Odwiedzin 37772377
Dziś 3385
Wtorek 16 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Wypadek w pracy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorWypadek w pracy
Daro1978


Wpisów: 5
Od: 2012-10-06
2012-11-02 14:14
Cześć wszystkim, postaram się treściwie przybliżyć swoją historię.
W jestem zatrudniony w Szwedzkiej firmie(jestem rezydentem), pracuję w systemie 6 dni pracy 9 dni w domu(w tym czasie wracam zawsze do Polski).
W lipcu tego roku miałem wypadek w pracy, zsunąłem się z drabiny u uszkodziłem kolano (pękła mi rzepka), protokół wypadkowy został spisany, a sam udałem się do szpitala w eskorcie kolegi.
Tam zrobiono mi rentgen i stwierdzono pęknięcie, lekarze po konsultacji ze specjalistami z kliniki ortopedycznej stwierdzili, że aby decydować czy potrzebna jest operacja trzeba zaczekać kilka dni bo być może zacznie goić się samemu.
Otrzymałem środki znieczulające i kule, lekarze wiedzieli, że za dwa dni mam samolot do domu więc otrzymałem je gratis. Za dwa dni ponownie w eskorcie kolegi powróciłem do kraju.
Tu po kolejnych konsultacjach lekarskich przeszedłem artroskopie kolana. I tak od 3 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Pierwsze zwolnienie otrzymałem od lekarza szwedzkiego, wypadek był w połowie lipca, więc wstępnie zwolnienie dostałem do 1 sierpnia, kolejne były już wystawiane przez polskiego lekarza który mnie operował.
Wszystkie zwolnienia lekarskie oraz dokumentacja lekarska była wysyłana do Forsakringskassan w czasie tych 3 miesięcy oni żądali kolejno dodatkowych dokumentów, wszystkie wysyłałem.
Parę dni temu po mojej kolejnej już interwencji telefonicznej rozmawiałem z Panem który prowadzi bezpośrednio moją sprawę, dowiedziałem się że nie mogę otrzymać żadnych pieniędzy(chorobowego) ponieważ opuściłem Szwecję po moim wypadku bez ich wiedzy, a prawo stanowi, że powinienem z tygodniowym wyprzedzeniem wystąpić o jakieś specjalne pozwolenie na to inaczej żadne pieniądze nie mogą być wypłacone.
Tłumaczyłem, że nie mam tam mieszkania a jedynie pracowniczy pokój w kompleksie pracowniczym. Brak samochodu, ani osoby która mogła by mi pomóc w poruszaniu się czy załatwianiu codziennych spraw.
Pan zasłaniał się przepisami i powiedział jedynie że takie jest prawo. Nie znajomość prawa nie chroni mnie przed jego przestrzeganiem.
Powiedział, że jedyne co mogę zrobić to odwoływać się od tej decyzji.

Czy ktoś jest w stanie coś doradzić w tej sytuacji ?

W mojej firmie również nikt mnie nie poinformował, że istnieje takie prawo które zabrania opuszczania kraju bez zgłoszenie tego z tygodniowym wyprzedzeniem do Forsakringskassan. Czy jest jakakolwiek szansa wnosić jakieś roszczenia do mojej firmy ??

Oczywiście odwołam się od decyzji, ale czy jest coś jeszcze co mógłbym zrobić ?

Pozdrawiam wszystkich.
  Profil uzytkownika: Daro1978     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-02 23:08
wiedzisz oni robia wszystko zeby cos znalezc zeby nie zaplacic
w Twoim przypadku sam i dales powod
odwolywac sie mozesz nigdy nie wiadomo sle ygrac z nimi trudno
  Profil uzytkownika: darsim     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2012-11-03 11:58
W zasadzie nie mozna wyjezdzac na zwolnieniu lekarskim, bo FK placi Ci za chorobowe. Jest jednak szansa na przebywanie w innym miejscu, niz miejsce zamieszkania, jezeli lekarz na zwolnieniu lekarskim napisze, ze pacjent moze przebywac poza domem, z jakiegos powodu, ktory musi byc na zwolnieniu podany. Powodem moze byc zabieg albo operacja poza miejsce zamieszkania. Wtedy FK moze wyrazic zgode, ktora nie zawsze daje, bo moze to byc, dla FK, kosztowne. Zawsze jednak musisz o to prosic, przed wyjazdem.
  Profil uzytkownika: violina     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-11-03 12:40
"Tłumaczyłem, że nie mam tam mieszkania a jedynie pracowniczy pokój w kompleksie pracowniczym. Brak samochodu, ani osoby która mogła by mi pomóc w poruszaniu się czy załatwianiu codziennych spraw."

i na to powinienes naciskac w odwolaniu od decyzji FK.

Firma nie musi cie informowac o takich obowiazkach, to ty sam je powinienes znac, bo dotycza ciebie.

Kilka lat temu maialm powaznie uszkodzona stope. Nie bylam na zwolnieniu, bo mialam wazny projekt do zakonczenia w pracy, wiec FK placila za dojazd do pracy taksowka. Biorac pod uwage, ze stopa sie nie goila, wiec postanowilam pojechac do PL i skonsultowac polskiego ortopede. Napisalam w podaniu do FK, ze chodze z ta noga juz tak dlugo i szwedzcy ortopedzi (?) nie potrafia mi pomoc, wiec chce szukac pomocy gdzie indziej.
Dostalam po 2 dniach pozwolenie na wyjazd, z informacja jak mam pozniej rozwiazac z FK koszty konsultacji itp. Natomiast ev. operacje w PL mam ustalic najpierw z FK.
Operacji nie bylo, bo nawet polski ortopeda nie mogl mi pomoc, ale to juz inna bajka.

Wiec moze urzyj tez argumentu konsultacji innych lekarzy, a ze w PL? no coz, taka miales mozliwosc.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-11-03 12:42
"Tłumaczyłem, że nie mam tam mieszkania a jedynie pracowniczy pokój w kompleksie pracowniczym. Brak samochodu, ani osoby która mogła by mi pomóc w poruszaniu się czy załatwianiu codziennych spraw."

...typ, nie mogles sobie zrobic sam zakupow, jedzenia, zadbac o codzienne potrzeby.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
donuz


Wpisów: 6
Od: 2012-10-15
2012-11-28 19:51
Witam

Postaram się krotko opisać mój przypadek i zadać konkretne pytania, może ktoś z was mi pomoże.

Złamałem rękę w pracy, odrazu po zdarzeniu pojechałem na pogotowie, zrobili mi rentgen potrzebne badania, dostałem dokument dla szefa o moim zwolnieniu z pracy. Teraz będę miał jeszcze zabieg na ta rękę.



Moje pytania to:

- czy dostane 100% wynagrodzenia od szefa albo försäkringskassan?

- czy powinien byc spisany przy mnie protokół wypadku?

- czy försäkringskassan wypłaca odszkodowania w takich przypadkach?

- czy moim obowiązkiem jest tylko złożenie podania do försäkringskassan o zasiłek chorobowy?

- czy można się starać gdzieś o odszkodowanie za "ból i cierpienie"? bo o czymś takim słyszałem

Z góry dzięki za wszelkie info
  Profil uzytkownika: donuz     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-28 20:28
pytanie czy firma ma AFA FÖRSZÄKRING czy nie?
jesli ma umowev zbiorowa to ma tez AFA Jesli nie to niekoniecznie
Jesli ma to

- czy dostane 100% wynagrodzenia od szefa albo försäkringskassan?
dostaniesz jesli bedziesz na zwolnieniu dluzréj niz 15 dni a pewnie bedziesz

- czy powinien byc spisany przy mnie protokół wypadku?

tak sa specjalne druki zgloszen albo na net
https://anmalarbetsskada.s e/LAF/ArbetsOlycka/- czy försäkringskassan wypłaca odszkodowania w takich przypadkach?

- czy moim obowiązkiem jest tylko złożenie podania do försäkringskassan o zasiłek chorobowy?

pracodawca placi z dwa tygodnie i zglasza

- czy można się starać gdzieś o odszkodowanie za "ból i cierpienie"? bo o czymś takim słyszałem

tak
jeszli bedziesz na zwolnieniu dluzej niz 30 dni dostaniesz ze 2000 koron za miesiac

Z góry dzięki za wszelkie info

jesli firma nie ma AFA nic nie dostaniesz poza wyplata za zwolnienie jak w kazdej chorobie
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-28 20:29
- czy försäkringskassan wypłaca odszkodowania w takich przypadkach?

nie
  Profil uzytkownika: darsim     
donuz


Wpisów: 6
Od: 2012-10-15
2012-11-29 00:08
Dziękuje za odpowiedz.

Jednak pojawiły mi się kolejne pytania

Na niezwolnieniu wstępnie mam być 49 dni.

- Szef mówił tylko o 80% wynagrodzenia z jego strony, a co z pozostałym 20%, płaci ktoś inny?

- ma jakieś grupowe ubezpieczenie , nie wiem jakie, zapytam. Wspominał, ze jakiegoś odszkodowania mogę się spodziewać.

- protokół sam spisał według moich zeznań, zobaczę czy wszystko jest tak jak było i podpisze.

- gdzie obiegać się o to odszkodowanie za "ból i cierpienie", nigdzie nie moglem tego znaleźć. Jak to
się nazywa po szwedzku?

Czy powinienem wiedzieć coś więcej?

Dziękuje za poświęcony czas
  Profil uzytkownika: donuz     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-11-29 00:35
Chorobowego nie dostaje sie 100%, tylko za pierwszy dzien 0, potem na poczatek 80% przez rok, a potem jeszcze mniej.

Mozna miec ubezpieczenie to wtedy dostaje sie chyba max 90%.
  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-11-29 00:37
"ból i cierpienie", = "värk och sveda"
Powinienes ubiegac sie o to, tam gdzie firma ma ubezpieczenie.
  Profil uzytkownika: maggie     
donuz


Wpisów: 6
Od: 2012-10-15
2012-11-29 00:44
Tak wspominał coś o dodatkowych 10% z firmy w której ma ubezpieczenie.

Dziękuje wszystkim za pomoc, pozdrawiam
  Profil uzytkownika: donuz     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2012-11-29 03:02
Darsim napisal:
"wiedzisz oni robia wszystko zeby cos znalezc zeby nie zaplacic"

Ja mialem podobny przypadek... zadzwonilem do Fkassy i w ciagu paru godzin otrzymalem ustne pozwolenie wyjazdu na operacje, ktore zostalo potwierdzone pisemnym juz po moim ze Szwecji wyjezdzie ...malo tego... po operacji i zlozeniu wszelkich dokumentow zwiazanych z zabiegiem zwrocono mi czesc kosztow.Podstawa do pozwolenia wyjazdu ze Szwecji z Fkassy jest adnotacja szwedzkiego lekarza na zwolnieniu lekarskim umozliwiajaca wyjazd zagraniczny i ja takowa otrzymalem.
To co napisal Darsim "wiedzisz oni robia wszystko zeby cos znalezc zeby nie zaplacic" to jak zwykle jest tendencyjne , bo "ONI" NIC NIE MUSZA ROBIC gdyz reguly dotyczace opuszczenia kraju bedac na zwolnieniu lekarskim sa jasne i latwo dostepne na stronie Fkassy...Zreszta gdybys powiedzial lekarzowi podczas pierwszej wizyty ze bedziesz chcial opuscic kraj , to pewnie on by Cie poinformowal o nich.
Ale jest jedno "ale" w tym wszystkim...jezeli operacja sie nie uda i beda komplikacje to moze szwedzka sluzba zdrowia powiedziec " jedz tam gdzie ci to robili i niech Ci poprawia".... i to jest zrozumiale...
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2012-11-29 03:16
Podstawa do wszystkich roszczen z tytulu odszkodowan jest
"Anmälan arbetskada/personskada" , ktory razem z pracodawca wypelniasz i wysylasz ( ty albo pracodawca) do Fkassy.Ten anmälan potwierdza tez zwiazkowy ombudsman.
Formularz jest do sciagniecia na stronie Fkassy.
  Profil uzytkownika: skoczek     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2012-11-29 03:32
Jezeli twoj pracodawca ma AFA försäkring to jak Fkassa godkäner arbetskada to wypelniasz znowu razem z nim formularz pt:skadeanmälan TFA TRYGGHETSFÖRSÄKRING VID ARBETSKADA - jezeli oni przysla ci zawiadomienie ze uznaja arbetskade ( wczesniej musi Fkassa ja uznac) to otrzymasz pieniadze za karensdag i iles tam % ( juz nie pamietam , a nie chce napisac glupoty ) do tego co wyplacil ci pracodawca a pozniej ( po 2 tygodniach ) Fkassa za kazdy dzien choroby.Otrzymasz tez ( na podstawie kwitow jakie musisz przedstawic)zwrot kosztow z powodu innych wydatkow zwiazanych z wypadkiem typ : taksowki , kwity z parkowan w zwiazku z wizytami w szpitalu , osrodku zdrowia , lekarstwa , srodki opatrunkowe mm.
  Profil uzytkownika: skoczek     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-29 06:20
Chorobowego nie dostaje sie 100%, tylko za pierwszy dzien 0, potem na poczatek 80% przez rok, a potem jeszcze mniej."


jak kuz raz napisalem wyraznie

jet to 100%
jesli to wypadek
jest afa
i wiecej niz 15 dni zwolnienia
jak ktos nie wie co to
afa
niech sie powstrzyma od komentarza

doewiedz sie najpierw czy ma afa potem mozna dalej dyskutowac jak co i ile
http://www.afaforsakring.s e/Global/Alla%20broschyrer/F6149_Om%20ers ättning%20vid%20arbetsskada%20PSA.pdf

http://www.afaforsakring.s e/Forsakringar/Arbetsskada/

http://www.afaforsakring.s e/Global/Försäkringar/Arbetsskada/Trygghe t%20vid%20arbetsskada_2012.pdf
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-29 06:26
Ersätt ning vid arbetsskada

Upp till 100%
ersättning från
TFA/TFA-KL
  Profil uzytkownika: darsim     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-11-29 09:59
No tak, ale nadal - dostanie na poczatek 80% max, a o reszte musi sie starac z uzbezpieczenia.
  Profil uzytkownika: maggie     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-11-29 10:17
Ale potem zostanie mu to zwrocone. Wiec co za roznica? 100% to 100%.
  Profil uzytkownika: croissant80     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-11-29 10:30
Oczywiscie.
Ale chodzi mi o to, ze musi sie starac o te pieniadze, ze to nie automatycznie przychodzi (bo ludzie czasem mysla, ze tak) plus, ze zalezy jakie to ubezpieczenie.
  Profil uzytkownika: maggie     
Forum -> Życie w Szwecji -> Wypadek w pracy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









sprzatanie (Göteborg)
Ścianki gipsowe (Stockholm )
LAKIERNIK SAMOCHODOWY/Stockholm (TÄBY)
Sprzątanie (Stockholm)
Stolarz (Stockholm )
Fasad arbetare (Helsingborg)
ZBROJARZ BETONIARZ (Sztokholm)
Stolarz dach & elewacja STOCKHOLM (Stockholm )
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 35 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Wielka polityka pro-dzieczenna
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony