Odwiedzin 37804707
Dziś 1031
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - praca w Szwecji u PL pracodawcy dłuższa niż 6 msc

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpraca w Szwecji u PL pracodawcy dłuższa niż 6 msc
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 10:56
Witam, czy ktoś z Was miał podobną sytuację do tej, którą zamierzam poniżej przedstawić? Mój mąż jak do tej pory przebywa w Szwecji przez okres łącznej i nieprzerwanej delegacji prawie 6 msc, który upłynie 16 XI (od maja 2012). Jest zatrudniony przez polskiego pracodawcę, nie mającego siedziby firmy w Szwecji. Tenże pracodawca chce go zatrudnić w taki sposób, by przebywał on od 16 XI dalej w Szwecji przez dłuższy okres czasu. Chce to zrobić po to, by mieć tu 1 pracownika obecnego zawsze na miejscu, nie zjeżdżającego do Polski a mój mąż miałby tą korzyść, że przebywałby tu wraz z rodziną (ze mną- żoną i dzieckiem). Nie ukrywam, że chcemy tu po prostu zostać. Pracodawca będzie musiał oczywiście płacić spore podatki, ale i tak taka sytuacja jest mu w miarę na rękę, ze wspomnianego wcześniej względu. Pracodawca męża dowiedział się, że po upływie 183 dni pracy może zawrzeć z moim mężem ugodę, że to mąż osobiście będzie odprowadzał tu w Szwecji podatki oraz opłaty ubezpieczeniowe. Pracownik pracujący dłużej niż 6 msc w Szwecji jest podobno traktowany na szwedzkich zasadach. Czy ktoś z Was miał taką sytuację? Jak to formalnie wygląda od strony pracodawcy i zatrudnionego? Wiem, że taki układ jest możliwy z internetu, co potwierdził pracownik skatteverketu, z kórym się kontaktowałam mailowo. Podał nawet nazwę i nr formularza do rozliczeń: SKV 4314. Jednak gdy poszliśmy z mężem do głównego skatteverketu w Sztokholmie po więcej informacji nt.formalności spotkaliśmy się z kompletną niewiedzą tematu. Kobieta nas obsługująca najpierw stwierdziła, że ten druk jest tylko i wyłącznie dla osób mających tu działalność gospodarczą. Po moich perswazjach wyszła popytać koleżanek i wróciła z informacją potwierdzającą to, co jej przedstawiliśmy- pracownik i jego polski pracodawca mogą zawrzeć ugodę i to pracownik może sam o osobiście się rozliczać. Jednak nie umiała podać więcej szczegółów jak z tymi formalnościami. Ponieważ już za ok.2 tygodnie kończy się mężowi czas delegacji i miałby przejść na te nowe warunki jesteśmy nieco zestresowani sytuacją. Polski szef też za bardzo nie wie jak taka sytuacja wygląda, gdyż nigdy wcześniej się z nią nie zetknął. Rozumiem, że jest to sytuacja nietypowa, bo większość pracodawców polskich unika płacenia podatków w Szwecji. Ale z punktu widzenia prawa jest ona możliwa, więc dlaczego w największym skatteverket w Sztokholmie nie uzyskaliśmy żadnych informacji szczegółowych na ten temat? Czy to jest typowa ignorancja urzędników w Szwecji? Podejrzewam, że w PL jeśli ktoś nie miałby takiej wiedzy, a nie musi mieć na każdy temat, to zrobiłby znacznie więcej by takową wiedzę skądś wysupłać...
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-29 12:03
" może zawrzeć z moim mężem ugodę, że to mąż osobiście będzie odprowadzał tu w Szwecji podatki oraz opłaty ubezpieczeniowe. Pracownik pracujący dłużej niż 6 msc w Szwecji jest podobno traktowany na szwedzkich zasadach."

Ugode,na co?.Kim Twoj maz ma byc dla niego(pracodawcy) w Szwecji?
Dyrektorem oddzialu polskiej firmy z oddzielna ksiegowoscia i placeniem podatkow w Szwecji?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 12:05
Nie, zwykłym pracownikiem.
  Profil uzytkownika: alisson7     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 12:09
Myślę, że w tej kwestii wyraziłam się raczej jasno? Napisałam, że pracodawca nie posiada firmy w Szwecji, tym bardziej mąż nie posiadać będzie w Szwecji zakadu...
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-29 12:13
"Nie, zwykłym pracownikiem."

Nie moze byc zwyklym pracownikiem zatrudnionym przez polska firme i placic podatki w Szwecji.Na jakiejs podstawie musi dostac numer personalny.Bez tego podatkow nie mozna placic.Sorry mozna,ale i tak z tego nic nie bedzie mial.Nawet nie bedziecie mieli ubezpieczenia.Mysl o sobie,nie daj sie wpasowac "na gienka kajak."
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 12:42
O nr personalny oczywiście ma zamiar się ubiegać. Pewnie wtedy to także kwestia konstrukcji umowy o pracę, jej przetłumaczenia i przedstawienia w migracyjnym, by ubiegać się o personnumer...
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-29 13:11
"O nr personalny oczywiście ma zamiar się ubiegać."

Dziewczyno,na jakiej podstawie?.Wiesz o tym,ze nie tylko twoj maz jako pracownik,ale takze jego szef nie moze wykonywac uslug w Szwecji dluzej jak 183 dni w roku podatkowym,na polskiej dzialalnosci?.Chcesz wdepnac w gowno?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 13:13
Dziś znalazłam na necie podobny do naszego przykład na stronie UE opodatkowanie: "Przykład
Na stałe mieszkasz i pracujesz w Portugalii.
Oddelegowano Cię do Anglii na 8 miesięcy (czyli więcej niż 6 miesięcy czyli 183 dni).
Portugalski pracodawca nadal odlicza od Twojej pensji podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne, jak gdybyś pracował w Portugalii.
Następnie otrzymujesz pismo od brytyjskich organów skarbowych wymagające od Ciebie wypełnienia rozliczenia podatkowego obejmującego 8-miesięczny okres spędzony na terytorium ich kraju.

Rezultat — zgodnie z umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartą między Wielką Brytanią a Portugalią ten dochód nie może podlegać podwójnemu opodatkowaniu.

Jeśli w okresie oddelegowania do pracy oba kraje pobierają podatek dochodowy od wynagrodzenia, powinieneś mieć możliwość zażądania zwrotu podatku od jednego lub drugiego kraju, w zależności od tego, w którym z nich jesteś uznany do celów podatkowych za osobę w nim zamieszkałą w danym roku.

Niemniej jednak Twój pracodawca postępował słusznie, jeśli opłacał składki na ubezpieczenie społeczne w Portugalii."
Jeśli podobnie jest pomiędzy krajami UE jak PL i Szwecja, to pytanie brzmi- co zrobić, by jak najszybciej zostać uznanym za mieszkającego w danym roku w Szwecji? A de facto to w Szwecji mąż przebywałby większość czasu- od maja do grudnia: 8 msc..
  Profil uzytkownika: alisson7     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 13:23
"Dziewczyno,na jakiej podstawie?.Wiesz o tym,ze nie tylko twoj maz jako pracownik,ale takze jego szef nie moze wykonywac uslug w Szwecji dluzej jak 183 dni w roku podatkowym,na polskiej dzialalnosci?"
Bardzo Cię proszę, nie zabieraj tu głosu, jeśli nie jesteś czegoś pewna, bo zachowujesz się tak, jakbyś była wszechwiedząca i arogancyjna w stosunku do mnie w tej kwestii! Oczywiście, że nieprawdą jest Twój "pewnik", że szef mojego męża nie może zatrudnić go dłużej niż przez 183 dni w roku podatkowym na polskiej działalności! Tu się bardzo mylisz. Takie przypadki są opisane na internecie na oficjalnych stronach a nie przez pseudo- wiedzących i pseudo- pomagających forumowiczów. Mnie chodzi o kwestie formalne typu gdzie się udać, kiedy i jakie wypełnić formularze. Jak wspomniałam, nie wiem czy polski już zapomniałaś, ale czytaj proszę ze zrozumieniem, ze skatteverket otrzymałam już jedną odpowiedź twierdzącą, że taka sytuacja jak u mojego męża jest właściwa- ten szwedzki pracownik urzędu jasno i wyraźnie napisał, że w przypadku kiedy pracownik pracuje u polskiego pracodawcy nie posiadającego w Szwecji własnego zakładu dłużej niż 183 dni MOŻE NA WŁASNY RACHUNEK odprowadzać składki. Jest to sytuacja nietypowa, ale MOŻLIWA I DOPUSZCZALNA! Proszę o odpowiedzi osoby naprawdę mające wiarygodne informacje na ten temat, zwróciłam się głównie do tych osób, które może miały podobną sytuację.
  Profil uzytkownika: alisson7     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2012-10-29 13:31
183 dni w roku podatkowym.
Kros pracujacy od lipca moze pracowac do konca roku plus 183 dni w nowym roku.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 13:36
Szef męża chce to tak rozwiązać, by mu płacić taką pensję, ktora by zawierała już wszystkie kwoty potrzebne, by tu w Szwecji odprowadzic podatki i ubezpieczenia. I wg istniejącej w krajach UE ugody może to robić zarówno on jak i pracodawca. Problem jest z tym, że nie wszyscy pracownicy w urzędach w Szwecji są kompetentni, mają zasób wiedzy najczęściej ogólny i ograniczony do 1 wąskiej specjalizacji i ciężko jest od nich się podobno czegokolwiek dowiedzieć. Dlatego pytam na forum od bardziej doświadczonych z Was...
  Profil uzytkownika: alisson7     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-10-29 13:41
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=25262

alisson- JOLAND sie na tym zna jak malo kto.

piszac do osoby ktora stara ci sie pomoc
"pseudo- wiedzących i pseudo- pomagających forumowiczów"
"nie wiem czy polski już zapomniałaś, ale czytaj proszę ze zrozumieniem"
"zachowujesz się tak, jakbyś była wszechwiedząca i arogancyjna w stosunku do mnie"

nie zyskujesz sobie sympatii na forum.

ON na pewno juz ci nie pomoze, a reszta?
po takim wpisie?
  Profil uzytkownika: iza     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 13:43
A jak mój mąż pracuje w Szwecji 183 dni od maja do listopada, to podobno na tych samych zasadach= delegacji, może pracować dopiero od VI 2013. Czyli zasada 183 dni nie dotyczy roku kalendarzowego. Tak twierdzą w jego firmie osoby będące na szkoleniu z zakresu delegacji i ich czasu. Chodzi nam o to, by być po prostu razem. Bo nie wyobrażam sobie życia na zasadach: ja z dzieckiem w PL 1,5 msc a potem razem w PL 2 tygodnie i tak na przemian. Dlatego mężowi udało się załatwić z szefem łączny czas delegacji i razem tu jesteśmy w Szwecji dzięki temu całą rodziną już prawie pół roku. W miedzyczasie stwierdziliśmy, że oczywiście nie ma porównania, jeśli chodzi o życie w PL i Szwecji, pod względem godnego życia. Dlatego teraz kombinujemy, w czym szef męża chce nam jakoś pomóc, by tu zostać na dłużej, jeśli nie na stałe...
  Profil uzytkownika: alisson7     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 13:47
"alisson- JOLAND sie na tym zna jak malo kto."
Izo, najwyraźniej się mylisz, skoro pracownik skatteverket i oficjalne strony internetowe podają inaczej niż ona pisze.
  Profil uzytkownika: alisson7     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-10-29 13:53
najwyrazniej.
a wszystko i tak trzeba zalatwic w skatteverket.
  Profil uzytkownika: iza     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 14:07
Do Izy- wyjaśniając już na samym początku zasadność pytania, potwierdzoną przez oficjalne urzędy i ich przedstawicieli spotkałam się ze strony JOLAND pomimo wszystko z potraktowaniem mnie jak osobę, która jak jakiś kwiatek, nie wiadomo skąd się urywając rości sobie jakieś prawa i pcha się nie wiadomo gdzie i z czym, nie mając bladego pojęcia o czym pisze. Takie przynajmniej miałam wrażenie czytając jej niektóre określenia, które odebrałam jak odebrałam- że nic nie wiem, pomimo, że dostałam odpowiedzi pozytywne w kilku miejscach, co też jasno i wyraźnie opisałam. Jeśli moje wrażenie, że jestem traktowana jak to odczułam są błędne, to przepraszam. Po prostu tu w Szwecji człowiek ma czasem wrażenie, szczególnie chodząc po urzędach, że zamiast chęci pomocy i rzetelnej informacji spotyka mur obojętności, ignorowania, postaw " nie wiem czego ode mnie chcesz". Joland też zaprzeczyła moim potwierdzonym informacjom POMIMO WSZYSTKO. Wiem, że nie jest to przypadek typowy i trzeba mieć bardzo szczegółową wiedzę z tego zakresu, dlatego wolałabym nie być wprowadzana w błąd przez osoby na start zaprzeczające informacjom, które zdążyłam już wcześniej uzyskać od kompetentnych osób. Nie twierdzę, że JOLAND nie zna się w temacie, możliwe, że tak, jednak nie do końca i nie w kwestiach dla mnie kluczowych a w moim wątku poruszonych. PEWNIK: pracownik i pracodawca mogą przekroczyć limit 183 dni!!! Wiąże się to jednak z opodatkowaniem tu w Szwecji, co do którego może powstać ugoda pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Pozostaje kwestia formalności, jak dokładnie jest to rozwiązywane. Jeśli ktoś zechce to udzieli mi tej informacji, choć wiem, że jest to kwestia na tyle nietypowa, ponieważ pracodawcy wolą większego opodatkowania unikać i raczej nie praktykują zasady "więcej niż 183 dni"...
  Profil uzytkownika: alisson7     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2012-10-29 14:34
W konkluzji: sama sobie zadalas pytanie i sama sobie na nie odpowiedzialas,wiec wlasciwie w jakim celu zadajesz je innym?Tylko po to,zeby dementowac odpowiedzi?Kwestia jest na tyle nietypowa,ze niewielu prawdopodobnie ma z nia do czynienia.Jesli skatteverket jest Twoim zdaniem niedoinformowane,tym bardziej inni maja prawo nie wiedziec.
  Profil uzytkownika: latimeria     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2012-10-29 14:45
http://www.skatteverket.se /foretagorganisationer/forarbetsgivare/in ternationellaavgiftsfragor.4.18e1b10334eb e8bc80001886.html

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 14:55
Nie. Zdementowałam tylko JEDNĄ- NIESŁUSZNĄ, a dlaczego niby mam się godzić z traktowaniem mnie, że pomimo jakiejś wiedzy i tak nie mam słuszności w zadawaniu pytań?... Zadałam je tej garstce osób, które potencjalnie mogą mieć jakąś wiedzę. Z małą nadzieją, że ktoś czytający to forum miał taki sam przypadek, ale jednak jakąś. Jak dotąd odpowiedziała mi "pewnikami" 1 osoba twierdząc, że to ja nie mam w niczym racji pomimo potwierdzenia przez 1 a w zasadzie po części 2 pracowników skatteverket moich informacji. I nigdy nie stwierdziłam, że skatteverket nie ma prawa mieć wątpliwości, oczywiście, że każdy z pracowników tego urzędu może nie znać się na wszystkim, ale w PL bardziej się dba o udzielanie rzetelnej informacji, dochodzenie do tejże. Jak nie ja, to może koleżanka stanowisko obok, albo może telefonik do bardziej zorientowanych urzęników. Tak jest w PL i do tego się przyzwyczaiłam. Wiem od znajomych mieszkających w Szwecji od lat, że tutejsi urzędnicy mają problem nie tylko z tak nietypowymi kwestiami jak ta, ale też często innymi, o wiele bardziej prostymi czy oczywistymi. Podobnie jest z pracownikami sklepów itp. Po części jest to wąska "specjalizacja" poza którą jak klapki na oczach mając "nic nie wiedzą". Ale często jest to po prostu myślenie tylko o sobie i brak chęci bycia bardziej użytecznym, czy pomocnym, niż by się mogło wydawać, że kogoś na to stać... Myślę, że wyraźnie się wysłowiłam pisząc na początku, że szczególnie oczekuję pomocy osób, które z doświadczenia własnego pomogłyby mi uzyskać odpowiedź na zadane pytania. By nie było nieporozumień, czy wprowadzania mnie w błąd INFORMACJAMI NIGDZIE NIE POTWIERDZONYMI.
  Profil uzytkownika: alisson7     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 14:57
KasiaTom, dziękuję, mój szwedzki jeszcze nawet nie raczkuje, ale poproszę znajomych o przetłumaczenie
  Profil uzytkownika: alisson7     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-10-29 18:05
alisson, w tym linku od KasiTom bylo, ze arbetsgivaravgifter czyli ubezpiecznie (i inne oplaty ze str pracodawcy), oraz podatki maja byc placone w szwecji.
dot osoby pracujacej 6 mies i dluzej, zatr przez pol pracodawce, ale hemmahörande, czyli na stale zamieszkalej w pl.

ale inna para kaloszy, czy taki parcownik moze sobie sprowadzic i 'zalegalizowac' zone z dziecmi. tym zajmuje sie migrationsverket.
tu Joland (to facet!) na pewno by Ci wytlumaczyl co i jak, ale jak go tak obrazilas to od niego sie nie dowiesz
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-10-29 18:06
ten pracodawca jest w pl
  Profil uzytkownika: dorka2012     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-29 18:34
Dzięki za info. Joland nie musi się obrażać, czasem mam cięty język a poczułam się też nie za fajnie, typu "nie wchodź, gdzie cię nie chcą, bo nie masz na to żadnych praw" , pisałam o faktach potwierdzonych a on im i tak zaprzeczał. Podobno teraz w migracyjnym praktycznie każdy, kto udowodni, że stać go na pobyt w Szwecji (umowa, może wyciąg z konta w banku) może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, przynajmniej czasowy. Ale trzeba się będzie podowiadywać więcej na ten temat. Myślę, że w naszym wypadku nawet Joland nie za wiele by pomógł, skoro w niego nie wierzy Ale będziemy próbować dalej się dowiadywać.
  Profil uzytkownika: alisson7     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-10-29 18:44
pod warunkiem PRACY. czyli albo Twoj maz, albo Ty najpierw macie prace tu (potem oboje, albo od razu oboje), czyli zatr u szweda, polaka kt ma TU dzialnosc. a to nie jest tak hop siup.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-10-29 18:50
moze to ci pomoze


http://www.skatteverket.se /foretagorganisationer/skatter/internatio nellt/lonfranutlandskaarbetsgivare.106.23 3f91f71260075abe8800010237.html

wydaje si ze nie jest to proste ale nie jest niemozliwe
  Profil uzytkownika: darsim     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2012-10-29 18:55
No i zjawil sie!
  Profil uzytkownika: pratsam     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-10-29 19:26
"O nr personalny oczywiście ma zamiar się ubiegać."

Dziewczyno,na jakiej podstawie?.

na takiej ze ma wystarczajace srodki na utrzymanie

tel link co podalem
otworz
wydrukuj
i zanies do skatteverket

powinno sie dac zalatwic
  Profil uzytkownika: darsim     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-10-29 19:30
to nadal o podatkach. a czy to bedzie argument dla migracyjnego by zalegalizowac wasz pobyt?

jestes tu juz pol roku, wiec orientujesz sie, czy moglabys znalezc jakas prace. znalazlas cos?, szukasz? to dla migracyjnego najwazniejsze. jak bys miala prace to dziecko moze isc do przedszkola.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-10-29 20:12
to nadal o podatkach. a czy to bedzie argument dla migracyjnego by zalegalizowac wasz pobyt?"

napisalem wyzej wyraznie o polsku
cytuje

"wystarczajace srodki na utrzymanie"
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-29 20:57
"wystarczajace srodki na utrzymanie"

140 tysiecy na osobe,nie zapewnia ubezpieczenia w Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-10-29 21:19
Mam pytanie do Jolanda, jako ze wskazano go jako osobe doskonale zorientowana w "tych" sprawach . Jestem w nieco podobnej sytuacji, jak zalozycielka watku, tzn. moj maz zatrudniony jest przez polskiego pracodawce w Szwecji. Wiecej szczegolow wolalabym nie pisac publicznie i mam w zwiazku z tym ogromna prosbe do Jolanda: czy moglbys skontaktowac sie ze mna via e-mail (karolina1hanna@gmail.com)?
  Profil uzytkownika: KikaKM     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-29 21:25
Napisz tak oglednie bez opisywania szczegolow o co chodzi.Ja poza forum sie nie udzielam.Zreszta tutaj bedzie latwiej cos doradzic,majac na uwadze powrot Dasima.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-10-29 21:32
Tak naprawde baaardzo oglednie : jest zatrudniony przez polskiego pracodawce, ale pracuje de facto w firmie szwedzkiej. Na te jego polska umowe otrzymalismy personnummery, czekamy teraz na decyzje z Migrationverket. Chodzi mi glownie o kwestie podatkowe: czy gdy uplynie 183 dni jego pracy tu, zaczynasie dla niego obowiazek podatkowy w Szwecji? Jesli tak, jak to wyglada w praktyce-czy podatek odprowadzany jest i w Pl, i w Sv?
  Profil uzytkownika: KikaKM     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-10-29 21:48
140 tysiecy na osobe,nie zapewnia ubezpieczenia w Szwecji."
Riksnormen 2012

Ensamstående
vuxen kostn. 2920
Samman-boende 5270

Co daje 63 240 koron rocznie na zycie wedlug normy sojalnej w szwecji
plus koszty mieszkania ktore moze pokryc firma

140 000 na osobe wydaje sie wystarcajaca suma z duzym marginesem

http://www.socialstyrelsen .se/ekonomisktbistand/forsorjningsstod/ri ksnormen

  Profil uzytkownika: darsim     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-10-29 21:58
Wg MV, zeby dostac pobyt, to jest 140.000 sek/rok/osobe.
Skontrolowane.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 06:55
Pokazujac w MV,ze posiada sie na koncie 140 tys na osobe,dostaje sie prawo pobytu na rok.Skateverket przydziela tymczasowe numery personalne.Zero ubezpieczenia.W sytuacji kogos,kto bedzie pracowal dla zagranicznej firmy,to nic nie daje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 07:17
SA-skatt (särskild A-skatt)
Du som har A-skattsedel kan även fĂĄ en debiterad A-skatt, s.k. särskild A‑skatt, enligt särskilt beslut av Skatteverket. Om du dĂĄ har en arbetsgivare sĂĄ drar denne av skatt som vanligt vid löneutbetalning, men du betalar dessutom själv in den skatt som inte täcks av skatteavdragen. SA-skatt är vanligast i följande fall.
Delägare i handelsbolag eller kommanditbolag betalar skatt och egenavgifter pĂĄ sin andel av bolagets vinst via SA-skatt.
Näringsidkare eller företag som inte ansökt om eller kan bli godkända för F‑skattsedel, eller som fĂĄtt den ĂĄterkallad.
Personer som ska betala skatt för fastigheter, kapitalinkomster eller annat som inte täcks av de skatteavdrag som arbetsgivare, pensionsutbetalare och kreditinstitut gör.

"Den som har en utländsk arbetsgivare utan fast driftsställe i Sverige och som själv ska betala in skatt och socialavgifter i Sverige.
Hur betalas SA-skatt?
Du fĂĄr ett besked om hur mycket SA-skatt du ska betala för hela ĂĄret. Skatten betalar du sedan in varje mĂĄnad. Varje inbetalning ska vara lika stor. Du kan betala med de inbetalningskort du fĂĄtt, via automatisk överföring frĂĄn banken eller via Internet. Inbetalningarna ska finnas pĂĄ Skatteverkets konto senast pĂĄ de förfallodagar som framgĂĄr av beskedet. Dina inbetalningar hamnar pĂĄ ditt skattekonto. SA-skatten är preliminär, och den stäms sedan av mot den slutliga skatt som beräknas när du lämnat din inkomstdeklaration efter ĂĄret."

To ze str. skatteverket po szwedzku dla jeszcze powątpiewających- polski pracodawca bez firmy w Szwecji zatrudniający powyżej 183 dni= odprowadzanie podatków i opłat socjalnych możliwe przez pracownika samodzielnie.

Do Dorki- rozglądam się za pracą wstępnie, myślę, że to jest do załatwienia, ale nie w zupełnie najbliższym czasie- nasze dziecko jest za małe- ma rok. Dlatego myślę, że w takiej sytuacji najlepiej by było chyba jak tylko mąż by się na razie starał o personnumer sam, bez nas.
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 07:29
"jest zatrudniony przez polskiego pracodawce, ale pracuje de facto w firmie szwedzkiej. Na te jego polska umowe otrzymalismy personnummery, czekamy teraz na decyzje z Migrationverket. Chodzi mi glownie o kwestie podatkowe: czy gdy uplynie 183 dni jego pracy tu, zaczynasie dla niego obowiazek podatkowy w Szwecji? Jesli tak, jak to wyglada w praktyce-czy podatek odprowadzany jest i w Pl, i w Sv?"


W tym temacie to przerabialismy:
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=40324




  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 07:37
"To ze str. skatteverket po szwedzku dla jeszcze powątpiewających- polski pracodawca bez firmy w Szwecji zatrudniający powyżej 183 dni= odprowadzanie podatków i opłat socjalnych możliwe przez pracownika samodzielnie."

W ktorym miejscu w tym wklejonym tekscie to pisze?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 07:48
Jeszcze nigdy w zyciu nie slyszalem,by ktos dostal ze Skatteverket potwierdzenie platnika särskild A-skatt,bez numeru personalnego.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 07:48
Dostałam to od kogoś, kto wyczytał taką info- na temat tzw. SA- skatt, który m.in. ma płacić pracownik, którego pracodawca nie ma tu firmy. Jeśli nie ma tam zawartej info o tych 183 dniach to nie szkodzi. To jest logiczne. Bo jeśli pracodawca nie miałby stałej siedziby w Szwecji a jego pracownik był tu mniej niż 183 dni, to byłaby to zwykła delegacja, za którą nie musi odprowadzać podatku i socjali w Szwecji tylko w PL.
  Profil uzytkownika: alisson7     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 07:57
No właśnie, m.in. o to mi chodziło zakładając ten wątek, jak formalnie to wszystko pozałatwiać, by jak najszybciej przyznali mu personnummer, w jakiej kolejności pozałatwiać jakie formalności. Czy w ten sposób, że mając nową umowę po tych 183 dniach z pracodawcą określającą np. kwoty zarobków- świadczące o tym, że utrzyma się tu w Szwecji, przetłumaczoną oczywiście, powinien pójść zaraz do migracyjnego, by ubiegać się o personnummer? Może też w umowie jasno i wyraźnie powinien być wskazany kraj pracy- Szwecja? No i umowa na czas nieokreślony pewnie też coś by dała..
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 08:04
"No i umowa na czas nieokreślony pewnie też coś by dała.."

Toc od poczatku Ci pisze,ze caly problem jest w tym,ze ten co go zatrudnia i ma polska dzialalnosc,ktora nie jest zarejstrowana w Szwecji tez przegina.Nie moze wystawiac faktur na prace swoich robotnikow powyzej 183 dni w roku podatkowym.Co komu po umowie stalej z takiej firmy?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 08:24
Jednak z tego co odpisał mi pracownik skatteverket wynika, że nie przegina. Zadałam mu pytanie, czy jeśli pracodawca męża po upływie 183 chce go nadal zatrudniać, na dłuższy okres czasu w Szwecji, przedłużając mu czas tych 183 dni a jednocześnie nie mając tu siedziby firmy może zobligować tego pracownika by podatki i socjale odprowadzał sam. Tenże pracownik, odpisał, że to faktycznie jest właściwe. Zadałam pytanie także, czy jeśli wziąłby urlop po 183 dniach na 2 tygodnie, to nie starci ciągłości jeśli chodzi o pracę tutaj.

Odpisał: 1. Your husband need to fill in a form called SKV 4314:
https://ssop2.skatteverket .se/privat/blanketterbroschyrer/blankette r/info/4314.4.39f16f103821c58f680006648.h tml

This is to pay egenavgifter (socialfees) and to do taxdeductions himself to sweden.
The information that he needs to do this by his own is correct.

2. The form doesn't exist in other languages then swedish. Therefore he can contact the nearest tax serviceoffice for help (if he needs it).

3. It's ok after 183 days to have a holliday for two weeks, without a new period starting for continuity and working.


Med vänliga hälsningar
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 08:39
Powiem Ci kiedy ma zastosowanie ten przepis.Jak np firma z UE sprzedaje np. maszyny do Szwecji zatrudniaja w Szwecji kogos,kto servisuje je,naprawia na gwarancji,itp.W Waszym przypadku gdy polski wlasciciel wykonuje uslugi i jeszcze ma pracownikow,to po tych 183 dniach dla Skatteverket staje sie kims kto ma siedzibe firmy w Szwecji.Jak oni do tego dojda?.Skontroluja szwedzkie firmy dla ktorych jest podwykonawca i znajda jego faktury.W bardzo prosty sposob mozna sprawdzic rzetelnosc moich informacji,wystarczy zadzwonic do Skatteverket i zapytac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 08:53
Dlaczego więc pracownik skatteverket nie wnikał tak jak Ty w szczegóły czy są to maszyny, czy windy, czy sufity, tylko dał mi odpowiedź pozytywną?
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 08:59
No bo i Ty mu prawdy nie powiedzialas.Znasz jego imie i nazwisko?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 09:04
Znam. Ale dlaczego niby twierdzisz, że mu prawdy nie powiedziałam? Powiedziałam całą prawdę znaną mi. Powiem Ci, że w PL urzędnik, któremu zadano by podobne pytanie odpisałby: "ok... ale... w takim 1)... 2)... przypadku. W innych jest to np. niemożliwe." Zadałam pytanie ogólne. nie muszę znać całego prawa w Szwecji. To urzędnik powienien być po to, by mnie ewentualnie oświecić, jeśli czegoś nie wiem.
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 09:11
Powiedzialas,ze szef Twojego meza wykonuje prace budowlane w systemie ciaglym,bez ograniczen czasowych,jest podwykonawca dla kilku firm szwedzkich i nie ma siedziby w Szwecji?.

Jesli tak zrobilas i ten pracownik Skatteverket powiedzial,ze to jest OK,to ja Ci nie wierze.Podaj jego nazwisko i imie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 09:14
Nie powiedziałam, bo to by była dopiero nieprawda. 1) Nie wykonuje prac budowlanych 2) nie pracuje dla wielu firm szwedzkich lecz dla tylko jednej stałej
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 09:21
Moze nawet robic swetry na drutach.Dla szwedzkiego fiskusa jak bedzie je robil ponad 183 dni w roku podatkowym w Szwecji i sprzedawal,to ma tu firme.

Poczytaj sobie w tym temacie to przerabialismy:

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=40324

  Profil uzytkownika: JOLAND     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-10-30 10:45
Dziekuje, Joland. Watek, ktory mi podeslales, traktuje w calosci o dzialalnosci gospodarczej. Jak to sie jednak ma do umowy o prace i delegacji? Czy przepisy stosuje sie tu takie same? Dodam, ze w umowie ma wpisana wylacznie prace w SV. Acha, jeszcze jedna rzecz: na kim wlasciwie spoczywa obowiazek odprowadzenia podatku w Szwecji: na moim mezu, jako zatrudnionym, czy na firmie go zatrudniajacej?
  Profil uzytkownika: KikaKM     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 12:20
Z Wyslaniem pracownika do pracy w Szwecji jest troche inaczej.Rozmawialem ze znajomym w Skatteverket i to co jest zawarte w tym linku dotyczy Twojego meza.U Was tez jest troche pogmatwane,bo przyjechal w delegacje na polskich ubezpieczeniach i innych socjalnych sprawach a sobie w jakis sposob szwedzki numer personalny zalatwil .No,ale jeszcze nie jest uznany za zamieszkalego w Szwecji.Na razie jest ograniczonym platnikiem podatku( begränsat skattskyldig)


"Utländska fysiska personer är i normalfallet begränsat skattskyldiga, men om de bosätter sig eller vistas stadigvarande i Sverige blir de obegränsat skattskyldiga. Den som är obegränsat skattskyldig är skattskyldig för alla inkomster i Sverige och från utlandet."

Pracownik oddelegowany sam placi swoje podatki:

"En utländsk arbetsgivare som saknar fast driftställe i Sverige ska inte göra skatteavdrag för svensk preliminär skatt på lön som betalas ut till en anställd. Detta gäller även om den anställde är skattskyldig i Sverige.




Inbetalning av preliminär skatt

Den anställde ska själv betala in preliminär skatt till Skatteverket om han eller hon arbetar i Sverige för en utländsk arbetsgivare utan fast driftställe i Sverige. Anställda som är bosatta i Sverige, lämnar en Preliminär inkomstdeklaration (SKV 4314) till Skatteverket. Den anställde debiteras då en särskild A-skatt (s.k. SA-skatt) utifrån upplysningarna i den preliminära inkomstdeklarationen. Inbetalningarna ska ske månadsvis till Skatteverket. Arbetsgivaren bör uppmärksamma den anställde på att denne själv ansvarar för inbetalning av den preliminära skatten."
http://www.skatteverket.se /foretagorganisationer/skatter/internatio nellt/lonfranutlandskaarbetsgivare.106.23 3f91f71260075abe8800010237.html


  Profil uzytkownika: JOLAND     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-10-30 15:16
Eeech, moje IQ maleje do zera, jak czytam o kwestiach podatkowych . Czy dobrze rozumiem, ze moj maz powinien placic cos, co nazywa sie podatkiem tymczasowym i w tym celu zlozyc w Skatteverket stosowna deklaracje? Nie doczytalam sie jednak, od kiedy ten podatek go obowiazuje-czy tu tez dziala zasada 183 dni, czy powinien go placic od poczatku swej pracy w SV? Jesli tak, to co z minionymi miesiacami? I jeszcze jedna rzecz: czy pracodawca powinien mu "dorzucic" na ten preliminär skatt (jaka jest w ogole jego wysokosc), czy maz powinien go oplacac od kwoty, ktora wplywa na jego konto? A co do personnummeru-nie "zalatwialismy" go, po prostu Skatt go przyznal, nastepnie Försäkringskassa przyslala papiery do wypelnienia itd. Dodam tylko, ze zanim otrzymalismy decyzje o nadaniu PN, zadali od meza dotarczenia pisma z tej szwedzkiej firmy, w ktorej pracuje. Przepraszam, jesli powyzsze moje pytania sa infantylne, ale te sprawy zawsze owiane byly dla mnie mgla tajemnicy....
  Profil uzytkownika: KikaKM     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-30 17:12
"Dodam tylko, ze zanim otrzymalismy decyzje o nadaniu PN, zadali od meza dotarczenia pisma z tej szwedzkiej firmy, w ktorej pracuje"

W tej firmie ktora potwierdzila zatrudnienie,pracuje osoba ktora nalicza wyplate.Niech maz zglosi sie do niej,to pomoze mu wypelnic druk na zaliczke podatkowa SKV 4314.Moze przy pomocy tej osoby dogadacie sie ze Skatteverket i tak jak szwedzkim pracownikom firma bedzie automatycznie potracala podatek od zarobionej sumy?.Maz ma numer personalny,wiec to zaden problem otworzyc szwedzkie konto podatkowe.Osoba naliczajaca wyplate wie doskonale ile wynosi podatek dla kogos kto jest platnikiem ograniczonym, od kiedy jest pelnym i ile procent on wynosi.Co do tego czy polska firma powinna dorzucic na wyzszy podatek,to ja juz nie potrafie odpowiedziec.Powodzenia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-10-30 17:28
No, tak, tylko ze maz pieniadze otrzymuje z Polski - w szwedzkiej firmie pracuje, ale platnikiem wobec niego jest ten polski zaklad, ktory zapewne dostaje dole za niego od szwedzkiego przedsiebiorstwa. Cos jak outsourcing. Dlatego gubie sie w interpretacji...
  Profil uzytkownika: KikaKM     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-10-30 17:30
alisson, jesli Twoj maz ma zawod z szansa na prace u kogos 'tutejszego' (szwed, polak), to namawiaj go by powalczyl o taka prace, to by wam ulatwilo sytuacje.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 17:52
Kika, czy polski pracodawca Twojego męża ma tu w Szwecji swoją szwedzką firmę? W sumie być może głupie pytanie zadaję, ale wolę się upewnić. Bo płatnikiem mojego męża też byłby jego polski pracodawca, będący głównym- pierwszym podwykonawcą firmy szwedzkiej. I też ten jego pracodawca od Szwedów dostawałby jakąś dolę za tą pracę, którą mój mąż tu wykonuje...
Dorka, bardzo chcieliśmy to inaczej rozwiazać, np. by mąż miał tu swoją działalność, ale to nie możliwe w tej specjalizacji akurat, którą mąż wykonuje, bo dla szefa mojego męża stałby się on konkurencją a to on daje do szwedzkiej firmy rekomendacje odnośnie zatrudniania swych pracowników w firmach za granicą. Z tą firmą ma on taki układ, że nie może tego robić. Poza tym kolejną przeszkodą na chwilę obecną jest brak znajomości wystarczającej języka u mojego męża, by mógł prowadzić specjalistyczne rozmowy ze swymi potencjalnymi kontrahentami. Jak na razie zakupiliśmy podręczniki do szwedzkiego, bo uznaliśmy że to w ten język powinniśmy przede wszystkim zainwestować.
  Profil uzytkownika: alisson7     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-10-30 17:59
alisson7, nie, ta firma nie ma siedziby na terenie Szwecji, co wiecej, jej dzialalnosc polega wylacznie na tym, ze "wynajmuje" pracownikow Szwedom.
  Profil uzytkownika: KikaKM     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-10-30 18:03
W sumie głównie chodzi o język, mąż nie zna dobrze angielskiego... Gdyby nie to, jego szef zgodziłby się go posłać na własną działalnośc tutaj. Namotałam w ostatnim wpisie, sorki. Mąż orzyszedł i sprostował- chodzi o to, że ta szwedzka firma nie godzi się na to by np. mój mąż był tu podwykonawcą jego polskiego szefa. Tak więc nie jest tu i niebyłby żadnym podwykonawcą, tylko jego pracownikiem.
  Profil uzytkownika: alisson7     
Gutek


Wpisów: 33
Od: 2012-11-03
2012-11-06 22:28
Witaj.
Jestem w podobnej sytuacji jak Twój mąż. Mogę Ci powiedzieć krok po kroku co udało mi się ustalić:

1. Należy zacząć od wizyty w Skatteverket gdzie wypełnia się i składa formularz SKV 4402.
2. Po paru dniach otrzyma się pocztą dokument SKV 7603 z przyznanym tymczasowym samordningsnummer oraz formularz SKV4314, w którym należy podać szacowany dochód w celu wyliczenia zaliczki na podatek.
3. Najpóźniej do 31 stycznia pracodawca Twojego męża musi wysłać dokument KU 14.
4. Oprócz tego należy jeszcze zdobyć dokument A1 (dawne E101) z polskiego ZUSu, który potwierdza, że ma się opłacone w Polsce składki socjalne, dzięki czemu nie trzeba ich płacić w Szwecji. Tu na razie mam sprzeczne informacje, bo w Skatteverket powiedziano mi, że sam mam ten dokument dostarczyć, a w ZUSie powiedziano mi, że ten dokument posiada mój pracodawca i on powienien go wysłać. Wyjaśniam to.
5. Skatteverket przyśle pocztą w nowym roku "szwedzki PIT" czyli dokument SKV 2000.
6. Jakoś w kwietniu (sprawdź koniecznie ostateczny termin!!) należy wysłać ten dokument wypełniony, jest to deklaracja podatkowa. Razem z nim należy dostarczyć wspomniany E101/A1, o ile nie zrobi tego wcześniej pracodawca.

Wydaje mi się, że właśnie tak powinna wyglądać ta procedura. A udało mi się to ustalić dzięki temu, że w Skatteverket trafiłem na urzędniczkę mówiącą po polsku. Inne urzędniczki, którym opisałem dokładnie moją sytuację, okazały się niezorientowane i kierowały mnie na fałszywe tory.

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Gutek     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-11-14 13:20
Gutek, wielkie dzięki za info Wiesz co, my już tyle piszemy do Skatteverket, jeździmy na Klara Vastra do głównego a za każdym razem dostajemy sprzeczne informacje, że ogłupieć można. Wydaje nam się, że jest tu duży problem, by spotkać w urzędzie kogoś kompetentnego.. Ostatnio jednak mieliśmy szczęście i dzięki temu, że byliśmy z dzieckiem, które po urzędzie urzędowało zaczepiła nas Polka, która okazała się być polską tłumaczką i znalazła dla nas chwilę, by się co nieco podpytać. Druki 4402 i 4314 już dostaliśmy, więc początek procedury opisanej przez Ciebie się zgadza. Trzeba zaaplikować o przyznanie nr tymczasowego i ustalić zaliczkę na podatek. Tylko jedno nas wciąż myli. W mailach ze Skatteverket kilkakrotnie otrzymaliśmy informację, że można odprowadzać podatek i opłaty socjalne tu w Szwecji. Natomiast Ty piszesz, że ZUS masz płacony w PL, hm... Na necie wyczytałam, że składki zdrowotne też mozna płacić tutaj posiadając samordningsnummer. Ciekawe jak to jest w praktyce. A i jeszcze jedna ważna rzecz- wcześniej uzyskaliśmy informację ze Skatteverket, że należy podatek opłacić WSTECZNIE za te 6 msc, które mąż już tu przepracował. Natomiast teraz urzędniczka poinformowała, że dopiero od dnia po upłynięciu 183 dni, bo po co wstecznie, skoro podatek był już w PL płacony. I bądź tu mądrym...? Czy możesz napisać w którym Skatteverket można spotkać tą polską urzędniczkę? A może zapamiętałeś jej imię i nazwisko? Kurcze, u nas to już wszystko na wariackich papierach, bo mężowi czas się pojutrze kończy tych 183 dni. Potem jedziemy na 2 tyg. do PL i zaraz jak wrócimy trzeba będzie konkretnie te wszystkie sprawy pozałatwiać... Jeśli dowiedziałeś się już jak to jest z tą sprawą, którą wyjaśniałeś, to też napisz, proszę Jeszcze raz dzięki wielkie za dokładne instrukcje how to do, pozdrowienia!
  Profil uzytkownika: alisson7     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-11-14 14:31
Mała korekta: na punkt 2 w Sztokholmie czeka się aktualnie co najmniej 3 tygodnie, a nie "parę dni"
  Profil uzytkownika: mabr     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-11-14 17:33
ci polscy tlumacze
po kilku latach tlumaczenie sa w stanie odpowiedziec na kazde pytanie
wtedy sie ich zwalnia z powodu
braku pracy
  Profil uzytkownika: darsim     
Gutek


Wpisów: 33
Od: 2012-11-03
2012-11-15 00:29
Nie bardzo rozumiem czemu chcecie płacić składki socjalne w Szwecji. Jeśli Twój mąż jest polskim pracownikiem, to jego pracodawca i tak musi opłacać polski ZUS (składkę zdrowotną i emerytalną), nawet jeśli Twój mąż przebywa w Szwecji. Potwierdziłem, że faktycznie dokument A1 jest u mojego pracodawcy - na jego podstawie wystawiono mi kartę EKUZ uprawniającą mnie do podstawowej opieki zdrowotnej w Szwecji. Zatem musicie tylko uzyskać od pracodawcy potwierdzenie, czyli owe A1, że składki socjalne są opłacane w Polsce.

Druga sprawa: Piszesz, że podatek był płacony w Polsce. Jaki podatek? Co najwyżej zaliczka. Polskiego PITA składasz przecież dopiero za 5 miesięcy. Zaliczkę powinniście zapłacić również w Szwecji, tylko samodzielnie, bo Twój pracodawca nie jest tu zarejestrowany i nie płaci jej co miesiąc. Jeśli Twój mąż pracował i w PL i w SE, to zapewne na razie zaliczki idą do urzędu w PL. Wówczas, po złożeniu polskiego PITa wyjdzie, że dochód w PL był mniejszy niż szacowany, czyli Twój mąż dostanie zwrot nadpłaty podatku. Natomiast musicie zsumować cały dochód w Szwecji za 2012 rok, a nie od 183 dni w górę i od niego zapłacić zaliczkę.
Ja załatwiałem to w Skatteverket w Kista, niestety nie zapamiętałem nazwiska owej pani.

Ad punkt 2. Ja czekałem zdecydowanie krócej niż 3 tygodnie, choć nie wiem dokładnie ile, bo rzadko zaglądałem do skrzynki.
  Profil uzytkownika: Gutek     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-12-11 13:51
Gutek, chcemy płacić socjale w Szwecji, bo tu mieszkamy z rodziną i na nic by nam się nie zdało samo płacenie podatków. Oczywiście miałam na myśli zaliczkę na podatek dochodowy płacony w PL.
JOLAND, nie wiem jaki miałeś cel, chcąc mnie zniechęcić do myśli, że możemy w sytuacji męża dostać tu personnummery, niektórzy znajomi tu już mieszkający twierdzą, że być może z lęku o konkurencję niektórzy tu na forum potrafią wszystko snuć w czarnych barwach, gdy się ich pyta o rady! Nie oceniam Ciebie oczywiście, bo Cię osobiście nie znam. Ale jedno wiem, NIE MIAŁEŚ W NICZYM RACJI UDZIELAJĄC MI RAD W TYM WĄTKU. Dziś ze Skatteverket, po tygodniu od złożenia wniosku, dostaliśmy wszyscy personnummery, nie tymczasowe, tylko te właściwe. Pamiętasz jak się zastanawiałam, czy rodzaj i treść umowy może mieć znaczenie, przytaczając, że może powinna być na czas nieokreślony, miejsce pracy Szwecja, Stockholms Lan, odpowiednie zarobki ujęte itp, a Ty to zanagowałeś? A jednak to właśnie przesądziło, wyobraź sobie o tym, że przyznano je nam. I jeszcze jedno- kolejny Twój mit muszę obalić i włożyć między bajki, przy którym to tak ostro się upierałeś- jego polski pracodawca wcale nie musi po tym czasie zakładać siedziby firmy tu w Szwecji, o tym też upewniliśmy się w Skatteverket a i na necie, jak się bardziej wgłębisz w lekturę, to się tego dowiesz. Pozdrawiam, także wszystkich niedowiarków
  Profil uzytkownika: alisson7     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-11 18:26
"polski pracodawca wcale nie musi po tym czasie zakładać siedziby firmy tu w Szwecji, o tym też upewniliśmy się w Skatteverket a i na necie, jak się bardziej wgłębisz w lekturę, to się tego dowiesz."

Daj mi jakis trop,gdzie moge to znalezc.Dali Ci numer personalny,bo chca podatki,to mnie nie dziwi.Pytalas w Skatteverket czy pracujac w polskiej firmie bez siedziby w Szwecji i placac podatki w Szwecji, bedziesz kiedys uznana za zamieszkala w Szwecji?.
Bo sam numer personalny,bez ubezpieczenia nie jest wart tych pieniedzy z podatkow.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-12-11 20:15
jak umialas zbesztac JOLAND to moglabys podziekowac tym co cie wspierali

czy tylko opierdzielac potrafisz?
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-12-11 20:44
Mnie to ani ziebi ani grzeje takie zbesztanie.Dzieki temu moge sobie na biezaco sledzic poczynania Skatteverket.Znalazlem nowy kwiatek.Skatteverket chce poczawszy od 1 stycznia 2013r od pracownikow zatrudnionych w firmach zagranicznych
arbetsgivaravgifter.Ten fragment jest najlepszy:
"Detta gäller även om inkomsterna inte beskattas i Sverige"

"Från och med 1 januari 2013 ändras reglerna för dig som har socialavgiftsavtal med din utländske arbetsgivare. Istället för att betala egenavgifter ska du registrera dig hos Skatteverket för att betala arbetsgivaravgifter.
Det betyder att du varje månad ska redovisa lön och eventuella förmåner i en arbetsgivardeklaration och betala arbetsgivaravgifter. Detta gäller även om inkomsterna inte beskattas i Sverige.

De nya reglerna börjar gälla den 1 januari 2013 och gäller ersättningar som betalas ut efter den 31 december 2012."

http://www.skatteverket.se /privat/blanketterbroschyrer/blanketter/i nfo/4738.4.2b543913a42158acf800017265.htm l





  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-12-11 23:16
Joland: Skatteverket chce poczawszy od 1 stycznia 2013r od pracownikow zatrudnionych w firmach zagranicznych
arbetsgivaravgifter.

Bo do tej pory chcial tylko egna avgifter w rocznej deklaracji. Dodatkowo jezeli byles opodatkowany poza Szwecja, malo kto w Szwecji te oplaty wlasne deklarowal. Taki sobie przekret.

Dla Szweda zatrudnionego przez zagraniczna firme w Szwecji nic sie nie zmieni, moze tylko ze AGA to 31,42% a egna avgifter to 29,6 o ile dobrze pamietam.

W
  Profil uzytkownika: wma     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-12-12 14:59
darsim- poczytaj moje posty, bo jak dotąd to w opierdzielaniu Ty jesteś dobry, ja na bieżąco dziękowałam tym, którzy udzielali mi kompetentnie i życzliwie informacji, ale widzę, że ciężko Ci to doczytać? Jolanda nie zbeształam, lecz zaprzeczyłam jego teoriom a to różnica, nieprawdaż?
Joland, teraz się nie dziwisz, że dla podatków przyznali nam PN, ale wcześniej wątpiłeś, że w ogóle takowy mój mąż dostanie. Zresztą dla podatków mogli nam przyznać tylko tymczasowe, co także się zdarza.
  Profil uzytkownika: alisson7     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2012-12-12 15:19
" W większości umów podatkowych zawartych przez Szwecję z innymi państwami place budowlane lub instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, jeśli prace z nimi związane trwają dłużej niż dwanaście miesięcy." To ze strony Skatteverket.
  Profil uzytkownika: alisson7     
Gutek


Wpisów: 33
Od: 2012-11-03
2012-12-12 22:00
Czy mógłbym was prosić o opisanie o co chodzi dokładnie w tej nowej zmianie ze świadczeniami socjalnymi? Nie znam jeszcze na tyle dobrze szwedzkiego, żeby zrozumieć bezbłędnie. Jak dotąd składki socjalne opłacam w Polsce, a do szwedzkiego urzędu wysyłam A1, który zwalnia mnie z obowiązku płacenia takowych w Szwecji. Czy to się zmieni? Zauważyłem, że zmiana dotyczy to również osób, które nie muszą płacić podatku w Szwecji. Czy zatem jeśli osoba przyjedzie do Szwecji na 3 miesiące, pobiera pensję od polskiego pracodawcy, to też będzie musiała zapłacić jakąś składkę socjalną, nawet jak nie musi płacić podatku?

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Gutek     
alisson7


Wpisów: 57
Od: 2012-07-30
2013-04-02 18:06
"Dali Ci numer personalny,bo chca podatki,to mnie nie dziwi.Pytalas w Skatteverket czy pracujac w polskiej firmie bez siedziby w Szwecji i placac podatki w Szwecji, bedziesz kiedys uznana za zamieszkala w Szwecji?.
Bo sam numer personalny,bez ubezpieczenia nie jest wart tych pieniedzy z podatkow."
Odpowiadam teraz, bo właśnie przyszła decyzja z migracyjnego- pozytywna i bez okresleń ram czasowych, podobnie jak stałe od razu nam przyznali personnummery. Płacimy tu podatki i socjale, co było zaznaczone w umowie męża. I fajne jest to, że o ile dajemy coś od siebie, to od Państwa też możemy oczekiwać Na szwedzki np.chodzimy już od początku roku i się pomalutku coraz bardziej zadamawiamy Tyle o poczynaniach skatteverket, migracyjnego jeśli chodzi o ten przypadek, podać jeszcze info nt.forsekringskassy? ... Także do odważnych świat należy, wymyśliliśmy sobie, że potrzebna jest przede wszystkim DOBRA UMOWA i... zadziałało! To dla podobnych osób, które odważą się przetrzeć jakieś szlaki, na początku może być ciężko, bo to dla tutejszych urzędników nietypowe przypadki, ale moja rada jest taka, by wszystko konfrontować pisemnie, drogą elektroniczną, późniejsze wydruki mogą się przydać tym mniej obeznanym osobom zza okienek w urzędach i zawsze jest podkładka, acha, no i umowa od polskiego pracodawcy od razu koniecznie w 2 językach.
  Profil uzytkownika: alisson7     
Forum -> Życie w Szwecji -> praca w Szwecji u PL pracodawcy dłuższa niż 6 msc
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 9 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony