Odwiedzin 37785750
Dziś 2520
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - ilu z wyzszym wyksztalceniem w przedszkolu?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorilu z wyzszym wyksztalceniem w przedszkolu?
stas


Wpisów: 458
Od: 2006-01-05
2012-10-29 09:17
Czy sa jakies przepisy regulujace ilu nauczycieli z wyzszym wyksztalceniem (förskollärare) powinno byc zatrudnionych w przedszkolu?
W przedszkolu do ktorego chodza moje dzieci (prywatne przedszkole) w chwili obecnej na 60 dzieci nie ma nikogo z wyzszym wyksztalceniem. Personel sklada sie z "assistent" i "barnskötare".
  Profil uzytkownika: stas     
tosia


Wpisów: 74
Od: 2006-07-25
2012-10-29 16:14
Ciekawe ale szczerze mowiac nie wyobrazam sobie przedszkola Waldorf, Montessori, albo Reggio Emilia bez nauczycieli z wyzszym wyksztalceniem.
  Profil uzytkownika: tosia     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-10-29 17:04
typowe polskie!!!!!!!!!!!dzieci moga miec bardzo dobrze bez förskollårare,niewazne ile osob ma tytul ,montessori albo waldorf nie sa wcale dobrymi przedszkolami jak sie wydaje ,sa udekomentowane wyniki
  Profil uzytkownika: black sabbath     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-10-29 17:05
förskollärare!
  Profil uzytkownika: black sabbath     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-10-29 17:11
Kan en förskola ha enbart barnskötare?

Svar: Nej, huvudmännen ska i undervisningen i förskolan använda utbildade förskollärare. Förskollärarna ansvarar för att arbetet sker i enlighet med målen i läroplanen.
Utöver förskollärare får det finnas annan personal med sådan utbildning eller erfarenhet att barnens utveckling och lärande främjas. Det kan vara personal med annan utbildning och erfarenhet, t.ex. barnskötare, som bidrar med sin kompetens till barnens omsorg, utveckling och lärande. Barnskötare är en viktig personalgrupp i förskolan och de kommer även i framtiden att komplettera förskollärarna och ha betydelse för förskolornas verksamhet. Även bild-, drama- och musikpedagoger samt personer med samma modersmål som barn med annat modersmål än svenska kan tillföra särskild kompetens.

Riktlinjerna i läroplanen för personalen i förskolan anger dels förskollärares ansvar, dels det ansvar som vilar på var och en i arbetslaget i förskolan. I läroplanen anges att förskolechefen är chef för "förskollärare, barnskötare och övrig personal".

2 kap. 13-14 §§ skollagen (2010:800)
1998 års läroplan för förskolan (Lpfö 98) (SKOLFS 2010:35), Avsnitt 2 Mål och riktlinjer och 2.7 Förskolechefens ansvar
Propositionen Den nya skollagen - för kunskap, valfrihet och trygghet (prop. 2009/10:165), sid. 263

http://www.skolverket.se/f orskola-och-skola/2.1670/2.2728/2.2789
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-10-29 17:24
"typowe polskie!!!!!!!!!!!"

Dlaczego piszesz, ze "typowo polskie"?
Przeciez dzieciak nie ma tylko dostac jesc i byc upilowany, zeby sobie krzywdy nie zrobil?

To raczej typowo polskie, ze mowi sie ze nikt tak dzieciakiem sie nie zajmie jak matka...ktorej sie nudzi siedzac z potomkiem w domu...i nie widzi sie innych wartosci przedszkola.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
tosia


Wpisów: 74
Od: 2006-07-25
2012-10-29 18:34
black sabbath chetnie poznam te twoje udokumentowane badania

Wyglada na to, ze w przedszkolu musi byc nauczyciel z wyzszym wyksztalceniem - nie okresla sie jednak jak wielu ich powinno byc w danym przedszkolu. Zajrzyjcie tu:
http://sverigesradio.se/si da/artikel.aspx?programid=87&artikel=4281 881
  Profil uzytkownika: tosia     
tomaszek


Wpisów: 236
Od: 2007-03-01
2012-10-30 12:04
"typowe polskie!!!!!!!!!!!dzieci moga miec bardzo dobrze bez förskollårare,niewazne ile osob ma tytul ,montessori albo waldorf nie sa wcale dobrymi przedszkolami jak sie wydaje ,sa udekomentowane wyniki"

Typowo polskie to oddawanie dziecka pod opieke byle szybciej i byle komu.
Swego czasu mialem watpliwa przyjemnosc byc köansvarig w przedszkolu föräldrakooperativ. Kiedy przychodzili polacy i dowiadywali sie ze raz w miesiacu beda musieli wybrac: albo posprzatac przedszkole albo zrobic zakupy do kuchni zwiewali czym predzej - no bo jak to: place za przedszkole i mam cos jeszcze robic? Przeciez mi sie nalezy!

O tych "cudownych" badaniach tez bym chetnie poczytal ale jak znam zycie pewnie black sabbath juz sie nie odezwie he he he

  Profil uzytkownika: tomaszek     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2012-10-30 17:01
typowe polskie!!!!!!


hihi ladnie Sabbath po nich pojechales
  Profil uzytkownika: spagetti     
tomaszek


Wpisów: 236
Od: 2007-03-01
2012-10-30 17:17
"hihi ladnie Sabbath po nich pojechales"

Po NICH czyli po kim?
  Profil uzytkownika: tomaszek     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2012-10-30 17:22
Nie zauwazyles?
  Profil uzytkownika: spagetti     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2012-10-30 17:23
To byla ironia...Takich kwiatkow moderacja chroni,ale co ja bede sie rozpisywal...
  Profil uzytkownika: spagetti     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-10-30 18:13
typowe pol..mialem na mysli ze domaga sie od razu wysoko wyksztalconych???do bawienia dzieci,mialem dzieci i tez chodzili do przedszkola ,wedlug mnie dzieci maja sie bawic ,miec wesolo zanim zacznie sie szkola bo w tedy zapozno.dzieci niech beda dziecmi ,sa tacy ze zadaja zeby dzieci umieli czytac majac 5 lat.förskollärare siedza i "planuja"(niewiado co) tosia na zadupiu zobaczysz predzej niedzwiedza niz förskollärare,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-10-30 19:30
teraz nie potrzeba nauczucieli w przedszkolu wcale
zamiast zatrudniac nauczycieli przedszkole kupuje dzieciom
Surfplatta
duza oszczedosc
  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-10-30 19:36
" Kiedy przychodzili polacy i dowiadywali sie ze raz w miesiacu beda musieli wybrac: albo posprzatac przedszkole albo zrobic zakupy do kuchni zwiewali czym predzej"

tez bym zwiala! od sprzatania przedszkoli jest firma ktora sie na tym zna. rodzice nie zrobia tego profesjonalnie! odwala byle jak, bo zmeczeni przyszli z pracy i nie maja sily harowac na drugi etat jako sprzatacz
  Profil uzytkownika: iza     
tosia


Wpisów: 74
Od: 2006-07-25
2012-10-30 20:06
black sabbath podaj zrodla swoich rewelacji, prosze.

Moja corka obecnie chodzi do fantastycznego, prywatnego przedszkola. Tez sprzatamy raz na pol roku przedszkole i wiosna i jesienia wspolnie z innymi rodzinami ogrod. Nikomu korona z glowy nie spada, nawet przez mysl mi nie przyszlo, zeby marudzic z tego powodu - przeciez robimy to miedzy innymi dla naszego dziecka. I jednak podobnie myslacych na szczescie jest wiecej skoro kolejka chetnych do tego przedszkola nie konczy sie.
  Profil uzytkownika: tosia     
tomaszek


Wpisów: 236
Od: 2007-03-01
2012-10-31 07:15
" raz w miesiacu beda musieli wybrac: albo posprzatac przedszkole albo zrobic zakupy " -rzecz jasna chodzilo mi raz w terminie.

Ale rozumiem, ze polskie mamy nie chcialy - jeszcze zniszczylyby sie tipsy. I co to za przedszkole gdzie trzeba cos robic, place wiec wymagam. A moze pojsc do innego, przepelnionego, kommunalneg przedszkola gdzie na 90 dzieci bedzie jedna wyksztalcona nauczycielka. Ale przeciez po co wiecej, dzieci maja sie tylko bawic. Jakas pedagogika montessori, freineta, to przestarzale wszystko - sa kolezanka mi powiedziala ze sa na to badania.
  Profil uzytkownika: tomaszek     
Forum -> Życie w Szwecji -> ilu z wyzszym wyksztalceniem w przedszkolu?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony