Odwiedzin 37805846
Dziś 2170
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - dzialalnosc gospodarcza w szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autordzialalnosc gospodarcza w szwecji
michal1


Wpisów: 4
Od: 2012-10-21
2012-10-21 20:28
drodzy forumowicze, moze ktos pomoze doradzi w mojej sprawie. prowadze enskild firma, ktora jest od roku zawieszona z powodu ciezkiej choroby. lecze sie w szwecji, jednak prawdopodobnie nigdy nie wroce w pelni do pracy. tymczasem forsakringskassa sugeruje mi czesciowy powrot do pracy. poniewaz srodki finansowe z ubezpieczenia nie sa zbyt duze, a mam rodzine na utrzymaniu, dochodza tez koszty dojazdow do szpitali, sam tez o tym mysle. w zwiazku z tym mam pytanie: czy moge czesciowo otworzyc firme, wykonujac uslugi z pomoca polskiego podwykonawcy, nie tracac przy tym prawa do chorobowego z forsakringskassa? jezeli wystawie dla klienta fakture np. na 50tys. koron, a polska firma dla mnie na 48tys. koron, czy nie utrace prawa do chorobowego z forsakringskassa? chodzi mi glownie o to, ze z praca bywa roznie, a to sa jednak jakies pewne pieniazki. prosze o porade, jesli ktos jest zorientowany. pozdrawiam. michal
  Profil uzytkownika: michal1     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-21 21:03
"tymczasem forsakringskassa sugeruje mi czesciowy powrot do pracy."

Sam sugerujesz,kto powinien na to pytanie odpowiedziec.
Ja tylko ci powiem,ze na kims na polskiej dzialalnosci kokosow sie nie dorobisz.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
michal1


Wpisów: 4
Od: 2012-10-21
2012-10-21 21:08
chodzilo mi tylko o to, czy moge jakos wrocic do pracy, nawet na pare godzin, nie tracac chorobowego
  Profil uzytkownika: michal1     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-21 21:11
Toc to czy mozesz wrocic zalezy od ciebie i lekarza orzecznika z FK.Tutaj mozesz byc na chorobowym np.na 72,68%,reszte pracowac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
michal1


Wpisów: 4
Od: 2012-10-21
2012-10-21 21:24
joland, moze orientujesz sie, ile moge godzin przepracowac, nie tracac swiadczen z forsakringskassa
  Profil uzytkownika: michal1     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-10-21 22:33
W SE liczy sie nastepujaco:
8 godz dzinnie x 5dni w tygodniu = 40 godz tygodniowo
1 miesiac ma 4,3 tygodni
4,3 x 40 = 172 godzin pracujesz na miesiac

4,3 wynika z 52 tygodni w roku : 12 miesiecy

Zalezy jakie masz zwolnienie od lekarza czy 25,50,75,100% to wtedy odpowiednio FK nalicza i wyplaca

Pracowac mozesz jak ci wygodnie np. 20 godz tygodniowo przy 50% zwolnienia, 30 godz przy 25% itd.

co masz na mysli nie tracac swiadczen z FK
  Profil uzytkownika: columbus08     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-10-21 22:44
Pezede wszystkim: nie kombinuj, zwlaszcza z FK bo to sie zazwyczaj konczy zwracaniem im wszystkich pieniedzy !

Jesli masz zwolnienie na 100% to pracowac mozesz nie mniej nie wiuecej tylko 0%.
Jesli chcesz pracowac czesciowo to powiedz FK, ze chcesz zaczac pracowac np na 25%, jesli sie zgodza to wtedy bedziesz od nich otrzymywal 75% tego co wczesniej.
Brac calego chorobowego i pracowac w tym czasie nie mozesz.
  Profil uzytkownika: maggie     
michal1


Wpisów: 4
Od: 2012-10-21
2012-10-21 23:23
maggie, mam nielimitowany czas pracy i nie za bardzo wiem jak, udokumentowac te 25%. mam klientow, ktorych nie chce stracic, ale fizycznie sam tego nie dam rady wykonac, dlatego prace pomoga mi wykonac znajomi na polskiej dzialalnosci, np. wystawiam szwedzka fakture na 50 tys, a oni mi na 48tys, moj zarobek to 2 tys. czy to nie koliduje z otrzymywaniem 75% chorobowego?
  Profil uzytkownika: michal1     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-10-22 00:23
W enshild firma nie ma wyplat na godziny czy pensje, tu masz tylko dochod z firmy ktory jest dla FK podstawa do naliczenia ew. twojego chorobowego.

Wyplata jest naliczana w proporcjach do zwolnienia lekarskiego 25,50,75,100%

To co piszesz to masz podwykonawce ktory robi ci robote podczas twojej choroby i "reszte" z tego co ci zostanie po odliczeniu kosztow prowadzenia firmy FK w odpowiednich tez procentach chorobowego moze ci wyplacic

FK zarzada od ciebie tzw potwierdzenia jakie jest "Sjukpenninggrundande inkomst" np za ten rok
2012 np I - VI i rewizor powinien zrobic ci wstepna deklaracje z firmy za ten okres

Piszesz tez ze masz firme w zawieszeniu od roku czasu...
jest troche niescislosci w twoich opisach, bo jak jest zawieszona to nie masz dochodow i dlatego FK kaze ci wrocic czesciowo do pracy i pracowac na wlasne chorobowe

takie troche zamkniete kolo ale tak jest w SE z chorobowym
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-10-22 00:44
Jest takie pojecie jak "restarbetsförmåga"
Mozesz miec zwolnienie 100% ale nie jestes umierajaco chory wiec cos takiego jest uznawane i np. w enskild firma niektore prace typu administracyjnego mozna wykonywac dla utrzymanie firmy ale jest to troche wyzsza szkola jazdy...... tygodniowo ok 2 godz oczywiscie nie platne....
  Profil uzytkownika: columbus08     
Forum -> Życie w Szwecji -> dzialalnosc gospodarcza w szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 31 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony