Odwiedzin 37797060
Dziś 837
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Rasizm panstwowy???

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorRasizm panstwowy???
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-08 20:53
Rasizm to rozne traktowanie ludzi ze wzgledu na rase, kolor skory. W teorii nie ma miejsca na rasizm w Szwecji. Jednak czy rzeczywiscie?
Jak w takim razie nazwac rozne traktowanie imigranta z EU i z np. Somalii? A dawanie przywilejow imigrantom kosztem rodowitych obywateli? Czy dawanie, w imie poprawnosci politycznej i jedynie slusznego mesjanizmu, przywilejow imigrantom nie jest rasizmem?

Przytocze dwa cytaty:

"Ucieczka od krytyki zachowan imigrantow to nic innego jak inna forma rasizmu"


"Att av rädsla eller välvilja titta åt ett annat håll är ett sätt att bevara problemet"

Czy panstwo narzucajac teoretyczna "rownosc" moze dyskryminowac nawet wlasnych, rodowitych obywateli?

  Profil uzytkownika: Facet46     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2012-11-08 21:46
"Jak w takim razie nazwac rozne traktowanie imigranta z EU i z np. Somalii?"
Jak? Traktowanie zgodnie z prawem.
A tak na powaznie to bardzo trudny temat. Nigdy nie bylam rasistka, ale... conajmniej troche wkurzajace jest nierowne traktowanie. Absolutnie nie zazdroszcze Somalijczykom ich pochodzenia. Jestem tylko troche zla, ze m. in. moja rodzina pracuje na to, aby oni mogli siedziec i nic nie robic tzn. nie pracowac. Zreszta oni chyba nawet nie planuja podjecia pracy.
Trudno wyobrazic sobie jak moze sie czuc Szwed, ktory ma mniejsze przywileje niz przybyly wlasnie Somalijczyk.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-08 21:48
Czy dawanie, w imie poprawnosci politycznej i jedynie slusznego mesjanizmu, przywilejow imigrantom nie jest rasizmem?>"

jest jak najbardziej jest moim zdaniem, zreszta nie tyko moim
spottkalem sie z tym juz wczesniej
taka interpretacja raszizmu
  Profil uzytkownika: darsim     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-08 22:38
Mnie zaskoczylo iz ktos w Szwecji wreszcie odwazyl sie ruszyc ten temat. Mam na mysli film "Play" Rubena Östlunda. Jedno z zacytowanych zdan pada w tym wlasnie filmie, a drugie to wypowiedz rezysera.
Film od roku kasuje kolejne nagrody mimo iz naprawde sie go ciezko oglada.
Ostatnio dostal nagrode Rady Nordyckiej:
http://www.gp.se/kulturnoj e/film/1.1089524-nordiskt-filmpris-till-r uben-ostlund

Czyzby Skandynawia zaczynala sie budzic?
  Profil uzytkownika: Facet46     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 01:29
Tu jest kilka roznych kwestji zawartych. Zachowania imigrantow krytykowac sie powinno. Nie z powodu rasowego a z powodu tych wlasnie zachowan, ktore krytykowac mamy zamiar. I koniec. Potem mozna sie zastanawiac nad uzywaniem uogolnien takich jak "Somalijczycy to czy tamto", czy "Polacy to czy tamto" bo to moze miec nieporzadane efekty, zwlaszcza negatywne, dla tych osobnikow, ktore nie zachowuja sie jak "typowy Somilijczyk" albo "typowy Polak". Wiec ja takiemu szufladkowaniu mowie "nie". Krytykowaniu zachowan mowie "tak", tak dlugo jak krytykowane sa zachowania, nie grupy spoleczne.

Co do przywilejow dawanych imigrantom, to jestem troche podzielony. Uwazam, ze dobrze jest (i powinno sie) inwestowac w imigrantow na dzien dobry. Imigrant powinien byc usadzony gdzies w spoleczenstwie, powinien dostac gdzie mieszkac, jakas pomoc jezykowo-srodowiskoznawcza i prace. Imigrant powinien pokazac jakis "motprestation". Np. byc juz calkowicie samowystarczalnym placacym podatki mieszkancem Szwecji w ciagu, powiedzmy 5 lat, albo pomoc panstwa sie konczy. Moze nawet byc tak, ze po tych 5 latach imigrant dostanie jakis bonus pieniezny od panstwa jezeli panstwo wyszlo na nim na plus (znaczy te podatki, ktore zaplacil, pokryly koszty zwiazane z jego przyjeciem do spoleczenstwa).

Z powyzszym nie mialbym problemu. Mogloby to dotyczyc nie tylko imigrantow z innych krajow, ale nawet z innych miast do obszarow, gdzie nikt nie chce mieszkac a ludzi potrzeba z jakiegos powodu.

Natomiast, jezeli sprawy wygladaja tak jak dzisiejsza polityka integracyjna wyglada, to nie ma sie co cieszyc. Ludzie sprowadzani sa tutaj i siedza na bidragach. To nie jest dobre ani dla panstwa ani dla tych ludzi.

Chociaz... jakies tam konspiracyjne mysli podsuwaja mozliwosc, ze to sie wszystko jednak Szwecji oplaca. Ze ta bron z Bofors ktora bedzie uzyta przy wyzwoleniu Syrii zaplaci za tych wszystkich Syryjczykow, ktorzy sie tu teraz zjezdzaja do Södertälje.

Dawanie przywilejow imigrantom z racji rasy jest rasizmem. Dawanie ich z racji bycia imigrantem... nie koniecznie. Ponizanie jednak wlasnego spoleczenstwa na rzecz imigrantow tez pod kryminal podchodzic powinno. Ale chyba nie pod rasizm.

  Profil uzytkownika: kajetan     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2012-11-09 02:26
A moze...za nic nie robiacego Somalisa zaplaci inny immigrant-czyli np.Polak,ktory z reguly rzetelnie bierze sie do roboty a dla Szweda-bilans musi wyjsc na zero...?
  Profil uzytkownika: latimeria     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-11-09 07:23
W Szwecji jest ponad 1,7 miljona imigrantow.
Wiekszosc z tych ludzi nigdy nie zasmakuje pracy a co za tym idzie nie bedzie pelnoprawnym ( w sensie poczucia)wspolobywatelem tego kraju.
Ja to nazywam syndrom zlotej klatki.
Maja dach nad glowa,pokarm i odzienie.Po paru latach takiego zycia rodzi sie frustracja wynikajaca z braku mozliwosci samorealizacji.Czesto powrot do ojczyzny jest niemozliwy.A taki mix to swietny nawoz pod nienawisc i mase negatywnych odczuc.
Koszty, jezeli policzymy koszt egzystencji 1 imigranta na ca.12 tys pomnozone przez 1,7 miljona to daje ca 20 miljardow m-cznie .Szwecja pokrywa koszt urlopu w kraju pochodzenia raz na rok,oraz koszty tel.do ojczyzny.
Kwoty sa jednak wyzsze gdyz nie kazdy imigrant jest przeciez zdrow,wymaga rozmaitego leczenia .
Obecnie gdy ekonomia Szwecji jest jak gasnacy pies,bedzie nasilal sie konflikt.Taki stan rzecz musi budzic negatywne emocje.
Dlatego Szwedzi matacza i klucza przy wyplatach swiadczen np.Polakom.Bo przeciez pracuja to i maja srodki na zycie.A reszczie " gosci" musza dac .Bo nie pracuja i nie maja przychodu.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 08:34
"W Szwecji jest ponad 1,7 miljona imigrantow.
Wiekszosc z tych ludzi nigdy nie zasmakuje pracy a co za tym idzie nie bedzie pelnoprawnym ( w sensie poczucia)wspolobywatelem tego kraju."


To jest akurat sciema, bo jak popatrzysz na statystyki SCB to wiekszosc pracuje. Nawet w grupach typowo "socjalowcowych" pracuje zwykle ponad 50%.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-11-09 08:41
lesiu,mnie nikt przy mojej wyplacie nie mataczy ze wzgledu na moj kraj pochodzenia.
ale moze dlatego, ze u nas nie ma ani jednego pracujacego somalijczyka (a filie mamy od Ystad do Skellefteå),ale sa za to somalijczycy klienci. cale masy. za pieniadze z budzetu panstwa...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 08:53
"Dawanie przywilejow imigrantom z racji rasy jest rasizmem. Dawanie ich z racji bycia imigrantem... nie koniecznie. Ponizanie jednak wlasnego spoleczenstwa na rzecz imigrantow tez pod kryminal podchodzic powinno. Ale chyba nie pod rasizm."

No dobrze, ale gdy rozszerzymy pojecie uzywajac innego slowa - "dyskryminacja", to juz wtedy panstwo faworyzujac, dajac przywileje i rozmaite bonusy dyskryminuje np. obywateli EU, czy tez wlasnych, rodowitych obywateli.

Nawiazujac do przytaczanego filmu ktos go ogladal? Mnie jako mieszkanca szwedzkiej prowincji interesuje czy tak wyglada rzeczywistosc duzych miast w Szwecji. Film ponoc jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami.
  Profil uzytkownika: Facet46     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 09:18
Nie widzialem filmu.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 10:53
http://zalukaj.tv/zalukaj- film/16240/gra_play_2011_.html
  Profil uzytkownika: Facet46     
marta85


Wpisów: 27
Od: 2011-08-18
2012-11-09 11:22
a ja nigdy nie zrozumiem tego państwa pod względem "dobroduszności" dla jednych obcokrajowców np. Somalijczyków a dla innych to już nie bardzo np. Polaków. Mimo szczerych chęci do wszystkich imigrantów pochodzenia arbskiego itp. jestem coraz bardziej zszokowana tym, że oni wszystko dostają tak naprawde za nic,bo to widać i słychać na każdym kroku. Ale Polak musi zapier... i to nie raz bardzo ciężko m.in. po to żeby utrzymać takiego delikwenta, który nawet nie wie co to praca i nawet nie myśli o jej podjęciu, co najwyżej o produkcji dzieci bo to bardziej opłacalne. Ja rozumiem pomoc np. do roku czy nawet paru lat, zwiazaną z niezbędnym funkcjonowaniem ale to juz przesada i od nie jednego Szweda to slyszałam. Mam nadzieje że w końcu obudzą sie wszyscy nim bedzie za poźno, pozdrawiam
  Profil uzytkownika: marta85     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 11:32
"a ja nigdy nie zrozumiem tego państwa pod względem "dobroduszności" dla jednych obcokrajowców np. Somalijczyków a dla innych to już nie bardzo np. Polaków."

To nie chodzi tyle o Polakow kontra Somalijczykow, tylko o status uchodzcy. W latach, gdy w Polsce byl komunizm, Polacy byli traktowani w Szwecji tak jak Somalijczycy sa teraz (mieszkanie, ubranie i micha bez dna). Jezeli ktos przyjezdza ot tak sobie na wlasne zyczenie, to Szwecja sie tak nim bardzo nie zajmuje, ale jak przyjezdza jako uciekinier z kraju, gdzie sa wojny, przesladowania, itd. to Szwecja pomaga.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 12:27
Nie chcialbym sprowadzac tej dyskusji do zap....alajacego Polaka i nic nie robiacego np. Somalijczyka. Sam siebie plasuje tu z boku, w pozycji, powiedzmy, obserwatora:

Czym jest panstwo, ktore obcina fundusze na opieke nad ludzmi starymi, zamyka szkoly w mniejszych miejscowosciach tlumaczac to kosztami, czy z tego samego powodu zwalnia lekarzy w przychodniach "na landzie", a jednoczesnie buduje meczety??
Czy kiedys nastapi "przebudzenie? Nie sadze, by jakas sila zdolala cos zmienic. Kazda proba ograniczania imigranckich przywilejow jest natychmiast okrzyknieta rasizmem, dyskryminacja. Znow odwolam sie do filmu - odebranie ukradzionego telefonu zlodziejowi zostalo natychmiast uznane za atak na imigranckie dziecko.

Mimo iz prawica jest przy wladzy to az sie chce zacytowac klasyka:
"konieczne jest istnienie państwa jako aparatu organizacyjnego i aparatu ucisku"
  Profil uzytkownika: Facet46     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-09 13:28
dla mnie zwbawna jest sytuacja z cyganami
cyganie z calej europy stoja w kolejce do Szwecji
z powodu dyskryminacji
jednoczesnie cyganie w Szwecji sa dyskryminiwani
cytat
2.2 Romers upplevelse av diskriminering
Många romer upplever att Sverige är ett rasistiskt land och ett land som är fientligt inställt till romer.
http://www.do.se/Documents /Material/Gamla%20ombudsmännens%20materia l/romarapportensv05.pdf

moze trzeba szczerze piwiedziec tym co tu chca przyjechac
dajcie sobie spokoj bo tylko z deszczu pod rynne wpadniecie

zamiast nowym dawac prawo pobytu
zreszta dotyczy to nie tylko cyganow
kajetan pisze 5 lat na znalezienie pracy
to za dlugo
rok nax dwa potem szkody sa juz za duze
  Profil uzytkownika: darsim     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-11-09 13:32
Cyganie to przypadek szczególny. Po mistrzowsku z premedytacją wykorzystują szwedzką polityczną poprawność i zakaz mówienia prawdy o mniejszościach.
  Profil uzytkownika: mabr     
marta85


Wpisów: 27
Od: 2011-08-18
2012-11-09 13:39
tu nie chodzi o jakieś kontry ktoś przeciwko komuś. Szczerze mówiąc rozumiem ich doskonale bo tylko "głupiec" by nie skorzystał z takich przywilejów więc biorą co dają, proste. Ja tylko tego chorego systemu nie rozumiem.
Inni imigranci tez nie przyjeżdzają tu dla przyjemności tylko też z braku możliwości normalnego życia w swoim kraju z różnych względów, najczęściej finansowych oczywiście. Często jest to okupione ciężko pracą, rozłąką z rodziną i odkładaniem każdego grosza, nie mówie tu o wszystkich oczywiście, jak zawsze są reguły i wyjątki. Ale większość ogólnie zagranicznych wyjazdów tak wygląda. Dlaczego nikt tym sie nie martwi, juz nie mówie o fundowaniu wycieczek do Polski raz na rok do rodziny, darmowym internecie czy innych udogodnieniach, ale wystarczyłoby nie utrudniać w urzędach załatwienie legalnego pobytu i pracy innym. Tego nie rozumiem, na forum najlepiej widać jakie są kłopoty z wieloma sprawami naszych rodaków.
Natomiast będąc w krajach arabskich nikt za darmo Ci nie pomoże, turyści fajni ale jak mają $ a jak nie to by żywcem pogrzebali i wiem co mówię. Wiem tylko jedno, mają dryg do krętactwa i kombinowania jak nikt inny i tylko życzę Szwedom żeby nie wyszli jak Zabłocki na mydle przy tej swojej gościnności.
  Profil uzytkownika: marta85     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 13:40
Ja osobiscie spotkalem na SFI "eleva" okolo 50-tki, ktory po osmiu latach nauki nie zaliczyl jeszcze poziomu A, ale obywatelstwo juz mial. Myslalem, ze to rekordzista do czasu, gdy kolega pobierajacy nauki w Östersund opowiedzial mi o innym "zdolnym" - to chyba szwedzki rekord - 28lat na SFI...
Moze zna ktos lepszych?
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 13:47
Nie oszukujmy sie. Oczywistym jest, ze ci najbiedniejsi i w bardzo ciezkiej sytuacji w swoich krajach o emigracji nawet nie sa w stanie pomarzyc. Wyjezdzaja szukajac latwego zycia jednostki siedzace wyzej na drzewie /oczywiscie mam na mysli hierarchie spoleczna/ i cwane.
Przeczytalem gdzies, ze jedne kobiety bywaja na okladkach Playboya a inne National Geographic - te drugie raczej nie emigruja...
  Profil uzytkownika: Facet46     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 13:52
"kajetan pisze 5 lat na znalezienie pracy
to za dlugo"


Nie, nie. Nie na znalezienie pracy, tylko na "splacenie dlugu". Po 5 latach powinien juz zaplacic tyle podatku, ze wszystkie SFI i bidragi na poczatek powinny byc z niego polryte, zeby panstwo nie bylo stratne. Prace powinien miec od pierwszego dnia bo praca daje sens w zyciu.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-11-09 13:57
"praca daje sens w zyciu"

I serio sądzisz, że z tym zgodzi się Somalijczyk lub Cygan?
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 14:17
Nie wiesz dokad nie sprobujesz
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-11-09 14:18
No więc właśnie dlatego twierdzę, że wiem
  Profil uzytkownika: mabr     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 15:42
Tylko, ze jezeli rzeczywistosc by wygladala tak, ze przyjezdza taki Somalijczyk czy Cygan do nowego kraju a tam czeka na niego praca, ktora musi podjac, to mialby 2 mozliwosci do wyboru. Pracowac, albo jechac dalej szukac zycia, ktore mu lepiej odpowiada.
  Profil uzytkownika: kajetan     
flatron
470 km do Zamku Sth


Wpisów: 2684
Od: 2005-06-18
2012-11-09 16:10
Tak, do Polski jakos sie nie kwapia bo musieliby pracowac.
  Profil uzytkownika: flatron     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-11-09 17:09
Dzis w radiu: nauczyciele zostana skierowani na szkolenie traktujace o rasizmie. To wszystko za drobna sume 650 milionow kr w ciagu 5 lat.masakra,bez komentarza na co ida nasze pieniadze z podatkow..
  Profil uzytkownika: croissant80     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-09 17:26
takie tematy beda w Szwecji coraz czesciej poruszane w zwiazku z SD i ich popularnosci
o to im zreszta chodzi
mowi sie ze co piaty Szwed ich popiera tylko sie nie przyznaje jeszcze
SD juz popiera rzad moderatow w roznych sorawach
staje sie ich sojusznikiem
co do emigracji zarobkowej
slyszalem glos ze tez do bani bo malo kto pracuje na przyzwoitych warunkach z tych emigrantow
go zreszta ma potwierdzenie na forum
  Profil uzytkownika: darsim     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-11-09 17:52
Witam Kajetan - 50 % zatrudnienia nawet nie maja rodowici Szwedzi.To bylby ekonomiczny cud .A jak wiadomo cuda zdarzaja sie w religi,a i to sporadycznie.Padre Pio stygmaty,puszczanie krwi,lewitowanie ,plucie gwozdziami itd,itp.Bo i tam oszustow nie brakuje.Wiem ze co 7-dzialalnosc gospodarcza prowadzi obcokrajowiec.
Jezeli obcokrajowca przygarnela Szwecja ,a on obdarzony 2 - dzieci ,baba jaga ( czytaj zona)+ zyjacy rodzice obojga malzonkow.Bo przysluguje prawo laczenia rodzin,a jak !Sama procedura aby sie "polaczyc" kosztuje nie bagatelna kwote.Lapowki na paszport,lapowki aby wyprodukowac legende(trefny zyciorys),lapowki aby przyspieszyc tryb sprawy.No i oczywiscie one way ticket, ale nie tylko dla seniorow.Junior poleci po nich ,by zalagodzic stres podrozy do raju.To jak obcokrajowiec zalapie sie gdzies do tyrki i to nawet zaraz po roku(SFI).To i po 35 latach nie splaci w podatkach szwedzkiego cudu ktorego rodzinka zakosztowala.
Aha ,za ukonczenie raz,raz SFI dostaje sie bonus ca.6000:-po podatku.Zeby bylo cacy.

  Profil uzytkownika: leszek7008     
ElleDriver


Wpisów: 88
Od: 2012-08-21
2012-11-09 18:22
zaraz, zaraz... o czym my tak naprawde mowimy? ja jestem imigrantem i zeby tutaj przyjechac musialam wyrobic peersonnumer (w moim przypadku) sambo musial udowodnic, ze ma jak mnie utrzymac. Mi na dzien dzisiejszy nie nalezy sie nic, jezeli chodzi o zasilki, dodatki itp. Nie rozumiem jednej kwestii, skoro mowimy o 'imigrantach' ( wlasnie my mowimy o imigrantach, czy azylantach?), ktorzy (z Waszej wypowiedzi to wnioskuje) nie przepracowali ani jednego dnia, to skad maja pinionzki od rzadu? Mowmy wprost, ze to sa azylanci i wedlug mnie to zmienia postac rzeczy, bo z tego, co wiem (aczkolwiek moge sie mylic) ich status jest niepewny i nie moga podjac legalnej pracy.
  Profil uzytkownika: ElleDriver     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-11-09 18:28
Darsim czesc ! - Czysto teoretycznie.Szwedzi exportuja bron do Arabi Saudyjskiej ( w roku 2011 - za 2,8 miljarda)Tymczasem bezczelny kryzys zadomowil sie i nie chce odejsc.Rosja tez ma chrapke zeby pocinkciowac z Sudami.A tu kolo dupy kreca sie Szedi ! Co mozna wykombinowac ,zeby Szedi dac po lapkach ?Otoz "importowani" Szwedzi to nie patryjoci.Wystarczy troche namieszac w krajach arabskich aby "kolorowi"wszczeli zadymy.Zfrustrowani imigranci to bomba z opoznionym zaplonem.Ale do rzeczy.Obcokrajowcy w podziece za zadyme dostana region Skåne ze stolica w Malmö.Mozliwa zmiana nazwy.Nowa moze pochodzic z wiadomej religi.
Rosja po 7-godzinnej inwazji zajmie polnocne tereny.Tam jeszcze cos sie dzieje,przemysl wydobywczy,wlasnie swierzutko doinwestowany.Oczywiscie stolica nowych panow zostanie Sztokholm.Tez zmienia nazwe na inna.Nowa w obcym jezyku .Rdzenni Szwedzi wyemigruja,ci ktorzy zostana, beda na utrzymaniu miedzynarodowej pomocy.Szwedzki krol wroci do kraju przodka - Francji.Rzad na uchodzctwie utworza w kraju ukochanego darczyncy .W Niemczech. Rosjanie przywioza sobie Chinczykow ,bo to robotne ludziska sa .Niech tez cos z tego maja.A z Chinami " na razie " trzeba 3-mac!Europa ktora stanowi 7% populacji swiata.Nic juz nie znaczy,wiec sprzeciw w sprawie "rozlamu"panstwa szwedzkiego pozostaje bez echa.
Mija pierwszy tydzien.miesiac,rok okupacji.Szwedzi dziela wczesniejsze losy zydow. Staja sie sympatycznymi bezpanstwowcami.Jednak do Polski sie nie garna,bo u nas trzeba pracowac od dagen nr.2.
Duzo trzeba zeby zaszorowali po dnie ?
  Profil uzytkownika: leszek7008     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-09 19:04
" ja jestem imigrantem"

Ty jestes obywatelem Unii, wiec jestes u siebie.

Mowa o imigrantach, "ktorym sie nalezy".
  Profil uzytkownika: kajetan     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 19:54
Holla Mosci Panstwo!
Widze, ze niektorzy sie rozpedzaja w nastrojach anty..., a nie to jest tematem tego watku! Widac nie kazdy doczytal. Czy mam przytoczyc moj post zakladajacy temat?
Mnie chodzi o to ze Szwecja jako panstwo stawiajac w pozycji uprzywilejowanej pewne grupy imigrantow dyskryminujue rdzennych obywateli!
  Profil uzytkownika: Facet46     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 19:58
By bylo jasne o czym pisze:
Film, ktory mnie sprowokowal do tych dywagacji jest tutaj:

http://zalukaj.tv/zalukaj- film/16240/gra_play_2011_.html

By go obejrzec wystarczy sie zalogowac:
Uzytkownik:
Magnificencja
Haslo:
F-46

Funduje ogladanie wszelkich filmow przez tydzien, a co mi tam
  Profil uzytkownika: Facet46     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-11-09 20:21
Rzad liczy sie z ludzmi biznesu.Wiec przymyka oczy na lapowki dajace im profity.Czyli klasa srednia- zadowolona.Im nie wadzi azylant,imigrant.Bo czlowiek to klient ,a ten dostarcza zysk.
Lud pracy ma swiadomosc ze nie wypracowuje dobrobytu.Rozumie - rzad robi polityke aby zkompletowac dobrobyt.
Wiec poki co toleruje polityke rzadu.Ale gdy miesnie przemyslu flaczeja i miejsca pracy topnieja jak forsa przy obrotnym kelnerze.Zaczynaja sie zastanawiac i wyciagaja konkluzje.
Wtedy pojawia sie wizjoner czyli okularnik Åkesson Dzimi z ferajna "czystych Szwedow".I dostarcza produkt na ktory teraz bedzie ssanie.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 20:35
Przepraszam, leszek7008, ale czy Ty orientujesz sie o czym rozmawiamy?
  Profil uzytkownika: Facet46     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-11-09 20:39
Odpowiedz jest prosta : Szwecja nie dyskryminuje wlasnych obywateli !A pojecie rasizm panstwowy nie istnieje.
Przeczytaj spokojnie moje fpisy.
  Profil uzytkownika: leszek7008     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-09 20:50
Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Nie myslalem, ze to takie proste.
Ja sie katowalem ogladajac film oparty na kanwie autentycznych zdarzen i teza postawiona w filmie, cytowana w pierwszym poscie spedzala mi sen z powiek.
A tu patrz pan - takie to proste.

Tylko co w takim razie z opinia Rubena Östlunda:

"Att av rädsla eller välvilja titta åt ett annat håll är ett sätt att bevara problemet"??

  Profil uzytkownika: Facet46     
leszek7008


Wpisów: 854
Od: 2011-05-07
2012-11-09 21:15
Dla mnie to juz jest proste.Przestalem sie dziwic i bardzo jestem daleki, od utyskiwania na dole Szwedow.Zzeraja wlasny ogon...
  Profil uzytkownika: leszek7008     
ulaczka
Sztokholm/Warszawa


Wpisów: 1942
Od: 2000-09-04
2012-11-09 22:16
Te utyskiwania, że czemu Arab, Somalijczyk czy Ruski może cośtam, a Polak zapierdala - excuses-moi moi państwo, a kto równie głośno drze ryja, że "w końcu przecież jesteśmy w unii"? Wymaga równego.ze Szwedami traktowania?

Czy Szwed dostaje zasiłek na naukę szwedzkiego? Nie! Polak - o, przepraszam! Europejczyk? - nie! Nagroda za prawo jazdy? - Nie!

Straszne! Ale jednocześnie możesz sobie przyjechać, eszybciutko się zarejestrować bo masz robotę i spadówa! A spoza unii wielmiesięczne czekanie na zezwolenia...

A co do dyskryminacji Szwedów przez państwo... Może wychodzą z założenia, że inni per definition mają pod górkę, bo się nie urodzili w państwie, gdzie wszystko jest perfekt?
  Profil uzytkownika: ulaczka     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2012-11-09 22:45
pytanie tylko, po co to robią? kilkadziesiąt lat importu egzotyki pokazało, że nie jest to udany eksperyment
  Profil uzytkownika: Badboy     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-09 22:53
. Może wychodzą z założenia, że inni per definition mają pod górkę, bo się nie urodzili w państwie, gdzie wszystko jest perfekt?"

wlasnie na tym polega rasizm

jestesmy lepsi
wiec pomagamy lub
bo pomagamy
  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-11-10 00:45
Czy ten film sie kiedys zacznie? Bo ogladnalem 20 minut i do tej pory bylo to chyba najnudniejsze 20 minut odkad pamietam....
  Profil uzytkownika: kajetan     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2012-11-10 10:28
Nawet wlasnego skopali,bo sie probowal wylamac i nie chcial z nimi razem isc,tylko wracal do domu.
  Profil uzytkownika: lidka50     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-11-10 11:33
Problem poruszany tak czesto, ze nie ma sensu, abym sie znow wypowiadal...

Zobaczymy, przy nastepnych wyborach, jakie poparcie SD otrzymaja !
  Profil uzytkownika: bolek1970     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2012-11-10 11:44
Facet46 dziekuje, ze dales mi mozliwosc obejrzenia tego filmu.

Bardzo dobry psychologiczny film. Z jednej strony ukazuje dzieci zyjace w pozornej sielance, ktore nie maja zbyt dobrego kontaktu z rodzicami. Dzieci zupelnie nie posiadajace wiedzy jak sie zachowac w okreslonych sytuacjach, nie potrafiace byc asertywnymi.
Z drugiej strony obserwujemy zachowania dzieciakow zagrozonych wykluczeniem spolecznym. Bronia sie poprzez agresje ( nawet miedzy soba).
Najwazniejsza scena: rozmowa ojcow z przypadkowymi swiadkami zdarzenia daje duzo do myslenia. Pokazuje, iz my ludzie, nie wazne z jakiego kraju, jakiego pochodzenia w pewnych sytuacjach zachowujemy sie podobnie.

Tutaj tez ktos opisal inne przypadki rasizmu panstwowego: http://desperacja87.bloog. pl/id,6100840,title,Rasizm-panstwowy-przy klad-Indonezji,index.html?ticaid=6f804
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
marta85


Wpisów: 27
Od: 2011-08-18
2012-11-10 15:02
a ja polecam obejrzenie filmu 'Dokąd teraz?" jeśli jesteśmy przy tych tematach
  Profil uzytkownika: marta85     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-10 15:23
Marta, a gdzie go znalezc?
  Profil uzytkownika: Facet46     
Svenssonen


Wpisów: 1
Od: 2012-11-11
2012-11-11 07:34
Witaj Polacy! przepraszam za mój biedny polski!

Rozumiem, po przeczytaniu tego, wy, Polacy rozumieją dużo więcej niż większość Szwedów o tych problemach.

My Szwedzi nie mogą niczego zmienić. Ponieważ 90% z nas jest zbyt tchórzliwy i naiwna.
Dodatkowo Szwedzi rasy prawie nie ma dzieci, pomimo dobrego wynagrodzenia, w przeciwieństwie do ciebie Polaków, którzy często chcą mieć dzieci i to dobrze, gdy szansa ekonomiczna tam.

Poza włączeniem nowych szwedzkich dzieci do stworzenia niezwykle politycznie poprawnych w wieku od 5 - dzięki szwedzkich programów telewizyjnych i książek dla dzieci, które są pełne propagandy "neutralności płciowej" i "globalizmu".

Myślę, że Polacy mogą być przyszłe zbawienie Szwecji - ciężko pracować, masz zdrową wiarę w Boga, jesteś krytyczna fanatyczny feminizm, i masz szacunek dla kobiet, dzieci i przyrody.

Mieszkam w Nynashamn, i jestem tak zadowolony, że widzę coraz więcej Polaków na każdy dzień! Słyszę język polski język i myślenie "co dobre! Szwecja to niewielki Polska zamiast trochę Somalia"

Namawiam, aby pomóc polscy przyjaciele i krewni przyjechać do Szwecji!

Niech Polska będzie kawałek Polski! Nie smucą! Jest o wiele lepiej niż jakakolwiek inna opcja!

Wystarczy Nynäshamn i Osmo są bardzo dobre miejsca do życia dla Polaków! Oto łódź do Gdańska w Polsce. I wkrótce budowę nowego portu przemysłowego, który będzie największy w Szwecji i dać dobrą gospodarkę gminy.
Jest to również ciche, bezpieczne i przyjazne dla rodzin.

Med vänliga hälsningar från Hans

http://www.nynasbo.se/Inci tXpandWeb08387_1/Internet/Cm/Register.asp x
  Profil uzytkownika: Svenssonen     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-11-11 11:13
po wpisach wyglada na to ze polacy sa rasistami .marcus samuelsson ma pochodzenie z etiopji ,czy jest jakas znana postac polskiego pochodzenia mieszkajaca w szwecji z ta slawa?????? jest roznica miedzy emigracja polityczna a robocza,nastepna emigracja (pokolenie) pokaze na co ich stac .za moich czasow tak sie mowilo o czylijczykach,z tego co wiem to nie nam nikogo co by niedostal pracy,i tak samo polacy po 50 czy 60 przyjechali do tego kraju nie pracujac ani jednego dnia i zyja tylko na (socjali)
  Profil uzytkownika: black sabbath     
marta85


Wpisów: 27
Od: 2011-08-18
2012-11-11 13:31
ja ten film oglądałam na dniach w tv internetowej (można wykupić na weeb.tv) i z tego co pamiętam był to kanał HBO, ale warto obejrzeć go bo opowiada również prawdziwą historię o życiu na wiosce Libijskiej a przedewszystkim rolę tamtejszych kobiet, co więcej pokazany jest muzułmanizm kontra chrześcijaństwo. Polecam
  Profil uzytkownika: marta85     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-11-11 15:00
A co to jest muzulmanizm?
Masz na mysli islam?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2012-11-11 15:35
Black sabbat,nie obrazaj ludzi po 50-ce.Ja przyjechalam tu w wieku 49 lat i od 1-go dnia podjelam prace i pracowalam dotad,dopoki mi pozwolilo zdrowie.
Mam znajomych po 70-ce,ktorzy do tej pory podejmuja rozne prace i to wcale nie lekkie,bo przy ogrodach i odsniezaniu.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Facet46
Szlachta nie pracuje


Wpisów: 4638
Od: 2009-03-25
2012-11-14 16:09
W temacie:
dokad prowadzi nadmierne uprzywilejowanie imigrantow, a wlasciwie to kolonizatorow.

http://pl.radiovaticana.va /Articolo.asp?c=638505

To kiedy Boze Narodzenie zostanie zniesione w Szwecji? Jak widac to wcale nie jest niemozliwe, to juz sie dzieje i to calkiem blisko.
  Profil uzytkownika: Facet46     
Forum -> Życie w Szwecji -> Rasizm panstwowy???
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 9 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony