Odwiedzin 37780357
Dziś 680
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - konto bankowe na polskie ID bez PN i SN

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorkonto bankowe na polskie ID bez PN i SN
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2013-02-16 21:56
Otwarcie prywatnego konta w banku na polskie ID dla osob bez szwedzkiego PN i SN będących obywatelami EU jest nie latwym zadaniem, ale nie niemozliwym.
Gdzie bezproblemowo zalozyc takie konto z darmowmi przelewami?
Postanowiłem otworzyc nowy watek, poniewaz jest to cos z czym sie do tej pory na forum nie spotkałem a wiec z dyskusja jak otworzyc prywatne konto w banku z dostepem do internetu nie majac PN, samordningsnummer a jedynie nr org. dla polskiej firmy ze skatteverket.
Jak do tej pory nie spotkałem się z reakcja osob mieszkających w Szwecji czy tez osob podejmujących tematy prawne i ekonomiczne tego forum (iza, mabr, maggie, Darsim, Joland, wandaelzbieta, leszek7008 itd.- przepraszam, ze nie wymienilem wszystkich).
Czy jest jakies prawo zakazujace bankom otwieranie kont osobistych lub firmowych bez PN lub samordningsnummer?
Domniemam, ze nie ma takiego prawa w Szwecji, które by powodowalo odmowe zalozenia konta prywatnego z dostępem do internetu obywatelom EU na podstawie ich dokumentu tożsamości wydanego w kraju pochodzenia a nie posiadajacych PN lub samordningsnummer.
Wymaganie przez banki dodatkowych dokumentow czy tez paszportu i odmawianie zalozenia konta z dostępem do internetu jest z tego punktu widzenia dyskryminacja obywateli polskich w Szwecji. Czy ktos moglby się zajac nagłośnieniem tego tematu?
Nie dajmy sie zbywac i traktowac w placowkach Szwedzkich bankow jak obywatele drugiej kategori. Prosmy o przedstawienie nam podstaw prawnych oraz konkretnych zapisow regulaminow danego banku odmawiajace zalozenie nam konta na podstawie polskiego dowodu osobistego.
Prosiłbym o opisywanie doświadczeń związanych z zalozeniem konta osob nie posiadających PN lub samordningsnummer oraz lokalizacji placowek i nazw bankow, które bezproblemowo na podstawie polskiego ID otworzyly konta z dostępem do Internetu w Szwecji.

Mam nadzieje, ze to ułatwi w znacznym stopniu naszym rodakom mieszkającym bądź przebywającym turystycznie w Szwecji wybor właściwych miejsc (elastycznego i otwartego na pomoc personelu) do zalatwiania tej z pozoru prostej czynnosci.
Namawiam do bojkotu oraz upublicznienia tych bankow, ktore dyskryminuja polskich obywateli i lamia nasze prawa w EU.
  Profil uzytkownika: Maby     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-17 08:36
Maby, jak to nie ma na forum?

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=42054

Przeciez sam sie w tym watku wielokrotnie wypowiadales. Po co kalkowac i zasmiecac.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2013-02-17 15:17
Viggo,
W takim razie przejrzy tamten watek jeszcze raz i zastanow sie czego on dotyczyl.
Gdzie widzisz odpowiedz na postawione przeze mnie tutaj pytanie?
Tamten watek dotyczyl otwierania konta jak sie posiada PN lub SM - to zdecydowanie cos innego!
Czytaj ze zrozumieniem i nie zasmiecaj tematu.
  Profil uzytkownika: Maby     
Gutek


Wpisów: 33
Od: 2012-11-03
2013-02-18 12:59
"Czy jest jakies prawo zakazujace bankom otwieranie kont osobistych lub firmowych bez PN lub samordningsnummer?"

Nie ma takiego prawa, banki same ustalaja sobie takie reguly. Mnie nie udalo sie w koncu otworzyc konta w zadnym banku, mimo posiadanego SN i paszportu UE. Nie poskuktowalo nawet podtykanie pod nos informacji z konsumenternas, ze takie postepowanie jest lamaniem prawa. Dyskusja w SEBie z jakims kierownikiem robila sie powoli napieta ("Prosze Pana, ta dyskusja do niczego nie prowadzi, nie zalozymy panu konta niezaleznie od tego co nam pan tu pokaze"). Na odchodne dostalem adres skrytki pocztowej pod ktory moge zlozyc zazalenie. Podobnie bylo w Nordei. Banki interpretuja to tak, ze "chca nawiazywac trwale relacje z klientem", a do tego musza miec potwierdzenie trwalych relacji klienta z panstwem Szwedzkim.

Ja odpuscilem skladanie reklamacji, udalo mi sie osiagnac swoj cel bez posiadania konta.
  Profil uzytkownika: Gutek     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-18 13:09
Gutek- w skandiabanken, danske banken i länsförsäkringar samordningsnummer nie jest problemem. sprawdzone!
  Profil uzytkownika: iza     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2013-02-18 23:30
Gutek

"Nie ma takiego prawa, banki same ustalaja sobie takie reguly. Mnie nie udalo sie w koncu otworzyc konta w zadnym banku, mimo posiadanego SN i paszportu UE."

Mi udalo sie zalatwic konto firmowe w SEB na org.nr pokazujac im papier z skv, bez PN i SM majac jedynie paszport. Bylem w banku, gdzie osoba znajoma ma konto, wiec moze to tez pomoglo, bo w zasadzie ciagle potem twierdzili, ze nie moga mojej firmy znalezc w systemie i ze to jest nr tymczasowy.


"Nie poskuktowalo nawet podtykanie pod nos informacji z konsumenternas, ze takie postepowanie jest lamaniem prawa."

To moze powinienes napisac reklamacje do banku i do konsumenternas a nie od razu poddawac sie, nieprawdaz?

"Dyskusja w SEBie z jakims kierownikiem robila sie powoli napieta ("Prosze Pana, ta dyskusja do niczego nie prowadzi, nie zalozymy panu konta niezaleznie od tego co nam pan tu pokaze"). Na odchodne dostalem adres skrytki pocztowej pod ktory moge zlozyc zazalenie."

Tam pracuja ignoranci. Nie znaja nawet podstawowej hierarchii swojego banku i jak dzialaja procedury a co dopiero mowic o czynnosciach, ktore wykonuja.
Gdybym ja tak pracowal to nie mialbym zadnych klientow!


"Podobnie bylo w Nordei. Banki interpretuja to tak, ze "chca nawiazywac trwale relacje z klientem", a do tego musza miec potwierdzenie trwalych relacji klienta z panstwem Szwedzkim."

To bardzo cenna informacja.
Prosze inne osoby o pisanie argumentow odmowy wystosowywane przez banki Szwedzkie dla obywateli naszego kraju.
Moze jakas organizacja polonijna albo po prostu poloniainfo.se sie zainteresuje faktem lamania praw obywateli EU?
W Nordei zalozone mam konto prywatne, ale tez szlo jak po grudzie.
Babka zbywala mnie w oddziale banku 2 razy mimo, ze dzwoniac na infolinie podawali mi informacje, ze jako obywatel EU moge zalozyc konto bezproblemowo.
Ona co po chwile cos wynajdowala a na koncu twierdzila, ze bez SM nie zalozy mi konta mimo, ze mam konto w Nordei w Polsce (wogole nawet tego nie sprawdzala).
Czuja sie jak Panowie na wlosciach i traktuja ludzi jak smieci, pozwolicie sobie na to?
Rozmawiajac telefonicznie z jedna osoba z dzialu dla firm Nordei stwierdzilem, ze jak im nie zalezy na klientach to pojde do innego banku. W koncu oddzwonila do mnie jedna osoba ktora nie byla kompetentna, wiec przekazala mnie dalej innej osobie i dowiedzialem sie, ze bezwglednie moge prywatne konto otworzyc bez SM i PN.
Po raz kolejny ze znajoma osoba pojechalem do oddzialu i zesmy tej samej babce w twarz rzucili nazwisko tej osoby, ktora nas zapewniala, ze jest mozliwe otwarcie konta. Babka sie zawiesila (nawet nie sprawdzila w bazie danych osoby ktora wymienilismy) po czym przystapila do otwierania konta. Wszelkie jej glupawe argumenty i nr SM nagle przestaly istniec.
Mysle, ze maja taka polityke wewnetrzna w bankach, zeby nie dawac obcokrajowcom zbyt latwo konta. Klient ma docenic, ze mu laske zrobili i otworzyli konto.
Klientowi ma zalezec na koncie, ktore z takim wielkim trudem otworzyl, ma skakac wokol niewyedukowanego bankiera, byc milym, grzecznym i poslusznie wykonywac co tenze jegomosc z za lady bankowej mu pozwoli zrobic.
Konto w banku to nie jest jakas nobilitacja!
Luuudzie, myslecie co robicie i nie dawajcie robic z siebie frajerow.

"Ja odpuscilem skladanie reklamacji, udalo mi sie osiagnac swoj cel bez posiadania konta."

No to gratuluje wytrwalosci.
Taka metoda nic sie nie osiagnie w tym temacie.
Czasami rzeczywiscie juz nie ma sie pomyslu jak zalatwic jakas sprawe, bo sie podchodzilo to od tej to od tamtej strony.
Sadze, ze nie o to tu chodzi. Nalezy walic prosto w problem jak sie go zidentyfikowalo i rozwiazac a nie tylko podkopywac.
Swoja droga uwazam, ze podejscie typu zamiast mierzyc sie z napotkanym problem to "zwijam zagle i do widzenia" jest mocno egoistyczna postawa. Myslenie jedynie o wlasnych 4-ch literach i zapominanie, ze za nami przyjdzie kolejna osoba, ktora bedzie potraktowana jeszcze gorzej jest nie na miejscu, wstyd! Wymowka w stylu, nie mam czasu na taka zabawe, nie jest argumentem za obrona wlasnej godnosci, wrecz od razu pokazuje z kim ma sie do czynienia.
Nie dziwie sie tym osobom z za kantorka. Skoro odnosi sie sukces w takim traktowaniu ludzi to dlaczego nie robic tego dalej?

Iza, mabr i reszta osob pracujacych oraz mieszkajacych w Szwecji. Macie tyle Szwedow za zanjomych, zintegrowaliscie sie ze srodowiskiem miejscowym, macie dojscia, wiec dlaczego nie naglosnicie tego problemu o jakim tu wiele osob pisalo i nie pomozecie swoim rodakom przeciac raz na zawsze utrudnien jakie tutejsze banki stosuja lamiac prawo?

  Profil uzytkownika: Maby     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-18 23:41
"Iza, mabr i reszta osob pracujacych oraz mieszkajacych w Szwecji. Macie tyle Szwedow za zanjomych, zintegrowaliscie sie ze srodowiskiem miejscowym, macie dojscia, wiec dlaczego nie naglosnicie tego problemu o jakim tu wiele osob pisalo i nie pomozecie swoim rodakom przeciac raz na zawsze utrudnien jakie tutejsze banki stosuja lamiac prawo?"

zrobilismy co moglismy
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=42054

prasa, dziennikarze
http://wiadomosci.wp.pl/ma rtykul.html?wid=15154371&ticaid=110170

poczytaj opinie polakow
http://wiadomosci.wp.pl/wi d,15154371,mopinie.html

poczytaj opinie tu na forum- gdzie wprost w oczy wysmiewano sie z nas...

odechcialo mi sie, wiesz?
wole swoj wolny czas spedzic inaczej niz broniac sie przed atakami rodakow..



  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-02-19 00:27
No ale banki maja swoje reguly.
Nie dziwi mnie, ze nie otwieraja kont jak sie nie ma akceptowalnych papierow.

Kazdy kraj ma niektore swoje prawa i zasady, ktorych unia nie zmieni.
W polskim banku czy urzedzie tez chyba nic sie nie zdziala ze szwedzkim czy rumunskim ID?

To nie jest dyskryminacja. To zwykly wymog.

Moze kiedys jak szwedzki bank bedzie mogl sprawdzic i potwierdzic w polskiej bazie danych wszystko tak jak to jest np z Finlandia, to pewnie bedzie inaczej, ale do tego czasu jest jak jest.


  Profil uzytkownika: maggie     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2013-02-19 01:49
"zrobilismy co moglismy
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=42054"

Czytalem wszystko i dlatego was zacytowalem a jak czytalas moje wypowiedzi to wiesz jaki mam do tego stosunek.

"prasa, dziennikarze
http://wiadomosci.wp.pl/ma rtykul.html?wid=15154371&ticaid=110170"

Chodzilo mi o szwedzkie media a nie polskie. Zaden Szwed nie czyta polskich stron www. Pomijajac, ze wp.pl to zaklamany mainstreem to tam naglasniajac nic sie nie wskora.
Ten problem trzeba rozwiazac w miejscu wystepowania a nie za granica gdzie to nikogo nie obchodzi (chociaz powinno), bo o tym jak nasze wladze traktuja wlasnych obywateli to wszyscy wiedza a jak nie wiedza niech poczytaja leszeka wpisy.

"poczytaj opinie polakow
http://wiadomosci.wp.pl/wi d,15154371,mopinie.html

poczytaj opinie tu na forum- gdzie wprost w oczy wysmiewano sie z nas...

odechcialo mi sie, wiesz?
wole swoj wolny czas spedzic inaczej niz broniac sie przed atakami rodakow.."

A czym Ty sie przejmujesz?
Chyba wazne, ze sie robi co jest sluszne i w co sie wierzy, a nie ze jakis duren z wariatka sobie podsmichujki robia nie majac bladego pojecia o co chodzi lub probuje zmarginalizowac temat. Pelno na polskich forach jest takich podplacanych polinteligentow od ksztaltowania opini publicznej, ale jak czytasz ich brednie to nie masz watpliwosci, ze nie sluza naszemu narodowi. Szkoda nerwow, wyluzuj, rob swoje i nie ogladaj sie na innych.

Naprawde nie macie w Szwecji znajomych, ktorzy by pomogli sprawe naglosnic? Az mi sie nie chce wierzyc.
  Profil uzytkownika: Maby     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2013-02-19 02:31
maggie
"No ale banki maja swoje reguly."

Ale jakie reguly, wez konkretnie zacytuj jakies paragrafy z ich regulaminow. Nie sadze by byli, az tak glupi i zapisali tam rzeczy, ktore podlegaja pod dyskryminacje. A jak sa to podawaj konkrety, zaczniemy kopac.


"Nie dziwi mnie, ze nie otwieraja kont jak sie nie ma akceptowalnych papierow."

A mnie dziwi fakt, ze ty jako polska obywatelka nie akcepujesz polskiego ID.
ID jest dokumentem wystarczajacym po tym co iza cytowala z http://www.bankforsakring. konsumenternas.se i innych papierow do otwarcia konta nie potrzeba a jak potrzeba to wez zacytuj jakie i gdzie to konkretnie maja zapisane w regulaminie.
Jesli nie ma takich zapisow to twierdzenia tego typu pozostaja goloslowne.

"Kazdy kraj ma niektore swoje prawa i zasady, ktorych unia nie zmieni."

Wydawalo mi sie, ze braku honorowania ID wydanego przez panstwo z EU nie maja w prawie zapisanego.
Jesli jest inaczej, to mnie oswiecic?

Szwecja wydawala mi sie krajem cywilizowanym, skoro tak bardzo uswiadomieni Szwedzi nie sprzeciwiaja sie usunieciu gotowki z obiegu i tak rwa sie do kajdan.
No coz, moze to i dobrze ze wola sie cofnac tam gdzie ich miejsce i sie mentalnie do tego przygotowuja. Podobno Ruski sobie na nich ostrza zabki.

"W polskim banku czy urzedzie tez chyba nic sie nie zdziala ze szwedzkim czy rumunskim ID?"

Tego nie wiem i sie nie wypowiadam. Temat dotyczy polskiego ID, problemow Polakow w Szwecji i tego sie trzymajmy!

"To nie jest dyskryminacja. To zwykly wymog."

Wymog?!
A ktoz to takie wymogi nalozyl i gdzie je zapisal? Bardzo jestem ciekaw, pomozesz?

"Moze kiedys jak szwedzki bank bedzie mogl sprawdzic i potwierdzic w polskiej bazie danych wszystko tak jak to jest np z Finlandia, to pewnie bedzie inaczej, ale do tego czasu jest jak jest."

Nie zgadzam sie z Toba.
Bank nie stoi ponad prawem i ma sie stosowac do przepisow prawa na danym terytorium. Bank to prywatna firma, ktora nie rozni sie niczym od innych firm swiadczacych uslugi.
Jesli panstwowe urzedy szwedzkie honoruja polskie ID to znaczy ze jest takie prawo, ktore im to nakazuje robic, rozumiesz?
Widze, ze slabo sie orientujesz o co tu naprawde chodzi.
Musze przyznac, ze az mnie zmrozilo. Zaskoczylas mnie swoja naiwna akceptacja faktu, ze bank szwedzki moze sobie grzebac bezkarnie w bazie danych obywateli obcego panstwa.
Nie wyrazam zgody jako Polski obywatel, aby jakikolwiek bank czy to prywatny czy to panstwowy mial wglad w dane urzedow w moim Panstwie.

  Profil uzytkownika: Maby     
Maby


Wpisów: 114
Od: 2013-02-05
2013-02-19 02:57
iza,
specjalnie dla ciebie, bo widze, ze lekko ocierasz sie o temat bankowosci, zebys wiedziala z czym naprawde masz do czynienia:
http://www.youtube.com/wat ch?v=96TvK9HRPhk
oczywiscie o ile jeszcze nie widzialas.
  Profil uzytkownika: Maby     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-02-19 08:44
ID kort:
Te z data biometryczna za zazwyczaj honorowane, bo sa trudne do sfalszowania.
Niektore kraje w maja takie biometryczne ID kort, np kraje nordyckie, francja chyba, szwedzkie ID z policji to ma. Polskie nie.

W sprawie prawa otworzeniikonta w banku wrzucilam w googla bankkonto EU i wyskoczylo to na stronie Unii:

http://europa.eu/youreurop e/citizens/shopping/banking/opening-bank- account/index_sv.htm
"Men banken har rätt att välja om den ska godkänna din ansökan eller inte. Det är bankens eget affärsbeslut. Innan banken öppnar ett bankkonto måste den lära känna sina framtida kunder. Det kan krävas en noggrannare bedömning av en kontoansökan från någon som inte bor i landet. En del banker har därför som policy att inte öppna bankkonto åt kunder som inte bor i landet."

Po polsku:
http://europa.eu/youreurop e/citizens/shopping/banking/opening-bank- account/index_pl.htm


  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-02-19 08:52
I o zamieszkaniu tymczasowym:

"Rezydenci tymczasowi również mogą mieć problemy z otwarciem rachunku bankowego, ponieważ niektóre banki żądają przedstawienia dowodów na to, że są oni rezydentami długoterminowymi."

Zebys sie nie wiem jak zwijal to nie podciagniesz odmowy pod dyskryminacje, nawet przy bujnej wyobrazni.
Sam napisales zdaje sie, ze bank powiedzial, ze chca klientow dlugoterminowych.


Gdybym chciala otworzyc konto bedac tutaj tymczasowo to moze jedynie w ten sposob:

"Banki często odmawiają otwarcia rachunku bankowego osobom, które nie mieszkają w kraju, w którym bank ma siedzibę. Istnieją jednak banki oferujące produkty bankowe przeznaczone specjalnie dla nierezydentów lub ekspatriantów. Zapoznaj się z różnymi ofertami, aby dowiedzieć się, który bank oferuje rachunki bankowe dla nierezydentów."

Rzucajac sie i dopominajac o swoje prawa raczej niewiele sie zdziala.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-02-19 09:14
W sprawie "grzebania w bazie danych" - to bank ma odpowiedzialnosc, zwlaszcza z tym nowym naciskiem o praniu pieniedzy.
Osoba w banku, ktora otwiera konto komus kto nie moze odpowiednio potwierdzic swojej tozsamosci jest za to odpowiedzialna.
Co do danych - te biometryczne sa ogolnie akceptowane bo to jest takie "elektroniczne ID na papierze".
Ja sie legitymuje np w US tylko i wylacznie moja wiza wbita w paszport, bo zawiera ona wszystkie moje dane, wlacznie ze zdjeciem i odciskami palcow. To, ze mi wypada kartka ze zdjeciem wcale im nie przeszkadza .

Co do dostepu do danych: np kraje nordyckie maja wspolna baze danych. Jesli np mieszkasz w Szwecji i chcesz otworzyc konto w Norwegii, to wystarczy zwykle szwedzkie prawo jazdy, banki tu na polnocy moga zrobic tzw kreditupplyssning w prosty sposob.
(kiedys bylam zmuszona miec konto w banku Norwegii to wiem).
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-02-19 09:24
Probujac otworzyc konto bez PN w jakims banku, ja poprostu zadzwonilabym i zapytala co mi moga zaoferowac, kiedy nie mieszkam tutaj, ale potrzebuje przeprowadzac transakcje finansowe a nie zaczynala od "otworzcie mi lönekonto bo mam do tego prawo"
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-02-19 09:30
A, dane biometryczne sa w polskim nowym paszporcie, dlatego jest ogolnie akceptowany.
Na niektorych przejsciach granicznych jak sie taki paszport ma to sie idzie przez kontrole paszpotowa automatycznie, bez pokazywania paszportu, poprostu sie przytyka tego chipa, bramka sie otwiera i gotowe.
Jest takie cos na lotniskach w Londynie, jest na przejsciu schengen - non schengen w Amsterdamie. Bardzo ulatwia zycie!
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-19 09:50
maby "Naprawde nie macie w Szwecji znajomych, ktorzy by pomogli sprawe naglosnic? Az mi sie nie chce wierzyc.

nie rozmawiam ze znajomymi na ten temat. a zreszta- kazdy z nich ma juz konto i numer presonalny, a czas wolny woli spedzic z rodzina i przyjaciolmi niz na uzeraniu sie z urzedami po to "by innym zylo sie lepiej".

ja swoje juz zrobilam.
dziennikarka pisala pisma do bankow etc..
moze z nia sie skontaktuj jak chcesz naglasniac sprawe.
ja nie mam juz ani czasu ani ochoty.



  Profil uzytkownika: iza     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-19 10:54
"Co do dostepu do danych: np kraje nordyckie maja wspolna baze danych. Jesli np mieszkasz w Szwecji i chcesz otworzyc konto w Norwegii, to wystarczy zwykle szwedzkie prawo jazdy, banki tu na polnocy moga zrobic tzw kreditupplyssning w prosty sposob"

Maggie

Niektorym ciezko zrozumiec, ze jako OBYWATELE Unii Europejskiej musza sie legitymowac czyms wiecej niz polskim ID np. w banku, a z drugiej strony my, jako obywatele SE jezdzimy poza Unie (Norwegia) z samym prawem jazdy przy tylku, ktore zadnego biometrycznego chipa nie ma.

Co do bankow, sa to prywatne instytucje, ktore czesciowo dzialaja w oparciu o wlasne wewnetrzne przepisy, w ktorych nie musi byc napisane: " nie zakladamy kont Polakom" ale wystarczy, ze jest napisane "pracownik odpowiedzialny za weryfikacje danych ma prawo odmowy uznania dokumentu, co do ktorego nie ma pewnosci, ze potwierdza dane petenta w sposob wystarczajacy i zarzadania udowodnienia w inny sposob trwalego zwiazku petenta z krajem...."

Kiedys nie chciano przyjac mi wplaty gotowkowej na moje konto z prostej przyczyny, zapomnialem portfela, w ktorym mialem prawo jazdy. Gotowke mialem w kopercie, a dokumenty w siedzibie firmy. Na szczescie przechodzila pracownica banku, ktora mnie znala, przywitalem sie, ta zerknela na monitor kasjerki i mowi: tak, to on, znam go. I siup! Niemozliwe stalo sie mozliwe, pieniadze wplacone. Da sie tak zrobic w Polsce?
  Profil uzytkownika: Viggo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-02-19 11:16
To Maggie miesza pojęcia pisząc o przydatnoci paszportu biometrycznego POZA Schengen (np. Wlk. Brytania jest poza)

Polska i Szwecja należą jak wiadomo do Schengen.
Szwedzkie banki idą na łatwiznę, żądając od Polaków paszportów. Na domiar złego nie honorują ważnych paszportów starszego typu, a wymagają najnowszych biometrycznych.

Robi tak np. Skandia, ale jak pokazuje mój niedawny przykład DA SIĘ tam otworzyć konto na polski dowód osobisty.

Ale póki będą takie potulne baranki jak ty Viggo, to te nieracjonalne wymagania banków będą dalej tylko rosnąć.
  Profil uzytkownika: mabr     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-19 11:24
"Ale póki będą takie potulne baranki jak ty Viggo, to te nieracjonalne wymagania banków będą dalej tylko rosnąć."

A czy ja twierdze, ze wymagania bankow sa racjonalne? Ja tylko pisze, ze takie wymagania sa, i ze sa egzekwowane. To czy ja sie z tym zgadzam, czy nie, jest moja sprawa i czy przyjmuje to potulnie jak baranek tez.

Nie moglem zalozyc konta w Nordei, poszedlem do Swedbanku i zalozylem, w czym problem? Kto stracil, ja czy Nordea? Bede z przepisami unijnymi na karteczce wydrukowanymi klocil sie z jelopami, ktorzy koniecznie nie chca na mnie zarabiac i prosic, grozic i udowadniac? Niedoczekanie ich!
  Profil uzytkownika: Viggo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-02-19 11:28
"Zebys sie nie wiem jak zwijal to nie podciagniesz odmowy pod dyskryminacje"

Nieprawda. Wg bankowego urzędu konsumenckiego każdy MA PRAWO do konta. Podstawą odmowy może być tylko podejrzenie działania przestępczego lub niemożność identyfikacji:

http://www.bankforsakring. konsumenternas.se/Spara/Rattigheter-och-s kyldigheter/Ratt-till-konto/

"Även om du inte har svenskt personnummer [...]
har du rätt att få öppna ett konto"


I wszystko w tym temacie
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-02-19 11:37
"Nie moglem zalozyc konta w Nordei, poszedlem do Swedbanku i zalozylem, w czym problem? Kto stracil, ja czy Nordea?"

Ty straciłeś bo Swedbank to taki sam syf jak Nordea
  Profil uzytkownika: mabr     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2013-02-19 11:54
Jakby kazdy interpretowal sobie prawo jak chce to ciekawie by bylo

Przeciez na stronie EU jest napisane wyraznie, ze mozna otworzyc konto nie mieszkajac tutaj

Istnieją jednak banki oferujące produkty bankowe przeznaczone specjalnie dla nierezydentów lub ekspatriantów.

Nie oznacza to jednak, ze maja obowiazek otworzyc ci konto jakie sobie zzyczysz w kazdym banku.

Prawdopodobnie jak sie dobrze zapyta w wiekszych bankach to maja jakies tymczasowe konta.
Moze takie waszym znajomym otworzyli.
Jak pracowalam tutaj w czasach studenckich to tez mialam konto, a co
Na tymczasowy numer. Inni tez mieli.
Pracodawca mi pomogl dajac jakies papiery, ktorych kompletnie nie rozumialam.
Moglam jedynie wyciagnac kase, co robilam w sekunde po tym jak mi wyplata przyszla bo sie balam, ze znikna
Nastepnym razem jak przyjechalam to musialam isc znowu i aktywowac, bo jakos zamykali po 3 miesiacach, ale bylo, mialam nawet na nim pare koron.
To bylo cos w stylu ungdomslöne konto. W Handelsbanken, dlatego nadal tam mam konta.

  Profil uzytkownika: maggie     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-19 11:57
Pomijajac to, ze dzisiaj mam konto w Icabanken piszesz, ze: "Ty straciłeś bo Swedbank to taki sam syf jak Nordea"

Co ja stracilem? W jaki sposob? Bo nie rozumiem czym sie rozni posiadanie lönekonto w tym, czy innym banku, jesli proponuja zblizone warunki, a oferty kosztuja tyle samo.

Ja rozumiem, ze inne banki moze maja korzystniejsze warunki kredytowe, ale jesli mi to niepotrzebne to co ja stracilem? Pensje mi zabrali? Nie, pensja zgadza sie!

Jesli ktos prowadzi powazne interesy i obraca milionami na koncie to tez zrozumiale, ze ma pretensje do bankow, ze przetrzymuja bezprawnie kase. Ale ja? Biedny zuczek, co ja stracic moglem. 2 kr odsetek w miesiacu od mojego poteznego kapitalu. Nastepnym razem idac do sklepu torbe ze soba wezme. Odkuje sie nie kupujac tej sklepowej
  Profil uzytkownika: Viggo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-02-19 12:03
Straciłeś więcej niż te 2 kr miesięcznie np. płacąc za kartę do bankomatu 2x więcej niż powinieneś, mając kilkukrotnie mniejsze odsetki czy np. płacąc za wyjmowanie z bankomatu.

No ale skoro masz teraz ICA to widać zmądrzałeś
  Profil uzytkownika: mabr     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-19 12:09
ICA jest super, ale czekam az zrobia normalna opcje wysylania kasy za granice.
teraz trzeba zdaje sie dzwonic...
  Profil uzytkownika: iza     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2013-02-19 12:17
Ica? no wiesz Iza... a co bedzie jak zapomnisz bankdosa
  Profil uzytkownika: electra     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-19 12:19
o kurde.
w skandia nie mam dosa.
zostaje jednak przy najlepszym banku
  Profil uzytkownika: iza     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-19 12:22
"Straciłeś więcej niż te 2 kr miesięcznie np. płacąc za kartę do bankomatu 2x więcej niż powinieneś, mając kilkukrotnie mniejsze odsetki czy np. płacąc za wyjmowanie z bankomatu. "

Karta Visa 50 kr rocznie, jak znasz taka za 25 sek/rok to podaj. Uttagskort mialem za darmo, nigdy nie placilem za wyjecie kasy z bankomatu, kase wyjmowalem w sklepie dodajac darmowy uttag do zakupow, lub wyplacajac z bankowatow Swedbanku za friko.

Z odsetkami zgodze sie, w Swedbank sa 0% na lönekonto. Tylko, ze na tym lönekonto kasa wplywa 25. Wtedy lokuje je na e-sparkonto, a 30 kwote potrzebna na oplaty cofam na lönekonto. Reszta lezy i pracuje, kiedy ja potrzebuje to przesuwam. Za darmo i tyle razy ile mi sie podoba.

Potrzebowalbym wiecej argumentow, zeby uwierzyc, ze stracilem choc jedno öre. Powtarzam, jesli ktos mowi o kontach firmowych z wysokim saldo, to inna bajka.
  Profil uzytkownika: Viggo     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2013-02-19 12:29
Aha czyli jak zobaczysz 10 koron na ulicy to się nie schylisz, dopiero jak 100? Twoja sprawa. I strata

A na e-sparkonto z ciekawości ile %?
  Profil uzytkownika: mabr     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-19 12:33
o co sie klocicie?
kazdy swoje pierwsze konto zakladal w tym banku co mu bylo najlatwiej.

ja tez jako student to marne grosze mialam
i zalozyli mi w sparbanken (swedbank) bo byla fajna opcja dla studentow

jak zaczelam prace to otworzylam w Skandia
  Profil uzytkownika: iza     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2013-02-19 12:43
a mi zalozyli w PK-bank ..nawet dolozyli do tego 10 chekblankietowchyba mam jeszcze gdzies sie poniewierajacych
jak znalazlam pierwsza prace otworzylam konto w SEB i mam je do dzis.
  Profil uzytkownika: electra     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-19 14:42
Nie w tym rzecz, czy po 10 czy po 100 kr sie schyle. Kwestia bezsporna jest, ze nie ma jednego najlepszego i idealnego banku dla wszystkich. Tak bylo w PRL, Zwiazku Radzieckim i Chinach.

Tutaj rzadzi wolny rynek i konkurencja. Kazdy bank kusi pewne grupy klientow, na ktorych mu zalezy. Niektore banki chca sciagnac do siebie drobnych ciulaczy, inne kredytobiorcow a jeszcze inne krezusow.

Jednakze z jakiej grupy czlowiek by nie pochodzil i zapytal o dobry bank na PI, odpowiedz jest jedna i tylko wlasciwa: bank XXX.

Nie mam sily sie z toba Mabr szarpac o slowka, 10 czy 100kr ani nawet o 5 öre. Zaraz dostane zjebke od autora watku, ze rozpieprzam watek piszac nie na temat i bedzie mial racje. Niepotrzebne mi to.

Peace & Love
  Profil uzytkownika: Viggo     
Gutek


Wpisów: 33
Od: 2012-11-03
2013-02-19 20:39
Dodam, że jeśli chodzi o ignorantów to ci właśnie raczej byli skłonni mi założyć konto, dopiero gdy np. poradzili się kierownika albo mądrzejszego kolegi to odmawiali. Na infolinii SEB, Swedbank, Nordea też potwierdzono taką politykę. Moim zdaniem, jeśli faktycznie udało się komuś założyć konto w tych bankach to raczej właśnie dzięki niezorientowaniu pracownika w procedurach.

Podstawowa rzecz, o którą pytają w SEBie to: "jak długo pozostaniesz jeszcze w Szwecji". W moim przypadku odpowiedź im niepodpasowała, bo choć przebywam tu dość często, to jednak zazwyczaj krócej niż pół roku na raz, i może o to się rozeszło.

Reguły Handelsbanku są jeszcze bardziej absurdalne, bo poproszono mnie o potwierdzenie zdolności kredytowej przez mój bank w Polsce

Tak w ogóle to dziękuję Izie za pomocne linki z konsumenteras i sugestie do jakich banków się udać. Zdecydowałem się jednak ograniczyć swoje próby tylko do tych banków, które mam blisko, a ponieważ na razie konto przestało być koniecznością, próby zakończyłem. Moja polska natura buntowała się trochę przeciw rezygnacji z robienia rabanu, pisania setek skarg i zażaleń itp, jednak w końcu odpuściłem i to.
  Profil uzytkownika: Gutek     
Forum -> Życie w Szwecji -> konto bankowe na polskie ID bez PN i SN
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony