Odwiedzin 37801464
Dziś 1908
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - utrata pracy a pomoc dla rodziny

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorutrata pracy a pomoc dla rodziny
ewa123


Wpisów: 2
Od: 2012-11-29
2012-11-29 20:19
Witam. Mój mąż pracował tu legalnie na umowę na czas określony w sumie przez 11 miesięcy. Po 6 miesiącach zdecydowałam się z córką przyjechać do męża i zacząć nowe życie. Wtedy jeszcze firma funkcjonowała dobrze i nie było żadnych słuchów że coś będzie nie tak. Niestety w zeszłym tygodniu zwolnili 40 osób. W tym mojego męża. Dostał informację że nie przedłużą mu umowy i pracuje do końca grudnia. Mam poważny problem, gdyż córka zaczęła chodzić tu do szkoły w sierpniu. Ma 12 lat. Na dodatek jestem w ciąży. Nie chcielibyśmy wracać do Polski bo nie mamy do czego. Ani pracy , ani mieszkania tragedia. Poza tym nie wyobrażam sobie teraz powrotu córki do polskiej szkoły. Mamy stałe personnummery i legalny pobyt. Nie znamy jeszcze języka. Od stycznia mieliśmy iść do szkoły. Mam pytanie czy w takiej sytuacji możemy liczyć na jakąś pomoc od państwa żebyśmy mogli tu zostać?
  Profil uzytkownika: ewa123     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-11-29 20:26
jesli maz dostal pobyt na podstawie umowy o prace i ta umowa mu wygasa to nie spelnia juz warunkow pobytu i moze mu panstwo szwedzkie zasugerowac powrot do kraju z ktorego pochodzi.

wy dostalyscie pobyt na podstawie tego ze twoj maz mial was utrzymywac- jesli nie moze, a ty rowniez nie masz pracy- to patrz wyzej.

"Mam pytanie czy w takiej sytuacji możemy liczyć na jakąś pomoc od państwa żebyśmy mogli tu zostać?"
mozesz isc do socjalu, tylko tam sie dowiesz dokladnie co ci sie nalezy lub co ci sie nie nalezy.

jest pomoc socjalna, jest dodatek na mieszkanie, ty masz rodzinne, po ciazy bedzie wychowawcze - ale to grosze i nie wystarcza na czynsz i zycie na 4 osoby.

moim zdaniem (moze sie myle)- jesli maz nie znajdzie pracy to bedziecie musieli sie stad wyprowadzic.

bo dopoki nie macie obywatelstwa (ani nie jestescie uchodzcami) to panstwo szwedzkie moze tak zrobic.

takie czasy


  Profil uzytkownika: iza     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-11-29 20:29
Dlaczego pomoc panstwa, a nie znalezienie nowej pracy?
Jest jeszcze kasa dla bezrobotnych. Grosze, krotko.
Ty nie znajdziesz pracy skoro juz jestes w ciazy.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
ewa123


Wpisów: 2
Od: 2012-11-29
2012-11-29 20:32
Pytam gdyby nie udało się znaleźć jakiejś pracy. W tym regionie gdzie jesteśmy jest z tym ciężko.
  Profil uzytkownika: ewa123     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-11-29 20:41
To sie przeniesc w inny rejon. Tak robi wiele ludzi, jedzie za praca. Jezeli pobyt jest na prace, a zapewne tak jest, bo troche krotko na jakies stale pobyty, to nic wam sie nie nalezy. Nowa praca albo powrot do Polski.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-11-29 20:42
a maz placil na kase bezrobotnych?

jak nie to jakies grosze moze dostac jakies 280 kr/dzien
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-29 21:34
320 brutto dziennie
plus dodatek do mieszkania
ewent socjal
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-29 21:45
obs

nie znam sie na socjalu nie wiem jak to dziala
rozne sluchy kraza jedni chwala drudzy nie
moze wam pomoga
moze zaproponuja bilety do Polski
jak by nie bylo
zaoszczedzicie na kosztach
  Profil uzytkownika: darsim     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-11-29 21:56
"Mam pytanie czy w takiej sytuacji możemy liczyć na jakąś pomoc od państwa żebyśmy mogli tu zostać?"

Podaj jeden powod, dla ktorego szwedzkie panstwo chcialoby was tutaj zatrzymac?
Przyjechaliscie tutaj z wlasnej woli.

Po raz kolejny wypowiadam sie na temat socjalu/pomocy panstwa, nie zebrac, nie zapraszac socjalu do swojego zycia, zeby nie bylo nastepnych tematow "Patologiczny kraj schizow" czy "Mam problem z socjalem"

P.S. Trzeba bylo najpierw sobie prace znalezc, zanim zachodzic na start w ciaze. Warunki mielibyscie lepsze, bez zebrania.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-29 22:16
zawsze moga dzieci oddac do adopcji dla ich dobra
a was wysac do Polski
teoretycznie istnieje taka mozliwosc
  Profil uzytkownika: darsim     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-11-29 22:20
Wspolczuje..ale zgadzam sie z przedmowczynia.. niektorzy jak tylko zalapia sie w Szwecji na jakas robote to juz im sie wydaje ze Pana Boga za nogi zlapali.life is brutal niestety.szukajcie pracy..jakiejkolwiek..ale o socjalu zapomnojcie.powodzenia
  Profil uzytkownika: croissant80     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-29 22:25
Mój mąż pracował tu legalnie na umowę na czas określony w sumie przez 11 miesięcy. Po 6 miesiącach zdecydowałam się z córką przyjechać do męża i zacząć nowe życie. "

troche sie pospieszyliscie

maz powinienbyl oplacac a kassa i poczekac przynajmniej zeby mu umowe przedluzyli
i praw do a kassa nabrac

wtedy wasza sytuacja bylaby troche lepsza

teraz pozostaje alfa kassa 320 kr dziennie brutto jakies
4500 miesiecznie na reke na was wszystkich
i dodatek do mieszkania
polowa czynszu
a jak z mieszkaniem macie jakies?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-29 22:27
Ani pracy , ani mieszkania tragedia. Poza tym nie wyobrażam sobie teraz powrotu córki do polskiej szkoły."

coz
pozostaje szukac pracy jakiejkolwiek byle gdzie
  Profil uzytkownika: darsim     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-11-29 22:44
Poza tym nie wyobrażam sobie teraz powrotu córki do polskiej szkoły.

Po 3 miesiacach?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2012-11-30 01:46
Ja bym w takiej sytuacji nawet nie pytala o socjal, tylko szukala s p r i n t e m pracy dla meza w innym regionie-/Kiruna wita!/, potem na miejscu znajdzie sie dom i... wyjazd calej rodziny. Szkola dla dzieci tez tam bedzie.
  Profil uzytkownika: latimeria     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-11-30 05:35
"plus dodatek do mieszkania"

Nie rob ludziom nadzieji...

Aby otrzymac ten dodatek, trzeb wykazywac, jakies dochody, a tu bedzie z tym krucho !

Ogolnie doradzam, jak najszybciej zmienic nastawienie ! Szukanie pomocy pamstwa, to zla droga...

"Nie, mi nie nalezy sie", taka postawe, nalezy przyjac i brac zycie we wlasne rece !

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-30 09:07
slusznie
zeby dostac dodatek do mieszkanuq trzeba miec odpowiedni dochod
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-11-30 10:27
jak sie raz juz socjal zajmie rodzina to moga byc takie tego skutki
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=42019

dla "nie czlonkow" wynagrodzenie z a-kassa darsim to nie 320 kr brutto, tylko 296
"En administrativ avgift på 24 kronor per hel ersättningsdag tas ut av den som inte är ansluten till Alfa-kassan."
po podatku pewnie 280 kr . a czy to tylko za dni robocze czy za caly meisiac?
  Profil uzytkownika: iza     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2012-11-30 11:31
"umowę na czas określony w sumie przez 11 miesięcy. Po 6 miesiącach zdecydowałam się z córką przyjechać do męża i zacząć nowe życie"

Maz dostaje umowe na 11 miesiecy, mieszka w Szwecji 6 miesiecy. A ty Ewa zabierasz dziecko do obcego kraju zeby zaczac nowe zycie. A nie pomyslalas co sie stanie jak mu sie umowa skonczy po 11 miesiacach, z czego bedziecie zyc? Ma maz mieszkanie? Zna jezyk, ma mozliwosc zeby znalesc inna prace? Przyjezdzasz do takich warunków gdzie nic nie jest pewne, moze jutro musicie wracac do Polski albo do innego kraju a ty sobie do tego jeszcze jedno dziecko robisz.

Wybaczcie ale wierzyc mi sie nie chce jak czytam takie historie, ze w dzisiejszych czasach jak jest taki dostep do informacji, ludzie tak niepowaznie podchodza do swojego zycia.

Jak tu pare osób przede mna napisalo, mieliscie mozliwosc pobytu w Szwecji bo maz mial prace i mógl was utrzymac. Teraz mu sie praca skonczyla: wiec alternatywa szybko znalesc nowa prace (co nie jest takie latwe)albo wracac do Polski.

Dlaczego sie spodziewacie ze panstwo Szwedzkie wam pomoze?

Gdybym ja jako szwedzki obywatel od przeszlo 30 lat przyjechala do Polski na umowe do pracy, na rok, potem po roku umowa mi sie konczy. Czy moge dostac pomoc od panstwa bo nie mam do czego wracac do Szwecji?
  Profil uzytkownika: Vendela     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-30 12:12
masz racje Iza
dziekuje za sprostowanie
zapomnialem o tym

to tylko za dni robocze

nie chce krytykowac podpisuje sie pod wpisem ponizej
  Profil uzytkownika: darsim     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2012-11-30 12:45
Prawienie moralow, tutaj nie pomoze. Cala ta sytuacja jest wynikiem wiary w bajki (stworzone przez rodakow), ze Szwecja to kraina mlekiem i miodem plynaca i mozna tutaj (nawet) Pana Boga za nogi zlapac i siedziec u niego za piecem (ktory to piec jest socjalna opieka)i klepac zdrowaski, dziekujac za zeslane dary.
Przykre jest jednak to, ze coraz wiecej rodakow, rozczarowanych i bez pracy, nie widzi prawdziwej sytuacji i w dalszym ciagu zyje w falszywych nadziejach.
Szkoda, ze taka mloda rodzina, ma klopoty juz na starcie, ale wynika to z ich niefrasobliwego podejscia do zycia i zaufaniu do szwedzkiego systemu, ktorego nie znaja, ale ufaja bezkrytycznie.
Wydaje mi sie, ze takich przypadkow bedzie tutaj coraz wiecej. Nic na to nie mozemy poradzic, kazdy jest kowalem swojego losu i zyje wg swoich zasad i planow na zycie. Jednym sie udaje a innym nie. Tym sie, akurat nie udalo. Szkoda!
  Profil uzytkownika: violina     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-11-30 13:00
Socjal w takim wypadku to nic nie pomoze, zeby nawet na bilet do PL sie dolozyli to trzeba miec szczescie..

Przykre to dziewczyno co sie stalo, ale zamiast sie zalamywac wezcie sie w garsc. I przede wszystkim decyzja: wracacie do PL czy zostajecie?
Jesli zostajecie to szukanie pracy (oboje! nie obciazaj faceta odpowiedzialnoscia za utrzymanie rodziny, jestescie w tym razem!).

Nie licz, ze ktos ci pomoze - sami podjeliscie decyzje i postawiliscie sie w takiej sytuacji, wiec sami musicie sobie z nia poradzic.
Najwazniejsze to sie nie zalamywac, z kazdej sytuacji jest jakies wyjscie tylko trzeba je znalezc.

  Profil uzytkownika: maggie     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-30 18:48
na marginesie
tak w Szwecji zycie wyglada
jednego gnia lamentuja ze nie moga znalezc ludzi do pracy i musza z calego swiata sciagac
nastepnego zwalniaja dziesiatkami, setkami lub tysiacami
ja juz sie przyzwyczailem wzruszam tylko ramionami
jakas prace moze maz na czarno znajdzie
pytanie
czy chcecie tak zyc na marginesie latami?
w Polsce cos mieliscie
rodzine
mieszkanie
moze dom
prace
teraz nie chcecie wracac bo wstyd?
  Profil uzytkownika: darsim     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-12-01 10:58
darsin a ty z jakiej planety?????????? tak wyglada na calym cywilizowanym swiecie.w szwecji czy gdzie indziej jest i byl brak pracy,natomiast brak bylo taniej sily roboczej,i tak bedzie zawsze wygladala emigracja robocza.jeszcze nie tak dawno polak szedl za 50 kr/g dzisiaj to samo robia z (bylej jugoslawji),ten kto dzisiaj straci prace ? musi dobrze jezyk szwecki znac zeby ja dostac,alternatywa to powrot do polski
  Profil uzytkownika: black sabbath     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-12-01 14:00
Zdziwilbys sie blackie jeszcze wielu Polakow nadal robi za 50kr,moze to dla kogos rozw.na krotka mete lepsze niz nic,ale na dluzsza to czyste niewolnictwo.nie wiem kogo masz na mysli z b.jugoslawii bo serbowie calkiem niezle tu sobie radza(widze na codzien)
  Profil uzytkownika: croissant80     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-01 18:31
tak wyglada na calym cywilizowanym swiecie.w szwecji czy gdzie indziej jest i byl brak pracy,natomiast brak bylo taniej sily roboczej,i tak bedzie zawsze wygladala emigracja robocza."

nie za bardzo rozumim twoj komentarz moz dlatego ze pisany po
"szwecku"?

brakuje specjalistow
lekarzy wykwalfikowanych robotnikow
ludzie bez kwalfikacji i doswiadczenia zawodowego nie sa potrzbni o czym swiadczy bezrobocie wsrod mlodziezy szwedzkiej okolo 22%
porownywalne jak najbardziej do Polski
jak wyglada na swiecie niev wiem
ale musi byc bardzo zle
jesli w Szwecji ma byc najlepiej
  Profil uzytkownika: darsim     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-12-01 19:49
Moze 22 a moze 25% to zalezy od zrodla. Pytanie tylko od czego to zalezy?czy firmy nie chca przyjmowac mlodych ludzi?czy ci sami mlodi ludzie po prostu nie garna sie do pracy?bo ich pierwsza praca musi byc na odp.poziomie..mowi sie,ze zwiazki przeszkadzaja bo zamiast zgodzic sie na obnizke najnizszej wyplaty dla zaczynajacych to podwyzsza ta kwote minimalna co roku...
  Profil uzytkownika: croissant80     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-01 20:17
"zamiast zgodzic sie na obnizke najnizszej wyplaty dla zaczynajacych to podwyzsza ta kwote minimalna co roku..."

Gdzie owa kwote minimalna sie podwyzsza?.Jest w Szwecji takowa?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-12-01 22:02
http://www.dagensarbete.se /home/da/content.nsf/aget?openagent&key=s a_blir_din_nya_lon_avtal_for_avtal_132612 3456619

Dla firm objetych teknikavtalet najnizsza ingångslön jest 17 517 koron (2012).a wiec pensja min.jest regulowana przez centralavtalet
  Profil uzytkownika: croissant80     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-02 08:00
"Dla firm objetych teknikavtalet najnizsza ingångslön jest 17 517 koron (2012).a wiec pensja min.jest regulowana przez centralavtalet"

Od kiedy ci zaczynajacy prace sa objeci umowa zbiorowa miedzy pracodawca,a zwiazkami?

U mnie w drukarni poczatkujacy maja 68 kopiejek na godzine.Dopiero jak zaczna pracowac na umowe na czas proby,zacznie ich obowiazywac umowa zbiorowa.


  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-02 10:41
.a wiec pensja min.jest regulowana przez centralavtalet"

owszem
tylko nie jest regulowana nigdzie prawnie
tak samo jak avtalet nie jest regulowany ze musi byc
kto podpisze tego obowiazuje kto nie to nie musi sie nim przejmowac
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-02 12:27
umowy zbiorowe nie sa zle
tylko ze sa bardzo drogie dla pracodawcy i wielu nie chce ich podpisywac
jesli ktos wykonuje uslugi dla osob prywatnych nie ma zadnej sily zeby go zmusila do podpisanisa takiej umowy
umowy nie sa realistyczne dla malych firm
koszty rosna tak ze zysku praktycznie nie bedzie
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-02 13:06
Umowy zbiorowe sa super dla pracobiorcow.Tylko dostanie sie do systemu nie jest latwe.Obecnie,jako czasowo zatrudniony,mozna pracowac do usranej smierci.
Takich umow zbiorowe porozumienia nie obejmuja,bo nie ma ich w kodeksie pracy.Nawet w kommunie nie zatrudniaja na stale, po 24 miesiacach,co kiedys bylo norma.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-12-02 13:40
Joland,pisalem z perspektywy firmy w ktorej pracuje i gdzie obowiazuje umowa zbiorowa. To dotyczy faktycznie wiekszych firm. Tam gdzie ta umowa teknikavtalet obowiazuje pracodawca nie moze zatrudnic nikogo z ingångslön nizsza od ustanowionej lägsta lön. Mimo to ingångslön jest w niektorych firmach i tak o kilka tys. wyzsza niz lägstalön..lokalnie negocjowane.dodam tylko ze duze firmy faktycznie przestaly juz zatrudniac na stale jakies 2lata temu i gdy pottzebuja personelu to zatrudniaja czasowo lub przez bemanningsföretag(najczesciej).
  Profil uzytkownika: croissant80     
Forum -> Życie w Szwecji -> utrata pracy a pomoc dla rodziny
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 42 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony