza sie ze jezeli firma ma umowe zbiorowa mozna indywidualnie wynegocjowac lepsze warunki ale raczej szefom nie robotnikom
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 09:11
Uwierz mi ,ze zrobi ,jak mu zalezy na pracowniku.
Moge podac przyklady,bo znam takowe."

najczesciej to im sie moze tylko tak wydawac ze maja takie same warunki
nieznajomosc umow zbiorowych ich szczegolow jest powszecha zarowno wsrod pracodawcow tym bardziej wsrod pracownikow

twierdzenie ze ktos wynegocjowal takie same warunki indywidualnie dla mnie jest absurdalne


  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-29 09:15
"twierdzenie ze ktos wynegocjowal takie same warunki indywidualnie dla mnie jest absurdalne"

Jasne,ze absurdalne,tez jestem tego samego zdania,skoro umowa zbiorowa nie jest rowna umowie zbiorowej.Chodzi mi o pewne punkty z umowy zbiorowej, dotyczace wynagrodzenia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-29 09:53
sadze ze ja jestem przykladem kogos kto ma lepsza umowe od pozostalych pracownikow
firma w ktorej pracuje jest bardzo specyficznym przykladem na te czasy
zarzad firmy jest w calosci szwedzki ale wlasciciel firmy liczy kazda korone
drugim aspektem wymuszajacym myslenie jest stan gospodarki na calym swiecie,wszyscy wiemy ze nie jest to najlepszy czas do zmiany pracy,trzeba sie bardzo zastanowic ....
w tej firmie co pracuje musze sie klucic z wlascicielem firmy o pewne kwestie ktore w innych firmach dostaje tzw.z automatu,jak np.25 dnii urlopu,czy teraz te platne dnii za tzw.czerwone dnii-swiateczne,
wiec kazdy pyta,czemu nie idziesz tam gdzie jest lepiej???
odpowiadam ze czasami warto pewne sprawy teraz przemilczec,bo ekonomia w szwecji w innych firmach jest raczej WEGETACYJNA,a nasza firma tylko w tym roku chce podwoic swoje projekty,
w innych firmach WEGETUJACYCH bez szans na nadgodziny,moge mic 27-30 000koron brutto,a tutaj mam duzo pracy,duzo nadgodzin i 35-37 000 koron brutto
a prawda jest taka ze nie przyjechalismy do szwecji wypoczywac tylko sie czegos fajnego dorobic
dodam tylko ze nie mamy w firmie czarnych pieniedzy,wiec co roku ciesze oko jak otwieram pomaranczowa koperte z emerytura bo i tam jest dosc ladna sumka,
kolenym aspektem jest ubezpieczenie ktore tez mam indywidualne a wiekszosc jest objeta ubezpieczeniem zbiorowym
ktos moze zapytac ,to czego jeszcze chce od zycia-wyznaje zasade ze czasami warto,malymi kroczkami ale ciagle do przodu w negocjacjach z pracodawca
i co najwazniejsze,warto uczyc sie jezyka szwedzkiego,bo wielu z nas poddaje sie-ja jestem przykladem ze warto sie uczyc jezyka zarowno do kontakow z pracodawca,jak rowniez do zdobywania szwedzkich certyfikatow zawodowych,nie wspomne o niechcianych spotkaniach na drodze z policja-znajac jezyk mozna sobie,czasami,bardzo pomoc
  Profil uzytkownika: COMODO     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 10:04
wiec co roku ciesze oko jak otwieram pomaranczowa koperte z emerytura bo i tam jest dosc ladna sumka,"


chcialem ci tylko zwrocic uwage na jedno
to jest prognoza oparta na tym, ze do samej emerytury bedziesz zarabial tyle samo co teraz lub wiecej
nie sadze ze dociagniesz z tymi nadgodzinami do emerytury
wiec faktyczna emerytura moze byc znacznie nizsza

tam nie ma zadnej ladnej sumki faktycznie
tylko prognoza ze moze byc
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 11:16
skoro umowa zbiorowa nie jest rowna umowie zbiorowej."

Szwedzi podaja rozne cyfry zaleznie od zrodla ilosc umow zbiorowych jedne to ponad 620 inne okolo 570 roznych umow zbiorowych

tak z grubsza mozna powiedziec ze jest okolo 600

kazda z nich rozni sie szczegolami, ale generalnie sa podobne
znajac jedna bardzo dobrze mozna szybko zorientowac sie w kazdej innej.

To dorobek Szwecji ostatnich 70 lat te umowy.
Moim zdaniem nie sa zle tylko ja bym srodek ciezkosci przelozyl na mocne i jasne prawo pracy a umowy jako dodatek w Szwecji jest odwrotnie co wprowadza duze zamieszanie
  Profil uzytkownika: darsim     
COMODO


Wpisów: 359
Od: 2004-05-30
2013-03-29 12:33
no wlasnie darsim,zaczoles kolejny ciekawy temat
jak zabezpieczyc sie na starosc???
gdzie najlepiej i najbezpieczniej jest oplacac prywatny filar emerytalny-pytam bo jestem nieufny ,a widze ze ty masz wlasciwe podejscie do zaklamanych szwedow
  Profil uzytkownika: COMODO     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 12:34
Chodzi mi o pewne punkty z umowy zbiorowej, dotyczace wynagrodzenia"

umowy zbiorowe okreslaja tzw minima ktore w praktyce sa maksymalnymi stawkami dla wielu

nie powinno byc problemu wynegocjowanie wyzszej stawki dla kogos kto jest dobry w swoim zawodzie
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-29 12:41
gdzie najlepiej i najbezpieczniej jest oplacac prywatny filar emerytalny"

z doswiadczenia odradzam wszelkie prywatne filary i fundusze to jedno wielkie oszustwo.
Najlepiej moim zdaniem zainwestowac pieniadze w cos
np nieruchomosc ktora mozna wynajmowac pytanie czy w Szwecji czy w Polsce czy w np Hiszpani gdzie ceny sa teraz wyjatkowo niskie.
to moje prywatne zdanie


fundusze emerytalne maja wady
1 oplacaja sie dopiero powyzej zarobkow 38 000 miesiecznie
2 maja wysokie koszty obslugi placone bankom
3 sa niepewne z powodu wachan na gieldzie jezeli sa tam lokowane oga pojs w gore 20% zeby pozniej spasc tyle albo wiecej
4 nie mozna ich ruszyc przed ukonczeniem 55 roku zycia nawet jak sie ma raka in wie ze sie nie dozyje do 55 lat
5 jak sie pieniadze z nich zaczyna brac placi sie podatek od dochodu

stanowczo odradzam

sam niestety sie w to wpakowalem kiedys i przeklinam kazdego dnia wlasna glupote
  Profil uzytkownika: darsim     
Megapixelus


Wpisów: 3
Od: 2013-03-29
2013-03-30 09:44
Czy to dotyczy również FORA?
Pracuję w firmie z umową ze związkami i szef coś odprowadza do Fora...od kilku lat przysyłają mi jakieś reklamy itp żebym się zdecydował co chcę zrobić z tymi środkami. Jak najlepiej je wykorzystać?

Odnośnie czerwonych dni, dla osób z kolektiv wszystko jest jasne i opisane w avtalu. Kto nie ma umowy-nie ma gwarancji i wszystko zależy od pracodawcy.
  Profil uzytkownika: Megapixelus     
Forum -> Życie w Szwecji -> platne czerwone dnii w kalendarzu-helgen dagar
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony