Odwiedzin 37804002
Dziś 326
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Szwedzki testament dot. nieruchomości

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwedzki testament dot. nieruchomości
Superevelajna


Wpisów: 1
Od: 2013-03-21
2013-03-21 21:41
Witam serdecznie,
Jestem Polką i mam dość nietypowe pytanie dot. szwedzkiego testamentu... 8 lat temu zmarła moja ciocia. Przed śmiercią został sporządzony testament mówiący mniej więcej:
"W przypadku kiedy ja- Iwona N***n umrę jako pierwsza, wszystkie nieruchomości w Szwecji, pozostają własnością mojego męża- Sturego N***n. Po jego śmierci, wszystkie nieruchomości przechodzą na moją siostrzenicę- Ewelinę B***r".
Oczywiście przedstawiłam to w ogromnym skrócie. Dodam, że i moja ciocia i mój wujek są prawowitymi właścicielami nieruchomości o których mowa. Mam tylko 3 pytania, ale odpowiedź jest dla mnie bardzo ważna ponieważ po śmierci cioci nie mam kompletnie kontaktu z wujkiem.
1) Czy (skoro nieruchomości w dniu sporządzenia testamentu nie zostały wyróżnione adresem itp), mój wujek może np. zamieszkać w przyczepie, sprzedać je i zostawić mi barak?
2) Czy może zadłużyć nieruchomości i pozostawić mnie z długami?
3) Czy może chcieć zmienić testament na swoją korzyść?
Podkreślę jeszcze, że testament został podpisany przez obie strony i ma pełną moc prawną. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc, ponieważ mieszkam w Polsce i nie mam pojęcia co w Szwecji może się zdarzyc. Pozdrawiam serdecznie.
  Profil uzytkownika: Superevelajna     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-21 23:27
Ja moge odpowiedziec na Twoje pytania ale mam watpliwosci co do waznosci tego testamentu bo do tego nie wystarczy, ze jest podpisny przez spadkobiercow.
Czy wiesz jakie warunki musi spelniac szwedzki testament, zeby byl wazny i czy ten testament je spelnia?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-03-21 23:34
Jak Ronj@ tu zajrzy to ci napisze co i jak.
Mnie sie wydaje, ze to zalezy jak to bylo sformulowane.
Jesli w sposob jaki napisalas to brzmi, ze jesli cos z jej majatku zostanie to ty to odziedziczysz, ale on ma "friforfogande rätt" czyli moze robic z tym co chce.
No ale ja sie nie znam, udzerzaj do Ronji.
  Profil uzytkownika: maggie     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-21 23:42
¤
powinno byc: podpisany przez spadkodawcow
a nie spadkobiercow.

Ani Ronj@ ani nikt inny nic nie pomoze jak sie okaze ze testament nie jest wazny.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 08:18
1. Tak poniewaz jest wlascicielem.

2. Moze ale dlugow sie i nie dziedziczy

3. ?????????????????????

Ciocia nie moze decydowac kto dzidziczy po smierci wujka.

Ten testament jest nie wazny poniewaz ciocía juz dawno nie zyje.


  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
SKUTER-KA


Wpisów: 528
Od: 2013-03-18
2013-03-22 09:06
"W przypadku kiedy ja- Iwona N***n umrę jako pierwsza, wszystkie nieruchomości w Szwecji, pozostają własnością mojego męża- Sturego N***n. Po jego śmierci, wszystkie nieruchomości przechodzą na moją siostrzenicę- Ewelinę B***r". "

Tak jak Eliza08 napisala, ciocia umarla, dostal jej maz, i to on bedzie decydowal, kto dostanie po jego smierci spadek.
  Profil uzytkownika: SKUTER-KA     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 11:32
Dla waznosci tego testamentu nie ma znaczenia, ze ciocia juz nie zyje bo zosatal on podpisany zarowno przez ciocie jak i wujka.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 11:49
Ale....
ten ich wspolny testament, w szwedzkim prawie zwanym "inbördes testamente" moze byc niewazny z innych powodow, np nie spelnia warunkow waznosci albo po smierci cioci zostal zmieniony przez wujka.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-03-22 14:40
1) Czy (skoro nieruchomości w dniu sporządzenia testamentu nie zostały wyróżnione adresem itp), mój wujek może np. zamieszkać w przyczepie, sprzedać je i zostawić mi barak?

Po pierwsze: w testamencie powinno byc dokladnie napisane o jaka nieruchomosc chodzi, czy to jedna czy wiele. Masz racje ze wujek moze sprzedac i kupic cos zupelnie innego.

Po drugie testamnet musi byc podpisany przez dwóch swiadków, którzy nie maja interesu w testamencie.

2) Czy może zadłużyć nieruchomości i pozostawić mnie z długami?

Nie, dlugów sie niedziedziczy w Szwecji. Ale slyszalam ze podobno tak jest w Polsce.

3) Czy może chcieć zmienić testament na swoją korzyść?

Nie, testamentu nie moze zmienic ale moze zadbac o to ze nic po sobie nie zostawi.

Ciotka powinna w testamencie napisac ze to ty dziedziczysz wszystko po niej, lacznie z nieruchomoscia, ale jej maz moze dysponowac, to znaczy mieszkac tam, do konca zycie. Wtedy wujek nie moglby nic zrobic, tylko moze mieszkac do smierci.

Przy okazji mala uwaga do forumowiczów. Wiekszosc banków ma mozliwosc do bezplatnych rad od prawnika dla swoich klientów.

Potrzebujesz napisac testament, zadzwon do twojego banku zeby ci pomogli napisac zgodnie ze Szwedzkim prawem. Przynajmniej tak jest w Handelsbanken.

  Profil uzytkownika: Vendela     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 16:10
Proponuje, zeby Vendela przeczytala sobie np to co jest tu napisane:
http://lawline.se/answers/ 588

a w szczegolosci zwrocila uwage na to, ze:
"Det bör upplysas om att det är möjligt för var och en av testatorerna att återkalla sitt eget förordnande i ett inbördes testamente. Det är även möjligt för den efterlevande maken att göra detta efter den förste makens död"
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 16:29
Superevelajna
kazdy inaczej tlumaczy twoje pytania. Generalnie på smierci dzieli sia na polowe jezeli nie ma dzieci.
Najblizsza rodzina ma tez prawo do jakiej czesci czyli ty napewno wszystkiego nie dostaniesz. Polowa idzie na strone cioci rodzina a druga na wujka rodziny.

Idz do adwokata w Pl i niech on ta sprawa sie zajmnie.

Testament po polsku a mieszkali w Szwecji.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-22 17:24
to jest proste.....on jest wlascicielem i moze zrobic wszystko co mu sie podoba,sprzedac,zadluzyc itd,ty nie dostaniesz nic,dziwne ze ciotka spisuje testamant i ma cie na mysli a nie da kompletnie nic,a ma prawo chyba do 20% jej polowy,dlugow w szwecji sie nie dziedziczy i oto nie musisz sie martwic
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-22 17:37
simply..ma racje ze zmiana testamentu jest mozliwa nawet po smierci twojej ciotki.....pomyslec tylko ze ciotka mogla napisac ze po smierci meza ty dziedziczysz ,a po tobie arnold swartzeneger,a po nim moze ja,,,,,,on jest teraz wlascicielem(ciotke zapomnij) gdyby sie tak zdarzylo ze on unrze natychmiast i nic nie zdarzy zmienic ,,,to co innego wtedy ty jestes spadkobierca
  Profil uzytkownika: black sabbath     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 17:48
b...s....nie pisz tego czego nie wiesz.
Zadala ogolne pytania i taka odpowiedz. Duzo zalezy kto co mial i spisane papiery midzy malzonkami.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-03-22 17:56
Ludzie, ratunku.
Zamiast spekulowac to sobie poczytajcie, przeciez to bardzo czesta forma dziedziczenia.

Dziewczyna napisala wyraznie, ze testament potwierdzony.
Z tekstu wynika, ze chodzi o tzw "fri förfoganderätt", wiec wygoglujcie.
Facet moze sprzedac posiadlosc, ale nie moze zapisac komus innemu w testamencie. Jesli sprzeda to po jego smierci dz

A jesli chodzi o pytanie to odpiwiedz jest:
1)TAK - moze zrobic z tym co chce, sprzedac tez, ale jesli pomniejszy wartosc w jakis sposob masz prawo wymagac kompensacje od niego. A jesli sprzeda to jego smieci masz prawo do pieniedzy.

2)NIE - dlugi sa osobiste, nie dziedziczy sie ich. Ale jesli zadluzy posiadlosc i przy jego smierci nie bedzie mial zadnego majatku to ty nic nie dostaniesz.

3)NIE - Jej testamentu nie moze zmienic i nie moze w swoim testamecie zapisac to komus innemu.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-03-22 17:58
Tam mialo byc "Jesli sprzeda to po jego smierci dziedziczy pieniedze"
  Profil uzytkownika: maggie     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-03-22 18:00
eli....pisze to co niewie,mianowicie dochodzi co tam moglo byc napisane????????????brw magge ze zwrocilas na to uwage
  Profil uzytkownika: black sabbath     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 18:02
Maggi przez kogo potwierdzony ??????
Zeby kuzynka wszystko dostal to wszystko musi byc wlasnoscia cioci inaczej nie.

Jezeli nieruchomnosc jest wspolna to swoja czesc zapisuje komu chce.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-03-22 18:05
Przeciez napisala, ze testament ma pelna moc prawna, wiec chyba nie ma sensu posadzac ja o klamstwo?
  Profil uzytkownika: maggie     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 18:14
Nie posadzam o klamstwo testament po polsku a miszkaja w Szwecji.

Troche wiem na ten temat i zeby cos konkretnie odpowiedzic to trzeba wiecej wiedzic. A pisanie ze wszystko dostanie po cioci to klamstwo.
Nic nie pisze czy to byl "enskid egndom" czy wspolnota.
Jakie dokumenty sa zalaczone do testamentu????

Testamet ma pelna moc prawna gdzie w Pl czy Se?


  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-03-22 18:23
Nie osmieszaj sie.
Nie dopisuj sobie calej historii.

Wyraznie jest napisane, ze "szwedzki testanet" a zreszta nie ma znaczenia, moze byc z Polski, jesli tam wazne i spelnia wymogi to i tu tez.

W praktyce jesli facet bedzie cos posiadal jak umrze to dziewczyna tez cos dostanie.
  Profil uzytkownika: maggie     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 19:00
Nie osmieszaj sie sama.

Nie byla wzywana do "boupteckning" ktory musi byc zrobiony od daty smierci w przeciagu 3 miesiecy wiec jak ma cos dostac.

Jedyne wyjscie to adwokat w Pl bo tu nie ma zadnego prawa do niczego.
Bylam "förordnad av tingsrätten för att vara boupteckningsman"i wiem co pisze.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 19:54
Ja uwazam, ze nie ma sensu odpowiadac na te pytania dopoki sie nie ustali czy ten testament jest wazny ale skoro tu takie przepychanki to napisze moje uwagi do tego co w tym temacie napisal 08 Elisabeth:
"Generalnie på smierci dzieli sia na polowe jezeli nie ma dzieci.
Najblizsza rodzina ma tez prawo do jakiej czesci czyli ty napewno wszystkiego nie dostaniesz. Polowa idzie na strone cioci rodzina a druga na wujka rodziny"
To info jest w tej sprawie calkowicie zbyteczne bo nie chodzi tu o dziedziczenie z ustawy tyllko z testamentu. Ale jesli sa jakies ich dzieci to mimo testamentu maja prawo do zachowku.

"Zeby kuzynka wszystko dostal to wszystko musi byc wlasnoscia cioci inaczej nie.
Jezeli nieruchomnosc jest wspolna to swoja czesc zapisuje komu chce."
Nie, nie musi to wszytko byc wlasnoscia cioci bo wujek sie pod tym testamentem podpisal.
To jest ich obopolny testament.
Takie testamenty sa dupuszczalne w Szwecji a w Polscce nie wiec to musi chodzic o szwedzki testament.
"Ett inbördes testamente görs mellan två personer som vill ge varandra ömsesidig rätt till varandras arv."

"Nie byla wzywana do "boupteckning" ktory musi byc zrobiony od daty smierci w przeciagu 3 miesiecy wiec jak ma cos dostac."
to jest zrozumiale bo ona ew bedzie dziedziczyla dopiero po smieci wujka.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 19:58
Jeszcze dodam, ze bouppteckning nie musi byc zawsze zrobiony bo czasami wystarczy dödsboanmälan.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 20:05
Nie chce byc goloslowna, ze w polskim prawie taki testament jest niewany i dlatego podaje link:
http://www.experto24.pl/pr awo/prawo-cywilne/spadki-i-darowizny/czy- malzonkowie-moga-sporzadzic-wspolny-testa ment.html
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 20:08
Nie bylo pytania o dödsboanmällan i to tylko dotyczy osob zmarlych co konto w banku pokrywa koszt pogrzebu.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 20:12
W tym wypadku obowiazuje Se prawo.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 20:14
Musi byc zanotowana w bouppteckning på smierci cioci zeby cos dostac.

  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 20:36
W tym testamencie jest napisane:
W przypadku kiedy ja- Iwona N***n umrę jako pierwsza, wszystkie nieruchomości w Szwecji, pozostają własnością mojego męża- Sturego N***n.
Po jego śmierci, wszystkie nieruchomości przechodzą na moją siostrzenicę- Ewelinę B***r".
to znaczy, ze po cioci dziedziczy jej maz a siostrzenica dopiero po smierci meza.
------------------------
"Nie bylo pytania o dödsboanmällan i to tylko dotyczy osob zmarlych co konto w banku pokrywa koszt pogrzebu" O bouppteckning tez nie bylo.
Dödsboanmälan absolutnie nie tylko wtedy to dotyczy:

"Dödsboanmälan ersätter bouppteckning om dödsboets tillgångar endast täcker begravningskostnaderna och det inte finns fast egendom eller tomträtt i dödsboet. Dödsboanmälan är i de flesta kommuner och stadsdelar kostnadsfri och ställs till Skatteverket efter utredning av boutredaren i den kommun eller stadsdel där den avlidne är folkbokförd.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 20:39
"Musi byc zanotowana w bouppteckning på smierci cioci zeby cos dostac."

Podaj podstawe prawna
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 21:17
Do zalozycielki tego tematu,
skontaktuj sie ze szwedzka ambsada albo z kancelaria adwokacka Linklaters w Warszawie bo jest u nich zatrudniony jeden szwedzki adwokat, ktory mowi po polsku i moze bedzie mogl Ci pomoc. Nie wiem czy moge tu na forum podac jego nazwisko ale jak do nich zadzwonisz to sie dowiesz.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-22 22:19
Widze, ze 08Lisabeth ma trudnosci w znalezieniu podstawy prawnej dla swojego twierdzenia to napisze tak: gdyby maz cioci nie pokazal tego testamentu po jej smierci to nie bylby wlascicielem ich wszystkich nieruchomosci wiec prawdopodobnie go pokazal ale to nie daje gwarancji, ze siostrzenica jego zony dostanie wszystkie te nieruchomosci po jego smierci.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 22:27
Vilka ska kallas till förrättningen?
.dödsbodelägare enlig lag eller testamente
.efterarvinge enligt lag eller testamente
.efterlevande make, registrerad partner eller sambo
.god man om sådan finns
.......

Ja nie siedze przed ekranem caly czas wiec teras sobie przeczytaj.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2013-03-22 22:33
Nie komentuje wiecej bo to granie w pingponga.
Ja bylam bouppteckningsman i wiem jak to wyglada.


  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-23 08:18
"Nie byla wzywana do "boupteckning" ktory musi byc zrobiony od daty smierci w przeciagu 3 miesiecy wiec jak ma cos dostac."


To sa najmadrzejsze slowa w tym temacie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-23 10:34
08Lisbeth
Ty wszystko mieszasz i idziesz w zaparte.

Z tego co zalozycielka tego tematu napisala wynika, ze mogl byc tylko boupteckning ( inwentarz spadku) po smierci jej cioci a ona po niej i po jej mezu bedzie dziedziczyla dopiero wtedy jak on umrze i dlatego mogla nie byc wezwana na ta ceremonie bo wtedy nie byla jeszcze dödsbodelägare (spadkobierca).

No chyba, ze wiesz o tym, ze on zmarl i ze po nim juz byl bouppteckning na ktory ona nie byla wezwana.

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-23 10:57
" Ett testamente kan av olika anledningar komma att betraktas ogiltigt. Att klandra ett testamente eller vilja få det förklarat ogiltigt är inte ovanligt. I samband med boutredning, bodelning och arvsskifte som sker i främmande stat efter avliden svensk medborgare kan utredning om svenska rättsregler också vara bristfällig eller t.o.m. försummas, trots att det enligt svensk lag och internationella överenskommelser i många länder är svensk lag som i det enskilda fallet skulle ha tillämpats beträffande ett arv och testamente"

http://www.testamentsbanke n.se/ardubosattiutlandet.htm
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-23 11:58
Nie wiem dlaczego Joland wkleil tu link skierowany do Szwedow zamieszkalych za granica bo zalozycielka tego tematu nic o tym nie napisala, ze jej ciotka z mezem nie mieszkaja w Szwecji, ale moze on tez jest natchniony duchem swietym i wie wszystko.
Ja juz w pierwszym wpisie do tego tematu napisalam, ze mam watpliwosci co do waznosci tego testamtu bo np ona nic nie pisala o swiadkach.

Ja mysle, ze jej ciotka z mezem mieszkala w chwili smierci tu w Szwecji i ze ten testament byl napisany po szwedzku tylko zostal przetlumaczony na polski.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-23 12:06
"ale moze on tez jest natchniony duchem swietym i wie wszystko"

Nie ,on umie czytac.
Skoro masa majatkowa nie zostala wyszczegolniona w testamencie ,to testamentalnie mozna bylo zapisac dzialke na Marsie ,bo tam jesli sie orientuje tez jeszcze nie ma adresow.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-03-23 12:12
Sture N nie jest miekkim ptaszkiem robiony, wie ,ze taki testament mogl sobie podpisywac,bo nic nie straci.
Ja na jego miejscu ,to bym jeszcze dlugow narobil,by je w spadku ktos odziedziczyl.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-24 12:27
Ja nie bardzo mam ochote pisac w tym temacie bo my sie tutaj sprzeczamy a zalozycielka tematu postawila kilka pytan i nie spieszy sie, zeby podac nam dodatkowe info.
A gdyby nikt z nas nic jej nie odpowiedzial to pewnie by napisala, ze: Polak, Polakowi ...
Ona napisala, ze to co tu pisze o tym testamencie to jest w ogromnym skrocie wiec nie wiadomo czy rzeczywiscie nie jest w nim podane gdzie leza w Szwecji te nieruchomosci, ktore ona ma dziedziczyc ale nawet gdyby tego w nim nie bylo, to nie bedzie to powodem do uniewaznienia tego testamentu ( powody uniewaznienia testamentu sa napisane w 13 kap ÄB).
Jak spadkodawca nie ma dzieci to moze nawet napisac, ze ktos ma otrzymac cala spuscizne (hela kvarlåtenskap).
A jezeli Sture narobi dlugow to zanim beda mogli je scigac z jego mienia to najpierw potraca za koszty pogrzebu a dopiero potem za dlugi i gdyby nie wystarczylo na zaplacenie ich w calosci to reszta bedzie umorzona bo dlugi nie przechodza na spadkobiercow.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2013-03-24 16:04
Dodam jeszcze, ze w inwentarzu spadku (bouppteckning) wpisuje sie pasywa i aktywa zmarlego wiec tam beda wyszczegolnione wszystkie jego nieruchomosci.
Jak spadkodawca ma kilka nieruchomosci i chce je podarowac kilku osobom to, zeby uniknac sporow miedzy nimi najlepiej jest napisac w testamencie kto ma dostac co, to dotyczy rowniez i ruchomosci, np Wacek odziedziczy po mnie samochod a Wiesia- zlote pierscionki.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Forum -> Życie w Szwecji -> Szwedzki testament dot. nieruchomości
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 6 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony