Odwiedzin 37803706
Dziś 30
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - witam - potrzebuję podstawowych informacji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorwitam - potrzebuję podstawowych informacji
joasia83


Wpisów: 3
Od: 2013-02-19
2013-02-19 04:54
Witam
OD godziny wertuję forum w poszukiwaniu różnych informacji, ale znajduję albo cząstkowe albo różne, często sprzeczne wersje.
Firma mojego brata, który mieszka w Polsce, wysyła go na pół roku do Szwecji. Ma miesiąc żeby się przygotować. Nigdy nie interesowaliśmy się tym krajem, nie mamy tam znajomych dlatego zwracam się do Państwa o pomoc.
Byłoby wpaniale gdyby znalazła się osoba chętna udzielić podstawowych informacji dotyczących życia tam np założenia konta w banku, komunikacji miejskiej w stolicy, jak najlepiej wydostać się z lotniska, gdzie najlepiej robić zakupy, jak się nie zachowywać i tego typu naprawdę podstawowe informacje, bardzo proszę o kontakt, bo może szkoda śmiecić forum.
Piszecie dużo na temat np założenia konta, ale pojawia się tam informacja o jakimś personal number a nie mam pojęcia co to i jak to zdobyć, a szukanie każdej frazy osobno sprawia, że dowiedzenie sięczegoś jest niemal niemożliwe....
Bardzo proszę o pomoc i jednocześnie o darowanie sobie ewentualnych złośliwych czy nieprzyjemnych komentarzy
pozdrawiam serdecznie
joanna
  Profil uzytkownika: joasia83     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-19 10:25
Zaczalbym od przeczytania tego, a pozniej szukal na forum rozwiniec niezrozumialych zagadnien.

http://www.plmagazyn.com/
  Profil uzytkownika: Viggo     
moniqe2911


Wpisów: 174
Od: 2012-09-12
2013-02-19 12:30
i to jeszcze prosze
http://www.polskageneralko nsulatet.se/polish/pdf/vademecum.pdf
  Profil uzytkownika: moniqe2911     
joasia83


Wpisów: 3
Od: 2013-02-19
2013-02-20 10:42
dziękuję za zainteresowanie i linki
tak Viggo oczywiście masz rację, to podstawa, którą już przerobiłam. Placówki dyplomatyczne rzecz niezbędna ale na tym kończą się informacje praktyczne w Vademecum, na których mi zależy.
Brat jest do pracy wysyłany na kilka miesięcy, warunki jego zatrudnienia reguluje jego firma i ona roztacza nad nim parasol opieki prawnej, nie przydadzą nam się więc informacje dot. prawa pracy, samozatrudnienia, edukacji, świadczeń rodzinnych, sluzby zdrowia, bezdomności, przemocy w rodzinie i całej reszty w linku Monique.

Interesują mnie raczej praktyczne porady ludzi, którzy tam żyją, czyli np. co się bardziej opłaca jazda metrem czy autobusem? Gdzie można nabyć ridacard, bilet miesięczny czy co tam się stosuje?
Czy jakiś operator telefonii komórkowej ma jakąś wartą polecenia opcję tanich połączeń do polski?
czy kartę startową do telefonu można kupić w każdym sklepie jak np w UK?
Czy do ząłożenia konta w banku potrzebna jest umowa o prace, potwierdzenie adresu zamieszkania, czy np wystarczy sam paszport? jaka jest minimalna wymagana wpłata przy zakłataniu konta? jak długo czeka się na karte bankomatową? itp
W jaki sposób nieświadomie można obrazić tambylców?

Brat jedzie na 3 miesiące, więc nie potrzebuje pozwolenia na pobyt, ale nie mam pewności czy np nie musi postarać się we własnym zakresie, o coś w rodzaju numeru ubezpieczenia, rejestracji w odpowiedniku Urzędu Skarbowego, czy czegoś podobnego, co jego szwecki pracodawca uzna za oczywiste a on niekoniecznie musi o tym wiedzieć.

pozdrawiam cieplutko z wiosennej Szkocji
  Profil uzytkownika: joasia83     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-20 11:14
"co się bardziej opłaca jazda metrem czy autobusem? Gdzie można nabyć ridacard, bilet miesięczny czy co tam się stosuje?"
jeden bilet na wszystko, w sztokholmie
kupuje sie w automacie w metrze
http://sl.se/en/Visitor/Pl an-your-journey/

"Czy jakiś operator telefonii komórkowej ma jakąś wartą polecenia opcję tanich połączeń do polski?"
amigos https://www.comviq.se/kont antkort

"czy kartę startową do telefonu można kupić w każdym sklepie jak np w UK?"
w kiosku, sklepie itp

"Czy do ząłożenia konta w banku potrzebna jest umowa o prace, potwierdzenie adresu zamieszkania, czy np wystarczy sam paszport?"
paszport i samordningsnummer z urzedu podatkowego
(idzie sie osobiscie i sklada papier. ma miec papier od pracodawcy i paszport)

"jaka jest minimalna wymagana wpłata przy zakłataniu konta? "
0

"jak długo czeka się na karte bankomatową?"
5 dni

"W jaki sposób nieświadomie można obrazić tambylców?"
to nie dzicz. to europa, wiec europejskie zachowanie bedzie ok

"Brat jedzie na 3 miesiące, więc nie potrzebuje pozwolenia na pobyt, ale nie mam pewności czy np nie musi postarać się we własnym zakresie, o coś w rodzaju numeru ubezpieczenia, rejestracji w odpowiedniku Urzędu Skarbowego, czy czegoś podobnego, co jego szwedzki pracodawca uzna za oczywiste a on niekoniecznie musi o tym wiedzieć."
pracodawcy to nie interesuje.
europejska karta zdrowia wystarcza
  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 11:18
Jak brat jedzie na trzy miesiace,to o samordningsnummer
i koncie bankowym w Szwecji ,moze z gory zapomniec.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 11:24
Musi posiadac ze soba potwierdzenie ubezpieczenia A1

"Utländska arbetsgivare inom EU som sänder anställda till Sverige för att arbeta här kortare tid än två år ska inte betala arbetsgivaravgifter i Sverige om den anställde har ett intyg om tillämplig lagstiftning (A1) som visar att han ska tillhöra sitt hemlands socialförsäkring under den tid som han arbetar här. Arbetsgivaren är skyldiga att betala eventuella socialavgifter till det land där den anställde är socialförsäkrad."
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-20 11:24
nie zgodze sie z moim poprzednikiem...

http://www.skatteverket.se /download/18.3dfca4f410f4fc63c86800016383 /70702svartvit.pdf
  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 11:29
Na co poprzednik odpowiada w ten desen:

http://www.skatteverket.se /privat/skatter/arbeteinkomst/internation ellt/bosattutomlands/samordningsnummer.4. 53a97fe91163dfce2da80001279.html
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-20 11:35
ee..
to o tych co pracuja wiecej niz 6 mies a mniej niz rok...

ale joland masz racje..

w sumie jak sie jest tylko 3 mies.
to jest sie turysta...
nie potrzeba sie nigdzie rejestrowac, meldowac
a sluzbe zdrowia zalatwia karta europejska.

konto w banku? rzecz 99,9% niemozliwa w tym wypadku
(z powodu braku szwedzkiego Pesela- stalego czy tymczasowego)

pracodawca moze wysylac pensje na konto zagraniczne.
karta zagraniczna tez mozna placic

  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 11:51
"to o tych co pracuja wiecej niz 6 mies a mniej niz rok..."

Nie,mozna zrobic tak jak ty radzilas.Zarejstrowac sie jako podatnik,by uzyskac samordningsnummer od pierwszego dnia i w mysl nowych przepisow zaplacic podatek w Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 12:02
Ustalmy raz na zawsze ,co to jest i do czego sluzy samordningsnummer(tymczsowy prawie numer personalny)

To jest numer do placenia podatkow i do otwarcia konta w banku,by dziuniom w Skatteverket nominalow podatkowych nie przynosic w reklamowca z lidla.
Do niczego wiecej nie jest pridatny.Amen.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
PL/SE


Wpisów: 60
Od: 2013-02-20
2013-02-20 12:35
Witam wszystkich forumowiczow. Od dłuższego czasu śledzę już forum jednak nigdy się nie udzielalem osobiście. Od kilku lat prowadzę firmę budowlana w Szwecji , mam polskich podwykonawców. Maja druki A1, nie przekraczali 183 dni w roku. Wiem ze było już dużo na ten temat jednak zawsze jakoś tak zdawkowo. Czy coś w przypadku podwykonawców się zmieniło , kto ma płacić te 21procent w Szwecji . Wszyscy zagraniczni podwykonawcy od tego roku? Mój księgowy chyba sam dobrze nie wie.Czzy taka Polska firma jednoosobowa ma prawo opłacać ZUS w Polsce przez 2 razy po 183 dni a a za trzecim razem (trzeci i następny rok z kolei) to będzie Szwecja O co tak na prawdę chodzi z tym dwa lata? Pytanie moje kieruje głownie do Joland.
  Profil uzytkownika: PL/SE     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 12:57
"Czzy taka Polska firma jednoosobowa ma prawo opłacać ZUS w Polsce przez 2 razy po 183 dni a a za trzecim razem (trzeci i następny rok z kolei) to będzie Szwecja"

Wlasnie tak to wyglada.Ty majac polakow jako podwykonawcow nie jestes ich pracodawca,wiec za ich potencjalne dlugi wobec Skatteverket nie odpowiadasz.
Maja byc zaostrzone procedury uznawania faktur od polskich podwykonawcow,ktorzy wisza niminaly ,ale na dzien dzisiejszy nikt nie wie ,jak bedzie to wygladac w praniu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
moniqe2911


Wpisów: 174
Od: 2012-09-12
2013-02-20 12:59
joasia83 napisala:
,,Firma mojego brata, który mieszka w Polsce, wysyła go na pół roku do Szwecji. Ma miesiąc żeby się przygotować,,

wiec jej brat jest,, pracownikiem oddelegowanym,, do pracy w innym kraju UE...duzo przydatnych informacji w linku ponizej

http://europa.eu/youreurop e/citizens/work/postings-abroad/index_pl. htm
  Profil uzytkownika: moniqe2911     
PL/SE


Wpisów: 60
Od: 2013-02-20
2013-02-20 13:45
Dziękuje za odpowiedz. Pisząc o długach polskich firm do skatteverket maszna myśli rok 2013 i dalej, bo z tego co mi wiadomo to do końca 2012 taka firma mająca potwierdzony druk A1 i nie przekraczającą 183 dni raczej nie mogła być nic winna skatteverket. Chyba ze osoba prowadząca taka działalność była zameldowana w Szwecji to wted było traktowane jako stosunek pracy (podatek dochodowy) a ja jako pracodawca (opłaty socjalne) Co w przypadku firmy która nie świadczyła usług w Szwecji wcześniej 2013 jest pierwszym rokiem, ZUS w Polsce czy w Szwecji? Żeby było smieszniej rozmawiałem dzisiaj z ZUS twierdza ze w sprawie A1 są jakieś sygnały ale w tym momencie nic się nie zmieniło . Z tego co zrozumiałem na stronach skatteverket osoba zatrudniona u zagranicznego pracodawcy pracując w Szwecji płaci co miesiąc te 21 procent nie znalazłem nic o firmach jednoosogowych (są traktowani jak osoba delegowana) Gdzie prawda??
  Profil uzytkownika: PL/SE     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 13:50
"na stronach skatteverket osoba zatrudniona u zagranicznego pracodawcy pracując w Szwecji płaci co miesiąc te 21 procent nie znalazłem nic o firmach jednoosogowych (są traktowani jak osoba delegowana) Gdzie prawda??"

Jak zadzwonisz do Skatteverket,to Ci powiedza,ze taka osoba sama sie zatrudnia i deleguje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 13:55
"Dziękuje za odpowiedz. Pisząc o długach polskich firm do skatteverket maszna myśli rok 2013 i dalej, bo z tego co mi wiadomo to do końca 2012 taka firma mająca potwierdzony druk A1 i nie przekraczającą 183 dni raczej nie mogła być nic winna skatteverket."


Nie mam czasu teraz szukac,ale jak dobrze pamietam,to firma zagraniczna,ktora dzialala na szwedzkim rynku dluzej jak dwa lata zostawala uznana jako posiadajaca siedzibe w Szwecji.Jak nie kijem to pala,podatki trzeba placic.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-20 14:05
" bo z tego co mi wiadomo to do końca 2012 taka firma mająca potwierdzony druk A1 i nie przekraczającą 183 dni raczej nie mogła być nic winna skatteverket."


Z tego co juz tutaj czytalem,to wielu wlascicieli polskich firm myslalo,ze nic nie jest winni Skatteverket.Rzeczywistosc dla jednych juz byla,a dla drugich bedzie okrutna.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
PL/SE


Wpisów: 60
Od: 2013-02-20
2013-02-20 14:14
Napisałeś ze firma działająca w Szwecji dłużej jak dwa lata jest traktowana jako szwedzka. Jednak taka firma aby miała potwierdzony druk A1 musi działać rownież w Polsce tam świadczyć tez usługi inaczej nie potwierdza A1. Jeśli się nie mylę to Szwedzi nie mogą unieważnić A1 mogą oczywiście poprosić Polaków o zweryfikowanie i to cztery lata wstecz . Nie wiem co robić nie chce sobie dziadostwa nadrobić jakiegoś z podatkami. To problem wielu takich jak ja, większość nie zdaje sobie sprawy ze siedzą na bombie. Nie wiedza co to A1 nawet nie chcą wiedzieć i to nie tylko Polacy wielu szwedow tez ma podwykonawców .
  Profil uzytkownika: PL/SE     
Gutek


Wpisów: 33
Od: 2012-11-03
2013-02-20 20:07
"Ustalmy raz na zawsze ,co to jest i do czego sluzy samordningsnummer(tymczsowy prawie numer personalny)

To jest numer do placenia podatkow i do otwarcia konta w banku,by dziuniom w Skatteverket nominalow podatkowych nie przynosic w reklamowca z lidla.
Do niczego wiecej nie jest pridatny.Amen."

Jeszcze nie czas na Amen.
Sama konieczność opłacenia podatków nie jest dla banków wystarczającym powodem założenia konta. Ponadto, gdybym dziuniom w Skatteverket przyniósł pieniądze w reklamówce to też by nie przyjęły. W efekcie, w tym cywilizowanym kraju, który ma ponoć ambicję rezygnacji z papierowego pieniądza, zapłaciłem podatek przynosząc reklamówkę pieniędzy do Exchange.
  Profil uzytkownika: Gutek     
tutusia


Wpisów: 7
Od: 2012-08-22
2013-02-20 20:58
Tu podaje link, jest dokładnie wyjaśnione,kiedy i kogo mogą uznać płatnika składek. http://www.skatteverket.se /otherlanguages/popolsku/zakadwszwecjiczy nie.471004e4c133e23bf6db8000113115. .
  Profil uzytkownika: tutusia     
PL/SE


Wpisów: 60
Od: 2013-02-20
2013-02-20 21:33
Ok. Świadczący usługi w Szwecji trzeci rok z rzędu może zostać potraktowany jako mający zakład ( centrum interesów) w Szwecji. Jednak co w przypadku kiedy taka firma ma potwierdzony A1 na rok trzeci. Albo nawet na następne 24 miesiące. A1 traci ważność według jakichś szwedzkich przepisów? Z tego co się orientuje prawo unijne jest nadrzedne nad przepisami wewnętrznymi danego kraju unijnego w tym przypadku Szwecji. Jak to się ma do tych 21procent które "trzeba" płacić?
  Profil uzytkownika: PL/SE     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-21 09:02
"Z tego co się orientuje prawo unijne jest nadrzedne nad przepisami wewnętrznymi danego kraju unijnego w tym przypadku Szwecji."

Z tego co mowi Europejski Trybunal Sprawiedliwosci wynika,ze racji nie masz.

"Ubezpieczony tam, gdzie pracuje

ETS dodał, że w takiej sytuacji pracownik najemny podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, na terytorium którego jest zatrudniony, a w okresach przerw między umowami o pracę - ustawodawstwu tego państwa, na którego terytorium zamieszkuje."
  Profil uzytkownika: JOLAND     
tutusia


Wpisów: 7
Od: 2012-08-22
2013-02-21 09:47
Z tego co wiem,gdy Cie namierzą wysyłają informacje żebyś podał szczegóły swojej działalności w Szwcji(od kiedy,ile osób,gdzie,kwoty)na podstawie tego i swoich informacji uznają cie za płatnika.Jesli tak, stajesz się przedsiębiorcom Szwedzkim i podlegasz wszystkim obowiązkom i prawu Szwedzkiemu.Jeśli jest to z data wsteczną,a płaciłeś podatki w Polsce możesz wystąpić o ich zwrot do US,być może tak samo z ZUS.
  Profil uzytkownika: tutusia     
PL/SE


Wpisów: 60
Od: 2013-02-20
2013-02-21 12:57
Z tego co piszecie za usługi świadczone w Szwecji opłaty socjalne płatne w Szwecji. Za usługi świadczone w Polsce opłaty socjalne płacone w Polsce . A co z podatkami takiej osoby(firmy) Po co jakiś cyrk z drukami A1 Po 1 stycznia 2013?
  Profil uzytkownika: PL/SE     
tutusia


Wpisów: 7
Od: 2012-08-22
2013-02-21 16:39
Jesli nie masz zakładu w Szwecji i posiadasz A1,działasz legalnie,jesli nie masz zakładu,a z jakis powodów nie wydano ci A1 ubezpieczenie płacisz w Szwecji,a reszte podatków w Polsce.Jest to ułatwienie dla niektórych przedsiębiorców.gdyż uzyskanie A1 w polsce nie jest takie łatwe.Na pewno drożej,ale zgodnie z prawem.
  Profil uzytkownika: tutusia     
joasia83


Wpisów: 3
Od: 2013-02-19
2013-02-26 03:14
Iza: bardzo dziękuję za informacje i przede wszystkim za to, że Ci się chciało, serdeczne dzięki
JOLAND, monique: Wam również dziękuję
PL/SE: za zaśmiecenie mojego wątku nie-dziękuję

Za jakiś czas się odezwę i dam Wam znać jak sobie "moja sierota" radzi w Szwecji i może pomogę Wam rozwiać ostatecznie wątpliwości i sprzeczne zdania na temat kraju w którym żyjecie

pozdrawiam ciepło ze Szkocji
  Profil uzytkownika: joasia83     
kamiltd


Wpisów: 68
Od: 2011-04-11
2013-04-02 18:05
A czy ktoś w roku 2013 wystawił już fakturę po (staremu) bez A1 z polski czy Szwecji?
  Profil uzytkownika: kamiltd     
Forum -> Życie w Szwecji -> witam - potrzebuję podstawowych informacji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony