Odwiedzin 37798037
Dziś 1814
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - pobyt staly

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpobyt staly
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-01 23:50
prosze o porade. jesli soba otrzymala staly pobyt w zwiazku z Sambo Szwedem a teraz ten Sambo mowi,ze jest nie zadowolony i sugeruje,zeby wyprowadzic sie z jego mieszkania.osoba ta jest emeryka.pobiera emeryture z kraju.emerytura jest niska,wystarczy tutaj na skromne wyzywienie.posiada umiarkowany stopien niepelnosprawnosci wydany na stale,z wskazaniem-zadna praca.co zrobic,zeby tutaj zostac.prosze mni nie krytykowac.mam rozne choroby,pszeszlam operacje nowotworowa,mysle,ze bede zyla.chociarz tutaj w tym kraju wykupuje wszystkie leki.w Polsce szybko zakonczylabym zycie z braku lekow i zywnosci.pozdrawiam
  Profil uzytkownika: pampelune     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 00:13
zapomnialam napisac,ze pobyt staly zostal przyznany po dwoch latach zycia Z Sambo.dziekuje z gory za pomoc.
  Profil uzytkownika: pampelune     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 09:38
jak masz pobt staly to mozesz zostac

jezeli mieszkanie to hyresrätt
to on sie moze wyprowadzic bo ty masz wieksza potrzebe
okrutne ale tak to funkcjonuje
  Profil uzytkownika: darsim     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 10:49
Jeśli po 2 latach dostałaś pobyt stały, to po 3 możesz się ubiegać o obywatelstwo, pod warunkiem, że dalej jesteś ze swoim sambo w chwili ubiegania się o nie.
  Profil uzytkownika: gosa     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2013-02-02 11:16
Czy stopien niepelnosprawnosci wydano ci tutaj?
Jezeli w Polsce to niestety tutaj nie ma on zadnej mocy .Po zbadaniu przez tutejszych lekarzy nawet jak wydadza takie samo oswiadczenie to FK moze stwierdzic ,ze pracowac mozesz np 2 godz
Panstwo szwedzkie jest bezduszne w takich sprawach
Wedlug nich jak jeszcze dyszysz to swoim oddechem mozesz jeszcze dziennie napapowac np trzy baloniki

  Profil uzytkownika: sankas     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2013-02-02 11:18
Ile lat tu juz jestes od chwili przyznania ci pobytu stalego ?
  Profil uzytkownika: sankas     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 11:57
Jeśli po 2 latach dostałaś pobyt stały, to po 3 możesz się ubiegać o obywatelstwo, pod warunkiem, że dalej jesteś ze swoim sambo w chwili ubiegania się o nie."


nie ma takiego warunku
a skad ci to do glowy przyszlo?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 11:59
a Szwedzi cie uzdrowia ich aparat administracyjny czyni cuda
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 12:01
Slusznie Darsim ,gdzie jest taki warunek?.Co poniektorzy zaczynaja tworzyc wlasne przepisy.Jak ktos ma pozwolenie na pobyt staly,moze ubiegac sie o obywatelstwo.
Na miejscu zainteresowanej bym sie spieszyl ze zlozeniem wniosku.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 12:07
Nieslusznie Darsim i Joland. Gosa ma racje, musza minac trzy lata w Szwecji, zeby ubiegac sie o obywatelstwo i do tego musza mieszkac razem.

Är du gift, lever i ett registrerat partnerskap eller är sambo med en svensk medborgare sedan minst två år tillbaka, kan du söka svenskt medborgarskap redan efter tre år i Sverige. Har din make, maka, partner eller sambo tidigare haft ett annat medborgarskap (eller varit statslös) måste han eller hon ha varit svensk medborgare i minst två år. Det räcker inte t.ex. med att ni är gifta — ni måste också bo tillsammans.

http://www.migrationsverke t.se/info/499.html

Nie wprowadzajcie kobiety w blad, bo w jej sytuacji nie jest wesolo wydac 1500 kr i dowiedziec sie, ze obywatelstwo jeszcze sie nie nalezy.
  Profil uzytkownika: Viggo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 12:11
ok
zle zrozumislem poprzedni wpis

po 3 latach w sumie moze pod warunkiem

albo po 5 wtedy vez warunku
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 12:15
Przeczytaj jak oblicza sie czas pobytu.W pierwszej kolejnosci dostala pozwolenie na pobyt.Pozniej na pobyt staly.Jeszcze chyba nikomu sie nie udalo dostac pozwolenia na pobyt staly w krotszym terminie jak trzy lata od momentu wjazdu do Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 12:22
Viggo,przeczytaj to co wkleiles.

"Är du gift, lever i ett registrerat partnerskap eller är sambo med en svensk medborgare sedan minst två år tillbaka, kan du söka svenskt medborgarskap redan efter tre år i Sverige."

Tu nie pisze,ze trzeba rok czekac po otrzymaniu pozwolenia na pobyt staly.Trzy lata od wjazdu i dwa lata w zwiazku ze szwedem.Taki jest warunek.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 13:29
"Tu nie pisze,ze trzeba rok czekac po otrzymaniu pozwolenia na pobyt staly.Trzy lata od wjazdu i dwa lata w zwiazku ze szwedem.Taki jest warunek."

Alez ja nie twierdze, ze musi minac rok od otrzymania PUT lub PUR. Mozliwe jest otrzymanie PUT po np.2 latach i 4 mies. pobytu i 2 letnim zwiazku ze Szwedem. A wtedy, zeby wystapic o obyw. szw. musisz odczekac 8 mies., az mina 3 lata pobytu w Szwecji. Inaczej kasa w bloto.

Najlepiej jakby autorka postu okreslila jak dlugo legalnie przebywa w SE tzn. jako osoba zarejestrowana w MV. Bo to, ze 2 lata jest ze Szwedem i ma pobyt staly jeszcze nie uprawnia do wystapienia o obyw. szwedzkiego.
  Profil uzytkownika: Viggo     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 13:32
"Jeszcze chyba nikomu sie nie udalo dostac pozwolenia na pobyt staly w krotszym terminie jak trzy lata od momentu wjazdu do Szwecji."

Udalo sie. I tez musiala czekac, az 3 lata od wjazdu mina. Miala PUT i nie spelniala WSZYSTKICH warunkow, tj. przebywala krocej niz 3 lata w SE.
  Profil uzytkownika: Viggo     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-02-02 13:42

"Jeszcze chyba nikomu sie nie udalo dostac pozwolenia na pobyt staly w krotszym terminie jak trzy lata od momentu wjazdu do Szwecji."

Udalo sie.Dostalam staly pobyt po niespelna trzech miesiacach pobytu w Szwecji
  Profil uzytkownika: latimeria     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 13:45
Latimeria, to sie nie liczy, bo ty dostalas go na podstawie ciaglej dlugosci pobytu w krajach Norden. Wtedy obowiazuja inne zasady niz obywateli EU.

Dla tych przepisow nawet Szwed przestaje byc traktowany jak obywatel EU. Poczytaj na MV.
  Profil uzytkownika: Viggo     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2013-02-02 13:56
Wiem o tym,ale i tak moj przypadek stanowi zaprzeczenie powyzszego
  Profil uzytkownika: latimeria     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 13:59
Zgadza sie, ale zaczynamy odbiegac powoli od tematu.

Zaczynamy sobie nawzajem wytykac jakie sa przepisy i jak je interpretowac, a sama zainteresowana nie raczy sie odezwac i poinformowac jak dlugo przebywa w SE.

A to ma wedlug mnie kolosalne znaczenie w jej sytuacji.
  Profil uzytkownika: Viggo     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 14:01
"Udalo sie.Dostalam staly pobyt po niespelna trzech miesiacach pobytu w Szwecji"

No tak,Ty we wszystkim jestes wyjatkowa.Zwykla dziunia w pierwszej kolejnosci musi udowodnic,ze jest w zwiazku
ze szwedem ,to trwa dosyc dlugo.Gdy udowodni,dostaje pozwolenie na pobyt.Po dwoch latach w zwiazku stara sie o pozwolenie na pobyt staly,tez trwa zanim to przemiela.Moze jak pisze Viggo komus sie udalo wczesniej jak trzy lata od wjazdu.
Na miejscu zainteresowanej bym dokladnie sprawdzil od kiedy jest uznana za zamieszkala w Szwecji.Jak byly sambo zglosi wczesniej do MV,ze zwiazku juz nie ma,to jej to pozwolenie na pobyt staly zabiora.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 15:48
"Jak byly sambo zglosi wczesniej do MV,ze zwiazku juz nie ma,to jej to pozwolenie na pobyt staly zabiora."

Dokładnie tak. Stały pobyt to pobyt BEZTERMINOWY, ale NIE BEZWARUNKOWY.
  Profil uzytkownika: gosa     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 16:29
dziekuje za porady.do SE przyjechalam w sierpniu 2010.sambo tez zarejestrowane w sierpniu.w Migracji bylismy w na poczatku listopada 2010.pozwolenie na pobyt dostalam na 2 lata.koncem stycznia 2013 dostalam pobyt staly liczac od wizyty w Migracji t.j od 03.11.2012.Mieszkanie w ktorym mieszkamy jest mieszkaniem wlasnosciowym mojego Samba.On oczekuje,zebym opuscila jego mieszkanie.co ja teraz mam zrobic.jak nadmienilam,emerytura moja z PL wystarczy mi na skromne wyzywienie.w PL przez 15 lat bylam na rencie chorobowej i moglam byc nadal.ale emerytura jest o pare zlotych wyzsza.prosze,czy majac staly pobyt i kiedy nie bede mieszkac z moim Sambo,to czy bede miala prawo pozostanie w SE czy zmusza mnie do wyjazdu.jestem w depresji,licze na porady z Foru za ktore BARDZO dziekuje.moj Sambo nie chce na razie nigdzie zglaszac tej sprawy,tylko czeka zebym wyprowazila sie.jak tozrobic z ta moja wyprowadzka od Niego.gdzie mam sie udac po pomoc w mojej sprawie zeby rozwiazac moj proble.czy mam isc sama,czy razem.dziekuje jeszcze raz
  Profil uzytkownika: pampelune     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 16:41
"czy majac staly pobyt i kiedy nie bede mieszkac z moim Sambo,to czy bede miala prawo pozostanie w SE czy zmusza mnie do wyjazdu."

Niestety, wtedy warunek dla pozwolenia na pobyt stały nie będzie spełniony, więc z chwilą wymeldowania się nie będzie ono już ważne.
Od czasu wygaśnięcia pobytu można przebywać w Szwecji legalnie do 3 miesięcy. Ale z czego się utrzymasz? Żadne zasiłki nie będą przysługiwać.
  Profil uzytkownika: gosa     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 16:54
"moj Sambo nie chce na razie nigdzie zglaszac tej sprawy,tylko czeka zebym wyprowazila sie"

Gdyby "zgłosił tą sprawę" tj. w Skattaverket powiedział, że już u niego nie mieszkasz, to poświadczyłby nieprawdę.
  Profil uzytkownika: gosa     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 16:55
*Skatteverket
  Profil uzytkownika: gosa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 17:00
Gosiu,to nie calkiem jest tak jak piszesz.Pozwolenie na pobyt jest wlasciwie bezwarunkowe.Nie musi sie uczyc,miec wystarczajaco pieniedzy,pracowac,itp.Obywatel szwedzki stworzyl z nia rodzine,i dzieki temu nabyla prawa.

Sam nie wiem co mam Ci odpowiedziec.Pojdziesz do socjalu,to moze pogorszyc sytuacje z przyszlym obywatelstwem.Moze dogadaj sie z sambo,ze domieszkasz u niego do sierpnia zloz papiery na obywatelstwo i wtedy uderz do socjalu?.Kiedy konczysz 65 lat?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 17:09
Jak byly sambo bedzie nalegal z Twoja wyprowadzka,to mozesz go postraszyc,ze bedziesz zadala odszkodowania.
Argumentuj tym,ze dla niego wyprowadzilas sie z Polski i nie masz do czego tam wracac.Watpie w to,ze sprawe wygrasz w Szwedzkim sadzie z obywatelem szwedzkim,ale postraszyc mozesz.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 17:33
"Pozwolenie na pobyt jest wlasciwie bezwarunkowe."

Właściwie, czyli prawie. Prawie robi różnicę!

Pozwolenie na pobyt stały to jest zgoda na przebywanie w Szwecji na czas nieokreślony (stały) na warunkach, jakie są potrzebne do uzyskania pozwolenia w ogóle. Aby dostać pozwolenie na pobyt stały, jak też aby je utrzymać, trzeba spełniać warunki.

Aby nabyć obywatelstwo szwedzkie też trzeba spełnić pewne warunki, ale już żeby je utrzymać, nie trzeba żadnych.

Tylko obywatelstwo daje bezwarunkową możliwość przebywania w Szwecji "bez powodu i na zawsze".
  Profil uzytkownika: gosa     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 17:39
Profity z posiadania pozwolenia na pobyt stały są takie:
- jedna formalność mniej na drodze do obywatelstwa
- brak obowiązku zgłaszania się do Migrationsverket co jakiś czas, gdy sytuacja życiowa się nie zmienia (cały czas mieszka się z tym samym sambo).
  Profil uzytkownika: gosa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 17:41
"Właściwie, czyli prawie. Prawie robi różnicę!"

No niby masz racje.Tylko,ze prawo pobytu nie obliguje panstwa szwedzkiego do opieki nad osoba,ktora je uzyskala.Ktos spelnia warunki,to ma prawa.Pozwolenie,to juz troche inna para kaloszy.Krolestwo pozwala mieszkac i otacza opieka.Mozna te przywileje stracic,gdy obywatel szwedzki sie rozmysli co do milosci do osoby z innego kraju UE,ale wcale nie oznacza,ze to rozmyslenie musi byc tanie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 17:53
do Darsim--piszesz,ze jak mam pobyt staly to moge zostac.bardzo prosze,napisz mi czy naprawde moge tutaj zostac.mialam rozne odpowiedzi,tak naprawde sama juz nie wiem,czy nie bedac z Sambo moge tu zostac majac staly pobyt.dziekuje
  Profil uzytkownika: pampelune     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 17:55
I o to chodzi, że państwo szwedzkie nic nie musi.

  Profil uzytkownika: gosa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 18:04
"I o to chodzi, że państwo szwedzkie nic nie musi."

Z tym,to bym polemizowal.Skoro Krolestwo pozwolilo bezterminowo przebywac komus z obcego panstwa,to wzielo na siebie odpowiedzialnosc.Zarowno MV jak i byly sambo wiedzieli,ze osoba,ktora uzyskuje pozwolenie nie bedzie platnikiem podatkow.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 18:06
Pampelune, o ile Darsim pisze zazwyczaj "trzeźwo", tak tu akurat nie ma racji.

Podstawowe pytanie: jak się utrzymasz w Szwecji? Niska emerytura z Polski, brak prawa do zasiłków, ograniczona możliwość zarobkowania (?), niezbyt zdrowa, z nauką języka pewnie słabo ze względu na wiek, brak osoby pomagającej finansowo, garantipension na razie nie dostaniesz, a po 3 latach w Szwecji to i tak byłyby grosze... Powrót do Polski też wygląda blado...

Nie zostaje nic innego jak uprosić tego sambo, żeby pomieszkać jeszcze trochę, czy żeby chociaż w razie wyprowadzki zgodził się nie wyrejestrować twojego adresu (nie wiem, czy da się tak). Wtedy załatwiać szwedzki paszport i reszta będzie z górki.

  Profil uzytkownika: gosa     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 18:13
"Zarowno MV jak i byly sambo wiedzieli,ze osoba,ktora uzyskuje pozwolenie nie bedzie platnikiem podatkow."

Przecież nie ma zakazu pracy, ma wręcz prawo pracować! Przepis to przepis, nikt nie zagłębia się w psychikę, plany i motywy, tylko przyporządkowuje człowieka do jakiejś grupy i nie traktuje indywidualnie.
Ja bym powiedziała tak: zarówno sambo, jak i MV wiedzieli, że w biedzie sambo ma pomóc, a jak i sambo jest w niedostatku, to wtedy państwo pomaga mu jako obywatelowi i jego partnerce jako jego rodzinie. Nie ma związku, nie ma pomocy dla partnerki. Tak tutaj funkcjonuje logika urzędnicza.
  Profil uzytkownika: gosa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 18:21
"Przecież nie ma zakazu pracy, ma wręcz prawo pracować!"

Mylisz sie Gosiu.Pozwolenie kielbasi Ci sie z prawem.

Skoro dali pozwolenie przebywania,to niech znajda prace,ktora moze wykonywac.Ci co chodza na SFI z pozwoleniem na pobyt,dostaja przyjemne nominaly za to,ze tam chodza.Co poniektorzy chodza tam juz kilka lat.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 18:38
Nic mi się nie kiełbasi, rozróżniam uppehållstillstånd (pozwolenie na pobyt) i uppehållsrätt (prawo pobytu).

Prawo pobytu przyznane może być na podstawie pracy, ale to nie znaczy, że bez niego nie można pracować, bo można też mając pozwolenie na pobyt albo pracując sezonowo, albo nawet pracując w Szwecji całe lata i nie rejestrując się w MV, korzystając tylko z prawa UE.

Pismo z pozwoleniem na pobyt (uppehållstillstånd) zawiera informację, że jego posiadacz do podjęcia pracy nie potrzebuje specjalnego/osobnego zezwolenia/pozwolenia/prawa/dokumentu. Czyli ma pozwolenie na pobyt i jednocześnie na pracę.
  Profil uzytkownika: gosa     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 18:43
"Ci co chodza na SFI z pozwoleniem na pobyt,dostaja przyjemne nominaly za to,ze tam chodza.Co poniektorzy chodza tam juz kilka lat."

Skąd dostają? Pewnie z socjalu jako dodatek do zasiłku, albo chodzenie na kurs jest warunkiem dostania zasiłku. Może są też jakieś programy z AF. W każdym razie mają o tyle łatwiej, że nie są z EU i obowiązują ich inne przepisy (często łagodniejsze).
  Profil uzytkownika: gosa     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 19:13
do Joland.na wiosne koncze 61 lat.moj Sambo kiedys wspomnial,ze gdybym musiala wrocic do PL,to On musialby mi dac cos jakby w rodzaju odszkodowania 10tys.koron.nie wiem,jak On to rozumie,czy sam z siebie dalby,czy z z polecenia jakiegos,ze sam dalby,w co nie wierze.jestem osoba spokojna,oszczedna.nie rozumie,zeby prawo nie chronilo osob w takiej sytuacji.bedac jeszcze w kraju,mowilam mu,ze mam swoje lata i ze nie chce jechac do SE jak na dluzszy urlop.ze wyjazd to zyciowa sprawa.napisalam mu doslownie,ze ubranie mam iobuwie,ale jesc cos musze.bylo tez cos o pieniadzach,ale kazal mi zapomniec o tym.a tutaj okazalo sie,ze chyba myslal,ze przyjedzie do Niego firma i bedzie zarobek.nie napisze ile wydaje na zycie bo nikt by w to nie uwierzyl,bo juz mniej nie mozna.to,co mnie spotkalo tutaj to jest dla mnie tragedia.sama w takiej sytuacji.nie jestem materialistka,ale jak bede postawiona pod sciana-to moze akurat cos od Niego nalezaloby mi sie.bo w moim wieku 2,5roku to jest znaczny okres a tez napewno inaczej ulozylabym sobie zycie.slyszalam,ze jest organizacja ktora pomaga kobietom,tylko nie znam szczegolow.przyjazd,przesylka i inne rzeczy tez mnie kosztowalo.po prostu,ja juz tego nie wytrzymuje psychicznie.mowi,ze On nic nie mysli i spi dobrze.jest to czlowiek nie odpowiedzialny.
  Profil uzytkownika: pampelune     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 19:25
Powiedz no mi Gosiu,czy sa mniej i wiecej znaczace Permanent uppehållstillstånd?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2013-02-02 19:28
pampelune ja to widze tak,idz do socjalu i przedstaw swoj problem,nie widze innego wyjscia,tam trzeba zaczac
  Profil uzytkownika: black sabbath     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 19:38
Albo do Medborgarkontor, tam są bardziej wielofunkcyjni. Miałam kiedyś zawiłą sytuację i tam dostałam dużo porad co mogę zrobić.
  Profil uzytkownika: gosa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 19:39
Pampelune,ja nie jestem ekspertem w tych sprawach.Boje Ci sie cos doradzac.Pojdziesz do socjalu przed sierpniem(3 lata w Szwecji),to mozesz sobie zamknac droge do obywatelstwa.Strasz tego swojego pana sadem, jak nie bedzie chcial Ci pojsc na reke.Nawet psa nie mozna wyrzucic na ulice,jak sie znudzi.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 19:44
"Pozwolenie na pobyt jest wlasciwie bezwarunkowe."

Właściwie, czyli prawie. Prawie robi różnicę! "

tu sa warunki

Uppehållstillståndet kan återkallas
Ditt permanenta uppehållstillstånd kan återkallas om du flyttar från Sverige. Det kan också återkallas om du uppgav en falsk identitet när du ansökte om uppehållstillstånd, eller om du inte berättat eller medvetet ljugit om något som hade betydelse för ditt uppehållstillstånd.

Om du döms för ett brott kan domstolen besluta att du ska utvisas och att ditt uppehållstillstånd ska återkallas.

Ditt uppehållstillstånd kan återkallas även om det gått flera år sedan du fick det.

http://www.migrationsverke t.se/info/454.html

i wszystko

nic na temat pracy czy socjalu nie ma
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 19:47
z tymi 3 latami przeoczylem, nie bylo tego kiedys kiedy mnie temat interesowal

najbezpieczniej jednak jest miec obywatelstwo wtedy nie ma dyskusji
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 19:50
Jak jest z emeryturami socjalnymi,moze mozna taka dostac od 61 lat?.Do emerytury nie potrzeba obywatelstwa.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 19:53
O garantipension:
http://www.pensionsmyndigh eten.se/GarantipensionGerGrundtrygghet.ht ml
  Profil uzytkownika: gosa     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 19:56
Trzeba mieć skończone 65 lat.
  Profil uzytkownika: gosa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 20:02
Garantipension,to gola gwarantowana emerytura.Wiem,ze jest jakas socjalna,dla tych co nigdy nie pracowali.
Darsim na bank znajdzie,jak bedzie mu sie chcialo.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 20:16
do Darsim.wstawiles tekst po szwedzku.ja jezyk znam tylko kontaktowo a tu chodzi zeby zrozumiec dokladnie co mowi przepis.prosze Cie bardzo,napisz,co mowi ten tekst po szwedzku.i jeszcze prosze Cie,moze akurat znajdziesz w przepisach cos o socjalnej emeryturze.nadzeja w Tobie.prosze...
  Profil uzytkownika: pampelune     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 20:21
Wiem,ze jest jakas socjalna,dla tych co nigdy nie pracowali."

jest
tyle ze 65 lat trzeba skonczyc

Äldreförsörjningsstödet

http://www.pensionsmyndigh eten.se/3085.html
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 20:27
pampelune

w ktorym roku dostalas pobyt staly?
  Profil uzytkownika: darsim     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2013-02-02 20:28
w styczniu w tym roku (pisala)
  Profil uzytkownika: dorka2012     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 20:39
widzisz to jest tak

w Szwecji nie ma ludzi chorych

kazdy jest teoretycznie zdolny do jakiejs pracy
jak tu ktos napisal barwnie mozesz baloniki nadmuchiwac na ostatnim wydechu.

Beda wiec chcieli cie wyslac do jakiejs pracy

troche czytalem pobieznie w temacie i jest tak jezeli masz pobyt staly uzyskany przed 2010 rokiem to mozesz dostac socjal od komuny w ktorej mieszkasz
oczywiscie musisz miec adres zameldowania
jesli dostalas pobyt staly po 2010 roku sa inne reguly
wtedy mozesz dostac specjalny zasilek jako pomoc w tzw zadomowieniu
(särskild etableringsersättning) sie w Szwecji do czasu znalezienia pracy
ktory nie placi komna tylko panstwo.
warunkiem jest zarejestrowanie sie w urzedzie pracy i szukanie jej.

tu po szwedzku


Försörjningsstöd räknas ut på samma grunder och normer för alla men individuella prövningar görs alltid. För de invandrare som har fått permanent uppehållstillstånd före den 1 december 2010 gäller följande: Under sina första två år i kommunen har de en introduktionsersättning som är prestationsrelaterad och inte ligger på samma nivå som försörjningsstödet. Detta innebär i vissa fall att dessa familjer får söka ekonomiskt bistånd utöver sin introduktionsersättning för att klara sig. Introduktionsersättningen är statlig och belastar inte kommunens ekonomi. Nytt 1 dec 2010: För de nyanlända som får permanent uppehållstillstånd efter 1 dec 2010 har Arbetsförmedlingen ett ansvar för dessa individer, då betalas en särskild etableringsersättning ut, denna ersättning är statlig och belastar inte kommunernas ekonomi.
zrodlo
http://www.helsingborg.se/ Medborgare/Omsorg-och-stod/Ekonomi-och-so cialbidrag/Socialbidrag-ekonomiskt-bistan d/fragor-och-svar-om-forsorjningsstod/

temat zasilkow nie jest moim mocnym tematem, ale poszukalem troche i mysle ze powinno sie zgadzac

jakis ekspert praktyk moze uzupelni

tak czy inaczej Twoja sytuacja jest taka, ze
musisz pracy szukac
a najlepiej jakbys ja miala
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 20:49
To juz cos.Niech sie biuro pracy martwi,jak jej znalezc prace.Toc pisze wyraznie,ze sa odpowiedzialni
"ett ansvar för dessa individer"

Zapisz sie jako poszukujaca pracy. W tym wieku i tak nie znajda,a nominaly przytulisz.


" Nytt 1 dec 2010: För de nyanlända som får permanent uppehållstillstånd efter 1 dec 2010 har Arbetsförmedlingen ett ansvar för dessa individer, då betalas en särskild etableringsersättning ut, denna ersättning är statlig och belastar inte kommunernas ekonomi"
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 21:01
"z tymi 3 latami przeoczylem, nie bylo tego kiedys kiedy mnie temat interesowal"

To sie obudz Darsim! Szwecja 2011 to nie Szwecja 1980, czy kiedy tam przybyles. Co pol roku zmiana przepisow.

"najbezpieczniej jednak jest miec obywatelstwo wtedy nie ma dyskusji"

Przeciez z jej postow wynika, ze jej sie obywatelstwo jeszcze nie nalezy, czego sie doszukujesz?
  Profil uzytkownika: Viggo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:05
To sie obudz Darsim!"

Viggo Viggo Viggo

wole marzyc
obudzic sie strach

moge sobie pozwolic na zycie bez budzenia sie
  Profil uzytkownika: darsim     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 21:06
Poza tym Darsim, nie wal po szwedzku, bo kobieta tego nie rozumie. Chcesz sie wykazac przez Ctrl+C i Ctrl+V ?

Wytlumacz o co chodzi albo milcz (milczec mozesz nawet po szwedzku).
  Profil uzytkownika: Viggo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:12
Wytlumacz o co chodzi albo milcz "

hm

Viggo på hugget

to ja ci tak napisze

przetlumaczyc kazdy idiota potrafi
gorzej znalezc to co potrzebne

a ja

nie zajmuje sie tlumaczeniami

ok?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:13
(milczec mozesz nawet po szwedzku).

moge

tyle ze
latwiej znalezc tlumacza niz informacje
wydaje mi sie
????
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:19
wydaje mi sie ze

jak ktos mieszka w Szwecji to ma obowiazek uczenia sie szwedzkiego
jezeli tego nie robi to
moze zaplacic tym ktorzy z tego zyja
z tlumaczenia

tlumacz nie musi miec wiadomosci w temacie tylko znac jezyk

ja sie tlumaczeniem ne zajmuje


a ze dziele sie tym co wiem

chyba mi tego nie zabronisz

Viggo?

bo bede smutny

chcesz mnie zasmucic w sobote wieczorem?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:21
Chcesz sie wykazac przez Ctrl+C i Ctrl+V ?"

nigdy mi to to glowy nie przyszlo

widzisz
Viggo

nie sztuka wkleic

sztuka znalezc

  Profil uzytkownika: darsim     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 21:23
bardzo prosze jeszcze napisac jesli to mozliwe,na ile godzin dziennie musialaby to byc praca,zeby zostala uznana.albo biuro pracy na ile godzin pracy dziennie mnie zatrudni w firmie.jestem osoba naprawde chora.roznie sie czuje,nie moge powiedziec jak w grafiku,ze bede sie dobrze czy zle czula.a nie chce opisywac swoich chorobgdyz nic to nie wniesie do sprawy i nie jest to mile dla mnie.dziekuje
  Profil uzytkownika: pampelune     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:28
na ile godzin dziennie musialaby to byc praca,zeby zostala uznana"


zalezy ile potrzebujesz zeby przezyc
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 21:28
"bardzo prosze jeszcze napisac jesli to mozliwe,na ile godzin dziennie musialaby to byc praca,zeby zostala uznana"

Nie dobieraj sobie do glowy,ze oni Ci prace znajda.Nie znam nikogo,kto wyszedl stamtad z praca.Tu chodzi o spelnianie warunkow(rejestracja w biurze pracy), by dostac nominaly
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:30
Chcesz sie wykazac przez Ctrl+C i Ctrl+V ?"

musze przyznac zes mnie kolego rozbawil

dziekuje
  Profil uzytkownika: darsim     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2013-02-02 21:36
pampelune,

jak się tam zarejestrujesz, na pewno będą chcieli, żebyś zgłosiła się na odpowiednik komisji orzekającej niepełnosprawność w Szwecji, żeby dopełnić formalności związ. z ewentualnym podjęciem pracy i określić ile mogłabyś pracować.
  Profil uzytkownika: gosa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-02 21:44
Gosia coraz lepiej spiewa.Zanim okresla stopien inwalidztwa,to cztery lata mina i dostanie emeryture.
Po zapisaniu w biurze pracy,to jest najwazniejsze:
" då betalas en särskild etableringsersättning ut"
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 21:54
"jak ktos mieszka w Szwecji to ma obowiazek uczenia sie szwedzkiego"

Nie, nie ma takiego obowiazku. Przysluguje tlumacz, jezli taka potrzeba zaistnieje.

"na ile godzin dziennie musialaby to byc praca,zeby zostala uznana"
Pampeluna, nie ma standardu, ale mniej wiecej 17 godzin tygodniowo.

"tlumacz nie musi miec wiadomosci w temacie tylko znac jezyk"

musi miec wiadomosci z tematu, ktory tlumaczy

"ja sie tlumaczeniem ne zajmuje"

a ja tak

"chcesz mnie zasmucic w sobote wieczorem?"

nie, nie chce cie smucic ani w sobotni, ani w zaden inny wieczor
  Profil uzytkownika: Viggo     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 21:58
nie, nie chce cie smucic ani w sobotni, ani w zaden inny wieczor"
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-02-02 22:01
"ja sie tlumaczeniem ne zajmuje"

a ja tak"

to bardzo dobrze
  Profil uzytkownika: darsim     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 22:04
Darsim, zaczynam sie czuc nieswojo. Mam nadzieje, ze wiesz, iz jestem mezczyzna i mam zone i dziecko.

A tak poza tym, ja ciebie tez
  Profil uzytkownika: Viggo     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 22:20
dziekuje BARDZO za wszyskie porady.powiem Panstwu,ze czesto czytam forum,wtedy mam takie odczucie ze mam kontakt z Rodakami.czas spedzony na czytaniu forum daje mi wiedze ale tez jest miodem na serce.ten Polski jezyk.ta ukryta tesknota.jednak zycie pisze scenariusz.jeszcze raz dziekuje za poswiecony mi czas i serdecznie pozdrawiam
  Profil uzytkownika: pampelune     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-02 22:44
Pozdro Pampelune!
  Profil uzytkownika: Viggo     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 23:04
przepraszam.mam jeszcze pytanie-czy teraz majac ten pobyt staly to moge zapisac sie jako poszukujaca pracy w urzedzie pracy i jako ze mieszkam razem z Sambo to dostalabym ten specjalny zasilek jako pomoc zadomowienia sie,czy dopiero jak bede zalozmy mieszkala sama pod innym adresem.bo w biurze pracy zapisac sie teraz moge a jakies nominaly pomoglyby mi sie utrzymac samej osobno mieszkajac,ale tez teraz,wiem dobrze,ze gdybym miala jakas kase,to sytuacja z moim Sambo tez by sie poprawila,zalozmy ze moze dostalabym akurat prace.prosze o podpowiedz.dziekuje
  Profil uzytkownika: pampelune     
pampelune


Wpisów: 34
Od: 2010-10-14
2013-02-02 23:23
Boze,myslac nasuwa mi sie pytanie.zalozmy ze bede miala prace.a jesli nie bede pracowac a dostawalabym nominaly od panstwa,to czy to bedzie przeszkoda w uzyskaniu obywatelstwa,jesli tak,to czy pozniej moge obawiac sie ze beda kazali wyjechac.pytam o wszystko za jednym razem,zeby pozniej nie pytac ponownie.przepraszam ze nie uzywam wszystkich znakow na klawiaturze-jestem samoukiem na kompie,nie mam tez ksiazki do nauki na kompie.dzieki
  Profil uzytkownika: pampelune     
Zygmunt Freud
Psykiater


Wpisów: 162
Od: 2007-06-08
2013-02-03 00:36
Twoj problem polega na tym,ze nie myslalas o sobie wczesniej,aby jakos sie zabezpieczyc,poszukac pracy itp....

I to byl blad.

Mam nadzieje ze Ci sie jakos uda.
Jezeli jestes chora to idz sie lecz,moze zasilek na depresje dadza.
Nie mozna sie poddawac.



  Profil uzytkownika: Zygmunt Freud     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2013-02-03 07:34
"Boze,myslac nasuwa mi sie pytanie.zalozmy ze bede miala prace.a jesli nie bede pracowac a dostawalabym nominaly od panstwa,to czy to bedzie przeszkoda w uzyskaniu obywatelstwa"

Idz sie zarejestruj w biurze pracy i nie panikuj.Mlodzi ,zdrowi ludzie siedza w domu,bo roboty nie ma,a Ty szescdziesieciolatka znajdziesz?.Zarejstrowanie w biurze pracy i udawanie,ze jej sie szuka jest warunkiem otrzymania nominalow.Nie mysle,ze to bedzie przeszkoda w otrzymaniu obywatelstwa.Zreszta,Ty musisz zrobic jakis ruch,bo nic nie robiac, wyladujesz na ulicy
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2013-02-03 10:17
"...Zreszta,Ty musisz zrobic jakis ruch,bo nic nie robiac, wyladujesz na ulicy"

I tu ci Joland wyluszczyl jak w Szwecji zyc. Musisz byc aktywna i pokazac, ze chcesz. A czy naprawde chcesz, to nikogo nie obchodzi.

Idz do biura pracy, zglos sie jako poszukujaca pracy, chcaca uczyc sie jezyka, chetna na wszelakie praktyki, otwarta na wszystkie ich propozycje.
  Profil uzytkownika: Viggo     
technische


Wpisów: 2
Od: 2010-03-31
2013-02-05 14:09
witam mam pytanie. Stracilem niedawno prace a mam pozwolenie na pobyt w szwecji ze wzgledu na prace , jestem zapisany w arbetsformedlingen jako bezrobotny. nie oplacalem a kassy ale slyszalem że ktos kto przepracowal ostatni rok ma prawo do minimalnego zasilku z alfa kassa. z tego co wiem to nie można chodzic na SFI i dostawac zasilku. A chcialem iść do dziennej szkoly . Czy ze wzgledu na to że nie mam pracy ani zasiłku z a kassy bo pojde do szkołyv moge stracic prawo pobytu?? Dodam że mam udokumentowane oszczedności na koncie bo gdy moja firma padla to dostalismy calkiem niezle wypowiedzenie. Czy oszczedności mogą byc wliczone jako środki do życia w migrattions verket ??
  Profil uzytkownika: technische     
monacol


Wpisów: 27
Od: 2011-12-08
2013-02-05 14:19
Witam , a ja mam takie pytanie , od kiedy liczy sie te 5 lat od zarejestrowania sie w Migrationsverket czy Skatteverket ?
Dzieki
  Profil uzytkownika: monacol     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-02-05 14:40
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=42213
  Profil uzytkownika: iza     
Forum -> Życie w Szwecji -> pobyt staly
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Sprzatanie Sztokholm (Älvsjö)
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony