Odwiedzin 37844093
Dziś 262
Środa 8 maja 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - PN, Samordningsnummer, FK i oczywiscie MV.

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPN, Samordningsnummer, FK i oczywiscie MV.
marcino


Wpisów: 8
Od: 2013-01-10
2013-01-10 13:01
Witam wszystkich!

Przedstawie po krotce swoja sytuacje.

Przyjechalem do SE 10.2012. Mieszkam u rodowidych Szwedow. Od niedawna podjalem sie wolontariatu i "pracuje" ze Szwedami. Dzieki temu otrzymalem propozycje pracy- bedzie sie ona odbywala na zasadzie wikariatu.

Przejde teraz do konkretow.

Wiem, ze uzyskanie PN bez przjescia wielu etapow jest niemozliwe. Z racji tego, ze nie mam stalego zatrudnienia, wyslalem dokumenty do MV wraz z PITami Szwedow z ktorymi mieszkam i potwierdzeniem, ze chca i sa oni w stanie mnie utrzymywac. Czekam obecnie na odpowiedz, czy dostane pobyt czasowy czy staly (procedura trwa juz 2 miesiace).
- znacie moze przypadki, czy tak obrany sposob zaowocowal uzyskaniem pobytu stalego? (zalezy mi na stalym pobycie tak jak wiekszosci nowo przybylm, staly pobyt = PN = np. SFI)

Osoba, ktora proponuje mi wikariat, zasugerowala, aby udal sie do SV w celu zalatwienia Samordningsnummer - wiem, ze mozne to zrobic za mnie pracodawaca, niestety nie moge sie doszukac na stronie SV konkretnych informacji odnosnie tego numeru i tutaj pojawiaja sie kolejne pytania:
- jakie dokumenty nalezy wypelnic?
- czy przed podpisaniem umowy o wikariat, moge udac sie do Skatt'u i wystapic o nadanie mi tego numeru?
- czy otrzymuje dzieki temu numerowi przywileje - rozumiem, ze bez pracy nie nalezy mi sie nic, ale jesli bede odporwadzal podatki to co w tym momencie z FK? (zamieszczam to pytanie, bo niestety w watkach dot. Samordningsnummer pojawiaja sie sprzeczne informacje odnosnie FK )
-czy dzieki temu numerowi latwiej starac sie o stala prace (umowa na czas nieokreslony)?

Z gory dziekuje za odpowiedz i przepraszam za brak PL znakow.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: marcino     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-01-10 13:11
bez samordningsummer/PN nic nie zalatwisz...

samordningsummer dostaniesz jesli pokazesz papier ze bedziesz mial prace na rok

personnummer dostaniesz jesli pokazesz papier ze bedziesz mial prace na dluzej niz rok

rejestracja w FK- ok, ale musisz miec minimum samordningsnummer

rejestracja w MV- ok, ale musisz miec papier o zatrudnieniu na rok
(pobyt staly (jesli ci sie nalezy) dostaniesz po 5 latach mieszkania w Szwecji.)

to wszystko przerabialam wlasnie z kolezanka wiec jestem na biezaco.

konto w banku otworzysz na podstawie samordningsnummer i polskiego paszportu (wydanego po 2006 roku)

oczywiscie ze sa inne opcje by zostac w Szwecji na innych warunkach- ja pisze tylko o tym, jak tu sie dostaje prace.

a ty masz ta prace w koncu czy nie?

aha, nie licz na to ze pracodawca cos za ciebie bedzie zalatwial czy ze automatycznie bedziesz gdzies zarejestrowany- wszystkim zajmij sie sam.

polecam tez lekture tego dzialu- znajdziesz tu wiele watkow na temat zalatwiania formalnosci w SWE.
  Profil uzytkownika: iza     
marcino


Wpisów: 8
Od: 2013-01-10
2013-01-10 14:24
Hej,

Dziekuje za szybko odpowiedz.

Wiem, ze poki co to nie mam szans na uzyskanie PN, bo jak tutaj, na forum wielokrotnie podkreslano "w SE skonczylo sie juz eldorado "

"a ty masz ta prace w koncu czy nie" - tak, bede mial spotkanie odnosnie warunkow pracy w przyszlym tyg. (ile godzin, jak czesto itp), poki co wiem, ze bedzie to wikariat

"samordningsummer dostaniesz jesli pokazesz papier ze bedziesz mial prace na rok" - hmm... zastanawia mnie to, co napisalas, przyjmujac takie zalozenie i dajmy na to prace na 9 miesiecy- to w jakim kraju, w jaki sposob bede mogl sie rozliczyc z podkatku?
Nie chce mi sie wierzyc (oczywiscie moge sie mylic, nie znam realiow), ze ktos mi tutaj bedzie wyplacal pieniazki do raczki itp - mam pracowac na stanowisku, ktore jest utrzymywane/stworzone prze Kommune wiec nie moge sobie wyobrazic jak mialoby to wygladac - przekonam sie w przyszlym tygodniu jak mowicie, wszystko sie tutaj moze zdarzyc.

"rejestracja w FK- ok, ale musisz miec minimum samordningsnummer" - tym to mnie uspokoilas, czyli jest opcja na ubezpeczenie zdrowotne

"rejestracja w MV- ok, ale musisz miec papier o zatrudnieniu na rok
(pobyt staly (jesli ci sie nalezy) dostaniesz po 5 latach mieszkania w Szwecji.)" - aah ten MV - czuje, ze bede mial z tym jeszcze kupe zabwy

"aha, nie licz na to ze pracodawca cos za ciebie bedzie zalatwial czy ze automatycznie bedziesz gdzies zarejestrowany- wszystkim zajmij sie sam." - no wlasnie tutaj kolejny problem, teoretycznie wg tego co piszesz dopiero po otrzymaniu umowy, moge skoczyc do SV - wiec zastanawiam sie po co, moj przyszly pracodawca zaugerowal mi, zeby juz, przed zawarciem umowy udal sie do SV i zalatwial formalnosc - mysle, ze jutro sie wybiore do Skatteverket i zapytam sie o co dokladnie z tym Somordningsnummer chodzi..

"polecam tez lekture tego dzialu- znajdziesz tu wiele watkow na temat zalatwiania formalnosci w SWE." - czytam go zaciekle, niestety duzo info jest juz stare, albo tak jak pisalem sprzecznie..

Jeszcze raz dziekuje za pomoc!
Jesli ktos ma jeszcze jakies uwagi, spostrzezenia niech sie nimi smialo dzieli
  Profil uzytkownika: marcino     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-01-10 15:06
"poki co wiem, ze bedzie to wikariat"
czyli zastepstwo. to nie gra roli.

"przyjmujac takie zalozenie i dajmy na to prace na 9 miesiecy- to w jakim kraju, w jaki sposob bede mogl sie rozliczyc z podkatku?"
oj , moze 9 miesiecy wystarczy. chodzilo mi o to by to nie byla robota typ na 2 mies.
to i tak urzad podatkowy decyduje.


"ten MV - czuje, ze bede mial z tym jeszcze kupe zabawy"
dlaczego? jak ci dadza numer to wypelniasz pismo online i po 2 tyg przychodzi odpowiedz, ze dopoki spelniasz warunki na jakich podstawie jestes tu w kraju (na jak jakich podstawie dostales samordningsnr) to tak dlugo mozesz tu przebywac. po 5 latach mozesz sie starac o pobyt staly i obywatelstwo.
(nie trzeba miec stalego pobytu by dostac nr personalny. wystarczy byc po prostu zarejestrowanym w mv)


"zastanawiam sie po co, moj przyszly pracodawca zaugerowal mi, zeby juz, przed zawarciem umowy udal sie do SV i zalatwial formalnosc"
bo sie nie zna? kiedys moze i tak bylo.. teraz nie.
bo- logicznie myslac- na jakiej podstawie maja ci dac ten numer? na ladne oczy?

"jutro sie wybiore do Skatteverket i zapytam sie o co dokladnie z tym Samordningsnummer chodzi.."
no i wlasnie o to chodzi- idz do zrodla i zapytaj.
mam nadzieje ze trafisz na kompetentna osobe

a wiesz, forum to forum.-... kazdy ma swoje story..
masz czas, znasz jezyk- jedz do urzedu, -ów.
  Profil uzytkownika: iza     
marcino


Wpisów: 8
Od: 2013-01-10
2013-01-10 15:37
Hej,

"oj , moze 9 miesiecy wystarczy. chodzilo mi o to by to nie byla robota typ na 2 mies.
to i tak urzad podatkowy decyduje. " - okaze sie w poniedzialek, przed sekunda doslowanie mialem telefon i umowilem sie na poniedzialek w sprawie szczegolow pracy

"dlaczego? jak ci dadza numer to wypelniasz pismo online i po 2 tyg przychodzi odpowiedz, ze dopoki spelniasz warunki na jakich podstawie jestes tu w kraju (na jak jakich podstawie dostales samordningsnr) to tak dlugo mozesz tu przebywac. po 5 latach mozesz sie starac o pobyt staly i obywatelstwo.
(nie trzeba miec stalego pobytu by dostac nr personalny. wystarczy byc po prostu zarejestrowanym w mv)" - czekaj, czekaj- jeszcze jedna watpliwosc mnie naszla. Czyli, jesli dostane samordningnr i dzieki temu zarejestruje sie w MV to moge starac sie o PN? (Wiem, ze to podejscie naiwne, ale musialem spytac- prawdopodonie musze miec umowe na dluzej niz rok, a najelepiej umowe na stale prosze tylko o upewnienie)

"bo sie nie zna? kiedys moze i tak bylo.. teraz nie.
bo- logicznie myslac- na jakiej podstawie maja ci dac ten numer? na ladne oczy?" - z oczami nie jest zle, ale po przemysleniu tematu dochodze do podobnego wniosku co Ty trzeba sluchac bardziej doswiadczonych od siebie

Zasugeruje sie rada i pojade do urzedu jeszcze raz dzieki za pomoc i jeszcze raz ponawiam prosbe, jesli ktos ma cos konstruktywnego do dodania to zapraszam.
  Profil uzytkownika: marcino     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-01-10 15:56
"jesli dostane samordningnr i dzieki temu zarejestruje sie w MV to moge starac sie o PN?"

NIE. MV nie ma nic do personnummer. tam zglaszasz/rejestrujesz swoj pobyt planowany na dluzej niz legalne 3 miesiace.

PN dostajesz jak masz prace na dluzej niz rok.
Samordningsnummer jak masz prace na krocej niz rok.
Numery przydziela Skatteverket (niektorym udaje sie od razu dostac PN.. wszystko i tak zalezy tam od wiedz/niewiedzy urzednika. nie kazdy jest na biezaco (ten co nei jest da ci od razu PN he, he)
  Profil uzytkownika: iza     
marcino


Wpisów: 8
Od: 2013-01-10
2013-01-10 17:09
Hej,

hmmm nie jestem tego do konca pewien. Dlaczego? Juz wyjasniam..

Gdy przyjechalem do SE, udalem sie do SV z mysla, ze "a noz, widelec" dostane PN - bardzo sympatyczna Pani powiedziala, ze oczywiscie z PN nie ma problemu, prosze tylko dostarczyc dokumenty: paszport, certyfikat slubu i tutaj cytat po ang "Proof of registration from the Swedish Migration Board as well as documents proving your right of residence (if you are an EEA citizen)." - i jak to bedzie to nie ma problemu, PN bedzie za 2tyg!

Teraz jak wiesz pewnie, zeby dostac proof of registration i dokument poswiadczajacy prawo do rezydentury z MV trzeba miec kilka spelnionych warunkow: praca, ktora gwarantuje utrzymanie lub maz/zona/sambo ktory Ciebie utrzymuja lub wystarczajace zabiezpieczenie finansowe itp.

Dlatego ja postanwilem powolac sie na Szwedow z ktorymi mieszkam i udowodnic urzedowi, ze sie tutaj mna opiekuja i ze nie chce od systemu nic (moze poza SFI), po to aby dostac pobyt i wyladowac z kompletem dokumentow w Skattev.

Niestety czekam na odpowiedz z MV juz 2 miesiace, a w miedzy czasie kombinowalem jak tutaj sobie poradzic z tym w inny sposob i ta historie juz znasz/ znacie

Dochodzac do konca wywodu, nie jestem do konca pewien, czy od MV nie zalezy nic w sprawie PN.

(oczywiscie mogla to byc niewiedza Pani z urzedu, moje niezrozumienie tematu lub cos podobnego, ale po przesledzeniu dokumentow i z MV i ze SV doszedlem do takich wnioskow)
  Profil uzytkownika: marcino     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-01-10 17:21
"Dochodzac do konca wywodu, nie jestem do konca pewien, czy od MV nie zalezy nic w sprawie PN."

jak masz prace to inaczej cie traktuja.
tak bylo z moja kolezanka- pokazala papier o zatrudnieniu w skatteverket i wystarczylo (nikt o migrationsverket nie pytal).
co prawda samordningsnummer ale po roku dostanie personnummer- jesli jej przedluza prace.

ona ma juz "Proof of registration from the Swedish Migration Board as well as documents proving your right of residence (if you are an EEA citizen)."
i co, twoim zdaniem na tej podstawie ma dostac PN?
no nie wiem.. ale moze warto sprobowac- tu nikt tak naprawde dokladnie nic nie wie i jedni zalatwiaja od razu inni latami.. wszystko zalezy od tego na kogo sie trafi.

a to slawne SFI? szkola jezyka za darmo?
blaagam, nie podniecaj sie tym tak.
przechowalnia dla bezrobotnych uchodzcow na zasilku itp. siedzisz latami a poziom jezyka beznadziejny.
(oczywiscie nie wszedzie. moze poziom w klasie dla inzynierow czy programistow jest lepszy. pisze ogolnie, zwlaszcza o szkolach w dzielnicach arabskich).

idz do roboty i za pierwsza wyplate kup sobie normalny kurs. 10 tyg 800 kr w ABF.



  Profil uzytkownika: iza     
marcino


Wpisów: 8
Od: 2013-01-10
2013-01-10 18:22
Hej,

Do jest to co mowisz dokladnie - nikt nic nie wie

Niestety ABF nie organizuje kursow w miejscu mojego zamieszkania... Probowalem tez zapisac sie na FolkUniv niestety mimo, ze teoretycznie kursy byly to jednak zbyt mala liczba chetnych do rozpoczecia ;p

A co do SFI - moze sie i podniecam, a pewnie przy korzystaniu z kursu poglad moglby sie zmienic.. Tyle sie slyszy zlego o tym SFI. Mimo wszystko masa ludzi, ktora na kurs uczeszczala miala potem "latwiej" o znalezienie "prawdziwej" pracy tj. stalej w zawodzie

Jeszcze raz dzieki za pomoc, okazalo sie to wielce przydatne

Lece na moj wolontariat, pocwiczyc troche jezyk czesc i czolem!
  Profil uzytkownika: marcino     
marcino


Wpisów: 8
Od: 2013-01-10
2013-01-11 16:50
Hej,

Pisze, zeby wyjasnic wszelkie watpliwosci, jakby ktos mial podobne rosterki co ja

Po pierwsze i najwazniejsze. Samordningsnummer "nalezy" sie osobie, ktora bedzie pracowala w SE dluzej niz 6 miesiecy (wtedy wchodzi obowiazek rozliczania sie z podatku tutaj na miejscu). Nalezy wypelnic blankiet SKV 4402 - jesli pracodawca jest zarejestrowany w SE lub SKV 4314 jesli nie.

Wg bezdusznych przepisow nie mam opcji w tym momencie na PN, jednak jak wiemy takie sytuacje sie zdarzaly, ze osoba bez rejestracji w MV dostawala PN. (wrecz mozna stwierdzic, ze takiego zwiazku MV, a SV nie ma, jednak przepisy mowia co innego- typowa magia urzednicza )

Jesli moge dalej brnac w teorie to wg mnie kolejnym krokiem dla mnie (i dla innych w podobnej sytuacji) powinien byc zarejestrowanie sie w MV, gdy bede mial juz Samordningsnr (via www albo listowonie), a nastepnie ponowne udanie sie do SV z niezbednymi dokumentami i prosba o PN (oczywiscie moge go wtedy nie otrzymac, gdyz nie bede spelnial odpowiednich warunkow np. zatrudnienia czy wystawienia pobytu czasowego przez MV itp. )

Mam nadzieje, ze jest to zrozumialem i komus pomoze. Dzieki jeszcze raz Iza i do "zobaczenia"
  Profil uzytkownika: marcino     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2013-01-11 17:14
"ponowne udanie sie do SV z niezbednymi dokumentami i prosba o PN (oczywiscie moge go wtedy nie otrzymac, gdyz nie bede spelnial odpowiednich warunkow np. zatrudnienia czy wystawienia pobytu czasowego przez MV itp. )"

pobyt bedziesz mial na tak dlugo na jak dlugo bedziesz maila prace.

praca na 6-11 miesiecy= samordningsnummer, pobyt na 6-11 miesiecy

praca na rok i dluzej= personnummer i pobyt na rok i dluzej.

Nie kumam twojego myslenia dlaczego rejestracja w MV ma ci dac PN?
  Profil uzytkownika: iza     
marcino


Wpisów: 8
Od: 2013-01-10
2013-01-13 15:32
Dlaczego sie upieram?

"Notifi cation
When you are moving to Sweden, you must notify
the Swedish Tax Agency through a personal visit
to one of our offi ces.
Bring the following documents when you come to
see us:
• Your passport. If you are a citizen of an EEA country
or Switzerland, you can also use a national ID card.
• Residence permit, if you are stateless or a citizen of
a country outside the EEA area
• Proof of registration from the Swedish Migration
Board as well as documents proving your right of
residence (if you are an EEA citizen).
• Marriage certifi cate, birth certifi cate or Migration
Board residence card, if you are a family member
of an EEA citizen with Swedish right of residence.
• Documents to support your marital status.
• Birth certifi cates for your children, if applicable."

Gdy bylem pierwszy raz w Skatte zaraz po przyjezdzie i pytalem o PN, Pani urzedniczka powiedziala, ze nie ma problemu, jesli w.w. warunki zostana spelnione (podpunkt trzeci mowi o MV). Dlatego wlasnie sie upieram przy tym MV.

Ale tak jak napisalas ponizej, praca na mniej niz rok i/lub nie na okres staly = MV "daje" pobyt na mniej niz rok i SV "daje" samordningsnr

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: marcino     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-04-08 15:28
Witam
Prosze moze ktos mi pomoze
w 2011 roku w astyczniu staralam sie o prssonnumer. Znajoma napisala mi podanie do SV uzasadniajac, ze mieszkam u siotry, ktora wraz z merzem zapewnia mi lokum, utrzymanie i zabezpieczenie finansowe, a ja poszukuje pracy. Odmowiono mi tweirdzac ze szukajac pracy nie musze miec PN. Wszyscy pracodawcy pytaja sie w pierwszej kolejnosci o PN. Blagam co mam teraz zrobic, zeby go uzyskac.
Moze ktos do mnie napisze malgorzata.jurkowska@onet.com.pl
  Profil uzytkownika: gosia1965     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-04-08 16:20
Gosia a masz zalatwiony Migration? Jeśli tak to złóż podanie do Skatte i zaznacz ze potrzebujesz PN do SFI powinno sie udac
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-04-10 17:46
Witaj Polopirynka
Dzieki za rade, ale nie mam jeszcze zalatwionego pobytu, bo piwiedziano mi rowniez ze teraz jak mi raz odmowiono to mam sie nie wychylac,poprostu mam odczekac jakis czas tylko nie wiem ile. Tak naprawde to nie wiem od czego teraz zaczac. Mam obecnie towarzysza zycia i nie wiem co lepsze samodzialanie czy zgloszenie sambo.
Prosze Cie bo widze ze masz realistyczne spojrzenie na zycie POMOZ.DZIEKI.
  Profil uzytkownika: gosia1965     
gosia1965


Wpisów: 38
Od: 2013-04-08
2013-04-10 18:03
chcialam jeszcze dodac,ze nie wiem teraz co pisac do MV.
Czym motywowac chec pobytu.
Czy jezeli jestem w separacji w Polsce to czy moge zglosic sambo?
  Profil uzytkownika: gosia1965     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-04-10 18:21
Gosia1956! Sambo no to jest ok- tj Polak czy Szwed jesli moge zapytac? I rozumiem, ze on ma stałą prace? Idz do Migration popros o formularz do wypelnienia ( wczesniej wyjasnij sytuacje, ze Sambo itp), nie ma co czekac trzeba dzialac Jeśli dostaniesz z Migration pozwolenie na pobyt to jest ok, bo wowczas masz wyznaczona date w Skatte oraz dokumenty jakie musisz pokazac, wowczas musisz wypelnic w Skatte formularz odnosnie dlaczego potrzebujesz PN i dlaczego chcesz zostac w Se, wtedy mozesz najbezpieczniej wpisac, ze PN potrzebujesz poniewaz chcesz rozpoczać nauke jezyka w SFI Pozwodzenia!
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
moniqe2911


Wpisów: 174
Od: 2012-09-12
2013-04-10 19:10
Polopiryna1987,

NIE MOZNA tu byc ,,na sambo,, nie majac rozwodu w Pl a Gosia napisala ze jest w SEPARACJI
  Profil uzytkownika: moniqe2911     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-04-10 19:20
nie dostaniesz numer na SFI co za glupoty .Staraj sie o prace ,mozesz zaczac prace bez PN
  Profil uzytkownika: kratka     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-04-10 19:24
Sorka przegapilam separacje. A to niby czemu KRATKA ma nie dostac numeru PN jesli potrzebuje do SFI? Tiaaa juz to widze, jak pracodawca zatrudni bez PN! Troche błędne koło..Gosia pisalas, ze rodzina Ci pomaga takze mozesz w Skatte przedstawic ich dochody jako dowod, tak czy inaczej najpierw musisz zalatwic Migration.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
Ulf


Wpisów: 278
Od: 2013-02-21
2013-04-10 22:37
"pisalas, ze rodzina Ci pomaga takze mozesz w Skatte przedstawic ich dochody jako dowod, tak czy inaczej najpierw musisz zalatwic Migration."

Taaak, niech podadza swoje dochody, obnaza zrodla utrzymania, a jak skatt na nich siadzie i sie blizej im przygladnie to roznie moze byc...
Nie lepiej rozgladnac sie za praca? W wiekszosci przypadkow rzeczywiscie wymagany jest PN, ale moze sprobowac zatrudnic sie u rodaka, albo zalozyc wlasna dzialalnosc i w ten sposob PN otrzymac - a potem powinno juz jakos byc..
Na sambo nie mozesz sie zglosic, o ile wciaz pozostajesz w zwiazku malzenskim. Dlaczego bawic sie w separacje, zamiast starac sie o rozwod, skoro juz znalazlas sobie nowego (nie)szczesliwca?
  Profil uzytkownika: Ulf     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2013-04-11 06:11
wiesz co najgorzej jak ktos jest specjalista po kilku miesiacach ,nie chce komentowac
  Profil uzytkownika: kratka     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-11 06:18
Tiaaa juz to widze, jak pracodawca zatrudni bez PN! Troche błędne koło..Gosia pisalas, ze rodzina Ci pomaga takze mozesz w Skatte przedstawic ich dochody jako dowod, tak czy inaczej najpierw musisz zalatwic Migration."


masz prace dostajesz numery ze skatteverket potem w zasadzie nic nie musisz zalatwiac
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-11 06:20
Wiem, ze uzyskanie PN bez przjescia wielu etapow jest niemozliwe"


to cie w blad wprowadzili
  Profil uzytkownika: darsim     
sylwianna


Wpisów: 394
Od: 2007-07-24
2013-04-11 07:50
Polopiryna-jakos ja nie mialam Pn i mnie zatrudnili bez problemu, bo 3tyg czekania na Pn ich nie zbawi taka dostalam odpowiedz od szefa przy podpisywaniu umowy.
  Profil uzytkownika: sylwianna     
polopiryna1987


Wpisów: 5239
Od: 2013-02-21
2013-04-11 13:09
Sylwianna ale nie kazdy ma takie szczescie jak ty, ze znajdzie prace bez PN. Pewnie ja wiem, ze jestescie tutaj dłuzej i macie wieksze doswiadczenie niz ja. Uwazam, ze autorka powinna załatwic Migration, pewnie, ze moze szukac pracy, ale wiem, ze nie zna jezyka co dodatkowo komplikuje sprawe. Gosia podalam Ci mojego skype na maila nie ma problemu jak chcesz zadzwonic Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: polopiryna1987     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2013-04-11 14:20
trzeba zaczac od znalezienia pracy
reszta juz samo sie toczy
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> PN, Samordningsnummer, FK i oczywiscie MV.
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca po 17 (Skogås )
Praca na stanowisku recepcjonisty/ki (Sztokholm )
Zatrudnię brukarza (Stockholm )
Praca w Polsce (Goteborg)
Sprzatanie Bromma i nie tylko (Täby)
Firma sprzatajaca Sztokholm (Stockholm)
Sprzatanie Stokholm (Stockholm (Älvsjö))
sprzatanie (Haninge )
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwecja gospodarzem Eurowizji 2024.
Dzis palạ koran w Skärholmen
Moze nastepny pomnik glupoty ?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony