Odwiedzin 37816010
Dziś 1834
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

 
 

Forum: Komputer i człowiek - Nowy serwer PI

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNowy serwer PI
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-10-24 02:53
Przenosze tu dyskusje z czatu na temat ewentualnego zakupu serwera www. Dobrzy ludzie, ktorzy znacie sie na serwerach, pomozcie.

Otoz, PoloniaInfo troche sie muli jak moze zauwazyliscie, szczegolnie o pelnej godzinie, gdy podliczaja sie statystyki wyswietlen. Problemem jest zbyt wolny dysk, reszta maszyny daje rade, a jest to dosc juz stary zdaje sie Dual Core, 2 GB pamieci.

Tak wiec zrodzil sie pomysl wymiany go na cos nowszego, nie koniecznie super wydajnosc, bo nie trzeba, ale zeby mial szybki dysk. Przypadkowo natknalem sie na Mac Mini server, maly, cichy, w miare szybki, dysk SSD. Tylko ja bym chcial na nim miec Ubuntu server 12.4 LTS a to jest Mac i ludzie z tym mieli problemy.

Poza tym, na czacie pojawily sie glosy przeciwko dyskom SSD w serwerach. Wczesniej slyszalem, ze juz ludzie uzywaja SSD nowej generacji w serwerach.

Serwer powinien mogl obsluzyc strone www, okolo 2.000.000 odslon na miesiac, z baza danych, itd.

Jakies pomysly gotowcow? Dobrze by bylo, gdyby byl w miare tani, ale to nie jest najwazniejsze. Wazna jest szybkosc dyskow. Ewentualnie moze by zlozyc cos samemu?
  Profil uzytkownika: kajetan     
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2012-10-24 15:21
Zaciągnąłem nieco języka, odpowiedzi pewnie będą spływać jakiś czas.
Odpowiedź pierwsza - cytuję w oryginale:
"SSD w serwerach super ale tylko gdy masz rajd 1 lub 10 z opcją hotplug. , czyli min 2. Lub dużo pracy po padzie . Jeśli to baza a nie tylko frontend to mieć ssd na ssata3 6GBps to da duże przyśpieszenie, dodatkowo dużo ramu, dla każdej bazy oracle, postgres czy mysql to ram ram i tylko ram, co do proca to nie częstotliwość tylko liczba rdzeni i HT. Nie składaj sam dell i IBM sprzedają w rozsądnej cenie serwerki (marne 10K). Albo wynajmij od kogoś przestrzeń na serwerach za marne grosze bez twoich problemów."
  Profil uzytkownika: adventure     
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2012-10-24 20:46
Odpowiedź druga:
"W zasadzie Seba już wszystko napisał. dobre dyski SSD do serwerów robi intel. Mozna cos poskladac, mozna tez kupic jakas uzywana maszyne wszystko zalezy od tego ile jest na to kasy, bo moze sie okazac ze wynajecie bedzie najtansze.
A i co to za kryterium "cichy"? To ma stac u kogos w domu?"
  Profil uzytkownika: adventure     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-10-24 21:07
Dzieki bardzo za info.

Cichy to nie tyle, ze ma stac u kogos w domu, tylko tam gdzie teraz stoi ludzie od czasu do czasu pracuja i nasz serwer wielkosci 1U z wiatraczkami drobnymi jest podobno najglosniejszy ze wszystkiego co tam stoi. Wiec proszono, ze jakbysmy zmieniali, to na cos cichszego.
  Profil uzytkownika: kajetan     
adventure
Ani tu, ani tam


Wpisów: 1344
Od: 2009-01-26
2012-10-25 15:31
Odpowiedz trzecia:
"dodam tylko, że na aukcjach można kupić poleasingowe serwery za
śmieszne ceny - ale czy będą niższe od hostingu ? pewnie nie"
  Profil uzytkownika: adventure     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-10-25 22:39
Taka mała uwaga. Możesz też wywalić apacha i postawić nginxa, który jest około 4 razy szybszy.
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-10-25 22:56
Przede wszystkim zrezygnowałbym z serwera do racka. Jak ktoś wspomniał kupiłbym faktycznie używkę, najlepiej jakiegoś HP z serii ML. Serwerki do racków przeważnie pracują w klimatyzowanych serwerowniach i mają mały i głośny wentylator. Serwer w dużej obudowie jest cichszy.

W PL jest tego mnóstwo.
http://allegro.pl/listing. php/search?category=27851&change_view=1&o rder=p&string=ML

Kupujesz takiego z czterema dyskami i robisz raid 10 i nie ma mocnych. Nie ma kompromisów jeśli chodzi o serwery.
  Profil uzytkownika: true     
ziutek72
Stockholm


Wpisów: 56
Od: 2012-05-27
2012-10-26 09:19
Tak jak Ci Kajetan sugerowałem na czacie i widzę że inni podzielają moją opinię uzywany poleasingowy markowy serwer to jest w/g mnie dużo lepsze niż składany serwer. Nie za drogo a jakość i stabilność pracy nie do przecenienia. Swego czasu jak zajmowałem się serwerami pod bazy sql'owe jak partner Comarch'u to pamietam ze szkoleń i własnego doświadczenia że:
1 im więcej ramu tym lepiej
2 to jak najszysze dyski SCSI min 15K najlepiej w RAID'zie 10 na 4 HDD. Ale aby nie RAID 5 bo to do bazy danych sql jest nie porozumienie.

Jak tu poprzednik wspomniał poleasingowa ML'ka HP'ka to je to - bardzo dobre serwerki - używkę w rozsądnych pieniążkach idzie kupić i ma dobre wsparcie ze strony producenta
  Profil uzytkownika: ziutek72     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-10-26 14:12
Ja myślę jednak, że Kajetan ma problem z optymalizacją bazy, a nie prędkością dysków. Są narzędzia do testowania, od tego bym zaczął.
  Profil uzytkownika: true     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-10-26 19:30
Mozliwe ze tez. Napewno da sie tego postgresa troche jeszcze podkrecic. Moim zdaniem powinien wiecej pamieci sobie brac niz bierze ale nigdy nie potrafilem sie tego doliczyc.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ziutek72
Stockholm


Wpisów: 56
Od: 2012-05-27
2012-10-27 02:19
true - optymalizacja bazy - jak najbardziej ma sens ale to trzeba dobrej struktury bazy danych i odpowiednio poustawianych indeksow - ale w tym to nie czuje sie pomóc - zawsze byłem bardziej sprzętowcem niż softwerowcem - grzebać w bazie sql - poprzez zapytania sql i raportowanie danych to robiłem i potrafie ale nie zajmowałem się projektowaniem bazy dany i tu nie pomogę.

Ale skoro Kajetan rzucił raz hasło na czacie, że potrzebuje dobrego serwera i myśli o dysku SSD to osobiście pomysł z uzyciem takiego dysku na w serwerze sql'owym wydał się za niezbyt szcześliwy - no chyba że jako cach do macierzy - wiem że technologia SSd ma swoje spore ograniczenia.

Dobry dysk na pewno przyspieszy działanie serwera -
domyślam się, że w tym co jest aktualnie serwerze to zainstalowany jest zwykły HDD który nie potrafi pracować tak jak rasowy serwerowy twardziel - równolegle dokonywać zapisywów i odczytów. Zwykłe HDD robią to szeregowo zapis odczyt itd. a to przy duzym obciążeniu strasznie spowalnia działanie serwera i nic nie pomoże ram procesory jak system dyskowy jest mało wydajny.

Dobra macież RAID najlepiej z pamięcią podręczną cache i szybkie dyski napewno przyspieszą działanie. Pamięć RAM również pomoże.

No i zdecydowanie lepszy markowy poleasingowy niż jakiś składak.


  Profil uzytkownika: ziutek72     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-10-27 12:57
Problem jest taki, że jeden serwerowy dysk SSD 64 GB, kosztuje tyle ile taki używany serwer wraz z kompletem dysków SAS i kontrolerem.
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-10-27 13:00
To są dyski, które są przeznaczone do serwerów.

http://h10010.www1.hp.com/ wwpc/pl/pl/sm/WF06c/A1-329290-329233-3832 402-3832402-3802118-5115899.html?jumpid=r eg_r1002_plpl_c-001_title_r0001&lang=pl&c c=pl

To jest jeden dysk, a co dopiero raid.
  Profil uzytkownika: true     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-10-28 02:13
Kupienie czegos uzywanego to wcale nie glupi pomysl. Na blocket sprawdzilem i bylo troche serwerow na sprzedaz.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Viggo


Wpisów: 2575
Od: 2012-09-16
2012-10-28 02:07
A ja moge wstawiac komenty nie po kolei
  Profil uzytkownika: Viggo     
namn
Sztokholm


Wpisów: 153
Od: 2012-10-28
2012-10-28 16:07
Witam.

Nie latwiej przeniesc cala strone do jakiegos webbhotelu?

Za niska oplata miesieczna dostaje sie load balancing serwer z dziennym backupem i osolona antywirusowa.

W dodatku kase zaosczedzisz na prawdzie

  Profil uzytkownika: namn     
namn
Sztokholm


Wpisów: 153
Od: 2012-10-28
2012-10-28 16:09
"prądzie" mialo byc.
  Profil uzytkownika: namn     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-10-28 23:49
Nie wiem, czy nie latwiej. Jak zaczynalismy, i ostatnio jak zmienialismy serwer w 2007 roku, to nie znalazlem zadnego web hotelu, ktory by z tym podolal w zadnej ze standardowych swoich konfiguracji. Teraz moze sa takie opcje, ale wiaze sie to z terenem dla mnie calkowicie nieznanym. Nie mam za bardzo pojecia nawet gdzie sukac czegos takiego. Bo bysmy jakis pewnie wlasny wirtualny serwer potrzebowali. I kto za co odpowiada w takim serwerze? Jezeli jakis update systemu zrobiony przez hotel nie bedzie kompatybilny z naszymi rzeczami tak ze strona siadzie, to czyja wtedy jest wina? I takie tam. Jak mowie, nieznany teren dla mnie. Nie wiem czy taniej, nie wiem czy lepiej.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ziutek72
Stockholm


Wpisów: 56
Od: 2012-05-27
2012-10-29 22:13
Co do uslug hostingowych w SE nie wypowiem sie bo za krotko tu jestem i nie znam realiow za to moge polecic dwie firmy z pl z ktorymi mialem/mam styczność:

http://www.nazwa.pl/serwer y
http://home.pl/serwery

Kajetan tam dokladnie opisane co i jak - a ceny wzgledem mozliwosci wydaja mi sie atrakcyjne. Nie wiem jakby wygladaloby urtrzymanie domeny z koncowka .se ale wszytkiego mozesz sie na tych stronach i poprzez ich support dowiedziec.
  Profil uzytkownika: ziutek72     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-11-01 01:23
Dzieki, poczytalem. Jestem jednak sceptyczny co do lokowania serwisu w Polsce, poniewaz jego zawartosc i dzialalnosc lamie od czasu do czasu polskie prawo. Do tego jest to kraj wyznaniowy, nie oszukujmy sie, i diabli wiedza jak tam niedlugo beda traktowane takie sprawy jak dyskutowanie czy proponowanie aborcji, czy in vitro. Czy nawet nieprzestrzeganie ciszy przedwyborczej... Prosciej byc w jednym kraju i podlegac pod jedno (dziwne) prawo.

A tak w ogole, to chyba chwilowo problem zostal rozwiazany. Znalazlem jedno ustawienie w postgresie, ktore domyslnie bylo ustawione zbyt nisko. Znalazlem info na jakiejs stronie, ze to moze powodowac dziwne problemy z performance (wydajnoscia?)

Pogrzebalem przy tym troche i odpukac od soboty juz chodzi bez problemu.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-11-01 01:25
I w ogole dzieki za wszystkie rady. Szczegolnie o uzywanych serwerach nie myslalem wczesniej.
  Profil uzytkownika: kajetan     
namn
Sztokholm


Wpisów: 153
Od: 2012-10-28
2012-11-01 20:51
@Kajetan

Tutaj znajdziesz przeglad najpopularniejszych firm hostingowych w Szwecji.

http://www.idg.se/2.1085/1 .448587/guide-10-webbhotell-som-tar-hand- om-din-sajt

Wydajnosc mozesz sprawdzic na ponizszej stronie:

http://www.webhosting-perf ormance.com/sv/
  Profil uzytkownika: namn     
Forum -> Komputer i człowiek -> Nowy serwer PI
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






ASYSTENT STOMATOLOGICZNY (Johanneshov)
zatrudnie , (Tanumshede)
Prace ogrodowe, stolarskie itp (Kungsbacka)
Firma sprzatajaca Cleanflat (Sztokholm i okolice)
Malowanie (Stockholm )
Praca wykończenia wnętrz ogólnobudowlane Skåne (Skåne )
Praca sprzatanie (Sztokholm)
Carpentry work (Stockholm)
Więcej





8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony