Odwiedzin 37805312
Dziś 1636
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Własna działalność gospodarcza

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWłasna działalność gospodarcza
Piotrek86


Wpisów: 31
Od: 2012-10-13
2013-02-14 11:11
Hej!

Zastanawiam się nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej i tu mam parę pytań tzn.

1. Jak zadeklaruje że będę zarabiał 100 tys kr rocznie, a zarobie mniej to podatek płace od 100 tys??

2. Jakie są koszty stałe (czyli jakie opłaty muszę płacić niezależnie od tego ile zarobie)

3. I najważniejsze jeśli wystawię fakturę na 500 kr to po podatkach ile mi zostanie na rękę (mniej więcej)

Za odpowiedzi na pytania bardzo serdecznie dziękuje
  Profil uzytkownika: Piotrek86     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-14 11:19
1. Nie, zaplacisz od kwoty faktycznie zarobionej.
2. Nie ma kosztow stalych w rozumieniu ZUS. Twoje koszty stale to np. ksiegowy, telefon, lokal paliwo, ubezpieczenia itp.
3. Jesli to netto, to okolo 250 kr ci zostanie, mniej wiecej.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Piotrek86


Wpisów: 31
Od: 2012-10-13
2013-02-14 13:01
super dziękuje bardzo za pomoc

czyli można powiedziec że to co wystawiam na fakturze ( brutto ) do zapłaty to zostanie mi około połowy tej kwoty ??

Sorry za takie laickie pytania ale jestem kompletnie zielony w tych sprawach...

pozdrawiam

  Profil uzytkownika: Piotrek86     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-14 14:15
Nie. Od brutto najpierw odprowadzisz VAT, a z reszty, czyli netto zostanie okolo polowy.

Usluga kosztuje np. 400 kr + 25% VAT. Fakturujesz brutto 500 kr, klient placi. Oddajesz panstwu 100 kr VAT-u, pozniej okolo 50% za Zus i podatek. Zostaje ci okolo 200 kr, z ktorych placisz wszelkie oplaty za tel, ksiegowosc, lokal, paliwo, auto itd.

Z tego co zostanie zyjesz!
  Profil uzytkownika: Viggo     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2013-02-14 18:31
Viggo, opanuj sie.

Najpierw oddaje 100 koron vat, potem odejmuje wszystkie koszty, a dopiero po tym opodatkowuje to co zostanie. Skad ty wziales taka kolejnosc?

W
  Profil uzytkownika: wma     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-15 09:39
Szanowny Wma. Jak wynika z zapytan autora tematu, nie ma on bladego pojecia o rachunkowosci, dlatego w jak najbardziej uproszczony sposob przedstawilem mu, co sie bedzie MNIEJ WIECEJ dzialo z jego PIENIEDZMI i na ile moze z tych 500 kr liczyc.

Nie zamierzam nikogo wprowadzac w blad, ale nie bede tez opisywal ze szczegolami sciezki rachowania przychodu i rozchodu. Moim celem bylo zwrocenie autorowi uwagi na dwie rzeczy:
1. Ze istnieje cos takiego jak VAT, ktory do niego nie nalezy, tylko do panstwa.
2. Ze istnieje cos takiego jak koszty, a nie tylko dochody.

W wyniku czego musi on sobie uswiadomic, ze z dochodu 500 kr brutto nie zostanie dla niego tak, jak przewidywal 250 kr, tulko moze 50-100 kr na reke, w zaleznosci od kosztow.

Sciezka rachunkowa pozwol sie zajac jego ksiegowym, lub zglos chec podjecia sie prowadzenia tej ksiegowosci bezposrednio autorowi watku.

Z powazaniem, Viggo.
  Profil uzytkownika: Viggo     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2013-02-15 19:23
Viggo:
Usluga kosztuje np. 400 kr + 25% VAT. Fakturujesz brutto 500 kr, klient placi. Oddajesz panstwu 100 kr VAT-u, pozniej okolo 50% za Zus i podatek. Zostaje ci okolo 200 kr, z ktorych placisz wszelkie oplaty za tel, ksiegowosc, lokal, paliwo, auto itd.

W twojej odpowoiedzi liczysz podatek od 400 koron co jest prawda tylko w wypadku jezeli nie masz zadnych kosztow. Ty o tych kosztach piszesz i dlatego zwracam uwage na twoje bledne wyliczenia. Niech ten czlowiek, ktory nie ma pojecia o ekonomii, jak piszesz, przynajmniej nie uczy nieprawdy.

W
  Profil uzytkownika: wma     
Wiesia1


Wpisów: 15
Od: 2012-12-15
2013-02-15 19:41
mam pytanie, chcę założyć działalność gospodarczą w Szwecji, w tej chwili mam działalność w polsce. może ktoś wie czy ja muszę z polski pozabierać jakieś dokumenty z naszych urzędów i przedłożyć w skacie?
  Profil uzytkownika: Wiesia1     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-15 20:13
Widze Wma, ze sie nie poddajesz. Ja nie kwestionuje tego, co napisales. Oczywiscie, ze autor watku powinien wpierw odjac koszty, a pozniej opodatkowac dochod. Juz sie poprawiam.

Piotrek86, po odliczeniu VAT zostaje ci 400 kr. Z tego, zakladajac, ze przepracowales np. 200 h za stawke 400 kr netto/h w miesiacu odliczasz 1/200 wszystkich kosztow miesiecznych zwiazanych z prowadzeniem dzialalnosci. Pozniej placisz Zus okolo 33%, pozniej obliczasz i placisz od pozostalej reszty podatek, najczesciej miedzy
30-32%. Pozostala kwota, z reguly okolo 100 kr jest twoja.

Sadzisz Wma, ze to dobra pora aby zaczac go wprowadzac w kwestie zwiazane z schablonavdrag? Czy odrazu przejsc do periodiseringsfond i mozliwosci z nim zwiazanych?
  Profil uzytkownika: Viggo     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-15 20:15
Wiesia1, najwazniejsze dla ciebie bedzie aktualne (chyba do 3 mies.) zaswiadczenie o niezaleganiu z podatkiem z polskiego Urzedu Skarbowego. Jako nowy przedsiebiorca w SE bez tego nie ruszysz z miejsca. Chyba, ze masz personnummer i mieszkasz juz dlugo w SE.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Wiesia1


Wpisów: 15
Od: 2012-12-15
2013-02-15 20:46
do Viggo tylko z urzędu skarbowego czy coś jeszcze?
  Profil uzytkownika: Wiesia1     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-15 20:55
Wiesia, nie spotkalem sie z tym, zeby szwedzki urzad zarzadal czegokolwiek ponadto. Oczywiscie do tego wazny paszport. Reszte zalatwiasz w Szwecji na miejscu.
  Profil uzytkownika: Viggo     
jmucha88


Wpisów: 8
Od: 2012-11-09
2013-02-16 23:58
Witam.
To może i ja podłącze się z pytaniem: też myślałem o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej, ale w przeciwieństwie do Wiesi nie posiadam w Polsce firmy. W SE jestem jako niepełny student* (realizujący na uczelni pojedyncze kursy nie należące do pełnego programu studiów INZ/MGR). Czy nie posiadając PNR mogę założyć firmę w Szwecji?

Pzdr
  Profil uzytkownika: jmucha88     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-17 08:41
Mucha, ciebie bedzie dotyczylo to samo. Bedziesz musial przedstawic zaswiadczenie o niezaleganiu z podatkami. Wszyscy, ktorzy nie maja stalego gruntu w SE musza sie czyms takim wylegitymowac. Jak ktos udowodni (na podstawie studiow na przyklad) ze przebywa w SE jakis dluzszy czas, np. dwa lata, to nie musi. Swiezakow wszystkich chca sprawdzic, czy nie uciekaja przed podatkami z ojczyzny.
  Profil uzytkownika: Viggo     
jmucha88


Wpisów: 8
Od: 2012-11-09
2013-02-17 14:58
@Viggo

Widzę śledzisz forum na bieżąco Papiery z ZUS'u oraz urzędu skarbowego poświadczające o niezaleganiu z należnościami mam. Pytanie tylko czy bez firmy w kraju mogę bez problemów rozpocząć biznes w SE, ale o to powinienem chyba pytać w Skate. W każdym razie dzięki i pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: jmucha88     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-17 15:14
Mucha, oczywiscie, ze mozesz zalozyc. To dzieki tej dzialalnosci dostaniesz PN. Kontakt ze Skatteverketem jak najbardziej wskazany. Przydatne linki:

http://www.verksamt.se/por tal/web/guest/home

http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetssokande/Yrke-och-framtid /Starta-eget-foretag.html

Zapisz sie do Arbetsförmedlingen jesli jeszcze tego nie zrobiles. Mozesz dostac od nich pomoc, w drugim linku masz to opisane. Jaka branza?

Zycze powodzenia!
  Profil uzytkownika: Viggo     
jmucha88


Wpisów: 8
Od: 2012-11-09
2013-02-17 16:42
"Zapisz sie do Arbetsförmedlingen jesli jeszcze tego nie zrobiles. Mozesz dostac od nich pomoc, w drugim linku masz to opisane."

W urzędzie pracy dowiedziałem się, że nawet jako obywatelowi kraju członkowskiego UE nie przysługują mi żadne pomoce w znalezieniu pracy itp więc prosiłbym o ciut szersze napisanie co rozumiesz pod magicznym terminem "zapisz się"

"Jaka branza?"

Usługi IT / serwis komputerów

Dzięki za linki, już przez część się przekopałem i nie zapowiada się na wielkie starcie ze Skate, poza tym z tego co widzę taką firmę można równie szybko zamknąć co otworzyć. Jutro zapowiada się wizyta w Skate zatem

"Zycze powodzenia!"

pzdr i dzięki!
  Profil uzytkownika: jmucha88     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-17 16:57
Mucha, najprosciej bedzie zalozyc dzialalnosc i wtedy tez zniknie problem z drugiego tematu, tzn. personnummer. Twoja branza nie wymaga duzych nakladow finansowych wiec pomocy na rozwoj nie potrzebujesz.

Jesli mozesz wejdz na czat.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Piotrek86


Wpisów: 31
Od: 2012-10-13
2013-02-18 10:37
Dziękuje bardzo serdecznie za pomoc i przepraszam zarazem za moja niewiedze i banalne pytanie

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje
  Profil uzytkownika: Piotrek86     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-18 11:17
Piotrek, zaden z nas kiedys tego nie wiedzial. Nauczylismy sie tego podczas kilku- czasem kilkunasto- albo nawet kilkudziesiecioletniego pobytu tutaj.

Jezeli masz watpliwosci-pytaj.

Bardzo uprzejmie z twojej strony, ze nie zapomniales podziekowac. Niestety czesto jest tak, ze osoba po otrzymaniu wyczerpujacych odpowiedzi znika z forum i kiedy znowu czegos potrzebuje pojawia sie pod zmienionym nickiem. Conajmniej jakby proste "dzieki" przerastalo ja
  Profil uzytkownika: Viggo     
chupacabra


Wpisów: 27
Od: 2013-02-04
2013-02-18 18:12
witaj viggo!
piszezsz tu o usludze..jak natomiast sprawa ma się przy prowadzeniu np.sklepu?widzę,że jesteś obcykany-że się tak wyrażę-w sprawach.
dajmy tu prosty przyklad np.kupuję kilo jabłek w polsce za 5 zł,sprowadzam do szwecji i sprzedaję za 10zł.jesteś w stanie opisać mi znaną drogę jaką musi przebyć jabłko po urzędniczych wehikułach płatniczych?
dziękuję z góry bo wiem,że dżwigniesz temat,pozdrawiam
  Profil uzytkownika: chupacabra     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-18 20:21
Chupacabra, sciezka ktora pokonaja pieniadze jest w zasadzie taka sama w przypadku handlu towarem i uslugami. Kwestia do zastanowienia jest pozwolenie na handel artykulami spozywczymi. Mam przyjaciol, ktorzy wlasnie wystartowali ze sklepem z towarami z Polski. Z tego co mowia przebic sie przez urzednikow w celu uzyskania pozwolenia na handel zywnoscia bylo najtrudniej. Zalozenie i prowadzenie firmy to betka w porownaniu z tym.

Jesli oczywiscie masz zamiar handlowac zywnoscia. Po przedstawieniu tzw. numeru VAT unijnego, czyli z przedrostkiem w postaci dwoch liter okreslajacych kraj prowadzenia dzialalnosci, dokonujesz zakupu towarow w innych krajach UE z tzw. 0 stawka VAT. Do koncowej ceny sprzedazy doliczasz VAT kraju, w ktorym towar uplynniasz, klient go uiszcza, a ty go w zabkach oddajesz Urzedowi Skarbowemu, o tak

Jezeli zakladasz firme w PL, a handlowac chcesz w SE to duzo ci nie pomoge. Na PoloniInfo oglaszaja sie firmy posredniczace w tym i doradzajace w tych kwestiach.
  Profil uzytkownika: Viggo     
chupacabra


Wpisów: 27
Od: 2013-02-04
2013-02-18 20:56
o urzędniczych oporach w szwecji juz sporo słyszałem.ale tylko tyle,iż coś takowego jest.
co za sztuczki,ekwilibrystykę musieli czynić aby wszystko szwedom grało?w czym sa utrudnienia?jest to kwestia typu;mamy już w rejonie jeden sklep i drugiego nie potrzebujemy(?)jakies specjalne koncesje?o co kaman?mogłbys coś więcej przytoczyć proszę...
czy to dzieje się za pośrednictwem tylko jednego urzędu(coś na zasadzie jak miało być u nas-jedno okienko?hahaha)a ten urząd to SKATE..coś tam...
czy pozwolenie wydaje urząd na danym wydzielonym tylko dla siebie rejonie,czy takie obowiązuje przedsiębiorce na caly kraj?wiadomo twoi przyjaciele mogli dostać zgodę na dany punkt sklepowy.w polsce można zrobić zapis,poszerzyć w takiej sytuacji w ratuszu profil działalności z dodatkiem na cały kraj.pozdr
  Profil uzytkownika: chupacabra     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-18 21:40
Tak jak ci juz pisalem nie siedze w tym tak gleboko i nie bede przyjaciol wypytywal szczegolowo jakie mieli problemy. Zalatwia sia to w urzedzie miasta/gminy/powiatu. Upierdliwosc polega na roznych ograniczeniach, np. moga sprzedawac tylko oryginalnie zapakowana kielbase, tzn. jak w worku producenta jest 1,4 kg slaskiej, to albo kupujesz calosc albo nic. Nie wolno im otworzyc i sprzedac polowe. Musza rowniez CALY sklad tlumaczyc na szwedzki z taka dokladnoscia, ze pracownicy urzedu wpadaja co jakis czas, biora kilka produktow i z laptopem probuja udowodnic, ze cos jest zle przetlumaczone, niedopisane, brakuje jednego skladnika itd. Do tego dochodza daty przydatnosci itp. Lekko w spozywce w SE nie jest. Dlatego nie szukaj wyjasnien na forum, tylko zwroc sie do profesjonalistow z listy firm.

http://www.poloniainfo.se/ firmy/index.php

Szukaj pod "Ksiegowosc i administracja"
  Profil uzytkownika: Viggo     
chupacabra


Wpisów: 27
Od: 2013-02-04
2013-02-18 21:53
dziękuję dobry człowieku!pozdrawiam
  Profil uzytkownika: chupacabra     
Piotrek86


Wpisów: 31
Od: 2012-10-13
2013-03-20 16:29
Viggo jakbyś mógł mi jeszcze powiedziec jak to wygląda formalnie z założeniem działalności bo się zdecydowałem

a więc:

co potrzebuje do złożenia wniosku, jaki wniosek i gdzie go składam

mam juz księgowego ale on mi powiedział że za to że zrobi to za mnie musze mu zapłacić 2 tys koron

więc jak to zrobić?

za odpowiedzi serdecznie dziękuje
  Profil uzytkownika: Piotrek86     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-03-20 16:47
Piotrek, znasz szwedzki?

http://www.verksamt.se/por tal/web/guest/home

Lub angielski?

http://www.verksamt.se/por tal/en_GB/web/international/home

Jak nie, to tutaj czytaj:

http://www.majora.com.pl/d zialalnosc-gospodarcza-w-ue/szwecja
  Profil uzytkownika: Viggo     
Piotrek86


Wpisów: 31
Od: 2012-10-13
2013-03-20 17:23
dzięki serdeczne

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Piotrek86     
chupacabra


Wpisów: 27
Od: 2013-02-04
2013-03-20 18:28
vitaj viggo,a wiesz coś na temat jak to jest ze sprzedażą alkoholu w szwecji?bylem niedawno i nie zauważyłem zbyt wielu monopoli.piwcio 3,5 procenta a po wódę to w sobote kolejka jak za PRL-u.mniemam,że lcencja jest trudna do zdobycia albo ku...wsko droga!klikniesz coś na temat?
  Profil uzytkownika: chupacabra     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2013-03-20 19:06
Chupacabra,w sklepach mozesz sprzedawac tylko alkohol do 3,5% ,wyzsze procenty tylko w knajpach i w System Bolaget.
To nie Polska czy Dania,gdzie wodke i koniaki mozesz kupic wszedzie.Tu w Szwecji jest monopol na to i tylko System Bolaget moze sprzedawac.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-03-20 20:32
Chupacabra, tak jak Lidka napisala, w Szwecji jest monopol na sprzedaz alkoholu. Szanse na zdobycie pozwolenia przez ciebie w tej chwili oceniam na 0%. Musialbys miec lokal rozrywkowy, zgode policji, wladz powiatu, ubezpieczenie, przeszkolenie, personel itd. itp. Jesli masz 1-2 milionow euro na zainwestowanie, to zapraszam.

Natomiast nielegalna sprzedaz kwitnie, ale szczerze odradzam. Tutaj podejscie do przestepstw gospodarczych (a tak jest traktowana nielegalna sprzedaz towarow bez akcyzy) konczy sie czesto 6 miesiecznym wiezieniem i ogromnymi karami finansowymi oraz oczywiscie przepadkiem alkoholu.
  Profil uzytkownika: Viggo     
chupacabra


Wpisów: 27
Od: 2013-02-04
2013-03-20 22:28
czy PUB też tyle by kosztował zachodu i pieniędzy?czy miałeś na myśli sklep typu System bloget?pozwol,że sam sobie odpowiem;i tu ,i tu lipa...
  Profil uzytkownika: chupacabra     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-03-20 22:47
Pub by tyle kosztowal, systembolaget to spolka panstwowa bezkonkurencyjna, monopol panstwa. To mniej wiecej tak, jakbys chcial otworzyc w PL ???? (nawet nie wiem co, czego tam jeszcze nie sprywatyzowali???) prywatny sejm, pracujacy rownolegle do tego juz funkcjunujacego hehehe. Albo wlasna armie zalozyc.

Tylko, ze w PL by ci latwiej poszlo, bo mniejsze lapowki biora

Nie ma takiej mozliwosci!!!!!!!
  Profil uzytkownika: Viggo     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-03-21 01:28
Chupacabra, wlasnie siedem osob dostalo po 4 miesiace wiezienia kazdy za przemyt i posiadanie alkoholu i papierosow bez akcyzy. Nie probowali nawet tego sprzedac.

http://bohuslaningen.se/ny heter/munkedal/1.2050094-sju-far-fangelse -for-smuggling
  Profil uzytkownika: Viggo     
desacration


Wpisów: 8
Od: 2013-03-19
2013-03-21 15:10
Witam podpisuje sie pod tematem. W polsce prowadzilem 2 lata dzialalnosc teraz jestem w finlandii i tutaj sprawa jest podobna tylko ze wiem na jaka stawke moge liczyc jesli mnie zatrudnia i ile zostanie po oplatach. natomiast co do Szwecji ile moze uzyskac spawacz na wlasnej dzialalnosci wlasny sprzet maski spawarki szlifierki to co potrzeba ogolnie do spawania. poprostu czy oplaci sie zakladac czy lepiej byc na umowie o prace gdyz jak sadze dla umowy bedzie na poczatek 145koron a na dzialalnosci jak?? i czy jest jak w polsce mianowcie pomniejszam sobie vat i podatek o koszty mianowicie vat z paliwa telefonu ksiegowego itp ?? czyli dla polski
zarobilem
2000pln z tego 23% podatku daje nam kwote 2460 brutto
czyli 460 vat
podatek na ksiazce jest 18%czyli jakies 305
zus preferencyjny 500
ale mialem kosztow wlasnych 980 brutto
i moge sobie pomniejszyc vat i podatek o kwote vat moich koszow

czy w szwecji jest inaczej ze nie moge wliczac kosztow uzyskania przychodu ? i pomniejszac sobie vatu i podatku bo zus pewnie jest oplata stala a podatek jest progresywny czy staly pozdrawiam z gory dziekuje za odp
  Profil uzytkownika: desacration     
Piotrek86


Wpisów: 31
Od: 2012-10-13
2013-03-27 19:38
we wtorek jade do Skatu złożyć papiery ( wniosek o założenie działalności )

Viggo masz u mnie zniżkę na masaże

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Piotrek86     
Agnes1987


Wpisów: 15
Od: 2012-06-12
2013-03-30 19:36
Witam kochani a ja mam takie pytanko. Osoba z 1 osobową działalnością pracowała jako podwykonawca (do tej pory na polskim podatku i zusie) oczywiście faktury wystawiała z numerem F-skat dla szwedzkiej firmy. Teraz chce przejść zupełnie na szwedzki rynek pracy. I tu moje pytanie ile procent musi opłacić tych składek i podatków z wynagrodzenia? Zaznaczam, że są to usługi bez żadnej sprzedaży itp.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Agnes1987     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-04-01 14:03
desac...niemasz szans na swoja wlasna dzialalnosc w szwecji jako spawacz??
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darkness
Stockholm


Wpisów: 127
Od: 2004-08-09
2013-04-03 22:14
Viggo expercie a moge wypytac Cie o branze restauracyjna? Mam zamiar z partnerka otworzyc na poczatek maly punkt z szybka lecz zdrowa i smaczna zywnoscia. Partnerka ma wieloletnie doswiadczenie w tej branzy, w polsce prowadzila siec barow. Gdzie mam zaczac i w razie czego jak jest z pozwoleniem na alkohol ( jesli sie okaze ze sie skusimy na wiekszy punkt)
Z gory dziekuje za jakiekolwiek podpowiedzi
  Profil uzytkownika: darkness     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2013-04-04 12:16
Jesli chodzi o pozwolenie na alkohol to tutaj poczytaj http://www.verksamt.se/por tal/web/guest/starta/anvandbara-verktyg/h itta-tillstand/tillstand?viewId=viewPermi t&permitLangId=71&parentNav=viewAllPermit sj na stronie twojej komuny powinno tez cos byc
  Profil uzytkownika: poleczka123     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-04 21:06
To alkohol nagle stal sie "zdrowa i smaczna zywnoscia" ???

Darkness, musisz wiedzec, ze handel alkoholem nie jest lekka sprawa w Szwecji. Tutaj nie ma alkoholu na kazdym rogu jak w Polsce, a komunalni urzednicy pietrza problemy z wydaniem zgody. Ponadto Poleczka podala ci swietny link.
  Profil uzytkownika: Viggo     
darkness
Stockholm


Wpisów: 127
Od: 2004-08-09
2013-04-05 07:26
Wiem Viggo, wiem, tu nic nie jest proste. Decyzja padla na kiosk z hotdogami i hamburgerami na poczatek, ale zeby znalesc jakis w wmiare dobrym punkcie to masakra jest... Poruszanie sie po stronach komun tez przyprawia o bol glowy. Tak sie nam marza polskie, smaczne hotdogi w polskiej bułce z suroweczka, partnerka prowadzila w polsce siec takich barow do momentu kiedy rozne okolicznosci zmusily ja do zamkniecia. Miala tez pizzerie. Na razie szukamy dobrego miejsca, jak jakies zauwazycie dajcie znac najlepiej na czipsik@yahoo.pl bo fo forum nie ma powiadamiania o nowej odp (przynajmniej ja nie widze) i trudno znalesc jest temat gdzie sie ostatnio pisalo
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: darkness     
darkness
Stockholm


Wpisów: 127
Od: 2004-08-09
2013-04-05 07:45
Sorry ze sie powtarzam :/
  Profil uzytkownika: darkness     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-05 07:53
Taki kiosk to koszt około 100 000 koron

Dobry punkt to duży problem najlepiej jakiś parking razy dużym centrum handlowym wszędzie już stoją Turcy i tajlandcżycy

Potem ci pewnie podpala albo okradna
  Profil uzytkownika: darsim     
darkness
Stockholm


Wpisów: 127
Od: 2004-08-09
2013-04-05 09:04
Darsim znasz mema "grumpy cat"? Jak Cie czytam przed oczami mam ten mem. Zupelnie nie wiem dlaczego, przeciez z Ciebie taki nasz radosny promyczek Sloneczka szwedzkiego :P
  Profil uzytkownika: darkness     
darkness
Stockholm


Wpisów: 127
Od: 2004-08-09
2013-04-05 09:31
Dzieki Darsim bede pamietac o wysokim ubezpieczeniu
  Profil uzytkownika: darkness     
Piotrek86


Wpisów: 31
Od: 2012-10-13
2013-04-07 12:01
ok wysłałem wniosek do Skattu i teraz mam pytanie czy moge już wystawiać faktury czy musze czekac na decyzję i kwity, następnie czy musze mieć te dokumenty do otworzenia konta firmowego ?
  Profil uzytkownika: Piotrek86     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-04-07 22:33
Musisz poczekac na decyzje. Poslij maila do nich i popros zeby to szybko zrobili, napewno to zrobia od razu. Albo zadzwon i popros aby przspieszyli.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
mrufkakrufka


Wpisów: 1
Od: 2013-04-10
2013-04-10 00:42
"Widze Wma, ze sie nie poddajesz. Ja nie kwestionuje tego, co napisales. Oczywiscie, ze autor watku powinien wpierw odjac koszty, a pozniej opodatkowac dochod. Juz sie poprawiam.

Piotrek86, po odliczeniu VAT zostaje ci 400 kr. Z tego, zakladajac, ze przepracowales np. 200 h za stawke 400 kr netto/h w miesiacu odliczasz 1/200 wszystkich kosztow miesiecznych zwiazanych z prowadzeniem dzialalnosci. Pozniej placisz Zus okolo 33%, pozniej obliczasz i placisz od pozostalej reszty podatek, najczesciej miedzy
30-32%. Pozostala kwota, z reguly okolo 100 kr jest twoja."
....................................... ............

Witam wszystkich serdecznie, jestem tu nowa. Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi odnośnie podatków.

Chciałam się odnieść do powyższej wypowiedzi, bo zamierzam otworzyć działalnośc jednoosobową w Szwecji - głownie dlatego, że otrzymam personnummer, a potem postaram się znależć pracę w swoim zawodzie już jako pracownik - z personnummer jest łatwiej.

Mam pytanie do powyższego wyliczenia:

załóżmy, że nie mam kosztów prowadzenia działalności (cały sprzęt otrzymuję od zleceniodawcy) i posłuże się powyższym przykładem:

po odliczeniu Vat-u zostaje mi 400kr.

Od 400kr naliczam 31% na ubezpieczenie społeczne, czy tak? Czyli 124kr. Zostaje mi 276kr i od tego naliczam powiedzmy 25% podatku. Zostaje mi 207kr na rękę.
Czy moja kalkulacja jest słuszna?

Czy przysługują jakieś ulgi podatkowe dla rodziny, małżonków, wspólne rozliczenie z małżonkiem i z dziećmi, itp?

Z góry dzięki za podpowiedzi

mrufka
  Profil uzytkownika: mrufkakrufka     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-10 20:17
"załóżmy, że nie mam kosztów prowadzenia działalności (cały sprzęt otrzymuję od zleceniodawcy)"

To cie Mrufka dyskwalifikuje w przedbiegach. Przy zalozeniu, ze nie masz zadnych kosztow oraz sprzet dostajesz od zleceniodawcy, w literze prawa szwedzkiego nie jestes przedsiebiorca, tylko pracownikiem. W zwiazku z tym otrzymasz odmowe zalozenia dzialalnosci, chyba, ze inaczej to ujmiesz przed urzedem.

Poza tym same twoje zadawanie pytan o wyliczenie dochodu netto w trakcie prowadzenia dzialalnosci swiadczy o tym, bez urazy, ze nie masz bladego pojecia o przepisach podatkowych oraz ksiegowosci. Wiec musisz sie liczyc z tym, ze koszty prowadzenia dzialalnosci bedziesz ponosic. Lepiej skalkuluj to sobie ZANIM podpiszesz kontrakt na konkretna sume z pierwszym zlecenodawca. Zeby pozniej nie bylo jekow, ze sie narobilas jak mrufka, a doplacic do tego trzeba jeszcze.
  Profil uzytkownika: Viggo     
florcia11


Wpisów: 18
Od: 2013-04-13
2013-04-13 19:46
VIGGO expercie i ja mam pytanie.mam zamiar zarejestrowac dzialalnosc ,a mianowicie sprzedawac odziez z Polski na tradera-butik czy musze miec kase fiskalna i czy bede musiala placic jakies clo z racji tego ze towar bedzie z Polski?
  Profil uzytkownika: florcia11     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-13 20:01
Florcia, cla nie ma, bo kupujesz towar w EU i sprzedajesz w EU. Kasy nie musisz miec, bo sprzedaz przez internet nie jest "gotowkowa" tzn. klient placi karta, albo na konto.

http://www.skatteverket.se /foretagorganisationer/startadrivaavsluta foretag/kassaregister.4.121b82f011a74172e 5880005263.html

Zwroc tylko uwage na przepisy VAT/moms.
  Profil uzytkownika: Viggo     
florcia11


Wpisów: 18
Od: 2013-04-13
2013-04-13 20:07
wielkie dzieki .....zacznij pobierac oplaty za doradztwo
  Profil uzytkownika: florcia11     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-04-13 20:18
Florcia, sa inni od pobierania oplat. Pewnie sie zloszcza, ze ja za friko podpowiadam
  Profil uzytkownika: Viggo     
miska123


Wpisów: 19
Od: 2013-01-16
2013-04-17 18:58
Hej, czy wie ktoś może, czy podczas założenia jednoosobowej działalnośći gospodarczej dostaje sie na początek numer tymczasowy, czy stały PN? dziekuję za odpowiedź
  Profil uzytkownika: miska123     
andrew013


Wpisów: 41
Od: 2011-11-15
2013-04-22 20:55
Witam Wszystkich..Pewnie się będe powtarzał, ale chcę właśnie zapytać o otwarcie firmy w szwecji. W tej chwili mam 1os
działalnośc w polsce, ale już 5lat pracuje w szwecji i wystawiam faktury polskiej firmie w której to polak ma spółkę
ze szwedem.Jest do branża budowlana i w niej chcę pozostac ze wzgledu na juz duże doświadczenie, Już mniej wiecej wiem
że musze mieć dokument o niezaleganiu w podatkach i zusie jak i też nowy paszport. Ale musze mieć najpierw person nr.
Czy to mi już wystarczy by sie o niego starać i zarejestrować firme?
A jak wygląda sprawa, gdybym chciał zatrudnić kilku pracowników, czy jest to wogóle możliwe? Bo sam nic nie zdziałam,
a chcę by wszystko było w porządku. I czy prawdą jest że gdybym wystawiał faktury szwedzkiej firmie
na polskiej działalności, to wtedy płacę podatek w pl i se, przy czym w se dużo wyższy niż jakbym miał firme w szwecji.
I czy wogóle utrzymanie firmy w szwecji opłacałoby się na tyle żeby zrezygnować z polskiej działalności.
A i ten vat, jest obowiązkowy w se? Bo teraz jestem pl na ryczałcie, ale wiem że szwedzki urząd honoruje takie faktury.
Dziękuje za ew. odpowiedź. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: andrew013     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2013-04-23 19:58
Andrew013 pisze "A i ten vat, jest obowiązkowy w se? "

Czy pytasz sie na powaznie?

Gdzie placenie podatkow jest dobrowolne? Moze w kraju fantazji?
  Profil uzytkownika: AnnaN     
andrew013


Wpisów: 41
Od: 2011-11-15
2013-04-23 20:36
w polsce nie jestem na vat. Trochę sie oczytałem teraz w tym temacie i widze że jest możliwość pracować w szwecji na polskiej działalności. Trzeba tylko wybrać z zus w polsce deklaracje A1 i zgłosić tu w szwecji że ubezpieczenie płaci się w polsce. I że jest tylko ograniczenie czasowe do 182 dni w roku. Czy mógłbym prosić o jakieś konkrety jak to zrobić, bo tak chyba byłoby najprościej. Dziękuje, pozdrawiam..
  Profil uzytkownika: andrew013     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-23 20:43
Naa chu* ci konkrety jak czytasz to co ci wygodne.
Nie doczytales ze mozna tak pracowac dwa lata podatkowe X 183 dni?

Ile ty juz pracujesz,5 lat?
Jak sprawdza firme szwedzka ,ktorej wystawiales polskie faktury,to juz wisisz podatek za trzy lata.
Ciagnij tak dalej,to do konca zycia sie nie wyplacisz.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
andrew013


Wpisów: 41
Od: 2011-11-15
2013-04-23 21:46
to trafna uwaga. No tak już pięć lat,skąd wiedziałeś ale od trzech wystawiam na polską firmę. To znaczy że tamte dwa lata i już nie mogę? tylko jednorazowo tak można?
  Profil uzytkownika: andrew013     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-23 21:57
Bez A1 nie mozna pracowac na polskiej dzialalnosci nawet jednego dnia w Szwecji. Z A1 dwa lata po max 183 dni w roku podatkowym.Po dwoch latach moga uznac ze firma posiada zaklad w szwecji i bedziesz becelowal szwedzkie podatki.Najmarniej oplaty socjalne.
Jak sprawdza firme szwedzka ,dla ktorej byles podwykonawca,to spodziewaj sie listu ze Skatteverket na twoj adres firmy w Polsce z jedenastoma standardowymi pytaniami. Z tego co pamietam ,to jedno dotyczy numeru polisy A1,drugie okresu wykonywania pracy z numerami Twoich polskich faktur za poszczegolne okresy,w latach.................
  Profil uzytkownika: JOLAND     
andrew013


Wpisów: 41
Od: 2011-11-15
2013-04-23 22:16
Czyli najlepiej teraz zgłosić się do rejestracji w szwecji by mieć spokój i mieć nadzieje że nie dopatrzą sie tych
dwóch lat kiedy wystawiałem polskie faktury na szwedzką firmę, bez opamietania całe dwa lata. No to chyba będzie problem.
  Profil uzytkownika: andrew013     
andrew013


Wpisów: 41
Od: 2011-11-15
2013-04-23 22:18
I do tego jeszcze bez A1 cały czas.. Mogą to sprawdzić?
  Profil uzytkownika: andrew013     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-04-24 08:31
Jasne,ze moga sprawdzic.Nic nie pomoze nawet zalozenie szwedzkiej firmy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Wiking999


Wpisów: 4
Od: 2013-05-06
2013-05-06 16:19
Witam,
Jestem tutaj nowy i mam takie pytanie

- czy można mieć zarejestrowaną jednoosobową firmę w Szwecji, a prowadzić działalność w Polsce ?

- Czy w przypadku działalności artystycznej jest stała składka na ubezpieczenie chorobowe ? Ile to wynosi ?

Będę wdzięczny za informacje, pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: Wiking999     
kriss020


Wpisów: 44
Od: 2012-03-04
2013-05-06 17:48
witam odnosnie A1 tam nie ma numeru polisy poniewaz jest to papier z danymi polskiej firmy od kiedy jest firma itp.
Do swiadczenia A1 trzeba miec kontrakt/umowe z zagranicznym pracodawcą.
  Profil uzytkownika: kriss020     
kriss020


Wpisów: 44
Od: 2012-03-04
2013-05-06 17:53
http://www.doradca-podatko wy.net.pl/index.php?option=com_content&vi ew=article&catid=3:artykusy&id=132:zawiad czenie-a1
  Profil uzytkownika: kriss020     
kriss020


Wpisów: 44
Od: 2012-03-04
2013-05-06 18:47
ogólnie to te przepisy odnosnie swiadczenia A1 sa dziwne poniewaz co jesli osobwa pracuje dla kilu pracodawców i robi jakies male roboty i wystwia polska fakture to co wtedy trzeba dac 5 umów zeby dostac 5 swiadczen ?? i to jest wszystko własnie troche dziwne
  Profil uzytkownika: kriss020     
mando


Wpisów: 33
Od: 2010-01-11
2013-05-07 14:30
Hej! Witam! Wlasnie niedawno zalozylam dzialalnosc w Szwecji . Czy ktos moglby mi pomoc i powiedziec gdzie moge znalezc cala liste z opisem co mozna a czego nie wpisywac na rotovdrag . Wchodze na strone skateverketu i sa tam tylko przykladowe prace jakie zaliczaja sie na rot a jakie nie ja akurat potrzebuje inne przyklady bo wykonuje inne prace i nie bardzo wiem gdzie tej listy szukac. Moze ktos ma i moglby mi pomoc . Z gory dzieki i czekam na szybka odpowiedz pozdrawiam wszystkich uzytkownikow polonii.....
  Profil uzytkownika: mando     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2013-05-10 20:26
moze tutaj znajdziesz to o co ci chodzi
http://www.rotavdrag.se/
  Profil uzytkownika: poleczka123     
monikapaluch


Wpisów: 3
Od: 2013-05-28
2013-05-30 19:39
hej chce otworzyc firme sprzatajaca od czego mam zaczac jakie mam sie rozliczas boz tego co piszecie nic nie lapie serdecznie dziekuje za odpowiedz
  Profil uzytkownika: monikapaluch     
brother


Wpisów: 6
Od: 2013-05-31
2013-05-31 11:27
Hej! Mam działalność w Polsce od dwóch lat,będę również wykonywał usługi w Szwecji i w związku z tym złożę wniosek o F-skatt.Pytanie to;
1.Czy deklaracja A1 potrzebna do wniosku,czy póżniej ?
(mam chwilowo trudności z uzyskaniem)
2.Oświadczenie o niezaleganiu z podatkami w Polsce ma być przetłumaczone ?
Sorry,że być może pytanie podobne do innych,ale chodzi mi o te 'drobne szczegóły".
  Profil uzytkownika: brother     
Pyra


Wpisów: 8
Od: 2008-04-16
2013-06-03 15:21
Monikapaluch zaczac musisz oczywiscie od rejestracji dzialalnosci, ale jesli faktycznie nie masz o tym zielonego pojecia to poszukaj lepiej biura rachunkowego, ktore pomoze Ci wszystko zalatwic i poprowadzi Twoja ksiegowosc. Uwazaj tylko bo biura sa bardzo rozne (opinie o nich tez) i raczej szukaj jakiegos sprawdzonego - popytaj np znajomych ktorzy juz prowadza dzialalnosc kto im prowadzi czy sa zadowoleni itp A jesli nie masz nikogo takiego moge dac namiar na jedno z biur ale nie mozna tu na forum (zeby nie bylo darmowej reklamy), wiec pisz smialo na maila jesli masz ochote: julia.kowalska@ymail.com
  Profil uzytkownika: Pyra     
defender5
Lund


Wpisów: 1
Od: 2013-10-20
2013-10-20 00:24
Witam

Ja moge tylko podać swój przykład że chciałem zaplacić ZUS w szwecji ale odmówiono mi tego ponieważ jest to cześć całego podatku i z racji tego że nie płacę dochodowego, bo jestem polską firmą to nie musze płacić ZUS. Taką odpowiedz dostałem ze Skaterverket. I wiem że zaraz posypia sie komentarze że sie zgłoszą itd ale ja mam na to papiery że sie zgłosiłem i tak mi odpowiedziano. Tak wiec prawo sobie a życie życiem. Teraz pytanie czy dyrektywy EU są ponad umową miedzynarodową o unikaniu podwójnego opodatkowania ? I jak długo można tak pracować w szwecji na polskiej działalności ? Bo z dniem 1 stycznia zaczyna sie nowy rok podatkowy tak wiec wg mnie rozpoczyna sie kolejne 183 dni w roku 2014.
  Profil uzytkownika: defender5     
Forum -> Życie w Szwecji -> Własna działalność gospodarcza
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 21 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony