Odwiedzin 37803419
Dziś 3863
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - pytania dot. szkoły (nie znalazłam odpowiedzi)

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpytania dot. szkoły (nie znalazłam odpowiedzi)
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-15 16:40
Nie bardzo rozumiem szwedzki program nauczania, wszędzie piszecie tylko tyle, ze jest inny i trudno go opisać w jednym poście. W związku z tym:
czy jest możliwość zrobienia zawodu na poziomie szkoły średniej, a po niej iść na inne studia, nie związane z tym zawodem? Słyszałam o dodatkowych przedmiotach, za które dostaje się punkty. Rozumiem, że są one potrzebne do dostania się na studia, tak? Mogę w takim razie chodzić na dodatkowe lekcje, w tym rysunek, malarstwo i rzeźbę, historię sztuki etc. (nie wiem, jakie są te przedmioty) i iść na studia związane właśnie z plastyką, a po szkole średniej mieć już zawód?

Moglibyście wymienić przynajmniej niektóre z kierunków w szkole? Zwłaszcza te, po których będzie możliwa praca bez dodatkowego dokształcania się na studiach. Pomijając fizykę, jestem wszechstronna i nie wiem, co wybrać. Chciałabym posłuchać, co mam w ogóle do wyboru. Jak jest na rynku pracy, kogo potrzeba?

Czy wśród dodatkowych przedmiotów znajdę zajęcia filmowe? Chciałabym się sprawdzić w roli reżysera.
A nauka na jakichś ciekawych instrumentach?

Czy każda szkoła zapewnia wszystkie dodatkowe lekcje? Czy może tak być, że w jakiejś szkole po prostu nie ma przedmiotu, np. Harry Potter (ale dziwny przedmiot )?


Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.
Nie znam szwedzkiego, moi rodzice też nie. Z translatorem pewnie sobie poradzę z przetłumaczeniem jakichś stron, ale prosiłabym jednak o pisanie, jeśli to nie problem.
  Profil uzytkownika: Zulai     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-15 17:02
ale Ty teraz jestes w pl czy w szw? po podstawowce w pl? bo zanim pojdziesz do szkoly to chyba jakies przygotowanie jezykowe bedzie?
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-15 17:13
Tak, tak, będzie.
  Profil uzytkownika: Zulai     
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-15 17:15
Kończę teraz polskie gimnazjum.
  Profil uzytkownika: Zulai     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-15 17:23
http://www.gymnasium.se/Om _Gymnasium_se__d2433.html

jak to otworzysz, to po prawej masz 'välj gymnasieprogram'

bo pol lic to tutejsze gimnazj, tam zobaczysz jakie sa profile i moze bedziesz mogla poczytac z pomoca translatora?
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-15 17:26
Ok, dzięki, poczytam.
  Profil uzytkownika: Zulai     
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-15 21:39
OK, czyli wybieram sobie jeden z programów zawodowych. Mogę w tym czasie chodzić też na dodatkowe zajęcia i potem iść na studia? Czy może ten program zamyka mi drogę do dalszego kształcenia?
  Profil uzytkownika: Zulai     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-15 21:55
na studia zdajesz w oparciu o swoje swiadectwo, oceny z konkretnych przedmiotow, kt wymagaja na danym kierunku. wiec wybor gimnazjum juz Cie jakos ukierunkowuje. zobacz jakie przedmioty wymagane sa na kierunku kt Cie interesuje (np na str antagning.se, albo na stronie uniwersytetu, czy innej szkoly wyzszej). i takie przedmioty musisz dobrze zdac w gimnazjum. np jesli bedziesz w profilu, gdzie matematyki jest malo a bedziesz chciala na politechnike, to bedzie trudno.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-15 22:08
masz tam (na tej stronie o gimnazjach) taka grupe kierunkow, pt
Högskoleförberedande program
tzn przygotowujace do studiow
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-15 22:26
Tak, wiem. Ale rodzice nie są zadowoleni z mojej pasji i chcieliby, żebym, jeśli już koniecznie chcę studiować sztukę, miała jakąś alternatywę, dodatkowy zawód, gdybym miała nie znaleźć odrazu pracy po studiach artystycznych. Czy, gdy się jest na jednym z zawodowych programów, można chodzić na dodatkowe przedmioty i potem pójść na studia?
  Profil uzytkownika: Zulai     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-15 23:53
nie wiem, czy rownoczesnie (i czy czasowo dalabys rade), ale na pewno potem mozesz sobie 'dorobic' te przedmioty na komvuxie, takim 'liceum dla doroslych', co wydluza czas nauki oczywiscie. to zalezy na co chcesz zdawac, jesli na oblegany kierunek to musisz sie skupic na tych waznych przedmiotach.

robienie 'poltora programu', normalnej klasy gimnazjalnej i popoludniami czy w weekendy jeszcze cos - nie sadze by bylo mozliwe, ale moze ktos sie jeszcze wypowie
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-15 23:59
ale wiesz, decyzja o studiach to raczej powinna byc Twoja decyzja. tu studenci biora pozyczke na czas studiow, nie ma zwyczaju, ze rodzice utrzymuja. i potem to Ty bedziesz te pozyczke splacala, wiec to Twoja sprawa czy kierunek da Ci prace czy nie, sama za to bierzesz odpowiedzialnosc.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-03-16 00:43
Tak Dorka masz racje kierunek studiów wybiera się dla siebie a nie pod kątem ,,bo rodzice tak chcieli''. Pewnie, że jest to nierealne robic dwa kierunki? Jeśli ona podstaw szwedzkiego nie zna? Abrakadabra.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-16 08:00
Czytajcie uważniej, na studia to JA chcę iść.
Nie znam szwedzkiego, to prawda. Będę w klasie przygotowawczej.
Poza tym ja tylko pytam, czy jest ogólnie taka możliwość pójścia na studia po programie zawodowym, a wy mi tu mówicie coś nie na temat.
Poza tym jak pytałam w poprzednim poście o program estetyczny, to wszyscy pisali, że nie mam po co tam iść i że rozwijanie pasji to fajna sprawa, ale powinnam mieć jakąś alternatywę. Teraz jak o nią pytam, to to też negujecie. Nosz...
  Profil uzytkownika: Zulai     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2013-03-16 09:22
Tak, jest mozliwosc pojscia na studia po programie zawodowym. Szkola ma obowiazek dac Ci mozliwosc nauki przedmiotow, ktore sa niezbedne aby pojsc na studia (na przyklad angiekski 6, szwedzki 3 dla obcokrajowcow). Zaleznie od kierunku, moze byc tak ze przedmioty te beda wchodzily w pule tzw. indywidualnego wyboru, lub bedzie musiala rozszerzyc nauke o jeden-dwa przedmioty. Jednakze nie bedzie to jakas masakra, tylko troche wiecej.
Zasadniczo po zrobieniu klasy przygotowawczej bedziesz miala mozliwosc porozmawiac z osoba, ktora pomoze Ci to zaplanowac, bo bardzo wazne jest wybor Twoich przedmiotow, aby byl dobrze zrobiony od pierwszej klasy, inaczej mozesz nie zdazyc (np. szwedzki 1, szwedzki 2 i szwedzki 3 to w zasadzie trzy lata nauki).
Tutaj jest link do kazdego kierunku, gdzie opisane sa przedmioty ktore trzeba dolozyc aby moc isc na studia. Jak wybierzesz kierunek, to mozna przetlumaczyc jakie przedmioty musisz zrobic dodatkowo.

Poza tym, jak juz ktos napisal, moze sie okazac, ze na Twoj kierunek studiow bedziesz potrzebowala wiecej matematyki, jezyka czy innego czegos tam. O tym tez warto wiedziec od poczatku.

Co do kursow fotograficznych, rysunkowych itd. to na przyklad w mojej szkole sa jako wybor dodatkowy i jest ich sporo. Ale wybierajac je, blokujesz sobie miejsce na kursy, ktore sa potrzebne do tego, aby potem isc na studia. Zazwyczaj kursy indywidualnego wyboru sa planowane w tym samym czasie.
  Profil uzytkownika: häxa     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2013-03-16 09:23
Link:
http://www.skolverket.se/p olopoly_fs/1.130226!/Menu/article/attachm ent/Grundl%25E4ggande%2520hskbh%2520Gy201 1.pdf
  Profil uzytkownika: häxa     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-16 12:09
'Czytajcie uważniej, na studia to JA chcę iść.'

rozumiem, ze to do mnie, ja nie pisalam nigdzie, ze nie chcesz isc na studia

'Poza tym ja tylko pytam, czy jest ogólnie taka możliwość pójścia na studia po programie zawodowym, a wy mi tu mówicie coś nie na temat.'

no przeciez napisalam ci o wymaganiach, to tam bylo nie na temat?

'Poza tym jak pytałam w poprzednim poście o program estetyczny, to wszyscy pisali ... Teraz jak o nią pytam, to to też negujecie. Nosz...'

nie musze wiedziec co pisalas w poprzednim poscie, pewnie go nie czytalam, bo nie interesuja mnie problemy mlodych panienek.
poswiecilam ci moj czas, znalazlam link, wiec badz nieco uprzejmiejsza w reakcji, co.
b niegrzeczny byl twoj post. i prosze nie zwracac sie do mnie per wy, ja jestem jedna osoba.

  Profil uzytkownika: dorka2012     
Zulai


Wpisów: 13
Od: 2012-10-10
2013-03-16 16:46
Dziękuję, już rozumiem.

Tak jest, przepraszam, z resztą nie mialam Pani na mysli.
  Profil uzytkownika: Zulai     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-03-16 18:24
  Profil uzytkownika: dorka2012     
tootiki


Wpisów: 6
Od: 2013-03-14
2013-03-25 11:17
Zulai, bez problemu będziesz mogła iść na studia. Jedyne czego będziesz potrzebowała to behörighet (szwedzki, angielski + wymagane na studiach przedmioty- będziesz to miała po liceum.
Od razu po przyjeździe poproś o lekcje języka polskiego - hemspråkundervisning i polska (gmina musi Ci zapewnić). Będziesz miała za nie dodatkowe punkty, nie stracisz kontaktu z polskim, a nauczyciel/ka będzie miała możliwość wyjaśnienia Ci wszystkich reguł itd.
Co do kierunku artystycznego- jak jesteś w czymś dobra to znajdziesz pracę. Szwedzkie licea mają masę ciekawych programów- będziesz miała w czym wybierać.
Powodzenia!
  Profil uzytkownika: tootiki     
Forum -> Życie w Szwecji -> pytania dot. szkoły (nie znalazłam odpowiedzi)
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony