Odwiedzin 37802926
Dziś 3370
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Zwolnienie z pracy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZwolnienie z pracy
zoni 15


Wpisów: 3
Od: 2012-11-25
2012-11-25 21:01
Witam wszystkich,jestem na forum pierwszy raz dlatego proszę o wyrozumiałość.

Mój problem jest podobny do problemu Wojtka, tylko bardziej skomplikowany a mianowicie.
Pracowałem w szwedzkiej firmie budowlanej ponad rok czasu mając umowę na czas nieokreślony. W ubiegły piątek księgowy tejże firmy zorganizował zebranie,i oznajmił że firma zwalnia 13 osób z powodu redukcji etatów, każdy z nas miał umowę na czas nieokreślony.


Jak do tej pory wszystko jest jasne,ale księgowy powiedział że musimy podpisać papier że się sami zwalniamy,zaznaczam "sami zwalniamy" a nie ,że nas firma zwalnia z powodu redukcji etatów.

Nie wiem dlaczego firma tak się zachowała ,czy ona przez to będzie miała jakieś kożyści z nas ,że się sami zwolniliśmy bo tego nie rozumie.Wybuchła dyskusja,i chcieliśmy się dowiedzieć dlaczego my się mamy sami zwalniać...??? Otrzymaliśmy odpowiedż,że jak się sami zwolnimy to już nie mamy szansy powrotu do tej firmy.

Natomiast jeśli podpiszemy papier że się sami zwalniamy to firma przyjmie nas w pierwszej kolejności ,jeśli uda jej się podbisac nowe kontrakty.


Zastanawia mnie to czy nie zostaliśmy w jakiś sposób oszukani...proszę o pomoc w tej sprawie
  Profil uzytkownika: zoni 15     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-25 21:38
placiles a kassa?

niczego nie podpisuj
jesli firma zwalnia tyle osob powinna skontaktowac sie ze zwiazkami zawodowymi najpierw
na pewno wsrod tych 13 ktos jest czlonkiem
zreszta nie ma znaczenia jesli irma ma podpisana umowe zbiorowa powinna zwolnienia zaczac od zwiazkow zawodowych
chyba ze nie ma umowy
ale domyslam sie ze ma

jesli was zwalniaja macie zagwarantowane pierwszenstwo w zatrudnieniu ponownym w takiej kolejnosci jak was zwalniali do 9 miesiecy
jesli sam sie zwolnisz to:

firma nie musi kontaktowac sie ze zwiazkami
nie ma zadnego obowiazku ponownego zatrudnienia
dostaniesz 45 dni karens w a kassa bez zasilku
czy placiles czy nie alfa kassa ci sie po roku nalezy
wiec poczekasz 45 dni zanim ja dostaniesz

to tak z grubsza
ja bym nie podpisywal ze sie sam zwalniam
chyba ze da mi na papierze pierwszenstwo w zatrudnieniu i wyrowna te 45 dni karens finansowo wtedy moze
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-25 21:46
dla mnie to jednoznaczne ze was probuja wykantowac
zadna powazna firma tak sie nie zachowuje
  Profil uzytkownika: darsim     
zoni 15


Wpisów: 3
Od: 2012-11-25
2012-11-25 23:27
nie,nie płaciłem A-kassa,
i raczej nikt nie był zapisany do związków z tych zwolnionych osób.

Firma umowę zbiorową ma, bo dowiadywałem się na ten temat u osoby ,która zajmuje się związkami.

JeSli dobrze zrozumiałem to należy nam się zasiłek bez względu na to czy placilem akassa czy nie,a dlaczego muszę czekać 45 dni..??


i nie zrozumiałe jest dla mnie określenie "45dni karens" co ono oznacza ??
dziekuje za poswiecony czas i proszę o odpowiedz
  Profil uzytkownika: zoni 15     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-26 06:29
przeczytaj jeszcze raz co napisane wyzej
tam jest chyba wystarczajaco wyraznie napisane
karens - okres bez zasilku
  Profil uzytkownika: darsim     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-11-26 06:39
bez wzgledu czy byles czlonkiem a-kassy czy nie mozesz liczyc na pieniadze z alfa-kassa, z tym ze te pieniadze o ktorych mowa, to maksymalnie 320 kr za dzien przed podatkiem.

Ja na twoim miejscu nic bym nie podpisywal, tez uwazam, ze ktos tam niezle kombinuje. Ale wybor nalezy do Ciebie
  Profil uzytkownika: croissant80     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-11-26 06:49
Prawie polowa bezrobotnych pobierajacych a-kasse otrzymuje pieniadze, stanowiace mniej niz 80% ich wczesniejszej wyplaty
"Taket för arbetslöshetsersättningen har inte höjts sedan 1 juli år 2002"
- tak wiec juz 10 lat, maksymalna kwota wyplaty nie byla podnoszona, mimo inflacji.
"Idag är den maximala ersättningen 730 kronor om dagen under de första 100 ersättningsdagarna (vilket motsvarar 80 procent av en inkomst på 20075 kronor per månad)"
Troche sie spekuluje nad podniesieniem do 912kr/dzien (co odpowiadaloby 80% z kwoty 25000kr)

http://www.fastighets.se/h ome/fast2/tidn/home.nsf/unid/F57EB9D5DA75 A212C12570D8002F83D2
  Profil uzytkownika: croissant80     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-11-26 07:45
Najwyrazniej szukaja gienkow na kajak.Darsim napisal co tracisz,jesli podpiszesz,ze sam sie zwolniles.
To jest prawda,tak to wyglada.

"jesli was zwalniaja macie zagwarantowane pierwszenstwo w zatrudnieniu ponownym w takiej kolejnosci jak was zwalniali do 9 miesiecy
jesli sam sie zwolnisz to:

firma nie musi kontaktowac sie ze zwiazkami
nie ma zadnego obowiazku ponownego zatrudnienia
dostaniesz 45 dni karens w a kassa bez zasilku
czy placiles czy nie alfa kassa ci sie po roku nalezy
wiec poczekasz 45 dni zanim ja dostaniesz"
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-26 08:11
"Idag är den maximala ersättningen 730 kronor om dagen under de"

stare dane
obnizyli teraz jest max 680 kr godz
co daje 11000 ba reke
jak sie placi
jak nie to 320 brutto dziennie
4500 miesiecznie
starczy albo na czynsz
albo na jedzenie
na jedno i drugie nie
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-26 08:17
jesli fastighets podaje nieaktualne dane
czego sie po nich spodziewac wiecej

http://www.unionen.se/temp late-sem?ifs=SemLanding____66079.html&gcl id=COz8xdOJ7LMCFdB8cAodDXUAnQ

http://mobil.svd.se/c.jsp? cid=25651571&item=http%3A%2F%2Fwww.svd.se %2F%3Fservice%3Dmobile%26articleId%3D7545 968&mredirectsrc=www.nliv.se
  Profil uzytkownika: darsim     
monia01016


Wpisów: 26
Od: 2010-10-07
2012-11-26 13:07
Mam problem z pracodawca,a mianowicie po macierzynski chciałam wrócic do pracy,dodam ze miałam umowe na czas nieokreslony,zadzwoniłam do firmy ze jestem gotowa do podjecia pracy na co owy pracodawca powiedział mi ze ja juz t niepracuje ,spytłam wiec dlaczego zadna strona nie rozwiazała umowy o prace wiec byłam pewna ze mam cały czas etat,jak juz powiedziałam jej ze cała dokumentacja do fk która mi swiadczyła ze jestem zatrudniona była kłamstwem to mi powiedziano ze to była przyjemnosc zrobiona dla mnie ze to wystawiła zaczeła mi ublizac tymu ze jestem głupia,debilka itp.a na koniec rozmowy powiedziała mi ze moze jakas godzinka w tygodniu sie dla mnie znajdzie i tak siedziałam miesiac czekajac az ktos do mnie zadzwoni i nic,az poradziłam sie adwokata co mam zrobic ,adwokat wykonał tel.do tej firmy powiedziano mu ze pracy dla mnie jest pelno ze mam sie zgłosic ,zgłosiłam sie do biura a tam mi dano popalic gdzie jest moje miejsce zaczeto mnie wyzywac ublizac rozmawiano ze mna po szwedzku pomimo iz firma jest szwdzka ale własciel jest polski i zatrudnia samych polaków i wyproszono mnie na koncu z biura,zapisałam sie do zwiazków w tym czasie,adwokat monitował w mojej sprawie az dano mi wreszcie pracowac w warunkach gdzie moja psychika była wykonczona pilnowano mnie na pracach,nie wolno było mi rozmawiac przez tel.dodam ze mam małe dziecko które chodzi do przedszkola i musze byc w kontakcie z przedszkolem ,stosowano mobing nie dałam rady dostarczyłam jej wypowiedzenie 2 miesieczne od 10 wrzesnia gdzie wykonałam tel.ze jestem gotowa do pracy do 10 listopada dodam ze cały wrzesien mówiła ze zadzwoni do mie jak bedzie praca niezadzwoniła od 10 pazdziernika po tel.adwokata niby mi dała jakas prace potem tak sie stalo ze walczyłam z przeziebieniem byłam u lekarza dostałam chorobowe bo miałam zapalenie płuc i antybiotyk a teraz czekam za swiadectwem pracy i ostatnim kwitkiem od wypłaty bo nie wiem za co mi zapłaciła dodam ze umowa obowiazywala na 30 40 godzi tygodniowo a ja miałam 12,5.14 . tygodniowo .Mam pytanie czy powina zapłacic mi od 10 wrzesnia pierwszego dnia zlozonego wypowiedzenia i za tyle godzin ile pisze w umowie.Jak mam sobie z nia poradzic zwiazki mi nie moga pomóc bo ona jako firma niema podpisanego porozumieia czyli co jest bezkarna tak mozna robic .Dzieki za jakiekolwiek odpowiedzi pozdro
  Profil uzytkownika: monia01016     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2012-11-26 15:35
monia01016

Bardz mi cie zal ale to sa realia rynku pracy w Szwecji. Dopuki nie masz dzieci to zawsze znajdziesz prace i robisz kariere. A jak juz zaczynasz rodzic dzieci to niesety nie jestes atrakcyjna na rynku pracy. Szczególnie teraz jak tyle osób czeka w kolejce na twoje miejsce.

Najgorsze to ze jak teraz bedziesz szukac pracy to beda sie pytac ile masz dzieci i ile maja lat. Dowiedza sie ze masz male dzieci to wybioro osobe bez dzieci.
  Profil uzytkownika: Vendela     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2012-11-26 16:35
czsaem sie zastanawiam kto jest naprawde winien w takiej sytuacji i jak jest naprawde . Bylam w ciazy mialam male dzieci chorowite czesto musilam miec wolne i wszystko zawsze funkcjonowalo jesli bede chcilala wrocic do starej pracy zawsze moge czy to z wami jest cos nie tak
  Profil uzytkownika: kratka     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-11-26 17:02
To raczej realia rynku pracy w..Polsce.Ale pracowalas u polskiego pracodawcy wiec nic dziwnego.wspolczuje
  Profil uzytkownika: croissant80     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-11-26 18:18
Monia zrobilas podstawowy blad.juz jak adwokata wlaczylas w ta sprawe to jedyne co powinnas zrobic .poprosic zeby dali tobie swiadectwo pracy i skonczyc pracowac
  Profil uzytkownika: black sabbath     
monia01016


Wpisów: 26
Od: 2010-10-07
2012-11-26 20:57
dzieki za odpowiedzi,musiałam właczyc adwokata nie poradziła bym sobie sama traktowanie wyzwiska ublizanie mi doprowadziło do tego ze nie dałam rady psychicznie to ja dałam wypowiedzenie a powodem było złe traktowanie mobig ,ta firma słynie z oszustw przekretów zatrudnia na czarno oszukuja jak tylko moga biora haracze za załatwienie czegokolwiek odemnie zarzadali np.pierwszego macierzynskiego usłyszałam ze podobno tak tu jest,jeszcze jest wiele spraw co ich dotyczy i pomimo tego ze tak traktuja pracowników nikt z tym nie morze zrobic porzadku.Ja własnie walcze o swiadectwo pracy to dostaje odpowiedzi ze tu takiego czegos niema i ze jestem głupia jak oczekuje tego.
  Profil uzytkownika: monia01016     
Vendela


Wpisów: 747
Od: 2012-11-19
2012-11-26 22:23
monia01016

Moze bys zainteresowala szwedzka prase twoja sprawa. Bylby doskonaly artykul: jak rodacy wykorzystuja swoich wlasnych.

Zadzwon do Aftonbladet albo Metro, niech napisza artykul na temat twojej sprawy i zobaczysz ze potem twoi pracodawcy beda inaczej z toba rozmawiac.



  Profil uzytkownika: Vendela     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-26 22:49
wszystko zawsze funkcjonowalo jesli bede chcilala wrocic do starej pracy zawsze moge czy to z wami jest cos nie tak"

tak jak firma wybiera pracownika tak i pracownik wybiera firme
w czasie okresu probnego ma sie szanse zorientowac czy cos jest nie tak
jesli widzi sie ze firma kantuje na prawo i lewo to raczej nie ma co liczyc ze wobec nas bedzie wporzadku
teraz niewiele mozna zrobic
przepychanki udowadnianie kto co i kiedy
adwokaci
koszta sadowe
strata pieniedzy i nerwow
zysk minimalny i wcale nie pewny
zwiazki sie wypiely
adwokat bezradny
cala Szwecja
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-26 22:56
ta firma słynie z oszustw przekretów zatrudnia na czarno oszukuja jak tylko moga biora haracze za załatwienie czegokolwiek odemnie zarzadali "

czyli co
sama sie prosilas o klopoty?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-26 23:03
Szwecja to raj dla oszustow
tak jak funkcjonuje prawo w Szwecji
  Profil uzytkownika: darsim     
monia01016


Wpisów: 26
Od: 2010-10-07
2012-11-27 10:41
nigdy nie prosiłam o kłopoty z ta firma,jak zdecydowałam sie na Szwecja ta firma dala mi chleb,naginałam ile mogłam robiłam co chcieli,i w czasie ciazy w 7 miesiacu modliłam sie aby donosic moje dziecko,niemiałam zadnych ulg pomino ze ciaza była ciezka dla dziecka i dla mnie no a teraz to prawda wypieli si na mnie na maxa i firma i zwiazki pogodziłam sie z tym skonczyło mi sie juz wypowiedzenie 10 listopada zarejstrowałam sie w urzedzie pracy a swiadectwa dalej niemam a o referencjach niewspomne bo juz ich dobrych napewno niedostane.Dzieki za wszystkie odpowiedzi
  Profil uzytkownika: monia01016     
Forum -> Życie w Szwecji -> Zwolnienie z pracy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 43 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony