Odwiedzin 37828241
Dziś 1176
Piątek 3 maja 2024

 
 

Forum: Rodzina w Szwecji - Zla opieka w przedszkolu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZla opieka w przedszkolu
micke26


Wpisów: 2
Od: 2013-03-12
2013-03-12 17:46
Witam moja 3 letnia corka chodzi do pszeczkola od 6 mies. Co jakis czas przychodzi do domu to z gozem na czole obdartym nosem rozwalona warga a dzisiaj to juz przegiecie spadla z poltora metra na glowe i oczywiscie szycie nie wiem jak oni pilnuja dzieci ale mi osobiscie przestalo sie to podobac rozmawialem z dyrektorem tegoz pszeczkola (ktory nawet nie poinformowal mnie tel. o wypadku)on stwierdzil ze zrobili wszystko co w ich mocy .Co moge z tym zrobic i gdzie to zglosic zeby taka sytuacja wiecej nie miala miejsca prosze o pomoc,pozdrawiam i dziekuje

  Profil uzytkownika: micke26     
micke26


Wpisów: 2
Od: 2013-03-12
2013-03-12 17:51
soorki wiem jak sie pisze przedszkole ale jeszcz mi sie rece trzesa z nerwow
  Profil uzytkownika: micke26     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2013-03-12 19:05
a moj syn w tamtym tygodniu wyjeb**l sie w pkolu na lodzie....na buzie sie wywrocil

strasznie w tym przedszkolu, jest- sie boje normalnie


  Profil uzytkownika: pati_sko     
dorotek3


Wpisów: 22
Od: 2009-03-19
2013-03-13 03:27
Witam serdecznie.
Moje blizniaczki juz maja za soba edukacje w szwedzkim przedszkolu, co prawda nie byl to dla mnie mily okres , gbyz ciagle widzialam ich niedociagniecia czyli według mnie przedszkolanki sa za mało wyedukowane
postawa ich wobec dzieci jest obojetna.My matki Polki mamy wpojona nadopiekunczosc, ale i tak to jest 50 razy lepsze od obojetnosci.

Teraz wiem dlaczego szwedzkie przedszkolanki nie lubia polskich matek - dlatego ze matki polskie umieja sie poswiecic swoim dzieciom, dbaja o ich prawidlowy rozwoj emocjonalny,fizyczny, psychiczny.
Staraja sie wyegzekwowac to od Pan ktore ucza nasze dzieci.
Mamuski nie bujcie sie mowic!!!,pisac im na kartkach co Wam sie nie podoba w ich metodach nauczania!!! - Szwecja to rowniez kraj gdzie jest wolnosc slowa i wyznania.
A dobro naszych dzieci jest na 1 miejscu
  Profil uzytkownika: dorotek3     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-03-13 05:21
przewazajaca wiekszosc pracownikow przedszkoli w Szwecji nie ma w tym kierunku odpowiedniego wyksztalcenia

  Profil uzytkownika: darsim     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-03-13 14:02
micke26

Straszne to co piszesz, jakies niepowazne przedszkole. Na twoim miejscu porozmawialabym z innymi rodzicami i zazadala extra spotkania z personelem i wszystkimi rodzicami. Przedyskutujcie rutyny w przedszkolu.

Wiesz ze masz prawo byc w przedszkolu caly dzien, na studiebesök. Zrobcie wy rodzice schemat ze np. przez najblizszy czas codziennie albo co drugi dzien jakis rodzic bedzie w przedszkolu.

Zwrócie sie do komuny. Najlepiej pisemnie i opiszcie sytuacje, ze jestesci niezadowoleni i niech wszyscy rodzice podpisza.
  Profil uzytkownika: Vendela     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-03-13 17:00
No prosze, jeszcze jeden kwiatuszek z przedszkolnej grzadki.
Wczorajsza prasa doniosla, ze przedszkolanki (3 sztuki na 15 dzieci) zapomnialy 3,5 letnia dziewczynke na plazy (byl to tzw utflykt) i pojechaly sobie z reszta do przedszkola. Dzieci trzeba zawsze policzyc, ale matematyka w Szwecji kuleje okropnie. Dziewczynka zapopiekowali sie przyzwoici przechodnie. A co by bylo, gdyby "opieki" podjal sie jakis pedofil
  Profil uzytkownika: violina     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-03-13 17:34
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2013-03-13 18:04
Pedofile, tez sa ciekawi i to wlasnie ta "ciekawosc" popycha ich do niecnych dzialan
Pobudki zaintresowan sa bardzo rozne.
Dzieci sa bezbronne i panie przedszkolani powinny byc wytargane porzadnie za uszy i dostac pare klapsow.
  Profil uzytkownika: violina     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2013-03-13 20:16
"dlatego ze matki polskie umieja sie poswiecic swoim dzieciom, dbaja o ich prawidlowy rozwoj emocjonalny,fizyczny, psychiczny"

A to oto chodzi, zeby sie poswiecac?

Sugerujesz, ze matki szwedzkie zle zajmuja sie dziecmi?

  Profil uzytkownika: KasiaTom     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-03-13 20:55
Kasia ja juz tego nawet nie chce komentowac .Co ci ludzie wypisuja
  Profil uzytkownika: kratka     
ElleDriver


Wpisów: 88
Od: 2012-08-21
2013-03-13 21:07
dorotek3 po pierwsze dziecku nie powinno sie poswiecac, poswiecic to mozna kozla. Dziecko sie wychowuje i nim opiekuje. Mi sie bardzo podobaja szwedzkie matki. Sa zaradne finansowo, dzieci najczesciej urodzone w wybranym dla siebie momencie, nie popadaja w zadna fiksacje, paranoje... Moim zdaniem nadopiekunczosc to jest okropna rzecz, to nie jest cecha, ktora sie mozna szczycic. Opiekunczosc tak, ale nie nadopiekunczosc. I kolejna kwestia 'My matki Polki mamy wpojona nadopiekunczosc' moze ty, ale nie ja, wiec mow o sobie. Ostatnio mialam taka okazje obserwowac pewna matke-Szwedke z moze 9 miesiecznym dzieckiem, podczas lunch'u. Siedziala spokojnie z przyjacielem przy stoliku, maluch na rekach. Ona spokojna, on tez. Dziecko swoje- oni swoje, troche tam kwililo, marudzilo, ale oni rozmowy nie przerwali. Dziecko to nie byla glowna atrakcja spotkania, ani obiekt rozmowy. Ono po prostu bylo. I co mi sie w tym podobalo, dziecko bylo zadbane, przewiniete, nakarmione, kochane i to nie byla obojetnosc ze strony matki. To byla matka, ktora nie popadala w paranoje, to byla matka, ktora miala te godzine dla siebie na rozmowe z kolega, nikt nie zrobil wielkiego przyjecia z tego, ze mlody zaplakal. A co sie dzieciatku stalo, ze mama nie poswiecila mu 100% swojego czasu, sek w tym, ze nic...
  Profil uzytkownika: ElleDriver     
Snupi


Wpisów: 845
Od: 2010-02-23
2013-03-13 22:31
Typowe polskie "Nie biegaj, bo sie przewrocisz!" (i pobrudzisz)
  Profil uzytkownika: Snupi     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2013-03-13 23:13
No i wlasnie efekty takiego podejscia do opieki nad dzieckiem jaki opisala ElleDriver widac wlasnie w przedszkolach. W przedszkolu mojego dziecka tez panie zapomnialy o jednym dziecku bedac na spacerze. Widze ze to nie odosobniony przypadek. Dziecko bylo szwedzkie znalazlo sie cale i zdrowe. Dla rodzicow widocznie nie byl to problem i panie nie poniosly zadnych konsekwencji.
  Profil uzytkownika: poleczka123     
dorotek3


Wpisów: 22
Od: 2009-03-19
2013-03-14 02:57
DO ElleDriver
po przeczytaniu calego Twojego wpisu wywnioskowalam ze jestes dosc mloda mama i napewno masz 1 moze 2 dzieci.Ja akurat ma 22letnia corke studentke mieszkajaca na stale w Polsce i a coreczki mieszkaja ze mna w Szwecji 6 letnie juz blizniaczki,ktore zakonczyly edukacje przedszkolna.Dosc duzo zaobserwowalam z zycia przedszkola szwedzkiego.Wiadomo placowka placowce nierowna.
Aczkolwiek w moim zawodzie pedagogicznym kontakt z dziecmi mialam dobry gdy pracowalam w Polsce w Placowce szkolno wychowawczej.A tu zaobserwowalam ta roznice i niepodoba mi sie to i mam prawo wyrazic swoja opinie na ten temat.
Moze i jestem troche nadopiekuncza jak napisalam wczesniej ,ale to dlatego ze moje dzieci urodzily sie w 8 miesiacu i wlasnie ta nadopiekunczosc dla moich dzieci jest zbawienna bo staram sie wychowywac je w zgodzie z godnoscia czlowieka.
Zapewne nikomu ujmy nie zroboie tym ,ze pisze wprost ,ze mowie wprost.
Matki polskie czy szwedzkie ,finskie czy greckie sa kobietami i jak wychowuja swoje dzieci to jest juz ich indywidualna sprawa.

  Profil uzytkownika: dorotek3     
dorotek3


Wpisów: 22
Od: 2009-03-19
2013-03-14 03:11
Mnie chodzilo o opieke w przedszkolu.
Panie przedszkolanki malo sie interesuja wsymi podopiecznymi malymi jeszcze dziecmi - powiecie ze One musza sie inegrowac z innymi dziecmi TAK MUSZA.
Panie opiekunki powinny wiecej serca wkladac w swoja prace bowiem pracuja z dziecmi w 1 ich najwazniejszym etapie rozwoju emocjonalnym,psychicznym i fizycznym i tu wlasnie potrzeba jest pokazania dziecku swiata ,nauki poprzez zabawe ,troszke rozsadku,malowania ,wydzierania prac papierowych,tanca, cwiczen ,wierszykow,piosenek,przebierancow,rytmik i,gimnastyki.Dzieci od 3 roku zycia do 5 roku maja bardzoio chlonny umysl.

Jezeli tego nie wykonuja przedszkolanki w swojej pracy nasze dzieci rozwijaja sie NIBY DOBRZE a te nioby braki wyjda w szkole podstawowej na nauce w poczatkowych klasach.

A teraz mozecie mi wierzyc lub nie.
To sa WASZE dzieci i WY JE WYCHOWUJECIE WEDLUG WASZYCH ZASAD - MNIE NIC DO TEGO.
Ja to co chcialam osiagnac to osiagnelam od nauczycielek i pomoc od logopedy ,ktory kontrolowal prace swoich szwedzkich kolezanek 1 w miesiacu.
Wiem nie lubily mnie Panie przedszkolani ,ale szanowaly - bo mialy osobe ktora sie niepoddawala wywalczylam taka edukacje jaka miala kiedys moja corka w Polsce 18 lat temu.
  Profil uzytkownika: dorotek3     
bety


Wpisów: 1131
Od: 2007-06-03
2013-03-14 08:27
Ja miałam dzieci w komunalnym przedszkolu i w prywatnym . W komunalnym niezbyt panie się przyjmowały w prywatnym bylo lepiej . Ale w każdym z nich interesowalam się co robiły dzieci i co bedą robić, zawsze reagowalam jak mi się coś nie podobało , jak pewnego dnia zostawiły listy z informacja ze przedszkole będzie zamknięte za dwa miesiące przez jeden dzień odrazu powiedziałam ze chce zastępcze przedszkole bo nie mogę wziąć wolnego , obiecaly załatwić a tu dwa dni przed mówi mi ze nie udało się , ja zrobiłam taka wojnę ze załatwimy wikarjat z kommuny i tylko z moja dwójka pojechal na cały dzień do skansenu.
Z tago co wiem to rodzic ma prawo zostać w przedszkolu i obserwować jak się dzieci bawią a panie nimi zajmują .
  Profil uzytkownika: bety     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2013-03-14 09:15
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
dorotek3


Wpisów: 22
Od: 2009-03-19
2013-03-14 09:38
Ja korzystalam z tej mozliwosci ,ze rodzic moze byc z dzieckiem w przedszkolu.W
ybralam sobie srode i tego dnia bylam z nimi kila godzin.
Zdarzalo sie ze na podworku przedszkolnym pomagalam sporadycznie innym grupom wiekowym - maluszkom rocznym.
Juz po krotkim czasie dzieci na moj widok sie cieszyly i przychodzily po pomoc( mimo ze ja jez.szwedzkiego nie znalam,a one byly jeszcze malutkie i tez nie mowily - wiec bez problemu odczytywalam ich potrzeby w kontakcie zwrokowym )
Dzieciarnia wiedziala ze jestem mama blizniaczek i przychodzily do mnie jak do swojej cioci.

  Profil uzytkownika: dorotek3     
dorotek3


Wpisów: 22
Od: 2009-03-19
2013-03-14 09:40
Nie podabalo mi sie zobojetnienie nauczycielek do swoich podopiecznych.
  Profil uzytkownika: dorotek3     
pati_sko


Wpisów: 8960
Od: 2006-05-15
2013-03-14 09:43
"Snupi


Wpisów: 568
Od: 2010-02-23
2013-03-13 22:31
Typowe polskie "Nie biegaj, bo sie przewrocisz!" (i pobrudzisz) "


bo sie spocisz, i bedziesz chory
  Profil uzytkownika: pati_sko     
suss
gdzie nogi poniosa


Wpisów: 1877
Od: 2010-09-02
2013-03-14 21:39
wszystko pomieszalyscie dziewczyny, to bylo "...nie kop pana, bo sie spocisz... "
  Profil uzytkownika: suss     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2013-03-15 16:43
A mnie w polskim przedszkolu tez zapomnialy, spalam sobie na sniegu pod drzewkiem Takie byly sobie panie przedszkolanki, nic tylko sobie gadaly i gadaly.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
jarszał


Wpisów: 10
Od: 2013-03-19
2013-03-19 22:23
Witam Was,
jestem jeszcze w PL, ale niedługo planujemy się przenieść do Szwecji, ponieważ mąż tam pracuje. Mamy 4-letniego synka i chcieliśmy go tam posłać do przedszkola, ale to co czytam po prostu mnie przeraża...
może nie jestem nadopiekuńcza, ale myśle że to nie przedszkolance o tym decydować tylko mnie, kurna ona tam od tego jest żeby nic, absolutnie nic się mojemu dziecku nie stało! a nie żeby przychodziło z ranami do szycia albo żeby mi zapomniały go ze spaceru !!
mam nadzieję, że to wybiórcze przypadki i nie będzie aż tak źle ale ... chyba jakakolwiek zagraniczna matka czytając polskie forum na temat opieki w naszych przedszkolach nie byłaby zasmucona naszą nadopiekuńczością:P
pozdrawiam Was wszystkie, ja tu nowa ale będę odwiedzać forum z racji planowanego wyjazdu

  Profil uzytkownika: jarszał     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2013-03-19 23:11
jarszal,kazdemu dziecku moze sie cos stac w Pl czy w Szwedzkim wiec jezeli Cie to przeraza to nie czytaj,bedzie lepiej
  Profil uzytkownika: melka123     
jarszał


Wpisów: 10
Od: 2013-03-19
2013-03-19 23:59
melka123 a jak mam się dowiedzieć nie czytając?? wiadomo że w każdym zakątku świata może się coś przytrafić, ale tutaj chodzi o kompetencje tych przedszkoli, skoro jest tyle negatywnych wypowiedzi to coś jednak jest nie tak. Nie wiem czy to wynika ze szwedzkiej mentalności, jak na przykład to pisała zdaje się ElleDriver, żeby dziecko "po prostu było", czy tak jak pisałam są to przypadki wybiórcze powiązane z nieszczęśliwym wypadkiem. Dlatego czytam dalej żeby dowiedzieć się o przedszkolach w mieście docelowym , które mnie najbardziej interesuje.
  Profil uzytkownika: jarszał     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2013-03-20 12:44
jarszał
Nie wiem czy to zalezy od dzielnicy gdzie sie mieszka ale moje dzieci, a mam je 3, chodzily do tego samego przedszkola. Bylismy w tym samym przedszkolu w sumie przez 9 lat. Jedno konczylo, zaczelo drugie itd.

W ostatnim roku na zakonczeniu (sommarfest)osobiscie mialam mowe do calego personelu razem z kierowniczka i dziekawalam im w imieniu swoim i innych rodziców za ich wspaniala prace i opieke nad moimi dziecmi.

W ciagu tych 9 lat nigdy nie bylo problemu. Przedszkole bylo wspaniale i caly czas mial ten sam personel. To tez o czyms swiadczy.

Do tego czasu jak spotykam na ulicy panie z przedszkola to mi sie klaniaja, zatrzymaja sie, rozmawiaja co tam u dzieci i co tam u mnie.

Czesto je podziwialam za ich zaangazowanie i cierpliwosc. Ale czesto tez bylam w przedszkolu. Dbalam o to zeby zawsze byc na czas, zeby byc na wszystkich Lucia, sommarfest, julpyssl itd.

Raz sie zdazylo ze zostawily jedna dziewczynke z grupy w przedszkolu. Oczywiscie nie sama. Od razu my rodzice zwolalismy zebranie zeby personel sie wytlumaczyl.

Poprawily rutyny i potem nigdy sie to juz nie powturzylo. Teraz jedno z moich dzieci bedzie robic PRAO (praktyka w miejscu pracy w 8 klasie). Oczywiscie nie ma dyskusji, chetnie ja zapraszaja i moze robic praktyke w przedszkolu.

Musialam sie odezwac bo nie moge sluchac tego nazekania. Sa rózne przedszkola, jako rodzic mozesz wplynac, angazowac sie, rozmawiac z personelem. Ale pamietaj zawsze milo, grzecznie i z szacunkiem. To bedzie personel mial respekt do ciebie.

A jezeli przedszkole nie odpowiada twoim oczekiwaniom to po prostu zmien.

  Profil uzytkownika: Vendela     
jarszał


Wpisów: 10
Od: 2013-03-19
2013-03-20 13:29
Vendela
dziękuje za odpowiedź,miło słyszeć pozytywy. Czytam to forum aby dowiedzieć się jak najwięcej o tamtejszych przedszkolach, ponieważ (jak już pisałam wcześniej!) dopiero chcemy się przenieść do Szwecji, więc wiadomo trzeba mieć jakiś pogląd na ten kraj i ich system pracy. Nie generalizuję i wiem, że nie wszędzie jest tak samo, więc czytając dalej dowiedziałam się i też dobrych rzeczy na temat szwedzkich przedszkoli, więc te przerażające przypadki były tak jak się spodziewałam jednostkowe, no ale czytając je jako "nowa" to można było się przerazić, gdybym ja miała jakiekolwiek wątpliwości co do personelu, to pewnie tak jak pisałaś na pewno bym reagowała albo zmieniła przedszkole. Kulturę osobistą posiadam i wiem jak jej używać w stosunku do innych, więc nie wiem skąd te pouczenia, a narzekać jeszcze nawet nie zdążyłam ;) jeszcze mnie nawet nie ma w Szwecji. A opinie czytam wszystkie i te dobre i te złe, a zwłaszcza złe żeby wiedzieć pod jakim względem ta opieka jest taka zła i na jakie ewentualności się przygotować. Zbieram informacje, opinie. Tyle, Po prostu.
  Profil uzytkownika: jarszał     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-03-21 01:19
Wczoraj po raz drugi w ciagu 3 dni panie z przedszkola w Halmstad "zgubily" dzieci. Tym razem na wagary wybralo sie 2 pieciolatkow. Znaleziono ich w domu jednego z nich.

http://bohuslaningen.se/ny heter/sverige/1.2050724-barn-glomdes-bort -en-andra-gang
  Profil uzytkownika: Viggo     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2013-03-22 10:13
Do jarszal..pewnie,ze warto czytac wszystko i dobre i zle strony przedszkola.Ja poszlam na zywiol i dalam dziecko najblizej zamieszkania,mysle,ze jest zadowolany,wychodzi usmiechniety,choc poczatki byly bardzo trudne poniewaz jest ze mna bardzo zwiazany.Panie przesympatyczne jak wszedzie,choc doszla po dwoch latach taka nie bardzo podobajaca mi sie kobietka,ale przeciez nie moge z takich powodow przenosic lub ingerowac,poniewaz nic zlego sie nie przytrafilo.Przedszkole,ze tak powiem masakra,chodzi mi przede wszystkim o rzeczy ktorymi sie dzieci bawia,jedna piaskownica,jeden konik,polamane samochody,ale co jest najwazniejsze w tym wszystkim,przedszkole zajmuje pierwsze miejsce w rankingach ooo?Czyli najwazniejsza jest edukacja i opieka aby maluchy sie rozwijaly.Tak ze jarszal jak tu przyjedziesz to nie patrz na place zabaw w przedszkolach,bo niektore sa swietne a niektore nie ciekawe ale dzieci maja swoja wyobraznie i sobie radza.Po za tym jak zostawisz mlodego w przedszkolu to mozesz sobie podgladac z ukrycia co tam wyczyniaja na podworku,moja kolezanka tak robila.Ja sie na to nie zdecydowalam bo mam slabe serce i lecialabym do kazdego dziecka aby go podniesc i pomoc,pozdrawiam
  Profil uzytkownika: melka123     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2013-03-22 21:20
"przedszkole zajmuje pierwsze miejsce w rankingach"

Melka napisz gdzie znalezc mozna te rankingi.
  Profil uzytkownika: stas     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2013-03-22 21:24
W ubieglym roku w listopadzie bylo spotkanie rodzicow i tym sie pochwalilo grono pedagogow.
  Profil uzytkownika: melka123     
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2013-03-23 11:21
A moja firma jest najlepsza w Szwecji. Tak mi wychodzi jak sobie porownalem inne firmy. Wierzysz mi? Nie? To czemu slepo wierzysz personelowi w swoim przedszkolu? Wedlug jakich kryteriow i rankingow dzialaja skora sa najlepsi? I co to wlasciwie znaczy? Czy sa najlepsi w kommunie? Szwecji? A moze w Europie? Moze tez przeniose tam dzieci? Napisz prosze wiecej.
  Profil uzytkownika: stas     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2013-03-23 11:55
dziwny jestes stas napisalam to co mi sie przytrafilo i jezeli moje dziecko czuje sie dobrze i to widze to dlaczego nie moge napisac w pozytywnym zdaniu dla osoby ktora ten temat poruszyla,jezeli chodzi ten cholerny ranking ,ktory cie dreczy to chodzilo o komune,nie musze podawac Tobie adresu bo chyba na to nie zaslugujesz swoim przemadrzalstwem,milej soboty o nie stresuj sie
  Profil uzytkownika: melka123     
Forum -> Rodzina w Szwecji -> Zla opieka w przedszkolu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca w lesie (Gagnef)
LAKIERNIK SAMOCHODOWY/Stockholm (TÄBY)
Firma sprzatajac Skura (Älvsjö)
Zbrojarze (Stockholm)
Zatrudnię zbrojarzy (Göteborg )
Personel sprzatajacy do hotelu (Nacka)
Sprzątanie (Stockholm )
Remonty łazienek (Stockholm )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Podatek od dochodów w Polsce
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony